Jako první se v tomto článku dozvíte hlavní rozdíly mezi akustickou a klasickou kytarou. Tento odrazový můstek vás následně nasměruje k dělení akustických kytar, kterých je na trhu hned několik. Liší se svým zpracováním, a tím i určením pro jiné styly hudby.
V dalších kapitolách přejdeme ke konkrétním technickým parametrům ovlivňujícím kvalitu výsledného zvuku. Na tu má vliv například typ těla a použití výrobních materiálů. Akustické kytary nemusíte zakoupit pouze v jejich ryzí podobě, ale máte možnost sáhnout také po elektrické nebo dvanáctistrunné variantě. I na jejich popis dojde.
V závěru článku vám představíme jednotlivé komponenty akustické kytary či základní příslušenství a prozradíme, kolik za tento oblíbený hudební nástroj můžete zaplatit. Jestli se zajímáte i o další hudební nástroje, podívejte se také na naše srovnání ukulele nebo houslí.
Akustická vs. klasická kytara
Každý, kdo se zajímal či aktuálně zajímá o nákup kytary, narazí v produktových nabídkách výrobců na dva nejčastější výrazy. Je to akustická kytara a klasická kytara. Jeden by si řekl, že jde v podstatě o jedno a to samé, ale opak je v tomto směru pravdou. Proto se hned v úvodu zaměříme na zásadní rozdíly obou hudebních nástrojů, se kterými do jisté míry souvisí to, jakému hudebnímu žánru se budete věnovat.
Klasická kytara
Klasická kytara je nejčastěji označována jako „španělka“ neboli španělská kytara. Mezi její hlavní fyzické vlastnosti patří širší hmatník a menší tvar. Použity jsou měkké nylonové struny, na které se nejčastěji hraje prsty, tedy nehty. Klasická kytara produkuje spíše zaoblené tóny a obvykle se využívá pro hraní vážné hudby. K tomu v podstatě vybízí uvedené parametry.
Akustická kytara
My se však v tomto článku budeme věnovat volbě akustické kytary. Ta je velice často prezentována pod názvem „westernová“. Mezi její charakteristické přednosti patří větší tělo, užší hmatník a použití kovových strun. Tato kombinace se samozřejmě promítá do mnohem výraznějšího zvuku. I z toho důvodu je akustická kytara ideální pro hraní rytmických hudební žánrů, jakými jsou rock, pop, country a folk. Při hře na tento typ hudebního nástroje můžete využívat jak prsty, tak dokoupit tvrdší trsátko.
Komponenty akustické kytary
Abyste měli alespoň základní představu o terminologii spojené s označováním jednotlivých částí akustické kytary, přinášíme vám výpis všech důležitých prvků, ze kterých se kytara skládá, od těla přes krk až po hlavu.
Korpus
Základní částí korpusu je přední rezonanční deska, která má velký vliv na kvalitu produkovaného zvuku, určuje jeho délku a zabarvení (Zdroj: Wikipedia.org). Bývá proto zhotovena z hustého a kvalitního dřeva, nejčastěji smrku či cedru, ale i jiných materiálů. Na vrchní desce jsou umístěny následující komponenty:
- Kobylka s kobylkovým kolíčkem pro uchycení strun
- Ozvučný otvor, ozvučnice, laicky popsáno jako díra do kytary
- Chránítko, jinak nazývané jako pickguard, pod ozvučným otvorem chrání povrch na přední části kytary před oděry od trsátka
Tělo kytary kromě vrchní desky dotváří ještě spodní deska a boky neboli luby, které tyto části spojují. Luby a spodní desky bývají vyrobeny z jiného materiálu než vrchní deska, nejčastěji je použit mahagon, javor či palisandr, což jsou tvrdé dřeviny.
Krk
Na přední rezonanční desku navazuje patka krku a krk samotný, kde se nachází další části akustické kytary. Za základní komponent je v tomto případě považován hmatník, který přenáší zvuk po zmáčknutí struny. Jsou na něm umístěny orientační značky a pražce, jejichž počet se u každé kytary liší. Nultý pražec je označován jako ořech, nachází se u hlavy a zajišťuje správné vedení strun.
Hlava
Na hlavici akustické kytary najdete umístěnou mechaniku, která napíná struny. Jedná se především o ladící kolíky. Hlava bývá mírně nakloněná, tvoří však celek s krkem.
Struny
Výsledný zvuk kytary je nejvíce závislý na strunách. I proto je možné je utahováním či povolováním kolíků různě nastavovat, čímž se kytara ladí. U klasické kytary se jedná o nylonové struny, na akustické najdeme struny kovové, na které už je vhodné použít trsátko.
