Aku vrtačka patří k nepostradatelným pomocníkům každého domácího kutila i profesionála. Vzhledem k velkým rozdílům v požadavcích na aku vrtačku na stavbu oproti té domů je trh nasycen velkým spektrem možností. Při finálním výběru můžete narazit na nespočet parametrů, v nichž se člověk obvykle jen stěží vyzná.
Při pořízení aku vrtačky je zapotřebí brát zřetel nejen na akumulátor, který z pohledu důležitosti tvoří v podstatě polovinu tohoto výrobku, ale také na mnohé další součásti, například motor, sklíčidlo nebo příklep. V tomto segmentu bohužel nelze doporučit univerzální produkt, s nímž byste dokázali zvládnout naprosto všechny pracovní úkony a zároveň jste neutratili za nové zařízení neúměrnou sumu peněz. A proto je potřeba utřídit si priority.
Jak vybrat aku vrtačku stručně
- Proč koupit aku vrtačku – Nabízí lepší mobilitu, je ideální pro práci bez přístupu k elektrice a zdůrazňuje pohodlí a inovace od výrobců.
- Nevýhody aku vrtačky – Výdrž baterie je omezená, s ohledem na složitější výrobu výrazně stoupá také cena. Výkon je ve srovnání s klasickou vrtačkou o něco nižší a hmotnost produktu vyšší.
- Typy vrtaček – Na trhu můžete vybírat z vrtaček vhodných pro vrtání do kovu a dřeva, přes aku šroubováky určené primárně pro šroubování, až po rázové utahováky pro efektivní šroubování a dotahování matic. Pro tvrdé zdivo je nejlepší volbou příklepová vrtačka.
- Důležité parametry – Kvalitní aku vrtačka by měla mít odolnou částečně pogumovanou konstrukci, nesmí chybět dvourychlostní provoz ani zpětný chod. Pozor si dejte i na provedení vřetene a krouticí moment.
- Příslušenství – Někteří výrobci nabízí k vrtačce praktický plastový kufr, který ji ochrání před poškozením a uskladní i nabíječku a jednu či více baterií. Samotná vrtačka nemůže ale dobře fungovat bez kvalitních vrtáků určených pro daný účel využití. Většině modelů neschází ani LED světlo.
- Cena – Základní modely začínají již kousek nad 1 000 Kč, kvalitní kusy ale levněji než za 2 000 Kč více méně neseženete. Profesionálové mohou za ty nejlepší modely zaplatit i hodně přes 6 000 Kč.
Proč koupit aku vrtačku
Akumulátorová zařízení přináší napříč kategoriemi jednu zásadní výhodu, a to sice jejich mobilitu. Narozdíl od klasických kabelových variant totiž umožňují práci i v místech, kde nemáte natažený přívod elektrické energie. Typicky tak nachází své uplatnění například na stavbách. Pro zvýšené pohodlí při práci je ale má ve své domácnosti již téměř každý. Stěžejní důvody pro pořízení jsou tyto:
- Zásuvka není potřeba – Aku vrtačku můžete využívat i na takových místech, kde chybí samotná elektrická zásuvka.
- Lepší funkce – Protože je člověk tvor pohodlný, největší zájem mají uživatelé právě o aku vrtačky. Proto kladou také výrobci důraz zejména na vývoj v této kategorii.
Nevýhody aku vrtaček
Ve srovnání s klasickou vrtačkou mají akumulátorové varianty i celou řadu nevýhod:
- Omezená výdrž baterie – Pokud se vám baterie vybije, musíte ji nabít. To vždy platilo a vždy platit bude. Klasická vrtačka narozdíl od aku není omezena dobou provozu.
- Vyšší cena – Zatímco solidní elektrickou vrtačku seženete už od tisícikoruny, kvalitní aku varianty stojí vždy násobně více.
- Nižší výkon – Protože klasickou vrtačku limituje jen jistič a ten propustí proudu víc než dost, nabídnou klasické vrtačky standardně vyšší výkon za podstatně nižší cenu.
- Vyšší hmotnost – V rukou v případě aku vrtaček nedržíte jen vrtačku samotnou, ale také její napájení. To u klasické vrtačky neplatí.
Typ vrtaček
Pro vrtání je možné vyhledat hned několik typů nářadí. Na trhu narazíme na aku šroubováky, dobře šroubovat ale samozřejmě umí také aku vrtačky (často se přístroje nazývají také aku vrtací šroubováky). Pro vrtání děr do tvrdých materiálů naopak existují ještě silné elektrické příklepové vrtačky.
Nejdříve je vhodné ve zkratce rozebrat, co nám jednotlivá zařízení mohou nabídnout. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že mezi aku vrtačkou a aku šroubovákem jsou jen minimální rozdíly, opak je pravdou a zvolit správné zařízení podle účelu vašeho využití je naprosto stěžejní. Nabízíme vám proto krátký soupis vlastností jednotlivých typů, který vám pomůže zorientovat se v základní problematice.
