Test a recenze nejlepších bezdrátových sluchátek
+ jak je vybrat

Obrázek bezdrátových sluchátek

Bezdrátová sluchátka jsou čím dál tím oblíbenější modifikací běžných posluchačů, kterým s jejich pořízením odpadá nutnost starat se o nepraktický kabel.

Bezdrátová sluchátka tak nachází širokou škálu využití, například pro sportovní účely, kde absence přípojného kabelu znamená větší mobilitu sportovce. Často se bezdrátová sluchátka využívají také v kombinaci s vestavěným mikrofonem, jako takzvané handsfree. V tomto případě dobře poslouží řidičům nebo i hráčům počítačových her

Následující článek se bude věnovat jednotlivým typům bezdrátových sluchátek a rozebere i jejich technické specifikace, které můžou být pro nezasvěceného zákazníka poněkud složitější. Pokud si tedy při výběru nevíte rady, určitě vám následující řádky poslouží pro základní zasvěcení do problematiky.


Nejlepších 10 bezdrátových sluchátek dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pracujeme na velkém testu desítek bezdrátových sluchátek. Jeho vydání na tuto stránku plánujeme v průběhu druhé poloviny roku. Prozatím zde najdete podrobný návod jak vybrat sluchátka a tabulku modelů, které dle našeho průzkumu nejlépe hodnotí uživatelé po delší době užívání. 

Vzhled

Název bezdrátových sluchátek

Citlivost (dB/mW)

Frekvence (Hz) 

Orientační cena

Aktuální cena

Náhled bezdrátových sluchátek Thomson WHP3001

Thomson WHP3001

107

20 - 20 000

1 200 Kč

Náhled bezdrátových sluchátek Marshall Major II Bluetooth

Marshall Major II Bluetooth

99

10 - 20 000

2 500 Kč

Náhled bezdrátových sluchátek Sony WH-CH500

Sony WH-CH500

-

20 - 20 000

1 000 Kč

Náhled bezdrátových sluchátek Sony MDR-RF855RK

Sony MDR-RF855RK

105

10 - 22 000

2 000 Kč

Náhled bezdrátových sluchátek Gembird BHP-BER

Gembird BHP-BER

93

30 - 20 000

500 Kč

Náhled bezdrátových sluchátek Philips SHC5100

Philips SHC5100

100

10 - 20 000

1 300 Kč

Náhled bezdrátových sluchátek Sony MDR-RF865RK

Sony MDR-RF865RK

100

10 - 22 000

2 000 Kč

Náhled bezdrátových sluchátek Marshall Major III Bluetooth

Marshall Major III Bluetooth

97

20 - 20 000

3 200 Kč

Náhled bezdrátových sluchátek Yenkee YHP 15BT

Yenkee YHP 15BT

95

20 - 20 000

800 Kč

Náhled bezdrátových sluchátek Sony MDR-RF811RK

Sony MDR-RF811RK

100

20 - 20 000

1 500 Kč


1. Obecná pravidla výběru

 • Určete si, pro jaké účely chcete bezdrátová sluchátka využívat
 • Vytyčte si cenové hranice a podle nich zvažujte vhodné varianty
 • Vyhledejte na internetu dostupné uživatelské recenze na vybraný model
 • Pokud máte možnost, určitě vybraný model před koupí vyzkoušejte, vnímání zvuku je čistě subjektivní věc a každému sedí něco jiného

2. Technologie připojení sluchátek

Bezdrátová sluchátka lze podle technologie připojení rozdělit do tří hlavních skupin. Každá z technologií má své výhody a nevýhody, ačkoliv se většina dnešních odborníku shoduje, že nejlepší varianta je připojení přes bluetooth i další dvě technologie mají stále své zastánce.

