Následující článek přinese podrobný návod, jak vybrat bezdrátový domovní zvonek. Mimo jiné se zde můžete dočíst:
- Proč koupit bezdrátový zvonek – nejvýraznější výhody bezdrátových zvonků spočívají v nízké pořizovací ceně a jednoduché instalaci, k níž není potřeba žádného vrtání.
- Nevýhody bezdrátového zvonku – bezdrátové zvonky jsou spojeny s omezeným dosahem, průchodu signálu totiž brání stěny. Musíte také neustále myslet na výměnu baterií.
- Důležité parametry – podstatné je zaměřit se na dosah zvonku, způsob napájení nebo stupeň odolnosti vůči vodě a prachu. V potaz berte i parametry ovlivňující samotné zvonění, jako je hlasitost nebo nabízené melodie.
- Pokročilé funkce – základní funkcí zvonku je zvonit, některé chytré modely ale mohou být vybaveny kamerou či mikrofonem. Za to si však musíte pořádně připlatit.
- Příslušenství – pokud vám nestačí výrobcem uvedený dosah, můžete svůj zvonek vybavit prodlužovačem signálu (tzv. repeaterem).
- Oblíbené značky – nejširší nabídku bezdrátových zvonků na českém trhu nabízí výrobci Emos, Elektrobock, Solight nebo Nedis.
- Ceny bezdrátových zvonků – bezdrátové zvonky můžete pořídit už za několik stovek korun, s rostoucí cenou se ale dočkáte pokročilejších funkcí, které přispívají k uživatelskému komfortu.
- Klasický drátový vs. bezdrátový zvonek – komplexní srovnání obou variant včetně důležitých výhod a neduhů.
- Jak nainstalovat bezdrátový zvonek – krátký průvodce pro případ, že by se vám hodila pomoc s instalací bezdrátového zvonku.
Proč koupit bezdrátový zvonek
Bezdrátový zvonek přináší praktické řešení pro situace, kde není možné použít tradiční drátové připojení. Mezi jeho největší výhody patří:
- Nízká pořizovací cena – nejlepší bezdrátové zvonky začínají už na 150 Kč. Jsou cenově dostupnější než tradiční drátová připojení a lépe se montují.
- Snadná instalace – k umístění bezdrátového zvonku není nutné vrtat do zdí ani provádět žádné stavební úpravy.
- Libovolné umístění – bezdrátový zvonek můžete umístit téměř kamkoliv, je tak ideální pro odlehlé místnosti nebo práci venku.
- Možnost přidání více komponent – často můžete pořídit i několik zvonků nebo přijímačů navíc, opět bez nutnosti montování.
Nízká pořizovací cena
Velmi příjemná cena je jednou z hlavních výhod bezdrátových zvonků. Tyto zařízení jsou cenově dostupnější než běžná drátová připojení, s cenami začínající už na 150 Kč. V porovnání s tradičními drátovými variantami jsou bezdrátové možnosti nejen ekonomičtější, ale také mnohem jednodušší na montáž.
Snadná instalace
Bezdrátové zvonky nesou způsob instalace již v samotném názvu. K tomu, abyste je mohli zakomponovat do svého domova, nepotřebujete provádět žádné stavební úpravy, není nutné vrtat do zdi ani nikde vést kabely. Bezdrátový zvonek se skládá z přijímače, který se umísťuje dovnitř (právě ten doma zvoní), a venkovního tlačítka, které vysílá signál.
Zvonek a přijímač spolu komunikují bezdrátově, většinou pomocí rádiových vln. K jejich provozu je stačí někam položit, popřípadě nalepit nebo zavěsit. Z toho důvodu se hodí všude, kde nemůžete nebo nechcete vrtat, také ale do kompozičně složitějších prostor.
Libovolné umístění
Bezdrátový zvonek nabízí flexibilitu umístění, kterou vám běžný kabelový zvonek sotva poskytne. Pokud si pohlídáte dostatečný dosah zvonku, můžete přijímač umístit téměř kamkoliv – ať už potřebujete zaslechnout příchozí návštěvy v odlehlých místnostech, při práci venku na zahradě nebo v prašném prostředí garáže.
Jedinou limitací je umístění venkovní jednotky, která je celoročně vystavena dešti, sněhu a dalším neřestem počasí. Měli byste ji tak schovat pod stříšku, či si pořídit model s voděodolným designem.
