Jak vybrat barvu na vlasy
Moderní barvy na vlasy vám umožní zcela změnit barvu vlasů či jen lehce zvýraznit jejich přirozený tón. Proto byste měli mít hned od počátku jasno v tom, jaký odstín vybrat, protože každému sluší něco jiného. K tomu vám pomůže šikovný průvodce barevnou typologií na úvod tohoto článku.
Zamyslete se také nad tím, zda chcete zakrýt šediny, nebo spíše zvýraznit přirozený tón vaší kštice. Podle toho můžete volit mezi permanentními barvami, které vám poskytnou dokonalé krytí, a smývatelnými, které slouží spíše k jemnému obarvení a oživení vlasů. Při výběru barvy hleďte i na způsob aplikace, velikost balení a dobu působení, aby pro vás bylo barvení co nejvíce komfortní.
Co se týče složení, peroxidu se prostě nevyhnete, pokud chcete zesvětlovat. Můžete se alespoň zaměřit na to, aby barva neobsahovala amoniak. U přírodních barev toto vůbec nemusíte řešit – jsou velice šetrné a vlasy naopak vyživují. Na závěr tohoto textu vám přiblížíme cenové hladiny, ve kterých můžete barvy na vlasy zakoupit, a doporučíme vhodné postupy, abyste dosáhli co nejlepších výsledků při úpravě vašeho účesu.
Jak vybrat barvu na vlasy stručně:
- Poznejte svůj barevný typ a vyberte odstín, který vám bude slušet. Chladná blond, nebo teplá medová s karamelovými odlesky? Každému sluší něco jiného. Vyzkoušejte některý z testů barevné typologie, abyste ve finále nevypadali v nové barvě smutně a nevýrazně.
- Chcete radikální změnu, nebo jen oživit přirozený tón vlasů? K výrazným změnám (např. z černé na blond) potřebujete vždy permanentní barvy, které skvěle kryjí a pronikají hluboko do vlasu. Přírodní a semipermanentní barvy se vymyjí rychleji a slouží spíše k tónování.
- Zorientujte se v číslování barev na vlasy. Číslo před lomítkem symbolizuje výšku tónu (tmavost barvy), dvojčíslí za lomítkem reprezentuje hlavní barevný tón (odstín) a vedlejší barevný tón (odlesk).
- Vyberte optimální velikost balení podle frekvence barvení a délky vašich vlasů. Barvy z drogerie bývají na jedno použití. Velká balení pro kadeřníky vydrží na několik aplikací.
- Vsaďte na známé kvalitní značky. U nich máte jistotu dlouhé výdrže, kvalitního složení i toho, že dobře chytnou.
- Inspirujte se recenzemi uživatelů, vyberte vhodné kandidáty a podívejte se i na cenovky. Na barvě na vlasy byste neměli úplně šetřit, protože pak od ní nemůžete očekávat dobrou výdrž ani kvalitu.
Pokud se zajímáte i o další produkty z kategorie drogerie a kosmetiky, doporučujeme vám také naše srovnání řasenek, sér na řasy nebo třeba kosmetických kufříků.
Odstín
Bezpochyby nejdůležitějším parametrem při výběru barvy na vlasy je volba vhodného odstínu. V tomto případě se vyplatí nesáhnout bezhlavě po první barvě, která se vám zalíbí. Odstín barvicího krému totiž musí korespondovat s vaším barevným typem, aby výsledek působil co nejlépe. Zejména pokud cílíte na to, aby obarvení vlasů vypadalo věrně a přirozeně.
Návodů, jak zvolit optimální odstín barvy na vlasy, je několik. Nejjednodušší je určení chladného či studeného typu, případně lze využít typologie podle ročních období. Málokdo už ví, že existují také kontrastní typy nebo tzv. typy v souladu.
Teplý vs. studený typ
Jde o základní typovou analýzu, kterou byste měli provést jako úplně první. Podle toho zjistíte, zde vám sedí spíše chladné odstíny, nebo budete vypadat skvěle v teplých barvách. Možná to působí na první pohled banálně, ale při výběru barvy na vlasy to má zásadní dopad. Například u blond barvy bude do očí bijící rozdíl mezi ledovou chladnou blond a teplou zlatou s medovými odlesky.