Bezdrátová sluchátka s technologií bluetooth

Sluchátka připojená přes bluetooth mají dosah více než deset metrů a na rozdíl od dalších technologií nepotřebují ke svému provozu žádné vysílače signálu. V praxi tedy jejich provoz vypadá tak, že je jednoduše přes bluetooth propojíte se svým multimediálním zařízením a volně se pohybujete v blízkém okolí zařízení. Na rozdíl od připojení přes infračervené záření nemá bluetooth problém s průchodem přes zdi, což výrazně zvyšuje možnosti jeho využití. Technologii bluetooth bývá často vyčítáno, že není schopná přenášet hudební signál v dostatečné kvalitě, protože původně není určena pro přenos audio obsahu, ale pro přenos dat. I přesto je signál přenášený touto technologií podstatně kvalitnější než u infračerveného přenosu, a proto je také nejčastěji využívanou variantou.

Výhody

Nevýhody

Nepotřebuje vysílače signálu

Ačkoliv nabízí nejlepší přenos z bezdrátových technologií, stále nedosahuje kvalit drátových zařízení

Dokáže přenášet signál skrze objekty

-

Bezdrátová sluchátka s technologií infračerveného záření

Infračervená bezdrátová sluchátka mají menší dosah než ta připojená přes bluetooth. Jejich největší nevýhodou je nutnost přijímat signál přes vysílač, ke kterému navíc musíte být při poslechu rovně postaveni a nesmí mezi ním a sluchátky být vystavena žádná překážka. V praxi to znamená, že například není možné přinášet infračervený signál přes zdi a podobně. Jak již bylo řečeno, infračervený přenos nedosahuje kvalit bluetoothu. Z toho důvodu je vhodný tedy především pro sluchátka určená k televizím, kde mezi televizí a divákem neleží žádné překážky.

Výhody

Nevýhody

Nižší cena

Nutnost vysílače

Využití u televizorů

Nedokáže přenášet signál skrze zdi a objekty

Bezdrátová sluchátka využívající rádiové frekvence

Sluchátka fungující na principu přenosu signálu přes rádiové frekvence také potřebují vysílač signálu, ale jeho dosah je podstatně větší než u infračervených technologií. S přenosem přes radiové frekvence můžete být od vysílače vzdálení až 100 metrů a dokáží překonat případné překážky v cestě signálu. Můžete ji tedy využívat i přes zdi a jiná tělesa. Nevýhodu radiových frekvencí je snižující se kvalita zvuku v závislosti na vzdálenosti od vysílače a všeobecný šum, který audio obsah velmi ovlivňuje.

Výhody

Nevýhody

Velký dosah

Nutnost vysílače

Dokáže vysílat signál skrze objekty

Kvalita přenosu se snižuje se zvyšující se vzdáleností od vysílače


3. Druhy bezdrátových sluchátek

Bezdrátová sluchátka lze podle jejich vlastností rozdělit do několika skupin. Nejčastěji se sluchátka rozlišují podle kontaktu s uchem posluchače. Podle tohoto kritéria lze identifikovat tři skupiny: intraaurální, supraurální a circumaurální.

Intraaurální sluchátka

Tento druh sluchátek je charakteristický tím, že posluchač je vkládá přímo dovnitř ucha. Intraaurální sluchátka lze rozdělit na další dvě podkategorie, které se liší způsobem zakončení. V minulosti se nejčastěji používala pecková sluchátka, která se vyznačují tím, že jsou poměrně volně vložena v uchu posluchače a typicky mívají zakulacený tvar, aby nevypadávala. Všeobecně se pecky považují za nejméně kvalitní druh sluchátek a často jsou k dostání zdarma, jako základní výbava k jiným multimediálním zařízením.

Tento předpoklad však není univerzálně platný pro všechny případy a pecková sluchátka mají stále své zastánce, takže je můžete naleznout i ve vyšších cenových kategoriích. Druhým typem intraaualrálních sluchátek jsou dnes velmi hojně využívané špunty. Ty mají na svém konci speciální nástavec, který dokonale tlumí okolní zvuky, takže posluchač je úplně izolován od rušivých vlivů. Na druhou stranu se jim často vyčítá poměrně nepohodlné usazení špuntu v uchu, které nemusí každému vyhovovat.

Supraurální sluchátka

Sluchátka v této kategorii se umisťují na ušní boltec posluchače a svojí velikostí jej nepřesahují. Jsou rozměrnější než intraaurální, přesto bývají často velmi dobře skladné a poměrně lehké. Jejich největší nevýhodou je pravděpodobně relativní nepohodlnost, na kterou si uživatelé často stěžují. Samozřejmě ale záleží na preferencích každého posluchače a volba je tak velmi individuální.

