Test 10 nejlepších bezpečnostních kamer 2021 | Recenze & Jak vybrat |
Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších bezpečnostních kamer

Aktualizováno:
Září 2021
Autor:
Michaela Černá

Bezpečnostní kamery představují nedílnou součást kompletního zabezpečovacího systému. Prvek, který vám dokáže prezentovat obraz z míst, kam kamery umístíte. Díky tomu mohou bezpečnostní kamery sloužit pro zachycení důkazního materiálu při narušení daného prostoru a poskytnout potřebný video záznam k nalezení pachatele nebo ke kontrole dané lokality.

Bezpečností kamery jsou spojeny s nejrůznějšími technologiemi, které se liší především prezentovanými vlastnostmi a technickými parametry. Současný trh je proto zaplaven odlišnými typy kamer. Každá z nich vám může přinést jiný užitek a obrazový záznam z charakterově rozdílného místa.

Chcete-li si pořídit bezpečnostní kamery do své nemovitosti a jejího okolí, využijte námi předkládaných informací. Přinášíme vám stručný a obsahově hodnotný návod Jak vybrat bezpečnostní kameru šitý na míru vašim potřebám.


Nejlepší bezpečnostní kamery dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze Xiaomi Mi Home Security Camera 360° 1080P
Xiaomi Mi Home Security Camera 360° 1080P 92 %
Počet recenzí: 162
1 500 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze TP-Link Tapo C310
TP-Link Tapo C310 95 %
Počet recenzí: 32
2 100 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze TP-Link Tapo C200
TP-Link Tapo C200 92 %
Počet recenzí: 63
1 200 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze Xiaomi Mi 360° Home Security Camera 2K Pro
Xiaomi Mi 360° Home Security Camera 2K Pro 89 %
Počet recenzí: 10
1 600 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze Xiaomi Mi 360° Home Security Camera 2K
Xiaomi Mi 360° Home Security Camera 2K 93 %
Počet recenzí: 6
1 600 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze Xiaomi IMILAB EC3
Xiaomi IMILAB EC3 92 %
Počet recenzí: 13
2 100 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze EZVIZ CS-C8C-A0-3H2WFL1(4mm)
EZVIZ CS-C8C-A0-3H2WFL1(4mm) 95 %
Počet recenzí: 2
3 200 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze TP-Link Tapo C210
TP-Link Tapo C210 Zatím nehodnoceno 1 200 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze EZVIZ CS-CV310-A0-1B2WFR
EZVIZ CS-CV310-A0-1B2WFR 96 %
Počet recenzí: 5
3 400 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze Solight 1D76
Solight 1D76 98 %
Počet recenzí: 6
1 700 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat bezpečnostní kameru

Zahledíte-li se do technických parametrů jakékoliv bezpečnostní kamery, zjistíte, že obsahují spoustu pro někoho možná nic neříkajících údajů. A právě s jejich rozluštěním vám pomůžeme v nadcházejících kapitolách.

Nastíníme vám rozdíly mezi vnitřními a venkovními kamerami. Zaměříme se na technologie okupující současný trh. Velkou část budeme věnovat i osvětě jednotlivých typů kamerových systémů a v neposlední řadě si povíme také něco o jejich optimálním rozmístění.

Bezpečností kamery ke svému plnohodnotnému fungování potřebují několik doplňků a příslušenství. Ani na takové informace rozhodně nezapomeneme. Pokud chcete ve svém domě a v jeho okolí docílit zvýšené bezpečnosti, určitě si přečtěte následující řádky, ať víte, do jaké bezpečnostní kamery investovat.

Pokud máte zájem o klasickou videokameru, sepsali jsme pro vás článek, podle kterého si ji vyberete. Velmi specifickou skupinou jsou ještě špionážní kamery.

Jak vybrat bezpečnostní kameru stručně:

 • Barevnost – V nabídce jsou barevné nebo černobílé bezpečnostní kamery.
 • Kamerový systém – Na výběr máte analog a digitál.
 • Kvalita obrazu – Rozmyslete si, jak moc kvalitní obrazový záznam požadujete.
 • Další funkce – U některých bezpečnostních kamer najdete i další funkce, například detekce pohybu, rozpoznávání obličeje apod.
 • Finance – Pořizovací cena bezpečnostních kamer začíná na tisícovce, ale může se vyšplhat až kolem deseti tisíc.

Umístění

Nežli se pustíme do vysvětlování technických parametrů, zaměříme se nejprve na volbu bezpečnostní kamery z trochu obecnějšího úhlu pohledu. Základem je bezpochyby to, zda kameru umístíte do interiéru nebo exteriéru.

