Menu

Recenze a test Sharp SJEX 820FSL

48,7 % Celkové hodnocení
 • Energeticky úsporná (A++)
 • Nízká hlučnost
 • Chybějící výdej filtrované vody
45 000 Kč Orientační cena
 • 0,0/10
  Hodnocení spotřeby
 • 5,0/10
  Hodnocení hlučnosti
 • 4,8/10
  Hodnocení mražení a akumulace
 • 6,1/10
  Hodnocení vybavení a funkcí
 • 48,7 %
  Celkové
  hodnocení

Souhrnné údaje a hodnocení spotřeby

Čtyřdveřová americká lednice Sharp SJEX 820FSL se řadí mezi objemnější modely, vhodné na uskladnění potravin až pro osm osob. Odpovídá tomu nadprůměrná kapacita jak chladicí, tak mrazicí části. Chladnička má objem 394 litrů, což je o 9 litrů více, než byl v době psaní recenze (květen 2019) průměr. O více než 30 litrů převyšoval průměr i objem mrazničky. Ta je umístěna ve spodní části a má kapacitu 211 litrů. V našem srovnání se jedná o jeden z nejobjemnějších mrazáků. Zároveň patří mezi ty nejúspornější. Řadí se do energetické třídy A++ a ročně spotřebuje 360 kWh. Za její provoz zaplatíte asi 1440 Kč ročně (v závislosti na vaší ceně elektřiny). Pozitivem je i její nízká hlučnost, ta je 36 dB, což je také podprůměrná hodnota. Neměla by vás tedy rušit ani v případě, že máte kuchyň spojenou s obývací částí. Rozměry i hmotnost jsou víceméně průměrné, konkrétní hodnoty najdete v tabulce níže.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce Sharp 60 % LG, 20 % Hisense, 10 % Concept, 10 % Gorenje
Objem chladicí části 394 343,70
Objem mrazicí části 211 192,10
Umístění mrazáku Dole (dveře) 70 % Vlevo, 20 % Dole (dveře), 10 % Dole (šuplík)
Hlučnost (dB) 36 39,70
Výška (cm) 183 179,97
Šířka (cm) 89,2 86,87
Hloubka (cm) 77,1 70,20
Hmotnost (kg) 117 111,40

Hodnocení mražení a akumulace

Přístroj udrží teplotu v případě výpadku elektřiny až pod dobu 17 hodin. Tato hodnota je o polovinu vyšší, než byl tehdejší průměr. Díky tomu zůstanou uskladněné potraviny dostatečně zchlazeny bez rizika zkažení po dlouhou dobu. Třídu mražení výrobce neudává, rozsah možnosti nastavení teploty v mrazničce je -13 až -21 °C, což odpovídá hodnotě mezi třídou *** (skladování po dobu několika měsíců) a **** (dlouhodobé skladování). Podprůměrná je však hodnota výkonu mražení, ta je pouze 7 kilogramů za hodinu. Klimatická třída T označuje rozmezí teplot, při kterých lednice ideálně chladí. V tomto případě je vhodné lednici provozovat při teplotě mezi 18 a 43 °C).

Nutnost pravidelného odmražování odpadá díky nenámrazovému systému, ten navíc zabraňuje snižování energetické účinnosti. Uložení objemného nákupu nebo rychlé vychlazení nápojů usnadňují funkce rychlého chlazení a mražení. Díky tomu jsou potraviny rychle ochlazeny na určitou teplotu, čímž nedochází k ohřátí okolních potravin. To má vliv nejen na zachování čerstvosti, ale také na úsporu elektrické energie. Výrobník ledu je v případě modelu značky Sharp manuální a je umístěný v prostoru mrazničky. Jedná se o otočná tvořítka na led, která otočením příslušného kolečka automaticky vysypete do zásobníku. Odtud můžete ledové kostky nabírat. Bohužel chybí lednici automatický podavač ledu a výdej pitné vody. Přístroj tedy nedisponuje žádnou nádržkou na vodu ani připojení k vodovodu. Samozřejmostí je oddělená regulace chladicího okruhu chladničky a mrazničky. Díky tomu jsou na sobě tyto části nezávislé, bez obav můžete jednu úplně vypnout, například v případě dovolené.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Akumulační doba (hod) 17 11,40
Výkon mražení (kg/24 hod) 7 11,30
Klimatická třída T (+18 až +43 °C) 50 % T (+18 až +43 °C), 20 % N-ST (+16 až +38 °C), 10 % SN (+10 až +32 °C), 10 % N-T (+16 až +43 °C), 10 % SN-T (+10 až 43 °C)
Nenámrazový systém Ano 100 % Ano
Extra rychlé chlazení Ano 70 % Ne, 30 % Ano
Extra rychlé mrazení Ano 100 % Ano
Výrobník ledu Manuální 50 % Ano, 50 % Ne
Výdej pitné vody Ne 60 % Ano, 40 % Ne
Připojení k vodovodu Ne 60 % Ne, 40 % Ano
Nádržka na vodu Ne 80 % Ne, 20 % Ano
Oddělená regulace teploty Ano 100 % Ano