Circumaurální sluchátka

Vzhledově jsou velmi podobné supraurálním, ale liší se především v tom, že mušle svojí velikostí přesahují velikost ucha uživatele a na svých okrajích se tak dotýkají boků jeho hlavy. Díky tomu poměrně dobře izolují okolní zvuky a používají se například v audiostudiích. Uplatnění však najdou i u běžných zákazníků, například k pohodlnému domácímu poslechu. Jejich největší nevýhodou je mohutnost, která je logicky spojena s vyšší váhou a tím pádem i s neskladností.


4. Otevřenost mušlí sluchátek

Mušle sluchátek, tedy ta část, která se dotýká ucha posluchače, může výrazně ovlivnit vlastnosti výsledného audio výstupu. Podle stupně otevřenosti se určuje eliminace od okolních zvuků.

Sluchátka s otevřenými mušlemi

Otevřená sluchátka jsou charakteristická otvory na vnější straně mušlí, díky kterým zpravidla špatně tlumí zvuky z okolí, ale na druhou stranu nabízí lepší kvalitu audia, protože výstup není zkreslený uzavřeností. Jsou proto správnou volbou na místa, kde posluchač není rušen okolními vlivy, anebo naopak není jeho okolí rušeno uniklým zvukem ze sluchátek.

Výhody

Nevýhody

Věrné podání zvuku

Rušení okolními vlivy

Sluchátka s uzavřenými mušlemi

Tato sluchátka nemají na mušlích žádné otvory, čímž posluchače separují od okolního dění. Výhodou je tedy to, že není rušen žádnými zvuky a také on sám neruší okolí ušlým záznamem. Bohužel uzavřenost sluchátek způsobuje určité zkreslení vycházejícího zvuku, takže perfektní tlumení je dosaženo na úkor části kvality přenosu. Uzavřená sluchátka proto volte jen v případě, kdy nechcete být rušeni nebo rušit své okolí poslechem.

Výhody

Nevýhody

Velmi dobrá eliminace okolního ruchu

Zkreslení zvuku


5. Baterie

Pravděpodobně největší nevýhodou bezdrátových sluchátek je nutnost jejich nabíjení. Protože sluchátka s absencí drátu přicházejí o přísun elektrické energie, je potřeba, aby ji získávala z externího zdroje. Kapacita baterie je udávána v miliampérhodinách (mAh) a větší počet mAh značí také větší výdrž. Nicméně jiný model sluchátek může se stejnou kapacitou vydržet v provozu jinou dobu, protože každá sluchátka mají také rozdílnou spotřebu.

Při výběru baterie byste neměli brát zařízení s minimální kapacitou 100 mAh, ale jak bylo již uvedeno, kapacita není zcela determinující pro konečnou výdrž sluchátek. Výrobci naštěstí uvádí velmi často skutečnou výdrž zařízení v provozu a zákazník se tak nemusí o počet miliampéru vůbec starat. Je však třeba mít na paměti, že udávaná výdrž může být značně zkreslená a je velmi vhodné si informace od výrobce ověřit v uživatelských recenzích na internetu.


6. Náušníky

Jedná se o tu část sluchátek, která leží na uchu a zprostředkovává výsledný zvukový efekt. Náušníky hrají velkou roli v pocitu z poslechu, protože jejich kontakt s uchem posluchače je velmi bezprostřední. Na trhu lze vybírat z velkého množství materiálů a není možné určit, který z nich je všeobecně nejkvalitnější. Následující kapitola se pokusí alespoň nastínit výhody a nevýhody jednotlivých struktur.

Plastové náušníky

Jsou nejčastěji používaným materiálem. Kvůli výborné přilnavosti a dobrým tlumivým schopnostem je možné jejich využití u všech druhů sluchátek. U pecek se obvykle můžete setkat s klasickým tvrdým plastem, který může být pro někoho poměrně nekomfortní variantou. Jiné druhy pak obvykle používají modifikace plastu s různým stupněm změkčení, který nabízí pohodlnější poslech.

