Test autosedaček 2017
a jak je vybrat

Výběr celkem 15 autosedaček podle váhy dítěte
Obrázek autosedačky Joie Transcend

Doporučení 5 autosedaček podle váhy dítěte 

Pro dítě do 13 kg

Kiddy Evo-Luna i-Size

Obrázek autosedačky Kiddy Evo-Luna i-Size

Orientační cena:
3 300 Kč

Pro dítě do 18 kg

Concord Reverso Plus

Obrázek autosedačky Concord Reverso Plus

Orientační cena:
9 000 Kč

Pro dítě od 9 do 18 kg

Recaro Optiafix 2016

Obrázek autosedačky Recaro Optiafix 2016

Orientační cena:
8 000 Kč

Pro dítě od 9 do 36 kg

Joie Transcend

Obrázek autosedačky Joie Transcend

Orientační cena:
5 400 Kč

Dítě od 15 do 36 kg

Romer Kidfix II XP Sict

Obrázek autosedačky Romer Kidfix II XP Sict

Orientační cena:
6 000 Kč

Výběr autosedačky je velmi zodpovědná činnost pro všechny rodiče, jak už nastávající, kteří vybírají autosedačku pro své ještě nenarozené miminko, anebo už pro rodiče staršího dítěte. Používání autosedačky pro děti v autě je povinné. Tato povinnost vychází ze zákona od roku 2006. Konkrétně tuto povinnost ukládá zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů (zákon o silničním provozu). Tato povinnost je upravena v § 10 tohoto zákona, většina řidičů ale autosedačky používá automaticky a někdy ani neví, že je to povinností.

Autosedačku musí využívat každé dítě, které měří méně než 150 cm a nedosáhlo váhy 36 kg. Používáním autosedačky chráníme přepravované dítě před následky případné autonehody. Ovšem to platí pouze za předpokladu, že máte kvalitní autosedačku a správně ji používáte. Proto je velmi dobré si o samotném výběru něco zjistit, existuje několik skupin autosedaček, záleží také na použitém materiálu a dalších faktorech, které rozebíráme v našem článku Jak vybrat autosedačku, který najdete níže. Níže také předkládáme výběr autosedaček, zde se nejedná o klasický test autosedaček, ale spíše pouze o výčet kvalitních autosedaček, které jsme vybírali podle výsledků nezávislých testů.


Všech 15 dětských autosedaček, které doporučujeme

Za dlouhodobě nejkvalitnější dětské autosedačky jsou považovány autosedačky značky Römer, Cybex, nebo Maxi-Cosi. Jde o přední světové výrobce, kteří kladou na kvalitu i bezpečnost autosedaček velký důraz. Při výběru je vhodné sledovat aktuální testy autosedaček, jedním z takových testů je například dTest nebo testy ADAC. 

Pamatujte také na to, že ne vždy platí, že nejdražší dětská autosedačka je také ta nejlepší. V tabulce níže přinášíme naše doporučení na autosedačky z jednotlivých kategorií, kdy se řídíme jak tím, co by autosedačka měla mít, tak i testy a doporučením odborníků, se kterými jsme toto téma probírali. Z nabízených možnosti si již můžete vybrat tu, která nejlépe vyhovuje vám, například cenou.

Vzhled

Název autosedačky

Váha dítěte

Skupina

Orientační cena

V jakých testech ji také najdete

Aktuální cena

Malý náhled autosedačky Kiddy Evo-Luna i-Size

Kiddy Evo-Luna i-Size

do 13 kg

0+

12 000 Kč

dTest

Malý náhled autosedačky Joie i-Gemm

Joie i-Gemm

do 13 kg

0+

3 200 Kč

dTest

Malý náhled autosedačky Maxi-Cosi Cabriofix 2017

Maxi-Cosi Cabriofix 2017

do 13 kg

0+

3 300 Kč

ADAC

Malý náhled autosedačky Concord Reverso Plus

Concord Reverso Plus

do 18 kg

0/I (0+/I)

