Jak vybrat aku šroubovák
Potřebujete zašroubovat velké množství vrutů nebo šroubů a z představy ručního šroubování vás už teď bolí ruka? Existuje snadnější varianta, která vás navíc cenově nezruinuje. Mluvíme o aku šroubováku, ten vám pomůže urychlit například sestavování nábytku. Dávejte ale pozor, ačkoliv se výběr aku šroubováku může zdát jako triviální záležitost, přece jen má svá úskalí.
V následujících kapitolách vám prozradíme, na základě čeho vybrat vhodný aku šroubovák. Zjistíte dostupnost odlišných typů baterií a jejich délku nabíjení. Dozvíte se také, proč hraje hodnota napětí důležitou roli stejně jako krouticí moment. Představíme vám aku šroubováky včetně praktických funkcí a příslušenství. Zkrátka zjistíte vše důležité, co je zapotřebí vědět při nákupu nového produktu v odpovídající ceně.
Je nutné připomenout, že funkcí šroubování disponuje také drtivá většina aku vrtaček, jejichž srovnání jsme se také věnovali. Občas se jim proto říká akumulátorové vrtací šroubováky. Stejně se dá naopak říct, že vyšší třídou aku šroubováků budete schopni vyvrtat díry do měkkého materiálu. Pokud opravdu potřebujete hrubou sílu na vrtání do tvrdých povrchů, nejlepší volbou budou ze sítě napájené příklepové vrtačky. Při opravdu hrubé práci navíc možná oceníte i vrtací nebo bourací kladiva.
Jak vybrat aku šroubovák stručně:
- Seznamte se s rozdíly jednotlivých zařízení – Rozmyslete si, zda se vám vyplatí koupit spíše aku šroubovák nebo aku vrtačku.
- Musí padnout do ruky – Konstrukce a ergonomie přístroje hraje v tomto případě hlavní roli. Vždy se vám totiž musí se šroubovákem hlavně dobře a komfortně pracovat.
- Zaměřte se na krouticí moment a otáčky – Tyto parametry vám napoví, jakou silou a jak rychle zvládne šroubovák fungovat.
- Typ a kapacita akumulátoru – Od toho se bude odvíjet například výdrž baterie a její celková životnost. Pro častější práci se zařízením doporučujeme koupit baterie rovnou dvě.
- Požadujte užitečné funkce – Nemusíte mít hned špičkové zařízení s velkým množstvím funkcí, ale například zpětný chod nebo regulace otáček se vám bude hodit vždycky.
Aku šroubováky vs. aku vrtačky
Jedná se o velmi podobné nástroje, přesto v nich najdeme hodně rozdílů, které se týkají zejména síly, napětí, kapacity a dalších parametrů. Odlišnosti nejdříve zmíníme v této kapitole a poté se jim budeme věnovat v následujících částech podrobněji. Je nutné upozornit, že neexistuje žádná konkrétní hranice rozdělení obou skupin, do velké míry se na trhu objevují společně.
Aku šroubováky
Aku šroubováky ve své čisté podobě jsou zařízení s opravdu malými rozměry. Často mají akumulátory s poměrně malým napětím od 3,6 do 10,8 V a kapacitu baterie okolo 1 000 mAh (nabíjí se většinou delší dobu). Poměrně často se setkáme s akumulátory vestavěnými přímo do těla stroje.
Hlavním účelem použití je zašroubování nebo vyšroubování šroubů a vrutů. Mohou mít také variabilní tvar, který umožní práci ve stížených podmínkách. Místo klasického sklíčidla se často objevují přístroje s šestihranným otvorem, kam se vkládají přesně padnoucí bity. Funkce příklepu je spíš výjimečná.
Aku vrtačky
Aku vrtačky jsou primárně určené k vrtání, a to do různých materiálů. Výjimkou není ani možnost vyvrtat díry do betonu nebo oceli, k tomu dopomáhá příklep. Ten narušuje vrtaný povrch a celý nástroj je tak účinnější. Samozřejmě si ale aku vrtačky v pohodě poradí i se šroubováním a jsou považovány za univerzálnější produkt. Jde o silnější přístroje ve srovnání s aku šroubováky, mohou mít akumulátory s napětím 36 V a kapacitu například 5 000 mAh.
