Menu

Sharp SJEX 820FSL – Recenze, testy a srovnání

48,6 % Celkové hodnocení

v kategorii Americké lednice

Jednotlivá hodnocení

 • 0,0/10
  Hodnocení spotřeby
 • 5,0/10
  Hodnocení hlučnosti
 • 4,8/10
  Hodnocení mražení a akumulace
 • 6,1/10
  Hodnocení vybavení a funkcí

Klady a zápory

 • Energeticky úsporná (A++)
 • Nízká hlučnost
 • Chybějící výdej filtrované vody
45 000 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje a hodnocení spotřeby

Čtyřdveřová americká lednice Sharp SJEX 820FSL se řadí mezi objemnější modely, vhodné na uskladnění potravin až pro osm osob. Odpovídá tomu nadprůměrná kapacita jak chladicí, tak mrazicí části. Chladnička má objem 394 litrů, což je o 9 litrů více, než byl v době psaní recenze (květen 2019) průměr. O více než 30 litrů převyšoval průměr i objem mrazničky. Ta je umístěna ve spodní části a má kapacitu 211 litrů. V našem srovnání se jedná o jeden z nejobjemnějších mrazáků. Zároveň patří mezi ty nejúspornější. Řadí se do energetické třídy A++ a ročně spotřebuje 360 kWh. Za její provoz zaplatíte asi 1440 Kč ročně (v závislosti na vaší ceně elektřiny). Pozitivem je i její nízká hlučnost, ta je 36 dB, což je také podprůměrná hodnota. Neměla by vás tedy rušit ani v případě, že máte kuchyň spojenou s obývací částí. Rozměry i hmotnost jsou víceméně průměrné, konkrétní hodnoty najdete v tabulce níže.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce

Sharp

38 % Hisense, 23 % Samsung, 8 % Philco, 8 % Whirlpool, 8 % LG, 8 % Gorenje, 8 % Concept
Objem chladicí části

394

334,31
Objem mrazicí části

211

183,85
Umístění mrazáku

Dole (dveře)

38 % Dole (dveře), 38 % Vlevo, 23 % Dole (šuplík)
Hlučnost (dB)

36

39,92
Výška (cm)

183

180,75
Šířka (cm)

89,2

86,16
Hloubka (cm)

77,1

69,01
Hmotnost (kg)

117

108,67

Hodnocení mražení a akumulace

Přístroj udrží teplotu v případě výpadku elektřiny až pod dobu 17 hodin. Tato hodnota je o polovinu vyšší, než byl tehdejší průměr. Díky tomu zůstanou uskladněné potraviny dostatečně zchlazeny bez rizika zkažení po dlouhou dobu. Třídu mražení výrobce neudává, rozsah možnosti nastavení teploty v mrazničce je -13 až -21 °C, což odpovídá hodnotě mezi třídou *** (skladování po dobu několika měsíců) a **** (dlouhodobé skladování). Podprůměrná je však hodnota výkonu mražení, ta je pouze 7 kilogramů za hodinu. Klimatická třída T označuje rozmezí teplot, při kterých lednice ideálně chladí. V tomto případě je vhodné lednici provozovat při teplotě mezi 18 a 43 °C).

Nutnost pravidelného odmražování odpadá díky nenámrazovému systému, ten navíc zabraňuje snižování energetické účinnosti. Uložení objemného nákupu nebo rychlé vychlazení nápojů usnadňují funkce rychlého chlazení a mražení. Díky tomu jsou potraviny rychle ochlazeny na určitou teplotu, čímž nedochází k ohřátí okolních potravin. To má vliv nejen na zachování čerstvosti, ale také na úsporu elektrické energie. Výrobník ledu je v případě modelu značky Sharp manuální a je umístěný v prostoru mrazničky. Jedná se o otočná tvořítka na led, která otočením příslušného kolečka automaticky vysypete do zásobníku. Odtud můžete ledové kostky nabírat. Bohužel chybí lednici automatický podavač ledu a výdej pitné vody. Přístroj tedy nedisponuje žádnou nádržkou na vodu ani připojení k vodovodu. Samozřejmostí je oddělená regulace chladicího okruhu chladničky a mrazničky. Díky tomu jsou na sobě tyto části nezávislé, bez obav můžete jednu úplně vypnout, například v případě dovolené.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Akumulační doba (hod)

17

12,15
Výkon mražení (kg/24 hod)

7

11,15
Klimatická třída

T (+18 až +43 °C)

