Výběr autosedačky rozhodně není radno podceňovat, vzhledem k tomu, že jde v první řadě o bezpečnostní prostředek. Pokud se zajímáte o sedačky konkrétních značek, doporučujeme vám samostatné stránky se srovnáním autosedaček Cybex a KinderKraft.
Proč pořídit kvalitní autosedačku
- Bezpečnost – Jen prověřená autosedačka zaručí dostatečnou bezpečnost pro případ nehody. Příliš proto nedoporučujeme koupi použitých autosedaček, protože nemusíte vědět, v jakém jsou stavu a zda nebyly poškozeny při autonehodě. Toto poškození totiž ani nemusí být na první pohled viditelné.
- Pohodlí – Kvalitní modely mají dostatečně pohodlné, ergonomické polstrování a nabízejí polohování či jiné vychytávky, které zpříjemní pobyt v autosedačce.
- Jednoduchá údržba – U kvalitních autosedaček je samozřejmostí pratelný potah a obecně dobře čistitelné materiály.
Výběr autosedačky podle věku dítěte
- Miminko (do 85 cm/13 kg) – Pro nejmenší děti je vhodné tzv. vajíčko, autosedačka se zvýšenou ochranou hlavy a krku. Šikovná je novorozenecká vložka a ergonomické polstrování. Tyto autosedačky se dají přenášet a pomocí adaptéru většinou připevnit na kočárek místo korbičky. Mívají také integrovanou stříšku.
- Kojenec/malé dítě (do 105 cm/18 kg) – Dle věku dítěte už je možné zvažovat i upevnění sedačky po směru jízdy. Časté jsou v tomto věku také otočné modely. Čím déle však udržíte dítě v sedačce proti směru jízdy, tím lépe.
- Dítě (do 150 cm/36 kg) – Větší děti již standardně sedí po směru jízdy a poutají se klasicky pásem automobilu. Nabízí se i využití podsedáku, rozměrově vhodná autosedačka je ale vždy bezpečnější variantou.
Věk dítěte | Skupiny autosedaček | Časté speciální vlastnosti |
Miminko | – Od narození do 85 cm (0, 0+) – Od narození do 105 cm (0, 0+, I) |
– Možnost přenášení a připevnění na kočárek
– Novorozenecká vložka – Zvýšená ochrana hlavy – Integrovaná stříška |
Kojenec | – Od narození do 105 cm (0, 0+, I) – 61-105 cm (I) |
– Otočné autosedačky
– Možnost změny směru sezení |
Dítě | – 61-105 cm (I)
– 100-150 cm (II, III) |
– Poutání dítěte pásem vozidla |
Dělení autosedaček podle výšky/hmotnosti dítěte
Od roku 2023 podléhají všechny nově vyrobené autosedačky (poznáte je podle označení i-Size) normě ECE R129, která je dělí do několika skupin podle výšky dítěte. Tento systém nahradil dřívější dělení podle hmotnosti, se kterým se ale stále můžete u autosedaček setkat.
Skupiny i-Size podle výšky dítěte
Rozdělení do skupin je přibližné, u každé autosedačky najdete přímo uvedené, pro jakou výšku je vhodná. Nejčastěji se setkáte cca s těmito rozmezími:
- Od narození do 85 cm
- Od narození do 105 cm
- 61-105 cm
- 100-150 cm
Starší skupiny podle hmotnosti dítěte
- 0 (do 10 kg)
- 0+ (do 13 kg)
- I (9-18 kg)
- II (15–25 kg)
- III (22–36 kg)
- Kombinace skupin – Existují i autosedačky pro více hmotnostních kategorií dohromady. Nemusí to být však vždy výhodou – levnější a méně kvalitní sedačka, která se nedá pořádně přizpůsobit, nebude poskytovat takový komfort a bezpečnost.
Kategorie i-Size | Hmotnostní kategorie | Přibližný věk dítěte |
Do 85 cm | <13 kg (0,0+) | 0-18 měsíců |
Do 105 cm | <18 kg (0,0+,I) | 0-4 roky |
61-105 cm | 9-18 kg (I) | 15 měsíců – 4 roky |
100-150 cm | 15-36 kg (II,III) | 4-12 let |
Tabulka je pouze orientační
Kdy přejít na větší autosedačku?
U autosedaček pro miminka platí, že hlavička dítěte nesmí přesahovat horní hranici autosedačky, v takovou chvíli již není autosedačka bezpečná. Trčící nohy dítěte však nevadí. U starších autosedaček s dělením podle hmotnosti vám napoví také horní konec sedačky. Ve chvíli, kdy dítě vyroste tak, že mu přes horní hranu sedačky přesahují uši, je nejvyšší čas přejít na větší velikost.
Důležité parametry při výběru autosedačky
- Normy a certifikáty – Autosedačky musejí být homologované a splňovat normu ECE R44 nebo ECE R129. Nejnovější bezpečnostní standardy nesou označení i-Size.