Výhody

Nevýhody

Dobré tlumivé vlastnosti

Tvrdší varianty jsou nepohodlné

Kůže

Kůže je drahý materiál a obvykle je proto k nalezení spíše u sluchátek vyšší cenové kategorie. Na druhou stranu nabízí vysoký komfort a pohodlí, které posluchači umožní mít sluchátka na uších i několik hodin bez větších problémů. Nevýhodou kůže jsou horší možnosti jejího udržování. Zvláštní kapitolou jsou pak koženkové materiály, které tvoří levnější, ale také méně kvalitní alternativu ke kůži. Pro modely střední cenové třidy se však mohou stát koženkové náušníky zlatou střední cestou a jejich volba nemusí být krokem vedle.

Výhody

Nevýhody

Velice kvalitní materiál, pohodlný a komfortní

Vysoká cena

Textil

Textilní materiály nabízejí nespočet možností, které se všeobecně vyznačují velmi pohodlným usazením na uchu posluchače. Textil je také často vyzdvihován díky své savosti a velmi dlouhé životnosti.

Výhody

Nevýhody

Pohodlný materiál, možnost výběru z několika variant, dlouhá životnost

Vysoká cena


7. Headset

Velmi oblíbenou modifikací nejen bezdrátových sluchátek se v současnosti stává tzv. headset, který doplňuje klasická sluchátka o mikrofon. Tento typ sluchátek využijí především řidiči a hráči počítačových her, kteří potřebují mít volné ruce a headset jim tak může perfektně nahradit mobilní telefon.


8. Technické parametry

Tato kapitola nabízí pro výběr sluchátek velmi důležitý popis jednotlivých technických specifikací. Při jejich hodnocení mějte však vždy na paměti, že výrobci se snaží udělat údaje velmi lákavé a používají tak k měření různých alternativních metod, které jim pomáhají dosahovat nesrovnatelně lepších výsledků, které se rozchází se skutečností. Tato kapitola proto nabízí spíše teoretický popis pojmů, který vám pomůže zorientovat se v celé problematice a následně usnadní konečný výběr.

Frekvence nebo také frekvenční rozsah

Je pravděpodobně nejdůležitějším technickým parametrem každých sluchátek. Měří vlastně vlny tónin, které jsou prostřednictvím sluchátek do uší přenášeny. Samotná frekvence je udávána v hertzech (Hz) a je doplněna údajem o hodnotě útlumu v decibelech (dB), která měří vlastně okraj frekvenčního pásma. Ačkoliv se toto pojmosloví zdá velmi složité, v praxi se dá velmi zlehčit, protože lidské ucho je schopno vnímat tóniny v rozsahu frekvence 20Hz až 20kHz, což je také ideální hladina, podle které byste se při výběru měli řídit. Útlum by pak měl ideálně dosahovat co nejnižších hodnot, aby nezmenšoval rozsah frekvence. Ideální hodnota útlumu se pohybuje pro běžné účely okolo 10dB.

Impedance

Impedance měří elektrický odpor sluchátek a je vyjádřena v ohmech. Pro účely poslechu bezdrátových sluchátek je vhodné volit sluchátka s nižším odporem, protože tolik nezatěžují baterii a navíc umožní poměrně hlasitý poslech. Pokud sluchátka mají vysokou impedanci, může to znamenat, že při používaní na bateriích s nízkou kapacitou budou velmi rychle vybitá, a především to může negativně ovlivnit jejich zvukové vlastnosti, protože nedostatečný přívod energie nedovolí reprodukovat adekvátní hlasitost. Bezdrátová sluchátka by proto měla dosahovat impedance okolo 50 ohmů a nejlepší volbou bývají sluchátka s impedancí 32 ohmů.

Přítlak

Přítlak měří, jakou silou tlačí mušle na uši posluchače. Tento údaj je důležitý pro pohodlí poslouchajícího, ale může ovlivnit i kvalitu zvuku, protože sluchátka s větším přítlakem přináší lepší eliminaci od okolních zvuků. Pro dosažení dobré kombinace pohodlí a zvukových vlastností je ideální volit sluchátka s přítlakem v hodnotách 1,5 až 5 newtonů.