V drtivé většině případů je baterie odnímatelná a vyměnitelná, takže můžete využívat při práci hned dvě zároveň – jednu nabíjet a s druhou pracovat. Co se týče sklíčidla, převažuje zde rychloupínací systém, takže si poradíte s různě tvarovanými vrtáky a bity. Občas narazíte na starší systém s ozubeným věncem, kde k upnutí vrtáku používáte kličku. To je ale doména hlavně elektrických příklepových vrtaček.
Konstrukce a ergonomie
V první řadě vás seznámíme s obecnými konstrukčními prvky aku šroubováku. Jde nejčastěji o nářadí ve tvaru pistole. Taková zmenšenina akumulátorové vrtačky. I když může malé vyhotovení působit trochu neprakticky, opak je pravdou. Menší rozměry vám pomohou šroubovat i na hůře přístupných místech. Některé přístroje mají navíc polohovatelnou rukojeť, takže ji můžete například nastavit do roviny se samotným šroubovákem.
Aku šroubovák
Ergonomické provedení zaručí, že vám zařízení padne přesně do ruky. Jestliže s tímto náčiním budete pracovat pravidelně a dlouho, měli byste přihlížet k celkovému komfortu při držení. Tělo aku šroubováku je obvykle zhotoveno z tvrdého plastu. Ten je odolný i proti hrubšímu zacházení, jde přece jen o produkt vhodný k práci. Rukojeť by měla být pogumovaná, aby nedošlo k vyklouznutí nástroje.
Volba těchto materiálů se do jisté míry promítne i do většího tlumení vibrací. Zanedbatelným parametrem není ani hmotnost, pohybující se v ideálním případě kolem 300 – 500 gramů. Výkonnější modely mohou vážit až 800 gramů. Velkou porci z toho spolkne baterie, která může být odnímatelná, ale často bývá u aku šroubováků integrovaná přímo do jejich těla.
Výkonný aku šroubovák
Kompaktní aku šroubovák
Ruční aku šroubovák
Klasické ruční aku šroubováky
Nejvšestrannější variantou aku šroubováku je to, které využívá stejnou konstrukci, jako aku vrtačky. Tvar je „pistolový“, rozměry jsou menší než v případě aku vrtačky, stejně jako hmotnost. Klasický elektrický šroubovák může využívat šestihranné upnutí nástrojů, nebo rychloupínací sklíčidlo. Výhodou je vysoký krouticí moment, větší stabilita v ruce a možnost příležitostného vrtání.
Malé aku šroubováky
Pro specifické využití jsou zajímavou variantou mini aku šroubováky. Ty využívají konstrukci inspirovanou klasickým manuálním šroubovákem. Modely popsaného tvaru můžeme označovat také jako ruční aku šroubováky. Základní výhody tohoto provedení spočívají v jeho menších rozměrech a dobré dostupnosti do úzkých prostor. Běžně jsou malé elektrické šroubováky využívány v domácnosti, při montáži počítačů a jiné elektroniky a v modelářství. Jejich nevýhoda spočívá v nízkém krouticím momentu a malém počtu otáček. Nejsou proto ideální pro náročnější práci. Bity upnete do šestihranné hlavice.
Akumulátor
Vzhledem k tomu, že jde o mobilní pracovní nářadí, je jednou ze zásadních součástí aku šroubováku baterie. V produktových nabídkách můžete narazit na tři odlišné typy. I když se některé z nich už nevyužívají s takovou frekvencí, měli byste o každém z nich vědět alespoň něco.
Typy akumulátoru
- Li-ion akumulátor
- NiCd akumulátor
- NiMH akumulátor
Li-ion akumulátor
Začneme popisem nejpoužívanějšího typu. Li-ion články se pyšní zejména dlouhou životností. K té si můžete připočíst vyšší poskytované napětí, což je samozřejmě kladem. Výrobci jsou schopní při nižší hmotnosti poskytovat velkou výdrž ve srovnání s jinými typy.
Zapomenout lze také na nežádoucí paměťový efekt (snížení životnosti při nabíjení baterie dříve, než je úplně vybitá), který postupně snižuje účinnost baterie, a také na samovybíjení (proces, při kterém se baterie samovolně vybíjí, i když není spotřebič v provozu). Ochranu před různými negativními vlivy, jako je například hloubkové vybíjení (některým článkům nesvědčí úplné vybití „až do nuly“), zajišťuje elektronická pojistka.
