Srovnávací test a recenze
nejlepších bitcoinových burz

Aktualizováno:
Červenec 2019
Autor:
Michaela Černá

HitBTC

Vítěz testu 2019

Hodnocení: 91,6 %

Jakou bitcoinovou burzu vybrat dle srovnávacího testu

Kryptoměny se staly v posledních letech velmi populární. Jednou z možností, kde je nakoupit, jsou bitcoinové burzy. Právě na ně jsme se zaměřili v tomto porovnání.

Bitcoinová burza je místo, kde můžete nakoupit kryptoměny. Po zakoupení máte možnost je buďto nechat uložené na burze, což není úplně nejbezpečnější varianta, nebo je uložit do bitcoinové peněženky. O těch nejbezpečnějších peněženkách jsme sepsali článek a připravili porovnání hardwarových bitcoinových peněženek.

Bitcoinové burzy mají mnoho parametrů, které se mezi sebou složitě porovnávají. My se zaměřili na ty nejdůležitější. Jako první nás zajímal počet kryptoměn, které je na burze možné koupit. Pokud chcete nakoupit více druhů, jistě vás potěší, pokud bude možné využít jednu burzu pro nákup více typů digitálních měn.

Dále nás zajímala možnost platby. Zatímco na některých burzách můžete platit pouze bitcoiny, na jiných je možná platba jak kartou, tak bankovním převodem. Většina burz sice požaduje platbu v eurech nebo dolarech, ale najdou se i takové, které akceptují platbu v korunách.

A neopomněli jsme ani zabezpečení. Tato otázka je velmi komplikovaná, proto jsme hodnotili pouze dvě základní kritéria, které jsou v zabezpečení velmi důležité. První je HTTPS zabezpečení a druhé dvoufaktorová autentizace. Pokud si nejste jisti, co který parametr znamená, nebo vás zajímají další informace, které usnadní výběr bitcoinové burzy, přečtěte si také náš článek Jak vybrat bitcoinovou burzu.


Nejlepší bitcoinové burzy dle srovnávacího testu

Pořadí
Nejlepší burzy
Hodnocení podporovaných kryptoměn
(max. 10)
Hodnocení možnosti platby
(max. 10)
Hodnocení zabezpečení
(max. 10)
Celkové
hodnocení
Aktuální
cena

1.

HitBTC

8,6

9,5

10,0

91,6 %

Navštívit burzu

2.

KuCoin

7,9

9,5

10,0

88,2 %

Navštívit burzu

3.

Coinbase

7,4

9,5

10,0

85,8 %

Navštívit burzu

4.

Coinmate

6,4

10,0

10,0

82,5 %

Navštívit burzu

5.

Binance

8,8

6,0

10,0

81,9 %

Navštívit burzu

Srovnání podporovaných kryptoměn

Recenze HitBTC HitBTC Recenze KuCoin KuCoin Recenze Coinbase Coinbase Recenze Coinmate Coinmate Recenze Binance Binance
Celkové hodnocení

91,6 %

88,2 %

85,8 %

82,5 %

81,9 %

Počet podporovaných kryptoměn

333

166

18

3

142

Bitcoin

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Litecoin

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Ethereum

Ano

Ano

Ano

Ne

Ano

Ripple

Ne

Ne

Ne

Ne

Ano

Cardano

Ano

Ne

Ne

Ne

Ano

Srovnání možností platby a zabezpečení

Recenze HitBTC HitBTC Recenze KuCoin KuCoin Recenze Coinbase Coinbase Recenze Coinmate Coinmate Recenze Binance Binance
Celkové hodnocení

91,6 %

88,2 %

85,8 %

82,5 %

81,9 %

Platba v Kč

Ne

Ne

Ne

Ano

Ne

Platba bankovním převodem

Ano

Ano

Ano

Ano

Ne

Platba platební kartou

Ano

Ano

Ano

Ano

Ne

Platba Bitcoinem

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Zabezpečení https

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Dvoufaktorová autentizace

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Recenze nejlepších bitcoinových burz

Ke každé bitcoinové burze jsme sepsali samostatnou recenzi. Tady najdete její shrnutí a odkaz na celou recenzi bitcoinové burzy, která se nachází na vlastní stránce. Tam potom najdete podrobné zhodnocení podporovaných kryptoměn, možnosti platby a zabezpečení.

