Porovnávací test nejlepších
bezdrátových sluchátek
a jak je vybrat

V kategorii sluchátka přes hlavu doporučujeme Sony WH-1000XM2 Orientační cena: 6 500 Kč Zobrazit nabídky

Bezdrátová sluchátka jsou čím dál tím oblíbenější modifikací u běžných posluchačů, kterým s jejich pořízením odpadá nutnost starat se o nepraktický kabel. Bezdrátová sluchátka tak nachází širokou škálu využití, například pro sportovní účely, kde absence přípojného kabelu znamená větší mobilitu sportovce. Často se bezdrátová sluchátka využívají také v kombinaci s vestavěným mikrofonem, jako takzvané handsfree. V tomto případě dobře poslouží řidičům nebo i hráčům počítačových her.

Při našem testování jsme se zaměřili na jednotlivé druhy bezdrátových sluchátek podle konstrukce a rozdělili jsme je do kategorií velkých sluchátek přes hlavu a sluchátek do uší. Zajímaly nás ale i další specifika jako způsob připojení a přenosu signálu, elektrická impedance, citlivost, frekvenční odezva nebo například výdrž a doba nabíjení baterie, která sluchátka napájí.

Následující článek Jak vybrat bezdrátová sluchátka se bude věnovat jednotlivým typům produktů a rozebere i jejich technické specifikace, které můžou být pro nezasvěceného zákazníka poněkud složitější. Pokud si tedy při výběru nevíte rady, určitě vám následující řádky poslouží pro základní zasvěcení do problematiky.


Varianta výběru Vzhled Název Klady vzhledem k podkategorii Zápory vzhledem k podkategorii Orientační cena Aktuální cena

Top produkt

Sluchátka přes hlavu

Recenze Sony WH-1000XM2 Sony WH-1000XM2

Velký rozsah frekvenční odezvy,

Aktivní odhlučnění,

Výdrž baterie

Vyšší cena

6 500 Kč Zobrazit nabídky

Top cena/výkon

Sluchátka přes hlavu

Recenze Marshall Major II Bluetooth Marshall Major II Bluetooth

Slušná výdrž baterie

Delší doba nabíjení,

Vysoká impedance

2 500 Kč Zobrazit nabídky

Dostupná varianta

Sluchátka přes hlavu

Recenze Niceboy HIVE Niceboy HIVE

Nízká váha,

Nízká cena

Krátká výdrž baterie,

Bez naklápění mušlí (tlačí na uši)

800 Kč Zobrazit nabídky

Top produkt

Sluchátka do uší

Recenze Apple AirPods MMEF2ZM/A Apple AirPods MMEF2ZM/A

Design,

Kvalitní provedení,

Dobrý zvuk

Vysoká cena

5 000 Kč Zobrazit nabídky

Top cena/výkon

Sluchátka do uší

Recenze Niceboy HIVE Pods Niceboy HIVE Pods

Kvalitní zvuk za dobrou cenu

Pouze jedna barevná varianta

2 000 Kč Zobrazit nabídky

Dostupná varianta

Sluchátka do uší

Recenze Fixed Steel Fixed Steel

Nízká cena

Nízká citlivost

600 Kč Zobrazit nabídky
Parametr Sony WH-1000XM2 Marshall Major II Bluetooth Niceboy HIVE Apple AirPods MMEF2ZM/A Niceboy HIVE Pods Fixed Steel
Orientační cena 6 500 Kč 2 500 Kč 800 Kč 5 000 Kč 2 000 Kč 600 Kč
Výrobce Sony Marshall Niceboy Apple Niceboy Fixed
Typ sluchátek uzavřená uzavřená uzavřená pecky špunty špunty
Typ přenosu signálu  Bluetooth (4.1), NFC Bluetooth (4.0) Bluetooth (4.1) Bluetooth Bluetooth (4.2) Bluetooth (4.1)
Dosah signálu (m) 10 10 10 10 10 10
Citlivost (dB/mW)  103 98 100 - 92 42
Frekvenční odezva (Hz)  4 - 40 000 20 - 20 000 20 - 20 000 - 20 - 20 000 40 - 18 000
Impedance (Ω - ohm)  46 85 32 - 32 -
Velikost měniče (mm)  40 40 40 - 8 -
Vstupy USB; 3,5mm jack USB; 3,5mm jack USB; 3,5mm jack USB (připojení do pouzdra) USB (připojení do pouzdra) USB
Hmotnost (g) 275 202 115 8 (sluchátka), 38 (s pouzdrem) 80 (i s pouzdrem) 33
Mikrofon ano (integrovaný) ano (odjímatelný) ano (integrovaný) ano ano ano
Potlačení okolního hluku ano (aktivní) ano ano ne částečně částečně
Výdrž baterie (hod)  38 30 13 5 3 6 (poslech), 8 (hovor)
Doba nabíjení (hod) 4 6 2 - 3 15 minut pro 3 hodiny používání 2 1 - 2
Délka kabelu (cm)  150 až 200 130 - - -
Ovládání hlasitosti na sluchátkách ano ano ano ano ano ano
Vodotěsnost ne ne ne ne ne ne
Barva černá, zlatá, zelená, béžová černá, bílá, hnědá bílá, černá, modrá bílá černá černo-stříbrná

