Recenze běžek | Zkušenosti & Test nejlepších 2023 | Arecenze.cz
Menu

Recenze běžek a zkušenosti s nejlepšími z testu 2023

Aktualizováno:

Zima u nás sice v posledních letech pevnou rukou příliš nevládne, prostor pro provozování oblíbených sportovních aktivit se však vždycky najde. Klasické lyžování postupně doplnila moderní jízda na snowboardu a stále větší popularitě, zejména u turistů, se těší i běžkování.

Právě na běh na lyžích nedají mnozí rekreační sportovci dopustit. Jednak při něm důkladně procvičí a protáhnou všechny svalové skupiny, jednak se mohou kochat krásami horské přírody mnohem více, než když sviští vysokou rychlostí po svahu. Zejména pro starší osoby se tak běžkování stává vyhledávanou kratochvílí.

Vzhledem ke stoupající popularitě sportu jsme se rozhodli připravit následující řádky. Seznámíme vás v nich s nejdůležitějšími kritérii pro správný výběr běžeckého náčiní a upozorníme na případná úskalí. Jako vždycky očekávejte také finální kapitolu věnovanou přehledu cen.


Nejlepší běžky dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Produkt Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
Top 1 100 %
Počet recenzí: 1
3 500 Kč Zobrazit nabídky
Top 2 100 %
Počet recenzí: 1
5 100 Kč Zobrazit nabídky
Top 3 Zatím nehodnoceno 5 200 Kč Zobrazit nabídky
Top 4 Zatím nehodnoceno 6 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 5 Zatím nehodnoceno 6 400 Kč Zobrazit nabídky
Top 6 Zatím nehodnoceno 5 400 Kč Zobrazit nabídky
Top 7 Zatím nehodnoceno 3 700 Kč Zobrazit nabídky
Top 8 Zatím nehodnoceno 5 500 Kč Zobrazit nabídky
Top 9 100 %
Počet recenzí: 1
7 500 Kč Zobrazit nabídky
Top 10 100 %
Počet recenzí: 1
5 100 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat běžky

Na počátku nákupu se vyplatí zamyslet a zodpovědět hned několik základních otázek. V prvé řadě se zamyslete nad svými zkušenostmi s běžkováním. Podle toho, zda jste jen rekreační turisté, nebo pokročilí sportovci, zvolte model odpovídající přesně vašim potřebám a požadavkům.

Preferujete klasiku, bruslení, nebo obě techniky pravidelně střídáte? Podle odpovědi na tuto otázku volte vhodný typ běžek. Každý z nich je totiž navržen tak, aby poskytoval dokonalý pocit z jízdy danou technikou. Taktéž se zamyslete nad tím, jak často se vydáváte na výlet mimo udržované trasy. Milujete-li jízdu neprostupným terénem, určitě tomu svůj výběr přizpůsobte. V neposlední řadě změřte svou výšku i hmotnost a podle získaných údajů vyberte délku běžeckých lyží. Pozornost věnujte i dalšímu vybavení, bez kterého zážitek nebude úplný.

Závěr jako již tradičně věnujeme přehledu cen. Po prostudování této kapitoly snad získáte alespoň dílčí přehled o tom, kolik peněz budete potřebovat.

Typ podle zkušeností

Patříte do skupiny milovníků zimního sportu, kteří se snad s lyžemi i narodili, nebo naopak trávíte na sněhu pouze několik dovolenkových dnů v roce? Ať už patříte do kterékoliv skupiny běžkařů, nejvýznamnější kritérium představuje volba vhodného typu běžeckých lyží podle množství zkušenosti. V současné době se jedná o následující trojici:

 • turistické běžky – pro začátečníky, nízká cena, větší šířka, lepší stabilita, pomalejší skluz, měkčí došlap
 • sportovní běžky – pro pokročilejší lyžaře, vyšší cena, menší šířka, vyšší rychlost a skluz, nižší stabilita
 • Závodní běžky – pro závodníky, nejvyšší cena, lehký karbonový materiál, menší šířka, výrazná tvrdost, rychlá skluznice.

Valná většina zákazníků se obvykle pohybuje v prvních dvou kategoriích. Začátečníci a milovníci poklidné jízdy by se měli poohlédnout v turistické kategorii, která je navržená s ohledem na jejich potřeby. Díky větší šířce lyží a lepší stabilitě se nebudete muset obávat setkání s kamínkem nebo nerovností.

