Zkušenosti a recenze 10 biokrbů | Test nejlepších 2023 | Arecenze.cz
Menu

Nejlepší biokrby roku 2023
Recenze, testy a srovnání

Biokrb je novodobým produktem nacházejícím své primární uplatnění hlavně u lidí, kteří sice nemají odvod spalin z místnosti, ale přesto si chtějí dopřát nezaměnitelného pohledu do rozpáleného ohně. Biokrby jsou vhodné pro ty, kdo dávají přednost estetice, nechtějí řešit žádná robustní kamna v obývajícím pokoji a nemají rádi prach produkovaný klasickým spalováním dřeva.

K nesporným výhodám biokrbů patří fakt, že jejich použití je v podstatě neomezené. Umístit je lze do libovolné místnosti bytu, rodinného domu, ale i kancelářských prostor. Jejich design může kopírovat moderní trendy, ale také ty tradiční připomínající starý a stylový krb.

Pokud máte v plánu zakoupit nový biokrb, přijdou vám vhod informace prezentované v článku Jak vybrat biokrb. Právě prostřednictvím nich zjistíte, jaké možnosti vám tento interiérový prvek nabízí a poodhalíte, na co je třeba se zaměřit.


Nejlepší biokrby dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Produkt Palivo Orientační cena Aktuální cena
Top 1 Biolíh 2 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 2 Biolíh 3 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 3 Biolíh 1 800 Kč Zobrazit nabídky
Top 4 Biolíh 1 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 5 Biolíh 1 800 Kč Zobrazit nabídky
Top 6 Biolíh 2 600 Kč Zobrazit nabídky
Top 7 Biolíh 3 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 8 Biolíh 5 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 9 Biolíh 5 300 Kč Zobrazit nabídky
Top 10 Biolíh 11 000 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat biokrb

Biokrby ve své podstatě nejsou složitými zařízeními. Proto se v jejich případě zaměříme na to podstatné. Začneme tím, že vám představíme jednotlivé typy umístění v interiéru. Pak zjistíte, jaké jsou dostupné tvary biokrbů.

Následovat budou kapitoly zaměřené na technické zpracování těchto výrobků. Je to například výrobní materiál, hmotnost, ale také použité palivo. I o něm byste měli v rámci pravidelného používání biokrbu něco vědět.

Zajímat vás bude i výhřevnost a ovládání biokrbů. Nakonec vám prozradí, kolik taková designová zařízení vlastně stojí.

Dalším alternativním zdrojem tepla v domě jsou tepelná čerpadla, kterým se věnuje článek Jak vybrat tepelné čerpadlo.

Typ umístění

Při pořizování biokrbu byste si měli odpovědět na první zásadní otázku. Kam tento produkt primárně umístíte? Od vaší odpovědi se totiž bude odvíjet vhodný typ biokrbu na základě jeho situování. Na trhu se můžete setkat se třemi odlišnými modely výrobků.

  • Volně stojící biokrby
  • Nástěnné biokrby
  • Vestavné biokrby

Volně stojící biokrby

Ty jsou pravděpodobně nejpoužívanější. Uložit je můžete v podstatě na jakékoliv rovné místo, ať už je to police, stolek v obýváku nebo komoda v pokoji. Meze se v tomto směru rozhodně nekladou. Jejich základem je elegantní, a hlavně bezpečná konstrukce. Ta zajišťuje to, že při používání volně stojících biokrbů nehrozí žádné popálení či vznik požáru.

Nástěnné biokrby

Nástěnné biokrby na první pohled připomínají volně stojící biokrby. Jejich nedílnou součástí je však část produktu, skrze kterou samotný modul zavěsíte na stěnu. Jak už prozrazuje název této kategorie výrobků, tyto biokrby vám mohou posloužit jako efektivní náhrada za obraz nebo je umístíte do výšky závěsné skříňky, takže pod nimi budete moci bez sebemenšího problému vytírat podlahu.

Vestavné biokrby

Tento typ biokrbu slouží pro zakomponování do stěny vašeho příbytku. To znamená, že opticky zajímavá je pouze jeho přední část, kterou lze označit za pohledovou. Zbytek je určen pro schování či zazdění do stěny. Tento biokrb může díky tomuto umístění připomínat klasický krb na pevná paliva, přitom pro něj nemusíte zajišťovat žádný odvod spalin v podobě roury.

Tvar

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv typ biokrbu na základě jeho umístění, budete mít možnost ještě jednoho dělení. Je to tvar daného modelu. Každý člověk má samozřejmě trochu jiné požadavky na výsledný vzhled biokrbu a disponuje rozdílným typem a uspořádáním interiéru. Proto se setkáte s následujícím dělením, aby byly uspokojeni všichni potenciální zákazníci.

  • Přímé provedení – Přímé neboli rovné vyhotovení. Biokrb má obvykle tvar obdélníku.
  • Rohové provedení – Model ve tvaru trojúhelníku, který díky jeho konstrukci budete moci umístit do rohu.

Výrobní materiál

Každý biokrb je zhotoven z daného materiálu. Ten se nemalou měrou promítá do celkového vzhledu. Mezi nejpoužívanější prvky patří rozhodně ocel a sklo. Mnohdy jde o kombinaci obojího. Základna biokrbu bývá kovová, její boční stěny jsou skleněné, aby byl vidět oheň ze všech stran. Spojením těchto prvků je pak dosaženo nejrůznějších designů, které budou vyhovovat vašim náročným potřebám.

U kvalitních biokrbů můžete počítat s tím, že stěny takových modelů budou dvouplášťové, takže nehrozí žádné nežádoucí popálení. To přijde vhod hlavně rodinám s malými a nenechavými dětmi. Ty totiž mají velkou potřebu na cokoliv sahat. Dále se můžete spolehnout na žáruvzdorné sklo, které je schopno odolávat vysokým teplotám při hoření.