Recenze Sony WH-1000XM2

Recenze Sony WH-1000XM2

Top produkt

Sluchátka přes hlavu

Sluchátka Sony WH-1000XM2 jsou v kategorií sluchátek s konstrukcí přes hlavu jedním z nejlepších produktů, zároveň si ale za kvalitní poslech připlatíte. Při srovnání s konkurenty v této skupině modelů zjistíte, že tento produkt nabízí nejširší rozsah frekvenční odezvy od 4 Hz do 4 kHz. Se svým zařízením jej můžete propojit přes Bluetooth a NFC, dosah takového připojení je okolo deseti metrů. Uživatelé si na Sony WH-1000XM2 chválí aktivní potlačení okolních ruchů, skvělý zvuk i velmi dlouhou výdrž baterie, která na jedno nabití zvládne až 38 hodin fungování. Na plné nabití přitom postačí 4 hodiny. Impedance, tedy elektrický odpor sluchátek je 46 ohmů, což je dobrá hodnota i v našem srovnání. Výborná je i citlivost sluchátek 103 dB/mW.

Zobrazit nabídky

Recenze Marshall Major II Bluetooth

Recenze Marshall Major II Bluetooth

Top cena/výkon

Sluchátka přes hlavu

Marshall Major II Bluetooth jsou sluchátka, která jsme v našem srovnání v kategorii sluchátek přes hlavu zařadili na dobře hodnocené místo, kde se kloubí slušná cena a velmi kvalitní výkon. Za cenu do tří tisíc korun totiž dostanete model s dostačujícím frekvenčním rozsahem 20 Hz až 20 kHz, který úplně stačí pro kvalitní zvukový zážitek. Pozitivem je dost dlouhá výdrž baterie okolo 30 hodin poslechu, ale myslete na to, že nabití je ve srovnání s dalšími konkurenty spíš delší, protože zabere až 6 hodin. Nevýhodou je i vysoká impedance 85 ohmů, která víc namáhá baterii například při poslechu s vyšší hlasitostí. Standardní hodnota je přitom okolo 50 ohmů. Nižší ve srovnání s ostatními sluchátky je i citlivost 98 dB/mW.

Zobrazit nabídky

Recenze Niceboy HIVE

Recenze Niceboy HIVE

Dostupná varianta

Sluchátka přes hlavu

Dost muziky za výhodnou cenu. Takový popis sedí ke sluchátkům od firmy Niceboy s modelovým označením HIVE. Jde o typ zařízení s konstrukcí přes hlavu a za cenu pod tisíc korun získáte standardní frekvenční rozsah odezvy 20 Hz až 20 kHz společně s velmi nízkou impedancí 32 ohmů, což je přívětivé zejména pro baterii například při poslechu s vyšší hlasitostí. Výdrž baterie je ale ve srovnání s dražší konkurencí slabou stránkou těchto sluchátek. Na jedno nabití hrají pouze přibližně 13 hodin, přitom jiné modely se občas blíží i 40 hodinám. Dobrá je však doba nabíjení. Přístroj je plně nabitý už po 2 až 3 hodinách. Připojení probíhá klasicky přes Bluetooth a Niceboy HIVE nabídne i velmi dobrou citlivost 100 dB/mW.

