Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších 3D tiskáren

Ukázka produktu ve srovnání 3D tiskáren

Ještě nedávno o nich snili pouze spisovatelé a filmoví režiséři. Jejich vynálezci byli považováni za blázny, kteří tráví čas navrhováním zařízení, která nemohou nikdy v praxi fungovat. Opak se ovšem stal pravdou a dnes se s nimi učíme pracovat ve firmách i vzdělávacích institucích. Řeč je o 3D tiskárnách.

Technologie trojrozměrného tisku postupně proniká do všech oblastí lidské činnosti. Ať jde o výrobu stavebních materiálů, počítačových komponent nebo dokonce lékařství, možnostem se zkrátka meze nekladou. Vlivem zlepšujících se výrobních postupů navíc cena tiskáren poklesla natolik, že si jejich pořízení mohou dovolit i menší podniky nebo domácnosti.

Jelikož počet různorodých modelů neustále stoupá, připravili jsme pro vás následující článek Jak vybrat 3D tiskárnu. Objasníme vám, jak vlastně tyto stroje fungují a seznámíme vás se základními parametry pro jejich správný výběr.


Nejlepší 3D tiskárny dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Výrobce Orientační cena Aktuální cena
Recenze Creality ENDER-3
Creality ENDER-3 Creality 9 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Anycubic I3 Mega S
Anycubic I3 Mega S Anycubic 11 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Original Prusa i3 MK3S
Original Prusa i3 MK3S Prusa Research 21 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze XYZ da Vinci 1.1 Plus
XYZ da Vinci 1.1 Plus XYZPrinting 17 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze XYZ da Vinci Junior 3v1 3F1JSXEU00D
XYZ da Vinci Junior 3v1 3F1JSXEU00D XYZPrinting 12 600 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Zortrax M200 Plus
Zortrax M200 Plus Zortrax 75 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Velleman Vertex K8400
Velleman Vertex K8400 Velleman 10 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze XYZ da Vinci Junior 3F1J0XEU00E
XYZ da Vinci Junior 3F1J0XEU00E XYZPrinting 11 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze XYZ da Vinci 1.0 Pro 3v1
XYZ da Vinci 1.0 Pro 3v1 XYZPrinting 21 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Printwell 3DJet 1
Printwell 3DJet 1 Printwell 6 000 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat 3D tiskárnu

Laici toho moc o principu fungování 3D tiskáren nevědí. I proto věnujeme jeho popisu celou první kapitolu. Za neméně podstatné považujeme zvážit výběr optimálního typu přístroje podle užité technologie tisku.

Nezapomínejte zvolit vhodný design, jelikož na výběr máte hned ze dvou různých variant. Klíčové kritérium představuje i materiál, z něhož tiskárna „kouzlí“. Užít můžete hned několik druhů plastických hmot. Nezapomínejte ani na velikost tiskové plochy, od níž se odvíjí velikost výsledných produktů.

Mezi nejvýznamnější parametry řadíme i úroveň tisku a užitý souřadnicový systém. Vzájemný pohyb dvou nebo tří os určuje efektivitu a rychlost práce. Během nákupu neopomíjejte ani na doplňkové vybavení a další tiskové parametry.

Závěrem se vždy zabýváme přehledem cen. Jednotlivé modely jsme zařadili do několika skupin podle požadované sumy. Jen letmým pohledem tak zjistíte, co za své peníze očekávat a za jaké vlastnosti si naopak připlatit.

Princip fungování

Zamýšleli jste se někdy nad tím, jak je možné vytisknout něco trojrozměrného? U klasických tiskáren je princip jasný, ve své podstatě jde o automatizovaný knihtisk. Jak je ale možné, že stačí vytvořit počítačovou grafiku, nastavit pár příkazů a po několika desítkách minut třímáte v rukou fyzický objekt?

Princip je jednoduchý, na počítači vytvoříte ve specializovaném programu model požadovaného předmětu. Tiskárna začne tavit plastový materiál dodaný v tenkých nitích a klást jej po vrstvách na sebe tak, aby došlo k vytvoření požadovaného tvaru přesně podle předlohy.

Typ

Výsledek 3D tisku vypadá vždy podobně, ale cesta, kterou se k němu dojde, nikoliv. V současnosti jsou na trhu dispozici dvě základní technologie, lišící se cenou, ale i šířkou nabízených možností. Konkrétně se jedná o tyto:

 • FDM (Fusion Deposition Modeling) – tenký proužek materiálu je taven při teplotě 200 °C ve viditelných vrstvách, kvalita závisí od materiálu a úrovně tiskárny, nižší cena
 • Stereolitografie – postupné vytvrzování materiálu pomocí světla různých vlnových délek, vysoké rozlišení, čistota výsledného objektu, vysoká cena zařízení i materiálu.

