Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších akumulačních kamen

Ukázka produktu ve srovnání akumulačních kamen

Akumulační kamna jsou topným prvkem mnohých nemovitostí. Produkt, který si nejčastěji pořídíte jako praktickou a efektivní náhradu přímotopů (o těch jsme zpracovali samostatný článek Jak vybrat přímotop). Své primární využití nachází nejenom v domácnostech, ale mohou se stát nedílnou součástí kancelářských prostor.

Princip fungování akumulačních kamen je velice jednoduchý. Díky vnitřnímu složení je tento výrobek schopen akumulovat energii v době levné dodávky elektřiny z elektrické sítě. Následně tuto energii přeměňuje na teplo a dokáže jej sálat několik dalších hodin.

I když si spousta lidí myslí, že akumulační kamna jsou dnes již přežitkem, mýlí se. Jejich popularita je stále vysoká, a to především u majitelů nízkoenergetických objektů. Tento článek Jak vybrat akumulační kamna se vám stane praktickou pomůckou, jakou vybrat vhodná akumulační kamna.


Nejlepší akumulační kamna dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Příkon (W) Orientační cena Aktuální cena
Recenze EMKO CZ M 40 AK EMKO CZ M 40 AK 4 000 13 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze EMKO CZ M 50 AK EMKO CZ M 50 AK 5 000 15 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze EMKO CZ M 20 AK EMKO CZ M 20 AK 2 000 10 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze EMKO CZ M 30 AK EMKO CZ M 30 AK 3 000 11 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze ROMOTOP Evora 04 AKUM ROMOTOP Evora 04 AKUM 8 000 28 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze EMKO CZ M 60 AK EMKO CZ M 60 AK 6 000 16 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze EMKO M20 AK EMKO M20 AK 2 000 11 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze AEG ETW 300 Plus AEG ETW 300 Plus 3 000 24 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze DIMPLEX VFMi 30C DIMPLEX VFMi 30C 3 000 17 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze AEG SHF 5000 AEG SHF 5000 5 000 24 300 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat akumulační kamna

Před samotným rozhodnutím, zda se zajímat o akumulační kamna či nikoliv se vám bude určitě hodit základní představení výhod a nevýhod těchto produktů. Teprve pak se zaměříme na rozdělení nabízených modelů na trhu.

Zjistíte, jak důležitou roli hrají při výběru některé parametry, jakými jsou například výkon, celkové rozměry akumulačních kamen a výsledná hmotnost. Zajímat byste se měli i o provozní komponenty.

Vzhledem k charakteru tohoto výrobku vám sdělíme i nutnost změny sazby elektřiny při nákupu akumulačních kamen. Chybět samozřejmě nebude ani zmínka o pořizovacích nákladech.

Výhody vs. nevýhody

Ještě před nákupem akumulačních kamen zvažte klady a zápory tohoto topného produktu. Teprve na základě nich se rozhodněte, zda je výrobek vhodný pro vaši domácnos0i a bude vám přínosem či nikoliv.

Pokud si nejste jisti správnou volbou akumulačních kamen, vyplatí se oslovit specialisty z tohoto oboru. S nimi můžete konzultovat vše od A až do Z, ať už jde o tepelné ztráty, propočet správného příkonu apod.

Výhody akumulačních kamen

Na počátku všeho na vás čeká velice jednoduchá a nenáročná montáž. Instalace zařízení není složitá, popřípadě lze využít služeb odborníků. Tento typ topidla se vyznačuje tichým provozem, takže se nemusíte obávat jakéhokoliv hluku. Nakonec vás potěší i bezúdržbový provoz.

Tím největším kladem jsou finanční úspory díky efektivnímu provozu. Pakliže byste akumulační kamna porovnali s klasickými přímotopy, tak můžete ušetřit až třetinu nákladů. Není tedy pochyb o tom, že vyšší vstupní investice se poměrně rychle navrátí.

Nevýhody akumulačních kamen

I tento topný prvek má samozřejmě nějaké nešvary, které však nemusí vadit každému. Je to určitě vyšší pořizovací cena, ale jak bylo zmíněno výše, po nějakém čase se toto negativum smazává. Z fyzického hlediska počítejte s robustnějším a těžším typem topného zařízení. Před nákupem akumulačních kamen byste měli počítat i s požadovaným příkonem a vlastností nabíjení s předstihem. To jsou věci, na které se lze připravit.

Typy akumulačních kamen

Váš výběr akumulačních kamen by měl začít u správného typu. Nejprve si musíte rozmyslet, jakému provedení a fungování akumulačních kamen dáte přednost. Na trhu se nabízí volba ze tří oblíbených druhů.

