Jak vybrat Android TV box
Na trhu existuje široké spektrum zařízení, které z vaší televize udělají chytrou. Klasický TV box umožňuje připojení periferií, pevných disků či vlastních sluchátek. Menší „stick“ či „dongle”, který vypadá jako větší flash disk, se poté spoléhá na bezdrátové technologie. Rozdíly mezi nimi jsou shrnuté v sekci Typ zařízení.
Při výběru TV boxu je dobré se zaměřit na řadu parametrů. Vše se ale odvíjí od ceny, kterou jste ochotni zaplatit. Pro streamování z YouTube či Netflixu v nižším Full HD rozlišení postačí základní modely, které koupíte za asi tisíc korun. Vyšší 4K rozlišení, hraní her a bezchybně reagující systém bude vyžadovat větší investici, klidně i 5 a více tisíc Kč.
V článku Jak vybrat Android TV box se věnujeme také dalším klíčovým kritériím. Dozvíte se, jaká je role paměti RAM a procesoru, jaké jsou výhody Wi-Fi a kabelového připojení na internet, nebo které porty byste měli od svého TV boxu určitě očekávat. Vysvětlíme vám také, jaký je rozdíl mezi Android TV a Google TV.
Jak vybrat Android TV box stručně:
- Ujasněte si předem, co očekáváte. Pokud chcete jen za levno přeměnit hloupou televizi v chytrou, postačí vám „TV stick“, který zastrčíte do televize. Pro cokoliv dalšího je lepší klasický TV box s mnoha konektory a vyšším výkonem.
- Sledujte výkon. Nejlevnější modely mívají slabé procesory a malou paměť RAM. To vás bude limitovat hlavně při náročnější činnosti, někdy ale zlobí i přehrávání a streamování.
- Full HD, nebo 4K? Vyšší rozlišení s sebou nese i náročnější požadavky. Pro 4K obraz je nutné alespoň HDMI 2.0, rychlý a stabilní internet (ideálně přes kabel), vyšší jsou i nároky na procesor a RAM.
- USB dokáže nahradit chybějící úložiště. Skrze USB port můžete připojit externí disk nebo telefon. Neplatí to ale vždy – malé „sticky“ obvykle USB nemají.
- Android TV boxy jsou multimediální centra. Hodí se proto i další funkce, jako Bluetooth, dálkové (případně i hlasové) ovládání nebo DVB-T2 tuner.
- Na verzi záleží. Novější Android je bezpečnější a rychlejší, Wi-Fi 6 zvyšuje stabilitu i rychlost internetu, HDMI 2.0 umožňuje přenos 4K obrazu, USB 3.0 zajistí plynulost přehrávání i rychlejší přenos dat.
Typ zařízení
Aby nebyl výběr tak jednoduchý a přímočarý, není TV box jako TV box. Obvykle se jím myslí krabička, která umožňuje přidání chytrých funkcí do obyčejné televize. Díky celé řadě konektorů si k němu můžete připojit třeba hard disk, telefon či kabelový internet. Zahrajete si na něm některé hry, přehrajete videa z internetu i přes USB, vše nastavíte dálkovým ovladačem.
Existuje ale celá řada zařízení, která z tohoto stereotypu vybočují. Moderní jsou zařízení typu „stick“, která jsou jen o něco větší než flash disk. V nich pochopitelně nenaleznete žádné USB či jiné konektory, jediným portem je HDMI pro připojení do televize. Jinak jsou ale povětšinou od klasických „boxů“ k nerozeznání. Mnohdy k nim dostanete ovladač, ani výkon nemusí být menší, o „chytrou“ televizi nepřijdete.
Některá zařízení, např. Chromecast od Googlu, umí pouze streamovat obsah z mobilu nebo tabletu. Zapomenout tak můžete na stahování a přehrávání vlastních médií či stahování aplikací. Díky nízké ceně jsou však oblíbená, nejnovější a nejdražší Chromecast 4 se navíc více blíží plnohodnotnému boxu, neboť využívá Google TV. Zcela specifická je Apple TV. Pro vzájemnou podobnost se všechny typy mnohdy označují jako multimediální centra.
|
Výhody |
Nevýhody |
TV Box |
- vyšší výkon
- připojení externího disku
- kabelový internet
- další konektory a funkce
|
- vyšší cena
- větší velikost
|
TV Stick/dongle |
|
- internet pouze přes Wi-Fi
- obvykle menší úložiště a nižší výkon
- nelze připojit disk, sluchátka aj.
|
Chromecast (do 3. generace) |
- nízká cena
- malá velikost
- propojení s ekosystémem Google
|
- umožňuje pouze zrcadlení z mobilu
- internet pouze přes Wi-Fi
- nelze připojit disk, sluchátka aj.
|
TV Box
TV Stickdonglen
Chromecast (do 3. generace)
Pro koho se hodí?
