Test nejlepších běžeckých pásů a jak je vybrat

Obrázek běžeckého pásu

Vybíráte běžecký pás pro domácí použití a nevíte si rady s volbou vhodného typu? Pak využijte našich rad a cenných informací, s nimiž vás navedeme tím správným směrem. Běžecký pás může představovat poměrně zásadní investici, proto není radno podceňovat řadu zásadních technických parametrů.

Usnadníme vám výběr, potažmo nákup běžeckého pásu, který bude odpovídat vašim požadavkům z pohledu frekvence používání a celkové zátěže. Seznámíme vás s důležitými vlastnostmi, jimž byste se neměli vyhýbat, ba naopak. Jejich volba ovlivní váš běžecký zážitek a komfort při využívání tohoto cvičebního stroje – velikost běžecké plochy, sklon, odpružení a podobně.

Investujte do kvalitního běžeckého pásu. Ten si budete schopni zvolit po přečtení několika kapitol, v nichž vám osvětlíme vše potřebné. A na závěr přidáme malý bonus v podobě doporučení, jak docílit optimální tepové frekvence pro hubnutí.


Nejlepších 10 běžeckých pásů dle hodnocení uživatelů

Vzhled

Název pásu

Běžecká plocha (cm)

Typ

Nosnost (kg)

Orientační cena

Aktuální cena

Malý náhled běhacího pásu Master F-14

Master F-14

120x40

motorový

110

12 000 Kč

Malý náhled běhacího pásu Acra 05-GB4600

Acra 05-GB4600

131x46

motorový

150

18 000 Kč

Malý náhled běhacího pásu Master F-10

Master F-10

125x40

motorový

120

11 000 Kč

Malý náhled běhacího pásu inSPORTline Lavister

inSPORTline Lavister

130x41

motorový

120

12 000 Kč

Malý náhled běhacího pásu běhacího inSPORTline Excel Run

inSPORTline Excel Run

110x35

bezmotorový

100

6 000 Kč

Malý náhled běhacího pásu inSPORTline inCondi T400i

inSPORTline inCondi T400i

138x52

motorový

180

30 000 Kč

Malý náhled běhacího pásu inSPORTline Gilavar

inSPORTline Gilavar

140x53

motorový

150

29 000 Kč

Malý náhled běhacího pásu Master F-15

Master F-15

130x43

motorový

120

16 000 Kč

Malý náhled běhacího pásu Acra GB5000

Acra GB5000

136x51

motorový

180

20 000 Kč

Malý náhled běhacího pásu Acra 05-GB4000

Acra 05-GB4000

126x40

motorový

120

10 000 Kč

Testování a recenze běžeckých pásů pro rok 2018

V současnosti zpracováváme podrobný test běžeckých pásů. Jeho vydání předpokládáme v průběhu druhé poloviny roku 2018. V testu budou také recenze nejlépe bodovaných pásů. Zatím jsme pro vás připravili tabulku nejlépe hodnocených produktů na základě zkušeností uživatelů. Vždy se jedná o pásy, které jsou již prověřené množstvím uživatelů. Přesto ale doporučujeme přečíst i recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějaký konkrétní běžecký pás, o který se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz.

Jak vybrat běžecký pás

1. S motorem nebo bez motoru

2. Výkon motoru

3. Nosnost a odpružení

4. Běžecká plocha

5. Sklon běžecké plochy

6. Uskladnění

7. Ovládání

8. Funkce a doplňky

9. Ceny

10. Optimální tepová frekvence pro hubnutí

Pokud milujete běh a chůzi nebo jste se jen rozhodli udělat něco prospěšného pro své tělo a zdraví, je běžecký pás tou správnou volbou. Při jeho nákupu se však nezapomeňte řídit řadou praktických rad, s nimiž vás trochu blíže seznámíme. Lpěte na vhodných technických parametrech a funkcích. Teprve s nimi poznáte příjemný pocit z běhání a dostaví se požadované výsledky – lepší fyzická kondice a úbytek tělesné nadváhy.

