Nákup bezpečnostní kamery je pro mnohé lidi velkou neznámou. Zatímco telefony, náramky a další spotřební elektroniku obměňujeme pravidelně, ideální kamera by měla chránit nejlépe nastálo. Jak takovou bezpečnostní kameru vybrat vám přiblížíme v tomto článku. Na samotném začátku je přitom dobré se zamyslet, co má být hlavním účelem jejího pořízení. Požadavky na ochranu různých oblastí a nemovitostí se totiž mohou v mnohém lišit.
Na začátku vás proto seznámíme s rozdíly mezi vnitřními a vnějšími kamerami. Vysvětlíme, proč je někdy lepší černobílá kamera, nebo jaké jsou výhody moderních analogových přístrojů oproti IP kamerám. Zjistíte také specifika různých konstrukčních řešení, díky čemuž vás výrazy jako „Dome“, „Bullet“ nebo „Antivandal“ nezaskočí. A uděláme pořádek v rozlišení – proč se někdy uvádí v (mega)pixelech, kdežto jindy v linkách (TVL)?
Parametrů, které je dobré sledovat, je ale mnohem víc. Třeba s objektivem se pojí hned několik faktorů, které mají velký vliv na výsledný obraz – a vyplatí se je znát. Dražší kamery navíc mohou mít i speciální funkce, mimo jiné detekci pohybu, noční vidění či detekci obličeje. Výrazným faktorem je pochopitelně také cena. U bezpečnostních kamer je přitom její rozpětí veliké – tím spíš se vyplatí vědět, co za jaký peníz očekávat.
Jak vybrat bezpečnostní kameru stručně:
- Do domu, nebo před dům? Kamery určené pro venkovní použití se liší od těch, které se dávají do interiéru. Existují ovšem i „hybridy“, které jejich výhody spojují.
- Postačí dvě barvy? Nejlevnější jsou černobílé bezpečnostní kamery. Oproti levným barevným kamerám dokážou lépe fungovat v noci, jinak obrazově zaostávají.
- Internet či kabel? V dnešní době dominují IP kamery, které fungují skrz internet. Renesanci však zažívají analogové modely, které příliš nezaostávají, naopak bodují cenou.
- Zamyslete se, co je účelem kamery. Jinak byste měli přistupovat k zabezpečení domu či průmyslového objektu a bezpečného či rizikového místa. Samotnou kameru může ochránit i její umístění. Někdy naopak postačí pouhá atrapa.
- Kamery se liší také tvarem. Běžné jsou tvary válečku („bullet“) a polokoule („dome“), z nichž každý má své výhody.
- Na rozlišení záleží. Díky vyššímu rozlišení se dočkáte větších detailů a ostřejšího obrazu. Určuje se obvykle v (mega)pixelech, narazit můžete i na starší systém TVL.
- Den a noc. Požadavky na kvalitní záznam obrazu ve dne a v noci se liší. Pro použití za špatného světla by měla mít kamera nízkou světelnou citlivost a noční režim.
- Sledujte i další parametry. Zejména pochopení údajů o objektivu může předejít nepříjemným překvapením. Hodit se mohou i některé specifické funkce.
Umístění
Nežli se pustíme do vysvětlování technických parametrů, zaměříme se nejprve na volbu bezpečnostní kamery z trochu obecnějšího úhlu pohledu. Základem je bezpochyby to, zda kameru umístíte do interiéru nebo exteriéru. Z tohoto hlediska rozlišujeme tři typy kamer:
- Vnitřní bezpečnostní kamery
- Venkovní bezpečnostní kamery
- Vnitřní i venkovní bezpečnostní kamery
Vnitřní bezpečnostní kamery
Jsou to kamery, které nedokážou odolat venkovním povětrnostním podmínkám. Ostatně to ani není jejich určení. Zatímco venkovní kamery jsou často velké a neskladné, aby odolaly větru dešti, vnitřní modely lze mnohdy označit za designové kousky. Hlavním požadavkem totiž je jejich splynutí s interiérem.
Vnitřní kamery jsou díky své jednodušší konstrukci také levnější. Základní modely, které se dokážou připojit na Wi-Fi a v některých případech umí fungovat i ve tmě, stojí méně než tisícovku. Za několik tisíc poté dostanete zařízení s lepší kvalitou obrazu, pokročilejšími technologiemi a větším dosahem nočního režimu.