Zobrazit nabídky

Recenze Apple AirPods MMEF2ZM/A

Recenze Apple AirPods MMEF2ZM/A

Top produkt

Sluchátka do uší

AirPods jsou hitem pro uživatele zařízení od společnosti Apple. Jak je u této značky zvykem, snoubí vysokou kvalitu a neotřelé provedení s velmi vysokými pořizovacími náklady. Na malé peckové sluchátka AirPods si v peněžence totiž musíte připravit okolo pěti tisíc korun. Připojení přes Bluetooth má standardní dosah 10 metrů. Výborná je velmi nízká váha, každé sluchátko váží pouze 4 gramy. AirPods se pyšní dlouhou výdrží, v dané kategorii. Na jedno plné nabití vydrží okolo pěti hodin, po rychlém čtvrthodinovém nabití jsou v provozu další tři hodiny. Nabíjení se uskutečňuje ve speciální krabičce s USB konektorem Lightning. Uživatelé tohoto modelu pochvalují dobrý tvar, automatickou synchronizaci a pěkný design. Za negativum považují špatné tlumení okolních zvuků.

Zobrazit nabídky

Recenze Niceboy HIVE Pods

Recenze Niceboy HIVE Pods

Top cena/výkon

Sluchátka do uší

Niceboy HIVE Pods jsou výbornou střední variantou mezi lacinými a méně kvalitními modely a drahými top produkty. Poskytují velmi kvalitní zvuk a velmi dobré peníze, poměr cena/výkon je zde teda nadstandardní. Propojení sluchátek s mobilním telefonem či jiným multimediálním zařízením e vytváří s Bluetooth pokročilé řady 4.2, který zajistí standardní dosah okolo deseti metrů. Model sluchátek nabízí dobrý rozsah frekvenční odezvy, na který jsme zvyklí u většiny i velkých headsetů. Ani citlivost 92 dB/mW zásadně nezaostává a mezi sluchátky do uší jde o výbornou hodnotu. Ve srovnání například s AirPods jde o těžší zařízení, i s nabíjecím pouzdrem je váha 80 g, což je téměř dvakrát tolik než u produktu od Apple. Uváděná impedance 32 ohmů je výborná a ve srovnání s ostatními konkurenty nadprůměrná. V čem ale Niceboy HIVE Pods zaostávají, je délka výdrže při plném nabití, která se pohybuje okolo 3 hodin. Nabíjení pak trvá dvě hodiny.

Zobrazit nabídky

Recenze Fixed Steel

Recenze Fixed Steel

Dostupná varianta

Sluchátka do uší

Pošetřit peněženku, to je oč tu běží. Jestliže je pro vás při nákupu bezdrátových sluchátek hlavní nízká cena a nelpíte na maximální kvalitě zvuku, doporučujeme se zaměřit na model Steel od společnosti Fixed. Tato špuntová sluchátka jsou zajímavě řešená, protože jsou k sobě připojena kabelem s ovladačem hlasitosti a mikrofonem. K sobě navzájem jsou pak špunty pro lepší skladnost přitahovány magnetem. Co se týče charakteristiky vydávaného zvuku, budete muset ve srovnání s konkurencí trošku ustoupit z nároků. Dostane se vám rozsahu frekvenční odezvy mezi 40 Hz a 18 kHz, což někteří sluchově citlivější uživatelé a odborníci poznají. Samotná citlivost sluchátek je podprůměrně nízká 42 dB/mW, při používání tedy můžete mít problém s hlasitostí. Váha 33 gramů je určitě přívětivá, navíc deklarovaná výdrž baterie 6 až 8 hodin a rychlost nabíjení 1 až 2 hodiny určitě potěší.

Zobrazit nabídky

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

 1. Obecná pravidla výběru
 2. Technologie připojení sluchátek
 3. Druhy bezdrátových sluchátek
 4. Otevřenost mušlí sluchátek
 5. Baterie
 6. Náušníky
 7. Headset
 8. Technické parametry
 9. Cena

1. Obecná pravidla výběru

 • Určete si, pro jaké účely chcete bezdrátová sluchátka využívat
 • Vytyčte si cenové hranice a podle nich zvažujte vhodné varianty
 • Vyhledejte na internetu dostupné uživatelské recenze na vybraný model
 • Pokud máte možnost, určitě vybraný model před koupí vyzkoušejte, vnímání zvuku je čistě subjektivní věc a každému sedí něco jiného

2. Technologie připojení sluchátek

Bezdrátová sluchátka lze podle technologie připojení rozdělit do tří hlavních skupin. Každá z technologií má své výhody a nevýhody, ačkoliv se většina dnešních odborníku shoduje, že nejlepší varianta je připojení přes bluetooth i další dvě technologie mají stále své zastánce.