Výběr běžeckého pásu započněte od volby samotného motoru a postupujte přes další důležité části, které vám podrobněji popisujeme v následujících řádcích. Je velký rozdíl, jestli sháníte běžecký pás pro občasné zlepšení své kondice či pro celoroční používání. Ať už jste amatér či profesionál, s uvedenými radami si dokážete vybrat přístroj vyhovující vašim požadavkům.


1. S motorem nebo bez motoru

Na začátku všeho se naskýtá jedna zásadní otázka, od níž se do jisté míry odvíjí i ostatní parametry zařízení a vůbec jeho celkové pořizovací náklady. Vybírat si můžete ze dvou řešení.

Běžecký pás s motorem

Tento typ výrobku samozřejmě patří k těm dražším, protože je vybaven speciálním elektromotorem. Ten se stará o to, že je pás neustále v pohybu, aniž byste na tom měli jakýkoliv podíl. Běžecký pás s motorem vám přináší daleko více možností využití tohoto cvičebního nástroje. Od pohodlné regulace rychlosti, až po nastavování vhodného sklonu. K rozpohybování běžeckého pásu s motorem je zapotřebí elektrické energie, kterou získáte z běžné zásuvky na 220 V.

Běžecký pás bez motoru

Opakem uvedeného moderního přístroje je běžecký pás bez jakékoliv motorové části. Tento výrobek je velice často označován jako „bezmotorový“ nebo také „magnetický“. V jeho prospěch hovoří určitě nižší pořizovací náklady. U těch však výčet kladů pravděpodobně končí. Vzhledem k tomu, že je pás bez motoru, musíte se o jeho rozpohybování postarat vlastními fyzickými silami. V okamžiku, kdy jej rozeběhnete, je třeba udržovat jisté tempo, aby stále fungoval. Díky tomu vyvinete daleko více vlastních sil. Zároveň je třeba počítat s tím, že běžecký pás bez motoru není tak vyhledávaný, čemuž odpovídá i produktová nabídka na trhu.


2. Výkon motoru

Vzhledem k tomu, že motorové běžecké pásy patří k těm nejvyužívanějším, budeme se v nadcházejících kapitolách věnovat právě jim. Výkon je bezpochyby dosti zásadním údajem, který do značné míry ovlivňuje spousta parametrů – fyzické dispozice uživatele běžeckého pásu, šířka pásu, sklon, apod.

V obecné rovině lze potvrdit, že čím vyšší výkon si pořídíte, tím tiššího provozu stroje docílíte. Myslet musíte také na to, jak často chcete trénovat, včetně celkové doby tréninku. Při nevhodně zvoleném výkonu nemusíte využít maximální potenciál běžeckého pásu a díky tomu nebude vaše běhání natolik efektivní.

Výkon motoru je nejčastěji udáván v koňských silách, které jsou označovány zkratkou HP. Na trhu narazíte na zařízení pyšnící se výkonem od 1 HP do 6 HP. Docílit tak můžete maximální rychlosti kolem 18 až 25 km/hod. Pro lepší představu vám uvedeme výkon pro odlišné typy pohybů.

Klasická chůze

Běh

Pro klasickou chůzi si vystačíte s výkonem kolem 1 – 2 HP

Budete-li pravidelně běhat, počítejte s výkonem cca 4 HP pro člověka o hmotnosti kolem 100 kg

Z praktického hlediska se při výběru běžeckého pásu s motorem vždy odrážejte od minimálního výkonu alespoň 1,5 HP a výše.


3. Nosnost a odpružení

Váha člověka hraje při volbě běžeckého pásu velice zásadní roli. Nejenom, že se promítá do samotného výkonu, ale především do celkové nosnosti stroje. Při nákupu byste se proto měli zaměřovat na parametr udávaný, jako nosnost rámu nebo celková nosnost. Ta obvykle odpovídá také ostatním údajům, k nimž se řadí hlavně výška, šířka a délka. Vaším odrazovým můstkem se tedy stane tělesná hmotnost. Nosnost běžeckého pásu by měla být alespoň o 20 % větší než je váha nejtěžšího člověka využívajícího daný stroj. Pak máte záruku efektivního užití výkonu a zároveň dlouhé životnosti.