9 000 Kč

dTest

Malý náhled autosedačky BeSafe iZi Combi X4 ISOFIX

BeSafe iZi Combi X4 ISOFIX

do 18 kg

0/I (0+/I)

14 000 Kč

-

Malý náhled autosedačky Römer Dialfix 2017

Römer Dialfix 2017

do 18 kg

0/I (0+/I)

10 000 Kč

-

Malý náhled autosedačky BeSafe iZi Kid X2

BeSafe iZi Kid X2

9-18 kg

I

15 000 Kč

dTest

Malý náhled autosedačky Römer King II

Römer King II

9-18 kg

I

4 700 Kč

dTest

Malý náhled autosedačky Recaro Optiafix 2016

Recaro Optiafix 2016

9-18 kg

I

 8 000 Kč

ADAC

Malý náhled autosedačky Joie Transcend

Joie Transcend

9-36 kg

I/II/III

5 400 Kč

dTest

Malý náhled autosedačky Cybex Pallas M-fix 2017

Cybex Pallas M-fix 2017

9-36 kg

I/II/III

7 500 Kč

ADAC

Malý náhled autosedačky Joie Trillo Shield 2016

Joie Trillo Shield 2016

9-36 kg

I/II/III

3 800 Kč

ADAC

Malý náhled autosedačky Römer Kidfix II XP Sict

Römer Kidfix II XP Sict

15-36 kg

II/III

6 000 Kč

dTest, ADAC

Malý náhled autosedačky Joie Duallo

Joie Duallo

15-36 kg

II/III

4 200 Kč

dTest, ADAC

Malý náhled autosedačky Maxi-Cosi Rodifix Airprotect

Maxi-Cosi Rodifix Airprotect

15-36 kg

II/III

2 500 Kč

dTest, ADAC

Jak vybrat autosedačku

1. Skupiny dětských autosedaček

2. Autosedačka nebo podsedák

3. Cena autosedačky

4. Pohodlí dítěte a materiál

5. Doplňky

6. Způsob připevnění

7. Normy a certifikáty

8. Nákup autosedačky

Rozhodujícím údajem pro výběr správné dětské autosedačky je hmotnost dítěte a možnost přizpůsobení jeho výšce. Autosedačka, která nebude odpovídat hmotnosti a vzrůstu vašeho dítěte, není dobrou volbou, protože nebude plnit svoji hlavní funkci, a to chránit vaše dítě. V případě, že nechcete každý rok kupovat autosedačku novou, je lepší sáhnout po kombinovaných kategoriích, i když to stále není tak ideální, jako mít sedačku z kategorie přesně pro hmotnost dítěte. U sedačky z kombinované kategorie byste měli trvat na tom, aby byla polohovatelná a co nejlépe přizpůsobitelná. Rozhodně tedy nedoporučujeme koupit autosedačku z vyšší kategorie s tím, že do ní dítě brzy doroste a do té doby „se to nějak zvládne".

Při výběru si také dejte pozor, aby byla autosedačka bezpečná proti bočnímu nárazu. Za tímto účelem jsou bočnice kolem hlavy zvýšené a zesílené. Sedačka by také měla mít výškově nastavitelné pásy s centrálním utahováním, a hlavně by měla být pro dítě pohodlná. V tomto článku o tom, jak vybrat dětskou autosedačku se dozvíte všechny důležité kritéria, na která je potřeba myslet.


1. Skupiny dětských autosedaček

Autosedačky se třídí do několika skupin podle hmotnosti dítěte.

