Menu

Recenze a srovnání Marshall Major IV Bluetooth

Top cena-výkon v kategorii Bezdrátová sluchátka přes hlavu

Klady

  • Extrémní výdrž baterie
  • Podstatné zlepšení zvuku oproti předchozím verzím
  • Nízká hmotnost

Zápory

  • Trochu méně odolná konstrukce než v minulosti
  • Pouze kodek SBC
2 500 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje

Nástupcem zavedené a velice oblíbené řady Marshall Major se stal koncem roku 2020 model Marshall Major IV. Tento bezdrátový model čtvrté generace se drží zavedeného vintage designu, přinesl s sebou ale celou řadu změn. V základu se jedná o kompaktní, spolehlivá a designová sluchátka, která potěší zejména svými basy.

Mušle s konstrukcí přes uši a s povrchem z měkčí koženky skrývají na každé straně jeden 40mm měnič. Citlivost dosahuje 99 dB, sluchátka proto vyhoví i pro hlasitější poslech. V minulosti byl jednou z kritizovaných vlastností nadstandardně silný přítlak, který sice zajistil pevnou pozici na uších i při běhu, ale bolely z něj uši. Výrobce tuhost náhlavního mostu lehce upravil, a i když je přítlak stále silnější, je nyní podstatně snesitelnější.

Na konstrukci najdete méně kovu, než tomu bylo dříve a bohužel působí sluchátka i trochu méně odolně. S tím se ale pojí i jisté benefity, a to zejména nižší hmotnost. Ta je pouhých 165 gramů, čímž se model srovnal na průměrnou hodnotu konkurenčních modelů. V minulosti patřila sluchátka Major spíše mezi ta těžší. Mušle lze sklopit pro úsporu místa v batohu, bohužel je ale nelze otočit a kolem krku jsou sluchátka dosti těsná.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Marshall

Provedení

Na uši

Konstrukce

Uzavřená

Citlivost (dB)

99

Impedance (Ω)

32

Velikost měniče (mm)

40

Počet měničů v 1 sluchátku

1

Přítlak/tlak v uchu

Silný

Materiál

Kov, plast, umělá kůže

Počet barevných variant

2

Hmotnost (g)

165

Baterie

Tím vůbec největším benefitem nové generace je vylepšená výdrž baterie. A zlepšení je tak výrazné, že se jej nebojíme označit za největší z pokroků společnosti. Výrobce výdrž baterky čtyřnásobně navýšil, počítat tak můžete až s 80 hodinami poslechu na jedno nabití. To je čas ve srovnání s konkurencí (v květnu 2022) výrazně nadprůměrný. Doplnění baterie přitom trvá stále stejnou dobu, tedy přibližně 3 hodiny.

Parametr Tento produkt
Max. výdrž baterie (hod)

80

Doba nabíjení sluchátek (hod)

3

Bezdrátové nabíjení

Ano

Funkce

Stabilní propojení se zdrojem signálu zajistí modul Bluetooth 5.0. Bohužel ale došlo k ořezání podporovaných kodeků a sluchátka jsou tak odkázána na základní kodek SBC. Předchozí generace přitom pracovaly i s kvalitnějším aptX. Je ale pravdou, že při přehrávání hudby prostřednictvím služby Spotify, kterou lidé k poslechu hojně využívají, nebude mezi těmito kodeky žádný reálně slyšitelný rozdíl.

Ve chvíli, kdy by vám snad došla baterie, můžete sluchátka připojit k telefonu také pomocí kabelu Jack 3,5 mm. Veškeré jejich ovládání pak zajistí jediné tlačítko. Aktivní potlačení okolního hluku tomuto modelu schází.

Parametr Tento produkt
Připojení

Bluetooth 5.0

Kodek

SBC

Volitelný kabel

Ano

Ovládání na sluchátkách

Tlačítko

Aktivní potlačení okolního hluku (ANC)

Ne

Voděodolnost

Ne

Mikrofon

Kvalita záznamu mikrofonem při telefonním hovoru je solidní, sluchátka poměrně úspěšně odmítají okolní hluk. Do značné míry však odmítají také vaši vlastní mluvu. Ne že by váš hlas nenaznamenávala, ale výsledný hovor je poměrně tichý. Budete tedy muset při hovoru mluvit hlasitěji, zejména v hlučnějším prostředí.