Odpružení běžeckého pásu

Nikomu asi není třeba zdlouhavě vysvětlovat, že běh je pohybem zatěžujícím především kloubové ústrojí. Jestliže chcete běhat pravidelně, nepodceňujte kvalitu odpružení. U domácího běžeckého pásu je výhodou, že můžete zakoupit takový produkt, který bude na hony vzdálen tvrdému povrchu při běhání venku.

Z hlediska odpružení lze narazit na několik mechanismů, s nimiž vás blíže seznámíme:

 • Běžecké pásy bez odpružení – Jde o nejlevnější stroje na trhu. Ty je možné díky jejich stavbě využívat jen pro klasickou chůzi, nikoliv k běhání.
 • Běžecké pásy do cca 20 000 Kč – Jejich součástí je základní odpružení tvořené gumovými podložkami uloženými pod běžeckou plochou.
 • Dražší běžecké pás – Vynikají použitím speciálních gumových bloků, s jejichž pomocí je odpružena nejenom samotná deska, ale kompletně celý rám.
 • Běžecké pásy nad 50 000 Kč – Stroje, u nichž dochází k minimálnímu opotřebení kloubů, a to díky aplikování unikátního zdravotního odpružení.

K volbě odpružení proto přistupujte s ohledem k tomu, jak dlouho a jak často chcete běhat.


4. Běžecká plocha

Parametry běžecké plochy se odrážejí hlavně v komfortu a možnosti užití běžeckého pásu. Tím nejzásadnějším údajem je bezpochyby šířka. Její volbou do určité míry stanovíte, k jakému typu pohybu budete konkrétní produkt využívat. Pojďme si jednotlivé šířky přiřadit k daným aktivitám.

 • Šířka běžecké plochy do 35 cm – Takový běžecký pás je primárně určen jen pro chůzi. Běh na něm bude velice nepřehledný a nebezpečný, protože se vám může snadno stát, že šlápnete mimo plochu a úraz je na světě.
 • Šířka běžecké plochy do 40 – 45 cm – Ideální rozměr pro běžné domácí běhání, které je spíše kondičního rázu. Bez sebemenšího problému můžete dosahovat rychlosti běhu až 8 – 10 km/hod., aniž byste museli koukat pod nohy, kam šlapete.
 • Šířka běžecké plochy nad 45 cm – Zvolíte-li běžecký pás s touto velikostí, nemusíte se při běhu téměř vůbec omezovat, ať už jde o dosažení maximální rychlosti nebo vaší pozornosti. Dostatečně široký pás vám nabídne ten největší komfort a vy při běhu můžete s klidem sledovat například dění v domácnosti či televizi.

Opomíjet však nesmíte ani na celkovou délku, která vám naopak umožní prodloužit krok při běhu. S nárůstem běžecké plochy samozřejmě dochází ke zvyšování pořizovacích nákladů běžeckého pásu.


5. Sklon běžecké plochy

U moderních běžeckých pásů můžete narazit také na možnost nastavení sklonu běžecké plochy. Takové výrobky dokáží daleko lépe simulovat přirozený běh. Nemusíte se totiž omezovat pouze během po rovině, což je standardní poloha běžeckého pásu, ale máte příležitost upravit si sklon, díky němuž běžíte v podstatě do kopce. Tato funkce má bezpochyby vliv na lepší fyzickou kondici běžce a zároveň přináší rozmanitější a všestrannější pohyb. Při výběru sklonu běžecké plochy můžete objevit dvojí dělení.

 • Manuální sklon běžecké plochy – Jak již prozrazuje název, nastavení sklonu se provádí manuálně. V průběhu běhání musíte slézt z běžeckého pásu a za pomoci ovládacích prvků si nastavíte ideální sklon. Toto řešení je samozřejmě pracnější, komplikovanější, na druhou stranu je zase levnější.
 • Elektrický sklon běžecké plochy – Jestliže se nechcete při běhání jakkoliv omezovat, zvolte elektrické ovládání sklonu. Ten pak můžete upravovat v průběhu pohybové aktivity, aniž byste museli zpomalovat nebo slézat. Tyto produkty jsou dražší.

