Jak vybrat akumulátorový vysavač
Akumulátorové tyčové vysavače jsou jednou z mnoha kategorií vysávacích zařízení, které usnadňují úklid nejedné domácnosti. Následující článek se zaměří na specifika této kategorie a její odlišnosti od ostatních typů vysavačů, na ty klasické jsme se zaměřili v samostatném článku. Podíváme se tak na vysávací schopnosti, možnosti manipulace, výdrž akumulátoru, druhy filtrace nebo vybavenost funkcemi a poradíme vám, jak vybrat ten nejlepší tyčový akumulátorový vysavač přesně podle vašich preferencí a účelu využití.
Jak vybrat akumulátorový tyčový vysavač stručně
- Zvolte si typ vysavače. Chcete s vysavačem pouze vysávat nebo i vytírat? Využijete ruční vysavač?
- Rozmyslete si, kde budete vysavač používat. Podle uklízené plochy zvolte výdrž baterie a kapacitu sběrné nádoby.
- Kdo bude vysavač používat? Od toho by se měla odvíjet hmotnost a velikost konstrukce vysavače.
- Jaké vyžadujete funkce? Před nákupem si ujasněte, co od vysavače očekáváte.
- Máte doma alergika? Přizpůsobte tomu filtraci vysavače. Pro alergiky a astmatiky je nejlepší filtrace úrovně HEPA.
Čím se liší tyčový akumulátorový vysavač od ostatních druhů?
Pro správné pochopení problematiky je nezbytné nastínit nejdříve specifika této kategorie vysavačů. Obecně lze konstatovat, že jejich hlavní doménou je podstatně snazší manipulace, která se promítá především v celkové hmotnosti, ale také ve flexibilitě zařízení a možnosti vysávání hůře přístupných míst.
Velmi často se můžete u tyčových vysavačů setkat také s rozložitelnou konstrukcí, která umožňuje použití samostatné části jako ručního akumulátorového vysavače, což ještě podtrhuje univerzálnost využití. Z tohoto důvodu se obvykle považují tyčové akumulátorové vysavače za vhodné pro úklid menších prostorů nebo domácností.
Některá moderní zařízení jsou také vybavena příslušenstvím k vytírání podlah. Umožňují tak rychlý úklid nejen koberců, ale také pevných podlah.
Tento druh má však samozřejmě také svá úskalí. Prvním a nejčastěji skloňovaným problémem je nižší výkon v porovnání s klasickými vysavači napájenými za sítě. S napájením souvisí také to, že ačkoliv je vysavač bez přívodního kabelu podstatně mobilnější, může nadělat problémy nutnost jeho opakovaného dobíjení. Doba tohoto dobíjení se obvykle pohybuje v řádu několika hodin a může tak být poměrně nepraktická, zejména v porovnání s výdrží, která se pohybuje zhruba mezi 30 a 50 minutami.
Pří výběru vysavače obecně jistě narazíte na parametr sací výkon, ale také na s ním spojené problémy. Dosud není měření sacího výkonu spolehlivě ustanoveno a výrobci jej proto neuvádějí. U modelů vybavených energetickým štítkem se lze orientovat podle třídy vysávání pevných podlah či koberců. Bohužel ale do těchto kategorií akumulátorové vysavače nepatří, protože energetickým štítkem opatřeny nejsou.
Akumulátor
Drtivá většina výrobců používá k napájení vysavačů baterie typu Li-ion. Na co si musíte dávat při pořízení vysavače v ohledu akumulátoru pozor, je především jeho reálná výdrž. Někteří výrobci mohou uvádět kapacitu v mAh (miliampérhodina), přičemž platí, že čím větší počet mAh, tím větší kapacitu baterie má. V tomto ohledu však nelze brát číselné vyjádření jako zcela relevantní, protože různé vysavače mohou mít na baterie rozdílné nároky, a tak i baterie s větší kapacitou může u vysavače s větší spotřebou přinášet kratší výdrž.
Vyhráno máte, pokud výrobce uvádí dobu výdrže v minutách nebo hodinách. U akumulátorových tyčových vysavačů se obvykle pohybuje doba provozu okolo 30 až 60 minut na plné nabití. Baterie s výdrží méně než 30 minut by mohly nadělat problémy a jejich koupi je dobré zvážit s ohledem na velikost vysávaného prostoru.