K provedení tohoto testu potřebujete oblečení teplých a studených barev, případně barevné čtvrtky. Teplé barvy jsou reprezentovány například lososovou, žlutou či oranžovou, ze studených můžete vybrat tmavě modrou, sytě fialovou a růžovou.
Stoupněte si před zrcadlo (nejlépe v denním světle), jednotlivé kousky oblečení si přikládejte k obličeji a sledujte, jak na vás působí. Vnímejte celkový dojem z obličeje, ale zaměřte se i na detaily – zda jsou oči výrazné, nebo naopak zapadají, jaký má pleť nádech a jak působí rysy tváře. V níže přiložené tabulce naleznete charakteristiky, podle kterých poznáte, zda je pro vás daná barva vhodná či nikoliv.
Vhodná barva |
Nevhodná barva |
+ Obličej působí prozářeně
+ Tón pleti je zdravý a svěží
+ Oči jsou výraznější a jasnější
+ Rysy tváře jsou náhle jemnější |
– Obličej působí smutně a nevýrazně
– Pleť je našedlá, vystupují nedokonalosti (červené žilky, kruhy pod očima, vrásky)
– Oči jsou opticky zapadlé
– Rysy tváře se zdají ostré a hrubé |
Barevná typologie podle ročního období
Dalším oblíbeným testem je typologie podle ročních období. Říkáte si, jak je možné, že kamarádce sluší chladná platinová blond a na vás působí jako paruka, ačkoliv jste obě přírodní blondýny? Nejspíš budete naprosto odlišné typy. Rozlišujeme čtyři základní:
- Jarní typ (teplý)
- Letní typ (studený)
- Podzimní typ (teplý)
- Zimní typ (studený)
Jarní typ
Jaro patří mezi klasické teplé typy. Poznáte je podle světlé pleti se zlatým broskvovým nádechem, která mnohdy působí až průsvitně. Často je poseta pihami a dobře se opaluje. Často se červenají a netrpí na kruhy pod očima. Jejich oči jsou šedomodré, světle modré, sytě modré, šedozelené nebo oříškově hnědé. Přirozeně pak mají plavou nebo světle hnědou barvu vlasů. Jarní typy by se při barvení měly držet těchto bodů:
- Obecně zesvětlovat, vyhnout se ztmavování.
- Lichotivé budou teplé odstíny ve škále od světle hnědé po světlou blond.
- Skvěle působí plavá blond s medovými tóny.
- Oživující může být i melír.
Letní typ
Letní typy patří paradoxně mezi ty studené. Často působí dost nenápadně. Jejich pleť je doslova porcelánová s růžovým či olivovým podtónem, dobře se opalují dohněda. Oči září šedomodrou, tmavě modrou, šedozelenou, modrozelenou nebo šedohnědou barvou. Mají od přírody světlejší barvu vlasů, jako jsou popelavá blond, středně hnědá nebo tzv. myší šeď. Co jim sluší a co nikoliv?
- Ideální jsou chladné odstíny středně až tmavě plavé.
- Svědčí jim i oříšková a světle hnědá.
- Vyhnout by se měly obecně tmavým barvám, červené, měděné a zářivě zlaté.
Podzimní typ
Podzimní typy patří mezi ty teplé. Mají velkou výhodu v tom, že nepotřebují k dosažení lepšího vzhledu podnikat radikální změny – stačí jim zvýraznit svou přirozenou krásu. Poznáte je podle pokožky slonovinové barvy, často s broskvovým či zlatavým nádechem, která se hůře opaluje. Mají velice výrazné oči zářivě modré, zelené či hnědé barvy. Původní barva vlasů pak bývá měděná, kaštanová či zrzavá. Co by měly při barvení dodržet?
- Ideální je přirozenou barvu vlasů pouze zvýraznit – nabízí se barvy s červeným nádechem (měděná, červená, kaštanová, hnědá s červenými odlesky).
- Pokud chcete vlasy zesvětlit, tak jen decentně.
- Naprosto nelichotivé je barvení na blond či na černo.