Možnost přidání více komponent
Bezdrátové propojení zvonku a hlavní jednotky s sebou nese pozitivum také v podobě možnosti snadného přidání více komponentů. V závislosti na konkrétním modelu tak můžete s přijímačem propojit více zvonků, například každý k jedněm dveřím, nebo naopak jeden zvonek spojit s dvěma přijímači, abyste věděli o příchozí návštěvě v každém patře nebo místnosti.
Bezdrátové zvonky s více komponenty jsou ideální volbou například pro vícegenerační domy. Některé zvonky mají více komponent rovnou v balení, u ostatních se poohlížejte po možnosti jejich pozdějšího dokoupení, budete-li je potřebovat.
Nevýhody bezdrátového zvonku
S bezdrátovými zvonky se ale pojí také jisté nevýhody. Ty jsou především následující:
- Omezený dosah – komunikaci mezi zvonkem a přijímačem mohou bránit zdi.
- Nutnost měnit baterie – u zvonků na klasické baterky je nutné kontrolovat, zda se jim baterka nevybíjí, jejich signál je pak výrazně slabší.
- Riziko odlepení – připevnění zvonku lepicí páskou je riskantní kvůli možnému odlepení nebo krádeži, doporučujeme venkovní jednotku přišroubovat.
Omezený dosah
Pravděpodobně nejvýraznějším neduhem bezdrátových zvonků je jejich omezený dosah. Výrobce sice může udávat dosah signálu několik desítek, nebo dokonce stovek metrů, realita však bude diametrálně odlišná. Průchodu signálu totiž v praxi brání zdi.
Obzvláště máte-li starší dům s tlustými stěnami, počítejte s tím, že dosah signálu mezi zvonkem a přijímačem může být i několikanásobně nižší než výrobcem udávaná hodnota. Ta je totiž zamýšlena jako dosah na otevřeném prostranství a překážky nebere v potaz. Může se tak stát, že budete nuceni umístit přijímač na jiné místo, než jste plánovali, aby se zvonkem vůbec dovedl komunikovat.
Nutnost měnit baterie
Spolehlivost ale závisí také na tom, zda má zvonek dostatek energie k provozu. Bezdrátové zvonky jsou často poháněny obyčejnými baterkami, které se mohou rychle vybíjet a při nižším stavu baterie mohou vydávat slabší signál, který nemusí přijímač zachytit.
Stav baterií je tedy nutné pravidelně sledovat – některé modely na to však myslí a disponují notifikační diodou, která vás včas upozorní na vybitou baterii. Výjimečně pak můžete narazit i na zvonky, které jsou kompletně bezbateriové.
Riziko odlepení
Většina bezdrátových zvonků bývá opatřena oboustrannou lepicí páskou, která umožní venkovní jednotku snadno manuálně připevnit ke dveřím či vstupní brance. Takové řešení je však velmi základní a nemůžeme ho příliš doporučit – riskujete, že vám zvonek někdo ukradne, nebo že lepidlo působením počasí zteří a jednotka se sama odlepí. Pro větší bezpečnost je tak lepší zvonek vždy ke zdi přišroubovat.
Důležité parametry
Při výběru bezdrátových domovních zvonků je důležité sledovat několik parametrů, které vypovídají o jejich kvalitě a nebo třeba jak dlouho vám vydrží. Jedná se především o:
- Dosah – počítejte vždy s nižší reálnou hodnotou než udává výrobce, průchodu signálu brání stěny. Ideálně se poohlížejte po funkci repeateru.
- Napájení – tlačítko zvonku je nejčastěji na baterky nebo bezbateriové, přijímač se většinou umisťuje do zásuvky.
- Odolnost – v potaz berte stupeň krytí IP proti prachu a vodě, kromě toho si ale hlídejte zejména u venkovního tlačítka, do jakých provozních teplot je určeno.
- Výběr melodie – širší výběr je vždy lepší volbou, melodie zvonku by měla být jasná a neměla by vám splývat například s hudbou z televize nebo rádia.
- Nastavení hlasitosti – zvonek byste měli dobře slyšet za všech okolností, proto je důležité, pokud nabízí více stupňů hlasitosti.
- Světelná signalizace – slouží pro vizuální upozornění, že zvonek zvoní, ideálně by měla být na tlačítku i přijímači.
