Jak vybrat audioknihu
Výběr audioknihy se od hledání papírového díla přece jen trochu liší. V tomto článku se dozvíte, na co při něm nezapomenout.
- Proč koupit audioknihu – Audiokniha prakticky nic neváží, nezabírá prostor, hodí se na cesty, na poslech pro děti i pro zrakově hendikepované.
- Nevýhody audioknih – Neobejdete se bez přehrávače, při poslechu se snáze ztrácí pozornost a obtížněji se hledá místo, kde navázat.
- Výběr audioknihy podle určení – Podle toho, zda vybíráte knihu k nárazovému poslechu, na cesty, nebo třeba pro seniory, můžete zvolit délku, žánr a další parametry.
- Důležitá kritéria při výběru audioknihy – Při výběru je dobré nedívat se jen na žánr a autora, ale také si třeba poslechnout ukázku nebo si přečíst recenze dané audioknihy.
- Příslušenství k audioknihám – Nezbytná je nějaká forma přehrávače, užitečná jsou také například sluchátka.
- Cena audioknih – Většinou se vejdete do 500 Kč, dražší bývají obvykle pouze balíčky několika knih.
Proč koupit audioknihu
Pořízení audioknih s sebou přináší několik benefitů:
- Multitasking – V dnešní uspěchané době není jednoduché najít čas jen tak si sednout a pročítat stránky klasické knihy. Při poslechu audioknihy můžete řídit, poklízet, sportovat nebo třeba pracovat.
- Na cesty – Audiokniha zabaví děti i dospělé při delším cestování. Zejména při jízdě v autě se může lidem dělat při čtení nevolno, audiokniha je tak ideálním řešením. Navíc nezabere žádné místo.
- Pro hendikepované – Díky audioknihám se knižní příběhy dostanou i ke slabozrakým, nevidomým nebo jinak hendikepovaným lidem (např. těm, kteří klasickou knihu neudrží nebo nezvládnou otáčet stránky).
- Studium jazyků – Existují také cizojazyčné audioknihy, díky kterým si můžete dobře naposlouchat studovanou řeč, popřípadě je využívat simultánně s klasickým psaným textem.
Nevýhody audioknih
Audioknihy v sobě skrývají také jistá negativa:
- Závislost na technice – Neobejdete se bez nějakého typu přehrávače, popřípadě dalších doplňků (sluchátka aj.).
- Ne vždy vyhovující zpracování – Může se stát, že se vám nebudou líbit použité zvukové efekty nebo hlas či přednes interpreta, a knihu tak ve výsledku třeba ani nedoposlechnete, ačkoliv jde o zajímavý příběh.
- Těžší navazování na příběh – Pokud při poslechu knihy usnete nebo ztratíte pozornost, hůře se hledá místo, na které potřebujete v příběhu navázat.
Závislost na technice
Na rozdíl od klasických knih se při poslechu audioknih zkrátka bez techniky neobejdete. Nezbytností je přehrávač, ať už jde o telefon, laptop, tablet, autorádio nebo jiný přístroj, užitečná mohou být také sluchátka nebo reproduktory. To vše zároveň musíte nějak nabíjet nebo mít kam zapojit, což může být problém např. při výletech do přírody nebo na delší cestě. Pro takové případy by se vám mohla hodit také powerbanka.
Výběr audioknihy podle určení
Podle specifické příležitosti, při které budete audioknihu poslouchat, můžete zvolit nejen žánr, ale třeba i délku nebo typ nosiče.
- K nárazovému poslechu – Vhodná jsou kratší, jednodušší díla, u kterých si nemusíte dlouho pamatovat souvislosti.
- Na cesty s rodinou – Jsou vhodné fantasy, historické nebo naučné knihy, které zaujmou různé věkové generace. Při výběru formátu knihy je důležité myslet na typ autorádia.
- Pro seniora – Oblíbené jsou detektivky, historické romány či biografie, některým seniorům může lépe vyhovovat audiokniha na CD.
K nárazovému poslechu
Pokud zvládáte knihu poslouchat jen v krátkých úsecích, např. při sportování, řízení či jiné činnosti, pravděpodobně pro vás bude složité udržet v hlavě děj a souvislosti dlouhého románu. Lepší variantou bude například soubor povídek nebo zajímavých článků, které není potřeba poslouchat soustavně delší dobu. Ideální pro takové účely budou audioknihy v elektronické podobě, které si můžete pustit na telefonu nebo notebooku.
Na cesty s rodinou
Naopak při několikahodinové jízdě autem delší příběh spíše oceníte. Pokud hledáte audioknihu na rodinný výlet, snažte se trefit do nějakého “univerzálního” žánru, malé děti pravděpodobně nepotěšíte krvavým thrillerem, dospělé zase příliš neosloví říkánky pro nejmenší. Dobrou volbou mohou být některé fantasy knihy, kreativnější pohádky nebo populárně naučná díla.
V dnešní době už snadno přehrajete audioknihu v autě i přes bluetooth nebo prostřednictvím USB, některým starším vozidlům ale může vyhovovat třeba i CD.