Je třeba myslet také na to, že výdrž baterie se postupně snižuje. Je tedy lepší koupit model, u kterého budete mít pro vysátí celého bytu časovou rezervu.
Další proměnnou, kterou je potřeba sledovat v souvislosti s akumulátorem, je také doba jeho nabíjení. Samozřejmě čím déle se akumulátor nabíjí, tím delší je prodleva, než bude opět k dispozici k práci. Standardní doba nabíjení se pohybuje okolo 5 hodin. K dostání jsou však produkty, které mají baterii nabitou do tří hodin nebo naopak modely s dobou nabíjení 8 hodin.
Proto doporučujeme opět dobře zvážit hlavní účel využití a dobu, kterou můžete před každým provozem věnovat čekání na nabití. Vliv na dobu provozu má také napětí akumulátoru. To ovlivňuje také sílu vysávání. S vyšším napětím je tedy vysavač silnější a poradí si lépe se znečištěnou podlahou.
Objem sběrné nádoby
Velmi důležitý parametr, který vyjadřuje kolik vysátých nečistot se vejde do nádoby uvnitř vysavače. Se sáčkovými modely se v případě akumulátorových vysavačů téměř nesetkáte. Obecně logicky platí, že čím častěji a na větší ploše budete vysavač používat, tím rychleji se zaplní sběrná nádoba a měla by tak být tím větší.
Všeobecně je možné konstatovat, že objem sběrných nádob bývá u tyčových vysavačů většinou menší než u klasických z důvodu rozdílného konstrukčního řešení. Přesto byste však měli při výběru trvat na standardu minimálně 0,5 litru, což je hodnota hraniční pro běžné využití.
Hlučnost
Ačkoliv se na první pohled zdá, že se může jednat o druhořadý parametr, který by na nákupní rozhodování neměl mít vliv, opak je pravdou. Vysavače s vyšší hladinou hluku mohou výrazně narušit běžné denní aktivity v okolí jeho provozu a vyšší hluk je rozhodně nežádoucí.
U tyčových akumulátorových vysavačů se obvykle pohybuje hlučnost v rozmezí zhruba 60 až 90 dB. Nejčastěji jsou pak k nalezení hodnoty pohybující se kolem hladiny 80 dB. Pro vaši lepší představu je vhodné uvést, že tato hladina hluku je srovnatelná například se zvukem, který vydává rychlovarná konvice v době varu (Zdroj: conVERTER).
Funkce a vybavení
Stejně jako u klasických vysavačů tvoří i u tyčových akumulátorových vysavačů podstatnou část jejich využitelnosti celková vybavenost funkcemi. Vysavače disponují velkým počtem vychytávek, které mohou výrazně usnadnit jejich provoz. V následujících řádcích se tak zaměříme na nejdůležitější z nich.
Nástavce
Jistě důležitou součástí každého vysavače jsou nástavce, které umožní vysávání různých míst. V základní výbavě některých z nich nechybí například štěrbinové nástavce pro vysávání hůře dostupných a stísněných prostorů nebo nástavec na tvrdé podlahy. Vítaným bonusem může být například také turbokartáč, který se hodí pro úklid koberců. Obecně lze ale říci, že u akumulátorových modelů se nesetkáte s takovou nabídkou, jako u běžných variant.
Mokré vysávání
Vysavače s touto funkcí umí vysávat i tekutiny a je navíc možné použít je i k mokrému čištění podlah. Využijete je tak například na rozlité pití.
Vytírání/mopování
Stále oblíbenější jsou vysavače, které dokážou v jednom kroku vysát i vytřít. Stačí jim k tomu speciální příslušenství -nádobka na vodu a příslušná textilie. Tento způsob úklidu se hodí zejména jako doplněk ke klasickému mopu. Pro běžné denní uklízení je ale dostačující. Oceňují jej zejména rodiče malých dětí a majitelé zvířat.
LED osvětlení
Velká část tyčových vysavačů disponuje vlastní LED diodou, která svítí na tyči vysavače a umožňuje tak lepší přehled na tmavých místech, kam není přístup přirozeného světla.
2v1
Specialitou kategorie akumulátorových tyčových vysavačů je velmi častá možnost rozložení konstrukce na dílčí části, přičemž s jednou z nich lze operovat jako se samostatným ručním akumulátorovým vysavačem. Ten je vhodný pro úklid nejhůře dostupných nebo malých míst, jakými jsou například interiéry automobilů, záhyby pohovky a podobně.