Parametr Tento produkt
Mikrofon

Ano

Přijímání hovorů

Ano

Hlasový asistent

Ne

Názory uživatelů a dalších expertů

Hodnocení uživatelů jsou ryze kladná. Mezi benefity uživatelé zmiňují nejčastěji dobrou kvalitu zvuku, zajímavý design produktů společnosti Marshall, nízkou hmotnost a nově také to, že jsou sluchátka pohodlná, a přesto drží dobře na hlavě. V minulosti směřovaly k výrobci výtky s ohledem na vysoký a pro mnohé bolestivý přítlak na uších, výrobce jej však u nového modelu vyřešil. Negativní informace poskytnuté uživateli jsme nedohledali.

Experti, kteří sluchátka podrobně testovali, se s běžnými posluchači v zásadě shodují. Mezi benefity však zmiňují také dobré vykreslení basových poloh, možnost pasivního poslechu na druhých sluchátkách libovolného výrobce prostřednictvím kabelu Jack 3,5 mm a intuitivní ovládání tlačítkem. Sluchátka však nedoporučují audiofilům, kteří preferují vyrovnaný a neutrální zvuk. Model vyhoví spíše milovníkům hutných basů.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Stejně jako v minulosti musíme výrobce pochválit pro dobrou kvalitu zvuku ve své cenové hladině. Oproti předchozím generacím ale označíme za největší přednost recenzovaného modelu výdrž baterie a její možnosti nabíjení. Doba poslechu až 80 hodin na jedno nabití je zkrátka něčím, co na trhu v této cenové relaci nemá ani zdaleka obdoby. Baterii je navíc nově možné doplňovat bezdrátově.

Co nás ale tolik netěší, je mírné vzdálení od tradičně vysoce odolné konstrukce, která vám vydrží dlouhá léta. Pokud vedle sebe postavíte předchozí generace s tou aktuální, na první pohled uvidíte rozdíl. Kovu je méně, sluchátka vypadají křehčí, a také tak v ruce působí.

Porovnání s alternativami

Protože jsou sluchátka Marshall v řadě Major jedna z těch vůbec nejrozšířenějších, není žádným překvapením, že je stále možné zakoupit na pultech obchodů i předchozí generaci Marshall Major III BT. Když přikročíme ke srovnání těchto dvou variant, starší z nich je samozřejmě levnější. Vystačit si však budete muset se 4krát kratší výdrží baterie (i když je 20 hodin stále hodně) a horší kvalitou zvuku.

Marshall Major III potěší vyšší kvalitou konstrukce, která na první pohled i v ruce působí o kousek robustněji. S tím souvisí ale též o něco vyšší hmotnost. Počítat budete muset i s vyšším přítlakem na uši, který ne každému vyhovuje. Jednalo se ostatně o nejčastěji kritizovanou vlastnost staršího z těchto zařízení. Celkově vzato, rozhodně doporučujeme volit modernější Marshall Major IV, které své předchůdce v mnohém výrazně překonaly.

Závěrečné shrnutí

Marshall Major IV Bluetooth patří mezi ta sluchátka, která se pyšní výborným poměrem ceny a výkonu. Ikonický design společnosti Marshall doplňují pohodlné, ale na uších dobře držící náušníky a kvalitní zvuk produkovaný dvojicí 40mm měničů. Sluchátkům neschází kompletní, ale snadné a intuitivní ovládání jedním tlačítkem, zcela nadstandardní 80hodinová výdrž baterie, bezdrátové nabíjení a možnost konání telefonních hovorů. V balení navíc najdete také klasický kabel Jack 3,5 mm.

Sluchátka potěší zejména příznivce hudby, která se zakládá spíše na basech než na zpěvu ve vysokých polohách. Neutrální pojetí zvuku od nich proto nečekejte. Pokud vám jde právě o co nejpřesnější reprodukci, zaměřte se spíše na Sony WH-1000XM4.

2 500 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Marshall Major IV Bluetooth
Nikola Engelmann
Redaktorka
Nikola je nadšenou uživatelkou technologií od chytrých hodinek až po sluchátka. Na základě svých osobních zkušeností s různými typy bezdrátových sluchátek, vám dokáže poradit, jaký model je nejlepší pro sport a který naopak využijete v práci. Kromě toho ráda zkoumá nové trendy, a to nejen v oblasti audiotechniky, díky čemuž její jméno najdete i u dalších našich recenzí ze světa technologií.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Recenze Marshall Major IV Bluetooth

Marshall Major IV Bluetooth

2 500 Kč Orientační cena