I když dodržujete správný postup ústní hygieny, se zažloutlými zuby to často nepomůže. Jednoduše si ale můžete zuby vybělit sami doma pomocí bělicích pásků na zuby, jejichž výběrem vás provede tento článek shrnutý v následujících bodech:
- Kdy je možné používat bělicí pásky na zuby – musíte být dospělí, nechat se zkontrolovat u zubaře, mít zdravé zuby, nemít onemocnění dásní, dát si pozor při alergiích na složení a lécích na předpis a nebělit v těhotenství a při kojení.
- Proč koupit bělicí pásky na zuby – bělicí pásky jsou výrazně levnější než ordinační bělení, používají se snadno a zvládnete to v pohodlí domova, výsledky se dostavují rychle.
- Nevýhody bělicích pásků na zuby – bělí jen viditelnou část zubů, při aplikaci můžete mít nepříjemné pocity na zubech a dásních, fungují jen na pravé zuby, nemusí držet pevně.
- Typy podle způsobu použití – většina pásků je určená k sundání, některé jsou dostupné k použití s LED světlem zesilujícím bělení a někdy i zklidňujícími vlastnostmi, méně častým typem jsou rozpustné pásky.
- Druhy podle účinků – podle požadovaných výsledků a stavu zubů a dásní si můžete vybrat mezi intenzivním, standardním a jemnějším bělením nebo pásky pro citlivé zuby.
- Důležité parametry – k nejdůležitějším patří bělicí složky, mezi nejúčinnější patří peroxid vodíku, šetrnější je méně účinná PAP. Kromě toho prověřte i další složky kvůli možným nežádoucím účinkům nebo alergiím. Zohledněte velikost balení, způsob a dobu používání, což ovlivňuje intenzitu výsledku.
- Oblíbené značky – patří k nim značky, které si získaly oblibu mezi zákazníky pro dobré výsledky bělení, šetrné a pohodlné používání. Patří k nim třeba Crest, Innovateeth, Hello Coco nebo My White Secret.
- Ceny – pásky do 700 Kč mají menší balení a mírnější účinky, za ceny od 700 do 1 500 Kč pořídíte buď poloviční balení pro intenzivní bělení, nebo větší velikosti pro standardní i silnější bělení šetrnějším způsobem, od 1 500 Kč pořídíte pásky s nejintenzivnějším výsledkem bělení.
Kdy je možné používat bělicí pásky na zuby
Než si bělicí pásky na zuby vyberete, měli byste vědět, v jakých situacích je možné je používat a kdy si dát pozor:
- Použití jen pro dospělé – pásky na bělení zubů by kvůli poměrně silným účinným látkám měli používat jen lidé od 18 let.
- Kontrola u zubního specialisty – než si pásky na bělení zubů pořídíte, měli byste si dojít na kontrolu ke svému zubaři. Budete mít jistotu, že jsou zuby zdravé a dost silné na bělení. V ordinaci nebo na zubní hygieně vám mohou zuby i lépe vyčistit a odstranit zubní kámen, díky čemuž bude bělení účinnější (zdroj: Český rozhlas).
- Vhodné jen na zdravé zuby – bělicí účinek se neprojevuje na plombách, korunkách, můstcích, odumřelých zubech a implantátech. Pásky není možné používat ani na rovnátka.
- Nevhodnost u některých onemocnění – hlavně u onemocnění v oblasti úst není používání pásků možné. Jde například o odhalené zubní krčky nebo zánět dásní. Máte-li pochybnosti o vhodnosti používání pásků, určitě se obraťte na svého lékaře.
- Alergie na složení – než začnete bělicí pásky používat, zkontrolujte si, jestli nejste alergičtí na některou ze složek. Těm nejčastějším se věnujeme níže v části o důležitých parametrech.
- Interakce s léky na předpis – pokud užíváte léky na předpis, měli byste si vhodnost použití bělicích pásků ověřit u svého lékaře nebo lékárníka. Nevhodné jsou často léky ovlivňující hormonální rovnováhu nebo antihistaminika, která snižují tvorbu slin důležitou pro následnou neutralizaci peroxidu vodíku.
- Pozor v těhotenství a při kojení – bělicí pásky by neměly používat těhotné a kojící ženy. Protože jsou v tomto období zuby citlivější, může být bělení velký nápor. Obecně se používání pásků v tomto období nedoporučuje, protože nejsou dostupné studie o nezávadnosti používání pro dítě. Neexistují ani studie o jejich možné závadnosti, proto pokud je v tomto období chcete používat, poraďte se se svým doktorem.
