Recenze 10 nejlepších akumulačních kamen 2023 | Arecenze.cz
Menu

Recenze 10 nejlepších akumulačních kamen 2023

Aktualizováno:
Srpen 2022
Autor:
Karolína Šerá

Akumulační kamna jsou topným prvkem mnoha nemovitostí. Produkt, který si nejčastěji pořídíte jako praktickou a efektivní náhradu přímotopů (o těch jsme zpracovali samostatný článek Jak vybrat přímotop). Své primární využití nachází nejenom v domácnostech, ale mohou se stát nedílnou součástí také kancelářských prostor.

Princip fungování akumulačních kamen je velice jednoduchý. Díky vnitřnímu složení je tento výrobek schopen akumulovat energii v době levné dodávky elektřiny z elektrické sítě. Následně tuto energii přeměňuje na teplo a dokáže jej sálat několik dalších hodin.

I když si spousta lidí myslí, že akumulační kamna jsou dnes již přežitkem, mýlí se. Jejich popularita je stále vysoká, a to především u majitelů nízkoenergetických objektů. Článek Jak vybrat akumulační kamna se vám stane praktickou pomůckou při výběru tohoto topného zařízení.


Nejlepší akumulační kamna dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze EMKO CZ M 30 AK
EMKO CZ M 30 AK 92 %
Počet recenzí: 6
18 600 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze EMKO CZ M 40 AK
EMKO CZ M 40 AK 97 %
Počet recenzí: 7
22 200 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze Emko CZ M 20 AK
Emko CZ M 20 AK 80 %
Počet recenzí: 9
15 700 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze EMKO CZ M 60 AK
EMKO CZ M 60 AK 88 %
Počet recenzí: 4
28 700 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze Romotop Evora 01 AKUM
Romotop Evora 01 AKUM Zatím nehodnoceno 42 400 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze Stiebel Eltron SHF 2000
Stiebel Eltron SHF 2000 Zatím nehodnoceno 15 000 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze Technotherm TTB-E Duo - 850 W
Technotherm TTB-E Duo - 850 W Zatím nehodnoceno 16 800 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze EMKO CZ M 20 AK + PT14-P
EMKO CZ M 20 AK + PT14-P Zatím nehodnoceno 14 700 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze AEG SHF 2000
AEG SHF 2000 Zatím nehodnoceno 16 500 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze EMKO PT14-P
EMKO PT14-P Zatím nehodnoceno 32 800 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat akumulační kamna

S rozhodnutím, zda jsou pro vás akumulační kamna tím pravým zdrojem tepla v domácnosti, vám může pomoci tento článek. Ve stručnosti vám v něm představíme, jak taková kamna fungují, nastíníme jejich výhody a nevýhody, a teprve potom se vrhneme na rozdělení těchto produktů dle nabídky na trhu.

Zjistíte, jak důležitou roli hrají při výběru některé parametry, jakými jsou například výkon, celkové rozměry akumulačních kamen a výsledná hmotnost. Zajímat byste se měli i o provozní komponenty.

Vzhledem k charakteru tohoto výrobku vám sdělíme i nutnost změny sazby elektřiny při nákupu akumulačních kamen. Chybět samozřejmě nebude ani zmínka o pořizovacích nákladech.

Jak fungují akumulační kamna

Jak již název napovídá, tato kamna v sobě dokáží kumulovat teplo a poté jej uvolňovat po dlouhou dobu. Fungují tak, že v čase nízkého tarifu elektřiny tuto energii hromadí v akumulačním jádře a to ji následně přemění v teplo. To potom přirozeným sáláním kamna postupně uvolňují a ohřívají tak vzduch v místnosti.

Nabíjení kamen probíhá jindy než topení, čímž můžete ušetřit peníze. Dříve se k nabíjení užíval tzv. noční proud, ten už ale neexistuje. Místo něj je možné využívat dvoutarifní sazbu elektřiny, která už platí i během dne pomocí Hromadného dálkového ovládání (HDO). Díky němu je možné používat levnější elektřinu například k topení až 22 hodin denně (Zdroj: ČEZ).

Akumulační kamna však nemusí být jen elektrická. Stále častěji se můžete setkat také s kamny tohoto typu na tuhá paliva. Krbová kamna například na dřevo tak také umí nahromadit teplo a vydávat ho postupně. V tomto případě se snižuje nejen spotřeba paliva, ale také četnost přikládání.

Výhody vs. nevýhody

Ještě před nákupem akumulačních kamen zvažte klady a zápory tohoto topného produktu. Teprve na základě nich se rozhodněte, zda je výrobek vhodný pro vaši domácnost a bude vám přínosem, či nikoliv.