Pro seniora
Starší posluchači často nepohrdnou zajímavou detektivkou, historickým románem nebo životopisným dílem. Délka audioknihy je poměrně individuální, starší člověk může mít více času k poslechu, ale zase často rychleji ztrácí pozornost. Vhodné je zamyslet se i nad typem nosiče, řada moderních seniorů už sice bez problémů ovládá různé chytré technologie, některým ale usnadníte život spíše pořízením audioknihy na CD.
Určení |
Žánr |
Délka |
Nosič |
K nárazovému poslechu |
Povídky, literatura osobního rozvoje, krátké romány |
Kratší |
Libovolný |
Na cesty s rodinou |
Pohádky, fantasy, historické a populárně naučné |
Delší |
Podle výbavy vozu |
Pro seniora |
Detektivní, historické, poezie, biografie aj. |
Různá |
Libovolný (vhodné může být CD) |
Důležitá kritéria při výběru audioknihy
Při samotném výběru audioknihy byste měli brát ohled na několik podstatných parametrů:
- Žánr a autor – V tomto směru se audiokniha nijak neliší od klasické knihy, vybírejte tedy to, co máte rádi.
- Způsob interpretace – Vybírat můžete z jednohlasé a vícehlasé četby nebo dramatizace.
- Interpret – Základem je, aby se vám dobře poslouchal. Nejčastěji jde o herce či dabéry, často tak můžete narazit na svůj oblíbený hlas.
- Délka – Pokud máte na poslech knihy méně než hodinu denně, volte spíše kratší tituly (do 20 h).
- Nosič – Většina audioknih se dnes pořizuje v elektronické podobě, někomu ale může vyhovovat i staré dobré CD.
- Recenze a ocenění – O kvalitě audioknihy si můžete udělat představu z recenzí posluchačů nebo z různých soutěží a ocenění, které daná kniha získala.
Žánr a autor
Mezi nejoblíbenější knižní žánry patří:
- Detektivky a thrillery – Velké popularitě se stále ještě těší severské a jiné ponuré detektivky, mezi oblíbené autory patří Jo Nesbo, Robert Bryndza nebo Lars Kepler.
- Fantasy a sci-fi – Nestárnoucí žánr, zvolit můžete klasiku od J.R.R. Tolkiena nebo novější díla např. od Radka Starého.
- Osobní rozvoj – Velmi oblíbené téma moderní společnosti, inspirovat se můžete u autorů, jako je Miguel Ángel Ruiz, Robert T. Kiyosaki nebo James Clear.
- Historické – Do putování dějinami se můžete pustit s Karin Ledeckou, Jiřím Šulcem nebo Rudolfem Vrbou.
- Romány – Víceméně univerzální kategorie, zahrnuje humorná, romantická, historická a další díla.
- Poezie – Z moderních básníků zaujme Radek Štěpánek, Pavel Kolmačka nebo Jiří Dynka.
- Cestopisy – Králem českých cestopisů je jednoznačně Ladislav Zibura, mezi známé autory ale patří také Alena Zárybnická nebo Jan Hocek.
- Biografie a autobiografie – Nestárnoucí literární žánr, který vás seznámí se zajímavými a inspirativními životními příběhy.
- Pohádky – Oblíbená je stále ještě nestárnoucí klasika, na které vyrostly už generace dětí, v posledních letech se ale těší velké popularitě také různé interaktivní a naučné pohádky.
Způsob interpretace
- Jednohlasá četba – Nejvíce se podobá klasickému čtení, většinou sestává jen z předčítání jednoho interpreta, bez dalších zvukových efektů.
- Vícehlasá četba – Knihu předčítá více interpretů, může být zapojená také hudba nebo zvukové efekty.
- Dramatizace – Forma podobná dříve oblíbeným rozhlasovým hrám, spíše než o četbu už jde o jakési představení s několika interprety a množstvím zvukových efektů.
Záleží čistě na vašich preferencích, zda vám bude více vyhovovat komornější přednes jednoho interpreta, nebo barvitá scéna dramatizace.
Interpret
Aby byl pro vás poslech audioknihy příjemný a zajímavý, musí vám tzv. sednout hlas a přednes jejího interpreta (nebo interpretů). Výhodou je, že si před pořízením audioknihy obvykle můžete pustit nebo stáhnout ukázku, podle které zjistíte, zda vám zvukové zpracování daného titulu vyhovuje. Mezi populární interprety patří například:
- Ivan Trojan – herec
- Jiří Lábus – herec
- Vilma Cibulková – herečka, držitelka ocenění Nejlepší interpretka roku 2020
- Aleš Procházka – herec a dabér
- Lukáš Hlavica – herec, režisér a pedagog, držitel ocenění Nejlepší interpret roku 2022
- Zuzana Slavíková – herečka a moderátorka
- Jan Potměšil – herec, držitel ocenění Nejlepší interpret roku 2020
Délka
Délku audioknihy je vhodné volit podle času, který můžete strávit poslechem. Pokud audioknihu posloucháte třeba půl hodiny denně při cestě do práce, nahrávku dlouhou desítky hodin možná ani nikdy nedokončíte. Naopak při celodenní cestě autem vám může delší kniha přijít vhod. Pro představu – 10 hodin poslechu odpovídá zhruba 250 str. textu.