Venkovní bezpečnostní kamery
Venkovní bezpečnostní kamery jsou přizpůsobené rozmanitosti povětrnostních podmínek. Jsou proto robustní a obvykle voděodolné, což se na ovšem negativně projevuje na jejich vzhlednosti. Součástí výbavy bývá kvalitní noční režim. Jejich cena začíná nad tisícem korun, obvykle ovšem šplhá mnohem výše – na několik tisíc.
Vnitřní i venkovní bezpečnostní kamery
Existuje i kompromis, který spojuje výhody vnitřních i vnějších bezpečnostních kamer. Takové přístroje jsou obvykle menší, aby jejich přítomnost nenarušovala vzhled interiéru, na druhou stranu jsou také schopné odolat venkovním podmínkám. Cenově se příliš neliší od venkovních kamer, je ale třeba si dávat pozor na to, co uvádí výrobce. Často jsou jako „obojživelné“ modely označeny obyčejné venkovní kamery, které se na doma nehodí.
Barevnost
Jedním ze základních technických parametrů je barevnost pořízeného záznamu. Kamery se dělí jednoduše na černobílé a barevné, přičemž každé z řešení má své výhody i nevýhody:
- Černobílé – velice často jsou označovány zkratkami B/W nebo ČB. Od jejich aplikování se pozvolna upouští a vše směřuje k barevnému snímání. Své pevné místo mají však za zhoršených světelných podmínek, kde jsou schopny předkládat daleko lepší obraz. K jejich přednostem patří také nižší pořizovací cena.
- Barevné – jejich největší potenciál oceníte hlavně ve dne. Mají nižší světelnou citlivost a díky barevnému obrazu umožňují rychlou orientaci při prohlížení libovolného záznamu. Lepší modely jsou schopny poradit si i s minimem světla v noci.
Kamerový systém
Kamery se liší také v tom, jak funguje systém nahrávání a následného přenosu a zpracování obsahu. Zde lze narazit na základní dělení kamerových systémů.
- Analogové kamery (AHD)
- IP kamery
Vzhledově sice mohou být oba typy přístrojů k nerozeznání, uvnitř ale fungují zcela odlišně. V čem které řešení vyniká, a co jsou naopak jeho nedostatky, shrnují následující tabulka a odstavce:
Typ kamer | IP kamery | Analogové (AHD) kamery |
Výhody |
|
|
Nevýhody |
|
|
Analogové kamery (AHD)
Kamery typu AHD jsou v překladu analogové kamery s vysokým rozlišením. V jejich prospěch hovoří nižší pořizovací náklady a jednodušší princip fungování. Nepotřebují totiž připojení k internetu, propojují se pomocí koaxiálního kabelu. Analogový systém si nejspíš každý spojí se starou televizí. Proto vás možná překvapí, že AHD kamery s ním nemají zas tolik nic společného – ve skutečnosti jsou do velké míry digitální.
Proč se jim tedy říká analogové? Nejspíš kvůli podobnosti se starými analogovými kamerami, u nichž komunikace probíhala analogově skrze kabely. I AHD kamery totiž nahrávaný obsah posílají do dekodéru analogově. Fungují proto zejména jako alternativa IP kamer pro lidi, kteří nemají možnost připojení na internet (nebo ho z nějakého důvody nechtějí). Občas se můžete setkat také s označením TVI či CVI, které vyjadřuje totéž.
Kromě nižší ceny mají analogové kamery i další výhody. Obraz dokážou oproti IP kamerám přenášet bez otravné prodlevy, a to i na několik set metrů. Přehled o dění neztratíte ani při výpadcích internetového připojení. Rozlišením obrazu jsou navíc často srovnatelné s IP systémy. Jelikož se ovšem jedná o skomírající technologii, nové IP kamery toho obvykle umějí více, a přenášený obraz je kvalitnější. U kabelů navíc může dojít k rušení signálu.
IP kamery
IP kamery pro své fungování nepotřebují nutně propojení kabelem – svůj obraz přenášejí skrze internetové připojení. V dnešní době se jedná o dominantní typ. Hlavní výhoda IP kamery je zřejmá – nepotřebujete k jejímu fungování žádné kabely, stačí ji připojit na server či domácí internetovou síť. Oproti analogovým kamerám obvykle stojí o něco více, což je částečně kompenzováno jejich rozmanitější nabídkou.