Bezdrátová sluchátka s technologií bluetooth

Sluchátka připojená přes bluetooth mají dosah více než deset metrů a na rozdíl od dalších technologií nepotřebují ke svému provozu žádné vysílače signálu. V praxi tedy jejich provoz vypadá tak, že je jednoduše přes bluetooth propojíte se svým multimediálním zařízením a volně se pohybujete v blízkém okolí zařízení. Na rozdíl od připojení přes infračervené záření nemá bluetooth problém s průchodem přes zdi, což výrazně zvyšuje možnosti jeho využití. Technologii bluetooth bývá často vyčítáno, že není schopná přenášet hudební signál v dostatečné kvalitě, protože původně není určena pro přenos audio obsahu, ale pro přenos dat. I přesto je signál přenášený touto technologií podstatně kvalitnější než u infračerveného přenosu, a proto je také nejčastěji využívanou variantou.

Výhody Nevýhody
Nepotřebuje vysílače signálu Ačkoliv nabízí nejlepší přenos z bezdrátových technologií, stále nedosahuje kvalit drátových zařízení
Dokáže přenášet signál skrze objekty

Bezdrátová sluchátka s technologií infračerveného záření

Infračervená bezdrátová sluchátka mají menší dosah než ta připojená přes bluetooth. Jejich největší nevýhodou je nutnost přijímat signál přes vysílač, ke kterému navíc musíte být při poslechu rovně postaveni a nesmí mezi ním a sluchátky být vystavena žádná překážka. V praxi to znamená, že například není možné přinášet infračervený signál přes zdi a podobně. Jak již bylo řečeno, infračervený přenos nedosahuje kvalit bluetoothu. Z toho důvodu je vhodný tedy především pro sluchátka určená k televizím, kde mezi televizí a divákem neleží žádné překážky.

Výhody Nevýhody

Nižší cena

Nutnost vysílače

 

Využití u televizorů

Nedokáže přenášet signál skrze zdi a objekty

 

Bezdrátová sluchátka využívající rádiové frekvence

Sluchátka fungující na principu přenosu signálu přes rádiové frekvence také potřebují vysílač signálu, ale jeho dosah je podstatně větší než u infračervených technologií. S přenosem přes radiové frekvence můžete být od vysílače vzdálení až 100 metrů a dokáží překonat případné překážky v cestě signálu. Můžete ji tedy využívat i přes zdi a jiná tělesa. Nevýhodu radiových frekvencí je snižující se kvalita zvuku v závislosti na vzdálenosti od vysílače a všeobecný šum, který audio obsah velmi ovlivňuje.

Výhody Nevýhody
Velký dosah Nutnost vysílače
Dokáže vysílat signál skrze objekty Kvalita přenosu se snižuje se zvyšující se vzdáleností od vysílače

3. Druhy bezdrátových sluchátek

Bezdrátová sluchátka lze podle jejich vlastností rozdělit do několika skupin. Nejčastěji se sluchátka rozlišují podle kontaktu s uchem posluchače. Podle tohoto kritéria lze identifikovat tři skupiny: intraaurální, supraurální a circumaurální.

Intraaurální sluchátka

Tento druh sluchátek je charakteristický tím, že posluchač je vkládá přímo dovnitř ucha. Intraaurální sluchátka lze rozdělit na další dvě podkategorie, které se liší způsobem zakončení. V minulosti se nejčastěji používala pecková sluchátka, která se vyznačují tím, že jsou poměrně volně vložena v uchu posluchače a typicky mívají zakulacený tvar, aby nevypadávala. Všeobecně se pecky považují za nejméně kvalitní druh sluchátek a často jsou k dostání zdarma, jako základní výbava k jiným multimediálním zařízením.