Dosah
Dosah bezdrátového zvonku udává maximální vzdálenost, v jaké od sebe mohou být obě jednotky umístěny, aby spolu komunikovaly. Hodnoty se nejčastěji drží v rozmezí 50–200 m. Obvykle však počítají s volným prostorem, kde průchodu signálu téměř nic nebrání – v praxi však signál povede přes zdi. Počítejte tak s tím, že výsledný dosah bude vždy o něco nižší, než udává výrobce.
Pokud sháníte bezdrátový zvonek, který bude spolehlivě fungovat i na delší vzdálenosti, hledejte modely s funkcí repeateru, tedy možností prodloužení signálu. Takový bezdrátový zvonek by měl zvonit, i když budou obě jednotky daleko od sebe, a to i přes několik stěn.
Napájení
Způsob napájení se liší u samotného zvonku a vnitřní jednotky, která přijímá signál:
- Venkovní jednotka – bývá zpravidla poháněna bateriemi, což vyžaduje pravidelnou kontrolu výdrže. Existují však i bezbateriová tlačítka, která fungují pouze na mechanickou energii.
- Vnitřní jednotka – síťové připojení je vhodné pro stabilní umístění, naopak bateriová varianta je přenosná, což ocení majitelé rozsáhlých nemovitostí.
Venkovní jednotka
Tlačítko zvonku je nejčastěji poháněno bateriemi, u kterých je nutné hlídat jejich výdrž. Vybitá baterka může snižovat sílu signálu a zvonek poté nemusí spolehlivě zvonit. Na trhu ale můžete najít i takzvaná bezbateriová tlačítka. Ta fungují poměrně unikátním způsobem na mechanickou energii z pouhého stisku tlačítka. Ke svému provozu tedy žádný akumulátor nepotřebují.
Vnitřní jednotka
Tzv. “přijímač” má nejčastěji jeden ze dvou typů napájení: buď může vyžadovat neustálé zapojení do sítě, nebo také funguje na baterie. První možnost je častější a hodí se především tehdy, pokud máte u vchodových dveří volnou elektrickou zásuvku a nepotřebujete zvonek nikam přenášet.
Oproti tomu bateriovou variantu ocení ocení majitelé rozlehlých domů, kteří tráví spoustu času na zahradě či v garáži. Můžete si tak přijímač nosit s sebou a vyhnout se například nepříjemné situaci, kdy se k vám návštěva nedozvoní.
Odolnost
Odolnost je parametr, který se týká venkovní jednotky zvonku s tlačítkem. Ta totiž musí odolávat všemožným povětrnostním podmínkám, dešti, sněhu, mrazu nebo naopak vysokým letním teplotám. V tomto ohledu se tedy zaměřte na dvojí odolnost – obojí si popíšeme v kapitolách níže:
- Odolnost proti prachu a vodě – tzv. stupnice “IP”
- Odolnost proti vysokým teplotám
Odolnost proti prachu a vodě
Krytí výrobku proti prachu a vodě se počítá podle univerzální stupnice IP. Odolnost se udává ve tvaru IPxx, přičemž první číslo x značí odolnost vůči prachu a druhé vůči vodě. Obecně se můžete spolehnout na to, že vyšší hodnota vám poskytne lepší úroveň ochrany.
Tabulka popisuje stupně krytí proti vniknutí prachu:
Stupeň | Ochrana vůči vniknutí prachu |
IP5x | Částečná |
IP6x | Úplná |
Tabulka popisuje stupně krytí proti vniknutí vody:
Stupeň krytí | Ochrana vůči vodě |
IPx0 | Bez ochrany |
IPx1 | Slaběji kapající voda |
IPx2 | Silněji kapající voda |
IPx3 | Stříkající voda z jednoho úhlu |
IPx4 | Stříkající voda z více úhlů, slabší déšť |
IPx5 | Tryskající voda, přívalový déšť |
IPx6 | Intenzivně tryskající voda |
IPx7 | Potopení ve vodě po dobu 30 min do hloubky 1 metr |
IPx8 | Potopení ve vodě dle podmínek výrobce |
IPx9 | Tryskající vysokotlaká teplá voda |
Zvonek, který odolá dešti, by tedy měl splňovat minimálně stupeň ochrany IPx4, doporučujeme ale sáhnout po modelu s ochranou IPx5 a vyšší, který bez problému přežije i silný liják.