 • Vnitřní bezpečnostní kamery
 • Venkovní bezpečnostní kamery

Vnitřní bezpečnostní kamery

Tyto kamery se primárně umísťují dovnitř nemovitostí. Ať už je to na jakékoliv místo, vždy musí být dostatečně chráněno před nežádoucími povětrnostními podmínkami. Tento typ produktů má povětšinou miniaturní vzhled a stává se nenápadnou součástí rohů a stropů. V závislosti na nutnosti pořizovat i noční záznamy je třeba volit tu správnou technologii.

Venkovní bezpečnostní kamery

Výrobky situované do vnějších částí objektů. Tomu samozřejmě odpovídá i celková konstrukce. Všechna elektronika je obvykle zakomponována do robustnějšího těla s jednou zásadní vlastností – odpovídající voděodolnost. Tyto kamery proto mohou být vystaveny nepříznivým vnějším podmínkám. I v tomto případě existují varianty pro noční snímání.

Barevnost

Jedním ze základních technických parametrů je barevnost pořízeného záznamu. V tomto směru se nabízí dvojí dělení.

 • Černobílé – Velice často jsou označovány zkratkami B/W nebo ČB. Od jejich aplikování se pozvolna upouští a vše směřuje k barevnému snímání. Své pevné místo mají však za zhoršených světelných podmínek, kde jsou schopny předkládat daleko lepší obraz. K jejich přednostem patří také nižší pořizovací cena.
 • Barevné – Jejich největší potenciál oceníte hlavně ve dne. Mají nižší světelnou citlivost a díky barevnému obrazu umožňují rychlou orientaci při prohlížení libovolného záznamu. Dnešní modely jsou schopny poradit si i s minimem světla v noci.

Kamerový systém

Další volba při výběru správné bezpečnostní kamery padne na technologii pořizování obrazového záznamu. Zde lze narazit na základní dělení kamerových systémů.

 • Analogové kamerové systémy
 • Digitální kamerové systémy

Oba mají několik společných vlastností. Jsou schopny pokrýt obdobné úhly záběru a lze je propojit s televizí či mobilním telefonem. Tím však shody končí a přichází odlišnosti. A s nimi vás seznámíme trochu podrobněji.

Analogové kamerové systémy

Analogové kamerové systémy se používají dlouhá léta. V jejich prospěch hovoří určitě nižší pořizovací náklady a celkově jednodušší nastavení celého systému. Mnohé potěší i takové detaily, jakými jsou menší nároky na kapacitu pevných disků při pořizování záznamů. Je ale pravdou, že s příchodem digitálních kamerových systémů docházelo k úpadku této technologie. A to především z pohledu horšího video záznamu.

A právě proto se na trhu objevily AHD systémy, jinak označované TVI a CVI. Jde o vyspělejší analogovou technologii, která sebou nese velkou spoustu kladů.

 • Obraz prezentovaný bez jakéhokoliv zpoždění.
 • Jednoduchá infrastruktura zapojení.
 • Rozlišení až WQHD do 4 Mpx.
 • Pasivní přenos signálu lze realizovat na vzdálenost až 500 metrů.
 • Správa prostřednictvím LAN.

AHD kamerové systémy mají samozřejmě také určité neduhy. Je to například vyšší možnost rušení a omezenější vzdálenost přenosu délkou použitého kabelu.

Za čtyřkamerový systém tohoto typu zaplatíte přibližně 8 000 Kč až 16 000 Kč.

Digitální kamerové systémy

Tento typ kamerového systému je mnohdy označován, jako „IP systém“. Novodobý model technologie fungující s digitální počítačovou sítí, skrze kterou je šířen a přenášen obraz. I zde máte možnost narazit na přemíru nejrůznějších kladů.

 • Vysoké rozlišení obrazu dosahující hodnot až 8 Mpx.
 • Bezdrátové přenosy dat.
 • PoE napájení kamer.
 • IP kamery dokáží pokrýt větší plochu při menším počtu kamer.
 • Využívány jsou metalické i optické spoje.
 • Aplikovány jsou také funkce čtení SPZ u automobilů.

V neprospěch IP kamerových systémů může hovořit snad jen složitější infrastruktura a vůbec kompletní nastavení celého systému. Dále je to samozřejmě i vyšší pořizovací cena.

Za čtyřkamerový systém v provedení IP dáte cca 12 000 Kč až 37 000 Kč.

