Menu

Avira Antivirus Pro – Recenze, testy a srovnání

68,5 % Celkové hodnocení

Top 7 v kategorii Antivirové programy

Jednotlivá hodnocení

 • 6,0/10
  Funkce ochrany
 • 9,1/10
  Produktová nabídka
 • 9,7/10
  Systémové nároky
 • 4,4/10
  Uživatelské prostředí
 • 4,7/10
  Podpora

Klady

 • Nízká cena
 • Funkce optimalizace systému

Zápory

 • Chybí česká lokalizace a podpora
 • Chybí firewall
 • Chybí ochrana proti spamu
850 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje 

Avira je německá společnost zabývající se zabezpečením informačních technologií, její produkty používá přes padesát milionů klientů po celém světě. Její portfolio zabírá jak ochranu domácích počítačů, tak služby pro malé a velké firmy.

Antivirový program Avira Antivirus Pro v našem testu příliš nepřesvědčil, i když je poměrně levný (listopad 2021). Zaostal téměř ve všech hodnocených kategoriích, obzvlášť pokulhává za ostatními testovanými produkty v přívětivosti uživatelského prostředí a technické podpoře. Výsledné hodnocení hodně sráží i absence české lokalizace programu.

Hodnocení funkcí ochrany počítače

I když je to v rámci antivirových programů poměrně běžné, Avira Antivirus Pro nedisponuje nastavitelným firewallem pro ochranu před síťovými útoky, což je znatelná nevýhoda. Nabízí sice uživatelům možnost ochrany internetového bankovnictví, ale například praktickou rodičovskou kontrolu pro dohled nad aktivitami na internetu už ne. Pozitivní je přítomnost správy a ochrany hesel nebo funkce optimalizace systému.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Blokování phishingu

Ano

100 % Ano
Blokování ransomware

Ano

100 % Ano
Online a offline skenování

Ano

100 % Ano
Sken při otevírání souborů

Ano

100 % Ano
Firewall

Ne

71 % Ano, 29 % Ne
Ochrana e-mailu

Ne

71 % Ano, 29 % Ne
Ochrana e-banking

Ne

86 % Ano, 14 % Ne
Ochrana proti spamu

Ne

71 % Ano, 29 % Ne
Ochrana proti spyware

Ano

100 % Ano
Rodičovská kontrola

Ne

57 % Ano, 43 % Ne
Správce hesel

Ano

71 % Ano, 29 % Ne
Kontrola aktualizací

Ne

57 % Ano, 43 % Ne
Zálohování

Ano

71 % Ne, 29 % Ano
Optimalizace systému

Ano

57 % Ne, 43 % Ano

Zkušební verze a antivir zdarma

Velkou nevýhodou je, že společnost Avira nenabízí třicetidenní zkušební verzi antivirového programu Antivirus Pro, jako je to standardem prakticky u všech společností, ale pouze verze Prime. V nabídce je také okleštěný antivirový program Free Antivirus dostupný zdarma po neomezenou dobu. Stejně jako u ostatních výrobců, i další produkty Aviry chrání i mobilní zařízení v čele s oblíbenými chytrými telefony.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Možnost ochrany mobilních zařízení

Ano

86 % Ano, 14 % Ne
Počet licencí

1

71 % 1, 14 % 3, 14 % 5
Dostupná verze antiviru zdarma

Ano

57 % Ano, 43 % Ne
Vyzkoušení plné verze antiviru zdarma

Ano

100 % Ano

Hodnocení systémových nároků a požadavků

Zkušební testovací verze zabrala na disku pouze 200 megabytů, což je pozitivní. Zatížení systému bylo na zvladatelné úrovni. Podpora také pro uživatele systému zařízení od výrobce Apple, stejně jako pro mobilní zařízení.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Hodnocení zatížení systému (10 nezatěžuje, 0 zatěžuje hodně)

8,4

8,27
Dostupné pro Windows 7

Ano

71 % Ano, 29 % Ne
Dostupné pro Windows 8

Ano

86 % Ano, 14 % Ne
Dostupné pro Windows 10

Ano

100 % Ano
Dostupné pro Windows 11

Ano

100 % Ano
Dostupné pro Mac

Ano

86 % Ano, 14 % Ne

Hodnocení uživatelského prostředí a podpory

Kámen úrazu u produktu Avira Antivirus Pro spočívá hlavně v uživatelské příjemnosti a podpoře. Program není v češtině, stejně jako technická a zákaznická podpora. Co se týče přívětivosti instalačního procesu, vzhledu a ovládání, sesbírala Avira v minulosti podprůměrná hodnocení. V současnosti se však po této stránce dočkala výrazných zlepšení. Pozitivem je, že nabízí podporu jak po telefonu, tak e-mailem.

​Instalace začíná na cizojazyčných webových stránkách, příprava je poměrně složitá, protože se musíte zaregistrovat a vyčkat na potvrzující mail pro stažení instalačního programu. Na začátku si člověk může vybrat mezi různými komponenty instalace, proto samotný antivirový program zabírá na disku poměrně málo místa. Při odinstalaci vás program odkazuje na web, což může některé uživatele otravovat. Část komponentů je potřeba odstranit jednotlivě.

​Orientace v programu je poměrně kostrbatá, hlavně pro uživatele, kteří neumí anglicky. V testovací verzi člověk najde pouze skeny, ochranu v reálném čase, případně u některých verzí nastavení firewallu. Další funkce se dají zkoušet samostatně, což je ve srovnání s ostatními programy poměrně nepřehledné. Vyzkoušený rychlý sken, je ve srovnání s jinými antiviry velmi rychlý a ani kompletní sken netrvá dlouho.

Graficky vás ovládání ani menu nepřesvědčí, působí chatrně. Hlavní nabídka se dělí na položky status s dalšími nabídkami funkcí, sken (na výběr rychlý, kompletní, výběrový a plánovač úloh), moduly, karanténa a zápisník provedených akcí.​

 

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Česká lokalizace programu

Ne

71 % Ano, 29 % Ne
Přívětivost instalace a odinstalace (maximum 10, minimum 0)

7

71 % 7, 29 % 9
Přívětivost ovládání, přehlednost, vzhled (maximum 10, minimum 0)

6,5

7,43
Live chat

Ne

57 % Ano, 43 % Ne
Telefonní linka

Ano

86 % Ano, 14 % Ne
E-mail

Ano

86 % Ano, 14 % Ne
Podpora v češtině

Ne

57 % Ano, 43 % Ne

Závěr

Antivirový program Avira Antivirus Pro nás v našem testu nepřesvědčil. Funkce ochrany systému jsou průměrné, avšak chybí česká lokalizace a technická podpora. Navíc není příjemné ani uživatelské prostředí celého systému antiviru. Jako pozitivum bereme na produktu německé společnosti Avira nízkou cenu a funkce optimalizace systému a správy hesel.

Avira nepatří do koše, ale k dosažení spokojenosti uživatelů má daleko. Pokud hledáte po všech směrech lepší produkty, přečtěte si například recenze na antiviry Kaspersky Internet Security či Avast Internet Security.

850 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Avira Antivirus Pro | Hodnocení: 68,5 %
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub se v naší redakci specializuje na technická témata. Se softwary má jako náročný uživatel počítače mnoho zkušeností. V článku vám například přiblíží jednotlivé typy počítačových virů. Jeho recenze najdete také v kategoriích notebooků, mobilů či tabletů.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Recenze Avira Antivirus Pro

Avira Antivirus Pro

850 Kč Orientační cena