Typ | Účel | Ideální pohonu | Rozměry |
Aku vrtačka | Vrtání a šroubování | Bezuhlíkový rotační motor | Větší |
Aku šroubovák | Šroubování a občasné vrtání spíše do dřeva | Bezuhlíkový rotační motor | Střední až větší dle typu |
Aku rázový utahovák | Šroubování a dotahování matic | Kladívkový motor | Střední až menší dle typu |
Aku vrtačky
Aku vrtačky jsou vhodné především pro vrtání do kovu a dřeva. S výkonnějšími modely, které disponují funkcí příklepu je možné vrtat i do zdiva. Zatímco vyvrtat díru do cihlového zdiva dovede i levnější aku vrtačka, vrtání do betonu zvládnou opakovaně jen ta nejvýkonnější zařízení a jen do omezených průměrů vrtáků. Bateriové články obvykle nejsou schopny dodat vrtačce takový výkon, jako je tomu v případě vrtaček zapojených přímo do zásuvky, a proto může být vrtání do zdi problematické.
Podobně jsou na tom aku vrtačky také v ohledu šroubování, ačkoliv je možné je pro účely šroubování využívat, jejich konstrukce, hmotnost a jiné aspekty naznačují, že pokud hledáte zařízení přímo ke šroubování, uděláte lépe, pokud si pořídíte specializovaný aku šroubovák. Z důvodu své univerzality jsou někdy aku vrtačky označovány také jako aku vrtací šroubováky.
Šroubování probíhá zpravidla při nízkých otáčkách, aby se „nesjela“ hlava vrutu. Některé aku vrtačky však mají špatnou regulaci výkonu, tedy jedou rychle nebo vůbec a skoro nic mezi tím. Taková varianta se pro šroubování nehodí vůbec.
Aku šroubováky
Samostatné aku šroubováky jsou levnější a méně sofistikovaná zařízení než aku vrtačky, v mnoha ohledech jsou však praktičtější. Ačkoliv nedisponují takovou univerzalitou jako aku vrtačky, pokud plánujete využívat zařízení pouze pro šroubování, bude aku šroubovák nejlepší volbou. S ohledem na menší rozměry je ovládání těchto šroubováků mnohem pohodlnější než ovládání jiných druhů vrtaček.
Aku šroubováky se výborně hodí do domácího prostředí, kde najdou využití například pro jednoduchou montáž nábytku, nebo do provozoven, kde se opakovaně utahují šrouby ve velkých počtech. Podobnost s aku šroubovákem najdeme také u aku rázových utahováků. Místo sklíčidla mají šestihrannou hlavu pro speciální nástavce, využití přístroje je tedy mnohem méně univerzální. Jsou určené opravdu pouze pro utahování nebo povolování šroubů a vrutů.
Jejich výhoda spočívá v tom, že tuto činnost provádějí výrazně efektivněji díky rázům, neboli úderům. Vyvíjí tak o mnoho větší sílu, než dovede stejně výkonná vrtačka. S menší námahou utáhnete i větší šrouby, například při šroubování kovu. Pomohou vám také v případě, že potřebujete vyšroubovat vrut s poškozenou hlavičkou.
Aku rázové utahováky
Specifickým typem zařízení jsou rázové utahováky. Ty jsou většinou (ale ne nezbytně) konstrukčně o něco menší. S ohledem na ztrátu informací v parametrech si spousta uživatelů myslí, že jsou aku vrtačky či šroubováky s rázovými utahováky srovnatelné. Bez obtíží totiž najdete na trhu i aku šroubovák s vyšším krouticím momentem, než u rázového utahováku. Podstatou je ale způsob fungování. Zatímco šroubováky a vrtačky mají pohon klasicky rotační, v rázovém utahováku je pohon kladívkový. Ten vyvíjí při otáčení ráz doslova nárazy na hnací osu.
V čem spočívá výhoda tohoto pohonu? Nevykroutí vám ruku. Pokud byste se snažili dotáhnout aku šroubovákem 80 Nm, tlak do dlaně by byl obrovský. Naproti tomu rázový utahovák díky specifickému způsobu fungování ruku nenamáhá.
Příklepové vrtačky
Ačkoliv některé lepší modely aku vrtaček disponují příklepem, který jim dává možnost snadněji vrtání do zdiva, všeobecně je lepší pro tyto účely volit specializovaná elektrická zařízení, která většinou nabízejí podstatně větší výkon a vrtání do zdiva je s nimi mnohem pohodlnější a rychlejší.
U příklepových vrtaček tedy nejde vlastně o samostatný typ, jako spíše o vybavení příklepovým mechanismem, který je nepostradatelný, pokud plánujete využívat vrtačku pro vrtání do tvrdého zdiva. V našem testu jsou pak zahrnuty v kategorii příklepových vrtaček pouze vrtačky napájené externě (nikoliv pomocí akumulátoru) a to z důvodu podstatně většího výkonu, který umožňuje mnohem jednodušší práci.
Důležité parametry
Při výběru aku vrtačky byste neměli opomenout celou řadu parametrů. Neplatí přitom, že vyšší číslo je pro vás nutně lepší. Například takový truhlář či nábytkář nepotřebuje šíleně vysoký krouticí moment a místo toho ocení raději lehčí konstrukci. Na stavbě ale může platit pravý opak. Zaměřte se proto na tyto parametry:
- Konstrukce – Důležitá je ergonomie a kvalita materiálů vrtačky, s ideální váhou mezi 1,5 a 2,5 kg.