Hodnocení vybavení a funkcí

Běžnou součástí vybavení je ventilátor, který rozhání studený vzduch rovnoměrně po prostoru lednice. Přítomnost nulové zóny ale tak obvyklá není, v našem srovnávacím testu jí byla vybavena pouze necelá čtvrtina produktů. Tato speciální zásuvka, ve které se pohybuje teplota kolem 0 °C slouží k ukládání masa a dalších potravin, které se rychle kazí, například uzeniny, ryby, vnitřnosti. Bohužel ale chybí zóna s regulovatelnou vlhkostí. Na zeleninu je ale vyhrazen speciální box, který je uzavíratelný. Z praktických funkcí má lednice také nastavitelnou výšku polic a alarm otevřených dveří. Pokud tedy nedopatřením necháte nedovřené dveře, lednice vás na to sama upozorní a můžete tak včas zabránit problému. Nastavení všech funkcí se uskutečňuje pomocí displeje. Ten sice nemá dětský zámek, je ale poměrně vysoko (140 cm), malé děti by na něj tak neměly dosáhnout. Chybějící minibar, tedy prostor přístupný z vnější části lednice, není ničím zvláštním. V našem srovnání jej mělo minimum produktů. Obvyklejší je chytrá aplikace, která umožňuje nastavení lednice i na dálku, tu ale tento model nemá.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Ventilátor Ano 90 % Ano, 10 % Neuvedeno
Nulová zóna Ano 90 % Ne, 10 % Ano
Zóna s regulovatelnou vlhkostí Ne 70 % Ano, 20 % Ne, 10 % Neuvedeno
Minibar Ne 80 % Ne, 20 % Ano
Nastavitelná výška poliček Ano 60 % Ano, 40 % Ne
Alarm otevřených dveří Ano 80 % Ano, 20 % Ne
Displej Ano 100 % Ano
Dětský zámek Ne 70 % Ano, 30 % Ne
Mobilní aplikace Ne 60 % Ano, 40 % Ne

Naše hodnocení a závěr

Sharp SJEX 820FSL je americká lednice, typu French Door s mrazničkou umístěnou ve spodní části. Je ideální pro početnou domácnost, má kapacitu na uskladnění potravin až pro osm osob – chladnička má objem 394 litrů a mraznička 211 litrů. Zároveň je tento model energeticky nenáročný, spadá do energetické třídy A++ a za jeho provoz zaplatíte ročně kolem 1440 Kč. Mezi další přednosti patří také dlouhá akumulační doba a nízká hlučnost. Je také poměrně dobře vybaven funkcemi, například rychlé mražení a chlazení. Slabinou je naopak chybějící výdej chlazené vody a pouze manuální výrobník ledu.

Pokud na těchto funkcích trváte, doporučujeme vám přečíst si recenzi lednice LG GSL760PZUZ, která má také velký objem a poměrně nízkou spotřebu.

45 000 Kč Orientační cena
Autor: Veronika Vyskočilová, Iveta Polášková | Datum: | Produkt: Sharp SJEX 820FSL | Hodnocení: 48,7 %
Veronika Vyskočilová je jednou z našich služebně nejstarších redaktorek. Kategorii amerických lednic se věnuje od úplného počátku, dokáže vám proto osvětlit všechny aspekty výběru. Ve svém volném času se věnuje hlavně vaření, proto je autorkou mnoha kuchyňských témat na naší stránce. Kromě amerických lednic se věnuje také těm klasickým. Její podpis najdete ale také u menších kuchyňských spotřebičů jako jsou rýžovary nebo tyčové mixéry.
Redaktorka

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Sharp SJEX 820FSL

Sharp SJEX 820FSL

45 000 Kč Orientační cena