V domácnosti a méně náročných provozech se mnohem častěji setkáte s prvně jmenovaným systémem. Důvodem je jeho několikanásobně nižší pořizovací i provozní cena. Kvalita výsledných výtvorů se od sebe neliší natolik, aby byla obrovská cena za stereolitografii obhájitelná.

Otevřený nebo uzavřený design?

Tak zní další podstatná otázka, na kterou je vhodné ještě před nákupem nalézt odpověď. Vzhledem k naturelu 3D tiskáren, jež začínaly jako výstřelky IT nadšenců, existují hned dvě různé varianty prodeje – Open Source a uzavřený design.

Open Source, tedy otevřené řešení, usnadňuje práci kutilům a školám. Veškerá dokumentace a princip fungování jsou volně dostupné, přičemž každý si může svůj přístroj podle libosti upravovat a zlepšovat. Náhradní díly pořídíte hned od několika různých společností, což pozitivně ovlivňuje jejich snadnou dostupnost a nižší cenu.

Na druhé straně v případě pořízení modelu s uzavřeným designem přesně víte, co kupujete. Výrobce garantuje odpovídající úroveň tisku i použitých materiálů. Při Open Source licenci sice můžete zakoupit přístroj nesoucí jméno známé firmy, nikdy si nemůžete být jisti, zda před prodejem neprošel úpravou, kvůli níž došlo ke snížení úrovně. Uzavřené řešení funguje jako klasický obchodní model – veškeré technické specifikace jsou licencí daného producenta, bez jehož vědomí je nelze modifikovat.

Materiály

K čemu by byla tiskárna bez materiálu? Správně, naprosto k ničemu. Během nákupu proto věnujte náležitou pozornost i různým druhům podporovaných plastů. 3D tiskárny pracují výhradně s ním. Existuje ovšem celá řada druhů odlišných vlastností a uplatnění:

 • ABS – nízká cena, vysoká tepelná i mechanická odolnost, nízká nasákavost, při tavení vznikají škodlivé výpary, kvůli špatné přilnavosti je nutná vyhřívací podložka, pro výrobu funkčních věcí
 • PLA – biologicky odbouratelný, levný, tavitelný při nízkých teplotách, vhodný pro pohledové věci, nepříliš odolný proti mechanickému a tepelnému poškození, zanáší trysky
 • PET – vyšší cena, pevnost, stálost, malá tepelná roztažnost, optimální kombinace pozitivních vlastností obou levnějších materiálů
 • Laywood – PLA s příměsí dřeva, vysoká cena, luxusnější vzhled výrobků, barva ovlivněná způsobem tisku
 • Nylon – vysoká cena, tavitelný za velmi vysokých teplot, houževnatý a flexibilní.

Nejhojněji se v dílnách uplatňují ABS a PLA, v luxusnějších provozech má potom své pevné místo PET. Důvodem je vyvážený poměr mezi cenou a výkonem, stejně jako funkčnost se všemi modely tiskáren. Pozor si dávejte na negativní vlastnosti jednotlivých látek a volte je vždy s ohledem na podobu a účel výrobků.

Dávejte si též pozor na tzv. čipované cartridge. Podobně jako u klasických tiskáren mnohdy výrobci podporují pouze originální náplně. Jejich kvalita je naprosto stejná jako u neznačkových variant, avšak přirážka k ceně často cenu zvedá až trojnásobně.

Velikost tiskové plochy

Určitou roli sehrává i velikost tiskové plochy. Plánujete se poohlédnout po co největší tak, abyste si mohli natisknout rozměrné předměty? Raději tento plán přehodnoťte, neboť tiskárny s menší plochou pracují výrazně lépe než „obři“.

Velká omezení vyplývají z vlastností samotných plastů. Vlivem vysokých teplot a následného vychladnutí mají tendenci se kroutit a deformovat, takže příliš velký kus nenávratně zdeformuje celý výtisk. Částečně sice pomáhá vyhřívaná podložka udržující stabilní teplotu, ale ani ona nezaručuje stoprocentní výsledek.

Obecně doporučujeme spíše zakoupit větší počet menších přístrojů než jeden velký. Jednak ušetříte ne zrovna malou sumu peněz, jednak budete tisknout mnohem efektivněji. Několik tiskáren může najednou zpracovávat dílčí části, jež následně slepíte. Takový postup je mnohem lepší než čekat desítky hodin na výrobu mohutné krabice, abyste následně zjistili, že vlivem deformace materiálu je výsledek naprosto k ničemu.