Tento předpoklad však není univerzálně platný pro všechny případy a pecková sluchátka mají stále své zastánce, takže je můžete naleznout i ve vyšších cenových kategoriích. Druhým typem intraaualrálních sluchátek jsou dnes velmi hojně využívané špunty. Ty mají na svém konci speciální nástavec, který dokonale tlumí okolní zvuky, takže posluchač je úplně izolován od rušivých vlivů. Na druhou stranu se jim často vyčítá poměrně nepohodlné usazení špuntu v uchu, které nemusí každému vyhovovat.

Supraurální sluchátka

Sluchátka v této kategorii se umisťují na ušní boltec posluchače a svojí velikostí jej nepřesahují. Jsou rozměrnější než intraaurální, přesto bývají často velmi dobře skladné a poměrně lehké. Jejich největší nevýhodou je pravděpodobně relativní nepohodlnost, na kterou si uživatelé často stěžují. Samozřejmě ale záleží na preferencích každého posluchače a volba je tak velmi individuální.

Circumaurální sluchátka

Vzhledově jsou velmi podobné supraurálním, ale liší se především v tom, že mušle svojí velikostí přesahují velikost ucha uživatele a na svých okrajích se tak dotýkají boků jeho hlavy. Díky tomu poměrně dobře izolují okolní zvuky a používají se například v audiostudiích. Uplatnění však najdou i u běžných zákazníků, například k pohodlnému domácímu poslechu. Jejich největší nevýhodou je mohutnost, která je logicky spojena s vyšší váhou a tím pádem i s neskladností.

4. Otevřenost mušlí sluchátek

Mušle sluchátek, tedy ta část, která se dotýká ucha posluchače, může výrazně ovlivnit vlastnosti výsledného audio výstupu. Podle stupně otevřenosti se určuje eliminace od okolních zvuků.

Sluchátka s otevřenými mušlemi

Otevřená sluchátka jsou charakteristická otvory na vnější straně mušlí, díky kterým zpravidla špatně tlumí zvuky z okolí, ale na druhou stranu nabízí lepší kvalitu audia, protože výstup není zkreslený uzavřeností. Jsou proto správnou volbou na místa, kde posluchač není rušen okolními vlivy, anebo naopak není jeho okolí rušeno uniklým zvukem ze sluchátek.

Výhody Nevýhody
Věrné podání zvuku Rušení okolními vlivy

Sluchátka s uzavřenými mušlemi

Tato sluchátka nemají na mušlích žádné otvory, čímž posluchače separují od okolního dění. Výhodou je tedy to, že není rušen žádnými zvuky a také on sám neruší okolí ušlým záznamem. Bohužel uzavřenost sluchátek způsobuje určité zkreslení vycházejícího zvuku, takže perfektní tlumení je dosaženo na úkor části kvality přenosu. Uzavřená sluchátka proto volte jen v případě, kdy nechcete být rušeni nebo rušit své okolí poslechem.

Výhody Nevýhody
Velmi dobrá eliminace okolního ruchu Zkreslení zvuku

5. Baterie

Pravděpodobně největší nevýhodou bezdrátových sluchátek je nutnost jejich nabíjení. Protože sluchátka s absencí drátu přicházejí o přísun elektrické energie, je potřeba, aby ji získávala z externího zdroje. Kapacita baterie je udávána v miliampérhodinách (mAh) a větší počet mAh značí také větší výdrž. Nicméně jiný model sluchátek může se stejnou kapacitou vydržet v provozu jinou dobu, protože každá sluchátka mají také rozdílnou spotřebu.

Při výběru baterie byste neměli brát zařízení s minimální kapacitou 100 mAh, ale jak bylo již uvedeno, kapacita není zcela determinující pro konečnou výdrž sluchátek. Výrobci naštěstí uvádí velmi často skutečnou výdrž zařízení v provozu a zákazník se tak nemusí o miliampéry vůbec starat. Je však třeba mít na paměti, že udávaná výdrž může být značně zkreslená a je velmi vhodné si informace od výrobce ověřit v uživatelských recenzích na internetu.

6. Náušníky

Jedná se o tu část sluchátek, která leží na uchu a zprostředkovává výsledný zvukový efekt. Náušníky hrají velkou roli v pocitu z poslechu, protože jejich kontakt s uchem posluchače je velmi bezprostřední. Na trhu lze vybírat z velkého množství materiálů a není možné určit, který z nich je všeobecně nejkvalitnější. Následující kapitola se pokusí alespoň nastínit výhody a nevýhody jednotlivých struktur.