6. Uskladnění

Vzhledem k tomu, že běžecký pás je poměrně rozměrným cvičebním nástrojem, pomýšlejte také na to, zda pro něj budete mít dostatek místa. Velice praktické jsou dnes sklopné běžecké pásy, které umožňují uložení běžecké plochy do vertikální polohy. Poté je možné zařízení uschovat do nenápadného rohu a nemusíte jej mít rozložené například před televizní obrazovkou v obývacím pokoji. Pro snadný přesun jsou běžecké pásy vybaveny kolečky.


7. Ovládání

Ovládání většiny běžeckých pásů je již digitální, takže se setkáte s nejrůznějšími typy displejů. Využívána jsou nejenom klasická tlačítka, ale i dotykové obrazovky, které samozřejmě stojí podstatně více. Ovládání běžeckého pásu můžete řešit třemi odlišnými způsoby:

 • Tlačítko plus a mínus – Nejjednodušší a pravděpodobně i nejlevnější varianta. Stiskem příslušného tlačítka přidáváte rychlost běžeckému pásu, popřípadě ji snižujete dle aktuálních potřeb.
 • Přednastavené programy – Moderní běžecké pásy jsou vybaveny také předdefinovanými programy, podle nichž běháte. Taková nastavení za vás automaticky mění nejenom rychlost běžeckého pásu, ale dokonce i jeho sklon, je-li jím vybaven. Běhání je tak daleko zábavnější a pestřejší.
 • Ovládání prostřednictvím tepové frekvence – Ty nejinteligentnější běžecké pásy jsou schopny automatického ovládání rychlosti a sklonu v závislosti na vašem tepu a srdeční aktivitě. Při takovém běhu musíte být vybaveni speciálním hrudním pásem, který přenáší informace do řídící jednotky.

8. Funkce a doplňky

Dnešní běžecké pásy jsou moderními výrobky vybavenými řadou technologií a prvků. Ty primárně usnadňují nebo rozšiřující možnosti využití tohoto cvičebního nástroje. Při nákupu tak můžete narazit na řadu doplňků a funkcí. A právě s těmi nejpoužívanějšími vás nyní obeznámíme.

 • Bezpečnostní klíč – Speciální klíč připevněný k vašemu tělu a běžeckému pásu. Bezpečnostní pojistka pro případ, že náhodou zakopnete či dojde k jinému nechtěnému a zdraví nebezpečnému pohybu. V okamžiku, kdy se oddálíte od běžeckého pásu, dojde k vytržení klíče, po němž následuje automatické zastavení běžecké plochy.
 • Počítač – O něm jsme se do jisté míry zmiňovali v kapitole „ovládání“. Navíc jen doplníme snad to, že běžecké pásy vám v tomto směru přináší měření nejrůznějších parametrů, které lze následně vyhodnocovat a na základě nich se i zlepšovat. Je to například měření tepové frekvence, uběhnutá vzdálenost, čas, spálené kalorie, tuk a přednastavené programy. Moderní zařízení lze propojit také s chytrými telefony.
 • Držadla – Běžecké pásy jsou obvykle vybaveny držadly. Ty jsou občas doplněny snímači tepové frekvence, takže při chůzi i běhu se jich můžete přidržovat.
 • Zabudovaný větrák – Výsada novodobějších a dražších běžeckých pásů.
 • Audiosystém – Umožňuje přehrávání muziky z vestavěných reproduktorů přímo v computeru na páse.
 • Kolečka – Pomáhají s přesunem pásu, kdy výrazně ulehčují manipulaci s ním.
 • Systém pro vyrovnání nerovností – Umožňuje pás postavit i do míst s nerovným povrchem.