Počet pražců
Při nákupu akustické kytary byste neměli zapomínat ani na parametr v podobě celkového počtu pražců. Jde o pražce na hmatníku, které vám přináší hudební možnosti z pohledu intervalů. Pro představu je jedna oktáva tvořena zhruba dvanácti pražci.
Nejčastěji narazíte na 20 – 21 pražců, výjimkou však nejsou ani kytary s méně pražci.
Druhy akustických kytar
Akustické kytary nepředstavují jen jeden omezený typ hudebního nástroje. V tomto směru máte možnost narazit na řadu odnoží, které jsou spojeny především s výsledným vzhledem kytary a velikostí jejího těla. Tyto předpoklady souvisí i s tím, k jaké konkrétní hudbě budete akustickou kytaru využívat. Níže vám přinášíme základní typy akustických kytar.
Dreadnought
Tímto pojmem jsou označovány univerzální akustické kytary, které se hodí v podstatě pro jakýkoliv druh hudby. Obvykle na ně musíte hrát s trsátkem, abyste dosáhli požadovaných tónů. U tohoto typu se dočkáte hlasitého a vyváženého zvuku ve všech oblastech, od pevných basů přes konkrétní středy k čistým výškám. Pokud jste v oblasti hraní na akustickou kytaru naprostí začátečníci, bude varianta Dreadnought jasnou volbou právě pro vás.
Parlor
Akustické kytary s menším tělem. Ty ocení nejenom děti při výuce hry na kytaru, ale také hudebníci, kteří chtějí velikostně přijatelný hudební nástroj pro cestování. Akustickou kytaru Parlor si mimo jiné pořídí ten, kdo chce získat především střední tóny. Ideální jsou například pro hraní jazzové hudby.
Jumbo
Z pohledu velikosti jde o velké a objemné akustické kytary. Větší tělo přináší specifický hudební zážitek. Tím je hlavně výraznější projev basů využitelný při hraní libovolných žánrů a celkově hlubší, silnější a hlasitější zvuk.
Grand Concert
Hudební nástroj vhodný pro hráče na akustickou kytaru bez trsátka. Tento typ má menší tělo, vynikající zvuk a patří vůbec k těm nejmodernějším akustickým kytarám.
Grand Orchestra
Tyto akustické kytary se tvarem a velikostí podobají provedení Jumbo. Jen jsou spojeny s delším dozvukem hlubších tónů a vyšší dynamikou. Na akustické kytary Grand Orchestra můžete hrát nejenom s trsátkem, ale líbezného zvuku docílíte i při hře prsty.
Grand Symphony
S tímto typem akustické kytary se pojí tzv. turbo boost projevující se především v hlasitějších a mohutnějších basech. Řadí se k větším modelům, a tak produkuje také hlasitější zvuk.
Grand Auditorium
Vzhled akustické kytary je podobný verzi Dreadnought. V tomto případě však docílíte výrazného zvuku nejenom s pomocí trsátka, ale také bez něj. Takže ideální varianta pro hráče, kteří chtějí tóny vybrnkávat prsty. Předností tohoto modelu je vyvážený zvuk.
Cutaway
Tento typ akustické kytary je vhodný pro ty, kteří se na hmatníku potřebují pohybovat ve vyšších polohách, především nad 12. či 14. pražcem. Tomuto požadavku totiž odpovídá výraznější vykrojení těla u hmatníku. To do jisté míry může ovlivňovat celkový zvuk kytary. Provedení cutaway patří mezi cenově nákladnější a také méně obvyklé.
Další varianty
Jak už můžete správně tušit, akustickou kytaru lze pořídit v nejrůznějších provedeních. Vedle jejího klasického dělení dle typu lze však objevit i několik alternativních variant vycházejících ze základní akustické kytary.
- 12strunná kytara
- Elektrická akustická kytara
12strunná kytara
Praktické rozšíření akustické kytary především z pohledu strun a výsledného zvuku. Tento model hudebního nástroje nemá šest, ale rovnou dvanáct strun. To se samozřejmě promítá i do větší šířky krku. Obvykle je to tak, že struny H a E jsou zdvojeny a struny E, A, D a G mají ještě jednu variantu o oktávu výše. S pomocí 12strunné kytary docílíte daleko hutnějšího a plnější zvuku.
