Výběr autosedačky rozhodně není radno podceňovat, vzhledem k tomu, že jde v první řadě o bezpečnostní prostředek. Jednotlivým kritériím výběru jsme proto věnovali tento článek, ve kterém se dozvíte:
- Proč pořídit kvalitní autosedačku – Investice do kvalitního modelu zajistí bezpečí a pohodlí vašeho dítěte.
- Výběr autosedačky podle věku dítěte – Děti různých věkových kategorií mají rozdílné požadavky nejen na velkost, ale i provedení autosedačky.
- Dělení autosedaček podle výšky/hmotnosti dítěte – Systémy dělení jsou v současnosti dva, kvůli dvěma různým normám. Ta novější dělí sedačky podle výšky dítěte, starší bere v potaz hmotnost.
- Důležité parametry při výběru autosedačky – Zaměřte se na certifikáty a normy, které by měla autosedačka splňovat, způsob upevnění, bezpečnostní prvky i míru komfortu.
- Cena autosedačky – Nejlevnější modely vyjdou na cca 1 000 Kč, nejdražší stojí přes 10 000 Kč. Nejlepší výběr najdete někde mezi 2 000 a 8 000 Kč.
Pokud se zajímáte i o sedačky konkrétních značek, doporučujeme vám samostatné stránky se srovnáním autosedaček Cybex a KinderKraft.
Proč pořídit kvalitní autosedačku
- Bezpečnost – Jen prověřená autosedačka zaručí dostatečnou bezpečnost pro případ nehody. Příliš proto nedoporučujeme koupi použitých autosedaček, protože nemusíte vědět, v jakém jsou stavu a zda nebyly poškozeny při autonehodě. Toto poškození totiž ani nemusí být na první pohled viditelné.
- Pohodlí – Kvalitní modely mají dostatečně pohodlné, ergonomické polstrování a nabízejí polohování či jiné vychytávky, které zpříjemní pobyt v autosedačce.
- Jednoduchá údržba – U kvalitních autosedaček je samozřejmostí pratelný potah a obecně dobře čistitelné materiály.
Výběr autosedačky podle věku dítěte
- Miminko (do 85 cm/13 kg) – Pro nejmenší děti je vhodné tzv. vajíčko, autosedačka se zvýšenou ochranou hlavy a krku. Šikovná je novorozenecká vložka a ergonomické polstrování. Tyto autosedačky se dají přenášet a pomocí adaptéru většinou připevnit na kočárek místo korbičky. Mívají také integrovanou stříšku.
- Kojenec/malé dítě (do 105 cm/18 kg) – Dle věku dítěte už je možné zvažovat i upevnění sedačky po směru jízdy. Časté jsou v tomto věku také otočné modely. Čím déle však udržíte dítě v sedačce proti směru jízdy, tím lépe.
- Dítě (do 150 cm/36 kg) – Větší děti již standardně sedí po směru jízdy a poutají se klasicky pásem automobilu. Nabízí se i využití podsedáku, rozměrově vhodná autosedačka je ale vždy bezpečnější variantou.
Věk dítěte | Skupiny autosedaček | Časté speciální vlastnosti |
Miminko | – Od narození do 85 cm (0, 0+) – Od narození do 105 cm (0, 0+, I) |
– Možnost přenášení a připevnění na kočárek
– Novorozenecká vložka – Zvýšená ochrana hlavy – Integrovaná stříška |
Kojenec | – Od narození do 105 cm (0, 0+, I) – 61-105 cm (I) |
– Otočné autosedačky
– Možnost změny směru sezení |
Dítě | – 61-105 cm (I)
– 100-150 cm (II, III) |
– Poutání dítěte pásem vozidla |
Dělení autosedaček podle výšky/hmotnosti dítěte
Od roku 2023 podléhají všechny nově vyrobené autosedačky (poznáte je podle označení i-Size) normě ECE R129, která je dělí do několika skupin podle výšky dítěte. Tento systém nahradil dřívější dělení podle hmotnosti, se kterým se ale stále můžete u autosedaček setkat.