Skupina

0

0+

I

II

III

Hmotnost dítěte

do 10 kg

do 13 kg

9-18 kg

15-25 kg

22-36 kg

Skupina 0 (do 10 kg)

Tato skupina je vhodná pro kojence. Upevňuje se vždy v poloze proti směru jízdy. Tato poloha se volí hlavně kvůli nedostatečně vyvinuté krční páteři. Při umístění autosedačky na přední sedadlo, nesmí být na tomto místě aktivní airbag. Nelze-li airbag vypnout, neumísťujte tam autosedačku! Autosedačky z této kategorie se také kvůli svému tvaru i použití nazývají kolébky. Některé jsou přitom také součástí kočárků pro nejmenší děti, kdy je z kočárků lze oddělat a použít právě jako autosedačku.

Skupina 0+ (do 13 kg)

Tato skupina je nejvhodnější pro batolata, která už svojí hmotností nespadají do skupiny 0. Lze ji ale použít už i pro novorozence. Stejně jako u skupiny 0 se sedačky této skupiny umisťují proti směru jízdy. Taktéž stejně jako u skupiny 0 se na přední sedadlo smí tyto autosedačky upevňovat pouze v případě vypnutí airbagu na tomto místě, i přesto se ale doporučuje je umístit na zadní sedadlo. U autosedaček z této kategorie se také často setkáte s názvem skořepina. 

Skupina I (9-18 kg)

Děti přepravované v těchto autosedačkách by měly již umět samy sedět, ale stále ještě potřebují oporu. Tyto autosedačky jsou pro děti velmi pohodlné, nachází se v nich systém kalhotových šlí, to znamená, že autosedačka má vlastní popruhy, kterými se připoutá dítě a autosedačka je připoutána tříbodovým pásem. Výhodou těchto autosedaček je možnost polohování a zajištění pohodlnějšího spánku dítěte. Tyto autosedačky jsou vyšší, dítě tak pohodlně vidí z okna, a to už je pro něj zábava. Důležité jsou u autosedaček této skupiny bočnice v oblasti hlavy. Autosedačka by měla být vybavena vlastními výškově nastavitelnými pásy s centrálním utahováním.

Skupina II (15 - 25 kg)

U autosedaček v této skupině se využívá klasický tříbodový pásový systém. Autosedačka nemá vlastní popruhový systém. Dítě sedí v autosedačce a je zajištěno pásem automobilu. Průběh popruhu lze snadno přizpůsobit individuálně podle velikosti dítěte. Výhodou této autosedačky je, že může být rychle a bez námahy přemístěna z jednoho automobilu do druhého, díky snadné instalaci do automobilu.

Skupina III (22 - 36 kg)

Jedná se o autosedačky podobného typu, jako v předchozí skupině, pouze s větší nosností. Je možné také brát v úvahu podsedák, kdy je využíváno takzvaného tříbodového systému bezpečnostním pásem automobilu

Kombinace skupin

Na trhu se začaly objevovat také dětské autosedačky, které jsou pro více hmotnostních kategorií dohromady. Nemusí to být však vždy výhodou, pokud si například pořídíte levnější a méně kvalitní sedačku, která se nedá pořádně přizpůsobit, pak nemusí poskytnou takovou bezpečnost. Do této sekce spadají následující skupiny.

Skupina

0/I (a 0+/I)

I/II/III

II/III

Hmotnost dítěte

do 18 kg

9-36 kg

15-36 kg

a) Skupina 0/I (a 0+/I)

Kombinují skupinu 0, 0+ a I pro děti do 18 kg. Tyto autosedačky se umisťují proti směru jízdy. Pokud tedy chcete své dítě vozit proti směru jízdy co nejdéle, tento typ autosedačky pro vás bude zřejmě nejvhodnější. 

b) Skupina I/II/III

Kombinace skupin pro děti od 9 do 36 kg. Autosedačky této skupiny nabízí poměrně velké váhové rozpětí, nemusí být tedy nejvhodnější úplně ve všech případech a je potřeba ještě více dávat velký zřetel na výběr té správné, protože s dítětem vydrží pravděpodobně déle.

c) Skupina II/III

Pro děti od 15 do 36 kg váhy vznikla tato kombinace. V této skupině najdeme běžné autosedačky, které se umisťují do vozidla po směru jízdy a jsou pro ty největší děti, které ale zároveň ještě nemohou mít podsedák, nebo ho rodiče kupovat nechtějí.