- Typ motoru – Existují klasické elektromotory a modernější bezuhlíkové motory, které jsou efektivnější, avšak dražší.
- Akumulátor – Upřednostněte Li-Ion akumulátory. Vyšší napětí akumulátoru znamená typicky lepší držení výkonu při práci. Vrtačku vybírejte tak, aby zapadla do vašeho bateriového systému, do kterého spadá zbytek vašeho nářadí.
- Otáčky a převodovka – Vrtačka by v ideálním případě měla nabízet dvě rychlosti provozu. Standardem je také regulátor otáček a možnost změny směru chodu.
- Krouticí moment – Pro práci s měkkými materiály může stačit okolo 10–20 Nm, při práci s tvrdým dřevem 20–55 a pro tvrdší materiály doporučujeme 50 Nm a více.
- Sklíčidlo – Rychloupínací sklíčidla zajistí rychlejší práci, sklíčidla s aretací vřetene zase uchytí vrták pevněji.
Konstrukce
V rámci konstrukce dbejte především na přiměřenou hmotnost aku vrtačky a precizní zpracování rukojeti. Důraz musí být kladen na ergonomický tvar padnoucí do ruky. Obvykle se při konstrukčním řešení jedná o kombinaci výrobních materiálů v podobě tvrdého plastu a měkčeného materiálu tlumícího nepříjemné vibrace.
Co se týče zmiňované hmotnosti, v podstatě lze konstatovat, že čím nižší bude váha vámi vybrané vrtačky, tím bude snazší celková manipulace. Naopak bude zpravidla výkon nižší a baterie bude mít kratší výdrž. Běžná hmotnost aku vrtačky se pak pro vaši lepší představu pohybuje zhruba okolo hodnoty 1,5 až 2,5 kg.
Typ motoru
I když nejde o úplně nejzásadnější věc u tohoto produktu, zákazníci se budou zajímat o motorové ústrojí aku vrtačky. Je pravdou, že síla motoru je do určité míry tím, co dává tomuto výrobku jeho praktické možnosti. Narazíte na dva typy motorů.
- klasické elektromotory
- bezuhlíkové motory
Chcete-li se vydat cestou moderního zpracování, pak se při nákupu aku vrtačky přiklánějte k bezuhlíkovým motorům, které v mnohém předčí klasické elektromotory.
Klasické elektromotory
Výhody | Nevýhody |
+ Nižší cena | – Kratší životnost baterie
– Menší životnost zařízení |
Velice rozšířené řešení, jehož součástí jsou magnety, a to na statoru (permanentní magnety) a na rotoru (napájecí magnety). Pro vznik napětí jsou zapotřebí uhlíky, u nichž postupem času dochází k pozvolnému opotřebení, respektive opálení. Tato část ostatně představuje oblast náchylnější k nejrůznějším poruchám.
Ve prospěch klasických elektromotorů hovoří zejména nižší pořizovací náklady. Na druhé straně však stojí i nevýhody. Zatímco jednu jsme zmínili výše, tou druhou jsou výraznější energetické ztráty, zpravidla tedy kratší výdrž baterie.
Bezuhlíkové elektromotory
Výhody | Nevýhody |
+ Vyšší životnost baterie
+ Vyšší kroutící moment při vyšších otáčkách |
– Vyšší cena |
Bezuhlíkové motory jsou aplikovány spíše ve středních a vyšších produktových řadách aku vrtaček, včetně profesionálního náčiní (Ze zdroje: Spotrebitelov.cz, Jak vybrat vrtačku). Technologie zpracování je v tomto případě trochu odlišná. Permanentní magnety jsou na rotoru a napájecí magnety na statoru. Očekávat můžete také více elektronických součástek, které se podílí na řízení a chodu aku vrtačky.
Je pravdou, že za bezuhlíkové motory si připlatíte, na oplátku však dostanete novodobé zpracování, s nímž se pojí hlavně nižší provozní náklady, respektive menší odběr z baterie, což prodlužuje celkovou výdrž baterie vrtačky při zachování stejného výkonu. Další zásadní výhodou je vyšší životnost elektromotoru, který se při využití této technologie méně opotřebovává, a také vyšší kroutící moment při vyšších otáčkách. Jinými slovy, bezuhlíková vrtačka si zachová při vysoké rychlosti větší sílu, než ta klasická.
Akumulátor
Akumulátor je u aku vrtačky nejen nepřehlédnutelnou, ale hlavně tou nejpodstatnější součástí. Vždyť jde vlastně o srdce zařízení, bez kterého by pracovní nástroj přestal okamžitě fungovat. Akumulátor má na pořizovací náklady aku vrtačky poměrně značný vliv. Větší výdrž baterie tedy zpravidla znamená také dražší zařízení.
Při výběru vhodné aku vrtačky byste si měli v souvislosti s akumulátorem pohlídat tři parametry.