Proč koupit bělicí pásky na zuby
Používání bělicích pásků na zuby přináší hlavně tyto výhody:
- Jsou cenově výhodné – cena ordinačního bělení se pohybuje kolem 7 000–15 000 Kč v závislosti na použité metodě, zatímco cena i těch nejdražších pásků obvykle nepřesahuje 3 000 Kč.
- Snadné a pohodlné používání – pásky stačí jen sloupnout z podkladu a přitisknout na osušené zuby. Poté je stejně lehce sundáte a vypláchnete ústa od zbytků bělicí směsi. Pásky jsou na rozdíl od aplikátorů na zubech sotva znatelné, neomezují v mluvení ani pití. Dají se vytvarovat přesně podle tvaru vašich zubů, takže k nim přiléhají lépe, než aplikátory nezhotovené v ordinaci.
- Rychlé výsledky – u nejúčinnějších bělicích pásků se výsledky projevují už po první aplikaci, u většiny pásků pak dosáhnete bělejších zubů během 14 dnů.
- Bělení v pohodlí domova – kvůli aplikaci bělicích pásků nemusíte do ordinace, sami si je zvládnete nasadit doma nebo kdekoli, kde máte k dispozici zrcadlo a umyvadlo.
Nevýhody bělicích pásků na zuby
Než začnete bělicí pásky na zuby používat, měli byste vědět zejména o těchto nevýhodách:
- Nepokrývají celou plochu zubů – bělicí pásky na zuby jsou velké tak, aby u většiny lidí pokrývaly jen běžně viditelné zuby. Nezasahují na celou zadní plochu zubů a nepokrývají zadní zuby. Hlavně spodní pásky bělí méně zubů, protože jsou o dost kratší než ty určené pro horní zuby.
- Mohou způsobit dočasnou citlivost zubů – kvůli silným bělicím složkám mohou být zuby i dásně citlivé, někdy se objeví i trnutí nebo bolest. Tyto příznaky odezní po skončení bělicí kúry. V případě závažných projevů je ale nutné bělení přerušit a poradit se s lékařem.
- Vybělí jen pravé zuby – zubní náhrady, plomby nebo zuby s ošetřenými zubními kanálky se bělicími pásky vybělit nedají. K dosažení stejného odstínu je potřeba vyměnit plombu za jinou a u odumřelých zubů podstoupit speciální bělení.
- Mohou ze zubů sklouznout – při nesprávné aplikaci, nejčastěji nedostatečně osušených zubech, nebo u nekvalitních pásků se může stát, že ze zubů sklouznou ještě před koncem bělení.
Typy podle způsobu použití
Pásky na bělení zubů mají tři hlavní způsoby aplikace:
- Pásky k sundání – většina pásků na zuby má tuto podobu, po určité době se musí ze zubů sundat.
- Pásky s LED světlem – aplikují se stejně jako samostatné pásky, ke konci aplikace na ně posvítíte speciálním LED světlem. Může mít buď jen účinky zesilující bělení, nebo i zklidňující účinky.
- Rozpustné pásky – aplikují se stejně jako samostatné pásky, ale po ukončení doby působení se samy rozpustí.
Pásky k sundání
Většina pásků na zuby je dostupná ve formě samostatných pásků, které se sloupnou z podkladu a přitisknou k osušeným zubům. Po určité době se musí sundat, jde nejčastěji o 30 až 60 minut. Sundání je velmi lehké, stačí je slabým zatáhnutím ze zubů sundat. Během aplikace pásků můžete většinou pít vodu, u těch se silnějším uchycením je možné i jíst.
Pásky s LED světlem
Pásky se někdy prodávají v sadě spolu s LED světlem, které má zakulacený nástavec pro snadnější vložení do úst. Dostupné jsou dva typy. LED světlo pro použití s pásky se používá během aplikace pásků a na několik minut, aby zesílilo bělicí účinek. Obsahuje modré světlo, které urychluje rozklad usazenin a zabarvení zubů. Toto LED světlo má nejčastěji zabudovanou baterii, která se nedá dobít.
Druhý typ je LED světlo pro samostatné použití, které zlepšuje výsledky bělení. Používá se buď v režimu s modrým světlem, které zuby bělí a pomáhá odstranit plak, nebo v režimu s červeným a modrým světlem, které zklidňuje dásně a vrstvu pod sklovinou a působí pozitivně i na ústní mikroflóru. Nabíjí se přes USB kabel, takže má delší životnost.