- Způsob připevnění – Nejbezpečnější je systémem ISOFIX, poutat můžete také bezpečnostním pásem. U nejmenších dětí je důležitá poloha proti směru jízdy.
- Bezpečnostní prvky – Důležitý je bezpečnostní pás, ochrana proti bočnímu nárazu a polohovatelná opěrka hlavy, bonusem může být airbag nebo pultík.
TIP: Při výběru autosedačky je ideální vyzkoušet ji přímo do vašeho automobilu. Zadní sedadla automobilů totiž mívají rozdílný sklon sedátka a všeobecně rozličnou konstrukci. Může se vám tak třeba stát, že ve vašem autě bude autosedačka příliš nakloněná a dítěti by v ní při spánku padala hlava dopředu.
Cena autosedaček
Cena autosedaček je velmi individuální, liší se podle kategorie (autosedačky pro větší děti bývají dražší) i výbavy. K některým modelům navíc musíte samostatně dokoupit základnu ISOFIX (pokud tento systém upevnění vaše auto umožňuje), a jejich cena tak ani zdaleka nemusí být finální. Alespoň pro představu jsme ale autosedačky rozdělili do několika cenových skupin:
- Do 2 000 Kč – Nejlevnější autosedačky seženete už za cca 1 000 Kč, půjde ale obvykle o menší modely bez základny ISOFIX.
- Od 2 000 Kč do 8 000 Kč – Zlatá střední cesta, ve které najdete i prověřené, značkové modely s upevněním ISOFIX a zajímavou výbavou.
- Nad 8 000 Kč – Mezi nejdražší autosedačky se řadí modely s různými patentovanými systémy a vysokou mírou komfortu. ISOFIX je zde samozřejmostí.
Autosedačka vs. podsedák
U starších dětí možná již zvažujete pořídit místo autosedačky podsedák. Ten se od autosedačky liší hlavně absencí opěrného systému, dítě je v automobilu potřeba upevnit pomocí pásů. Podsedáky jsou určeny pro děti s váhou 15-36 kg.
V automobilu ale slouží pouze proto, aby přizvedly dítě a šikmá část bezpečnostního pásu mu nešla přes krk. Umožní dítěti sedět výše a dítě se může připoutat stejně jako dospělý člověk. Srovnání autosedaček s podsedáky poukazuje na některé výhody i nevýhody:
- Výhody podsedáku – Podsedáky jsou výrazně levnější než autosedačky, jsou menší a skladnější. Dají se lépe přenášet z jednoho automobilu do druhého díky minimální instalaci. Samozřejmě umožňují snadnější manipulaci.
- Nevýhody podsedáku – Neposkytuje dostatečnou ochranu dítěte před nárazem z boku kvůli chybějícímu opěrnému systému. Podsedáky nejsou v automobilu nijak fixované a jsou nestabilní, během jízdy se mohou pod dítětem posouvat.
Nejčastější chyby při používání dětské autosedačky
Chyby při instalaci a používání autosedaček mohou snížit jejich ochrannou funkci. Tyto patří k těm nejčastějším:
- Nevhodně zvolená autosedačka – Dle typu vozu a výšky dítěte.
- Špatně připevněná autosedačka – Sledujte pokyny výrobce.
- Špatné umístění pásů – Může hrozit uškrcení.
- Nedostatečně utažené pásy – Tato chyba je velmi častá. Rodiče nechtějí děti v pásech děti příliš škrtit, pásy ale nesmí být ani trochu volné, pod správně utažený pás by se měla dát vsunout maximálně dlaň naplocho.
- Dítě má na sobě bundu nebo kombinézu – Správnému utažení pásů brání také příliš mnoho vrstev oblečení. Neusazujte dítě do sedačky např. v zimní bundě. Na internetu najdete mnoho videí, která znázorňují, jak dítě z pásů kvůli hladkému a objemnému povrchu bundy vyklouzne.
- Zapnutý airbag – U autosedaček na předním sedadle. Může způsobit vážná zranění.
- Pásky pro upevnění hlavy – Na internetu můžete narazit na nebezpečné pásky do autosedačky, které mají zabránit padání hlavy u spících dětí. V případě nárazu by takto upevněná hlava dítěte zůstala na místě, zbytek těla by však byl vystřelen dopředu. Takové zranění může mít fatální následky a jakémukoliv vázání hlavy dítěte se rozhodně vyhněte.
- Dlouhý pobyt miminek v autosedačce – Přestože tzv. vajíčko je možné upoutat i na kočárek, nejmenší děti by v této autosedačce neměly zůstávat příliš dlouho. Doporučovaný limit je 1,5 hodiny. Důvodem je skrčená poloha dítěte, ve které se mu může mimo jiné hůř dýchat.
TIP: Životnost autosedaček je omezená a na jejich funkci má vliv také manipulace a další zacházení. Nákup autosedačky z druhé ruky nemusí být dobrou volbou především proto, že nemáte záruku o stavu autosedačky a nevíte o případných haváriích, kterými mohla projít.
Dobrý den, je bezpečné pořídit autosedačku z druhé ruky?