Kvalita tisku

Moderní marketing se bohužel nevyhnul ani segmentu trojrozměrného tisku, tak se nedivte, že na vás budou z krabice koukat bombastická čísla, jako je přesnost do 20 mikronů. Není to žádná věda, mikron je 0,001 mm, takže pokud jich je 20, přesnost činí 0,02 mm. Ve skutečnosti jde o výšku jedné vrstvy, jež by měla být co možná nejmenší. Počítejte s tím, že náš mozek je schopen přesně odlišit vrstvy o výšce do 0,05 mm. Nad touto hranicí na nás předměty působí dokonale za předpokladu, že tiskárna pracuje v dostatečné kvalitě.

Rozhodně neopomíjejte ani rychlost práce. Obvykle se pohybuje okolo 100 mm/s, což je vskutku solidní číslo. Dejte si však pozor, aby vysokých rychlostí nebylo dosahováno na úkor kvality. K čemu vám bude bleskově vyrobený předmět s množstvím nerovností a špatně vybroušených hran?

Při nákupu vždy vyžadujte zkušební tisk! Jestliže vám jej prodejce neumožní, patrně se snaží něco maskovat. Minimálně by měl mít k dispozici ukázku výsledku práce konkrétního modelu tak, abyste si mohli učinit odpovídající představu.

Souřadnicový systém

K tisku je zapotřebí součinnosti tří tiskových hlav, jež se svým pohybem podílejí na výrobě. Pro jejich pohyb se užívá čtyř různých systémů, lišících se principem fungování, ale i efektivitou:

 • Kartézský – podobný 2D tiskárnám, osy X, Y, Z, hlava se pohybuje nahoru a dolů, podložka dopředu a dozadu, vhodné pro tisk menších objektů
 • Delta – osy X, Y, Z, extruder (tryska) zavěšen na 3 ramena, tisk úzkých a vysokých objektů, vyšší cena
 • Polar – dvě osy pro pohyb hlavy a podložky, snadné sestavení, obtížné ovládání, vhodné pro vázovité tvary
 • Scara – dvě robotická nebo jedno kloubové rameno ovládající extruder, snadné sestavení, značný potenciál do budoucna, vysoká cena.

Parametry tisku

U samotného tisku nehraje roli pouze podoba výsledného modelu, ale i celá řada dodatečných parametrů. Ty během nákupu rozhodně neopomíjejte, neboť významným způsobem rozšiřují vaše možnosti, případně se podílejí na zdárném průběhu práce. Za zmínku jich stojí hned několik:

 • Bezdrátový provoz – uložení informací do interní paměti, možnost vypnutí PC po zahájení tisku, připojení přes síť Wi-Fi nebo LAN
 • Vyhřívaná komora nebo podložka – omezují chladnutí plastu při tisku, zamezují jeho praskání
 • Tisk několika materiály nebo barvami současně – dvě a více trysek se samostatným nastavením
 • Software – programové vybavení pro ovládání tiskárny.

Cena

Závěr každého článku je věnován cenám a ani tento text nebude žádnou výjimkou. 3D tiskárny se těší ze široké škály uplatnění. Fungují stejně dobře v domácnosti jako v profesionálních institucích či zdravotnických laboratořích. I proto asi nepřekvapí, že škála cenových rozpětí je poměrně široká. My jsme na základě cenové analýzy identifikovali hned tři významné intervaly.

Cena do 10 000 Kč

Potřebujete si vytisknout knoflík? Rádi byste své ratolesti naučili, jak pracovat s trojrozměrnými modely? Vedete ve škole kroužek informatiky? Stačí se kouknout do základní cenové skupiny, v níž najdete přesně takové zařízení, jaká potřebujete. Neočekávejte přesnost na mikron ani využívání náročnějších materiálů, s drobnějšími úkoly si ale poradí velmi dobře.

Doporučujeme zakoupit výrobek postavený na Open Source licenci. Díky tomu se vyhnete nutnosti nákupu certifikovaných dílů a čipovaných cartridgí. Nebudete muset zbytečně platit nemalé sumy za pořízení něčeho, co lze zakoupit několikanásobně levněji.

Cena od 10 000 do 30 000 Kč

Střední kategorie obsahuje tiskárny určené náročnějším klientům i menším průmyslovým podnikům. Samozřejmostí je širší podpora různorodých materiálů a konektivita. Rychlost přesahuje hranici 200 mm/s, takže nemusíte na svůj výtvor čekat dlouhé desítky minut. K mání jsou uzavřené i otevřené designy, záleží na tom, zda upřednostňujete kreativitu nebo jistotu.

Cena nad 30 000 Kč

V laboratořích a profesionálních provozech se jistě ujmou tiskárny nejvyšší kategorie. U nich je možné prakticky cokoliv. Jakýkoliv materiál, tvar a do jisté míry i velikosti. Vrstvy ani hrany prakticky nepoznáte, neboť vše bude perfektně sedět. Počítejte s tím, že profesionální stroje již bývají vyráběny pod pečlivě střeženými licencemi.