Porovnávací test nejlepších
aku šroubováků 

Aktualizováno:
Duben 2019
Autor:
Adam Boček

BOSCH IXO V Full

Vítěz porovnání

Top produkt Aku šroubováky nad 1000 Kč

Naše doporučení nejlepších aku šroubováků dle ceny

Ve výběru nejlepších produktů na trhu jsme se tentokrát zaměřili na aku šroubováky. Ačkoliv funkcí šroubování disponuje také drtivá většina aku vrtaček, v tomto výběru jsou obsazeny pouze nástroje určené výhradně ke šroubování. Je to z důvodu snadnější manipulace, a i některých dalších specifikací, kterými se šroubováky od vrtaček odlišují.

Při výběru jsme postupovali stejně, jak by postupoval běžný zákazník, který je dobře informovaný o tržní problematice. Brali jsme v úvahu hlavně parametry týkající se baterie a s ní spojeného výkonu. Neopomenuli jsme ale brát v úvahu ani možnosti manipulace a funkce.

Na této stránce tak můžete najít výběr nejlepších aku šroubováku roztříděných do cenových kategorií, kde jsou zastoupeny nejlepší produkty, produkty s nejlepším poměrem ceny ku výkonu a produkty, které lze díky nižší ceně označit za dostupnou variantu. Každému ze šroubováků je věnována také samostatná recenze, kterou je možné zobrazit kliknutím na název nebo obrázek příslušného produktu. Pokud se nechcete řídit našim výběrem, doporučujeme vám navštívit také náš článek „Jak vybrat aku šroubovák„.


Výběr nejlepších aku šroubováků v cenových kategoriích

Aku šroubováky nad 1000 Kč

Varianta výběru
Nejlepší aku šroubováky
Klady
vzhledem ke kategorii
Zápory
vzhledem ke kategorii
Orientační cena Aktuální cena
0.

Top produkt

Aku šroubováky nad 1000 Kč

 • Všeobecně vysoká kvalita
 • Vyšší cena

1 700 Kč

Zobrazit nabídky
1.

Top cena výkon

Aku šroubováky nad 1000 Kč

 • Kvalita ve všech ohledech
 • Dlouhá doba nabíjení

1 400 Kč

Zobrazit nabídky
2.

Dostupná varianta

Aku šroubováky nad 1000 Kč

 • Výrazně nezaostává v žádném ohledu
 • Vyšší hmotnost

1 100 Kč

Zobrazit nabídky

Aku šroubováky do 1000 Kč

Varianta výběru
Nejlepší aku šroubováky
Klady
vzhledem ke kategorii
Zápory
vzhledem ke kategorii
Orientační cena Aktuální cena
0.

Top produkt

Aku šroubováky do 1000 Kč

 • Nízká cena
 • Dělší doba nabíjení

700 Kč

Zobrazit nabídky
1.

Top cena výkon

Aku šroubováky do 1000 Kč

 • Nízká cena
 • Chybí plynulá regulace otáček

750 Kč

Zobrazit nabídky
2.

Další na zvážení

Aku šroubováky do 1000 Kč

 • Nízká cena
 • Rozměry
 • Slabší baterie

400 Kč

Zobrazit nabídky

Porovnání parametrů nejlepších aku šroubováků

Recenze BOSCH IXO V Full BOSCH IXO V Full Recenze Black&Decker CS3652LKA Black&Decker CS3652LKA Recenze BOSCH IXO V Basic BOSCH IXO V Basic Recenze Compass C-LION 3.6V Compass C-LION 3.6V Recenze Einhell RT-SD 3,6/1 Li Einhell RT-SD 3,6/1 Li Recenze SHARKS SH 4,8V SHARKS SH 4,8V

Ocenění

Top produkt

Top cena výkon

Dostupná varianta

Top produkt

Top cena výkon

Další na zvážení

Kategorie

Aku šroubováky nad 1000 Kč

Aku šroubováky nad 1000 Kč

Aku šroubováky nad 1000 Kč

Aku šroubováky do 1000 Kč

Aku šroubováky do 1000 Kč

Aku šroubováky do 1000 Kč

Orientační cena

1 700 Kč

1 400 Kč

1 100 Kč

700 Kč

750 Kč

400 Kč

Výrobce

Bosch

Black&Decker

Bosch

Compass

Einhell

Sharks

Napětí akumulátoru (V)

3,6

3,6

3,6

3,6

3,6

4,8

Kapacita akumulátoru (mAh)

1 500

1 500

1 500

1 300

1 500

600

Doba nabíjení (h)

3

15

3

5

3

7

Osvětlení

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Zpětný chod

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Hmotnost (g)

300

350

300

800

400

550


Jak vybrat aku šroubovák

Aku šroubovák, to není je obyčejný šroubovák, u kterého nemusíte přemýšlet, jaký produkt si vlastně pořídíte. Vzhledem k tomu, že tento výrobek obsahuje baterii, značným způsobem se rozšiřují jeho možnosti.