Kdy přejít na větší autosedačku?

Velkost sedačky je nejlepší měnit co nejpozději, pomůcku je horní konec sedačky. Ve chvíli, kdy dítě vyroste tak, že mu uši přes horní hranu sedačky přesahují, je čas přejít na větší velikost. Samozřejmě nejde o univerzálně platné pravidlo, ale může vám trochu napovědět.


2. Autosedačka nebo podsedák

Pokud dítě odroste všem dostupným autosedačkám, přijde na řadu koupě podsedáku. Podsedák se od autosedačky liší hlavně absencí opěrného systému. Je potřeba dítě v automobilu upevnit pomocí pásů. Podsedáky jsou určeny pro dítě s váhou nižší než 36 kg nebo výškou pod 150 cm. Podsedák v automobilu slouží pouze proto, aby přizvedl dítě a šikmá část pásu nešla přes krk. Umožní dítěti sedět výše a dítě se může připoutat stejně jako dospělý člověk. Podsedáky mají oproti autosedačkám výhody i nevýhody.

Výhody podsedáku

Podsedáky jsou výrazně levnější než autosedačky, jsou menší a skladnější. Dají se lépe přenášet z jednoho automobilu do druhého, díky skoro žádné instalaci. Samozřejmě umožňují snadnější manipulaci.

Nevýhody podsedáku

Neposkytují dostatečnou ochranu dítěte před nárazem z boku, kvůli chybějícímu opěrnému systému. Podsedáky nejsou nijak v automobilu fixované a jsou nestabilní, během jízdy se mohou pod dítětem posouvat.


3. Cena autosedačky

Cena autosedaček se liší dle kategorie a také ochrany proti nárazu. Autosedačky ve skupině 0 až 13 kg se cenově pohybují od 900 Kč do 12 000 Kč. Dražší autosedačky mají lepší polstrování a také mají upevnění ISOFIX.

Ve skupině I pro děti s váhou od 9 do 18 kg se autosedačky cenově pohybují od 2 000 Kč do 12 000 Kč, i tyto autosedačky se liší provedením a ergonomií a také tím, zda mají či nemají upevňovací systém ISOFIX.

Pro starší děti s váhou od 9 do 36 kg autosedačky spadají do kategorie I, II a III, jsou to kombinované autosedačky a dělí se na autosedačky s ISOFIXEM a bez ISOFIXU. To se samozřejmě odráží na ceně, která se pohybuje od 1 500 Kč do 9 000 Kč.

Autosedačky 15 kg až 36 kg se dají použít se zádovou opěrou či v pozdějším věku jako podsedák. Pohybují se od 600 Kč do 8 000 Kč. Autosedačky, které v této kategorii stojí do 1 000 Kč, jsou většinou pouze podsedáky pro děti, které nedosáhly výšky 150 cm.


4. Pohodlí dítěte a materiál

Při výběru správné dětské autosedačky si musíme uvědomit, že dítě v ní stráví někdy dlouhé hodiny, aniž by se mohlo výrazně pohybovat. Musíme dbát na kvalitním polstrování a zesílení bočnic. Výhodou je také výhled z okna, který zajistíme správným umístněním autosedačky v automobilu.

Dobré je vyhnout se koupi použitých autosedaček, protože nemusíte vědět, v jakém jsou stavu a zda nebyly poškozeny při autonehodě. Toto poškození ani nemusí být na první pohled viditelné. Pokud použitou autosedačku kupujete, nepodceňujte důvěryhodnost prodávajícího a vše dobře zkontrolujte.