Elektrická akustická kytara
V tomto případě je akustická kytara doplněna o výbavu v podobě snímače a předzesilovače. V reálu si pořizujete běžně vypadající akustickou kytaru jen s tím, že k ní můžete z boku připojit kabel a spojit ji s další aparaturou. To se vyplatí hlavně těm hráčům, kteří potřebují z kytary dostat zvuk například pro více vzdálených posluchačů. Typickým příkladem je hraní v kapele.
Hned na začátku raději zdůrazníme ještě jednu důležitou informaci. Myslete na to, zda jste leváci nebo praváci, protože na trhu samozřejmě existují typy akustických kytar pro praváky i leváky.
Používané materiály
Výrobní materiál akustické kytary je velice důležitým parametrem při jejím nákupu. Týká se hlavně přední desky, která má výrazný vliv na zvukový projev, produkovaná hudba může být dle něj více či méně hlasitá. I správně zvolená dřevina bude do jisté míry cestou k požadovaným tónům, respektive k jejich charakteristice.
Při nákupu akustické kytary můžete narazit na několik odlišných typů materiálů rezonančních desek. My vám nyní představíme ty nejpoužívanější z nich.
Smrk
Dřevina, která je pravděpodobně nejpopulárnější. Je vhodná především pro ty, kteří při hře používají trsátko a chtějí docílit opravdu jasných, hlasitých a výrazných tónů. Ve prospěch smrkové desky hovoří pružnost, dynamický rozsah a tvrdost.
Cedr
Opakem smrku je cedr. Ten ocení hlavně vyznavači klidnější a tišší hudby. Mimo jiné i ti, kdo si s oblibou užívají hru prsty. Díky měkčímu provedení dřeviny lze docílit výraznějšího basového projevu a delšího dozvuku. Obávat se nemusíte ani deformací zvuku při změně okolních teplot, jedná se totiž o odolné dřevo.
Ostatní dřeviny
Není to však jenom smrk a cedr, kteří mají při výrobě akustických kytar poměrně velké zastoupení. Vybírat můžete ještě z dalších dřevin. Ty naleznete především na hmatníku.
- Eben – Ebenové dřevo se vyznačuje svou jemností. Je ideální pro hraní basových tónů a najdete jej na dražších akustických kytarách.
- Mahagon – Mahagon je schopen díky své struktuře přinášet výrazné střední tóny s dobrou rezonancí. Vedle smrku a cedru může být další alternativou těla, popřípadě je použit na hmatníku.
- Javor – Tvrdá dřevina nacházející své uplatnění na hmatníku. Ocení jej spíše hráči vyšších tónů, v nich totiž nabízí skvělou odezvu.
- Lípa – Měkké a lehké lipové dřevo je součástí levnějších akustických kytar. I přesto nabízí rozmanitou dynamiku se silnou odezvou ve středních tónech.
- Palisandr – Tvrdá dřevina používaná pro výrobu hmatníků. Její předností je vyšší rezonance.
Typy těl
Nyní, když víte, z jakého materiálu je možné vyrobit přední desku akustické kytary, je nejvyšší čas přesunout se k jednotlivým typům těl. Setkat se mimo jiné můžete s označením korpus. Způsob jeho provedení se úměrně promítá do kvalita vyluzovaných tónů, čemuž každopádně odpovídají i pořizovací náklady. Vybírat si můžete ze třech typů korpusů:
- Vrstvený korpus
- Polomasivní korpus
- Celomasivní korpus
Vrstvený korpus
Za pojmem vrstvený korpus se skrývá v podstatě překližkové tělo akustické kytary. To je odolné vůči nežádoucím okolním vlivům a zároveň méně náročné na jakoukoliv údržbu, je proto vhodné i pro začátečníky nebo méně náročné uživatele. Mezi další velké přednosti patří například nižší pořizovací náklady. To vše je vykoupeno základními zvukovými vlastnostmi. Své primární užití nachází například při hraní u ohně a v rámci cestování.
Polomasivní korpus
Tento typ těla získává nejenom na rostoucí ceně oproti vrstvenému korpusu, ale přináší hlavně kvalitnější a bohatší zvuk. O to se stará právě složení korpusu. Jeho přední část je zhotovena z masivní dřeviny, naopak boky a zadní strana jsou z vrstveného materiálu. Taková zlatá střední cesta, která je spjata i s jistou údržbou, respektive hlídáním okolních podmínek. A to hlavně kvůli masivnímu dřevu, které ve vlhčím prostředí pracuje.