Hmotnost

Je pochopitelné, že biokrby se liší svou velikostí podle toho, kam je chcete umístit a jak viditelné mají být. Na základě toho a použitého výrobního materiálu lze kalkulovat s jejich celkovou hmotností. K ní byste měli přihlížet hlavně v okamžiku, kdy se biokrb rozhodnete postavit na „slabší“ a méně bytelné místo. Popřípadě na základě hmotnosti musíte zvolit odpovídající připevnění ke stěně, aby nešlo k pádu či zhroucení biokrbu na zem. To by mělo za následek jeho poškození, v horší situaci by mohlo hrozit i riziko požáru.

Palivo a výhřevnost

V okamžiku, kdy si pořídíte vhodný biokrb, neměli byste opomíjet ani na investici do odpovídajícího paliva. Tím se v případě biokrbu stává biolíh. Jde o přírodní produkt, který je zhotoven na rostlinné bázi. Jeho hoření imituje reálný oheň. A nemusíte se obávat. Biolíh je v plné míře ekologický. Jeho vylučováním vzniká voda a kysličník uhličitý. Díky tomu je mnohdy využíván i ke zvýšení vlhkosti v interiéru.

Spoustu z vás jistě napadne myšlenka, zda lze biokrb využít také k vyhřívání vnitřních místností. Tato vlastnost je možná, avšak hodně omezená. Ano, vlivem hořícího plamene je samozřejmě produkováno teplo do místností, ostatně běžné biokrby mají výkon kolem 2 kW až 5 kW. Na druhou stranu musíte počítat s tím, že jde jen o skutečně malé zahřání prostor, které rozhodně není srovnatelné s klasickými krby a krbovými kamny.

Při spalování biolihu myslete na to, že v závislosti na velikosti nádoby na palivo budete schopni produkovat oheň v délce trvání dvou až pěti hodin. Jen pro příklad zmíníme, že třeba třílitrová nádoba je vhodná pro místnosti o velikosti nad dvacet metrů čtverečních.

Ovládání a použití

Regulace hořícího biolihu je velice jednoduchá. U většiny produktů to lze provézt s pomocí ovládacího prvku. Ten bývá mnohdy doslova nenápadný. Díky němu budete schopni regulovat nejenom velikost ohně, ale zároveň provádět jeho zhasínání. Vše je obvykle doplněno o bezpečnostní prvky.

Správné použití biokrbu

Pokud jste si na základě výše uvedených informací vybrali svůj vysněný biokrb, měli byste si před jeho instalací a prvním použitím přečíst ještě tuto část kapitoly. Zde se totiž zmíníme o několika bezpečnostních zásadách souvisejících s používáním tohoto produktu.

  • Pokud máte volně stojící biokrb, nikdy jej nepřenášejte v okamžiku, kdy máte zapálený oheň.
  • Existují jisté limity pro pořízení biokrbu, a to z pohledu velikosti místnosti. Ta musí mít alespoň šedesát metrů krychlových (součin délky, šířky a výšky místnosti v metrech) a musí být u ní zajištěné pravidelné větrání. A to především kvůli produkované vodě a oxidu uhličitému.
  • Jestliže se rozhodnete zavěsit biokrb na stěnu, umístěte jej alespoň šedesát centimetrů nad podlahu a zároveň minimálně sto osmdesát centimetrů od stropu. Tyto rozměry určují oblast hoření.
  • Nikdy z biokrbu neodlévejte biolíh, pokud bude zapálený.
  • Vyvarujte se také jakéhokoliv rozlévání biolihu po biokrbu. Mohli byste tím poškodit jeho povrch.

Cena

Nakonec jsou to i pořizovací náklady, které rozhodnou o tom, jakému biokrbu dáte přednost. Určitě byste se měli zaměřovat na výrobky kvalitní a dlouhodobě ověřené. Právě s nimi se totiž pojí odpovídající bezpečnost a životnost. Vyzkoušet můžete například značky Kratki, Carlo Milano, Radius Design Colonge, Hakr a další.

Cena do 1 000 Kč

Nejlevnější biokrby zakoupíte lehce pod hranicí 1 000 Kč. Počítat samozřejmě musíte se základním provedením a jednoduchým designem. Kromě skleněných stěn půjde o obyčejně vypadající podstavec. Svůj úkol však takový biokrb bez problému splní. Do 1 000 Kč zakoupíte menší modely s hloubkou do 15 cm, šířkou do 35 cm a výškou do 20 cm.

Cena od 1 000 Kč do 5 000 Kč

Pokud připlatíte, budete si moci vybírat z mnohem bohatšího sortimentu. V hledáčku se vám začnou objevovat nejenom volně stojící biokrby, ale také ty nástěnné a vestavné. Jejich vzhled bude za tuto cenu stále tradiční a nebude představovat nic atypického.

Cena od 5 000 Kč do 10 000 Kč

V této cenové skupině začnou převládat biokrby moderního a nadčasového vzhledu. Nejenom, že budete mít k dispozici velikostně větší modely, ale uchvátí vás i jejich netradiční design. O těchto výrobcích lze s naprostou jistotou tvrdit, že se stanou pýchou dané místnosti.

Cena nad 10 000 Kč

Jestliže patříte k opravdu náročným zákazníkům, pak se pořizovací náklady vašeho budoucího biokrbu mohou přehoupnout daleko přes hranici 10 000 Kč. Kromě rovného a přímého tvaru si budete moci dopřávat i rohové varianty. Ty jsou velice elegantní a oku lahodící. Výjimkou nejsou ani sloupové biokrby. Cena těchto luxusních modelů může překračovat hranici 40 000 Kč.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.2 z 51 hlasů