Pokud si nejste jisti správnou volbou akumulačních kamen, vyplatí se oslovit specialisty z tohoto oboru. S nimi můžete konzultovat vše od A až do Z, ať už jde o tepelné ztráty, propočet správného příkonu apod.

Výhody akumulačních kamen Nevýhody akumulačních kamen
Jednoduchá instalace Vyšší pořizovací cena
Levný provoz Velké rozměry a hmotnost
Minimální hlučnost Vyšší nároky na příkon
Téměř bezúdržbový provoz Neprodukují teplo okamžitě
Sálání tepla nevíří prach
Nesnižují vlhkost vzduchu

Výhody akumulačních kamen

Na počátku na vás čeká velice jednoduchá a nenáročná montáž. Instalace zařízení není složitá, popřípadě lze využít služeb odborníků. Tento typ topidla se vyznačuje tichým provozem, takže se nemusíte obávat jakéhokoliv hluku. Potěší také svými minimálními nároky na údržbu. Jelikož šíří teplo sáláním, snižují proudění vzduchu, a v místnosti tak nedochází k víření prachu. Sálavé teplo navíc nevysušuje vzduch.

Tím největším kladem jsou finanční úspory díky efektivnímu provozu. Pakliže byste akumulační kamna porovnali s klasickými přímotopy, můžete ušetřit až třetinu nákladů. Není tedy pochyb o tom, že vyšší vstupní investice se poměrně rychle navrátí.

Nevýhody akumulačních kamen

I tento topný prvek má samozřejmě nějaké nevýhody, které však nemusí vadit každému. Je to určitě vyšší pořizovací cena, ale jak bylo zmíněno výše, po nějakém čase se toto negativum smazává a provoz se vyplatí. 

Z fyzického hlediska počítejte s robustnějším a těžším typem topného zařízení. Akumulační kamna mohou vážit od 45 až do 360 kg. Před nákupem byste měli počítat i s vyššími nároky na příkon a především na fakt, že tepla v místnosti se nedočkáte okamžitě. Kamna se nejdříve musí nabít, na což se při jejich pořizování musíte připravit.

Pro koho jsou akumulační kamna vhodná

Jak je z fungování kamen patrné, jejich největším rozdílem oproti přímotopům je skutečnost, že nevyhřejí místnost okamžitě, musí se nejprve nabít, nakumulovat teplo. Z tohoto důvodu se nehodí například na chaty či jiné prostory, které obýváte jen po krátkou dobu, například na víkend. Nestačila by stavbu dostatečně vyhřát.

Akumulační kamna jsou naopak vhodná v následujících případech:

 • Obýváte-li objekt trvale, pravidelně či po delší dobu
 • Vlastníte dřevostavbu, pasivní či nízkoenergetický dům
 • Do prostoru není vhodné rozvádět přímotopný systém nejen z kapacitních důvodů
 • Vlastníte starší objekt s nevyhovujícími tepelně-izolačními vlastnostmi, popřípadě přístavbu nebo půdní nástavbu
 • Chcete ušetřit a topit efektivně
 • Chcete vytápět každou místnost zvlášť nebo se vám nevyplatí budovat rozvodný systém

Typy akumulačních kamen

Váš výběr akumulačních kamen by měl začít u správného typu. Nejprve si musíte rozmyslet, jakému provedení a fungování akumulačních kamen dáte přednost. Na trhu se nabízí volba ze tří populárních druhů dle fungování a rozměrů, případně můžete sáhnout po jiných zvláštních typech.

 • Statická akumulační kamna
 • Dynamická akumulační kamna
 • Plochá dynamická akumulační kamna
 • Ostatní typy

Rozdíl mezi statickými a dynamickými kamny je především v příslušenství a od toho se odvíjejících nákladech na provoz. 

Komponenty statických akumulačních kamen Komponenty dynamických akumulačních kamen
Topné těleso Topné těleso
Akumulační materiál Akumulační materiál
Regulátor nabíjení Regulátor nabíjení
Regulační klapky vybíjení Regulátor vybíjení
Tepelná izolace Tepelná izolace
Povrchový plášť Povrchový plášť
Ventilátor
(Přímotopná vložka)

Statická akumulační kamna

Tento typ akumulačních kamen zná především postarší generace, protože dříve šlo o velice využívaný typ. Tyto původní produkty v poslední době prošly modernizací, takže jsou silným konkurentem ostatních modelů.