Plastové náušníky

Jsou nejčastěji používaným materiálem. Kvůli výborné přilnavosti a dobrým tlumivým schopnostem je možné jejich využití u všech druhů sluchátek. U pecek se obvykle můžete setkat s klasickým tvrdým plastem, který může být pro někoho poměrně nekomfortní variantou. Jiné druhy pak obvykle používají modifikace plastu s různým stupněm změkčení, který nabízí pohodlnější poslech.

Výhody Nevýhody
Dobré tlumivé vlastnosti Tvrdší varianty jsou nepohodlné

Kůže

Kůže je drahý materiál a obvykle je proto k nalezení spíše u sluchátek vyšší cenové kategorie. Na druhou stranu nabízí vysoký komfort a pohodlí, které posluchači umožní mít sluchátka na uších i několik hodin bez větších problémů. Nevýhodou kůže jsou horší možnosti jejího udržování. Zvláštní kapitolou jsou pak koženkové materiály, které tvoří levnější, ale také méně kvalitní alternativu ke kůži. Pro modely střední cenové třidy se však mohou stát koženkové náušníky zlatou střední cestou a jejich volba nemusí být krokem vedle.

Výhody Nevýhody
Velice kvalitní materiál, pohodlný a komfortní Vysoká cena

Textil

Textilní materiály nabízejí nespočet možností, které se všeobecně vyznačují velmi pohodlným usazením na uchu posluchače. Textil je také často vyzdvihován díky své savosti a velmi dlouhé životnosti.

Výhody Nevýhody
Pohodlný materiál, možnost výběru z několika variant, dlouhá životnost

Vysoká cena

 

7. Headset

Velmi oblíbenou modifikací nejen bezdrátových sluchátek se v současnosti stává tzv. headset, který doplňuje klasická sluchátka o mikrofon. Tento typ sluchátek využijí především řidiči a hráči počítačových her, kteří potřebují mít volné ruce a headset jim tak může perfektně nahradit mobilní telefon.

8. Technické parametry

Tato kapitola nabízí pro výběr sluchátek velmi důležitý popis jednotlivých technických specifikací. Při jejich hodnocení mějte však vždy na paměti, že výrobci se snaží udělat údaje velmi lákavé a používají tak k měření různých alternativních metod, které jim pomáhají dosahovat nesrovnatelně lepších výsledků, které se rozchází se skutečností. Tato kapitola proto nabízí spíše teoretický popis pojmů, který vám pomůže zorientovat se v celé problematice a následně usnadní konečný výběr.

Frekvence nebo také frekvenční rozsah

Je pravděpodobně nejdůležitějším technickým parametrem každých sluchátek. Měří vlastně vlny tónin, které jsou prostřednictvím sluchátek do uší přenášeny. Samotná frekvence je udávána v hertzech (Hz) a je doplněna údajem o hodnotě útlumu v decibelech (dB), která měří vlastně okraj frekvenčního pásma. Ačkoliv se toto pojmosloví zdá velmi složité, v praxi se dá velmi zlehčit, protože lidské ucho je schopno vnímat tóniny v rozsahu frekvence 20Hz až 20kHz, což je také ideální hladina, podle které byste se při výběru měli řídit. Útlum by pak měl ideálně dosahovat co nejnižších hodnot, aby nezmenšoval rozsah frekvence. Ideální hodnota útlumu se pohybuje pro běžné účely okolo 10dB.

Impedance

Impedance měří elektrický odpor sluchátek a je vyjádřena v ohmech. Pro účely poslechu bezdrátových sluchátek je vhodné volit sluchátka s nižším odporem, protože tolik nezatěžují baterii a navíc umožní poměrně hlasitý poslech. Pokud sluchátka mají vysokou impedanci, může to znamenat, že při používaní na bateriích s nízkou kapacitou budou velmi rychle vybitá, a především to může negativně ovlivnit jejich zvukové vlastnosti, protože nedostatečný přívod energie nedovolí reprodukovat adekvátní hlasitost. Bezdrátová sluchátka by proto měla dosahovat impedance okolo 50 ohmů a nejlepší volbou bývají sluchátka s impedancí 32 ohmů.