Jak vyplývá z výše řečeného, Android TV boxy a menší multimediální centra míří k odlišným cílovým skupinám. Pro koho jsou tedy určeny?
- Android TV box – Doporučujeme pro ty, kteří hledají dostupný možnost bez ústupků, jak z televize udělat chytrou – vyjde totiž levněji. Box využijí jako multimediální centrum, do kterého nahrají vlastní data, případně zapojí flešku nebo hard disk. Očekávají pokročilejší funkce, sem tam si zahrají nějakou hru s připojeným herním ovladačem, nevadí jim lehce větší rozměry zařízení.
- Android TV stick/dongle – Hodí se pro ty, kteří chtějí co nejlevněji dodat své televizi chytré funkce. Jde jim hlavně o streamování ze služeb, jako jsou Netflix, YouTube či Spotify, vlastní média jim stačí přehrávat bezdrátově. Důležitým faktorem je také místo – nemají zájem o další kus elektroniky, který bude vidět. Chybějící konektory nebo malé úložiště neřeší, při vybírání mají odlišné priority. Patří sem i Chromecast.
Ve článku Jak vybrat píšeme zejména o Android TV boxech. Neznamená to, že vás chceme odrazovat od koupě menších a jednodušších zařízení. Naopak věříme, že své fanoušky si najde každé řešení. Zatímco boxy se ale mnohdy liší počtem konektorů, výkonem či úložištěm, u „sticků“ v tomto směru není mnohdy co srovnávat. Většina témat se však týká všech zařízení a doporučujeme u nich řídit se našimi radami.
Výkon Android TV boxu
Při pořizování boxu je dobré se podívat, jaký výpočetní výkon můžete očekávat. O ten se starají procesor a operační paměť (RAM). Pokud se zajímáte o počítače či smartphony, nejspíš vás výkon televizních krabiček zklame. Nenechte se ale zmást – pro streamování a další typické použití je obvykle dostatečný.
Procesor
Základem Android TV boxu je to samé, co u telefonu či počítače – procesor. Stará se o zpracovávání informací, přičemž rychlost, s jakou to zvládá, ovlivňuje celkovou svižnost přístroje. U počtu jader i rychlosti procesoru přitom platí, že více je lépe. Záleží ale i na tom, jak se chystáte chytrou krabičku využívat.
Moderní procesory, které v multimediálních boxech naleznete, mají zpravidla alespoň čtyři jádra. Důležitá je jejich frekvence s tím, že vyšší je lepší. Mnozí výrobci ji oficiálně neuvádějí, obvyklé hodnoty jsou mezi 1,5 a 2 GHz. Obzvlášť pro zpracovávání náročnějších videí, zejména ve 4K (nebo i 8K) rozlišení, se nevyplatí na procesoru šetřit. Platí tedy, že více jader a vyšší frekvence obvykle přináší i vyšší výkon.
Drtivou většinu procesorů do Android TV boxů vyrábí americký Amlogic, který nabízí nejlepší poměr ceny a kvality. Některé levné boxy mají procesory od čínského Allwinner. U nich se zejména v minulosti objevovaly problémy se stabilitou a spolehlivostí. Dalším významným výrobcem je rovněž čínský Rockchip.
Operační paměť (RAM)
Dalším parametrem, který můžete znát z počítačů či smartphonů, je velikost operační paměti (RAM). Ta slouží zejména k ukládání běžících programů, a podobně jako u procesorů platí, že čím více, tím lépe.
Pro základní použití ve Full HD stačí 1 GB, pro cokoliv navíc jsou dobré alespoň 2 GB. Existují i boxy s vyšší kapacitou, nicméně více než 4 GB jsou zbytečné. Případná koupě se neúměrně prodraží, a navíc budete narážet na limity Androidu, který má s využitím větší paměti problém. Více RAM dává smysl pouze jako investice do budoucna.