Mějte však na vědomí, že voděodolné zvonky bývají o něco dražší než standardní modely, ačkoliv nejde o nijak závratný rozdíl (nanejvýš pár stovek Kč). Pokud si tak voděodolnost z nějakého důvodu nemůžete dovolit, pamatujete, že venkovní jednotku musíte chránit proti dešti jiným způsobem – ať už zděnou stříškou či ručně namontovaným krytem.
Odolnost proti vysokým teplotám
Venkovní jednotka bude muset však kromě přímého slejváku odolávat i vlhkosti, větru a především vysokým teplotám, proti kterým vám stříška příliš nepomůže. Je proto vhodné před koupí zvonku zohlednit i tyto faktory.
Většina výrobců u svých modelů udává rozsah teplot, do kterých jsou určeny. Ten se nejčastěji pohybuje od -20 do +40 °C. Z toho je patrné, že mrazivým zimním dnům, nebo naopak přímému slunci v létě není vhodné zvonek vystavovat, jinak nemusí fungovat bez problému.
Výběr melodie
Melodie je u zvonku také důležitým parametrem, protože právě ona vás upozorní, že je na prahu vaší domácnosti (ne)očekávaný host. Měla by proto být úderná a zároveň unikátní, abyste v první moment věděli, že se jedná o zvonek a ne například hudbu z rádia nebo vyzvánění vašeho telefonu.
Většina výrobců bezdrátových zvonků na svá zařízení nahrávají až několik desítek melodií, aby byl pro vás výběr co nejširší, od klasického zvonění a cinkání až po sofistikované melodie. Volba melodie je jen a jen na vás, je ale obecně lepší vždy sáhnout po zvonku, který nabízí několik melodií na výběr než pouze jedno zvonění bez možnosti změny.
Nastavení hlasitosti
Neméně důležitá je kromě samotné melodie také hlasitost zvonění. V tomto směru vás bude zajímat jednak maximální hlasitost v decibelech, která se nejčastěji pohybuje v rozmezí 80–100 dB, a stupně hlasitosti, mezi kterými je možné volit.
Zvonek by měl mít možnost regulace hlasitosti. S ohledem na místo, kam jej umístíte, může být totiž výchozí hlasitost příliš tichá, nebo naopak příliš hlasitá. Zvonění byste měli slyšet, i když ve vaší domácnosti není hrobové ticho, na druhou stranu by nebylo příjemné, pokud byste se při každém zazvonění k smrti vylekali.
Pro představu uvádíme schéma, které ukazuje hlasitost běžných (nejen domácích) činností. Zvuk zvonku však trvá pouze chvíli, proto jej není nutné považovat za nebezpečný, i když překračuje jistou hranici.
Světelná signalizace
Světelná signalizace je velmi užitečným doplňkem. Světlo na přijímači se rozsvítí, pokud někdo zazvoní, tím vás zvonek nejen zvukově, ale i vizuálně upozorní na příchozí návštěvu. To se hodí například při vysávání nebo pro osoby se zhoršeným sluchem. Přijímač opatřený světelnou signalizací je ale nutné umístit na viditelné místo, aby plnil svůj účel.
Světlo se rovněž může nacházet i na venkovní jednotce, ačkoli ne všechny jej mají. Hodí se pro jakési potvrzení, že tlačítko bylo zmáčknuto dostatečně a zvonek zvoní, při zazvonění většinou blikne. Také může pomoci s navigací ke zvonku za horších světelných podmínek.
Pokročilé funkce
Hlavní funkcí zvonku je samozřejmě zvonit, kromě toho se ale u pokročilejších modelů můžete setkat s užitečnými funkcemi navíc:
- Mikrofon – pokud je zvonek opatřen mikrofonem a reproduktorem, můžete se svým hostem komunikovat, aniž překročil práh vašeho domu.
- Kamera – u dražších bezdrátových zvonků můžete narazit i na kameru, která ještě rozšiřuje možnosti komunikace. Vybrané modely vám dokonce nezřídka promítnou obraz návštěvy do chytrého telefonu.
- Blokace frekvence – moderní modely mají schopnost blokovat rušivé signály od sousedních zařízení, uslyšíte tak jen svůj zvonek.