Snad jedinou nevýhodou jsou vyšší pořizovací náklady a také to, že v průběhu vybíjení může kolísat napětí. Li-ion akumulátor se v minulosti využíval hlavně u dražších modelů aku šroubováků. Dnes jím disponuje téměř každé zařízení, některé starší typy baterií (NiCd) jsou již totiž Evropskou Unií zakázány pro své ekologické dopady (zdroj: Evropský parlament). V zásadě můžeme doporučit kupovat pouze zařízení s Li-ion akumulátory.
Napětí
Pokud se budete u aku šroubováků pídit po výkonu, přihlížejte k parametru napětí. Obecně platí pravidlo, že čím vyšší napětí akumulátor má, tím výkonnější a silnější je. Napětí je udáváno ve voltech pod zkratkou V a běžně se u aku šroubováků a aku vrtaček pohybuje od 3,6 do 36 V.
Jak jsme již naznačili v úvodní kapitole, u klasických aku šroubováků na trhu objevujeme nejčastěji napětí od 3,6 do 10,8 V. Tyto slabší přístroje s klidem zvládnou šroubování a ty silnější i základní vrtací úkony. Nad touto hranicí se pak začínají pohybovat aku vrtací šroubováky nebo aku vrtačky, které dosahují až zmiňované horní hranice.
Pokud uvažujete o nákupu aku šroubováku pro domácí práce, volte napětí do 15 V. Taková hodnota by měla stačit pro většinu běžných úkonů a nebude vás nijak omezovat. Pokud chcete univerzální přístroj i pro vrtání, hledejte mezi přístroji s napětím 18 V a výše.
Kapacita
S jakýmkoliv typem akumulátoru samozřejmě souvisí jeho celková kapacita. Ta se promítá především do délky pracovního procesu na jedno nabití. Tento parametr se uvádí v miliampérhodinách pod zkratkou mAh nebo v celých ampérhodinách Ah. V tomto případě můžete objevit produkty s kapacitou baterie od 600 mAh až do 5 000 mAh. Průměrná hodnota se pohybuje někde kolem 1 000 až 2 000 mAh.
Pokud máte na výběr mezi více modely a liší se v kapacitě akumulátoru o pár desítek procent, automaticky to neznamená, že kapacitnější z nich má delší výdrž. Výdrž baterie se totiž odvíjí také od energetické náročnosti samotného zařízení. V případě, že máte šroubovák vybraný a volíte pouze kapacitu baterie, přímá úměra mezi kapacitou a výdrží platí.
Doba nabíjení
Vedle kapacity akumulátoru se zajímejte také o to, jak dlouho se nabíjí. I tento údaj je obvykle součástí technických parametrů daného výrobku. Pokud chcete pracovat bez přestávky nebo potřebujete nutně něco přišroubovat či vyvrtat, určitě oceníte co nejkratší čas. Akumulátory základních šroubováků se průměrně nabíjí okolo 3 až 5 hodin, u aku vrtacích šroubováků je pak doba kratší.
Většina kompaktních aku šroubováků nedisponuje vymenitelnou baterií, což ostatně reflektují produkty v našem výběru. Jestliže se však chcete vyhnout jakýmkoliv časovým prodlevám při práci, pak neváhejte investovat do aku šroubováku s vyměnitelnou baterií. Akumulátorů pak můžete mít větší počet. S jedním můžete pracovat, zatímco se ten druhý bude nabíjet.
Výhodou odnímatelných baterií je také fakt, že je u některých výrobců můžete využít hned v několika různých typech nářadí (pily, vysavače listí, sekačky atp.). Vždy se ujistěte, jestli je nabíječka a baterie v ceně produktu nebo ne. Někdy totiž výrobci prodávají samotný aku šroubovák zvlášť s možností dokoupení příslušenství. Je to pro případ, že někdo už doma nabíječku a baterie má a nechce zbytečně přikupovat další.
Krouticí moment
Vedle napětí, respektive výkonu, sledujte také krouticí moment aku šroubováku. Ten vám prozradí, jakou silou disponuje výrobek. Krouticí moment je udáván v newtonmetrech značených zkratkou Nm. Z obecného hlediska lze tento parametr definovat následovně – 1 Nm je působení hřídele silou 1 newton na bod vzdálený 1 metr od osy otáčení.
Vzhledem k tomu, že aku šroubováky patří obecně k méně výkonným zařízením oproti aku vrtačkám, u velké spousty levných modelů narazíte na hodnoty do 10 Nm. Značkové aku šroubováky pak dosahující krouticího momentu až 25 – 30 Nm. Ten je ideální pro náročnější všestranné užití. Profesionální zařízení mají krouticí moment až 150 Nm. Jde o speciální odnože aku šroubováku – rázové utahováky.