Modely kamerových systémů

Kamerový systém mnohdy označovaný jako CCTV lze rozdělovat také na jednotlivé podtypy. Ty se vyznačují především odlišnými vlastnostmi a technickými parametry. Každému může vyhovovat odlišný model kamery. Na trhu se setkáte s následujícími variantami kamerových systémů.

 • IP kamery
 • Bezdrátové kamery
 • Antivandal kamery
 • DOME kamery
 • BULLET kamery
 • Vodotěsné kamery
 • Atrapy kamer

IP kamery

​IP kamery, neboli webové kamery, máte možnost pořídit s webovým serverem, popřípadě bez něho. Od toho se odvíjí také způsob připojení a potřeba dalšího příslušenství. Webové kamery s webovým serverem stačí jen připojit k počítačové síti. IP kamery bez webového serveru vyžadují další počítač pro správu. Připojení může být realizováno přes USB. O těchto kamerách jsme zpracovali speciální článek s názvem Jak vybrat IP kameru.

Bezdrátové kamery

​Tyto kamery se liší především způsobem přenosu dat. Jak prozrazuje sám název, jde o bezdrátový přenos prostřednictvím speciálního vysílače. S jeho pomocí lze přenášet nejenom obrazový záznam, ale i ten zvukový. Bezdrátové kamery jsou často kombinovány s bezdrátovými AV přenašeči, ke kterým lze připojovat drátové kamery.

Antivandal kamery

​Speciální kamery opatřené bytelným a pevným krytem. Ten je schopen odolávat silnějším nárazům a mechanickému poškození. Jejich primárním místem jsou frekventovaná místa, kde hrozí zničení kamery. Výrobním materiálem takového krytu je obvykle kov a polykarbonát. Využití nachází nejenom ve venkovním, ale také ve vnitřním prostředí.

DOME kamery

​Bezpečnostní kamery s půlkulatým krytem označovaným slovíčkem DOME. Tyto kamery umožňují měnit polohu, přibližovat obraz a zaostřovat jej na velké i malé vzdálenosti. DOME kamery přináší horizontální otáčení o 360 a vertikální o 100°. K jejich ovládání je zapotřebí počítače.

BULLET kamery

​Označení pro bezpečnostní kamery, které mají typický tvar válečku. Jejich předností je krytí IP66 a odolný kryt. Primárním užitím jsou hlavně venkovní prostory.

Vodotěsné kamery

​Název těchto produktů mnohé prozrazuje. Jde o kamery, které je možné vystavit nadměrné vlhkosti. Proto se vyskytují nejenom ve venkovním prostředí, ale také v bazénech, při potápění a v ostatních oblastech.

Atrapy kamer

​Nefunkční modely, které se používají jako doplněk těch funkčních. Na první pohled jsou k nerozeznání od skutečných. Mnohé z nich dokonce blikají nebo se otáčejí, aby zloděj nepoznal, že není vůbec natáčen. V jejich prospěch hovoří hlavně nízká pořizovací cena. Jejich cílem je budit dojem profesionálního bezpečnostního systému.

Rozlišení obrazu

Rozlišení obrazu je důležitým údajem. Odvíjí se od něho kvalita výsledného záznamu, ať už jde o čistotu nebo zrnitost obrazu. Narazit můžete na dvojí rozlišení.

 • TVL neboli televizní řádky
 • Pixely označované zkratkou Px

TVL neboli televizní řádky

Pojmenování vycházející z anglického výrazu TeleVision Lines. Tyto hodnoty se používají u analogových kamer. V tomto směru objevíte několik typů rozlišení TVL.

 • Standartní rozlišení – povětšinou u černobílých kamer a má hodnotu cca 400 TVL.
 • Vysoké rozlišení – prezentováno pod výrazem HIRES s hodnotami 570 až 710 TVL.

Pixely označované zkratkou Px

​Tento parametr je primárně součástí AHD kamer, IP kamer, ale také HD-SDI kamer. Pixely jsou jednotlivé body, ze kterých se skládá obraz. Často lze narazit na podobu údaje v megapixelech.

Rozlišení V megapixelech Označení
1 080×960 px 1 Mpx
1 280×720 px 1 – 1,3 Mpx HD
1 920×1 080 px 2 Mpx Full HD
2 048×1 536 px 3 Mpx QXGA
2 560×1 440 px 4 Mpx WQHD
2 592×1 944 px 5 Mpx
3 096×2 080 px 6 Mpx
3 840×2 160 px 8 Mpx UHD

Světelná citlivost

Tento parametr rozhoduje o tom, při jakých světelných podmínkách je bezpečnostní kamera schopna snímat a pořizovat kvalitní obraz. Světelná citlivost je prezentována v jednotkách „Lux“. Čím nižší hodnota je, tím lépe bude kamera snímat za zhoršených světelných podmínek.