Celomasivní korpus
Třetím a nejdražším typem korpusu je celomasivní. Jak už prozrazuje jeho název, celé tělo, včetně boků a přední i zadní desky, je zhotoveno z masivní dřeviny. Ta má ten nejlepší vliv na zvuk, který bude zároveň nejkvalitnější. Na druhou stranu musíte o kytaru pečovat například tak, že budete bedlivě sledovat vlhkost v prostorách, kde tento nástroj budete uskladňovat, a udržovat ji v optimálních hodnotách.
Příslušenství
Pokud se chcete věnovat hře na akustickou kytaru, měli byste vědět, že nákupem tohoto hudebního nástroje to rozhodně nekončí. Ke kytaře je vhodné pořídit i další příslušenství. Některé věci jsou nezbytností, jiné využít nemusíte. Abyste měli povědomí o tom, co můžete k akustickým kytarám potřebovat, přinášíme vám stručný výčet doplňkového příslušenství.
- Trsátka – Prvek, s pomocí kterého budete schopni z kytary získat daleko hlasitější tóny. Trsátko ve své podstatě rozšiřuje hru na akustickou kytaru, umožňuje silnější vybrnkávání než při hře prsty. Vybírat si můžete nejenom z odlišného provedení, ale také tvrdostí. Každý musí přijít sám na to, jaké trsátko mu bude vyhovovat pro tu či onu hru.
- Ladička – Akustická kytara je nástrojem, který musí být neustále dokonale naladěn, aby vydával uchu lahodící tóny. Jestliže nejste profesionálové s dokonalým hudebním sluchem a několikaletou praxí, zapomeňte na ladění podle poslechu. Využít můžete speciálních ladiček usnadňujících tento proces. Nejlevnějším a nejsnazším řešením je klipová ladička.
- Obal na kytaru – Nepostradatelný doplněk při přenášení kytary. Obal vám přijde vhod při přesouvání z místa na místo, například při pravidelném cestování nebo při výletech k táboráku. Vedle textilního obalu můžete zvolit i praktický a bytelný kufr na kytaru pro zvýšení ochrany.
- Popruh na kytaru – V okamžiku, kdy se budete oddávat hraní ve stoje, pořiďte si popruh. S jeho pomocí můžete mít akustickou kytaru zavěšenou na rameni. Nebudete se tak starat o její držení a můžete se plně věnovat hře.
- Stojany – Produkty jednoduché konstrukce umožňující pohodlné a bezpečné uložení kytary.
- Kytarová kosmetika – Své nově zakoupené akustické kytaře byste měli dopřávat i odpovídající péči, a to s přihlédnutím k použitým výrobním materiálům. Vybírat si můžete z pestrého množství kosmetických a šetrných preparátů, včetně nejrůznějších mikro utěrek a dalších doplňků.
Cena
Pořizovací náklady akustické kytary jsou přímo úměrné použitému výrobnímu materiálu a kvalitě zpracování. O té do jisté míry vypovídá i zvolená značka hudebního nástroje. Mezi prověřené a precizní výrobce patří například Cort, Furch, Ibanez, Yamaha, Alvarez, Fender, Washburn, Strunal, Stagg, Seagull, Framus a Dowina.
Cena do 10 000 Kč
Nejlevnější kytary s nylonovými strunami začínají na částce kolem 1 500 Kč. Nutno podotknout, že jde o neznačkové produkty s horší kvalitou zvuku. Pokud chcete zakoupit akustickou kytaru ze smrkového dřeva, mahagonu či palisandru, budete si muset připlatit. V této cenové kategorii dokonce narazíte i na 12strunné modely.
Cena od 10 000 Kč do 20 000 Kč
Jestliže to myslíte s hraním na akustickou kytaru vážně, pak se možná vyplatí zaměřit se nikoliv na dřevotřískový korpus, ale na ten masivnější. Ideálně ve spojení s mahagonovým, palisandrovým či ebenovým krkem. V této ceně budou velice populární také vykrojené akustické kytary označované jako „cutaway“.
Cena od 20 000 Kč do 30 000 Kč
Masivní akustické kytary lze povýšit na podstatně lepší úroveň. V této ceně na vás čekají prověřené a kvalitní značky, precizní zpracování každého detailu a 20 – 21 pražců. Vybírat si můžete také z elektrických akustických kytar přinášejících rozšířené možnosti hraní.
Cena nad 30 000 Kč
Při investici nad 30 000 Kč nebudete omezováni pravděpodobně v žádném směru, ať už půjde o použité materiály, typ korpusu nebo samotný druh akustické kytary. Ty nejdražší a nejlepší kytary pochází například od výrobců Martin a Yamaha. Jejich ceny mohou překračovat hranici 200 000 Kč.