- typ akumulátoru
- napětí akumulátoru
- kapacita akumulátoru
Typ akumulátoru
Při procházení produktových nabídek jednotlivých výrobců se setkáte se třemi odlišnými typy akumulátorů, z nichž každý má určité výhody a nevýhody.
- Ni-Cd akumulátor – starší model, na který narazíte spíše výjimečně u některých levnějších aku vrtaček (Ze zdroje: Nejlepší aku vrtačky dle testů a recenzí). I přesto, že jej šlo využívat až do úplného vybití, zahubila ho hlavně nižší kapacita promítající se do omezené životnosti. Výroba a likvidace těchto typů baterií byla velkou ekologickou zátěži. Prodej této varianty baterie byl zakázán Evropskou unií v roce 2017.
- Ni-Mh akumulátor – novější starý typ baterie, který byl k přírodě šetrnější a disponoval větší kapacitou, než Ni-Cd akumulátor. Dalo by se říci, něco za něco. I u tohoto akumulátoru existují jistá negativa v podobě malého napětí. V dnešní době jsou Ni-Mh akumulátory již velmi ojedinělé.
- Li-ion akumulátor – moderní typ, který vychytal všechny mouchy předešlých modelů. Své užití nachází u dražších zařízení. Vliv na to má nízká hmotnost, vysoký výkon, velká kapacita a bezúdržbové provedení. Rozhodně se o Li-ion akumulátory nemusíte obávat, pakliže je pravidelně nevyužíváte. Takový stav jim rozhodně neublíží, zatímco některé typy baterií při nepoužívání ztrácí kapacitu.
- XR Li-ion / LiHD akumulátor – nejmodernější typy, který vychází z konstrukce a materiálů použitých v Li-ion bateriích. Změnou konstrukčního uspořádání článků akumulátoru a dalšími úpravami bylo docíleno výrazně vyšší životnosti baterie a zejména vyššímu výstupnímu výkonu. Vzhledem ke svým nesporným výhodám s sebou přináší také vyšší cenu zařízení.
Šikovnější kutilové si v případě potřeby mohou dokonce změnit typ akumulátoru přímo sami doma. Na internetu najdete spoustu videí, ve kterých se můžete inspirovat. Dejte ale vždy pozor na nebezpečí zásahu proudem.
Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv typ akumulátoru, myslete na to, že pro pohodlnou a nepřetržitou práci jsou vhodné alespoň dva kusy. S jedním vrtáte a druhý se vám zatím nabíjí. Drtivá většina aku vrtaček disponuje systémem odnímatelné baterie. Akumulátor je spotřební zboží a časem ztrácí kvalitu, proto varujeme před výrobky, které jej mají zabudovaný. Výměna v takovém modelu může být buď nemožná, nebo dost náročná.
Napětí akumulátoru
Další podstatná veličina baterie, která souvisí s komfortem a pohodlím při vrtání nebo jiné práci. Napětí se udává ve voltech, nesoucích zkratku V. Zobrazíte-li si nabídku dostupných produktů, s růstem ceny se bude zvyšovat i napětí akumulátorů jednotlivých produktů. Obvykle bývá v rozsahu 3,6 až 36 V. Pro domácí použití vám bude dostačovat napětí kolem 12 V. Sílu takové vrtačky si můžete ověřit tím, že se vám při vrtání na volno nepodaří zastavit sklíčidlo rukou.
S napětím je do určité míry spjatý i samotný výkon aku vrtačky. Pro chod nejsilnějších aku vrtaček potřebujete i vyšší napětí pro bezproblémový a správný chod elektromotoru. Dávejte si pozor na častý trik prodejců – někteří totiž do parametrů píší maximální napětí a někteří průměrné. Hodnota napětí stejně jako každá jiná elektrická veličina v průběhu práce kolísá. Může se tak stát, že aku vrtačka s napětím 20 V nebude tak výkonná jako například ta s 18 V. Je dobré si ověřit přesnou charakteristiku tohoto údaje.
Kapacita akumulátoru
Kapacita | Využití |
> 1.5 Ampérhodin (Ah) | Domácí nebo příležitostné profesionální využití |
> 3.0 Ampérhodin (Ah) | Profesionální nebo náročné domácí využití |
Tento údaj v parametrech aku vrtačky vypovídá o jediném. Čím vyšší bude kapacita článku, tím déle udržíte vrtačku v chodu, než bude nutné provést nabíjení baterie. Jednotkou kapacity je ampérhodina, uváděná pod zkratkou Ah. Za naprostý standard jsou považovány akumulátory s kapacitou 1,5 Ah sloužící pro občasnou domácí práci. Pořídíte-li si kapacitu nad 3 Ah, stává se aku vrtačka vaším nepostradatelným pomocníkem při profesionálních činnostech.
TIP: Větší kapacita akumulátoru většinou znamená i vyšší výkon zařízení. Mezi 1,5 a 5 Ah akumulátorem může být i poměrně razantní rozdíl.
Nabíječka
Nabíječka je nedílnou součástí akumulátoru. Zařízení, které vám dobíjí baterii v okamžiku, kdy je bez energie. Vybírat si můžete ze dvou typů nabíječek:
- klasické nabíječky,
- rychlonabíječky.