Recenze HitBTC

Recenze HitBTC
  • Vítěz testu 2019
1. místo
Hodnocení: 91,6 %

HitBTC je jedna z největších bitcoinových burz na světě. V současné době (červen 2019) podporuje 333 různých kryptoměn. Seženete tu tedy jak ty základní a známější, tak i modernější a mladší digitální měny. Platba je možná jak bankovním převodem, tak i platební kartou a můžete zde platit také Bitcoiny. Se zabezpečením je na tom standardně a srovnatelně s ostatními burzami z našeho porovnání.


Recenze KuCoin

Recenze KuCoin
2. místo
Hodnocení: 88,2 %

KuCoin je bitcoinová burza, která v našem porovnání patří mezi ty s větším množstvím podporovaných kryptoměn. Můžete zde tedy zakoupit celkem 166 typů digitálních měn a to jak těch starších a známějších, tak i mladších. Platba je možná buďto Bitcoiny nebo pomocí platební karty či přes bankovní převod. Se zabezpečením je na tom tato burza porovnatelně s dalšími z našeho srovnání.


Recenze Coinbase

Recenze Coinbase
3. místo
Hodnocení: 85,8 %

Coinbase je bitcoinová burza, na které seženete pouze základní krytproměny. Podporuje jich totiž dohromady pouze 18. Pokud však plánujete nákup některé z podporovaných kryptoměn, pak by vám burza mohla vyhovovat. Je standardně zabezpečená a nabízí možnost platby bankovním převodem, online platební kartrou i Bitcoiny. Záleží tedy na vás, čemu dáte přednost.


Recenze Coinmate

Recenze Coinmate
4. místo
Hodnocení: 82,5 %

Coinmate je bitcoinová burza, která byla založena v České republice. Je populární nejen ve své domovině, ale i v Evropě. Její hlavní výhodou je bezesporu možnost platby v českých korunách. Nevýhodou pak podpora pouze tří kryptoměn - konkrétně Bitcoinu, Litecoinu a Bitcoinu Cash. Burza pro vás bude vhodná pouze v případě, že chcete nakoupit jednu z těchto kryptoměn.


Recenze Binance

Recenze Binance
5. místo
Hodnocení: 81,9 %

Binance je bitcoinová burza, která podporuje velké množství kryptoměn. Můžete tedy zde koupit jak ty starší a známější digitální měny, tak i některé novější. Uživatelské prostředí je pěkné a ovládání intuitivní. Dá se zde však platit pouze Bitcoiny, což je hlavní nevýhoda této burzy. Pokud tedy nevlastníte žádné Bitcoiny, tato burza pro vás vhodná nebude.


Jak vybrat bitcoinovou burzu

Pokud si chcete nakoupit nějaké Bitcoiny či jinou kryptoměnu, pravděpodobně budete uvažovat i o nákupu na bitcoinové burze. V tomto případě je pečlivý a dobrý výběr opravdu důležitý. Pokud byste totiž nakoupili na špatné burze, mohlo by se stát, že své kryptoměny nikdy nedostanete a bude vás tato chyba stát nemalou částku. Proto přicházíme s následujícími řádky, které vás provedou všemi důležitými parametry.

Nejprve vám ale vysvětlíme, co to kryptoměna vlastně je a kde ji můžete získat. Následně se zaměříme přímo na burzy a neopomeneme ani upozornit, na které faktory si dávat pozor. Pokud by vás zaujalo téma bitcoinových peněženek, pak si můžete přečíst naše porovnání, které obsahuje i podrobné recenze jednotlivých produktů.

Co je to kryptoměna

Kryptoměny jsou v podstatě digitální peníze, které jsou tvořeny elektronicky. Základním znakem těchto digitálních měn je decentralizace. Tedy nezávislost na nějaké bance, státu či jiné vyšší moci. Jedná se o poměrně nový systém fungování peněz a v posledních letech se staly kryptoměny hodně populárními. Využívají se jak ve finančním sektoru, tak i pro soukromé účely. Každá transakce se zapisuje do takzvaného blockchainu, odkud ji už nelze nikdy vymazat. Provedená transakce, která byla jednou provedena už nelze stornovat.

Neznámější kryptoměnou je Bitcoin, který byl zároveň také první digitální měnou. Existuje ale více než 800 různých kryptoměn a toto číslo se neustále zvyšuje. Z toho těch serióznějších digitálních měn je zhruba 80. Čím je kryptoměna rozšířenější, tím bývá i stabilnější. V případě investice do těch stabilnějších tedy nečiníte tak velké riziko jako u těch méně známějších.