Přítlak

Přítlak měří, jakou silou tlačí mušle na uši posluchače. Tento údaj je důležitý pro pohodlí poslouchajícího, ale může ovlivnit i kvalitu zvuku, protože sluchátka s větším přítlakem přináší lepší eliminaci od okolních zvuků. Pro dosažení dobré kombinace pohodlí a zvukových vlastností je ideální volit sluchátka s přítlakem v hodnotách 1,5 až 5 newtonů.

Výkon

Výkon určuje, jak hlasitě dokáží vaše sluchátka hrát. Tato veličina je udávána v miliwattech (mW). Větší počet miliwattů pak logicky znamená větší výkon, ale u bezdrátových sluchátek velmi záleží na kapacitě baterie, protože sluchátka s větším výkonem mnohem více zatěžují akumulátor a podstatně rychleji ho tedy vybíjejí. Nelze určit optimální výkon pro každý model sluchátek a je velmi vhodné u každého vybraného modelu ověřit, zda výška výkonu drasticky nesnižuje výdrž baterie. Ideálním zdrojem informací jsou pro tento účel opět uživatelské recenze, kde naleznete zpětnou vazbu, od zákazníků, kteří již sluchátka zakoupili.

Citlivost

Citlivost je veličina bezprostředně závislá na výkonu. Měří vlastně, jak hlasitě jsou sluchátka schopná hrát při určitém výkonu. Citlivost je tedy vyjádřena v decibelech k miliwattům. Standardně sluchátka dosahují hodnot okolo 100 dB a kvalitnější modely se pohybují okolo 105 dB.

Zkreslení

Zkreslení měří, jak moc je kvalita zvuku ovlivněna cestou ze zařízení do vašich uší. V podstatě se tedy jedná o odchylku naměřenou v procentech, která určuje, o jak moc se kvalita zvuku snížila na cestě mezi zařízením a posluchačem. Běžná hodnota zkreslení u bezdrátových sluchátek se pohybuje okolo 1 %. Samozřejmě platí, že čím nižší míra zkreslení, tím kvalitnější a lépe poslouchatelný obsah se k posluchači dostává.

9. Cena

Při výběru správných bezdrátových sluchátek je velmi důležitým bodem nákupního procesu správné zvolení rozpočtu. Poslední kapitola našeho rozboru se bude věnovat popisu jednotlivých cenových skupin a pokusí se vás tak zasvětit do chápání odlišností jednotlivých kategorií.

Cena od 200 Kč do 500 Kč

Zcela úmyslně tato cenová kategorie začíná na ceně 200 Kč, protože levnější sluchátka téměř není možné pořídit. Od této cenové kategorie můžete očekávat sluchátka s velmi špatným výkonem, velkým zkreslením zvuku nebo nepohodlným držením ve vašich uších. Nejčastěji se jedná o klasická pecková sluchátka, která jsou považována za naprosto základní výbavu k multimediálním zařízením. Pozor musíte v nejnižší cenové kategorii dávat také na výdrž baterie, protože sluchátka s na první pohled lákavými parametry mohou disponovat velmi špatnou výdrží (viz kapitola o baterii). Nejnižší cenová třída je tak vhodná pouze pro nenáročné zákazníky s naprosto základními požadavky.

Cena od 500 Kč do 1 000 Kč

Sluchátka v této cenovce uspokojí většinu běžných posluchačů. Nenabídnou vám sice příliš oslnivé parametry, ale pro běžný poslech hudby, občasné hraní her nebo sledování televize vám bohatě postačí. Modely v této kategorii obvykle disponují slušnými technickými parametry, jsou vytvořeny z kvalitních materiálů, což zajišťuje jak jejich pohodlnost, tak i dobré zvukové vlastnosti a jejich baterie již většinou dosahují odpovídající výdrže.

Cena vyšší než 1 000 Kč

V poslední cenové kategorii naleznete opravdu širokou škálu produktů, protože nejdražší sluchátka se s cenou mohou vyšplhat i k desítkám tisíc korun. Nejdražší profesionální sluchátka nabízejí téměř nulové zkreslení, dechberoucí výkon, perfektní výdrž a velmi kvalitní materiály konstrukce. Sluchátka v nejvyšších cenových kategoriích jsou doporučována buď velmi náročným posluchačům anebo pro profesionální využití například do audiostudií.

Jak vám pomohl tento článek? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Bezdrátová sluchátka
Průměrné hodnocení 4.9 z 12 hlasů