V následujících kapitolách vám prozradíme, na základě čeho vybrat vhodný aku šroubovák. Zjistíte dostupnost odlišných typů baterií a jejich délky nabíjení. Dozvíte se, proč hraje hodnota napětí důležitou roli stejně, jako krouticí moment.

Představíme vám aku šroubováky včetně praktických funkcí a příslušenství. Zkrátka vše důležité, co je zapotřebí vědět při nákupu nového produktu v odpovídající ceně.

Je nutné připomenout, že funkcí šroubování disponuje také drtivá většina aku vrtaček, jejichž srovnání jsme se také věnovali. Pokud opravdu potřebujete hrubou sílu na vrtání do tvrdých povrchů, nejlepší volbou budou ze sítě napájené příklepové vrtačky.​

Funkce vrtaček a aku šroubováků
Vzhled vrtaček a aku šroubováků

Konstrukce a ergonomie

V první řadě vás seznámíme s obecnými konstrukčními prvky aku šroubováku. Jde o nářadí ve tvaru pistole. Taková zmenšenina akumulátorové vrtačky. I když může malé vyhotovení působit jakkoliv neprakticky, opak je pravdou.

Ergonomické provedení zaručí, že vám aku šroubovák padne přesně do ruky. Jestliže s tímto náčiním budete pracovat pravidelně a dlouho, měli byste přihlížet k celkovému komfortu při držení.

Tělo aku šroubováku je obvykle zhotoveno z tvrdého plastu. Ten je odolný proti jakémukoliv hrubšímu zacházení. Jde přece jenom o produkt vhodný k práci. Rukojeť by měla být pogumovaná, aby nedošlo k vyklouznutí aku šroubováku a zároveň aby dobře kopírovala stisk vaší ruky. Volba těchto materiálů se do jisté míry promítne i do většího tlumení vibrací.

Zanedbatelným parametrem není ani hmotnost pohybující se v ideálním případě kolem 300 – 500 gramů. Výkonnější modely mohou vážit až 800 gramů.

Typ akumulátoru

Výběr aku šroubováku vám popíšeme od naprostého základu. Vzhledem k tomu, že jde o mobilní pracovní nářadí, je jednou ze zásadních součástí použitá baterie. V produktových nabídkách můžete narazit na tři odlišné typy. I když se některé z nich už nevyužívají s takovou frekvencí, měli byste o každém z nich vědět alespoň něco.

 • Li-Ion akumulátor
 • NiCd akumulátor
 • NiMh akumulátor

Li-Ion akumulátor

Začneme popisem té nejpoužívanější baterie. Li-Ion článek se pyšní svou dlouhou životností. K té si můžete připočíst vyšší poskytované napětí, což je samozřejmě kladem. Hustota energie se váže k větším kapacitám. Zapomenout lze také na nežádoucí paměťový efekt.

Jedinou nevýhodou jsou snad vyšší pořizovací náklady. Li-Ion akumulátor se proto využívá hlavně u dražších modelů aku šroubováků.

NiCd akumulátor

Tento typ baterie je poměrně odolný proti hlubokému vybíjecímu procesu. Zároveň poskytuje vyšší proudovou zatížitelnost. To jsou parametry, které se pojí hlavně s výkonnými aku šroubováky.

Na druhou stranu se můžete setkat s paměťovým efektem a menší kapacitou nabízených článků.

NiMh akumulátor

Taková pomyslná zlatá třída mezi akumulátory pro aku šroubováky. Z výše uvedených typů baterií si totiž bere od každého kousek. Mezi výhody lze určitě zařadit delší životnost, rychlejší nabíjení a vyšší kapacitu. Paměťový efekt bude jistě o něco lepší, než u NiCd akumulátoru. Ani pořizovací náklady nejsou ničím závratným.

Počítat byste ale měli se samovybíjecím efektem. Velice často také narazíte na nižší proudovou zatížitelnost a slabší napětí.