Mezi další výhody patří obecně vyšší kvalita obrazu – jak teoretická, tak praktická. Jednodušeji vytvoříte (i v budoucnu) celý ekosystém – stačí všechny kamery připojit na internet, není třeba všechny propojovat kabely. S funkcí Power-over-Ethernet přitom můžete jedním kabelem zařízení napájet a zároveň mu dodávat internet. Většina moderních IP kamer pak umožňuje nastavení a monitoring skrz telefon či webový prohlížeč.
Záporem je mimo vyšší cenu také závislost na fungujícím internetovém připojení. To platí nejenom pro samotný přenos obrazu, ale také pro jeho kvalitu. Data z IP kamery také trpí určitým zpožděním, které je dáno samotnou technologií. Většinu z těchto problémů lze řešit kabelovým zapojením, vyvstává pak ale otázka, jestli se vyplatí připlácet oproti analogovému řešení. Kamera navíc obvykle nahrává pouze po spuštění detektorem pohybu.
Typy bezpečnostních kamer
Analogové i IP kamery se dále dají rozdělit na různé (pod)typy. Rozdíly jsou obvykle ve vzhledu a schopnostech, resp. určení zařízení. Kamery mohou být:
- Kamery typu „Dome“
- Kamery typu „Bullet“
- Kamery typu „Turret“
- Antivandal kamery
- Vodotěsné kamery
- Atrapy kamer
Kamery typu „Dome“
Jedná se o kamery s typickým tvarem polokoule, které znáte například z letiště a dalších vnitřních exponovaných míst. Umožňují horizontální otáčení o 360°, přibližování obrazu a jeho zaostřování na velké i malé vzdálenosti. Jejich popularita je dána také tím, že pouhým pohledem na kameru mnohdy jen těžko zjistíte, kam zrovna směřuje. Připevňují se obvykle na strop, což může být v některých případech složitější.
Kamery typu „Bullet“
Naleznete je především venku a mají typický tvar válečku, připevňují se na zeď. Jelikož je taková kamera vidět již z dálky, hodí se zejména tam, kde chcete dát vědět, že je prostor sledován. Oproti typu Dome se více hodí na delší vzdálenosti, naopak zorné pole typu kamery Bullet je menší. Kombinace užšího záběru s viditelným směrováním kamery umožňuje snáze se nahrání vyhnout. Taktéž bývají kamery typu Bullet méně odolné.
Kamery typu „Turret“
Někdy se jí říká také „Mini-dome“. Vypadá jako hybrid předchozích typů, tedy Dome a Bullet, blíž má ale k prvnímu z nich. Liší se v jedné věci – na rozdíl od typu Dome není kamera schovaná za prosklenou polokoulí. Díky tomu jsou kamery typu Turret dostupnější, nevýhodou je jejich větší náchylnost k násilnému poškození.
Antivandal kamery
Jde o speciální kamery opatřené bytelným a pevným krytem. Ten je schopen odolávat silnějším nárazům a mechanickému poškození. Naleznout je lze zejména na frekventovaných místech, kde hrozí zničení kamery. Výrobním materiálem takového krytu je obvykle kov a polykarbonát. Využití nachází nejenom ve venkovním, ale také ve vnitřním prostředí. Často mají tvar podobný kamerám typu „Dome“.