Recenze a ocenění
V internetových knihovnách a obchodech s audioknihami nenajdete jen ukázky k poslechu, ale často rovnou také hodnocení posluchačů, které vám může napovědět, jak dobře se audiokniha poslouchá. Pokud si nejste jistí samotnou předlohou, můžete se podívat také na recenze dané knihy v některé z knižních databází, jako jsou například:
O kvalitě daného díla a jeho zpracování vypovídají i různé soutěže a ocenění:
- Audiokniha roku – Soutěž vyhlašovaná Asociací vydavatelů audioknih, oceňuje se např. Nejlepší kniha v kategorii jednohlasé četby, vícehlasé četby i dramatizace, Nejlepší interpret/ka nebo Nejlepší zvukový design (Zdroj: Asociace vydavatelů audioknih).
- Další knižní ocenění – Není na škodu podívat se také, zda nějaké ocenění nezískala samotná kniha v papírové verzi. Mezi známé literární ceny patří např. Magnesia Litera nebo Kniha mého srdce.
Příslušenství k audioknihám
K poslechu audioknih si můžete pořídit nejrůznější příslušenství:
- Přehrávače – Audioknihy se obvykle prodávají ve formátu Mp3, můžete je tak přehrávat stejně jako hudbu – na tabletu, mobilu, notebooku či pomocí autorádia.
- Sluchátka – Při poslechu v práci, MHD nebo jinde mezi lidmi nebývá úplně žádoucí pouštět si audioknihu nahlas. S kvalitními sluchátky budete přednesu interpretů dobře rozumět i v rušném prostředí, inspirovat se můžete v našem výběru bezdrátových sluchátek.
- Pevné nosiče – Šikovným doplňkem k audioknihám může být také starý dobrý USB flash disk nebo USB kabel. Využijete je hlavně při přehrávání audioknih v autě.
Cena audioknih
Z hlediska pořizovací ceny můžeme audioknihy rozdělit na dvě skupiny:
- 100-500 Kč – Většinu audioknih pořídíte za cca 300-400 Kč, kratší tituly mohou stát i pod 200 Kč.
- Nad 500 Kč – Na tuto cenovku narazíte obvykle spíše při pořizování několika titulů v jednom balíčku (např. při kupování celé knižní ságy).
Jak koupit a přehrát audioknihu
- Audiokniha na CD – CD s audioknihou koupíte jako jakékoliv jiné zboží v knihkupectví nebo v e-shopu. K přehrání poslouží jakýkoliv CD přehrávač, přijdete ale o některé výhody online přehrávačů.
- Audiokniha v elektronickém formátu – Nákup je možný přes online audiotéku, knihu si poté můžete přehrát v prohlížeči, stáhnout v Mp3 formátu nebo využít k přehrávání mobilní aplikaci.
Audiokniha v elektronickém formátu
Elektronické audioknihy najdete v různých e-shopech nebo specializovaných audiotékách. Vybírat můžete klasicky podle žánru, autora, ceny či jiných parametrů. Pro úspěšné zakoupení audioknihy je obvykle potřeba se registrovat, jinak už jen vložíte audioknihu do košíku, jako jakékoliv jiné zboží, a zaplatíte. Nejčastěji je platba možná kartou nebo jinou elektronickou formou, např. prostřednictvím služby PayPal.
K zakoupení je nutná registrace
Zaplacení probíhá online formou
Po zaplacení vám přijde na e-mail použitý při registraci notifikace, že je audiokniha připravená ke stažení nebo přehrání. V té době už bude audiokniha uložená na vašem profilu v daném obchodě.
Audiokniha je k dispozici ihned po zaplacení
Přehrávání a stahování v prohlížeči
Přehrávání audioknihy
Do knihovny s vaší audioknihou se dostanete buď prostřednictvím klasického internetového prohlížeče, nebo si můžete stáhnout některou z mobilních aplikací, díky tomu si audioknihu snadno pustíte na jakémkoliv zařízení. Přehrávače jsou také synchronizované, můžete knihu začít poslouchat např. na počítači a zbytek si pustit na telefonu, mobilní aplikace bude rovnou vědět, v jaké části jste při předchozím poslechu na počítači skončili.
V mobilní aplikaci máte také zajímavé doplňkové možnosti, např. nastavení časovače vypnutí, zrychlení či zpomalení přehrávání nebo třeba záložky a poznámky.
Pokud vám online přehrávače či mobilní aplikace nevyhovují, audioknihu si můžete také stáhnout, obvykle v běžném formátu Mp3, který přehrajete v jakémkoliv klasickém přehrávači. V této formě můžete knihu i přenášet na USB flashce nebo jiném fyzickém nosiči.
Dají se audioknihy někde i půjčit?