Klasické nabíječky si poradí s běžným akumulátorem za 3-5 hodin. Rychlonabíječky to zvládnou za jedinou hodinu a někdy i méně. Potom při práci nejste skutečně ničím omezováni. Výsledný čas samozřejmě závisí na celkové kapacitě akumulátoru a typu nabíječky. Příslušenství tohoto typu je obvykle vybaveno informačními diodami. Ty vám zobrazují proces nabíjení nebo stav plného nabití.
Otáčky a nastavení momentu
Při výběru aku vrtačky přihlížejte i k možnosti změny rychlosti otáček a utahovacího momentu. Jedná se o parametry promítající se do pohodlné, rychlé a přesné práce. V ohledu rychlosti se obvykle nabízí tři typy zařízení.
- Jednorychlostní aku vrtačky – vrtačky s jedinou rychlostí, která slouží jak pro šroubování, tak vrtání.
- Dvourychlostní aku vrtačky – modely, u nichž nižší rychlost využijete ke šroubování a druhou rychlost s více otáčkami pro vrtání.
- Vícerychlostní otáčky – toto provedení se týká spíše profesionálního nářadí. Můžete si nastavit ideální rychlost pro danou situaci podle potřeby.
Samotnou rychlost otáček obvykle regulujete postupně za pomoci ovládací spouště, popřípadě si můžete nastavit omezený rozsah otáček. Jedná se o jeden z velmi podstatných parametrů pro univerzální zařízení. Jednorychlostní aku vrtačky dosahují až 500 otáček za minutu, ty dvourychlostní se blíží k hranici až 1 700 otáček za minutu.
Většinou při nastavení platí, že při pomalejších otáčkách vyvíjí vrtačka vyšší sílu (vhodné pro šroubování a vrtání velkých průměrů), naopak v rychlejších otáčkách se síla snižuje (vrtání otvorů s menším průměrem). Při práci si dejte pozor na vysoké otáčky, ty vám mohou při šroubování zničit hlavu vrutu.
Točivý moment
Točivý moment se také často skrývá pod názvem kroutící nebo utahovací moment. Je také většinou označen jako maximální točivý moment, tedy maximální točivá síla, kterou dokáže zařízení vyvinout. Mnoho akumulátorových vrtaček a šroubováků je vybaveno také obručí, kterou lze utahovací moment nastavit. Ta se nachází většinou nad sklíčidlem.
U utahovacího momentu máte obvykle na výběr z několika stupňů. Hledáte-li univerzálnější zařízení, volte větší rozdělení utahovacího momentu, čímž docílíte prvotřídní regulace síly aku vrtačky. Pro šroubování vám stačí menší rychlost, abyste zbytečně nestrhli závit nebo hlavu šroubu. Příliš vysokou silou můžete vrut také zlomit. Při vrtání je možné moment navýšit. Níže vám přinášíme praktické doporučení týkající se utahovacího momentu:
- šrouby v měkkých materiálech – 5 až 20 Nm,
- vruty do průměru 10 – 20 mm až 55 Nm,
- vrtání do tvrdých materiálů – nad 55 Nm.
Zpětný chod
Důležitou funkcí, kterou najdeme na drtivé většině aku vrtaček, je také možnost volby zpětného chodu. Běžný chod je po směru hodinových ručiček – závity vrtáků, vrutů a šroubů jsou vyráběny tak, že v tomto směru otáčení dochází k vrtání, případně utahování. Občas se ale hodí i opačný směr otáčení, díky kterému naopak snadno můžete vruty vyšroubovat. Zpětný chod je také zásadní pro pohodlí při povolování sklíčidla.
Sklíčidlo aku vrtačky
Sklíčidlo je nedílnou a důležitou součástí každé aku vrtačky. Je to přední část, do níž vkládáte vrtáky a ostatní příslušenství související s činností, již zrovna provádíte. U těchto moderních aku zařízení můžete zapomenout na klasické sklíčidlo, které bylo třeba povolovat či utahovat za pomocí speciálního upínáku. Moderní sklíčidla fungují na zcela odlišném principu. I zde máte při pořízení aku vrtačky na výběr.
- Rychloupínací sklíčidlo – pravděpodobně nejběžnější model objevující se u levnějších a středních tříd tohoto ručního nářadí. Sklíčidlo stačí trochu podržet rukou a při mírných otáčkách provedete upnutí či povolení daného prvku.
- Sklíčidlo s aretací vřetene – tento model sklíčidla funguje v zastaveném stavu. Součástí sklíčidla je speciální objímka, s níž vrták či jiný doplněk jednoduše zabezpečíte nebo povolíte. V segmentu aku vrtaček se s ním nesetkáte.
V závislosti na tom, k čemu budete aku vrtačku nejčastěji používat, volte také velikost sklíčidla – respektive otvor, do něhož se vkládají upínací nástroje. U běžných výrobků lze narazit na rozmezí od 1 do 13 milimetrů.
