Menu

Recenze a srovnání JBL Tune 510BT

Pro nenáročné v kategorii Bezdrátová sluchátka přes hlavu

Klady

  • Solidní výdrž baterie
  • Solidní neutrální pojetí zvuku s ohledem k ceně
  • Hlasový asistent a přijímání hovorů

Zápory

  • Poměrně nekvalitní plast
  • Z kodeků pouze SBC
  • Bez sluchátkového konektoru
900 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje

Mezi nejoblíbenější cenově dostupná sluchátka patří JBL Tune 510BT zcela neodmyslitelně. Kvalita provedení sice odpovídá cenové hladině, ve které se pohybují, zvukové pojetí je ale oproti konkurenčním zařízením o kousek lepší. Za cenu lehce přes tisíc korun tak uživatel získává relativně obstojnou reprodukci zvuku, ač v celoplastovém balení. Zcela standardní velikost měničů 32 mm charakterizuje v tomto případě nikterak zvláštní frekvenční rozsah 20 až 20 000 Hz. Ten pokrývá vše, co podle anatomických příruček lidské ucho slyší.

Konstrukčně řešili vývojáři tento model jako sluchátka uzavřená, koženkovým povrchem dosedající na uši. Jejich přítlak není ani velký, ani příliš malý. To v praxi znamená, že sluchátka netlačí a v posilovně by zároveň neměla nijak zásadně padat. To však běžně záleží zejména na velikosti hlavy uživatele. Protože je hlavový most také z plastu, příliš jej neroztáhnete. Výrobce nabízí 4 barevné varianty tohoto 146 gramů vážícího produktu.

Parametr Tento produkt
Výrobce

JBL

Provedení

Na uši

Konstrukce

Uzavřená

Frekvenční rozsah (Hz)

20-20 000

Citlivost (dB)

103,5

Impedance (Ω)

32

Velikost měniče (mm)

32

Počet měničů v 1 sluchátku

1

Přítlak/tlak v uchu

Příjemný

Materiál

Plast

Materiál náušníků

Umělá kůže

Počet barevných variant

4

Hmotnost (g)

146

Hodnocení funkcí a baterie

Recenzovaný model se neřadil v době psaní tohoto článku mezi ty nejmodernější varianty na trhu, stále však své cenové třídě kvalitativně odpovídal. I přes svou zavedenost na trhu však využívá poměrně moderní Bluetooth 5.0. Vybraný model podporuje pouze kodek SBC, který nelze označit za optimální ani pro účely poslechu zvuku nižší kvality, jaký nabízí například Spotify. Na druhou stranu zde opět vstupuje do výpočtu cena, která využití lepšího kodeku v podstatě neumožňuje.

Při procházce na ulici nebo jízdě vlakem, obzvláště v zimním období, je vždy pohodlnější mít mobil v kapse. V takové situaci se však hudba ovládá poměrně špatně. Výrobce proto na mušle sluchátek umístil hardwarová tlačítka, která vám umožní přepínat vaše oblíbené písničky po cestě do školy či do práce bez nutnosti vytáhnout mobil z kapsy. Neschází navíc mikrofon pro uskutečňování telefonních hovorů (kvalitativně od něj moc neočekávejte) a podpora hlasového asistenta.

Výdrž baterie se pohybuje okolo 40 hodin, v praxi se ale bude lišit podle toho, jak hlasitý bude poslech. Většinou výrobci stanovují čas přehrávání pro hlasitost 60 %. Ve své podstatě je ale 40 hodin doba opravdu dlouhá a nezklame ani při delších cestách. Stejně tak je výborná rychlost nabíjení. Sluchátka dobijete za čas ekvivalentní nebo kratší 3 hodin, a to do plného stavu baterie.