Věnujete se běhu na lyžích dlouho a pyšníte se precizní technikou? Rádi překonáváte časové rekordy? Nakoukněte do kategorie sportovních běžek a vyberte si svého favorita. Závodní kousky jsou potom rezervovány jezdcům na speciálně upravených tratích. Odlehčená konstrukce z křehkých materiálů totiž nápor drobných nerovností a kamenů dlouho nevydrží.

Styl jízdy

Podařilo se vám vyfiltrovat vhodnou kategorii podle zkušeností? Pak můžete škálu vhodných modelů dále zúžit podle preferovaného stylu jízdy. I zde se obvykle hovoří o třech základních skupinách.

 • klasika
 • bruslení
 • kombinovaná technika

Vzhledem k tomu, že každý styl vyžaduje trochu jinou konstrukci lyží, věnujeme každému z nich samostatnou podkapitolu.

Naprostí začátečníci by potom měli zvážit pořízení lyží se šupinami. Vyznačují se v jednom směru zdrsněným povrchem skluznice, který usnadňuje nácvik odrazu, stoupání a techniky celkově i bez použití vosku. Stačí chvilka pod dozorem zkušeného lyžaře a správnou techniku se naučíte raz dva.

Běžecké lyže na klasiku

Klasika se ještě donedávna těšila zdaleka největší oblibě jak mezi amatéry, tak i pokročilejšími lyžaři. Není proto divu, že právě pro tuto skupinu naleznete v obchodech největší množství lyží. Běžky jsou určeny pro klasickou techniku a jízdu ve stopě. Stejně jako u sjezdových lyží se musí i ty běžecké ošetřovat voskem, který se postará o plynulou jízdu.

Jak tedy běžky na klasiku poznat? Pyšní se výraznou špičkou s ostrým vrcholem a klenutím v místech mazací komory. Tato opatření usnadňují odraz a optimální pohyb nohou. Vzhledem k poměrně složité technice klasické jízdy doporučujeme pro začátek volit lyže se širší mazací komorou. V začátcích pomohou zajistit tolik potřebnou stabilitu a navíc usnadní odraz.

Běžecké lyže na bruslení

Jste zkušenými běžkaři a klasika už vás nebaví? Proč nezkusit náročnější techniku v podobě bruslení. Jízda na skateových běžkách je mnohem rychlejší a fyzicky náročnější. Vyžaduje však dokonale uhlazený podklad, protože ve stopě byste se moc daleko nedostali.

Běžecké lyže na bruslení se od klasiky liší zejména širší, plochou špičkou, která je prohnutá nahoru. Skateové běžky jsou o něco málo kratší a ošetřují se pouze skluznými vosky. Mazací komora není klenutá, protože odraz je veden po celé délce hrany. Během nákupu doporučujeme ověřit zejména tvrdost lyže, která musí nabízet jak snadný odraz, tak výborný skluz.

Běžecké lyže pro kombinovanou techniku

Běžky pro kombinovanou techniku začínají být zejména mezi rekreačními lyžaři stále populárnější. Ptáte se proč? Jednoduše proto, že umožňují střídat klasiku a bruslení, aniž byste si museli koupit dva páry lyží. Na první pohled připomínají kombinované běžecké lyže klasiku. Jediný významnější rozdíl spočívá v méně klenuté komoře a kratší délce.

Plánujete během jediného dne vystřídat oba styly? Pak vězte, že to nebude možné. Hlavní důvod spočívá v nutnosti nanést stoupací vosk, bez něhož se při klasickém běhu nehnete z místa. Tento vosk však bohužel výrazně zpomalí bruslení. Proto si před každým výletem dobře rozmyslete svou techniku.

Terén

Jezdíte výhradně do dobře opečovávaných míst s perfektně upraveným terénem? Nebo dáváte přednost neprobádaným územím a máte rádi trochu toho adrenalinu při zdolávání na první pohled nepřístupných zákoutí? Podle odpovědí na tyto otázky vybírejte vhodný typ běžek podle terénu. V obchodech se dělí do dvou skupin.

 • běžky do upravené stopy – na udržovaná místa, užší, křehčí, lehčí
 • běžky do volného terénu (backcountry) – do volného terénu, širší, stabilnější, odolnější

Berte na vědomí fakt, že při pohybu ve volném terénu se již mnohdy nejedná o běh na lyžích, ale spíše o chůzi. I proto existují modely vybavené kovovými výztuhami pro pohyb na ledu nebo v závějích. Spíše, než o sportovní aktivitu se však v tomto případě jedná o adrenalin.

