Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších Android TV boxů

Máte doma obyčejnou televizi, chtěli byste využívat funkce, které přináší operační systémy, ale kupovat novou chytrou televizi se vám zdá zbytečné? Pak je pro vás Android TV box ideálním řešením.

Díky Android TV boxu, což je malá černá krabička, můžete využívat všech funkcí, které tento operační systém nabízí. Stačí vám tedy tuto krabičku zapojit k televizi a můžete přehrávat filmy, hudbu, prohlížet obrázky nebo třeba hrát hry a využívat nejrůznější aplikace, které Android nabízí.

Na trhu najdete hned několik typů Android TV boxů od nejrůznějších výrobců. Boxy mají nejen odlišnou technologickou konfiguraci, ale třeba také jinou verzi systému. Pokud si nejste s výběrem jisti, začtěte se do následujícího článku Jak vybrat Android TV box, který vás kro po kroku navede. Potom už koupě toho správného produktu pro vás bude hračka.


Nejlepší Android TV boxy dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Výrobce Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze Xiaomi Mi TV Stick
Xiaomi Mi TV Stick Xiaomi 1 200 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze Google Chromecast 3
Google Chromecast 3 Google 1 200 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze techBite Flix TV Box
techBite Flix TV Box techBite 2 000 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze Xiaomi Mi Tv Box S
Xiaomi Mi Tv Box S Xiaomi 1 700 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze Tesla MediaBox QX4
Tesla MediaBox QX4 Tesla 1 900 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze Strong SRT 2022
Strong SRT 2022 Strong 2 500 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze Xiaomi Mi Tv Box S
Xiaomi Mi Tv Box S Xiaomi 1 800 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze TESLA MediaBox X900 Pro
TESLA MediaBox X900 Pro Tesla 3 100 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze Strong SRT 2023 1/8GB SRT2023
Strong SRT 2023 1/8GB SRT2023 Strong 1 600 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze Google Chromecast Ultra
Google Chromecast Ultra Google 2 200 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat Android TV box

Android TV box je multimediálním centrem, které přináší široké rozšíření pro běžný televizor. Produkt, který vám umožní přehrávat filmy, hudbu, obrázky a zároveň dokáže streamovat multimediální obsah. Operační systém Android implementuje do vaší televize vymoženosti této platformy. Důkazem toho jsou nejrůznější aplikace, hry, prohlížení internetu, služby a funkce. Z obyčejné televize uděláte prostřednictvím nenápadné krabičky televizi chytrou. Android TV box lze ovládat také mobilním telefonem.

Multimediální centra jsou v poslední době na vzestupu. Zařízení, která vám zprostředkují dokonalý filmový zážitek a přinesou spoustu zábavy navíc. Při jejich výběru se můžete odrazit od volby operačního systému. Vedle Windows, tvOS, Linuxu a Chrome OS patří k nejoblíbenějším variantám systém Android. Z něho také vznikl název kategorie produktů Android TV box.

I když je výběr tohoto multimediálního pomocníka omezenější, protože počet modelů Android je v řádu jednotek, měli byste znát jeho základní parametry a vědět, podle čeho vybírat.

Na co se zaměřit?

Základem každého Android TV boxu musí být dostatečný výkon. S ním souvisí velikost uložiště a možnost následného rozšíření. Dále nepodceňujte verzi operačního systému Android a ve výsledku ani používané komunikační kanály, vstupy a výstupy, včetně přidružených funkcí.

Výkon Android TV boxu

Pod výrazem Android TV box si představte malý počítač uložený ve skladné černé krabičce s průměrnými rozměry 18 x 18 x 6 centimetrů. Stejně, jako je tomu u výpočetní techniky, také zde o celkovém výkonu rozhoduje několik použitých technologií.

Tou první je typ procesoru. Narazit můžete na procesor Amlogic nebo výkonnější řešení Quad Core. Výběr je od čtyř-jádrových až po osmi-jádrové procesory o příslušné frekvenci. Ta se pohybuje mezi 1 500 – 2 000 MHz.

Výkon Android TV boxu ovlivňuje i velikost operační paměti označované zkratkou RAM. U levnějších zařízení to bude 1 GB, u těch dražších a lepších 2 – 3 GB.