Velikost úložiště
Android TV box vám vedle řady nejrůznějších multimediálních funkcí umožní také nahrávat oblíbené pořady a instalovat aplikace z Obchodu Play. A k tomu potřebujete dostatek místa. Většina současných krabiček nabízí úložiště s velikostí 8 GB či 16 GB. Pro běžné používání včetně základních aplikací jde o dostačující kapacitu. Je však dobré mít na paměti, že z úložiště si několik GB ukrojí systém. Například u 8GB boxu tak bude volných necelých 5 GB.
Pokud tak chcete přehrávat vlastní filmy, videa nebo hudbu, případně je stahovat či nahrávat, dívejte se po větším úložišti. Dražší boxy obvykle mívají 32 GB, 64 GB i více paměti. S takovou kapacitou již není nahrávání a přehrávání vlastních dat výraznějším problémem. A chcete-li mít Android TV box delší dobu, případně přehrávat média ve 4K, investici do většího úložiště rozhodně doporučujeme.
Ani koupě TV boxu s menší kapacitou paměti nutně neznamená, že si nebudete mít svá data kam nahrát. Mnoho zařízení totiž obsahuje USB konektory a čtečky paměťových karet. Díky nim lze připojit externí harddisk, klasickou flashku, nebo třeba paměťovou kartu přímo z telefonu. Dávejte si pouze pozor, jaký typ karet je podporován – obvykle půjde o microSD a SD karty. V SD čtečce přitom s adaptérem přehrajete microSD kartu – naopak to nepůjde.
Připojení na internet
Základem Android TV boxu je jeho schopnost připojit se na internet. K tomu využívá bezdrátovou Wi-Fi, většina přístrojů navíc umožňuje i připojení přes LAN kabel. Toho využijete zejména pokud máte problém se stabilitou a rychlostí Wi-Fi. Kabel je totiž obecně spolehlivější, a u kombinace 4K rozlišení a pomalejšího internetu takřka nezbytný.
Pokud budete TV box připojovat skrze Wi-Fi, dívejte se také po její verzi. Naprostým základem by měla být Wi-Fi ac, která zajistí bezproblémovou rychlost připojení. Novějším standardem je Wi-Fi ax (známý také jako Wi-Fi 6). Mimo vyšší rychlost řeší také častý problém s rušením a propustností signálu. Pro dlouholeté používání TV boxu jde rozhodně o vítaný bonus, byť starší Wi-Fi ac (a částečně i Wi-Fi n) prozatím postačuje.
Samozřejmostí by měla být podpora 5GHz frekvence. Původní 2,4GHz pásmo je totiž často přeplněné, komunikuje přes něj většina (starších) typů elektroniky, navíc naráží na limity rychlosti a přenosu. Pokud tedy narazíte na centrum, které 5GHz Wi-Fi neumí, raději se podívejte po alternativě. Často stačí hledat formulku „Wi-Fi DualBand“, která značí podporu obou frekvencí.
Konektory a porty
Nejdůležitějším konektorem TV boxu je HDMI. Slouží k zapojení do televize a, v závislosti na verzi, umožňuje přehrávání obrazu a zvuku v různé kvalitě. Pro přehrání 4K filmů a videí je nezbytné HDMI alespoň ve verzi 2.0. Důležité jsou též USB porty. Díky nim můžete do boxu zapojit externí úložiště, flešku, ale například také Bluetooth adaptér. Hodit se bude, pokud chcete přehrávat obsah z telefonu (bez použití Wi-Fi), a samotný TV box Bluetooth nemá.
Doporučujeme dívat se po boxech, které mají USB porty alespoň dva. Oceníte to například v situaci, kdy máte k boxu připojený hard disk či flash disk kvůli nahrávání pořadů, ale zároveň chcete přehrávat obsah z telefonu. Obzvlášť pak druhý port využijete, máte-li jeden z nich stále plný kvůli zmíněnému Bluetooth adaptéru. Alespoň jeden z portů by měl být USB 3.0 a vyšší, což zajistí bezproblémové přehrávání i nahrávání objemných souborů.
Mezi další častou výbavu Android TV boxů patří 3,5m jack, který slouží k připojení sluchátek, či dálkový ovladač.
Android TV box využijete při přehrávání a zobrazení nejrůznějších multimédií. Pokud nechcete narazit na žádná omezení, pohlídejte si podporu zvukových, obrazových a video formátů. Základními jsou:
- Zvukové formáty – MP3, WAV, WMA, OGG, AAC, FLAC, M4A.