Zimní typ
Zimním typům lichotí chladné tóny. V této kategorii ještě rozlišujeme dva specifické typy lišící se odstínem pleti a dalšími rysy:
- “Sněhurka” – světlá až porcelánová pleť
- “Jižanka” – tmavá olivová pleť, temné oči
Pro oba subtypy pak platí, že jsou velice výrazné. Jejich obličeji dominují výrazné řasy, obočí a jasné oči hnědých, modrých, šedých a šedomodrých tónů. Původní barva vlasů je pak černá nebo tmavě hnědá. Ať už jste Sněhurka či Carmen, při barvení myslete na následující pravidla:
- Slušivé jsou chladné tmavě hnědé tóny, případně i černá i fialovými, modrými či bordó odlesky.
- Zimní typ si jako jediný může dovolit černou. Vždy ale bude tvrdá. Pro jemnější dojem můžete zvolit velice tmavou hnědou.
- Naprosto nevhodná je naopak blond a hnědá se zlatými odlesky.
Kontrastní vs. typ v souladu
Poslední barevná typologie nahrává okamžikům, kdy nechcete s barvou vlasů příliš experimentovat a hledáte spíše způsob, jak ji oživit či zvýraznit. Někdy může váš vzhled výrazně zlepšit i to, když si trochu vyhrajete s barevným kontrastem – to znamená zkusit vlasy prosvětlit, nebo naopak o stupínek ztmavit. K tomu potřebujete vědět, zda jste kontrastní typ, nebo typ v souladu.
Kontrastní typ
Lidé tohoto typu mají velkou výhodu v tom, že si mohou dovolit téměř jakýkoliv odstín barvy. Většinou je poznáte podle tmavých očí a vlasů v kombinaci se světlou pletí. Nebo mají naopak přirozeně světlé vlasy a oči, ale jejich kůže je snědá či olivová.
Typ v souladu
Naopak lidé typu v souladu by se naopak měli držet své přirozené barvy vlasů a příliš s ní neexperimentovat. Případně se nabízí mírné zesvětlení nebo naopak lehké ztmavení. Toužíte-li po výraznější změně, jděte do barvy maximálně o dva stupně světlejší (či tmavší).
- Světlý soulad: světlá pleť, oči i vlasy
- Tmavý soulad: tmavá pleť, oči i vlasy
Druhy
Pokud už víte, jaký nový barevný odstín své kštici dopřejete, je potřeba zvolit i vhodný druh barvy. Právě druh použitého přípravku nejvýrazněji ovlivňuje to, jak dlouho vám barva vydrží, i jak velké úsilí budete muset do údržby barvených vlasů investovat. Obecně se barvy na vlasy dělí na:
- Nesmývatelné (permanentní)
- Smývatelné (dočasné)
Nesmývatelné (permanentní) barvy na vlasy
Permanentní barvy na vlasy disponují dlouhou výdrží a vymývají se velmi pomalu. U těchto barev je důležité zvolit hned na začátku správný odstín, protože vlasy ztrácí svůj původní pigment, který je nahrazen syntetickými pigmenty z barvy. Radikální změny barvy mají vliv i na strukturu a kondici vlasu, proto se doporučuje svěřit tento úkol kadeřnici (zejména u zesvětlování peroxidem).
Popularita permanentních barev spočívá v jejich schopnost zakrýt šediny. Mají 100% krycí efekt a dokážou dokonale sjednotit barevný tón celé kštice. Navíc nabízejí neskutečně pestrou paletu nejrůznějších barevných odstínů. Pokud se vám ale náhodou přestane nabarvený odstín líbit, musíte počkat, než vlasy odrostou. Případně je přebarvit další nesmývatelnou barvou.
Po delší době může také dojít k blednutí a barva není tak výrazná jako těsně po obarvení. Řešením může být barevný balzám či kondicionér (pokud nemáte ještě šediny), který efekt obarvení prodlouží.
Smývatelné (dočasné) barvy na vlasy
Smývatelné barvy na vlasy mohou mít různé formy (šampony, pěny, masky) a liší se i svou výdrží. Protože se z vlasů velice rychle vymývají, jsou ideální, pokud s barevnými odstíny teprve experimentujete nebo zkoušíte, jaká barva vám bude nejvíce slušet.
K vlasům jsou také mnohem šetrnější, tolik je nepoškozují a nepronikají do hlubších vrstev vlasového vlákna. S šedinami si ale příliš neporadí. Nevýhodou je i to, že neumožňují výrazné zesvětlení (takové, jaké dosáhnete s peroxidem).