9. Ceny

Pojďme se nyní zaměřit na pořizovací náklady běžeckých pásů, které se samozřejmě liší v závislosti na mnoha parametrech a celkové výbavě. Seznámíme vás se třemi cenovými profily, s pomocí nichž si uděláte představu o tom, co za dané pořizovací náklady zakoupíte.

Nejčastěji si budete vybírat ze značek, jakými jsou inSPORTline, Horizon Fitness, Tunturi, Kettler, Life Fitness, LifeSpan a ostatní.

Cena do 20 000 Kč

Ty nejlevnější běžecké pásy započínají na hodnotě kolem 5 000 Kč. Jde samozřejmě o bezmotorová zařízení. Připlatíte-li si dalších cca 7 000 – 10 000 Kč, dostanete se již do kategorie použitelných motorových běžeckých pásů. Ty se nejčastěji pyšní maximálním výkonem do 2,5 HP a jejich nosnost je obvykle menší, jak 130 kg. I přesto jsou vybaveny počítači se základními funkcemi, kde se vám nevyhne například měření pulsu nebo měření spálených kalorií.

Cena od 20 000 Kč do 40 000 Kč

V tomto případě se už posouváte na daleko vyšší úroveň. Díky výkonu 3 – 3,5 HP lze docílit vyšších běžeckých rychlostí kolem 20 km/hod. a to včetně plynulé regulace. Dopřávat si budete mnohem širší a delší běžecké plochy přinášející značný komfort. Tyto výrobky již osloví daleko vetší portfolio klientů, protože jejich nosnost překračuje hranici cca 145 kg. Měření uběhnuté vzdálenosti nebo měření času běhu jsou již naprostou samozřejmostí.

Cena nad 40 000 Kč

Tyto stroje tvoří nezaměnitelnou součást fitness center a domácích posiloven. Důraz je tedy kladen na podstatně vyšší celkovou odolnost a kvalitu zpracování. Motorové běžecké pásy s výkonem až 5 HP jsou schopny bez sebemenšího problému předkládat celkovou nosnost nad 170 kg. Aplikováno je už velice komfortní, ba dokonce profesionální odpružení běžecké plochy. Produkty určené pro ty, kdo chtějí běhat dlouho, často a myslí to s touto pohybovou aktivitou doopravdy vážně.


10. Optimální tepová frekvence pro hubnutí

Jestliže jste si běžecký pás pořídili kvůli redukci nadměrné tělesné hmotnosti, pak se vás hodí určitě jedna užitečná rada na závěr. Pakliže si myslíte, že budete hubnout v okamžiku, kdy jste při běhání téměř na pokraji svých fyzických sil a lapáte po dechu, jste značně na omylu. K hubnutí totiž dochází v tzv. aerobním pásmu, které představuje 65 – 75 % vaší nejvyšší tepové frekvence.

Víte, jak zjistit svůj maximální tep? Ten se odvíjí od věku a pohlaví. Přinášíme vám malou obecnou pomůcku:

 • Muži: 240 – (0,8 x věk)
 • Ženy: 209 – (0,9 x věk)

Před a po běhání nezapomínejte ještě na jednu důležitou věc, kterou je strečink, neboli protažení celého těla. Naučte se pár rozcvičovacích poloh hlavně na nohy a vždy v nich setrvejte několik vteřin. Nežli se pustíte do samotného běhu, tak zvolte na běžeckém pásu režim klasické chůze či vyklusávání, při němž se partie těla dostatečně prohřejí. Když nepodceníte strečink, budete se cítit, tak jak máte.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Žebříček a test běžeckých pásů
Průměrné hodnocení 4.3 z 54 hlasů

Ke zlepšování našich služeb využíváme na webu souborů cookie. Používáním webu s tím souhlasíte. Více

Na této stránce používáme cookie ke zkvalitnění webu a možnosti nabídnout jeho uživatelům co nejlepší zobrazení tohoto webu. Cookie může být také použita pro měření návštěvnosti jednotlivých stránek. Pokud budete pokračovat v používání této stránky, souhlasíte s tím.

Zavřít