Rozpustné pásky
Nejméně častý typ se používá stejně jako samostatné pásky, ale nemusíte hlídat čas aplikace a pásky sundávat. Samy se totiž rozpustí. V České republice je možné pořídit rozpustné pásky na zuby s 6% koncentrací peroxidu vodíku, což je nejsilnější možnost. Nabízí je ale jen zubní ordinace.
Druhy podle účinků
Při výběru byste se měli zaměřit i na to, jakých výsledků chcete dosáhnout a v jaké kondici jsou vaše zuby a dásně, ke kterým se bělicí složky také mohou dostat.
- Pro intenzivní bělení – chcete-li dosáhnout co nejlepších výsledků, vyberte si tyto pásky. Většinou se nehodí pro citlivé zuby. Intenzivní bělení zajištují buď pásky s peroxidem vodíku, nebo pásky v kombinaci s LED světlem, které je součástí balení.
- Pro standardní bělení – zuby znatelně vybělí, ale tolik je nezatíží. Využívají spíše kratší dobu bělení nepřesahující 14 dní.
- Pro citlivé zuby – kromě omezení dráždivých složek jsou jejich součástí ochranné a pečující složky, které snižují citlivost zubů. Můžete je proto používat i při velmi citlivých zubech.
- Pro jemnější bělení – pokud vám nevadí slabší výsledky bělení, například když máte zuby ošetřené z dentální hygieny, jsou vhodné pásky pro jemnější bělení. Ty mají zpravidla přírodní složení, které se často inzeruje jako vhodné pro citlivé zuby. Nemusí to platit vždy, důležité je sledovat konkrétní složení a recenze uživatelů.
Důležité parametry
Při výběru bělicích pásků na zuby byste se měli zaměřit hlavně na jejich složení. Poté zvažte i další parametry ovlivňující intenzitu bělení a způsob používání.
- Bělicí složky – jde o nejdůležitější údaj, protože bělicí složky určují intenzitu a šetrnost bělení. Nejúčinnější a zároveň nejagresivnější je peroxid vodíku, častá je i PAP s mírnějším bělením i nežádoucími účinky.
- Další složky – zajišťují, aby pásky dobře držely, pečovaly o zuby a dodávaly páskům lepší chuť. Je důležité je znát pro případné alergie a projevy nežádoucích účinků.
- Velikost balení – na jedno použití jsou určené vždy dva pásky. Velikost balení odpovídá doporučené době používání, pohybuje se od 10 do 21 dnů, nejčastější je balení na 14 dnů.
- Pohodlnost použití – ovlivňuje ji způsob uchycení pásků, ty se silnějším uchycením na zubech nekloužou, zajišťují lepší výsledky bělení a můžete s nimi i jíst.
- Frekvence použití – nejčastější je použití jednou denně, pro intenzivnější výsledky je možné některé pásky používat dvakrát denně. Určitě byste nikdy neměli pásky používat častěji, než uvádí výrobce, jinak hrozí bolest nebo poškození zubů a dásní.
- Doba použití – pásky se obvykle aplikují na 30 až 60 minut. Čím je doba delší, tím intenzivnějších výsledků dosáhnete. Stejně jako u frekvence nepřekračujte maximální dobu určenou výrobcem.
Bělicí složky
Bělicí složky ovlivňují, jak intenzivní bude výsledek bělení i jak bude celý proces šetrný k vašim zubům. Nejvíc používané jsou tyto:
- Peroxid vodíku – jde o nejúčinnější a nejprověřenější látku s nejlepšími výsledky. V celé EU je ale pro domácí použití povolená nízká koncentrace 0,1 %, v zubní ordinaci vám mohou prodat výrobky do koncentrace 6 %. Prodejci někdy dováží výrobky obsahující vyšší koncentrace, které mohou být nebezpečné pro používání bez dohledu zubaře. Měli byste je proto nakupovat jen od ověřených prodejců.
- Karbamid peroxid – rozkládá se na peroxid vodíku a močovinu, působí proto pozvolněji a déle. V bělicích páscích prodávaných v České republice se s ním setkáte minimálně, využívá se spíš pro jiné bělicí přípravky.
- Kyselina ftalimidoperoxykapronová (PAP) – při jejím působení nevznikají volné radikály jako při přímém působení peroxidu vodíku a nedráždí dásně a nezpůsobuje citlivost zubů, proto je považovaná za šetrnější. Nicméně ve studiích byly pozorovány změny tvrdosti skloviny, proto by i používání výrobků obsahujících PAP měla předcházet konzultace s lékařem pro jistotu dostatečně odolných zubů.
- PAP+ – vylepšená verze PAP+ by měla před změnami skloviny ochránit. Kromě kyseliny obsahuje i hydroxyapatit a citrát draselný, které mají ochranné účinky a snižují citlivost zubů.
