Test nejlepších aku vrtaček a jak je vybrat

Obrázek aku vrtačky

Nepodceňujte nákup aku vrtačky, na který má vliv především znalost tohoto ručního nářadí. Jestliže nemáte povědomí o všech možnostech zařízení a spíše tápete, než abyste šli na jistotu, využijte našeho článku zaměřeného právě na pořízení aku vrtačky.

Poradíme vám, na jaké věci si dát pozor z hlediska výkonu, akumulátoru a přidružených funkcí rozšiřujících schopnosti pracovního nástroje. Teprve poté přistupte k volbě ideálního produktu šitého na míru vašim náročným požadavkům.

S aku vrtačkou můžete provádět spoustu činností, od šroubování až po vrtání, jen musíte vědět, jaké parametry si pohlídat, aby to přístroj opravdu zvládl. Proto nekupujte zbytečně slabý výrobek, popřípadě nevyhazujte peníze za aku vrtačku, jejíž potenciál v plné míře nevyužijete.

Načerpejte námi shromážděné rady a informace, s nimiž si budete jisti při výběru aku vrtačky.


Nejlepších 10 aku vrtaček dle hodnocení uživatelů

Vzhled

Název vrtačky

Napětí (V)

Hmotnost s akumulátorem (kg)

Orientační cena

Aktuální cena

Malý náhled aku vrtačky Bosch GSR 18-2 LI Plus

Bosch GSR 18-2 LI Plus

18

1,5

 3 000 Kč

Malý náhled aku vrtačky Extol Industrila 8791151

Extol Industrila 8791151

16,6

1

2 200 Kč

Malý náhled aku vrtačky Makita HP457DWE

Makita HP457DWE

18

1,7

3 300 Kč

Malý náhled aku vrtačky Makita DF457DWE

Makita DF457DWE

18

1,7

4 000 Kč

Malý náhled aku vrtačky Bosch PSB 18 Li-2

Bosch PSB 18 Li-2

18

1,8

5 000 Kč

Malý náhled aku vrtačky Bosch GSB 1080-2 LI

Bosch GSB 1080-2 LI

10,8

1

2 000 Kč

Malý náhled aku vrtačky Extol LI 12 CDB

Extol LI 12 CDB

12

1

1 300 Kč

Malý náhled aku vrtačky Makita DDF456RF3J

Makita DDF456RF3J

18

1,5

8 000 Kč

Malý náhled aku vrtačky Bosch GSR 1080-2 LI

Bosch GSR 1080-2 LI

10,8

1

2 000 Kč

Malý náhled aku vrtačky Makita DF331DSAE

Makita DF331DSAE

10,8

1,1

3 200 Kč

Testování a recenze aku vrtaček pro rok 2017

Podrobný test aku vrtaček momentálně zpracováváme a předpokládané vydání pro rok 2017 je v průběhu druhé poloviny roku. V testu budou také recenze nejlépe umístěných aku vrtaček. Zatím jsme pro vás připravili tabulku nejlepších aku vrtaček dle názoru uživatelů. Vždy se jedná o vrtačky, která jsou již prověřená množstvím uživatelů, vždy ale doporučujeme přečíst recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějakou konkrétní vrtačku, o kterou se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz

Jak vybrat aku vrtačku

1. Konstrukce

2. Typ motoru

3. Akumulátor

4. Nabíječka

5. Otáčky a nastavená momentu

6. Příklep

7. Sklíčidlo

8. Výbava

9. Ceny

Aku vrtačka patří k nepostradatelným pomocníkům každého domácího kutila i profesionálního pracovníka. Možná i kvůli tomu je její nákup poměrně náročnou záležitostí, protože při finálním výběru můžete narazit na nespočet parametrů, v nichž se normální smrtelník jenom stěží vyzná.

Při pořízení aku vrtačky je zapotřebí brát zřetel nejenom na akumulátor, který z pohledu důležitosti tvoří v podstatě polovinu tohoto výrobku. Jsou to mnohé další věci týkající se motoru, sklíčidla nebo příklepu. V tomto segmentu bohužel nelze doporučit univerzální produkt, s nímž byste dokázali zvládnout naprosto všechny pracovní úkony v té nejlepší kvalitě. A proto si musíte utřídit priority.