Aku vrtačka s příklepem
Akumulátorové vrtačky mohou disponovat také funkcí příklepu, jak jsme si již definovali výše. U levnějších modelů aku vrtaček se standardně dočkáte funkce vrtání, která je však primárně určena pro zdolávání materiálů, jakými jsou kov, dřevo nebo plast. I tato zařízení, v případě že jsou kvalitní, zpravidla zvládnou i nějakou tu díru do zdi, rozhodnete-li se však pro pravidelné vrtání do zdi, vyplatí se vám investovat do aku vrtačky s příklepem.
Tato funkce samozřejmě plně nenahrazuje příklep u silné elektrické vrtačky s kabelem či pneumatického vrtacího kladiva. Průchod do zdi je ale usnadněn za pomoci menších rázů. Pro opravdu hrubou práci se pak hodí i bourací kladiva, která pomohou s odstraněním například starých zdí a staveb či vysekávání drážek do zdi.
Výbava
Aku vrtačky jsou si tvarově velice podobné, ale díky odlišnému zpracování konkrétních výrobců se mohou pyšnit i některými doplňkovými funkcemi či praktickým příslušenstvím. Níže vám uvádíme to, čeho se vám může dostat.
- LED osvětlení – v přední části aku vrtaček bývá umístěno nenápadné, odolné a hlavně dostatečně výkonné LED světlo. Při chodu vrtačky dojde k jeho automatickému zapnutí, což zlepšuje viditelnost hlavně za zhoršených světelných podmínek či v hůře dostupných místech.
- Externí madlo – někdy je možné vrtačku vybavit madlem, které se upevní do přední části vrtačky. Vy ji tak můžete pohodlně chytit za rukojeť i madlo a vyvinout větší tlak při vrtání. Tato možnost se hodí zejména pro příklepové vrtačky. Často má toto madlo také distančník, který vám umožní vrtat otvory o konkrétní hloubce.
- Vodováha – praktická pomůcka při vrtání. Na těle vrtačky najdete umístěnou vodováhu, podle které se můžete orientovat, jestli vrtáte přesně kolmo s rovinou.
- Poutko na zavěšení – další z praktických pomůcek, s níž nebudete muset po každém vyvrtání díry nebo zašroubování vrutu odkládat aku vrtačku ze svého dosahu. Jednoduše si ji zavěsíte ke svému pracovnímu oděvu či opasku.
- Držák na šroubovací bity – pomůcka, díky níž máte všechny potřebné násady pro šroubování hned po ruce.
- Přenosný kufr – kvalitnější aku vrtačky jsou prodávány v sadě s nabíječkou a baterií/bateriemi. Vše je obvykle uloženo v přenosném kufru, kde se mnohdy najde místo i pro držáky na vrtáky, bity a ostatní pracovní doplňky.
- Další baterie – dražší zařízení často disponují dvěma a více akumulátory. Díky tomu můžete využívat vrtačku kontinuálně a nemusíte čekat na její dobití.
- Rohový nástavec/úhlové sklíčidlo – je zajímavý doplněk, který umožní vrtat a šroubovat i na velmi těžce dostupných místech. Nasazuje se do sklíčidla a umožňuje vrtat, jak plyne již z názvu, i za rohem.
Vrtáky a bity
K pořádné kutilské výbavě s aku vrtačkou samozřejmě patří i příslušná sada vrtáků:
- Klasické spirálové vrtáky – běžné vrtáky vyrobené z nástrojové nebo HSS oceli, většinou nemají ostrou špičku, proto se hůř trefuje místo, kde chcete vyvrtat díru, někdy je potřeba předvrtat díru menším vrtákem, nebo vymezit místo důlčíkem.
- Vrtáky s vodící špičkou – odstraňují zmiňovaný nedostatek předchozích vrtáků, protože na špičce najdete prodloužený tenký hrot, který se zaryje do materiálu a navede vrták správným směrem, většinou se vodicí špička objevuje na vrtácích určených pro vrtání do dřeva.
- Vrtáky s vodícím čepem – podobají se předchozímu typu, ale narozdíl od něj nedisponují špičkou, ale čepem. Ten má většinou tvar menšího průměru vrtáku.
- Stupňovité vrtáky – speciální kuželovité vrtáky, u kterých se směrem od špičky zvětšuje průměr.
- Záhlubníky – nástroj s malou kuželovitou špičkou, který se používá pro úpravu otvoru. Jeho pomocí se nad vyvrtaným otvorem vytvoří zahloubení, do kterého je možné zapustit hlavu vrutu.
- Ploché vrtáky – nástroj pro vyvrtání větší díry, nejde o klasický rovný tvar, vrták má hned za špičkou rozšířené ploché tělo, které se ale hodí pro vrtání spíše hrubých otvorů, kde nejde o estetiku (používá se při nižších otáčkách a velké síle). Slouží k vrtání do dřeva.
- Sukovníky – vhodné pro vyvrtání opravdu velkých děr s větší přesností, místo hrotu vrtáku zde najdete disk s konkrétním průměrem a ostrými hranami, někdy se tyto vrtáky označují názvem forsterové.
- Bimetalová korunka – zatímco sukovník rovnou vyvrtává velkou díru v celém obsahu průměru nástroje, pro obrovské díry můžete využít bimetalovou korunku ve tvaru menšího bubnu, která se používá ve spojení s klasickým vrtákem a dokáže vrtat díru po obvodu.