Skupiny i-Size podle výšky dítěte
Rozdělení do skupin je přibližné, u každé autosedačky najdete přímo uvedené, pro jakou výšku je vhodná. Nejčastěji se setkáte cca s těmito rozmezími:
- Od narození do 85 cm
- Od narození do 105 cm
- 61-105 cm
- 100-150 cm
Starší skupiny podle hmotnosti dítěte
- 0 (do 10 kg)
- 0+ (do 13 kg)
- I (9-18 kg)
- II (15–25 kg)
- III (22–36 kg)
- Kombinace skupin – Existují i autosedačky pro více hmotnostních kategorií dohromady. Nemusí to být však vždy výhodou – levnější a méně kvalitní sedačka, která se nedá pořádně přizpůsobit, nebude poskytovat takový komfort a bezpečnost.
Kategorie i-Size | Hmotnostní kategorie | Přibližný věk dítěte |
Do 85 cm | <13 kg (0,0+) | 0-18 měsíců |
Do 105 cm | <18 kg (0,0+,I) | 0-4 roky |
61-105 cm | 9-18 kg (I) | 15 měsíců – 4 roky |
100-150 cm | 15-36 kg (II,III) | 4-12 let |
Tabulka je pouze orientační
Kdy přejít na větší autosedačku?
Velkost sedačky je nejlepší měnit co nejpozději, pomůckou je vždy výška dítěte. U autosedaček pro miminka platí, že hlavička dítěte nesmí přesahovat horní hranici autosedačky, v takovou chvíli již není autosedačka bezpečná. Trčící nohy dítěte však nevadí. U starších autosedaček s dělením podle hmotnosti vám napoví také horní konec sedačky. Ve chvíli, kdy dítě vyroste tak, že mu přes horní hranu sedačky přesahují uši, je nejvyšší čas přejít na větší velikost.
Důležité parametry při výběru autosedačky
- Normy a certifikáty – Autosedačky musejí být homologované a splňovat normu ECE R44 nebo ECE R129.
- Způsob připevnění – Do auta se upevňují systémem ISOFIX nebo bezpečnostním pásem, po nebo proti směru jízdy.
- Bezpečnostní prvky – Důležitý je bezpečnostní pás a ochrana proti bočnímu nárazu, bonusem může být airbag a jiné vychytávky.
- Komfortní prvky – Pohodlné polstrování, polohování či možnost otáčení dítěti značně zpříjemní využívání autosedačky.
- Použité materiály – Je nutné vyhnout se nebezpečným látkám (ftaláty apod.), jinak se materiál řeší hlavně u potahu.
Normy a certifikáty
Autosedačku kupujte jen od prověřeného prodejce, u kterého není riziko, že by prodával necertifikované padělky zavedených výrobců, případně neatestované autosedačky. Při koupi autosedačky si ověřte, zda sedačka byla homologovaná. Každá legálně prodávaná autosedačka musí obdržet schválení k provozu od Ministerstva dopravy ČR.
Toto schválení je udáváno na základě Osvědčení o homologaci podle platného předpisu. Autosedačka, která prošla tímto procesem homologace a byla schválena její technická způsobilost k provozu, dostane tzv. mezinárodní štítek. Důležitá je přítomnost značky R44-04. Na štítku se také dočtete, která země schválení k použití udělila, rozsah použití sedačky a typ sedačky.
Každá autosedačka, která vstupuje na náš trh, musí být také důkladně prověřena bezpečnostními zkouškami a musí mít certifikát. Certifikátem může být oranžové označení ECE R44, jedná se o bezpečnostní požadavky evropských norem. V rámci autosedaček, které mají toto označení, byste měli dát přednost těm, které mají navíc k tomu i štítek ISOFIX nebo i-Size. Ty totiž podléhají novější normě ECE R129, platné od roku 2023 (Zdroj: Wikipedie).