Přinášíme vám popisy nejzásadnějších částí aku vrtačky, z nichž si uděláte ucelenou a jasnou představu o vašem budoucím ručním nářadí poháněném akumulátorem. Nuže, pusťme se volby kvalitní aku vrtačky.


1. Konstrukce

Na počátku všeho vás seznámíme s konstrukčním provedením aku vrtačky. Setkat se můžete také s názvem aku šroubovák. Vesměs jde o ten samý produkt, jen někteří výrobci pro daný sortiment používají odlišná pojmenování.

Aku vrtačka má tvar klasické vrtačky na elektřinu, jejíž podobu není třeba pravděpodobně popisovat. Aku šroubovák vypadá naprosto stejně, jen v některých případech nedisponuje funkcí vrtání a slouží pouze pro šroubování. Někdy dokonce umožňuje přetočení rukojeti do rovné polohy, čímž opravdu připomíná tvar šroubováku.

V rámci samotné konstrukce dbejte na přiměřenou váhu aku vrtačky a precizní zpracování rukojeti. Důraz musí být kladen na ergonomický tvar padnoucí do ruky. Obvykle jde o kombinaci výrobních materiálů v podobě tvrdého plastu a změkčeného materiálu tlumícího nepříjemné vibrace.

To jen tak na okraj. Nyní se pusťme do jednotlivých částí aku vrtačky.


2. Typ motoru

I když to není ta úplně nejzásadnější věc u tohoto produktu, většina zákazníků se bude ihned zajímat o motorové ústrojí aku vrtačky. Je pravdou, že síla motoru je do určité míry tím, co dává tomuto výrobku jeho praktické možnosti. V tomto směru narazíte na dva typy motorů.

 • Klasické elektromotory
 • Bezuhlíkové motory

Chcete-li se vydat cestou moderního a novodobého zpracování, pak se při nákupu aku vrtačky přiklánějte k bezuhlíkovým motorům, které v mnohém předčí klasické elektromotory.

Klasické elektromotory

Velice rozšířené řešení, jehož součástí jsou dvoje magnety, a to na statoru (permanentní magenty) a na rotoru (napájecí magnety). Pro vznik napětí jsou zapotřebí uhlíky, u nichž postupem času dochází k pozvolnému opotřebení, respektive opálení. Tato část ostatně představuje oblast náchylnější k nejrůznějším poruchám.

Ve prospěch klasických elektromotorů hovoří nižší pořizovací náklady. Na druhé straně jsou nevýhody. Jednu jsme zmínili výše a tou druhou jsou dosti časté energetické ztráty.

Bezuhlíkové elektromotory

Bezuhlíkové motory jsou aplikovány spíše ve středních a vyšších produktových řadách aku vrtaček, včetně profesionálního náčiní. Technologie zpracování je v tomto případě trochu odlišná. Permanentní magnety jsou na rotoru a napájecí magnety na statoru. Očekávat můžete také více elektroniky, jež zasahuje do řízení aku vrtačky.

Je pravdou, že za bezuhlíkové motory si jednoduše připlatíte, na oplátku však dostanete novodobé zpracování, s nímž se pojí hlavně nižší provozní náklady, respektive menší odběr z baterie, což prodlužuje celkovou funkčnost vrtačky při zachování stejného výkonu.


3. Akumulátor

Akumulátor je u aku vrtačky nejen nepřehlédnutelnou, ale hlavně tou nejpodstatnější součástí. Vždyť jde vlastně o pohonnou jednotku, bez níž by pracovní nástroj přestal okamžitě fungovat. Akumulátor má na pořizovací náklady aku vrtačky poměrně značný vliv, což dokazuje samotný fakt, že nářadí čerpá energii právě z tohoto doplňku.