- Přeliv – šetrná varianta, která vydrží 5 až 10 umytí. I později může zanechávat ve vlasech jemný barevný nádech. Vlas je v tomto případě obalen barevnými pigmenty pouze na povrchu, nepronikají dovnitř. Proto se hodí i pro poškozené a slabé vlasy, kterým by klasické nesmývatelné barvy ublížily.
- Přírodní barvy (henna, indigo, cassia) – výborná cesta, pokud nechcete vlasy zatěžovat syntetickými látkami. Nejčastěji se používá henna, která se získává z listů keře lawsonia Inermis. Vlasům dodá krásnou červenou barvu. Z indigovníku pravého se zase získává tmavý pigment, který barví vlasy do chladně tmavých tónů. Přírodní barvy mají slabší výdrž, ale slouží i jako výživa a regenerují pokožku hlavy.
- Semipermanentní barvy – jde o kompromis mezi permanentními barvami a přelivy. Přestože se řadí do smývatelných barev, nikdy se zcela na 100 % nevymyjí. Složením jsou šetrnější než permanentní barvy: obsahují méně aktivačních činidel a nepronikají hluboko do struktury vlasu. Často nabízí extravagantní odstíny, jako jsou modrá, růžová či fialová. Vydrží přibližně 3 až 10 umytí.
- Vlasový korektor – slouží k dočasnému zakrytí šedin či odrostů v období mezi barvením. Může mít formu tyčinky či spreje. Při umytí vlasů se pak hned vymyje.
- Barvící pěna – jde o vyživující barvící pěny, které neobsahují amoniak, peroxid ani další chemikálie poškozující strukturu vlasu. Často naopak obsahují hodnotné oleje či jiné látky, díky kterým o vlasy pečují. Jejich efekt vydrží jen několik umytí.
- Vlasový pudr – prostředek k jednorázové změně barvy. Lze ho aplikovat na celou kštici, nebo na jednotlivé prameny. Po umytí šamponem se zcela vymyje. Vlasové pudry s veganským složením jsou velice šetrné.
Číslování profesionálních barev
Pokud s barvením vlasů začínáte, může pro vás být číselné označení barev španělskou vesnicí. A ačkoliv to tak na první pohled nevypadá, jde o vysoce propracovaný systém. Značení vždy tvoří jedno číslo před lomítkem (tečkou) a dvojčíslí za ním. První číslo udává, jak moc bude barva světlá či tmavá, hovoříme o tzv. výšce tónu. Čím je nižší, tím je výsledná barva tmavší. Hodnoty tohoto čísla se pohybují mezi 1 (černá) a 12 (světlá blond).
Dvojčíslí za lomítkem pak reprezentuje odstín a odlesk. Přesněji řečeno, první číslo z dvojčíslí odpovídá za hlavní barevný tón (odstín), druhé za vedlejší barevný tón (odlesk). Rozsah barevné škály je pak individuální pro každého výrobce či produktovou řadu. Pokud se stane, že se čísla za lomítkem shodují, jedná se o barevný odstín s vysokou intenzitou.
Způsob aplikace
Ať už zakoupíte permanentní nebo dočasný druh barvy na vlasy, můžete narazit na nejrůznější formy těchto výrobků. Permanentní barvy se prodávají nejčastěji ve formě barvicího krému v tubě, ke kterému je dodáváno ještě oxidační činidlo v lahvičce s aplikátorem. Přelivy, semipermanentní a další smývatelné barvy bývají často v dostání ve formě tónovacího šamponu, tudíž je jejich aplikace velice rychlá a komfortní.
Dále se nabízí barvicí pěny a tužidla, která využijete zejména k ozvláštnění účesu obarvením několika pramenů. Korektory k zakrytí šedin a odrostů jsou nejčastější k dostání ve formě tuhé tyčinky, která vypadá jako rtěnka. Méně často formou je sprej, který má ovšem šanci proniknout hlouběji ke kořínkům.
Specifickou texturu mají přírodní barvy na vlasy. Ty jsou dodávány ve formě jemného prášku, který je potřeba nejprve zalít horkou vodou. V návodu je vždy uvedeno přesné množství vody a teplota, tyto parametry je nutno respektovat, aby obarvení přineslo kýžený efekt. Po smíchání prášku s vodou vznikne hustá kašovitá směs, která se nanáší na vlasy, dokud je ještě teplá.