 • Standartní světelná citlivost – u černobílých kamer je to 0,1 Lux, u barevných kamer cca 0,5 – 1 Lux.
 • Ultracitlivé kamery – u černobílých kamer je to 0,001 Lux, u barevných kamer cca 0,01 Lux.
 • Kamery DEN/NOC – kamery pracující v širokém pásmu a pořizující záznamy ve dne i v noci v rozsahu 0,001 – 1 Lux.
 • SENS UP kamery – produkty se speciální obrazovou integrací, která provádí zvýšení světelné citlivosti až 0,00004 Lux.

Objektiv

Kvalita objektivu se úměrné promítá do výsledného obrazu. Tato část kamery je prezentována prostřednictvím několika parametrů rozhodujících o použitelnosti daného výrobku. Při nákupu bezpečnostní kamery byste měli přihlížet k níže uvedeným informacím.

 • Světelnost – Prezentována pod hodnotou F. Čím menší toto číslo bude, tím lepší.
 • Ohnisková vzdálenost – Parametr související s vodorovným zobrazovacím úhlem kamery.
 • Zoom objektivu – Vyskytuje se u objektivů s proměnlivou ohniskovou vzdáleností a značí přiblížení daného objektu.

U všech objektů narazíte ještě na dvě další hodnoty, které vypovídají mnohé o schopnosti kamery snímat konkrétní předmět či místo.

Vycházet budeme například z hodnot „3,6 mm / 85°“. První číslo 3,6 mm značí hodnotu objektivu určující zorný úhel snímané scény. Parametr 85° je zorným úhlem, který dokáže kamera snímat. Využít samozřejmě můžete objektivy s odlišnou velikostí ohniska objektivu, v závislosti na tom, kam kameru umístíte.

Další parametry

Kromě výše uvedených základních vlastností bezpečnostních kamer můžete narazit i na řadu jiných údajů a parametrů. Aby byl váš výběr co možná nejpřesnější, měli byste znát význam takových informací a vědět o nich něco bližšího.

 • IR svícení – Takto vybavené bezpečnostní kamery jsou schopny vyzařovat světlo v infračerveném spektru, a to za pomoci speciálních LED diod. Díky tomu lze pořizovat záznam také za zhoršených světelných podmínek.
 • Snímač zvuku – Pokud chcete kromě obrazu zaznamenávat i zvuk, využijte kameru s tímto prvkem. Nabízí se možnost vestavěného nebo externího mikrofonu.
 • Typ snímače – Obrazový čip promítající se do kvality obrazu. Levnější jsou CMOS snímače. Novodobější jsou CCD snímače, které zachycují lepší obraz i při sníženém světle v okolí.

Příslušenství

Bezpečností kamery fungují povětšinou v kombinaci s plnohodnotným zabezpečovacím systémem označovaným jako EZS. Teprve ve spojení s čidly, alarmy a podobnými prvky mají kamery svůj význam při ochraně majetku. To samozřejmě nevylučuje využití jen pro sledování okolí domu.

Pokud si chcete vybudovat kamerové stanoviště, měli byste mít alespoň základní povědomí o tom, co vás čeká, respektive jaké další komponenty budou zapotřebí.

 • LCD monitory pro sledování obrazu.
 • Záznamová zařízení pro IP kamery v podobě serverů pro ukládání pořízeného obrazu. Tyto doplňky umožňují zobrazovat záznam vzdáleně na mobilních telefonech, PC a tabletech.
 • U analogových kamer jsou k ukládání záznamu aplikovány digitální videorekordéry.
 • Kamerový systém lze v kombinaci s alarmem napojit na pult centralizované ochrany označovaný jako PCO.

V případě plnohodnotného bezpečnostního systému si můžete připočíst ještě biometrické identifikace, ochranné zabezpečovací prvky, elektronickou požární signalizaci a mnohé další.

Rozmístění kamer

Nákup bezpečnostních kamer je jednou věcí. Tou druhou je pak jejich správné rozmístění, aby nedocházelo k poškození, potažmo zneškodnění. V tomto směru máte samozřejmě na výběr, jak umístit kamery.