Při výběru vhodné aku vrtačky byste si měli v souvislost s akumulátorem pohlídat tři parametry:

 • Typ akumulátoru
 • Napětí akumulátoru
 • Kapacita akumulátoru

Typ akumulátoru

Tento pojem vypovídá v podstatě o celkovém složení a zpracování akumulátoru. Při procházení produktových nabídek jednotlivých výrobců se setkáte se třemi odlišnými typy, z nichž každý se prezentuje určitými výhodami a nevýhodami.

 • Ni-Cd akumulátor – starší model, na který narazíte spíše výjimečně u některých levnějších aku vrtaček. I přesto, že jej šlo využívat až do úplného vybití, zahubila ho hlavně nižší kapacita promítající se do omezené životnosti.
 • Ni-Mh akumulátor – naprostým standardem u mnoha výrobků je tento typ baterie, u něhož došlo k výraznějšímu, až dvojnásobnému posílení chybějící kapacity Ni-Cd článků. Dalo by se říci, něco za něco. I u tohoto akumulátoru existují jistá negativa v podobě malého napětí.
 • Li-on akumulátor – nejmodernější typy, které odstraňují všechny mouchy předešlých modelů. Své užití nachází u dražších zařízení. Stávají se velice cennou investicí. Vliv na to má nízká hmotnost, vysoký výkon, velká kapacita a bezúdržbové provedení. Rozhodně se o Li-on akumulátory nemusíte obávat, pakliže je pravidelně nevyužíváte. Takový stav jim rozhodně neublíží.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv typ akumulátoru, myslete na to, že pro pohodlnou a nepřetržitou práci jsou vhodné alespoň dva kusy. S jedním děláte a druhý se vám zatím nabíjí.

Napětí akumulátoru

Další podstatná veličina baterie, která souvisí s komfortem a pohodlím při vrtání nebo jiné práci. Napětí je veličinou udávanou ve voltech, nesoucí zkratku „V“. Zobrazíte-li si nabídku dostupných produktů, s růstem ceny se bude zvyšovat i napětí akumulátorů jednotlivých produktů, což znamená, že docílíte daleko vyššího výkonu.

Napětí je prezentováno v rozsahu 3,6 – 36 V. Pro domácí použití vám bude dostačovat napětí kolem 15 V. Sílu takové vrtačky si můžete ověřit tím, že se vám při vrtání na volno nepodaří zastavit sklíčidlo rukou.

S napětím je do určité míry spjatý i samotný výkon aku vrtačky. Máte-li výkonnější zařízení, potřebujete i vyšší napětí pro bezproblémový a správný chod.

Kapacita akumulátoru

Tento údaj v parametrech aku vrtačky vypovídá o jediném. Čím vyšší bude kapacita článku, tím déle udržíte vrtačku v chodu, než bude nutné provést nabíjení baterie. Kapacita je prezentována v ampérhodinách, což odpovídá zkratce Ah.

Za naprostý standard jsou považovány akumulátory s kapacitou 1,5 Ah sloužící pro občasnou domácí práci. Pořídíte-li si kapacitu nad 3 Ah, stává se aku vrtačka vaším nepostradatelným pomocníkem při profesionálních činnostech.


4. Nabíječka

Nabíječka je nedílnou součástí akumulátoru. Zařízení, které vám dobíjí baterii v okamžiku, kdy je bez energie. Vybírat si můžete ze dvou typů nabíječek:

 • Klasické nabíječky
 • Rychlonabíječky

Klasické nabíječky si poradí s běžným akumulátorem za 3-5 hodin. Rychlonabíječky to zvládnou za jedinou hodinu a někdy i méně. Potom při práci nejste skutečně ničím omezováni. Výsledný čas samozřejmě závisí na celkové kapacitě akumulátoru a typu nabíječky. Příslušenství tohoto typu je obvykle vybaveno informačními diodami. Ty vám zobrazují proces nabíjení nebo stav plného nabití.


5. Otáčky a nastavení momentu

Při výběru aku vrtačky přihlížejte i k možnosti změny rychlosti otáček a utahovacího momentu. Jedná se o parametry promítající se do pohodlné, rychlé a přesné práce. Z pohledu rychlosti se obvykle nabízí tři typy zařízení.