69 % SN-T (+10 až 43 °C), 15 % N-ST (+16 až +38 °C), 8 % N-T (+16 až +43 °C), 8 % SN (+10 až +32 °C)
Nenámrazový systém

Ano

100 % Ano
Extra rychlé chlazení

Ano

77 % Ano, 23 % Ne
Extra rychlé mrazení

Ano

100 % Ano
Výrobník ledu

Manuální

46 % Ne, 38 % Ano, 15 % Manuální
Výdej pitné vody

Ne

54 % Ne, 46 % Ano
Připojení k vodovodu

Ne

69 % Ne, 31 % Ano
Nádržka na vodu

Ne

85 % Ne, 15 % Ano
Oddělená regulace teploty

Ano

100 % Ano

Hodnocení vybavení a funkcí

Běžnou součástí vybavení je ventilátor, který rozhání studený vzduch rovnoměrně po prostoru lednice. Přítomnost nulové zóny ale tak obvyklá není, v našem srovnávacím testu jí byla vybavena pouze necelá čtvrtina produktů. Tato speciální zásuvka, ve které se pohybuje teplota kolem 0 °C slouží k ukládání masa a dalších potravin, které se rychle kazí, například uzeniny, ryby, vnitřnosti. Bohužel ale chybí zóna s regulovatelnou vlhkostí. Na zeleninu je ale vyhrazen speciální box, který je uzavíratelný. Z praktických funkcí má lednice také nastavitelnou výšku polic a alarm otevřených dveří. Pokud tedy nedopatřením necháte nedovřené dveře, lednice vás na to sama upozorní a můžete tak včas zabránit problému. Nastavení všech funkcí se uskutečňuje pomocí displeje. Ten sice nemá dětský zámek, je ale poměrně vysoko (140 cm), malé děti by na něj tak neměly dosáhnout. Chybějící minibar, tedy prostor přístupný z vnější části lednice, není ničím zvláštním. V našem srovnání jej mělo minimum produktů. Obvyklejší je chytrá aplikace, která umožňuje nastavení lednice i na dálku, tu ale tento model nemá.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Ventilátor

Ano

85 % Ano, 15 % Neuvedeno
Nulová zóna

Ano

77 % Ne, 8 % Ano, 15 % Neuvedeno
Zóna s regulovatelnou vlhkostí

Ne

46 % Ne, 31 % Ano, 23 % Neuvedeno
Minibar

Ne

85 % Ne, 15 % Ano
Nastavitelná výška poliček

Ano

77 % Ano, 8 % Ne, 15 % Neuvedeno
Alarm otevřených dveří

Ano

62 % Ano, 38 % Ne
Displej

Ano

100 % Ano
Dětský zámek

Ne

69 % Ne, 31 % Ano
Mobilní aplikace

Ne

77 % Ne, 15 % Ano, 8 % Neuvedeno

Naše hodnocení a závěr

Sharp SJEX 820FSL je americká lednice, typu French Door s mrazničkou umístěnou ve spodní části. Je ideální pro početnou domácnost, má kapacitu na uskladnění potravin až pro osm osob – chladnička má objem 394 litrů a mraznička 211 litrů. Zároveň je tento model energeticky nenáročný, spadá do energetické třídy A++ a za jeho provoz zaplatíte ročně kolem 1440 Kč. Mezi další přednosti patří také dlouhá akumulační doba a nízká hlučnost. Je také poměrně dobře vybaven funkcemi, například rychlé mražení a chlazení. Slabinou je naopak chybějící výdej chlazené vody a pouze manuální výrobník ledu.

Pokud na těchto funkcích trváte, doporučujeme vám přečíst si recenzi lednice LG GSL760PZUZ, která má také velký objem a poměrně nízkou spotřebu.

45 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Sharp SJEX 820FSL | Hodnocení: 48,6 %
Iva Koňaříková
Redaktorka
Iva se coby redaktorka ráda věnuje tématům do hloubky a své zkušenosti zúročuje také ve srovnání amerických lednic. Díky tomu, že si v rámci dané kategorie udržuje aktuální přehled, vás může seznámit s novinkami na trhu a poradí, do jakých vychytávek či konkrétních modelů se vyplatí investovat. Mimo americké lednice spadají do jejího repertoáru také klasické kombinované lednice a mnoho dalších témat.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Sharp SJEX 820FSL

Sharp SJEX 820FSL

45 000 Kč Orientační cena