Mikrofon
Základní zvonek je složen pouze z přijímače, který umístíte do domu či bytu, a tlačítka, na nějž venku zazvoní nově příchozí návštěva. Pokročilé modely jsou ale opatřeny i mikrofonem a reproduktorem, které umožňují obousměrnou komunikaci a tím připomínají domovní telefony typické pro bytové domy. Bezdrátové zvonky ale nemívají sluchátko, komunikace probíhá nahlas.
Kamera
Kamerou jsou opatřeny jen ty nejvíce pokročilé modely – někdy se označují také jako videotelefony. Díky nim se můžete podívat, kdo že to před vaším domem právě stojí. Takové zvonky je už často možné ovládat přes mobilní aplikaci, takže s hostem můžete komunikovat, i když nejste zrovna doma. Postačí u sebe mít mobilní telefon.
Blokace frekvence
Pokročilou funkcí bezdrátových zvonků je i tzv. blokování cizích frekvencí. Tato zařízení totiž využívají ke zvonění rádiové vlny, což může vést ke směšování signálů s jinými zvonky v okolí, které mohou používat třeba sousedé ve vedlejším domě. Moderní modely vám umožní nepotřebné frekvence zablokovat a zajistí tak, že vyzvánění uslyšíte pouze při stisknutí vašeho zvonku.
Příslušenství bezdrátových zvonků
Kromě běžných a pokročilých funkcí může být zvonek obohacen i o užitečná příslušenství:
- Repeater – prodlužuje dosah signálu až o několik set metrů, hodí se do kancelářských budov a vzdálených prostor, najdete ho u dražších zvonků.
- Samolepící podložka – oboustranná páska, která se většinou dodává spolu se zvonkem; zajistí však jen základní uchycení, bezpečnější je zvonek přišroubovat.
- Štítek na jmenovku – někteří výrobci myslí i na zákazníky, kteří chtějí mít zvonek pojmenovaný, a své modely opatří speciálním štítkem.
Repeater
Repeater neboli tzv. extender je užitečná pomůcka, která umožní vašemu zvonku prodloužit signál do vzdálených prostor nebo vícepatrových poschodí, kam by běžně nedosáhl. Tato zařízení pracují jak s bezdrátovými, tak s kabelovými zvonky a mohou zesílit signál až o několik set metrů – to však závisí na konkrétním modelu a překážkách v prostoru. Fungují na podobné bázi jako wifi zesilovače a najdete je převážně u drahých a kvalitních zvonků
Oblíbené značky
Při hledání nabídky na českém trhu narazíte na mnoho výrobců. Mezi ty s nejširší nabídkou a spokojenými ohlasy zákazníků se řadí:
- Emos – na trhu dominuje v nižší, případně i střední cenové třídě, nabízí základní, ale uživatelsky oblíbené zvonky.
- Elektrobock – zvonky této značky se řadí do nižší a občasně i střední cenové skupiny, čemuž odpovídají jejich základní vlastnosti a nízký dosah.
- Solight – výrobce nabízí základní i pokročilé modely s kamerou, všechny mají světelnou signalizaci.
- Nedis – modely této značky nejsou zatím prověřené uživateli, jedná se ale o moderní zařízení spíše základních vlastností, avšak s vysokým udávaným dosahem
Emos
Výrobce Emos nabízí na českém trhu několik desítek modelů zvonků, zaměřuje se výhradně na bezdrátové provedení. Zvonky této značky se u uživatelů těší velké oblibě a spadají do nižší, občasně i střední cenové třídy. Typické je pro ně signalizační světlo, velký výběr z melodií, tlačítka jsou na bateriový i bezbateriový provoz. Udávaný dosah činí zhruba 60–180 m. S ohledem na design zde najdete základní i stylovější zvonky.
Elektrobock
Nabídka zvonků značky Elektrobock se řadí do nižší, ojediněle i střední cenové kategorie a celkově je poměrně široká. Převažují modely poměrně základní, jak svým designem, tak i vlastnostmi. Dosah udávaný výrobcem bývá nižší, nejčastěji v rozmezí od 25 do 120 m – z toho důvodu se některé modely dočkaly horšího hodnocení uživatelů, právě kvůli nižší spolehlivosti.
Převážně se ale jedná o oblíbené modely, které ale vzhledem ke své spíše nižší ceně někdy např. ani nenabídnou výběr z více melodií nebo světelnou signalizaci.