Délka

Ještě, než se vydáte na nákup, důkladně se změřte. Podle výšky své postavy totiž budete v obchodě vybírat své nové běžky. Vhodná délka zajistí optimální skluz, stabilitu i ovladatelnost lyží. Pokud zvolíte špatně, může se dokonce stát, že se ani nerozjedete. Podle druhu techniky se udávají následující doporučené délky lyží.

 • klasika – 20 centimetrů delší než výška
 • bruslení – 5 až 10 centimetrů delší než výška
 • kombinovaná – 10 až 15 centimetrů delší než výška

V neposlední řadě má na optimální délku běžeckých lyží vliv i hmotnost jezdce. Během nákupu se budete pohybovat v následujících intervalech.

 • do 65 kg – délka do 182 cm
 • 65 až 75 kg – délka do 190 cm
 • 70 až 85 kg – délka do 198 cm
 • nad 85 kg – délka do 206 cm

Další vybavení

Lyže se na sportovním zážitku podílejí největší mírou, nejde však jen o ně. Proto během nákupu neopomínejte ani další vybavení, jehož správnou kombinací si zajistíte aktivitu, k níž se budete rádi vracet. Základem jsou zejména boty, u nichž se zaměřte na pohodlnost. U závodní obuvi se jí bohužel moc nedočkáte, protože u ní je důležitý hlavně přenos energie při odrazu. Taktéž se liší boty na klasický běh a bruslení.

Určitě neopomíjejte ani nákup vhodných hůlek. Bez nich se vhodnou techniku nenaučíte. Délka by měla být zhruba o 20 centimetrů menší, než je výška postavy. Pro začátek jsou zbytečné drahé karbonové kousky, které se navíc velmi ochotně lámou. Poohlédněte se po nich až po zvládnutí techniky.

Cena

Pomalu se dostáváme až na závěr našeho textu, kde čeká cenové okénko. Na základě provedené analýzy dostupných modelů běžek jsme identifikovali tři základní cenové intervaly. V nich se budete během nákupu pohybovat a naleznete zde výrobky přibližně stejných vlastností a kvalit.

Cena do 3 000 Kč

Zaujalo vás běžecké lyžování a rádi byste si jej zkusili? Vydáváte se výlety jen několikrát do roka a nechcete zbytečně platit za drahé vybavení? Přesně pro vás je určena nižší třída běžek, jejíž cena se pohybuje pod hranicí 3 000 korun.

Bohatá nabídka modelů čítá běžky určené lyžařům prakticky všech výšek a hmotností. Specifickou kategorii představují lyže pro děti navržené s ohledem na jejich zkušenosti a pohybové dovednosti. Největší skupinu tvoří vybavení pro rekreační běžkaře, na své si ale přijdou i amatérští sportovci zvyklí podávat výkony. Dominantní většina produktů je určena pro klasické lyžování, nechybí však ani kombinované kousky či skateové lyže.

Cena od 3 000 do 4 500 Kč

Milovníci zasněžených svahů se jen tak s něčím nespokojí. Od svého náčiní očekávají vysokou kvalitu, odolnost a ergonomii. A přesně tohle naleznou ve střední třídě. Modely pohybující se okolo nižší cenovky jsou stále ještě určené nadšeným amatérům. Naproti tomu u horních pater intervalu již naleznete běžky, za které se nemusí stydět ani pokročilý či dokonce profesionální jezdec.

I zde samozřejmě očekávejte převahu klasiky, doplněnou stále se rozšiřující nabídkou kombinovaných modelů. Nejméně zastoupeny jsou běžky pro bruslaře. Za zmínku stojí i několik modelů backcountry, speciálně navržených a vyztužených pro pohyb v náročném volném terénu.

Cena nad 4 500 Kč

Nedovedete si bez běhu na lyžích zimu vůbec představit? Trávíte několik dlouhých týdnů na horách a den bez krátkého výletu pro vás představuje utrpení? Potom s největší pravděpodobností považujete za samozřejmé nákup těch nejlepších lyží na trhu. Jejich nabídka začíná na hranici 4 500 korun, ale k mání jsou i kousky za desetitisíce.

Základem je vysoce odolný, odlehčený materiál. Valná většina modelů je určena pokročilým lyžařům, kteří bravurně zvládají techniku a nemusí se obávat, že by jinak křehký karbon zlomili. Šíře nabídky dle jednotlivých stylů odpovídá předcházejícím třídám. Snad jen množství backcountry běžek je zde výrazně vyšší.

Použité a další zajímavé zdroje

https://www.outdoortipy.cz/boty-na-bezky/


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.2 z 33 hlasů