 • Jednorychlostní aku vrtačky – vrtačky s jedinou rychlostí, která slouží jak pro šroubování, tak vrtání.
 • Dvourychlostní aku vrtačky – modely, u nichž nižší rychlost využijete ke šroubování a druhou rychlost s více otáčkami pro vrtání.
 • Vícerychlostní otáčky – toto provedení se týká spíše profesionálního nářadí.

Samotnou rychlost otáček obvykle regulujete za pomoci ovládací spouště, popřípadě si můžete nastavit omezený rozsah otáček. Jednorychlostí aku vrtačky dosahují až 500 otáček za minutu, ty dvourychlostní se blíží k hranici až 1 700 otáček za minutu.

Utahovací moment

Pokud jde o nastavení utahovacího momentu, máte obvykle na výběr z několika stupňů. Hledáte-li univerzálnější zařízení, volte větší rozdělení utahovacího momentu, čímž docílíte prvotřídní regulace síly aku vrtačky. Pro šroubování vám stačí menší rychlost, abyste zbytečně nestrhli závit nebo hlavu šroubu. Při vrtání můžete moment navýšit.

Níže vám přinášíme praktické doporučení týkající se utahovacího momentu.

 • Šrouby v měkkých materiálech – 5 až 20 Nm
 • Vruty do průměru 10 mm – 20 až 55 Nm
 • Vrtání do tvrdých materiálů – nad 55 Nm

6. Příklep

Tento parametr souvisí především s vrtáním. U levnějších modelů aku vrtaček se standardně dočkáte funkce vrtání, která je však primárně určena pro zdolávání materiálů, jakými jsou kov, dřevo nebo plast. Rozhodnete-li se pro pravidelné vrtání do zdi, pak se vyplatí investovat do aku vrtačky s příklepem.

Tato funkce samozřejmě plně nenahrazuje příklep u silné elektrické vrtačky či pneumatického kladiva. Průchod do zdi je ale usnadněn za pomoci menších rázů.


7. Sklíčidlo

Sklíčidlo je nedílnou a důležitou součástí každé aku vrtačky. Je to přední část, do níž vkládáte vrtáky a ostatní příslušenství související s činností, již zrovna provádíte. U těchto moderních aku zařízení můžete zapomenout na klasické sklíčidlo, které bylo třeba povolovat či utahovat za pomocí speciálního upínáku.

Moderní sklíčidla fungují na zcela odlišném principu. I zde máte při pořízení aku vrtačky na výběr.

 • Rychloupínací sklíčidlo – pravděpodobně nejběžnější model objevující se u levnějších a středních tříd tohoto ručního nářadí. Sklíčidlo stačí trochu podržet rukou a při mírných otáčkách provedete upnutí či povolení daného prvku.
 • Sklíčidlo s aretací vřetene – tento model sklíčidla funguje v zastaveném stavu. Součástí sklíčidla je speciální objímka, s níž vrták či jiný doplněk jednoduše zabezpečíte nebo povolíte.

V závislosti na tom, k čemu budete aku vrtačku nejčastěji používat volte také velikost sklíčidla, respektive otvor, do něhož se vkládají upínací nástroje. U běžných výrobků lze narazit na rozmezí od 1 do 13 milimetrů.


8. Výbava

Aku vrtačky jsou tvarově velice obdobné, ale díky odlišnému zpracování konkrétních výrobců se mohou pyšnit i některými doplňkovými funkcemi či praktickým příslušenstvím. Níže vám uvádíme to, čeho se vám může dostat.

 • LED osvětlení – v přední části aku vrtaček bývá umístěno nenápadné, odolné a hlavně dostatečné výkonné LED světlo. Při chodu vrtačky dojde k jeho automatickému zapnutí, což zlepšuje viditelnost hlavně za zhoršených světelných podmínek.
 • Poutko na zavěšení – další z praktických pomůcek, s níž nebudete muset po každém vyvrtání díry nebo zašroubování vrutu odkládat aku vrtačku ze svého dosahu. Jednoduše si ji zavěsíte ke svému pracovnímu oděvu či opasku.
 • Držák na šroubovací bity – pomůcka, díky níž máte vše potřebné hned po ruce.
 • Přenosný kufrkvalitnější aku vrtačky jsou prodávány v sadě s nabíječkou a baterií/bateriemi. Vše je obvykle uloženo v přenosném kufru, kde se mnohdy najde místo i pro držáky na vrtáky, bity a ostatní pracovní doplňky.