 • Statická akumulační kamna
 • Dynamická akumulační kamna
 • Plochá dynamická akumulační kamna
 • Ostatní typy akumulačních kamen

Náhradní lahve

Tento typ akumulačních kamen zná především postarší generace, protože dříve šlo o velice využívaný typ. Tyto původní produkty samozřejmě prošly značnou obnovou a modernizací, takže jsou silným konkurentem zbývajících dvou modelů vyhotovení.

Statická akumulační kamna se skládají z několika důležitých funkčních částí.

 • Topné těleso
 • Akumulační materiál
 • Tepelná izolace
 • Regulátor nabíjení
 • Regulační klapky vybíjení
 • Povrchový plášť

Princip fungování tohoto typu akumulačních kamen je jednoduchý. Kamna se přes noc v nízkém tarifu elektrické energie dostatečně naakumulují a pak teplo sálají několik dalších hodin buď celým tělem nebo průduchem s mřížkou. Výstupní teplo lze regulovat prostřednictvím klapky. Jde o samovolné sálavé teplo.

Jejich největší výhodou je určitě nižší pořizovací cena. Na druhou stranu se připravte na vyšší povrchovou teplotu.

Dynamická akumulační kamna

Dynamická akumulační kamna jsou obdobou kamen statických. Jde však o výrobek, který je opatřen ještě dalším prvkem a přináší tak trochu jiný způsob fungování. Tento typ kamen se skládá z následujících částí.

 • Topné těleso
 • Ventilátor
 • Akumulační materiál
 • Tepelná izolace
 • Regulátor nabíjení
 • Regulace vybíjení
 • Povrchový plášť
 • Termostat

Jak můžete správně tušit, nedílnou součástí akumulačních kamen je ventilátor. A právě prostřednictvím něho je distribuováno teplo do místnosti. Díky špičkové izolace kolem akumulačního jádra je předpokladem, že teplo nashromážděné uvnitř kamen vydrží po celý den.

Příjemná je také možnost regulace sálavého tepla. Tu lze řídit nejenom mechanickými tlačítky, ale i programovatelnými regulátory.

Výhoda vytápění v kombinaci s ventilátorem se může rázem stát nevýhodou. A to díky jeho hlučnosti u některých modelů kamen. Obecně jsou dražší.

Plochá dynamická akumulační kamna

Princip fungování je shodný s klasickými dynamickými akumulačními kamny. Tato zařízení se liší pouze ve svém vzhledu, respektive v celkovém velikostním provedení. Jejich užší a menší tvar včetně hmotnosti umožňuje aplikování na zeď. To s klasickými dynamickými kamny provádět rozhodně nemůžete.

Své primární užití nachází hlavně pod okny a tam, kde není možné použít větší typ akumulačních kamen.

Ostatní typy akumulačních kamen

V produktových nabídkách některých výrobců můžete narazit i na další odnože klasických akumulačních kamen.

Jedním z poměrně oblíbených typů jsou kachlová kamna. Ty jsou nepřehlédnutelná především svým vzhledem. Kachle mají nejenom vynikající akumulační vlastnosti, ale zároveň i velice originální vzhled. Hodí se tak do tradičních prostor, jakými jsou chaty a chalupy.

Druhou dostupnou variantou jsou kombinovaná akumulační kamna. Ty pojí prvky akumulačních kamen a přímotopů v jeden plně fungující celek. Díky tomu jsou kombinované modely schopny okamžitého vytápění prostor a zároveň si akumulují teplo pro pozdější použití.

Výkon

Stěžejní parametr, kterému budete při výběru akumulačních kamen přisuzovat pravděpodobně tu největší důležitost. Výkon totiž rozhoduje o tom, jak snadno a rychle budete schopni vytopit vámi požadovaný vnitřní prostor. V tomto případě se držte jedné praktické poučky – zařízení o výkonu 1 kW je schopné bez problému vytopit místnost o celkové objemu 15 m3 (délka x šířka x výška). Většina výrobců těchto produktů však doporučuje akumulační kamna z pohledu výkonu lehne naddimenzovat, abyste při vytápění měli jistou rezervu. Ideálně 1kW.

Výkon akumulačních kamen se liší podle toho, jaký typ zvolíte a jak velký prostor budete vytápět. Pro představu vám přinášíme rozsah výkonu v jednotlivých případech.

 • Dynamická akumulační kamna mají výkon mezi 2 – 7 kW a jsou schopna vytopit prostor 30 – 105 m3.
 • Plochá akumulační kamna mají výkon mezi 1 – 5 kW a jsou schopna vytopit prostor 15 – 75 m3.
 • Statická akumulační kamna mají výkon mezi 1 – 3 kW a jsou schopna vytopit prostor 15 – 45 m3.