- Video formáty – MPEG, AVI, MP4, MOV, MKV, MPE, MPG, WMV.
- Obrazové formáty – JPEG, PNG, GIF.
Levnější modely typicky pracují ve Full HD rozlišení. Pokud ale máte televizi, která dokáže zobrazit obraz ve 4K, hledejte TV box, který umí totéž. Box s podporou 4K pak doporučujeme i těm, kteří se chystají kupovat novou televizi. Prozatím bude krabička posílat signál ve Full HD, poté přejde na vyšší kvalitu. Lepšího obrazu poté dosáhnete díky HDR10(+) a Dolby Vision, pokud je podporuje i televize a přehrávaný pořad.
Další funkce a vlastnosti
Kromě zmíněných základních vlastností a funkcí existují i další faktory, které volbu správného TV boxu ovlivňují. Jsou jimi:
- Bluetooth – Slouží k připojení dalších periferií, např. herního ovladače, ale také k přehrávání hudby z telefonu, případně ovládání boxu mobilem.
- Hlasové ovládání a chytrý asistent – Umožňuje obsluhu bez ovladače či mobilu, obvykle lze propojit s chytrou domácností. Hlavními asistenty jsou Assistant Google a Alexa od Amazonu.
- HDR10/HDR10+, Dolby Vision – Dosáhnete s nimi vyšší kvality obrazu, lepší bude zejména kontrast a barevný rozsah. Funkci ale musí podporovat také televizor, do nějž budete obraz přenášet, i samotná nahrávka.
- Dolby Atmos, Dolby Digital Sound, DTS:X a DTS-HD – Přináší věrnější a kvalitnější prostorový zvuk. Dolby Atmos je lepší než Digital Sound, DTS:X než DTS-HD.
- DVB-T2 tuner – Slouží k přijímání digitálního pozemního vysílání. V podstatě tak půjde o „chytřejší“ set-top box.
- DLNA – Umožní vám sdílet data ve stejné síti mezi libovolnými typy zařízení. Podobně funguje i Chromecast či AirPlay.
- Nadstavba – Systém Android ještě neznamená, že ikony, nastavení a jiné obrazovky, budou vypadat stejně. Výrobci mívají vlastní nadstavby, a některé z nich nemusí všem vyhovovat.
- Kodi – Multimediální aplikace, která umí přehrávat videa z různých zdrojů, např. interního úložiště, externích a síťových disků, paměťových karet a dalších.
Verze operačního systému Android
Android TV boxy zakoupíte nejenom s odlišnou technickou konfigurací, ale také s rozdílnou verzí operačního systému. S každou novější verzí přichází vyšší bezpečnost operačního systému, funkce a řada vylepšení, včetně propracovanějšího grafického rozhraní. Na trhu dnes narazíte nejčastěji na:
- Android 8.1
- Android 9.0
- Android 10
- Google TV
Solidní výrobci navíc budou pro svá multimediální centra nabízet aktualizace. Čím novější verzi Androidu mělo zařízení při koupi, tím déle se můžete těšit přinejmenším z bezpečnostních záplat. V roce 2020 došlo k představení prostředí Google TV. Přináší některé nové funkce a v nejbližší době by mělo nahradit současnou Android TV. Jde ale pouze o jiné prostředí (podobně jako u nadstaveb), systémem je i nadále Android.
Google TV vs Android TV
Android TV existuje již od roku 2014 a jde o systém, jímž je poháněna řada chytrých televizí, set-top boxů a multimediálních center. Mezi uživateli je oblíbený zejména pro svou podobnost s telefonním Androidem, a jejich vzájemnou propojenost. Díky Obchodu Play se dají instalovat různé aplikace, byť jejich výběr je oproti klasickému Androidu omezený.
Google TV také není žádnou novinkou. Dokonce z něj celá Android TV vychází – vznikl totiž o několik let dříve, v roce 2010. Problémem je, že současný Google TV nemá s touto nic společného. Jako Google TV je rovněž označována aplikace dříve známá jako Filmy Google.
V kontextu současné Android TV se však u Google TV jedná pouze o nové prostředí. Poprvé s ním v září 2020 přišel Chromecast 4. generace (nazýván též Chromecast s Google TV). Plní podobnou roli jako nadstavby Androidu jiných výrobců, a má být oproti původnímu prostředí více personalizované. Do několika let by pak měla Google TV původní Android TV nahradit. Aby nebylo zmatku málo, Google TV i nadále běží na systému Android.