- Chloritan sodný – má bělicí schopnosti, ale ve větší míře má dezinfekční účinky. Bělí proto jen povrchově, ale pro citlivé zuby může mít problematické použití. Dostupné studie ukázaly, že dochází k oslabení povrchu zubní skloviny, protože snižuje pH v ústech.
- Kyselina citronová – urychluje bělení, proto je nejlepší její spojení s další látkou. V bělicích páscích je obvykle obsažená v menší koncentraci, která nezpůsobuje naleptání skloviny. K tomu dochází v přímé aplikaci této kyseliny na zuby, kdy bývá zmiňovaná jako zaručený prostředek k domácímu vybělení zubů.
Další složky
V bělicích páscích jsou kromě bělicích složek i další přísady, které zajišťují péči o zuby, uchycení pásků nebo jim dodávají lepší chuť. Vždy zkontrolujte i tyto složky, abyste předešli případné alergické reakci nebo nežádoucím účinkům. K nejčastějším patří:
- Aktivní uhlí – přestože jej výrobci s oblibou označují jako aktivní bělicí složku, slouží spíše jako doplněk k hlavní bělicí složce. Neexistují žádné výzkumy, které by potvrzovaly bělicí účinky. Jeho funkce spočívá v mírnější absorpci povrchového zbarvení zubů, proto má spíše slabší efekt. Aktivní uhlí má abrazivní vlastnosti, takže nemusí vyhovovat citlivým zubům.
- Kokosový olej – také bývá řazený k bělicím složkám, ve skutečnosti ale žádné bělicí účinky nemá. Působí pouze antibakteriálně, takže může přispět ke zdravému prostředí v ústech. Pomáhá i snižovat plak, proto může pomoci lepšímu pronikání aktivních bělicích látek.
- Hydroxyapatit – je známý pod názvem „tekutá zubní sklovina“, protože se přirozeně vyskytuje v kostech i zubech a zuby dokáže posílit a zmírnit menší poškození zubní skloviny. Skvěle funguje i ke snížení citlivosti zubů.
- Citrát draselný (Potassium Citrate) – na zubech vytváří ochrannou bariéru, díky čemuž také snižuje jejich citlivost.
- Glycerin – pomáhá například rozpouštět další látky, ale může způsobit citlivost nebo dehydrataci zubů nebo pálení v krku.
- Propylenglykol – slouží ke stejnému účelu jako glycerin, není tolik dráždivý. Přesto se také může dostavit pálení v krku nebo dehydratace zubů.
- Dochucovadla – pro lepší pocit v ústech přidávají výrobci do bělicích pásků dochucovadla. K oblíbeným patří třeba máta nebo mentol, které zanechávají svěží chuť.
Velikost balení
Počet bělicích pásků v balení odpovídá době, po jakou výrobce doporučuje bělicí kúru využívat. Na jedno použití jsou určené vždy dva pásky pro horní a spodní zuby, obvykle v samostatně uzavřeném pytlíku. Když má tedy bělení probíhat po dobu 2 týdnů, v balení najdete 28 pásků. To bývá i nejčastější velikost balení. Méně často je místo počtu pásků označený počet pytlíků, tedy 14 pytlíků s 28 pásky na 2 týdny.
Pro intenzivnější bělení se využívá delší doba, nejdelší je 21 dní se 42 pásky. Pořídíte i zkušební balení na 10 dní, pro které je potřeba 20 pásků. Toto balení je cenově méně výhodné, než když rovnou koupíte balení na plný počet dní. Pokud tedy najdete balení na 10 dní a nechcete je využít pro zkušební verzi, ověřte si, jakou celkovou dobu výrobce pro jednu bělicí kúru doporučuje. Někdy výrobci nabízí i dvojbalení, například 56 pásků pro 2 lidi.
Pohodlnost použití
Protože se pásky aplikují stejným způsobem, pohodlnost použití ovlivňuje způsob uchycení na zubech. Nejčastější je obyčejné uchycení, které poznáte i podle toho, že v době aplikace není možné jíst, jen pít čistou vodu. Při správném postupu pásky na zubech sice drží, ale v době jejich aplikace musíte být opatrnější, protože se při dotyku mohou na zubech lehce pohybovat. Také se vám může i hůř mluvit.
Pohodlnější použití zajišťují pásky se silnějším způsobem uchycení na zubech, které poznáte podle toho, že během aplikace můžete i jíst. Pro co nejlepší výsledky je ale lepší jídlo na dobu aplikace vynechat. Pásky se silnějším uchycením se na zubech nijak nehýbou ani při dotyku, díky čemuž jsou i pocitově pohodlnější a umožňují snadné mluvení.