 • Skryté kamery – Kamery skryjete za nejrůznější předměty v interiéru či exteriéru a necháte koukat pouze objektiv. Speciální PinHole bezpečností kamery nemusí být vidět dokonce vůbec. Ke snímání jim stačí otvor 3 milimetry.
 • Párové kamery – Rozmístění kamer vychází z pojmenování této metody. Kamery umístíte tak, aby jedna viděla na druhou. Tím se postaráte o video záznam pachatele při poničení jedné z nich.
 • Ochrana polohou – Velice oblíbená varianta. Bezpečnostní kamery připevníte na hůře dostupné místo, kam se lze dostat jen se žebříkem nebo za pomoci jiné techniky.

Kamery lze připevňovat nejenom na stropy, ale také na stěny. K tomu slouží nejrůznější kloubové držáky umožňující nastavení výsledného pohledu bezpečnostní kamery. V případě instalace na strop jsou oblíbené DOME kamery, o kterých se zmiňujeme v kapitole „Modely kamerových systémů“.

Funkce

Bezpečností kamery jsou poměrně chytrá zařízení, která mají řadu funkcí. Pro přehled jsme vám sepsali ty nejužitečnější, které se vám mohou hodit

Online přenos

Některé kamery nahrávají záznamy na paměťovou kartu, jiné umožňují online sledování. Můžete se tak na ně dívat v reálném čase odkudkoliv. K tomu potřebujete akorát telefon, počítač nebo tablet, připojení k internetu a přístupové heslo k přenosu.

Otočné kamery

Pokud potřebujete snímat větší prostor, jistě oceníte otočnou kameru. Je možné ji nastavit na automatický režim, kdy se kamera bude sama otáčet nebo ji ovládat a nastavit na přesné místo, které zrovna chcete sledovat.

Detekce pohybu

V případě, že má kamera funkci detekce pohybu, začne natáčet až v případě, že zaznamená nějaký pohyb. Díky tomu šetři hodně místa na úložišti. Lepší zařízení umožňují přímo nastavit, na co vše má kamera reagovat. Jde tedy například vypnout upozornění na rozsvícení světel a podobně.

Kamery s rozeznáním obličeje

Některé chytré kamery si dokáží zapamatovat a rozeznávat obličeje. V případě, že kamera zaznamená neznámou osobu, zapne signál. Umí rozeznávat i zvířata od lidí a dokáže tak předejít planým poplachům.

Kamery s nočním viděním

Tato funkce je potřeba zejména u venkovních kamer, kdy potřebujete, aby kamera byla schopná natáčet i po setmění. Každá kamera má jiný dosah nočního vidění, proto v případě, že jej chcete využívat, volte takový produkt, který vidí do potřebné vzdálenosti.

Cena

Náklady na pořízení bezpečnostních kamer se liší v závislosti na tom, jaký typ kamerového systému využijete, zda pořídíte jen samostatné kamery, nebo zainvestujete do kompletních setů. Pokud jde o jednotlivé bezpečnostní kamery, náklady mohou začínat na 900 Kč a šplhat se k částkám 17 000 Kč u značkových modelů. Připočíst si k tomu musíte ještě investice do rozvodů a příslušenství. Pro snadnou orientaci vám přinášíme základní cenové dělení.

Cena do 1 000 Kč

Od 800 Kč do 1 000 Kč pořídíte základní modely bezpečnostních kamer, které můžete využít i ve venkovním prostředí. Počítat musíte s menším rozlišením cca 1,3 Mpx. Vybírat lze také analogová řešení s objektivem 8 mm/32°. V případě digitální kamery to bude objektiv 2,8 mm/78°.

Cena od 1 000 do 3 000 Kč

Zde se už portfolio produktů značně rozšiřuje. Do vašeho hledáčku se mohou dostat tzv. DOME kamery. Příslibem bude určitě vyšší rozlišení 2 – 3 Mpx, varifokální objektiv a antivandal úprava. Vnitřní i venkovní kamery mohou mít záběr objektivu 3,6 mm/85°.

Cena od 3 000 do 6 000 Kč

Připlatíte-li si za kvalitu, čeká na vás PIR detektor pohybu, vhodné přisvětlení, rozlišení až 4 MPx, ale také parametry objektivů, jakými jsou 6 mm/42° či 2,8 mm/105°. Vyšší povrchová odolnost, moderní vzhled a zakomponování do rozsáhlejších kamerových systémů jsou naprostou samozřejmostí.

Cena nad 6 000 Kč

Nejdražší modely bezpečnostních kamer jsou spjaty s IP i AHD technologiemi. Povětšinou jde o otočné produkty umožňující vzdálené řízení, včetně velkého zoomu, respektive přiblížení a zaostření obrazu. IR dosvit může dosahovat 150 metrů. Takové přístroje podporují i široké množství kodeků.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.5 z 94 hlasů