Vodotěsné kamery
Název těchto produktů mnohé prozrazuje. Jde o kamery, které je možné vystavit nadměrné vlhkosti. Proto se vyskytují nejenom ve venkovním prostředí, ale také v bazénech, při potápění a v ostatních oblastech. Úroveň voděodolnosti či vodotěsnosti je dána stupnicí krytí IP, přičemž nejvyšším stupněm je IP68. Odolnost vůči vodě přitom označuje druhé číslo, první (zde 6) ukazuje odolnost vůči prachu. Stupeň ochrany proti vodě ukazuje tabulka:
IP Rating | Co přesně znamená |
IPx0 | Žádná ochrana proti vodě |
IPx1 | Ochrana před svisle kapající vodou |
IPx2 | Ochrana před kapající vodou svisle a při náklonu 15° |
IPx3 | Ochrana před stříkající vodou při náklonu do 60° |
IPx4 | Ochrana před stříkající vodou bez ohledu na náklon a směr |
IPx5 | Ochrana před tryskající vodou |
IPx6 | Ochrana před silně tryskající vodou |
IPx7 | Ochrana před ponořením do hloubky 1 metru |
IPx8 | Ochrana před ponořením i nad 1 metr hloubky |
Vždy se však podívejte, jaké jsou přesné podmínky výrobce. Zejména u ponoření do vody (tedy typicky ochraně IP67 a IP68) můžete narazit na různé požadavky. IP rating totiž nestanovuje maximální tlak vody ani dobu, po níž může být zařízení ponořeno. Předejdete pak nemilým překvapením, která v minulosti potkala třeba majitele některých telefonů. Někteří výrobci totiž odmítali poškození vodou přes deklarovanou ochranu opravovat v rámci záruky.
Atrapy kamer
Nefunkční modely, které se používají jako doplněk těch funkčních. Na první pohled jsou k nerozeznání od skutečných. Mnohé z nich dokonce blikají nebo se otáčejí, aby zloděj nepoznal, že není vůbec natáčen. V jejich prospěch hovoří hlavně nízká pořizovací cena. Jejich cílem je budit dojem profesionálního bezpečnostního systému.
Rozlišení obrazu
Rozlišení obrazu je důležitým údajem. Odvíjí se od něho kvalita výsledného záznamu, ať už jde o čistotu nebo zrnitost obrazu. Narazit můžete na dvojí rozlišení:
- TVL neboli televizní řádky.
- Pixely označované zkratkou px.
U obou přitom platí, že vyšší počet je lepší. Čím více tedy televizních řádků nebo pixelů, tím ostřejší by výsledný obraz měl být.
TVL neboli televizní řádky
Pojmenování vycházející z anglického výrazu TeleVision Lines. Tyto hodnoty se používají u starých analogových kamer. V tomto směru objevíte několik typů rozlišení TVL.
- Standardní rozlišení – povětšinou u černobílých kamer s hodnotou cca 400 TVL.
- Vysoké rozlišení – prezentováno pod výrazem Hi-Res s hodnotami 570 až 710 TVL.
Pixely označované zkratkou Px
Tento parametr je primárně součástí AHD kamer a IP kamer. Pixely jsou jednotlivé body, ze kterých se skládá obraz. Často lze narazit na podobu údaje v megapixelech (Mpix).
Rozlišení | V megapixelech | Označení |
1 080 x 960 px | 1 Mpix | – |
1 280 x 720 px | 1-1,3 Mpix | HD |
1 920 x 1 080 px | 2 Mpix | Full HD |
2 048 x 1 536 px | 3 Mpix | QXGA |
2 560 x 1 440 px | 4 Mpix | WQHD |
2 592 x 1 944 px | 5 Mpix | – |
3 096 x 2 080 px | 6 Mpix | – |
3 840 x 2 160 px | 8 Mpix | UHD |
Světelná citlivost
Tento parametr rozhoduje o tom, při jakých světelných podmínkách je bezpečnostní kamera schopna snímat a pořizovat kvalitní obraz. Světelná citlivost je prezentována v jednotkách svítivosti – luxech (lux). Čím nižší hodnota je, tím méně světla kamera potřebuje pro snímání obrazu, a tedy bude schopna lépe fungovat za špatného osvětlení.
- Standardní světelná citlivost – u černobílých kamer je to 0,1 lux, u barevných kamer asi 0,5 – 1 lux.
- Ultracitlivé kamery – u černobílých kamer je to 0,001 lux, u barevných kamer asi 0,01 lux.
- Kamery Den/noc – kamery pracující v širokém pásmu a pořizující záznamy ve dne i v noci v rozsahu 0,001 – 1 lux.
Některé kamery přitom dokážou natáčet i při osvětlení blížícím se nule, kdy se hodnota Lux pohybuje ve statisícinách. Slouží jim k tomu speciální schopnost, která je označována jako sense-up či DSS.
Objektiv
Kvalita objektivu se výrazně promítá do toho, jak dobře bude vypadat výsledný obraz. I proto se zrovna na něm šetřit nevyplatí. Souvisí s ním zejména tyto parametry:
- Světelnost – Prezentována pod hodnotou f/. Čím menší toto číslo bude, tím více světla dokáže objektiv pojmout. Typicky bývá v hodnotách f/1.6 až f/2.6, při zoomování se mění.