Oblíbené značky
Mezi značkami oblíbenými uživateli najdete ty, které uživatelé rádi používají pro jejich výrazné výsledky při bělení nebo pro šetrné působení. K nejoblíbenějším patří:
- Crest – pásky této značky vyrábí americká firma Procter & Gamble a patří k nejoblíbenějším na trhu. Bělí pomocí peroxidu vodíku, což u pásků umožňuje nejintenzivnější výsledky bělení. Kromě pásků vyrábí třeba i pasty, ústní vody a sety pro bělení zubů.
- Innovateeth – americká značka se specializuje na výrobu účinných bělicích pásků bez použití peroxidu vodíku, nejvíc ji za to oceňují uživatelé s citlivými zuby. Prodává i další přípravky na bělení zubů, jako jsou bělicí pera, barevné korektory nebo sonické kartáčky.
- Hello Coco – tato značka využívá pro složení pásků přírodní složky, které jsou vhodné i pro citlivé zuby. Její bělicí účinky jsou tak spíše průměrné, ale neobsahují zatěžující látky, jako jsou parabeny, sulfáty nebo silikony. Kromě pásků nabízí i zubní pasty nebo bělicí pudry.
- My White Secret – britská značka se zaměřuje na přírodní a šetrné bělení zubů, které bude zároveň co nejméně zatěžující pro přírodu. Proto ani produkty netestuje na zvířatech. Zaměřuje se na bělení citlivých zubů. Nabízí i ústní vody, bambusové kartáčky nebo dentální nitě s aktivním uhlím.
Značka | Specifika | Cenová kategorie | Komu značku doporučujeme |
Crest | Využívá k bělení peroxid vodíku, výrazné vybělení zubů | Vysoká | Náročným uživatelům, kteří chtějí intenzivní bělení |
Innovateeth | Šetrnější bělení zubů, vhodné i pro citlivé zuby | Vyšší | Uživatelům, kteří chtějí šetrnější bělení a zároveň dobré výsledky |
Hello Coco | Bělení pomocí přírodních složek, průměrné bělicí účinky | Nižší | Lidem s citlivými zuby |
My White Secret | Šetrné bělení zubů, výroba nezatěžující přírodu | Nízká | Těm, kteří ocení přírodní složení nebo mají citlivé zuby |
Ceny
Ceny bělicích pásků na zuby kromě účinných složek ovlivňuje i velikost balení. Pohybují se ve třech hladinách:
- Ceny do 700 Kč – nejlevnější balení bělicích pásků na zuby obsahují menší počet kusů. Zpravidla bělí zuby mírněji. Přestože často obsahují přírodní složky, mohou způsobovat citlivost zubů. Nemusí být ani pohodlné na aplikaci, při nošení mohou klouzat a zbytky se ze zubů mohou dostávat obtížněji.
- Ceny od 700 do 1 500 Kč – v této kategorii najdete poloviční balení nejintenzivnějších bělicích pásků a standardní velikosti balení. Pásky zajišťují silnější bělení a často se zaměřují na bělení šetrnějším způsobem. Jsou proto vhodné i pro citlivé zuby.
- Ceny nad 1 500 Kč – nejdražší pásky zaručují nejlepší výsledky v bělení, což je často spojené s dočasnou citlivostí nebo podrážděním zubů a dásní. Pořídíte i pásky s velmi intenzivním bělením, které je srovnáváno s výsledky z ordinačního bělení.
Cenová kategorie | Co obvykle nabízí | Co obvykle nenabízí | Kdy se hodí |
Ceny do 700 Kč | Menší balení, slabší bělení, často přírodní složení | Nezajišťují intenzivní a dlouhodobé vybělení, aplikace nemusí být příjemná, mohou způsobovat citlivost zubů | Když chcete jen mírnější vybělení |
Ceny od 700 do 1 500 Kč | Standardní velikost balení, poloviční balení silnějších pásků, šetrnější bělení | Chybí možnost nejintenzivnějšího bělení | Pro účinné bělení šetrnějším způsobem, pro citlivé zuby |
Ceny nad 1 500 Kč | Nejlepší výsledky, dobře drží na zubech | Kvůli silným účinkům jsou pásky nevhodné pro citlivé zuby | Pro co nejintenzivnější výsledky |
Zdravím,
mám citlivé zuby, ale chtěla bych je nějak efektivně vybělit. Bojím se, že kvůli bělení budou zuby ještě citlivější. Je nějaké řešení, jak zuby vybělit?