Statická akumulační kamna jsou určena především pro nenáročný provoz a vyznačují se nižší pořizovací cenou. Na rozdíl od dynamických kamen nejsou vybavena ventilátorem, topí samovolným prouděním vzduchu přes mřížku, starší typy pak celým povrchem. Hodí se do objektů, které nejsou příliš náročné na přesnost regulace, v nabitém stavu totiž mohou být velmi horká. Disponují většinou dvěma termostaty, jeden reguluje nabití, druhý pak teplo v místnosti.

Dynamická akumulační kamna

Dynamická akumulační kamna jsou obdobou kamen statických. Jde však o výrobek, který je opatřen ještě dalším prvkem, a přináší tak trochu jiný způsob fungování. 

Nedílnou součástí akumulačních kamen je totiž ventilátor. Právě pomocí něj je distribuováno teplo do místnosti. Kamna lze ovládat pomocí digitálního termostatu, který je možné naprogramovat například i na jednotlivé dny v týdnu, a měnit tak teplotu v místnosti bez nutné obsluhy.

Tento typ akumulačních kamen je tedy více vhodný i do méně častěji obývaných prostor. To především v případě, pořídíte-li taková kamna, ke kterým jde připojit přímotopnou vložku. Ta se používá, když má jádro teplotu nižší než 150 °C, například při několikadenní odstávce nabíjení.

Plochá dynamická akumulační kamna

Princip fungování je shodný s dynamickými akumulačními kamny. Tato zařízení se liší pouze ve svém vzhledu, respektive v celkové velikosti provedení. Jejich užší a menší tvar včetně nižší hmotnosti umožňuje aplikování i na zeď. 

Své primární užití nachází hlavně pod okny a tam, kde není možné použít větší typ akumulačních kamen.

Ostatní typy akumulačních kamen

V produktových nabídkách některých výrobců můžete narazit i na další odnože klasických akumulačních kamen. Liší se především svým vzhledem, ale i funkčností.

Kachlová akumulační kamna

Jedním z poměrně oblíbených typů jsou kachlová kamna. Ta jsou nepřehlédnutelná především svým vzhledem. Kachle mají nejenom vynikající akumulační vlastnosti, ale zároveň působí velmi originálně. Hodí se tak do tradičních prostor, jakými jsou chaty, chalupy či historická sídla.

Kombinovaná akumulační kamna

Druhou dostupnou variantou jsou kombinovaná akumulační kamna. Ta pojí prvky akumulačních kamen a přímotopů v jeden plně fungující celek. Díky tomu jsou kombinované modely schopny okamžitého vytápění prostor a zároveň si akumulují teplo pro pozdější použití.

Komponenty

Abyste se vyznali v názvosloví spojeném s akumulačními kamny, přinášíme vám stručný slovník pojmů, respektive komponent, se kterými se setkáte při výběru tohoto topného zařízení.

 • Akumulační jádro – Základem většiny výrobků jsou feolitové cihly. Ty jsou schopny akumulovat a udržet požadované teplo.
 • Izolace kamen – Využívány jsou pouze normované izolační materiály uschované za samotným obalem akumulačních kamen. Jednou z možností je například minerální vata. Vždy je kladen důraz na zdravotní nezávadnost těchto materiálů.
 • Ventilátor – Prvek sloužící k rychlejšímu rozvodu tepla v místnosti, zapříčiňuje foukání teplého vzduchu z kamen ven. Ventilátor nenajdete na statických akumulačních kamnech.
 • Izolační podložka – Některé modely akumulačních kamen vyžadují z bezpečnostního hlediska izolační podložku. Obvykle jde o pozinkovaný plech v tloušťce asi 1 milimetr.
 • Termostaty – U akumulačních kamen se můžete setkat hned s několika používanými termostaty. Jedním z nich je nabíjecí, dále pojistný termostat ochraňující kamna před přehřátím. Nakonec je to ještě pokojový termostat.

Výkon

Stěžejní parametr, kterému budete při výběru akumulačních kamen přisuzovat pravděpodobně tu největší důležitost, je výkon. Ten totiž rozhoduje o tom, jak snadno a rychle budete schopni vytopit vámi požadovaný prostor. V tomto případě se držte jedné praktické poučky – zařízení o výkonu 1 kW je schopné bez problému vytopit místnost o celkovém objemu 15 m3 (délka x šířka x výška). Většina výrobců těchto produktů však doporučuje akumulační kamna z pohledu výkonu lehce naddimenzovat, abyste při vytápění měli jistou rezervu, ideálně 1 kW.