Materiál autosedačky

Při výběru dětské autosedačky se nemůžeme dívat pouze na barvu a materiál autosedačky, aby se nám hodila k automobilu. Každý materiál má jiné vlastnosti. Volba materiálu je nejdůležitější především u potahu autosedačky, jelikož dítě s ním bude často v přímém kontaktu. V tomto ohledu je samozřejmě důležité rozhodovat se podle dítěte. Pokud se dítěti v autě dělá často nevolno, nebo v autě často například jí, pak je nejvhodnější potah syntetický, protože je nejsnadnější na vyčištění. Syntetický potah autosedačky ale naopak není vhodný pro děti, které se příliš potí, pro takové případy je nejvhodnější potah z bavlny. Poslední možností je zvolit potah ze semiše, který je velmi pohodlný, díky jeho měkkosti a příjemnosti. Pokud vám ale nebude stačit jeden materiál potahu pro všechny příležitosti, je také možné přikoupit k autosedačce samostatné potahy navíc, příkladem mohou být letní nebo chladící potahy autosedačky.


5. Doplňky

K autosedačkám můžete dokoupit tzv. šokabsorbér, což je návlek na bezpečnostní pás z absorpční hmoty. Šokabsorbér, pokud dojde k nehodě, zmenšuje zatížení hrudníku a je prevencí proti vzniku modřin. Navléká se na tu část pásu, který vede přes hrudník a rameno dítěte.

K autosedačce lze také pořídit podložku, která slouží k ochraně potahu samotného auta, a také jako menší úložný prostor pro dítě – na podložce jsou různé kapsy a přihrádky, kam si může uložit různé drobné hračky. Pro tento účel je možné také do auta pořídit přímo organizér. Není to vyloženě součástí nebo doplňkem autosedačky, jelikož se takový organizér umisťuje zezadu na sedadlo, které je před dítětem, ale splní tento účel možná o něco lépe než podložka pod autosedačku, protože organizéry mají většinou více úložného prostoru.


6. Způsob připevnění 

Bezpečnost dítěte při jízdě také závisí na způsobu připevnění autosedačky do automobilu. Způsob připevnění by měl být co nejjednodušší, ať to zvládne každý, ale bezpečný. Snadná instalace autosedačky do automobilu zmenšuje riziko, že bude připevněna špatně. I malá chyba při instalaci totiž může způsobit vážné následky.

Po nebo proti směru jízdy

V zahraničí populárnější a podle testů také bezpečnější řešení je upevnění autosedačky proti směru jízdy. Při srážce totiž lépe chrání hlavičku dítěte, což je extrémně důležité hlavně u kojenců, kteří ještě nemají tak vyvinuté krční svaly. Podle bezpečnostních předpisů normy iSize (R129) by dítě mělo sedět proti směru jízdy minimálně do 15 měsíců, prodloužení této doby rozhodně není na škodu.

ISOFIX

Co se ještě týče připevnění autosedačky v automobilu, je dobré, když má autosedačka tzv. ISOFIX připevnění. Jedná se o mezinárodní standard pro bezpečné ukotvení autosedačky v automobilu. Jde o systém, který umožní pevné spojení autosedačky s konstrukcí automobilu. Autosedačku vždy jen jednoduše nacvaknete, nebo odcvaknete. Kotevní body se nachází na krajních sedadlech vzadu. Pokud autosedačku nenasaíte správně, zapne se vizuální nebo zvukové upozornění. Výhodou je mimo jiné vyšší bezpečnost.

Spousta řidičů ale používá autosedačku bez ISOFIXu, už jen proto, že je často výrazně levnější. Potom se autosedačka upevňuje do auta klasickými bezpečnostními pásy. Toto může být praktické pro toho, kdo pravidelně autosedačku předělává mezi několika automobily.


7. Normy a certifikáty

Při koupi autosedačky si ověřte, zda sedačka byla homologovaná. To znamená, každá autosedačka, která je na trhu uváděna a vy ji můžete koupit, musí obdržet schválení k provozu od Ministerstva dopravy a spojů ČR.