Rozměry a hmotnost
Doménou tyčových vysavačů je jejich velmi dobrá skladnost a možnosti manipulace. Většinou se můžete setkat s přístroji, jejichž délka a šířka se pohybují shodně někde okolo hranice 25 centimetrů. Co se týče výšky, ta většinou přesahuje jeden metr. Obecně je samozřejmě žádoucí, aby rozměry byly co nejmenší, ale je potřeba brát v potaz také pohodlnost držení vzhledem k výšce vaší postavy. Z tohoto důvodu je vhodné vždy vyzkoušet držení konstrukce osobně.
Co se týče hmotnosti, tyčové akumulátorové vysavače obvykle váží kolem 2 až 5 kilogramů. Ačkoliv s nižší vahou se samozřejmě lépe manipuluje, je potřeba mít na paměti také to, že s kvalitou a počtem komponent se obvykle váha zvyšuje, a tak právě nejkvalitnější stroje mívají často nejvyšší hmotnost. Častou variantou je také skládací konstrukce, která umožňuje madlo ohnout a usnadnit tak skladování přístroje i v malých prostorech.
Filtrace
Jedním z parametrů, který byste měli při výběru vysavače zohlednit, je filtrace. Od jejího typu se odvíjí účinnost vysávání, odstraňování nečistot a čistota vypouštěného vzduchu. Jelikož akumulátorové vysavače nejsou vybaveny energetickými štítky, které udávají mimo jiné i třídu čistoty vyfukovaného vzduchu, neexistují přesné hodnoty, podle kterých lze vybírat. Orientovat se tak můžete pouze podle použitého typu filtrace. U akumulátorových vysavačů se setkáváme zejména se třemi druhy:
- HEPA filtr – Nejúčinnější filtrace na trhu. Podle konkrétního typu dokáže odstranit až 99,99 % pachových a jiných částic. Je nejvhodnější pro astmatiky, alergiky a citlivé osoby (Zdroj: deWOLF).
- Třívrstvý omyvatelný filtr – I tento filtr je poměrně účinný, dokáže zachytit až 90 % prachu a dalších alergenů, jako jsou chlupy či pyl. Výhodou je možnost omývání, která oddaluje nutnost výměny za nový.
- Pěnový omyvatelný filtr – Výhodou tohoto filtru je té jeho omyvatelnost, která prodlužuje jeho životnost. Není ale tak účinný jako ostatní filtry, a proto vysavače s touto filtrací nejsou vhodné pro alergiky.
Cena
Důležitým parametrem při nákupním rozhodování je jistě také pořizovací cena přístroje. Ačkoliv nemusí vždy platit, že s vyšší cenou dostanete vyšší kvalitu, obecně lze předpokládat, že jednotlivé cenové kategorie nabízejí určitý kvalitativní standard. A co tedy můžete od vysavačů v různých cenovkách očekávat?
Cena do 3 000 Kč
V této cenové kategorii obvykle najdeme vysavače, které jsou vhodné pro využití v menších prostorách. Obvykle nabízejí malý počet příslušenství v základní výbavě, díky čemuž jsou možnosti jejich využití podstatně méně variabilní. Častým problémem bývá buď krátká výdrž baterie nebo velmi dlouhá doba nabíjení. Pozor si doporučujeme dát také na velikost sběrné nádoby. Vysavače v nižších cenových kategoriích bývají většinou menší a lehčí, což usnadňuje jejich manipulaci. Méně často také narazíte na možnost používat ruční vysavač samostatně.
Cena nad 3 000 Kč
Vysavače s touto cenou jsou často určeny pro větší plochy. Obvykle disponují dostatečným počtem doplňkových komponent, které postačí pro hned několik účelů využití. Standardem by měla být například i možnost rozdělení konstrukce na ruční vysavač, tzv. 2v1. Velikost sběrné nádoby i problémy s baterií by zde již neměly být tak časté. Častěji se také setkáte s možností mopování. Naopak relativním problémem může být horší manipulace z důvodu sofistikovanější konstrukce z těžších materiálů a velkému počtu komponent.
Chtela jsem si koupit vysavač 2v1 8000Series Aqva Xc 149/01, nebo Philips Speedero Max Aqva Fc903/01. Ale mám strach kvůli dostatečnosti výkonu akumulátoru, zda není lepší koupě se šňůrou do zásuvky. Děkuji