- Speciální hlavice – hlavně u vrtáků do tvrdých materiálů najdete různé masivní a průrazné hlavice, které lépe narušují daný povrch.
- Vykružovací nástavce – jedná se o kruhové ozubené korunky kombinující výhod otáčení vrtáku s principem řezání pilou. Dovolují vrtat i velmi velké otvory a používají se zejména na tvorbu prostupů v nábytku.
- Vrták na konfirmáty – specifický vrták, který je vybaven vlastním dotahovacím čepem. Skládá se z vrtáku a jeho okruží. Vrták se nastaví na požadovanou délku otvoru a v okruží dotáhne. Při vrtání otvoru vrták vytvoří díru pro šroub a okruží vytvoří rozšíření pro zapuštění konfirmátového šroubu. Pokud vám slovo konfirmát připadá cizí, jedná se o typické imbusové šrouby používané v nábytku v IKEA.
Samozřejmě hodně záleží na tom, do jakého materiálu chcete vrtat. Vrtáků existuje celá řada a rozhodující je hlavně materiál, ze kterého jsou vyrobené. Ne každý materiál je však vhodný pro konkrétní práci. Vždy byste se před začátkem vrtání měli rozmyslet, jaký vrták zvolit. Pro vrtání do neželezných kovů, jako jsou zinek, mosaz, měď a podobně, jsou vhodné vrtáky z rychlořezné oceli.
Kobaltové či titanové vrtáky jsou vhodné pro vrtání do ušlechtilých kovů a oceli. Vyvrtávání děr do dřeva vyžaduje železné či ocelové vrtáky se špičkou s předřezávačem. Jsou měkčí a pokud byste s nimi chtěli vyhloubit díru například do kamene, zničíte je. Do kamene a zdiva se totiž vrtá se speciálními vrtáky s tvrdokovovou destičkou na špici či s diamantovými vrtáky.
Pro šroubování nejrůznějších šroubů je pak důležité si pořídit dobrou sadů takzvaných bitů, neboli šroubovacích násad. Na výběr máte opravdu velké množství bitů podle tvaru pro nejrůznější šrouby, ale také podle průměru i délky nástroje atd. Ať už jde o vrtáky či o bity, nikdy na nich nešetřete. Ušetřená stokoruna vám může výrazně znepříjemnit práci.
Cena
Základní aku vrtačku můžete v dnešní době pořídit již od 500 Kč. Bez sebemenšího problému však také lze přesáhnout hranici až 25 000 Kč. To jsou bezpochyby dva extrémy, kdy získáte produkt s minimálním výkonem nebo profesionálně řešený výrobek s bohatým příslušenstvím.
Největší vliv na cenu aku vrtačky mají samozřejmě akumulátor a elektromotor, ale podstatný je také celkový výkon zařízení a kompletní zpracování. Při vašem výběru rozhodně nebudete omezováni značkou, protože zkušených výrobců je na trhu více, než dost – Black & Decker, DeWALT, Milwaukee, Metabo, Festool, Narex, Wurth, Einhel, Stanley, Makita, Güde a Bosch. Abyste měli alespoň základní představu o tom, co za konkrétní cenu můžete obdržet, přinášíme vám čtyři cenové kategorie.
- Do 2 000 Kč – Jedná se o základní modely s hmotností až 2,9 kg a napětím okolo 14 V. Nabíjení typicky zabere 60-180 minut.
- Do 6 000 Kč – Jedná se o nářadí vyšší kvality s nižší hmotností kolem 2 kg a napětím akumulátoru 18-20 V. Nabíjení typicky trvá okolo 30-60 minut.
- Do 10 000 Kč – Poloprofesionální zařízení nabídnou hmotnost pod 1,5 kg, rychlé nabíjení a vysoký kroutící moment.
- Nad 10 000 Kč – Profesionální nářadí se skutečně robustní konstrukcí, u kterého výrobce počítá s rozšířeným servisem, zárukou a využitím v těžkých pracovních podmínkách.
Cena do 2 000 Kč
Produkty za tyto pořizovací náklady lze s určitostí označit za nejdostupnější sortiment na trhu. Při této ceně musíte počítat s vyšší hmotností až 2,9 kg, provozním napětím nejčastěji kolem 14 V (výjimečně více) a delší dobou nabíjení akumulátoru cca 60 až 180 minut. Kroutící moment se většinou pohybuje kolem 30 až 35 Nm, výjimečně výše.
Cena od 2 000 do 6 000 Kč
S cenou většinou roste kvalita a u aku vrtaček to platí dvojnásob. Tyto přidané výdaje vám zajistí kvalitního pomocníka do dílny i pro častější práci. V mnohém si ulevíte, protože vrtačky kolem 2 kg jsou ergonomičtější. Běžné rozpětí napětí je 18 až 20 V. Při nabíjení už nebudete muset čekat takovou dobu, ale jen cca 30 až 60 minut. Poměrně časté jsou zařízení s kroutícím momentem přes 50 Nm.