Kapacita baterie a doba nabíjení

S jakýmkoliv typem akumulátoru samozřejmě souvisí jeho celková kapacita. Ta se promítá především do délky pracovního procesu na jedno nabití. Tento parametr je prezentován v miliampérhodinách pod zkratkou mAh nebo v celých ampérhodinách Ah. V tomto případě můžete objevit produkty s kapacitou baterie od 600 mAh až do 5 000 mAh. Průměrná hodnota se pohybuje někde kolem 1 500 – 2 000 mAh.

Vedle kapacity akumulátoru se zajímejte také o to, jak dlouho se nabíjí. I tento údaj je obvykle součástí technických parametrů daného výrobku. Pokud chcete pracovat bez přestávky nebo potřebujete nutně cokoliv přišroubovat či vyvrtat, určitě oceníte co nejkratší čas. Akumulátory se průměrně nabíjí do 30 minut. U výkonnějších aku šroubováků to může být více, v rozmezí od 35 do 90 minut.

Jestliže se chcete vyhnout jakýmkoliv časovým prodlevám při práci, pak neváhejte investovat do náhradního akumulátoru. S jedním můžete pracovat, zatím co se ten druhý bude nabíjet.

Napětí

Pokud se budete u aku šroubováků pídit po výkonu, přihlížejte k parametru „napětí“. To je udáváno ve voltech pod zkratkou „V“. Právě tento údaj pro vás bude jasně vypovídající. Napětí aku šroubováku se pohybuje od 4 V do 36 V.

Pokud budete uvažovat o nákupu této pracovní pomůcky pro domácí práce, volte napětí do 15 V. Taková hodnota by měla postačit pro většinu běžných úkonů a nikterak vás nebude omezovat.

Krouticí moment

Vedle napětí, respektive výkonu sledujte také krouticí moment aku šroubováku. Ten vám prozradí, jakou silou disponuje výrobek. Krouticí moment je udáván v newtonmetrech značených zkratkou Nm. Z obecného hlediska lze tento parametr definovat následovně – 1 Nm je působení hřídele silou 1 newton na bod vzdálený v ose 1 metr.

Vzhledem k tomu, že aku šroubováky patří obecně k méně výkonným zařízením oproti aku vrtačkám, u velké spousty levných modelů narazíte na hodnoty do 10 Nm. Značkové aku šroubováky pak dosahující krouticího momentu až 25 – 30 Nm. Ten je ideální pro náročnější všestranné užití. Profesionální zařízení mají krouticí moment až 150 Nm. Jde o speciální odnože aku šroubováku – rázové utahováky.

Počet rychlostí

Abyste byli s nákupem nového aku šroubováku plnohodnotně spokojeni, pohlídejte si také informaci o tom, kolika rychlostmi daný model disponuje. Konkrétně jde o počet rychlostních stupňů. Ty se liší v závislosti na tom, jak nároční při práci budete a co všechno od aku šroubováku očekáváte. Nejčastěji si budete vybírat z těchto variant.

 • Jednostupňový aku šroubovák – Produkty ideální pro domácí a běžné užití.
 • Dvoustupňový aku šroubovák – Výrobek zaměřený na náročnější práci, kde jsou očekávány odpovídající výkony.

Dvoustupňové aku šroubováky patří k nákladnějším typům tohoto náčiní.

Funkce a příslušenství

Aku šroubováky můžete zakoupit s řadou praktických funkcí a v kombinaci s nejrůznějším typem příslušenství. Tyto věci pak pozitivním způsobem rozšiřující použití konkrétního výrobku. Inspirací při nákupu se vám stane několik níže uvedených řádků.

 • LED osvětlení – Při aktivním používání aku šroubováku dojde k rozsvícení LED světla. To míří přesně na bod, kde provádíte šroubování a vrtání. Získáte tím lepší přehled a viditelnost.
 • Automatická aretace vřetene – Umožňuje ruční utahování a povolování šroubů.
 • Regulace otáček – Za pomoci ovládacího prvku si nastavíte požadované otáčky. Týká se to spíše výkonnějších a dražších aku šroubováků.
 • Indikátor chodu – Prvek zobrazující, zda máte aku šroubovák nastavený pro pravý nebo levý chod.
 • Indikátor nabití – Bude vás informovat o probíhajícím nabíjení akumulátorového článku.
 • Příklep – Vlastnost aku šroubováku zajišťující příklepové vrtání. Tuto funkci oceníte nikoliv při utahování a povolování, ale u vrtání do zdi.
 • Sklíčidlo – Přední část akumulátorového šroubováku, do které se vkládají bity a vrtáky. Vždy si pohlídejte rozměr udávaný v milimetrech. Ten by měl odpovídat požadavkům vaší práce, respektive použití daného příslušenství.
 • Elektronická ochrana akumulátoru – Speciální funkce chránící baterii před nežádoucím přehřátím, přetížením a hloubkovými vybitím.
 • Úhlový a excentrický nástavec – Praktický doplněk rozšiřující možnosti použití tohoto nástroje. Hodí se hlavně v okamžiku, kdy potřebujete šroubovat v hůře dostupných místech nebo v blízkosti nějakých předmětů.
 • Spona na pásek – Některé modely jsou vybaveny odnímatelnou sponou. Prostřednictvím ní lze aku šroubovák rychle připevnit k opasku a mít jej neustále po ruce.
 • Sady bitů – K aku šroubovákům si můžete dokoupit několikadílné sady bitů pro odlišné hlavičky šroubů, pro vrtání, apod.