- Ohnisková vzdálenost – Zjednodušeně řečeno označuje, jak široký bude nahrávaný záběr. Označuje se v milimetrech a čím menší je jeho hodnota, tím více se toho vejde do záběru. Při velmi nízkých hodnotách ale dochází k deformaci obrazu (fenomén „rybího oka“). Bývá v hodnotách od 50 mm do 150 mm.
- Zoom objektivu – Vyskytuje se u objektivů s proměnlivou ohniskovou vzdáleností a značí přiblížení daného objektu. Důležité je si neplést zoom objektivu s digitálním zoomem – ten funguje na bázi vyříznutí části obrazu, dochází tedy k degradaci kvality.
Další funkce a parametry
Kromě výše uvedených základních vlastností bezpečnostních kamer můžete narazit i na řadu jiných údajů a parametrů. Aby byl váš výběr co možná nejpřesnější, měli byste vědět, co znamenají.
- IR svícení – takto vybavené bezpečnostní kamery jsou za pomoci speciálních LED diod schopny vyzařovat světlo v infračerveném spektru. Díky tomu lze pořizovat záznam také za zhoršených světelných podmínek.
- Snímač zvuku – pokud chcete kromě obrazu zaznamenávat i zvuk, využijte kameru s tímto prvkem. Nabízí se možnost vestavěného nebo externího mikrofonu.
- Typ snímače – obrazový čip promítající se do kvality obrazu. Dlouhou dobu platilo, že levnější CMOS snímače jsou horší než tradiční analogové CCD senzory. To už ovšem neplatí – technologie CMOS již většinu počátečních nedostatků vychytala. Navíc umožňuje nahrávat při vyšší snímkovací frekvenci a s nižší spotřebou energie. Nevýhodou tak zůstává pouze větší náchylnost k šumu v obraze.
- Schopnost online přenosu – některé kamery nahrávají záznamy na paměťovou kartu, jiné umožňují online sledování. Můžete se tak na ně dívat v reálném čase odkudkoliv. K tomu potřebujete akorát telefon, počítač nebo tablet, připojení k internetu a přístupové heslo k přenosu.
- Otočné kamery – pokud potřebujete snímat větší prostor, jistě oceníte otočnou kameru. Je možné ji nastavit na automatický režim, kdy se kamera bude sama otáčet, nebo ji ovládat a nastavit na přesné místo, které zrovna chcete sledovat.
- Detekce pohybu – kamera s touto schopností začne nahrávat až poté, co zaznamená pohyb, čímž šetří zejména místo na úložišti, u IP kamer také množství přenesených dat. Lepší zařízení umožňují přímo nastavit, na co vše má kamera reagovat. Lze tak například vypnout upozornění na rozsvícení světel a jiné.
- Rozeznání obličeje – některé kamery si dokážou zapamatovat a rozeznávat obličeje. V případě, že kamera zaznamená neznámou osobu, zapne signál. Umí rozeznávat i zvířata od lidí a dokáže tak předejít planým poplachům.
- Noční vidění – hodí se zejména u venkovních kamer, které musí natáčet i po setmění. Každá kamera má jiný dosah nočního vidění, proto vždy volte takovou, která dohlédne do potřebné vzdálenosti.
Příslušenství
Bezpečností kamery fungují povětšinou v kombinaci s plnohodnotným zabezpečovacím systémem označovaným jako EZS. Teprve ve spojení s čidly, alarmy a podobnými prvky mají kamery svůj význam při ochraně majetku. To samozřejmě nevylučuje využití jen pro sledování okolí domu.
Pokud si chcete vybudovat kamerové stanoviště, měli byste mít alespoň základní povědomí o tom, co vás čeká, respektive jaké další komponenty budou zapotřebí.
- LCD monitory pro sledování obrazu.
- Záznamová zařízení pro IP kamery v podobě serverů pro ukládání pořízeného obrazu. Tyto doplňky umožňují zobrazovat záznam vzdáleně na mobilních telefonech, PC a tabletech.
- U analogových kamer jsou k ukládání záznamu použity digitální videorekordéry.