ECE R44 vs. ECE R129 (i-Size)
Evropská norma i-Size vstoupila v platnost v roce 2013 a v roce 2023 nahradila starší normu ECE R44. I-Size zvyšuje úroveň ochrany dítěte, dřívější norma ECE R44 například neřešila bezpečnost dítěte při bočním nárazu (Ze zdroje: Jak a jakou vybrat autosedačku).
Autosedačka, která splňuje normu i-Size musí být vybavená systémem ISOFIX, má vnitřní vícebodové pásy, splňuje crash testy i při bočním nárazu a v součtu s váhou dítěte její hmotnost nepřesahuje 33 kg. Na základě této normy se také velikost autosedačky vybírá podle výšky dítěte a ne jeho hmotnosti. Vyžaduje navíc upevnění autosedačky proti směru jízdy minimálně do 15 měsíců věku.
Způsob připevnění
Bezpečnost dítěte při jízdě také závisí na způsobu připevnění autosedačky do automobilu. Způsob připevnění by měl být co nejjednodušší, aby jej zvládl každý, ale také spolehlivý. Snadná instalace autosedačky do automobilu zmenšuje riziko, že bude připevněna špatně. I malá chyba při instalaci totiž může způsobit vážné následky.
ISOFIX
Jedná se o mezinárodní standard pro bezpečné ukotvení autosedačky v automobilu. Jde o systém, který umožní pevné spojení autosedačky s konstrukcí automobilu. Autosedačku vždy jen jednoduše nacvaknete nebo odcvaknete. Kotevní body se nachází na krajních sedadlech vzadu. Pokud autosedačku nenasadíte správně, dozvíte se to díky vizuálnímu nebo zvukovému upozornění. Výhodou je primárně vyšší bezpečnost.
V případě koupě autosedačky se systémem ISOFIX se ujistěte, že je univerzální. Jestli není, ověřte si, že je shodný s vaším automobilem. Tyto seznamy by měli být k dispozici u výrobce, prodejce i na webových stránkách. Univerzální modely musejí být vybaveny třetím úchytem, který je určený k omezení rotace autosedačky v případě čelního nárazu.
Bezpečnostní pás
Spousta řidičů stále ještě používá autosedačku bez ISOFIXu, už jen proto, že jsou často výrazně levnější, ISOFIX navíc nepadne do každého auta. Potom se autosedačka upevňuje klasickými bezpečnostními pásy. Takové řešení může být praktické zejména při častém předělávání autosedačky mezi několika automobily. Novější modely, podléhající normě R 129, už jej ale neumožňují.
Po nebo proti směru jízdy
V zahraničí populárnější a podle testů také bezpečnější řešení je upevnění autosedačky proti směru jízdy. Při srážce totiž lépe chrání hlavičku dítěte, což je extrémně důležité hlavně u kojenců, kteří ještě nemají tak vyvinuté krční svaly. Jak již bylo zmíněno, podle bezpečnostních předpisů normy i-Size (R129) by dítě mělo sedět proti směru jízdy minimálně do 15 měsíců, ale prodloužení této doby rozhodně není na škodu.
Bezpečnostní prvky
Naprosto prioritní vlastností autosedačky je její bezpečnost, na tu byste měli klást důraz v průběhu celého výběru. O bezpečnosti autosedačky svědčí kromě certifikátů a norem také přítomnost určitých bezpečnostních prvků, které mohou v případě nehody hrát zásadní roli.
- Bezpečnostní pás – Bývá u autosedaček pro menší děti, ve tříbodové nebo pětibodové (lepší) variantě. Starší děti už se poutají pásem automobilu.