Kapacita flash paměti a uložiště

Android TV box vám vedle řady nejrůznějších multimediálních funkcí umožní také nahrávat oblíbené pořady a instalovat aplikace z Google Play. A k tomu potřebujete dostatek místa. Proto se zajímejte o velikost vnitřní flash paměti. Začínat budete na 8 GB. Průměrná velikost se pohybuje kolem 16 GB.

V tomto směru nezapomínejte ani na praktické rozšíření této kapacity. Kvalitní Android TV box by měl disponovat čtečkou paměťových karet. Podporovány mohou být karty microSDHC, SDXC, MMC a SD. Výběr bude pouze na vás samotných.

Komunikace a porty

Každé plnohodnotné zařízení Android TV box musí z principu fungování disponovat bezdrátovou technologií Wifi a Bluetooth. Všechny dostupné modely jsou vybavené i konektorem LAN pro připojení síťového kabelu. Internet je totiž v případě Android TV boxu jeho nepostradatelnou součástí.

Vy byste se při nákupu měli zaměřit spíše na počet portů. Základem bude port HDMI, prostřednictvím kterého propojíte Android TV box s televizorem. Dále jsou to porty USB. Skrze ně připojujete další externí zařízení pro přehrávání obsahu. Například mobilní telefon, pevný disk, apod. Základem jsou 2 porty. Jestliže plánujete připojit více prvků, zvolte model se třemi USB porty.

Ještě to může být audio výstup na sluchátka a mikrofon či konektor pro připojení externí antény pro zesílení Wifi signálu. Ovládání Android TV boxu probíhá za pomoci dálkového ovladače nebo mobilního telefonu v kombinaci s nainstalovanou aplikací.

Podporované formáty

Android TV box využijete při přehrávání a zobrazení nejrůznějších multimédií. Pokud nechcete narazit na žádná omezení, pohlídejte si podporu zvukových, obrázkových a video formátů.

  • Zvukové formáty – MP2, MP3, WAV, WMA, OGG, AAC, FLAC, OGA, ALAC, APE a M4A
  • Video formáty – MPEG, AVI, MP4, MOV, MKV, MPE, MPG, WMV, ISO, TP, TS, DAT, 3GP, FLV, M2TS, RM, ASF, MTS, M4V a další
  • Obrázkové formáty – JPEG, GIF, BMP, TIFF, PNG, JPS, MPO

Podporované formáty jsou seřazeny podle důležitosti a nejčastějšího použití. Co se týče zobrazení videa, základem je Full HD rozlišení. U těch lepších modelů docílíte zobrazení vysokého rozlišení 4K.

Verze operačního systému Android

Android TV boxy zakoupíte nejenom s odlišnou technickou konfigurací, ale také s rozdílnou verzí operačního systému. Vybírat můžete ze starších i novějších verzí.

  • Android 4.4 KitKat
  • Android 5.1 Lollipop
  • Android 6.0 Marshmallow
  • Android 7.1 Nougat

S každou novější verzí přichází vyšší bezpečnost operačního systému, funkce a řada vylepšení, včetně propracovanějšího grafického rozhraní. Android TV box vám díky tomu umožní instalovat aplikace z Google Play kompatibilní s danou verzí. Mezi oblíbené patří YouTube, Skype, Facebook, emailový klient, prohlížeče dokumentů, zábavní hry a ostatní. Právě operační systém Android udělá z vaší televize multimediální stroj.

Pro využití maximálního potenciálu Android TV boxu se zaměřte ještě na následující dvě funkce.

  • DLNA – Umožní vám sdílet data ve stejné síti mezi libovolnými typy zařízení.
  • Miracast – Bezdrátový přenos obrazu a zvuku.

Prověřené značky na trhu

Android TV box si můžete zakoupit od nejrůznějších výrobců. Mezi populární značky patří Evolveo, Minix, Rikomagic, Sencor a STRONG. Rozdíly mezi jednotlivými modely jsou ve výše popisovaných vlastnostech a funkcích. Tomu samozřejmě odpovídají i pořizovací ceny zařízení. Nejlevnější produkty začínají na částce 1 500 Kč a ty dražší a vybavenější zakoupíte za sumu kolem 4 000 Kč.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.1 z 169 hlasů