- Kamerový systém lze v kombinaci s alarmem napojit na pult centralizované ochrany označovaný jako PCO.
V případě plnohodnotného bezpečnostního systému si můžete připočíst ještě biometrické identifikace, ochranné zabezpečovací prvky, elektronické požární hlásiče a mnohé další.
Značky
Při výběru bezpečnostních kamer se můžete orientovat i dle značky výrobce. V tomto ohledu vám chceme představit pět společností, které patří v dané oblasti k nejoblíbenějším.
- TP-Link – nadnárodní společnost zabývající se síťovými řešeními. Nabízí přitom spíše levnější IP kamery pro méně náročné uživatele, které jsou přesto kvalitní.
- Dahua – přední světový výrobce kamerových systémů, v jehož nabídce naleznete produkty pro nenáročné uživatele i pro profesionální použití.
- Reolink – společnost zaměřující se na produkty pro zabezpečení různých prostor. Její bezpečnostní kamery jsou určeny spíše náročnějším uživatelům.
- Xiaomi – známý výrobce chytrých telefonů, jenž se však zaměřuje i na bezpečnostní kamery. Ty patří k nejlevnějším, přesto jsou kvalitní a mohou mít i zajímavé funkce.
- Tesla – bezpečnostní kamery od tohoto tuzemského výrobce jsou levné a hodí se pro zabezpečení domácnosti, neboť jsou vesměs součástí projektu Tesla Smart.
TP-Link
TP-Link Technologies je nadnárodní společnost sídlící v Hong Kongu a v Číně, přičemž se zaměřuje na síťová řešení, jako jsou například routery, adaptéry, switche, ale také bezpečnostní IP kamery. Právě tyto modely patří u českých uživatelů jednoznačně k nejoblíbenějším. Jedná se totiž o levná zařízení, takže jsou vhodná pro méně náročné jedince. Přesto jde o kvalitní kamery, jež mají na danou pořizovací cenu mnoho funkcí navíc.
Dahua
Zhejiang Dahua Technology je čínská společnost existující od roku 2001. V současné době už ovšem patří mezi přední výrobce kamerových systémů, neboť má druhý největší světový podíl na trhu. K dispozici tedy máte stovky bezpečnostních kamer s touto značkou, z nichž nejlevnější seženete už za cenu přes pětistovku, zatímco nejdražší produkty mohou stát mnoho a mnoho tisíc korun. Z toho vyplývá, že se jedná o velmi variabilní zařízení.
Reolink
Další společnost z východní Asie, která sídlí v Hong Kongu. Založena byla v roce 2009 a od té doby se věnuje vývoji bezpečnostních produktů pro zabezpečení domácnosti, kanceláří i celých objektů. Mezi těmito výrobky naleznete i bezpečnostní kamery, které lze umístit do vnitřního i venkovního prostředí. Jejich cena je spíše střední až vyšší, takže nepřekvapí, že jsou kvalitní, mají pohybový senzor a umožňují vesměs využívat hlasové asistenty.
Xiaomi
Xiaomi je i u nás velmi známý čínský výrobce spotřební elektroniky, která se nezaměřuje pouze na chytré telefony, ale rovněž na výrobu bezpečnostních kamer. Ty patří na českém trhu k nejlevnějším, zároveň je ovšem lze označit za kvalitní zařízení, tudíž se stejně jako v případě produktů TP-Link jedná o nejprodávanější kamery mezi českými uživateli. I přes nízkou cenu totiž disponují kvalitním rozlišením i některými zajímavými funkcemi.
Tesla
Mezi produkty čínských výrobců bezpečnostních kamer jsou oblíbené i zařízení tuzemské společnosti Tesla, která existuje už od roku 1946. Od té doby vyrábí rozmanitou elektroniku, mezi kterou v současné době patří i bezpečnostní kamery, a to především v rámci projektu Tesla Smart. V ní se nachází levná chytrá zařízení pro domácnost. Bezpečnostní kamery Tesla tedy seženete za příznivou cenu, přičemž se hodí především pro soukromé osoby.