Toto schválení je udáváno na základě Osvědčení o homologaci podle platného předpisu. Každá autosedačka, která prošla tímto procesem homologace a byla schválená její technická způsobilost k provozu, dostane tzv. mezinárodní štítek. Důležitá je přítomnost značky R44-04 nebo R44-03. Na tomto štítku se také dočtete, která země schválení k použití udělila, rozsah použití sedačky a typ sedačky.

Autosedačku kupujte jen od prověřeného prodejce, u kterého není riziko, že by prodával necertifikované padělky zavedených výrobců, případně neatestované autosedačky. Každá autosedačka, která vstupuje na náš trh, musí být důkladně prověřena bezpečnostními zkouškami a musí mít certifikát.

Certifikátem může být oranžové označení ECE R44, jedná se o bezpečnostní požadavky evropských norem. V rámci autosedaček, které mají toto označení, byste měli dát přednost těm, které mají navíc k tomu i štítek ISOFIX nebo i-Size.

i-Size a ISOFIX

i–Size informuje o tom, že autosedačka je v souladu s nejnovějším bezpečnostním standardem, který poskytuje ještě větší bezpečí dítěti při jízdě. Autosedačky, které splňují i-Size, jsou do auta umísťovány proti směru jízdy

V případě koupě autosedačky se systémem ISOFIX zmíněném výše, se ujistěte, že je univerzální. Jestli není, ověřte si, že je shodný s vaším automobilem. Tyto seznamy by měli být k dispozici u výrobce i prodejce, tak i na webových stránkách. Univerzální modely musejí být vybaveny třetím úchytem, který je určený k omezení rotace autosedačky v případě čelního nárazu.


8. Nákup autosedačky

Při nákupu autosedačky vyzkoušejte a otestujte i s dítětem a nechte si odborně předvést, jak ji do automobilu správně umístit. Vyžádejte si návod v českém jazyce. Autosedačka musí být pro vaše dítě samozřejmě bezpečná i pohodlná a také příjemná. Při výběru zkuste použít tabulku na začátku této stránky a vyberte správnou kategorii. Autosedačky, které doporučujeme, jsme prověřili a proto jsou na této stránce.

Kolik autosedaček pro jedno dítě

V ideálním případě si vystačíte pouze se dvěma autosedačkami. S tzv. skořepinou ze skupiny 0+ a autosedačkou 9 až 36 kg. Pro novorozence se doporučuje nejdříve tzv. kolébka ze skupiny 0. Počet autosedaček se může pohybovat od 2 do 4. Samozřejmě vždy záleží na vybraném typu dětské autosedačky, a zda je dítěti pohodlná. U velkých dětí je možné autosedačku nahradit podsedákem. Musíte ale myslet na to, že podsedák nikdy neposkytne dítěti takovou ochranu jako autosedačka, hlavně v případě bočního nárazu.

Montáž autosedačky

Při montáži postupujte přesně dle návodu, pro některé autosedačky existují i ukázková videa na youtube. Nejčastější chybou bývá nedostatečně pevné upoutání autosedačky nebo dítěte. Rozhodně doporučujeme si hned po nákupu zkusit autosedačku připevnit, abyste přišli na veškeré případné nedostatky nebo problémy a mohli okamžitě začít řešit výměnu nebo reklamaci.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Test autosedaček
Průměrné hodnocení 4.2 z 31 hlasů

Ke zlepšování našich služeb využíváme na webu souborů cookie. Používáním webu s tím souhlasíte. Více

Na této stránce používáme cookie ke zkvalitnění webu a možnosti nabídnout jeho uživatelům co nejlepší zobrazení tohoto webu. Cookie může být také použita pro měření návštěvnosti jednotlivých stránek. Pokud budete pokračovat v používání této stránky, souhlasíte s tím.

Zavřít