Kromě výše uvedených nástavců pro aku šroubováky pořídíte také na speciální nástavce vhodné pro dražší zařízení, u kterých lze provádět jejich výměnu. Je to například řezací nástavec, úhlový nástavec a nástavec pro zvolení krouticího momentu.

Bezpečnost

Uživatel pracující s akumulátorovým šroubovákem by měl dodržovat základní pravidla bezpečnosti práce. Vhodné je nosit ochranné brýle a další pomůcky. Bezpečnost samotného přístroje by pak mělo zajišťovat plnění technických norem.

V případě akumulátorových šroubováku byste si měli dát pozor na to, jestli vámi vybraný model splňuje bezpečnostní požadavky. V opačném případě vám důrazně doporučujeme nepoužívat neprověřené nářadí. Elektrickým a akumulátorovým přístrojům se věnují normy ČSN z pohledu všeobecných požadavků na bezpečnost elektrického nářadí a spotřebičů, dále navíc normy regulují také použití elektrických nabíječek během používání (Zdroj: ČSN EN 60745-1 ed.3, ČSN EN 60335-1, ČSN 33 1600 ed.2).

Cena

Aku šroubováky jsou oproti aku vrtačkám podstatně dostupnějším sortimentem. Je to způsobeno samozřejmě tím, že nabízí menší výkon a s tím spojené užití. Při jejich nákupu si pohlídejte kvalitu celkového zpracování. Tu vám zaručují jen prověření výrobci, jakými jsou Bosch, Black & Decker, Makita, Metabo, Narex, Stanley, Fieldmann a Hitachi.

Cena do 500 Kč

Zcela úmyslně jsme do seznamu zařadili takto nízkou cenovou kategorie. Tím vám chceme naznačit, že nejlevnější aku šroubováky můžete pořídit opravdu levně za cenu do 500 Kč. Půjde samozřejmě o základní modely s minimálními otáčkami kolem 180 – 200 ot./min., napětím do 3,6 V a krouticím momentem 4 – 5 Nm. Pro domácí nenáročné použití však mohou být naprosto dostačující.

Cena od 500 Kč do 1 500 Kč

Tuto cenovou třídu začínají tvořit značkové akumulátorové šroubováky, u kterých se setkáte s vestavěným osvětlením, bohatým příslušenstvím v podobě sady bitů a třeba i speciální USB nabíječkou s indikátorem nabití. Přibývající napětí sebou přináší i zvyšující se krouticí moment.

Cena od 1 500 Kč do 2 500 Kč

Vedle klasických aku šroubováků dodávaných v sadě s bity a praktických kufříkem; narazíte také na speciální rázové utahováky ve stejné velikosti. U nich samozřejmě musíte počítat s vyšším krouticím momentem až 150 Nm. Součástí balení mohou být i náhradní baterie nebo úhlový a excentrický utahovák.

Cena nad 2 500 Kč

Aku šroubováky s kapacitou baterie nad 2 000 mAh, rychloupínacím sklíčidlem, s krátkou nabíjecí dobou baterií a otáčkami až 1 400 ot./min. Při investici nad 2 500 Kč získáte víceméně profesionální pracovní nástroj. Setkat se lze i s řadou nejrůznějších modifikací ve stejné velikosti, mezi které patří už zmiňované rázové utakováky. Výjimkou nejsou ani modely s příklepovým vrtáním.


Použité zdroje:

https://www.bozpinfo.cz/kontroly-akumulatoroveho-naradi

https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2001-378#p3

https://cs.wikipedia.org/wiki/Aku%C5%A1roubov%C3%A1k


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Aku šroubováky
Průměrné hodnocení 4.4 z 19 hlasů