Doba působení
Doba, po kterou musíte nechat barvicí prostředek působit na své vlasy, se odvíjí od samotného druhu barvy. Nejrychlejší je logicky aplikace barvicích pěn a sprejů – ty stačí pouze aplikovat a můžete jít ven. Nesmývatelné chemické barvy vyžadují ke svému působení jednotky až desítky minut, s ohledem na jejich složení i požadavek na výsledný odstín. Málokdy to ale trvá více než jednu hodinu.
Největší trpělivostí se musíte obrnit při používání přírodních barev. Hennu byste správně měli nechat působit dvě až pět hodin. A úplně nejlepších výsledků dosáhnete, když ji necháte působit přes noc. To ale nemusí každému vyhovovat a vyžaduje to i důkladné zabalení vlasů, abyste si neznečistili ložní prádlo. Před tím, než se nadchnete pro hennu či indigo, si proto dobře rozmyslete, zda jste ochotni toto podstupovat.
Složení
Součástí každé permanentní barvy na vlasy je barvicí krém a oxidační činidlo. Výsledná intenzita barevného odstínu se pak odvíjí od koncentrace oxidačního činidla. Jako oxidační činidlo se nejčastěji používá peroxid, díky kterému dosáhnete výrazného zesvětlení i v případě tmavě hnědých či černých vlasů od přírody.
- 6% peroxid – k míchání semipermanentních a šetrnějších permanentních barev
- 9% peroxid – intenzivnější permanentní barvy, jemné zesvětlování
- 12% peroxid – silné zesvětlovače k intenzivnímu zesvětlení
Proniknutí pigmentu hluboko do vnitřních vrstev vlasu zprostředkovává amoniak, který je proto nedílnou součástí většiny permanentních a semipermanentních barev. Z dlouhodobého hlediska ale není pro vlasy vůbec zdravý a může dráždit citlivou pokožku hlavy.
V drogerii pak většinou zakoupíte barvy na domácí použití, u kterých jsou všechny potřebné složky připravené v přesně daném poměru. Na vás je pouze jejich finální promíchání a aplikace. U profesionálních barev pro kadeřníky nakupujete jednotlivé složky zvlášť, teprve pak je mícháte v přesně daných poměrech. Pokud s tím ale nemáte zkušenosti, je jistější nechat si namíchat barvu přímo od kadeřnice.
U přírodních barev typu henna a indigo žádný peroxid ani amoniak nenajdete. Sází na přírodní rostlinné pigmenty obsažené v indických bylinkách. Z těchto důvodů se ale nedají využít k zesvětlování.
Objem a datum spotřeby
Barvy na vlasy, které zakoupíte v drogerii na domácí barvení, jsou určeny k jednorázovému použití. Obvykle se uvádí, že vám jedna krabička vystačí na obarvení vlasů v délce po ramena. Na obarvení velice dlouhých a hustých vlasů tak často potřebujete dvě i tři balení. Pokud se rozhodnete pro koupi profesionálních barev, které používají kadeřnice, můžete očekávat mnohem větší balení, která vám vystačí na několik cyklů barvení.
Velikost balení by se měla odvíjet od toho, jak dlouhé máte vlasy a jak rychle stihnete barvu spotřebovat. Zároveň je důležité ji použít ještě před expirací. Po uplynutí této doby už nemusí fungovat tak, jak by měla. Na kelímku je vždy uvedeno číslo, které reprezentuje počet měsíců od otevření, do kolika byste měli barvu ideálně spotřebovat.
Cena
Jednorázový nákup barvy na vlasy rozhodně nepředstavuje nikterak vysokou částku, která by měla výrazněji zasáhnout do vašeho rozpočtu. Většina těchto produktů stojí v nižších řádech stokorun. Pro mnoho žen jsou proto lepší volbou, než pravidelné návštěvy kadeřníka, kdy na jednom sezení zaplatí i tisícovky korun.
Na druhou stranu, při pravidelném barvení se nákup jednotlivých barev může prodražit – zejména pokud nejsou kvalitní a rychle se vymývají.V takovém případě se můžete přistihnout, že najednou kupujete nová balení každé dva týdny. A to se zejména v případě dlouhých vlasů nemusí vyplatit.