Prokluzování
Důležitou součástí lepších aku šroubováků je také možnost nastavení krouticího momentu, což se hodí například při šroubování vrutů do měkkého materiálu, který byste mohli velkou silou snadno zdeformovat. Nejčastěji jde o systém prstence u sklíčidla, kterým otáčíte a nastavujete stupně prokluzu momentové spojky.
Pokud nastavíte například krouticí moment 5 Nm, tak u této hodnoty začne spojka aku šroubováku prokluzovat a dává vám najevo, že je šroub utažen akorát. Pro nastavení správného momentu musíte mít cit, ideální je zkusit si správné nastavení na zbytkovém kusu materiálu. Pokud potřebujete maximální sílu utažení, můžete prokluz spojky vypnout.
Rychlost otáčení
Abyste byli s nákupem nového aku šroubováku spokojeni, pohlídejte si také informaci o tom, kolika rychlostními stupni daný model disponuje a jaká je nejvyšší rychlost otáčení (většinou do 1 000 otáček za minutu). Produkty se liší v závislosti na tom, jak nároční při práci budete a co všechno od nich očekáváte. Nejčastěji si budete vybírat z těchto variant.
Plynulá regulace je vítanou funkcí aku šroubováků, většinou je zajištěna systémem postupného stisknutí spouště. Při slabším tlaku jsou otáčky nižší, jakmile přitlačíme, zvyšují se. Vždy je dobré na začátku šroubování nebo vrtání použít nižší otáčky, ať se vrták nebo šroub „chytí“ do materiálu. Poté můžeme plynule zvýšit rychlost a dokončit práci.
Jednorychlostní aku šroubováky
Jedná se o produkty vhodné zejména pro domácí užití. Očekávat můžete jednu rychlost se stálým převodem a maximálními otáčkami okolo 700 za minutu (u základních modelů nižší), občas bez plynulého ovládání rychlosti, nižší maximální krouticí moment a nižší hmotnost i cenu.
Dvourychlostní aku šroubováky
Jedná se o výrobky zaměřené na náročnější uživatele, s požadavkem na vyšší výkon a krouticí moment. Jeden stupeň převodovky je určen pro nižší otáčky a vyšší krouticí moment, druhá rychlost právě naopak. Standardně neschází plynulé zvýšení otáček. Lepší vybavení jde však ruku v ruce s vyšší cenou, rozměry i hmotností.
Tří a vícerychlostní aku šroubováky
Vícerychlostní aku šroubováky jsou spíše nestandardním typem produktu, který je vymezen převážně pro profesionální využití. Umožňují ještě lepší možnosti šroubování a vrtání. Běžný uživatel jejich potenciál nevyužije.
Motor
I když nejde o hlavní parametr, podle kterého by se dal vybrat správný aku šroubovák, považujeme za užitečné zmínit se i o motoru. Motor je hlavní pohonná jednotka, která odebírá energii z baterie a přeměňuje ji na otáčivý pohyb nářadí. Mezi aku šroubováky stále vládnou uhlíkové motory, u dražších modelů ale narazíme také na bezuhlíkové (bezkartáčové) motory.
Typ motoru |
Výhody |
Nevýhody |
Uhlíkový |
+ nízká pořizovací cena
+ dostačující pro domácí využití |
– rychlejší opotřebení
– nižší výkon |
Bezuhlíkový |
+ dlouhá životnost
+ vyšší výkon |
– vysoká pořizovací cena |
Uhlíkový motor
Na statoru jsou umístěny permanentní magnety a na otáčejícím se rotoru se pohybují napájené magnety, přenos napětí mají na starost uhlíky, ty se ale postupně opotřebovávají, vypalují a ničí, jsou často příčinou poruchy, navíc jsou energeticky náročnější.
Bezuhlíkové motory
Moderní verze motorů řízených elektronikou, ve kterých jsou permanentní magnety na rotoru a napájené magnety na statoru a přenos energie neobstarávají uhlíkové kartáče (proto označení bezkartáčové). Hlavní výhodou jsou menší rozměry, energetická úspornost (delší výdrž na jedno nabití), menší zahřívání a nižší poruchovost, zatím jsou ale poměrně drahé.