- Bezpečnostní pultík – U některých autosedaček nahrazuje běžný pětibodový bezpečnostní pás. Názory na jeho vhodnost se však různí. Řada odborníků tvrdí, že pultík umožňuje lepší fixaci než bezpečnostní pás a v případě nárazu lépe rozloží energii. Oponenti tvrdí, že pultík soustřeďuje veškerou sílu nárazu do oblasti břicha a navíc hrozí vyklouznutí dítěte ze sedačky při převrácení automobilu.
- Boční ochrana proti nárazu – Zejména hlavička dítěte může při bočním nárazu utrpět fatální zranění, pro tyto případy proto bývají autosedačky vybavené bočními díly, které absorbují část energie při nárazu. K některým autosedačkám je možné tyto prvky i dokoupit.
- Polohovatelná opěrka hlavy – Ačkoliv se může zdát, že polohovatelná opěrka hlavy je pouze komfortním prvkem, opak je pravdou. Některé autosedačky mají patentovanou naklápěcí opěrku hlavy, která zabraňuje přepadávání hlavičky dítěte dopředu, když dítě usne. Díky tomu je hlava neustále chráněná bočnicemi autosedačky, což je zásadní zejména v případě bočního nárazu.
- Airbag – Mezi nejnovější bezpečnostní prvky patří airbag ukrytý v pultíku autosedačky. Modely s tímto vybavením dokáží lépe zafixovat tělo a ochránit hlavu dítěte při nárazu.
Komfortní prvky
Při výběru správné dětské autosedačky si musíme uvědomit, že dítě v ní stráví někdy dlouhé hodiny, aniž by se mohlo výrazně pohybovat. Proto je vhodné vybrat autosedačku co nejpohodlnější. S tím nám pomohou některé užitečné prvky:
- Polstrování – Mělo by být v dostatečné vrstvě, ergonomické a prodyšné.
- Polohování – V ideálním případě je autosedačka nastavitelná do různých poloh, výškově nastavit by měla jít také hlavová opěrka či umístění bezpečnostního pásu.
- Otáčení – Stále častěji se na trhu objevují otočné modely, které usnadňují upevnění dítěte do autosedačky.
Výhodou je také výhled z okna, který zajistíme správným umístněním autosedačky v automobilu.
TIP: Při výběru autosedačky je ideální vyzkoušet ji přímo do vašeho automobilu. Zadní sedadla automobilů totiž mívají rozdílný sklon sedátka a všeobecně rozličnou konstrukci. Může se vám tak třeba stát, že ve vašem autě bude autosedačka příliš nakloněná a dítěti by v ní při spánku padala hlava dopředu.
Použité materiály
Při výběru dětské autosedačky se nemůžeme dívat pouze na barvu a materiál autosedačky, aby se nám hodila k automobilu. Každý materiál má jiné vlastnosti. Volba materiálu je nejdůležitější především u potahu autosedačky, jelikož dítě s ním bude často v přímém kontaktu. V tomto ohledu je samozřejmě důležité rozhodovat se podle dítěte.
Pokud se dítěti v autě dělá často nevolno, nebo v autě často například jí, pak je nejvhodnější potah syntetický, protože je nejsnadnější na vyčištění. Syntetický potah autosedačky ale naopak není vhodný pro děti, které se příliš potí, pro takové případy je nejvhodnější potah z bavlny. Poslední možností je zvolit potah ze semiše, který je velmi pohodlný díky jeho měkkosti a příjemnosti.
Pokud vám ale nebude stačit jeden materiál potahu pro všechny příležitosti, je také možné přikoupit k autosedačce samostatné potahy navíc, příkladem mohou být letní nebo chladící potahy autosedačky.
Nebezpečné látky
Mezi látky, které by se v materiálu autosedačky rozhodně neměly objevit, patří ftaláty, polycyklické aromatické uhlovodíky a zpomalovače hoření. Nebezpečné jsou zejména v částech, které přijdou přímo do kontaktu s dítětem (bezpečnostní madlo apod.).