Raději proto sáhněte po kvalitnějších barvách, u kterých máte jistotu, že vám aspoň chvíli vydrží. Kvalitní permanentní barvy na vlasy vyrábí L’Oréal, Wella, Schwarzkopf, Matrix, Goldwell a Tigi. Mezi přírodními vede Khadi, Voono, Herbatint a Logona.
Cena do 200 Kč
V nejnižší cenové kategorii narazíte obvykle na produkty, které vám neposkytnou příliš kvalitní obarvení vlasů. Nejlepších výsledků zde dosáhnete s hnědými odstíny. U blond barev nemusíte dopadnout příliš dobře, a nejslabší výsledky budou mít červené a zrzavé barvy. Červené pigmenty se totiž nejrychleji vymývají, proto je potřeba u těchto odstínů volit barvy vyšší kvality.
Další nevýhodou těchto barev je nešetrné složení. Zejména citlivé pokožce nemusí dělat dobře a při dlouhodobém používání mohou zhoršovat stav křehkých vlasů. Dále na vás čeká pestrá nabídka semipermanentních barev, přelivů a barevných sprejů, jejichž kvalita je v této cenové sekci o poznání lepší. Méně časté jsou pak přírodní barvy, většinou jde o slevové akce. Za hennu si totiž obvykle musíte trochu připlatit.
Cena od 200 do 500 Kč
Barvy na domácí použití i profesionální, pestrý výběr přírodních barvicích prášků, barvicí tužidla, pěny a přelivy vysoké kvality s výbornou výdrží. To vše na vás čeká, když se s cenovkou přehoupnete přes hranici 200 korun. Zejména u permanentních barev je tento malý cenový skok nejvíce markantní, co se týče kvality. Při obarvení celé kštice se nemusíte bát, že se barva vymyje během týdne.
Cena nad 500 Kč
Při nákupu nad 500 korun se již pohybujeme výhradně mezi barvami pro profesionální kadeřníky. Často se jedná o velká výhodná balení (1 litr a více), kterých nakupují velká množství a různé odstíny. Poté je míchají a vytváří si své vlastní unikátní odstíny.
Co se týče přírodních barev, indigo a henna stojí obvykle méně, ale občas je výrobci nabízí ve výhodném velkém balení, které může celkově stát více než 500 korun. Suchý prášek se vyplatí zakoupit ve větším množství, protože se jen tak nezkazí.
Tipy na domácí barvení vlasů
Pokud jste nikdy nezkoušeli barvit vlasy na vlastní pěst, určitě se vám může hodit pár praktických rad.
- Radikální změny barvy (například z tmavě hnědé na chladnou blond) je lepší přenechat profesionálům.
- Před použitím si vždy prostudujte návod. Každá barva může vyžadovat individuální způsob použití i působení.
- Nenechávejte působit barvu déle, než je doporučeno v návodu.
- Před použitím si otestujte, zda nemáte na některou ze složek alergii. Test se provádí aplikací malého množství barvy na kůži do loketní jamky. Vyčkejte 24 hodin a pokud se neobjeví zarudnutí, vyrážka či jiné známky alergické reakce, můžete se pustit do barvení vlasů.
- Před aplikací barvy vlasy důkladně rozčesejte.
- Barvu nanášejte ideálně na suché nemyté vlasy (lepé se chytá) vždy od kořínků ke konečkům.
- Po obarvení alespoň 48 nepoužívejte vlasové kondicionéry, balzámy nebo masky. Tyto produkty obalují vlasová vlákna neviditelným filmem, který zamezuje vstřebání barvy do vlasů. Barva potřebuje trochu času, aby pronikla do hlubších vrstev vlasu.
Nejčastější začátečnické chyby
Většině začátečníkům se při prvních barvicích pokusech nevyhnou chyby, kterých se ale mnohdy dopustí i zkušenější člověk. Do tohoto procesu je potřeba investovat dostatek času, trpělivosti a chuť učit se. Někdy se i tak může stát, že vám ani sebekvalitnější barva na vlasy nechytne. Možná jste udělali některou z následujících chyb.
Problém |
Možná příčina |
Barva se na vlasy nechytá |
Peroxid vodíku nebyl dostatečně koncentrovaný.
Nebyla dodržena dostatečná doba působení.
Odbarvovací směs byla připravena dlouho před aplikací. |
Vlasy nejsou obarveny (zesvětleny) rovnoměrně |
Barva byla nanesena v odlišně silných vrstvách. |
Pokožka hlavy je po barvení podrážděná |
Alergická reakce – neprovedli jste bezpečnostní test.