Výkon

Výkon určuje, jak hlasitě dokáží vaše sluchátka hrát. Tato veličina je udávána v miliwattech (mW). Větší počet miliwattů pak logicky znamená větší výkon, ale u bezdrátových sluchátek velmi záleží na kapacitě baterie, protože sluchátka s větším výkonem mnohem více zatěžují akumulátor a podstatně rychleji ho tedy vybíjejí. Nelze určit optimální výkon pro každý model sluchátek a je velmi vhodné u každého vybraného modelu ověřit, zda výška výkonu drasticky nesnižuje výdrž baterie. Ideálním zdrojem informací jsou pro tento účel opět uživatelské recenze, kde naleznete zpětnou vazbu, od zákazníků, kteří již sluchátka zakoupili.

Citlivost

Citlivost je veličina bezprostředně závislá na výkonu. Měří vlastně, jak hlasitě jsou sluchátka schopná hrát při určitém výkonu. Citlivost je tedy vyjádřena v decibelech k miliwattům. Standardně sluchátka dosahují hodnot okolo 100 dB a kvalitnější modely se pohybují okolo 105 dB.

Zkreslení

Zkreslení měří, jak moc je kvalita zvuku ovlivněna cestou ze zařízení do vašich uší. V podstatě se tedy jedná o odchylku naměřenou v procentech, která určuje, o jak moc se kvalita zvuku snížila na cestě mezi zařízením a posluchačem. Běžná hodnota zkreslení u bezdrátových sluchátek se pohybuje okolo 1 %. Samozřejmě platí, že čím nižší míra zkreslení, tím kvalitnější a lépe poslouchatelný obsah se k posluchači dostává.


9. Cena

Při výběru správných bezdrátových sluchátek je velmi důležitým bodem nákupního procesu správné zvolení rozpočtu. Poslední kapitola našeho rozboru se bude věnovat popisu jednotlivých cenových skupin a pokusí se vás tak zasvětit do chápání odlišností jednotlivých kategorií.

Cena od 200 Kč do 500 Kč

Zcela úmyslně tato cenová kategorie začíná na ceně 200 Kč, protože levnější sluchátka téměř není možné pořídit. Od této cenové kategorie můžete očekávat sluchátka s velmi špatným výkonem, velkým zkreslením zvuku nebo nepohodlným držením ve vašich uších. Nejčastěji se jedná o klasická pecková sluchátka, která jsou považována za naprosto základní výbavu k multimediálním zařízením. Pozor musíte v nejnižší cenové kategorii dávat také na výdrž baterie, protože sluchátka s na první pohled lákavými parametry mohou disponovat velmi špatnou výdrží (viz kapitola o baterii). Nejnižší cenová třída je tak vhodná pouze pro nenáročné zákazníky s naprosto základními požadavky.

Cena od 500 Kč do 1 000 Kč

Sluchátka v této cenovce uspokojí většinu běžných posluchačů. Nenabídnou vám sice příliš oslnivé parametry, ale pro běžný poslech hudby, občasné hraní her nebo sledování televize vám bohatě postačí. Modely v této kategorii obvykle disponují slušnými technickými parametry, jsou vytvořeny z kvalitních materiálů, což zajišťuje jak jejich pohodlnost, tak i dobré zvukové vlastnosti a jejich baterie již většinou dosahují odpovídající výdrže.

Cena vyšší než 1 000 Kč

V poslední cenové kategorii naleznete opravdu širokou škálu produktů, protože nejdražší sluchátka se s cenou mohou vyšplhat i k desítkám tisíc korun. Nejdražší profesionální sluchátka nabízejí téměř nulové zkreslení, dech beroucí výkon, perfektní výdrž a velmi kvalitní materiály konstrukce. Sluchátka v nejvyšších cenových kategoriích jsou doporučována buď velmi náročným posluchačům anebo pro profesní využití například do audiostudií.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Bezdrátová sluchátka
Průměrné hodnocení 4.4 z 38 hlasů