Menu

Recenze a test Avira Antivirus Pro

8. místo
58,8 % Celkové hodnocení
 • Nízká cena
 • Funkce optimalizace systému
 • Chybí česká lokalizace a podpora
 • Nedostupná zkušební verze
750 Kč Cena roční licence
 • 6,5/10
  Funkce ochrany
 • 5,7/10
  Produktová nabídka
 • 6,1/10
  Systémové nároky
 • 2,8/10
  Uživatelské prostředí
 • 4,7/10
  Podpora
 • 58,8 %
  Celkové
  hodnocení

Souhrnné údaje 

Avira je německá společnost zabývající se zabezpečením informačních technologií, její produkty používá přes padesát milionů klientů po celém světě. Její portfolio zabírá jak ochranu domácích počítačů, tak služby pro malé a velké firmy.

Antivirový program Avira Antivirus Pro v našem testu příliš nepřesvědčil, i když je poměrně levný (říjen 2018). Zaostal téměř ve všech hodnocených kategoriích, obzvlášť pokulhává za ostatními testovanými produkty v přívětivosti uživatelského prostředí a technické podpoře. Výsledné hodnocení hodně sráží i absence české lokalizace programu.

Hodnocení funkcí ochrany počítače

I když je to v rámci antivirových programů poměrně běžné, Avira Antivirus Pro nedisponuje nastavitelným firewallem pro ochranu před síťovými útoky, což je znatelná nevýhoda. Nenabízí uživatelům ani možnost ochrany internetového bankovnictví nebo například praktickou rodičovskou kontrolu pro dohled nad aktivitami na internetu. Pozitivní je přítomnost správy a ochrany hesel nebo funkce optimalizace systému.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Blokování phishingu Ano 100 % Ano
Blokování ransomware Ano 100 % Ano
Online a offline skenování Ano 100 % Ano
Sken při otevírání souborů Ano 100 % Ano
Firewall Ne 75 % Ano, 25 % Ne
Ochrana e-mailu Ano 75 % Ano, 25 % Ne
Ochrana e-banking Ne 50 % Ano, 50 % Ne
Ochrana proti spamu Ano 88 % Ano, 13 % Ne
Ochrana proti spyware Ano 100 % Ano
Rodičovská kontrola Ne 50 % Ano, 50 % Ne
Správce hesel Ano 63 % Ne, 38 % Ano
Kontrola aktualizací Ne 50 % Ano, 50 % Ne
Zálohování Ne 100 % Ne
Optimalizace systému Ano 63 % Ne, 38 % Ano

Zkušební verze a antivir zdarma

Velkou nevýhodou je, že společnost Avira nenabízí třicetidenní zkušební verzi antivirového programu Antivirus Pro, jako je to standardem prakticky u všech společností, ale pouze verze Prime. V nabídce je také okleštěný antivirový program Free Antivirus dostupný zdarma po neomezenou dobu. Stejně jako u ostatních výrobců, i další produkty Aviry chrání i mobilní zařízení v čele s oblíbenými chytrými telefony.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Možnost ochrany mobilních zařízení Ano 100 % Ano
Počet licencí 1 1,00
Dostupná verze antiviru zdarma Ano 63 % Ano, 38 % Ne
Vyzkoušení plné verze antiviru zdarma Ne 88 % Ano, 13 % Ne

Hodnocení systémových nároků a požadavků

Zkušební testovací verze zabrala na disku pouze 200 megabytů, což je pozitivní. Zatížení systému bylo na zvladatelné úrovni. Problém však s Avirou budou mít vlastníci starších zařízení s operačními systémy Windows XP a Vista, které tento antivirový program nepodporují. Pro uživatele produktů firmy Apple s operačním systémem Mac má pak Avira připravený speciální oddělený produkt.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Potřebné místo na disku (MB) 200 662,50
Hodnocení zatížení systému (10 nezatěžuje, 0 zatěžuje hodně) 6,9 6,83
Dostupné pro Windows XP Ne 50 % Ne, 50 % Ano
Dostupné pro Windows Vista Ne 63 % Ano, 38 % Ne
Dostupné pro Windows 7 Ano 100 % Ano
Dostupné pro Windows 8 Ano 100 % Ano
Dostupné pro Windows 10 Ano 100 % Ano
Dostupné pro Mac Ne 75 % Ne, 25 % Ano

Hodnocení uživatelského prostředí a podpory

Kámen úrazu u produktu Avira Antivirus Pro spočívá hlavně v uživatelské příjemnosti a podpoře. Program není v češtině, stejně jako technická a zákaznická podpora. Co se týče přívětivosti instalačního procesu, vzhledu a ovládání, sesbírala Avira podprůměrná hodnocení. Pozitivem je, že nabízí podporu jak po telefonu, tak e-mailem.

​Instalace začíná na cizojazyčných webových stránkách, příprava je poměrně složitá, protože se musíte zaregistrovat a vyčkat na potvrzující mail pro stažení instalačního programu. Na začátku si člověk může vybrat mezi různými komponenty instalace, proto samotný antivirový program zabírá na disku poměrně málo místa. Při odinstalaci vás program odkazuje na web, což může některé uživatele otravovat. Část komponentů je potřeba odstranit jednotlivě.

​Orientace v programu je poměrně kostrbatá, hlavně pro uživatele, kteří neumí anglicky. V testovací verzi člověk najde pouze skeny, ochranu v reálném čase, případně u některých verzí nastavení firewallu. Další funkce se dají zkoušet samostatně, což je ve srovnání s ostatními programy poměrně nepřehledné. Vyzkoušený rychlý sken, je ve srovnání s jinými antiviry velmi rychlý a ani kompletní sken netrvá dlouho.

Graficky vás ovládání ani menu nepřesvědčí, působí chatrně. Hlavní nabídka se dělí na položky status s dalšími nabídkami funkcí, sken (na výběr rychlý, kompletní, výběrový a plánovač úloh), moduly, karanténa a zápisník provedených akcí.​

 

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Česká lokalizace programu Ne 75 % Ano, 25 % Ne
Přívětivost instalace a odinstalace (maximum 10, minimum 0) 4 5,88
Přívětivost ovládání, přehlednost, vzhled (maximum 10, minimum 0) 5 6,50
Live chat Ne 63 % Ne, 38 % Ano
Telefonní linka Ano 75 % Ano, 25 % Ne
E-mail Ano 88 % Ano, 13 % Ne
Podpora v češtině Ne 63 % Ano, 38 % Ne

Závěr

Antivirový program Avira Antivirus Pro nás v našem testu nepřesvědčil. Funkce ochrany systému jsou průměrné, avšak chybí česká lokalizace a technická podpora. Navíc není příjemné ani uživatelské prostředí celého systému antiviru. Jako pozitivum bereme na produktu německé společnosti Avira nízkou cenu a funkce optimalizace systému a správy hesel.

Avira nepatří do koše, ale k dosažení spokojenosti uživatelů má daleko. Pokud hledáte po všech směrech lepší produkty, přečtěte si například recenze na antiviry Kaspersky Internet Security či Avast Internet Security.

750 Kč Cena roční licence
| Datum: | Produkt: Avira Antivirus Pro | Hodnocení: 58,8 % 100 % 0 %

Další recenze

Recenze Avira Antivirus Pro

Avira Antivirus Pro

8. místo  v porovnání
750 Kč Cena roční licence