Velikost a hmotnost

S výkonem samozřejmě úzce souvisí také celkové rozměry a hmotnost akumulačních kamen. I k tomuto parametru přihlížejte důsledně, aby se vámi zvolený model hodil a vešel do vybraných prostor. Ta největší akumulační kamna dosahují hloubky až 50 centimetrů a šířky a výšky do 1 metru. Starší topné modely byly dokonce ještě větší. Povětšinou však máte možnost zvolit řadu menších a kompaktnějších variant.

To samé platí i pro hmotnost. Malá a lehká zařízení budou vážit kolem 50 kilogramů. U těch největších mnohdy počítejte i s hmotností přesahující 300 kilogramů. Pak je třeba myslet nejenom na volný prostor v dané místnosti, ale také na její odpovídající nosnost.

Komponenty

Abyste se vyznali v názvosloví spojeném s akumulačními kamny, přinášíme vám stručný slovník pojmů, respektive komponent, se kterými se setkáte při výběru tohoto topného zařízení.

 • Akumulační jádro – Základem většiny výrobků jsou feolitové cihly. Ty jsou schopny akumulovat a udržet požadované teplo.
 • Izolace kamen – Využívány jsou pouze normované izolační materiály uschované za samotným obalem akumulačních kamen. Jednou z možností je například minerální vata. Vždy je kladen důraz na zdravotní nezávadnost těchto materiálů.
 • Ventilátor – Prvek sloužící k rychlejšímu rozvodu tepla v místnosti. Zapříčiňuje foukání teplého vzduchu z kamen ven.
 • Izolační podložka – Některé modely akumulačních kamen vyžadují z bezpečnostního hlediska izolační podložku. Obvykle jde o pozinkovaný plech v tloušťce asi 1 milimetr.
 • Termostaty – VU akumulačních kamen se můžete setkat hned s několika použitými termostaty. Jedním z nich je ten nabíjecí. Pak je to pojistný termostat ochraňující kamna před přehřátím. Nakonec je to ještě pokojový termostat.

Sazba elektřiny

Aby se akumulační kamna ve vaší domácnosti stala skutečně ekonomicky zajímavým zdrojem tepla, neměli byste po jejich zakoupení zapomínat ani na změnu sazby elektřiny u svého dodavatele. Konkrétně se jedná o změnu na dvou tarifní provoz. To znamená, že během dne budete mít elektřinu několik hodin za sníženou cenu. V tomto období dojde k nabití akumulačních kamen. Ty vám pak budou sálat teplo v drahém tarifu elektřiny.

Změnu je možné provádět jednou ročně zdarma. Obvykle budete přecházet ze sazby D25d na novou sazbu D26d. Aby mohlo dojít ke změně, je zapotřebí splnit několik základních podmínek.

 • Nainstalovaná akumulační kamna
 • Součtový instalovaný příkon musí činit 55 % z hlavního jističe
 • Technické omezení provozu akumulačních kamen v drahém tarifu

Cena

Na výrobu akumulačních kamen se v současnosti zaměřuje několik profesionálních a zákazníky prověřených firem, u kterých budete mít jistotu výsledné kvality zpracování. Nákup libovolného modelu tohoto topného zařízení byste měli směřovat ke značkám, jakými jsou ABX, Dimpex, Nordpeis, Romotop, Thorma, EMKO, Heta a AEG.

Cena do 10 000 Kč

V této ceně pořídíte obvykle menší statická akumulační kamna, která se budou prezentovat výkonem od 800 W do 1 700 W. Jde o méně výkonná zařízení do menších prostor. I u těchto výrobků se však domůžete prvotřídního zpracování.

Cena od 10 000 Kč do 20 000 Kč

Vedle statických akumulačních kamen si budete moci dopřávat také dynamická akumulační kamna s ventilátorem a termostatem. Výkon většiny nabízených modelů se pohybuje do 3 000 W, výjimkou ale není pár vybraných kusů s výkonem až 4 000 W.

Cena od 20 000 Kč do 30 000 Kč

Výkonná akumulační kamna, která se pyšní parametrem až 5000 W – 6 000 W. V jejich případě hraje důležitou roli také výsledný vzhled a rozměrové provedení. Velký výběr především dynamických akumulačních kamen dokáže uspokojit každého zákazníka.

Cena nad 30 000 Kč

Nároční zájemci prahnoucí po výkonu si určitě připlatí. Designově originální kousky se hodí do libovolné moderní domácnosti. Výkon až 7 000 W je v tomto směru jasně vypovídající. Vždy jde o stylová kamna s ekologickou izolací a vynikajícími parametry.