Cena od 6 000 do 10 000 Kč
Tuto cenovou skupinu lze označit minimálně za poloprofesionální až profesionální. Aku vrtačky tohoto typu klesají svou hmotností pod 1,5 kg. V sadě nabízí dva až tři akumulátory Li-ion, patřící k tomu nejlepšímu, co na trhu seženete. Rychlonabíjení zajišťující doplnění akumulátoru pod 30 minut a krouticí moment až 135 Nm zkrátka mnohé naznačují. Příklep, plynulé nastavení otáček nebo zpětný chod jsou zde naprostým standardem.
Cena nad 10 000 Kč
Tato investice se promítá do vašeho profesního života, kdy dennodenně pracujete s aku vrtačkou. Jde především o výkonné a značkové nářadí odolávající hrubému zacházení a těžším pracovním podmínkám. Díky vyšším výkonům narazíte i na robustnější produkty, jejichž součástí jsou praktická madla usnadňující práci s nimi. Při šroubování či vrtání jenom stěží narazíte na překážky, které byste nezdolali.
Tipy na práci s aku vrtačkou
Na závěr doplňujeme několik rad, jak vlastně s aku vrtačkou zacházet, protože se její použití od běžné vrtačky mírně liší. Tato část je samozřejmě určena spíše kutilům začátečníkům a věnuje se základním pravidlům a postupům:
- Vždy vrták nebo bit dobře upněte do sklíčidla, aby vám při spuštění vyšších otáček nevystřelil pryč.
- Při používání aku vrtačky je důležité, aby se vrtalo kolmo do povrchu. Šikmá díra není vhodná a musí se případně opravit. Taková díra se opravdu špatně převrtává. Před začátkem práce je tedy dobré si konkrétní místo, kam chceme díru vyvrtat, označit a pak ke značce umístit kolmo špičku vrtáku.
- Na začátku vrtání díry je dobré nejdříve stisknout spoušť jen lehce a příliš netlačit. Vrtačka vyvine nižší otáčky a vrták se lépe „zakousne“ do materiálu v přesně daném místě. Poté už můžeme spoušť domáčknout, zatlačit kolmo na povrch a vrtat s vyššími otáčkami.
- Dobré je začít vyvrtáním důlku nebo použít vrták s menším průměrem a až postupně díru rozšiřovat, aby se předešlo praskání. Je lepší, když si velký vrták nemusí razit cestu sám, půjde do materiálu rovněji. Toto však neplatí pro všechny druhy materiálů.
- Pokud vrtáte do křehkého materiálu (například keramika), dá se praskání zabránit i tak, že místo okolo díry ještě před vrtáním polepíte krepovou či papírovou lepící páskou. Vrták vám nebude klouzat a páska vám pomůže i v udržení správného směru vrtání.
- Při vytahování vrtáku z čerstvě vyvrtané díry je vhodné mít stále spuštěnou vrtačku. Vrták pak půjde snadněji ven a navíc otvor vyčistíte.
- V případě, že chcete vyvrtat mělký otvor, pomůže vám distanční kroužek, který nasadíte na vrták do požadované vzdálenosti od špičky. Při vrtání se pak zastavíte právě o kroužek, podobnou úlohu improvizovaně splní i lepicí páska na vrtáku, která označí požadovanou hloubku.
- Při volbě správné tloušťky vrtáku pro konkrétní šroub existuje malá pomůcka. Dejte si šroub do zákrytu za vrták. Pokud přečnívají pouze závity, máte správnou velikost.
- Jestliže se chcete vyhnout třepení materiálu na druhé straně otvoru, je vhodné si na toto místo ještě před vrtáním přimontovat nějaký kus zbytkového materiálu. Špička vrtáku projde až do něj a vaše díra se nebude třepit.
- Častým problémem při vrtání je i víření prachu z vrtané díry. Je vhodné si chránit zrak brýlemi a kůži s pomocí rukavic. Prach může být nebezpečný i při dlouhodobé a časté práci s vrtačkou z hlediska dýchání – využívejte proto masky s filtry. Je potřeba také zabránit usazování prachu v místnosti, zkuste si proto přilepit sáček pod vrtaný otvor, pomůže i složený papír nebo noviny. Možné je i využití vysavače, jehož hubici umístíme pod vrtaný otvor.
- Vrták ve sklíčidle dotahujte vždy ve šroubovacím režimu. Pokud budete chtít vrták dotáhnout při vysokých otáčkách, může vám sklíčidlo svým protáčením poranit ruku.
Z bezpečnostních důvodů byste měli nakupovat od odborných prodejců (důležité je, aby nářadí splňovalo příslušné normy, v tomto případě ČSN 60745-2-1 a ČSN 60335-2-29; české technické normy nejsou právně závazné, jak ale uvádí Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví, existují ve světě případy povinnosti dodržovat požadavky uvedené v normách vyplývající z jiného právního aktu), respektovat návod, nepřetěžovat zásuvky, chránit přístroje před vlhkostí, prachem a dalšími faktory (Zdroj: FireBrno).
Dobrý den,
pracuju na stavbě dlouhé šichty, někdy montujeme i 14 hodin. Potřebuju na menší věci akučko, abych nemusel všude tahat kabel. Jaká vrtačka vydrží tak dlouhou práci?