Kde koupit kryptoměnu

Pokud se rozhodnete, že chcete do kryptoměn investovat, máte několik možností, jak digitální měnu pořídit.

Těžba kryptoměn

Jako první možnost, jak kryptoměnu získat se nabízí samotná těžba. Ta se ale nevyplatí každému. Je vhodná především pro ty, kteří chtějí investovat. Těžit na mobilu nebo počítači se v dnešní době nevyplatí. Za elektřinu byste pravděpodobně zaplatili více, než by byla hodnota vytěžených kryptoměn. Tento proces by tedy jednoduše mohl být i ztrátový. Pokud se rozhodnete, že se těžbě digitální měny chcete opravdu věnovat, pak budete potřebovat speciální hardware ASIC. Ten je pro těžbu určený a tím pádem i optimalizovaný pro spotřebu energie. Cena za takové zařízení se pohybuje okolo několika set tisíc korun, hodí se tedy opravdu jen pro ty, kteří to s kryptoměnami myslí zcela vážně.

Těžbě se nevěnují pouze jednotlivci, ale i velké firmy. Například v Číně jsou celé továrny na těžbu kryptoměn. Obvykle jsou situovány v blízkosti elektráren a využívají odpadovou energii. Těžba je pak finančně daleko méně náročná.

A jak taková těžba vlastně funguje? Pomocí programu potvrzujete správnost transakcí kryptoměn. Tato potvrzení jsou založena na náhodě a jsou velice náročná na výpočet. Za každou provedenou transakci dostane ten, který ji potvrdil jako první, odměnu. Uživatelé tedy zastávají takovou funkci, jako v běžném finančním systému banky.

Pokud vás tento systém neodradil a chcete kryptoměny těžit, pak bude vhodnější zvolit nějakou méně známou digitální měnu, u které je větší šance zisku odměny. Je potřeba vybrat měnu, kde není tak velká konkurence, jako je tomu například u Bitcoinů. Doporučujeme ale nejprve spočítat náklady, abyste dopředu věděli, zda se vám těžba může vyplatit nebo bude spíše ztrátová.

Bitcoin bankomaty

Obecně nejjednodušším způsobem, jak získat kryptoměny je nakoupit je v bankomatech na Bitcoiny nebo na burze. Bitcon bankomaty najdete i na běžných místech, takže nebude problém se k nim dostat. Vypadají velmi podobně jako běžné bankomaty. Můžete zde Bitcoiny nakupovat, ale také je vyměnit za klasické peníze. Nakoupené kryptoměny budete muset uložit do nějaké peněženky, jako nejjednodušší varianta se nabízí softwarová peněženka, kterou si můžete táhnout do svého mobilního zařízení.

Osobní nákup

Bitcoiny můžete koupit i osobně pomocí papírové peněženky. Tento způsob je velmi jednoduchý, ale je potřeba nakupovat pouze od ověřené osoby. Další možností je nákup ve směnárně.

Bitcoinová burza

Poslední možnou variantou je nákup Bitcoinů na bitcoinové burze. Právě té se věnují následující řádky. Na burze můžete nakupovat i prodávat Bitcoiny. K uskutečnění transakcí je zapotřebí ověřit totožnost. Obvykle to funguje tak, že naskenujete svoji občanku. Následně zadáte požadovanou částku, potvrdíte kliknutím transakci a máte hotovo. Jde tedy o velmi jednoduchý způsob.

Kdy nakupovat na bitcoinové burze

V případě, že nechcete kryptoměnu těžit, ale rádi byste do digitální měny investovali nějaké peníze, pak bude bitcoinová burza vhodným řešením. Vyplatí se hlavně v případě, že chcete vlastnit více druhů kryptoměn. Pokud plánujete pouze jednorázový nákup nějaké digitální měny, vystačíte si s bitcoinovým bankomatem nebo nákupem ve směnárně, a registrace na burze tak asi bude zbytečně složitá.

Poplatky

Při jednotlivých transakcích budete muset zaplatit nějaký poplatek. Každá burza ho má trochu jiný. Abyste si ověřili, že neplatíte zbytečně moc peněz, je dobré podívat se na konkurenční burzy a tento poplatek porovnat. Pokud je poplatek příliš vysoký, bude pro vás výhodnější vybrat nějakou jinou bitcoinovou burzu.