Upnutí nástroje
Už jsme si probrali samotnou funkci aku šroubováků, důležitou součástí jsou ale různé nástroje, které do daného zařízení můžeme upnout. Nejčastěji se jedná o vrtáky nebo takzvané bity. Jak tedy tyto nástroje připevnit do šroubováku? Existují dvě základní formy.
- Hlavice s vnitřním 1/4″ šestihranem – Většinou se objevuje u slabších či kompaktních aku šroubováků, které otáčí malým ústrojím, na jehož špičce najdeme šestihranný otvor, do něj se vkládají bity nebo vrtáky se speciálním tvarem šestihranu. Výhodou je snadnost obsluhy a malá velikost ústrojí, hodí se ale pro šroubování s požadavkem na nižší krouticí moment.
- Sklíčidlo – Většinová varianta v případě profesionálních zařízení. Jedná se o hlavu se třemi čelistmi, které dokážou sevřít nástroje s různými souměrnými tvary. Existuje rychloupínací sklíčidlo, které se utáhne pouze rukou, méně se pak objevují sklíčidla s ozubeným věncem s utažením pomocí kličky.
Funkce a příslušenství
Aku šroubováky můžete zakoupit s řadou praktických funkcí a v kombinaci s nejrůznějším příslušenstvím. To si přiblížíme v několika následujících řádcích:
- LED osvětlení – Při aktivním používání aku šroubováku dojde k rozsvícení LED světla. To míří přesně na bod, kde šroubujete či vrtáte. Získáte tím lepší přehled a viditelnost.
- Transportní kufr – Ideální součást vybavení, pokud se chystáte často nářadí přenášet. Poskytuje dobrou ochranu šroubováku a navíc si do něj můžete uložit další drobné předměty, bity, vrtáky a podobně.
- Automatická aretace vřetene – Umožňuje ruční utahování a povolování šroubů, zablokování otáčení hřídele.
- Regulace otáček – Za pomoci ovládacího prvku si nastavíte požadované otáčky. Týká se spíše výkonnějších a dražších aku šroubováků.
- Indikátor chodu – Prvek zobrazující, zda máte aku šroubovák nastavený pro pravý nebo levý chod.
- Indikátor nabití – Bude vás informovat o probíhajícím nabíjení akumulátorového článku a jeho aktuální hladině nabití.
- Příklep – Vlastnost větších aku šroubováků zajišťující příklepové vrtání. Tuto funkci oceníte nikoliv při utahování a povolování, ale u vrtání do zdi. Objevuje se spíše u výkonnějších modelů a plnohodnotných aku vrtaček.
- Doběhová brzda – Užitečná funkce, kdy nemusíte čekat, až se ústrojí aku šroubováku přestane svou setrvačností otáčet. Můžete aktivovat doběhovou brzdu, mechanismus se zastaví a vy jste okamžitě připraveni k dalšímu používání, nebo můžete hned vyměnit nástavec.
- Elektronická ochrana akumulátoru – Speciální funkce chránící baterii před nežádoucím přehřátím, přetížením a hloubkovými vybitím.
- Úhlový a excentrický nástavec – Praktický doplněk rozšiřující možnosti použití tohoto nástroje. Hodí se hlavně v okamžiku, kdy potřebujete šroubovat v hůře dostupných místech nebo v blízkosti nějakých předmětů.
- Spona na pásek – Některé modely jsou vybaveny odnímatelnou sponou. Jejím prostřednictvím lze aku šroubovák rychle připevnit k opasku a mít jej neustále po ruce.
- Sady bitů a vrtáků – K aku šroubovákům si můžete dokoupit několikadílné sady bitů pro odlišné hlavičky šroubů nebo různé série vrtáků.
Kromě výše uvedených nástavců pro aku šroubováky pořídíte také na speciální nástavce vhodné pro dražší zařízení, u kterých lze provádět jejich výměnu. Je to například řezací nástavec, úhlový nástavec a nástavec pro zvolení krouticího momentu. Pozitivní je také možnost využití dobrých aku šroubováků i na jiné úkony, jako například broušení, leštění nebo dokonce míchání s vhodným příslušenstvím.
Bezpečnost
Uživatel pracující s akumulátorovým šroubovákem by měl dodržovat základní pravidla bezpečnosti práce. Vhodné je nosit ochranné brýle a další pomůcky. Bezpečnost samotného přístroje by pak mělo zajišťovat plnění technických norem.