Umyli jste vlasy těsně před nanesením barvy. |
Vlasy jsou po barvení zničené |
Překročení doporučené doby působení.
Dlouhodobé zanedbání péče o vlasy.
Použití nešetrných barev na velice jemné, křehké a slabé vlasy. |
Péče o barvené vlasy
Samotným obarvením starost o vaši kštici nekončí. Barvené vlasy vyžadují speciální přístup a důkladnou péči. Jedině tak si zajistíte co nejdelší výdrž požadovaného odstínu. Vlasy je potřeba chránit před nejrůznějšími faktory, které mohou zapříčinit blednutí barvy (působení sluníčka, vymývání atd.). Pro lepší přehled jsme pro vás připravili samostatné srovnání šamponů a suchých šamponů.
- Používejte přípravky určené na barvené vlasy.
- Výrazné odstíny, jako jsou zrzavá, červená, růžová či kaštanově hnědá, můžete oživit používáním tónovacích šamponů. Volte vždy odstín ladící s barvou vlasů.
- Barveným vlasům dodají šťávu také barvicí masky a balzámy. Obsahují pigmenty, které vlas obalí a zdůrazní jeho barvu.
- Při pobytu na letním sluníčku se vyplatí vlasy nastříkat ochranným sprejem proti UV záření. Většinou poskytují ochranu i před chlorem a mořskou solí, což jsou další faktory nepříznivě působící na barvené vlasy.
Barvení vlasů v těhotenství
Barvení vlasů je v dnešní době obrovským hitem, který se netýká pouze dam s prvními šedinami. S barvením vlasů často experimentují mladé ženy, které si užívají nepřeberných možností, jaké moderní kadeřnické techniky a salóny nabízí. Všechny látky, které si člověk aplikuje na pokožku, pronikají do těla. A tedy i barvy na vlasy. Vyvstává tedy otázka, zda je barvení vlasů bezpečné i pro těhotné ženy.
Barvení vlasů se nemusíte v těhotenství vzdát, jen si musíte vybrat vhodné a bezpečné barvy. Při permanentním barvení dejte přednost výrobkům bez amoniaku. Vhodné jsou barvicí šampony, balzámy a různé typy smývatelných barev. Vždy si ale předem prostudujte složení, případně se neváhejte zeptat na názor svého lékaře.
Nejlepším řešením je použití henny, indiga či jiných přírodních pigmentů na vlasy. Jsou zcela bez amoniaku i peroxidu a hodí se i pro těhotné. Navíc poskytují vlasům výživu a udržují je ve skvělé kondici.
Profesionální barvy na vlasy – vyjádření odborníka
Paní Helena Adamcová, majitelka kadeřnického Studia Levander:
Oslovená odbornice Helena Adamcová uvádí, že preferuje profi barvení u kadeřníka, ale zároveň neodsuzuje klienty, co se barví barvami běžně dostupnými v drogeriích. U těch je podle ní však nutné vzít v potaz celou řadu aspektů. Tyto barvy z drogerie jsou podle Adamcové často přepigmentované a špatně zvolený postup barvení vlasům škodí. Vlas je přesycený a nepoddajný. Pokud chcete zvolit variantu barvení svépomocí, je podle oslovené expertky nutné velmi dobře vědět, jak s barvami zacházet a aplikovat je na vlasy.
Spousta lidí podle ní například netuší, že je důležité orientovat se v číslování barev. Dále uvádí, že tmavší barvu vlasů nepřekryje světlejší odstín barvy. Také upozorňuje, že by se při každém barvení neměly přetírat celé délky, neboť vlas je barvou tak přesycený, že je tmavší, i když si koupíte stejný odstín barvy. Výsledkem může podle Adamcové být, že vlasy jsou po obarvení flekaté.
V součtu jsou podle odbornice barvy z drogerie dělané tak, aby uspokojily potřeby většiny běžných uživatelů. Je u nich ale nutné brát v potaz, že ne vždy se barvení v domácích podmínkách podaří. V ideálním případě proto doporučuje návštěvu vystudovaného a odborného kadeřníka, který svojí profesionální péčí maximálně uspokojí každého klienta profesionální kosmetikou.