Výkon akumulačních kamen se liší podle toho, jaký typ zvolíte a jak velký prostor budete vytápět. Pro představu vám přinášíme rozsah výkonu v jednotlivých případech.

 • Statická akumulační kamna mají výkon mezi 1–3 kW a jsou schopna vytopit prostor 15–45 m3
 • Dynamická akumulační kamna mají výkon mezi 2–7 kW a jsou schopna vytopit prostor 30–105 m3
 • Plochá akumulační kamna mají výkon mezi 1–5 kW a jsou schopna vytopit prostor 15–75 m3
 • Kachlová elektrická kamna se vyrábí s výkonem 1–5 kW, narazit však můžete i na výkonnější (do 12 kW)

Velikost a hmotnost

S výkonem samozřejmě úzce souvisí také celkové rozměry a hmotnost akumulačních kamen. I k tomuto parametru přihlížejte důsledně, aby se vámi zvolený model hodil a vešel do vybraných prostor. Ta největší akumulační kamna dosahují hloubky až 50 centimetrů a šířky a výšky do 1 metru. Starší topné modely byly dokonce ještě větší. Povětšinou však máte možnost zvolit řadu menších a kompaktnějších variant.

To samé platí i pro hmotnost. Malá a lehká zařízení budou vážit kolem 50 kilogramů, u těch největších mnohdy počítejte i s hmotností přesahující 300 kilogramů. Pak je třeba myslet nejen na volný prostor v dané místnosti, ale také na její odpovídající nosnost při umístění kamen, veškerého nábytku i vybavení.

Sazba elektřiny

Aby se akumulační kamna ve vaší domácnosti stala skutečně ekonomicky výhodným zdrojem tepla, neměli byste po jejich zakoupení zapomínat ani na změnu sazby elektřiny u svého dodavatele. Konkrétně se jedná o změnu na dvoutarifní provoz. To znamená, že během dne budete mít elektřinu několik hodin za sníženou cenu. V tomto období dojde k nabití akumulačních kamen, které pak budou sálat teplo v dražším tarifu elektřiny.

Změnu je možné provádět jednou ročně zdarma. Obvykle budete přecházet ze sazby D25d na novou sazbu D26d. Aby mohlo dojít ke změně, je zapotřebí splnit několik základních podmínek.

 • Nainstalovaná akumulační kamna
 • Součtový instalovaný příkon musí činit 55 % z hlavního jističe
 • Technické omezení provozu akumulačních kamen v drahém tarifu

Cena

Na výrobu akumulačních kamen se v současnosti zaměřuje několik profesionálních a zákazníky prověřených firem, u kterých budete mít jistotu výsledné kvality zpracování. Nákup libovolného modelu tohoto topného zařízení byste měli směřovat ke značkám, jakými jsou ABX, Dimpex, Nordpeis, Romotop, Thorma, EMKO, Heta a AEG.

Cena do 10 000 Kč

V této ceně pořídíte obvykle menší statická akumulační kamna, která se budou prezentovat výkonem od 800 W do 1 700 W. Jde o méně výkonná zařízení do menších prostor. I u těchto výrobků se však domůžete prvotřídního zpracování.

Cena od 10 000 Kč do 20 000 Kč

Vedle statických akumulačních kamen si budete moci dopřát také dynamická akumulační kamna s ventilátorem a termostatem. Výkon většiny nabízených modelů se pohybuje do 3 kW, výjimkou ale není pár vybraných kusů s výkonem až 4 kW.

Cena od 20 000 Kč do 30 000 Kč

Silná akumulační kamna, která se pyšní výkonem 5 – 6 kW. V jejich případě hraje důležitou roli také výsledný vzhled a rozměrové provedení. Velký výběr především dynamických akumulačních kamen dokáže uspokojit každého zákazníka.

Cena nad 30 000 Kč

Nároční zájemci prahnoucí po ještě vyšším výkonu si určitě připlatí. Výkon až 7 kW je v tomto směru jasně vypovídající. V této cenové kategorii narazíte i na designově originální kousky, které se hodí do libovolné moderní domácnosti. Jde o stylová akumulační kamna s ekologickou izolací a vynikajícími parametry.

Použité a další zajímavé zdroje

https://cs.wikipedia.org/wiki/Akumula%C4%8Dn%C3%AD_kamna

https://www.mzp.cz/cz/lokalni_topeniste

KOLONIČNÝ, Jan a PETRÁNKOVÁ ŠEVČÍKOVÁ Sylvie. Spalovací zařízení pro domácnosti do 50 kW na biomasu. Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava. Dostupné z: http://www.iczt.cz/cs/doc/domaci.pdf


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.6 z 71 hlasů