V případě akumulátorových šroubováků byste si měli dát pozor na to, jestli vámi vybraný model splňuje bezpečnostní požadavky. V opačném případě vám důrazně doporučujeme nepoužívat neprověřené nářadí. Elektrickým a akumulátorovým přístrojům se věnují normy ČSN z pohledu všeobecných požadavků na bezpečnost elektrického nářadí a spotřebičů, dále navíc normy regulují také použití elektrických nabíječek během používání (Zdroj: ČSN EN 60745-1 ed.3, ČSN EN 60335-1, ČSN 33 1600 ed.2).
Cena
Aku šroubováky jsou oproti aku vrtačkám podstatně dostupnějším sortimentem. Je to způsobeno samozřejmě tím, že nabízí menší výkon a s tím spojené užití. Při jejich nákupu si pohlídejte kvalitu celkového zpracování. Tu vám zaručují jen prověření výrobci, jakými jsou Bosch, Black & Decker, Makita, Metabo, Narex, Stanley, Fieldmann a Hitachi.
Cena do 500 Kč
Zcela úmyslně jsme do seznamu zařadili takto nízkou cenovou kategorii. Tím vám chceme naznačit, že nejlevnější aku šroubováky můžete pořídit opravdu levně za cenu do 500 Kč. Půjde samozřejmě o základní modely s minimálními otáčkami kolem 180 – 200 ot./min., napětím okolo 3,6 V a krouticím momentem 4 – 5 Nm. Pro domácí nenáročné použití však mohou být naprosto dostačující.
Cena od 500 do 1 500 Kč
Tuto cenovou třídu začínají tvořit značkové akumulátorové šroubováky, u kterých se setkáte s vestavěným osvětlením, bohatým příslušenstvím v podobě sady bitů a třeba i speciální USB nabíječkou s indikátorem nabití. Přibývající napětí s sebou přináší i zvyšující se krouticí moment.
Cena od 1 500 do 2 500 Kč
Vedle vyšší třídy klasických aku šroubováků dodávaných v sadě s bity a praktickým kufříkem, narazíte také na základní modely speciálních rázových utahováků ve stejné velikosti. U nich samozřejmě musíte počítat s vyšším krouticím momentem až 150 Nm. Součástí balení mohou být i náhradní baterie nebo úhlový a excentrický utahovák.
Cena nad 2 500 Kč
Aku šroubováky s kapacitou baterie nad 2 000 mAh, rychloupínacím sklíčidlem, s krátkou nabíjecí dobou baterií a počtem až 1 400 otáček za minutu. Při investici nad 2 500 Kč získáte víceméně profesionální pracovní nástroj, který už se dostává do kategorie aku vrtaček. Setkat se lze i s řadou nejrůznějších modifikací ve stejné velikosti, mezi které patří už zmiňované rázové utahováky. Výjimkou nejsou ani modely se základním příklepovým vrtáním.
Údržba a servis
Pokud chcete, aby vám váš aku šroubovák sloužil dostatečně dlouho a předčasně se neporouchal, můžete se zaměřit na několik úkonu, které prodlouží životnost tohoto přístroje.
- Jestliže je zařízení zanesené prachem, zejména otvory, kterými je nasávám vzduch, pak byste měli prachové částice vysát nebo vyfoukat.
- Udržujte aku šroubovák v čistotě a přenášejte jej v transportním kufru.
- Dbejte na dobré větrání při práci, jednou za čas je u uhlíkových motorů potřeba vyměnit kartáče. Nejlepší je odnést přístroj odborníkům v autorizovaných servisech a nechat si vyměnit součásti přímo od výrobce.
- Někdy se vám stane, že přístroj bude hlučnější a pisklavější. Budete jej muset promazat. Na to je vhodná vazelína pro tento typ nářadí. Odkryjte vnitřek aku šroubováku, odstraňte starou a zašlou vazelínu, pohyblivé části pak namažte. Na hřídel motoru a ložiska je dobré využít specializovaný olej. Pokud jsou některé části uzavřené a nejste schopni je otevřít, měli byste poslat přístroj do autorizovaného servisu, kde si s ním poradí.
- Při nákupu si také ověřte, jakou má daný model záruku. Obvykle bývá dvouletá, u lepších přístrojů dokonce delší. Někteří prodejci pak nabízí i prodloužení záruky.
Diskuze, poradna a vaše zkušenosti
Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.