Menu

Recenze a test Metabo BS 18 LI

76,6 % Celkové hodnocení

v kategorii Aku vrtačky

Jednotlivá hodnocení

 • 7,9/10
  Hodnocení baterie a nabíjení
 • 7,6/10
  Hodnocení vrtání a hmotnosti
 • 6,7/10
  Hodnocení funkcí

Klady a zápory

 • Průměrná síla
 • Ideální velikost
 • Menší maximální průměr vrtání do dřeva
3 200 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje 

U aku vrtačky Metabo BS 18 LI očekávejte typ akumulátoru Li-Ion, což je nejmodernější verze. Napětí akumulátoru má 18 V, což je opravdu dostatek pro domácí využití, doba nabíjení tohoto akumulátoru o kapacitě 1,3 Ah činí 40 min. Kapacitou to není žádný vytrvalec, v porovnání máme i model o kapacitě téměř dvakrát vyšší, nicméně jde o spodní hranici, pod kterou byste rozhodně neměli jít, pokud hledáte slušný stroj.

Vrtačka je dlouhá 20,5 cm a vysoká 23,5 cm. Konstrukčně nejde o příliš velký model. Ani hmotnost nenaznačuje, že by se mělo s vrtačkou ​Metabo BS 18 LI špatně manipulovat, 1,5 kg je dokonce pod průměrem všech hodnocených vrtaček ze září 2017.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce

Metabo

42 % Makita, 33 % DeWALT, 8 % Scheppach, 8 % Black & Decker, 8 % Parkside (Lidl)
Typ akumulátoru

Li-ion

100 % Li-ion
Napětí akumulátoru (V)

18

75 % 18, 17 % 20, 8 % 10,8
Doba nabíjení (min)

40

68,25
Kapacita akumulátoru (Ah)

1,3

2,34
Hmotnost včetně akumulátoru (kg)

1,5

1,71
Délka (mm)

205

210,64
Výška (mm)

235

227,18

Hodnocení vrtání a funkcí

Metabo BS 18 LI byste neměli zavrhnout ani před tím, než si projdete jeho další parametry, které se týkají schopností vrtačky samotné, nebo třeba vrtáků, které budete využívat. Vrtačka může nabídnout standardní zpětný chod, nebo třeba plynulé nastavení otáček. Chybí jí příklep, který v době psaní této recenze postrádalo více než polovina modelů.

Co se vrtáků týče, tak těmi, které slouží pro vrtání do dřeva, zvládnete udělat průměr maximálně o 20 mm. Maximální průměr vrtání do oceli potom činí 10 mm. Obě hodnoty jsou podprůměrné, zejména vrtání do dřeva. Jde o nejmenší hodnotu z našeho srovnávacího testu, každopádně ne každý využije možnost vrtat otvory o větším průměru, proto se této nízké hodnoty nezalekněte a zvažte, ze není ideální. Co se upínacího rozsahu sklíčidla týče, ten je 13 mm. Krouticí moment potom ještě činí 24 Nm. Jde taktéž o vcelku podprůměrnou hodnotu, vrták nebude tedy tak silný. Nejde však o jediný ukazatel, který vyjadřuje sílu vrtačky. Společně s napětím, které bylo v předchozí tabulce, lze vrtačku hodnotit jako průměrně silnou. To možná uvítají začátečníci bez zkušeností.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Max. průměr vrtání do dřeva (mm)

20

41,08
Max. průměr vrtání do oceli (mm)

10

75 % 13, 17 % 10, 8 % 15
Maximální upínací rozsah sklíčidla (mm)

13

83 % 13, 17 % 10
Krouticí moment (Nm)

24

54,58
Plynulé nastavení otáček

Ano

100 % Ano
Příklep

Ne

50 % Ne, 50 % Ano
Zpětný chod

Ano

100 % Ano

Hodnocení dalších uživatelů

Dlouhodobí, ale i krátkodobí uživatelé popsali vrtačku Metabo BS 18 LI v několika desítkách recenzí. Vyzdvihují rozsah sklíčila 13 mm, dokonce jsou spokojeni i se sílou vrtačky. Velmi často se opakují ale také ohlasy na možnost nastavení otáček, na dobré baterie, které jsou v balení dvě, i doba nabíjení je více než vyhovující. Vrtačka je navíc lehká a snadno ovladatelná. Mezi negativa patří snad jen zmínka, kterou považujeme za subjektivní, neboť je ojedinělá, a tou je, že je vrtačka těžká, anebo například, že má poměrně slabý akumulátor.

Naše hodnocení a závěr

Vrtačku Metabo BS 18 LI doporučujeme všem domácím kutilům, především pak začátečníkům, kteří ještě nemají úplně jasno v tom, co mají požadovat. Vězte, že je vrtačka poměrně silná, a to díky kombinaci vysokého napětí akumulátoru 18 V a krouticího momentu 24 Nm. Konstrukce není nijak velká, spíše průměrná, a co oceňují i sami uživatelé, je lehká a na práci ideální. Vyzdvihnout je potřeba také možnost nastavení otáček, nebo velký rozsah sklíčidla. Rozměry maximálních průměrů vrtání do dřeva a oceli se mohou zdát malé, troufneme si ale říci, že pokud vás nenapadá důvod, proč byste vrtali do dřeva větší díry, vrtačku jistě využijete. Pokud jste již pokročilejším kutilem a vyžadujete větší rozměry vrtání, doporučujeme nahlédnout například na model Makita DF457DWE.

3 200 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Metabo BS 18 LI | Hodnocení: 76,6 %
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub je technickým redaktorem naší redakce. Aku vrtačkami se zabývá přes rok, zkušeností nabral také v praxi, ať už na stavbě, v nábytku nebo u zámečníků. Díky kombinaci pracovních zkušeností s dobrým nastudováním problematiky vám bez obtíží vysvětlí například rozdíl mezi jednotlivými typy vrtáků. Kromě aku vrtaček si můžete jeho recenze přečíst také u televizí, monitorů a jiné elektroniky.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Metabo BS 18 LI

Metabo BS 18 LI

3 200 Kč Orientační cena