Solight
Výrobce Solight svou nabídkou bezdrátových zvonků pokrývá všechny cenové kategorie, proto si vyberou nároční i méně nároční uživatelé. Ty jednodušší modely potěší širokým výběrem melodií, signalizačním světlem, vodotěsností a moderním designem, u těch profesionálnějších můžete očekávat například i kameru. Typický je udávaný dosah okolo 120 m a převážně kladné uživatelské recenze.
Nedis
Značka Nedis už není u uživatelů příliš rozšířená, přesto na českém trhu nabízí poměrně širokou paletu moderních bezdrátových zvonků, a to v nižší a střední cenové kategorii. Charakteristický je pro ně široký výběr z melodií a také poměrně velký dosah, výrobce udává až 300 m při přímé viditelnosti.
Výrobce | Cenová hladina | Co obvykle nabízí | Co obvykle nenabízí |
Emos | Nižší až střední | Bezdrátové zvonky se základními vlastnostmi, jednoduchý i stylový design | Pokročilé zvonky |
Elektrobock | Nižší | Základní bezdrátové zvonky za přijatelnou cenu | Vysoký dosah, pokročilé zvonky, někdy schází i jinak běžná výbava |
Solight | Všechny | Základní bezdrátové zvonky s moderním designem a běžnými funkcemi, pokročilé modely s kamerou | Zvonky bez světelné diody |
Nedis | Nižší až střední | Základní bezdrátové zvonky s moderním designem, běžnými funkcemi a vyšším udávaným dosahem | Pokročilé zvonky, uživatelsky prověřené |
Ceny bezdrátových zvonků
Nabídku bezdrátových zvonků můžeme orientačně rozdělit do třech cenových kategorií:
- Cena do 500 Kč – nabízí základní zvonky s nižším dosahem a méně funkcemi, nechybí zde ale světelná signalizace nebo široký výběr melodií.
- Cena od 500 do 1 500 Kč – ve střední cenové relaci se vám dostane zvonků pro méně i více náročné uživatele, standardem jde zde více komponent nebo bezbateriová tlačítka.
- Cena nad 1 500 Kč – nejvyšší cenová kategorie nabídne pokročilá zařízení pro náročné uživatele, zvonky mají často kameru, možnost obousměrné komunikace a Wi-Fi připojení.
Cena do 500 Kč
V nejnižší cenové hladině najdete základní bezdrátové zvonky. Obvykle disponují jedním tlačítkem a jedním přijímačem, více komponent ale můžete dokoupit zvlášť. Dosah nebývá nikterak velký, rovněž nepočítejte s pokročilými funkcemi. Téměř vždy ale narazíte na světelnou signalizaci a výběr z více melodií.
Cena od 500 do 1 500 Kč
Ve střední cenové třídě najdete jak základní, tak i pokročilé modely, nabídka je zde opravdu široká. Standardem je více komponent v balení, buď jedno tlačítko a dva přijímače, nebo jeden přijímač a dvě tlačítka, kde rovněž není problém přidat další komponenty.
S rostoucí cenou roste také udávaný dosah, u dražších modelů můžete narazit i na zesilovač signálu neboli repeater. Běžný je také výběr z mnoha melodií, světelné diody, vyšší stupeň voděodolnosti nebo bezbateriová tlačítka.
Cena nad 1 500 Kč
S cenou nad 1 500 Kč můžete zakoupit opravdu pokročilé modely pro náročnější uživatele. Kromě samotných zvonků s těmi nejlepšími vlastnostmi se zde dočkáte i zařízení s kamerou, mikrofonem a reproduktorem i Wi-Fi připojením pro možnost sledování dveřního prostoru na dálku přes mobilní telefon. Některé zvonky lze také propojit s domovním alarmem.