Značka | Specifikace | Cenová kategorie | Které druhy nabízí | Komu značku doporučujeme |
TP-Link | Nadnárodní společnost zabývající se síťovými řešeními | Spíše nižší | Bezpečnostní kamery spíše pro méně náročné uživatele | Jedincům, kteří nechtějí utratit příliš peněz, přesto ale mají nároky na kvalitu |
Dahua | Přední světový výrobce kamerových systémů | Všechny cenové kategorie | Veškeré bezpečnostní kamery | Jedincům, jež chtějí mít při nákupu opravdu na výběr |
Reolink | Společnost zaměřující se na zabezpečení různých prostor | Spíše střední a vyšší | Bezpečnostní kamery spíše pro náročnější uživatele | Jedincům, kteří žádají kvalitu, na druhou stranu nechtějí zároveň utrácet horentní sumy peněz |
Xiaomi | Světoznámý čínský výrobce spotřební elektroniky | Nižší | Poměrně kvalitní produkty za nízké ceny | Jedincům majícím zájem opravdu ušetřit, aniž by si kupovali nekvalitní zařízení |
Tesla | Tradiční tuzemský výrobce elektroniky | Nižší | Poměrně kvalitní produkty za příznivé ceny | Jedincům, kteří chtějí podpořit tuzemského výrobce a zároveň ušetřit |
Cena
Náklady na pořízení bezpečnostních kamer se liší v závislosti na tom, jaký typ kamerového systému využijete, a zda pořídíte jen samostatné kamery, nebo zainvestujete do kompletních setů. Cena jednotlivé kamery začíná kolem 600 Kč, vyrůst může i na 15 tisíc Kč u špičkových modelů. Připočíst si k tomu musíte ještě investice do rozvodů a příslušenství. Pro snadnou orientaci vám přinášíme základní cenové dělení.
Cena do 1 000 Kč
Od 500 Kč do 1 000 Kč pořídíte základní modely bezpečnostních kamer, které můžete využít obvykle uvnitř. Počítat musíte s menším rozlišením do 2 Mpix. Hodí se spíš pro základní použití, mimo občasného nočního vidění nemívají mnoho funkcí navíc. Nejnovější levné kamery však postačí pro většinu amatérského použití, kde je hlavním cílem obecný přehled a ochrana.
Cena od 1 000 do 2 500 Kč
Zde se už portfolio produktů značně rozšiřuje. Do vašeho hledáčku se dostanou i robustnější Dome kamery, mnohdy v antivandal provedení. Vybere si tu většina lidí, kteří nechtějí jít cestou nejlevnější možnosti, ale mají omezený rozpočet. Častý je PIR detektor pohybu či dobrá propojenost s většími systémy.
Cena nad 2 500 Kč
Povětšinou jde o otočné produkty umožňující vzdálené řízení, včetně velkého zoomu, respektive přiblížení a zaostření obrazu. Noční dosvit může dosahovat i 150 metrů. Kamery z této kategorie jsou obvykle vybaveny všemi novými technologiemi. Vyšší povrchová odolnost, moderní vzhled a zakomponování do rozsáhlejších kamerových systémů jsou naprostou samozřejmostí. Rozlišení mnohdy přesahuje 5 Mpix.
Rozmístění a ochrana kamer
Kamery je třeba také správně rozmístit, aby nedocházelo k poškození, potažmo zneškodnění – zejména, existuje-li pro to oprávněná obava. Nabízí se hned několik možností, jak kamery ochránit:
- Skryté kamery – kamery skryjete za nejrůznější předměty v interiéru či exteriéru a necháte koukat pouze objektiv. Speciální PinHole bezpečností kamery nemusí být vidět dokonce vůbec. Ke snímání jim stačí otvor o průměru 3 milimetry.
- Párové kamery – rozmístění kamer vychází z pojmenování této metody. Kamery umístíte tak, aby jedna viděla na druhou. Tím si zajistíte videozáznam pachatele při poničení jedné z nich.
- Ochrana polohou – velice oblíbená varianta. Bezpečnostní kamery připevníte na hůře dostupné místo, kam se lze dostat jen se žebříkem nebo za pomoci jiné techniky.
Kamery lze připevňovat nejenom na stropy, ale také na stěny. K tomu slouží nejrůznější kloubové držáky umožňující nastavení výsledného pohledu bezpečnostní kamery. Záleží také na typu kamery – modely „Dome“ se obvykle nacházejí na stropech, „Bullet“ kamery se naopak častěji dávají na stěny.