Parametr Tento produkt
Připojení

Bluetooth 5.0

Kodek

SBC

Volitelný kabel

Ne

Ovládání na sluchátkách

Tlačítka

Mikrofon

Ano

Přijímání hovorů

Ano

Voděodolnost

Ne

Max. výdrž baterie (hod)

40

Doba nabíjení sluchátek (hod)

3

Aktivní potlačení okolního hluku (ANC)

Ne

Bezdrátové nabíjení

Ne

Hlasový asistent

Ano

Názory uživatelů a dalších expertů

Sluchátka JBL Tune 510BT si svou překvapivou cenou vydobyla pevné místo na trhu. Z toho důvodu se jim věnují ve svých recenzích nejen uživatelé, ale také odborná veřejnost. Experti vyjmenovávají mezi klady zejména solidní a konzistentní podání zvuku s ohledem na cenovou kategorii, stejně jako dlouhou výdrž baterie a snadné ovládání skrze hardwarová tlačítka umístěná přímo na mušlích. Bohužel se s ekonomickými přínosy objevují také nedostatky, a to zejména špatná izolace okolního zvuku a konstrukce, která působí asi tak kvalitně, jako čínská neznačková sluchátka za pár stokorun.

Uživatelé však volí poměrně kladná slova. Oceňují dlouhou výdrž baterie v kombinaci s rychlým nabíjením přes USB-C konektor, ale také pohodlí při nošení, nízkou hmotnost či solidní kvalitu zvuku v kategorii. Kvůli uzavřené konstrukci si ale nejeden z recenzentů povšiml, že se mu ve sluchátkách nadměrně potí uši. Ti, kdož disponují většími rozměry hlavy, vytýkají konstrukci určení spíše pro menší až průměrně velké lebky.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

V tomto případě musíme dát za pravdu zejména tezím, které vynášejí ostatní odborníci. Jedná se o poměrně zdařilý výrobek s perfektním poměrem ceny a výkonu, nikoliv už však kvality provedení. V těle z levného plastu se skrývají solidně odladěné reproduktory, které si s konkurencí v této cenové hladině moc nezavdají.

Stinné stránky jsou ale poněkud rozsáhlejší, než jen ve smyslu kvality provedení hlavového mostu a mušlí. Celá konstrukce odpovídá spíše menší lebce a interní komponenty umožní přehrávání pouze prostřednictvím kodeku SBC. S ohledem na omezenou kvalitu reproduktorů v mušlích to ale nebude nijak zásadně vadit, těch pár kilobajtů dat za sekundu navíc, které by dokázal převést například kodek AptX, by nebylo stejně poznat. Zařízení schází sluchátkový konektor, baterie však vydrží nadstandardních 40 hodin, kabel tedy pravděpodobně nebudete ani nikdy vyžadovat.

Naše hodnocení a závěr

Bezdrátová sluchátka JBL Tune 510BT se vyznačují svým výborným poměrem ceny a výkonu. Jedná se přesně o tu variantu, na kterou byste se měli zaměřit, pokud je váš rozpočet omezený, ale plechový zvuk nejlevnějších čínských sluchátek vás moc neláká. Za cenu kousek přes 1 000 Kč v době psaní recenze (leden 2022) dostanete k dispozici pokrytí celého slyšitelného frekvenčního pásma, ale také dosti hlasitý a dlouhý poslech. Ostatně výrobce slibuje až 40 hodin provozu na jedno nabití.

Sluchátka bohužel příliš netlumí, a to jak zvuk zvenčí, tak zvuk zevnitř. Pokud byste se chtěli zaměřit spíše na kvalitnější pojetí zvuku, konstrukci i izolaci a nějaká ta tisícikoruna navíc je odůvodnitelná, pak se zaměřte na model Marshall Major III Bluetooth.

900 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: JBL Tune 510BT
Nikola Engelmann
Redaktorka
Nikola je nadšenou uživatelkou technologií od chytrých hodinek až po sluchátka. Na základě svých osobních zkušeností s různými typy bezdrátových sluchátek, vám dokáže poradit, jaký model je nejlepší pro sport a který naopak využijete v práci. Kromě toho ráda zkoumá nové trendy, a to nejen v oblasti audiotechniky, díky čemuž její jméno najdete i u dalších našich recenzí ze světa technologií.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Recenze JBL Tune 510BT

JBL Tune 510BT

900 Kč Orientační cena