Cenová hladina | Co obvykle nabízí | Co obvykle nenabízí | Pro koho se hodí |
Cena do 500 Kč | Základní zvonky se světelnou diodou a širokým výběrem melodií, pouze jedno tlačítko a přijímač | Vysoký dosah, repeater signálu, všechny pokročilé funkce | Pro nenáročné rodiny, kterým stačí opravdu jen funkce zvonění |
Cena od 500 do 1 500 Kč | Pokročilejší zvonky, více komponent v balení, vyšší stupeň voděodolnosti | Kameru, Wi-Fi připojení | Pro spotřebitele ochotné si připlatit za trochu lepší zvonek, co také něco málo vydrží |
Cena nad 1 500 Kč | Vysoce pokročilé zvonky s kamerou a možností hlasového spojení | Cenově dostupné modely pro nenáročné uživatele | Pro náročné uživatele, kteří chtějí mít drahý model s kamerou či mikrofonem |
Klasický drátový vs. bezdrátový zvonek
Pokud stále nejste přesvědčeni o koupi bezdrátového zvonku a uvažujete nad starým, leč spolehlivým kabelem, přečtete si toto srovnání. Obě varianty mají totiž určité výhody a nevýhody:
Bezdrátové zvonky
Bezdrátové zvonky jsou v současnosti dozajista rozšířenější variantou. Nabízejí snadnou instalaci bez potřeby složitého vrtání do zdí nebo kabelových spojů. Skládají se ze dvou dílů – venkovní jednotky (vysílače; tlačítka zvonku), kterou jednoduše přilepíte či přimontujete ke vchodovým dveřím, a vnitřní jednotky (přijímače), která bude zvonit uvnitř bytu a obvykle se zapojuje do zásuvky.
Bezdrátové zvonky mohou být umístěny prakticky kdekoliv a umožňují volbu různých melodií a hlasitostí, s čímž se u drátové varianty moc nesetkáte.
Klasické drátové zvonky
Oproti výše zmíněnému mohou drátové zvonky dnes působit jako relikt minulosti, stále však nacházejí širokého uplatnění především v panelových domech, kde je nutné pospojovat všechny bytové jednotky manuálně kabelem.
V rodinných domech tak populární nejsou právě kvůli velmi náročné montáži. Musíte vybourat otvor do zdi, ručně jím provést kabely a poté díry opětovně zacelit, nemluvě o tom, že je třeba disponovat určitými znalostmi elektrotechniky. Pokud však překonáte tyto obtíže, můžete si užívat takřka neomezený dosah signálu, mnohem delší životnost a nemusíte řešit ani výměnu baterií – postačí, že váš dům bude mít funkční elektrické napájení.
Jak nainstalovat bezdrátový zvonek
Instalace bezdrátového zvonku je opravdu jednoduchá, možná i proto se stávají stále více populárními. K tomu, abyste je zapojili, totiž není nutné vrtat do zdi a provádět jakékoli stavební úpravy. Při instalaci je vhodné myslet na tyto kroky:
- Před prvním použitím je přijímač a vysílač nutné spárovat. To vždy provádějte podle návodu k použití. Většina zvonků při párování vyžaduje přítomnost obou jednotek u sebe, až poté můžete začít s instalací.
- Přijímač, tedy vnitřní jednotka, se nejčastěji zapojuje přímo do zásuvky. To je také z hlediska údržby nejsnazší varianta. Je vhodné jej umístit tak, aby byl nejen dobře slyšet, ale také vidět, často totiž disponuje světelnou signalizací zvonění.
- Některé přijímače jsou poháněny baterkami. Ty představují výhodu v tom, že nejste vázáni jejich umístěním, nicméně bude často nutné myslet na výměnu baterek, aby zvonek stále bez problému plnil svoji funkci.
- Při instalaci zvonku berte v potaz jeho dosah, tedy dosah přijímače a vysílače mezi sebou, aby zvonek fungoval. Pokud má signál procházet zdmi, raději maximální udávanou vzdálenost pomyslně zkraťte a pokud možno mějte rezervu. Obzvláště tlusté zdi totiž mohou signálu bránit.
- Vysílač, tedy venkovní tlačítko, se obvykle umisťuje na oboustrannou lepicí pásku či polštářek (často součást balení). Pro nalepení zvolte vhodný povrch, například na kameni či omítce nemusí lepítko držet.
- Tlačítku udělá nejlépe, pokud jej umístíte na takové místo, kde bude maximálně kryté před povětrnostními vlivy.
- Pokud je tlačítko poháněné baterkami, znovu myslete na jejich včasnou výměnu. Pokud jste zakoupili zvonek s bezbateriovým tlačítkem, tato starost vám odpadne.
Dobrý den, jak funguje bezbateriové tlačítko? Pochopil jsem, že se jedná o lepší variantu než tlačítko na baterky, ale nedokážu si představit, jak funguje… Děkuji