9. Ceny

Základní aku vrtačku můžete v dnešní době pořídit již od 500 Kč. Naopak bez sebemenšího problému lze přesáhnout hranici až 25 000 Kč. To jsou bezpochyby dvě extrémní strany mince, kdy získáte produkt s minimálním výkonem nebo profesionálně řešen a s bohatým příslušenstvím.

Největší vliv na cenu aku vrtačky má samozřejmě akumulátor, ale také celkový výkon zařízení a kompletní zpracování. Při vašem výběru rozhodně nebudete omezováni značkou, protože zkušených výrobců je na trhu více, než dost – Black & Decker, DeWALT, Milwaukee, Festool, Hitachi, Skil, Makita, Metabo, Fieldmann a mnohé další.

Abyste měli alespoň základní představu o tom, co za konkrétní cenu můžete obdržet, přinášíme vám čtyři cenové kategorie.

 • ​Cena do 2 000 Kč
 • Cena od 2 000 Kč do 6 000 Kč
 • Cena od 6 000 Kč do 10 000 Kč
 • Cena nad 10 000 Kč

Cena do 2 000 Kč

Produkty za tyto pořizovací náklady lze s určitostí označit za nejdostupnější sortiment na trhu. Při této ceně musíte počítat s vyšší hmotností až 2,9 kg, provozním napětím kolem 12 – 14 V a delší dobou nabíjení akumulátoru cca 90 minut a více. Takové typy baterií se samozřejmě promítají i do krouticího momentu pod 28 Nm. V této kategorii naleznete ještě dost kousků s akumulátorem typu Ni-Cd.

Cena od 2 000 Kč do 6 000 Kč

S cenou roste chuť a u aku vrtaček to platí dvojnásob. Tyto výdaje vám zajistí kvalitního pomocníka do dílny i pro častější práci. V mnohém si ulevíte, protože vrtačky kolem 2 kg jsou flexibilnější. Docílíte i vyššího napětí až 14,4 – 18,8 V. Při nabíjení už nebudete muset čekat takovou dobu, ale jen cca 30 – 80 minut. A krouticí moment nad 50 Nm jistě také není k zahození.

Cena od 6 000 Kč do 10 000 Kč

Tuto cenovou skupinu lze označit minimálně za poloprofesionální až profesionální. Aku vrtačky tohoto typu klesají svou hmotností pod 1,5 kg. V sadě nabízí dva až tři akumulátory Li-ion, patřící k tomu nejlepšímu, co na trhu seženete. Rychlonabíjení zajišťující doplnění akumulátoru pod 30 minut a krouticí moment až 70 Nm zkrátka mnohé naznačují. Příklep, plynulé nastavení otáček nebo zpětných chod jsou zde naprostým standardem.

Cena nad 10 000 Kč

Tato investice se promítá do vašeho profesního života, kdy dennodenně pracujete s aku vrtačkou. Jde především o výkonné a značkové nářadí odolávající hrubšímu zacházení a těžším pracovním podmínkám. Díky vyšším výkonům narazíte i na robustnější produkty, jejichž součástí jsou praktická madla usnadňující práci s nimi. Při šroubování či vrtání jenom stěží narazíte na překážky, které byste nezdolali.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Žebříček a test aku vrtaček
Průměrné hodnocení 4.3 z 46 hlasů

Ke zlepšování našich služeb využíváme na webu souborů cookie. Používáním webu s tím souhlasíte. Více

Na této stránce používáme cookie ke zkvalitnění webu a možnosti nabídnout jeho uživatelům co nejlepší zobrazení tohoto webu. Cookie může být také použita pro měření návštěvnosti jednotlivých stránek. Pokud budete pokračovat v používání této stránky, souhlasíte s tím.

Zavřít