Cena autosedaček
Cena autosedaček je velmi individuální, liší se podle kategorie (autosedačky pro větší děti bývají dražší) i výbavy. K některým modelům navíc musíte samostatně dokoupit základnu ISOFIX (pokud tento systém upevnění vaše auto umožňuje), a jejich cena tak ani zdaleka nemusí být finální. Alespoň pro představu jsme ale autosedačky rozdělili do několika cenových skupin:
- Do 2 000 Kč – Nejlevnější autosedačky seženete už za cca 1 000 Kč, půjde ale obvykle o menší modely bez základny ISOFIX.
- Od 2 000 Kč do 8 000 Kč – Zlatá střední cesta, ve které najdete i prověřené, značkové modely s upevněním ISOFIX a zajímavou výbavou.
- Nad 8 000 Kč – Mezi nejdražší autosedačky se řadí modely s různými patentovanými systémy a vysokou mírou komfortu. ISOFIX je zde samozřejmostí.
Doplňky k autosedačce
- Šokabsorbér – K autosedačkám můžete dokoupit tzv. šokabsorbér, což je návlek na bezpečnostní pás z absorpční hmoty. Šokabsorbér, pokud dojde k nehodě, zmenšuje zatížení hrudníku a je prevencí proti vzniku modřin. Navléká se na tu část pásu, který vede přes hrudník a rameno dítěte.
- Podložka – K autosedačce lze také pořídit podložku, která slouží k ochraně potahu samotného auta, a také jako menší úložný prostor pro dítě – na podložce jsou kapsy a přihrádky, kam si může uložit různé drobné hračky.
- Organizér – Není vyloženě součástí nebo doplňkem autosedačky, jelikož se umisťuje zezadu na sedadlo, které je před dítětem. Splní ale účel možná o něco lépe než podložka pod autosedačku, protože organizéry mají většinou více úložného prostoru.
- Zavinovačka nebo fusak – Modely speciálně určené do autosedačky mají oproti běžným zavinovačkám průstřihy pro bezpečnostní pás a udrží vaše nejmenší v teple.
- Adaptéry na kočárek – U autosedaček pro miminka můžete pořídit adaptér, který se nasadí na podvozek kočárku. Na adaptér můžete nasadit autosedačku a transport nejmenších dětí tak bude jednodušší. Nezapomeňte se ujistit o kompatibilitě vámi zvolené autosedačky s kočárkem a existenci konkrétních adaptérů.
Autosedačka vs. podsedák
U starších dětí možná již zvažujete pořídit místo autosedačky podsedák. Ten se od autosedačky liší hlavně absencí opěrného systému, dítě je v automobilu potřeba upevnit pomocí pásů. Podsedáky jsou určeny pro děti s váhou 15-36 kg.
V automobilu ale slouží pouze proto, aby přizvedly dítě a šikmá část bezpečnostního pásu mu nešla přes krk. Umožní dítěti sedět výše a dítě se může připoutat stejně jako dospělý člověk. Srovnání autosedaček s podsedáky poukazuje na některé výhody i nevýhody:
- Výhody podsedáku – Podsedáky jsou výrazně levnější než autosedačky, jsou menší a skladnější. Dají se lépe přenášet z jednoho automobilu do druhého díky minimální instalaci. Samozřejmě umožňují snadnější manipulaci.
- Nevýhody podsedáku – Neposkytuje dostatečnou ochranu dítěte před nárazem z boku kvůli chybějícímu opěrnému systému. Podsedáky nejsou v automobilu nijak fixované a jsou nestabilní, během jízdy se mohou pod dítětem posouvat.
Nejčastější chyby při používání dětské autosedačky
V otázce bezpečnosti není místo pro omyly, vždy byste měli mít jistotu, že je autosedačky správně nainstalovaná a že ji také správně používáte. Proto jsme dali dohromady několik nejčastějších chyb, kterých se rodiče při používání dětské autosedačky dopouštějí.
- Nevhodně zvolená autosedačka – správnému výběru autosedačky jsme věnovali celý tento článek, pokud chcete mít jistotu, že má autosedačka vhodnou velikost, zaměřte se především na informace uvedené v této kapitole. Zásadní je také kompatibilita s vaším typem vozu.
- Špatně připevněná autosedačka – jedním z největších problémů je samozřejmě špatně upevněná autosedačka. Některé modely mají k tomuto účelu indikátory, podle kterých poznáte, jestli je sedačka správně nacvaknutá. U větších sedaček, které poutáte pásem automobilu, si ověřte, jestli pás opravdu vedete správným způsobem.
- Špatné umístění pásů – nesprávně umístěný pás totiž může ohrozit život dítěte. Nejen, že autosedačka nemusí být bezpečně upevněná, ale ve chvíli, kdy pás vede dítěti přes krk, hrozí jeho uškrcení.
- Nedostatečně utažené pásy – tato chyba je velmi častá. Rodiče nechtějí děti v pásech děti příliš škrtit, pásy ale nesmí být ani trochu volné, pod správně utažený pás by se měla dát vsunout maximálně dlaň naplocho.
- Dítě má na sobě bundu nebo kombinézu – správnému utažení pásů brání také příliš mnoho vrstev oblečení. Neusazujte dítě do sedačky např. v zimní bundě. Na internetu najdete mnoho videí, která znázorňují, jak dítě z pásů kvůli hladkému a objemnému povrchu bundy vyklouzne.
- Zapnutý airbag – vždy je lepší dávat autosedačku na zadní sedadlo, pokud ji ale z nějakého důvodu máte na sedadle spolujezdce, nezapomeňte vypnout airbag. Jeho nafouknutí v případě nehody by mohlo dítěti způsobit velmi vážná zranění.
- Pásky pro upevnění hlavy – na internetu můžete narazit na nebezpečné pásky do autosedačky, které mají zabránit padání hlavy u spících dětí. V případě nárazu by takto upevněná hlava dítěte zůstala na místě, zbytek těla by však byl vystřelen dopředu. Takové zranění může mít fatální následky a jakémukoliv vázání hlavy dítěte se rozhodně vyhněte.
- Dlouhý pobyt miminek v autosedačce – přestože tzv. vajíčko je možné upoutat i na kočárek, nejmenší děti by v této autosedačce neměly zůstávat příliš dlouho. Doporučovaný limit je 1,5 hodiny. Důvodem je skrčená poloha dítěte, ve které se mu může mimo jiné hůř dýchat.
Životnost autosedačky
Spousta uživatelů si možná ani neuvědomí, že i dětské autosedačky mají omezenou životnost, a to i v případě, že se nikdy nezúčastnily dopravní nehody (Zdroj: HealthLine). Mezi příčiny omezené životnosti autosedaček patří:
- Běžné opotřebování – Přenášení, upevňování, vyndávání, sem tam nějaké to potlučení, to vše se na autosedačce podepíše. Neblahý vliv na materiál autosedačky může mít například i UV záření, kterému je dlouhodobě vystavená.
- Změny v normách a legislativě – S měnícími se standardy a požadavky na bezpečnost produktů se nedá předpokládat, že současné autosedačky budou stále splňovat všechny normy i za 10 a více let.
- Omezené testování – Ani výrobci při testování produktů zpravidla nepočítají s tím, že by se autosedačka používala dlouhodobě. Zátěžové testy tak simulují max. 10-12 let používání, více už zpravidla ne.
Většinou se u autosedačky uvádí životnost 6-10 let, u některých modelů může být i kratší. Většina renomovaných výrobců uvádí datum expirace přímo na sedačce, v přiložených materiálech nebo například na webových stránkách. Důkladná kontrola data expirace je vhodná, zejména pokud pořizujete starší model, nebo například již používanou sedačku (to bychom ale stejně nedoporučovali, pokud nevíte na 100 %, jak bylo s autosedačkou zacházeno).
Dobrý den, je bezpečné pořídit autosedačku z druhé ruky?