Podpora českých bank

Některé burzy podporují koruny, u jiných budete muset platit eury nebo dolary. Ne všechny burzy jsou ale určené pro evropský nebo dokonce přímo český trh. Než si tedy nějakou burzu vyberete, je potřeba ověřit, zda je Česká republika u dané burzy na seznamu podporovaných zemí. Pokud si to chcete zjednodušit, pak si zároveň ověřte, zda daná burza podporuje i českou korunu. Pokud ne, budete si muset vystačit s platbou eury.

Nákup kryptoměny na burze

Nákup na každé burze probíhá trochu jiným způsobem. Každá ale vyžaduje vytvoření účtu. Následně je potřeba každého držitele účtu ověřit. A to buďto pomocí občanského průkazu nebo cestovního pasu. Ověření probíhá tak, že naskenujete své doklady a systém je následně ověří.

Pak už se můžete pustit do samotných transakcí. Obvykle navolíte požadovanou částku a transakci potvrdíte. V tu chvíli by mělo být hotovo a stačí vyčkat, dokud nebude transakce ověřená. Někdy jde o trochu složitější systém, ale vždy by vše mělo být intuitivní a logické, takže by nákup a prodej neměl působit nijak složitě.

Zabezpečení

Pokud si nějakou digitální měnu nakoupíte, jistě o ni nebudete chtít přijít. Proto vybírejte pouze takové burzy, které jsou řádně zabezpečeny.

HTTPS

Jak takové zabezpečení poznáte? Podívejte se na adresu bitcoinové burzy. Na začátku uvidíte buďto http:// nebo https://, přičemž druhá varianta je více zabezpečená. Vybírejte tedy pouze burzu https://.

Dvoufaktorová autentizace

Druhým základním faktorem je pak to, zda burza nabízí dvoufaktorovou autentizaci. Což znamená, že kromě klasického přihlášení, tedy zadání emailu a hesla je potřeba ještě vložit nějaký pin, který vám standardně dojde na mobilní telefon po zadání vašeho telefonního čísla.

Recenze

Pokud máte bitcoinovou burzu vybranou, přečtěte si recenze jejích uživatelů, kteří již mají zkušenosti. Můžete si projít i hodnocení od ověřených webů, které konkrétní burzy testovaly. Pokud je totiž bitcoinová burza nedůvěryhodná a neověřená, může se vám lehce stát, že své peníze už nikdy neuvidíte. Je tedy potřeba se chovat obezřetně.

Nejznámější kryptoměny

Existuje několik stovek kryptoměn. Pro přehled přinášíme pět nejznámějších, se kterými se pravděpodobně setkáte nejčastěji (Zdroj: Bitcoinvkapse.cz).

Bitcoin

Bitcoin je největší a zároveň nejznámější digitální měnou vůbec. Funguje již od roku 2009 a je tak nejstarší kryptoměnou. Dodnes se neví, zda ho stvořil jeden člověk či větší skupina. Jeho zkratka je BTC. V kryptosvětě je považován za digitální zlato. Množství Bitcoinů je omezené a do roku 2030 bude vytěžena drtivá většina. Poslední se pak budou těžit až do roku 2140. Tato měna je dělitelná na osm desetinných míst, což znamená, že s ním můžete platit haléřové položky. Právě podle Bitcoinu jsou pojmenované bitcoinové peněženky, bitcoinové burzy, bitcoinové automaty a podobně. To ale neznamená, že jsou tyto věci určené pouze pro digitální měnu Bitcoin.

Litecoin

Další velmi známou a používanou kryptoměnou je Litecoin. Najdete ho také pod zkratkou LTC. Byl vytvořený v roce 2011 a jeho tvůrcem je Charles Lee. Ten jako první využil algoritmus scrypt. Všechny důležité vlastnosti má stejné jako Bitcoin a v kryptosvětě je považovaný za digitální stříbro. Počet Litecoinů je omezen. Po kompletním vytěžení jich bude čtyřikrát více než Bitcoinů.

Ethereum

Další známou kryptoměnou je Ethereum, jehož značka je ETH. Patří mezi next-generation digitální měny. Někteří jej nazývají také jako Bitcoin 2.0. Tato kryptoměna je založená na blockchainu. Ten chrání před jakýmkoliv neoprávněným zásahem vnějších i vnitřních stran.

Ripple

Za zmínku patří i Ripple, který můžete najít pod označením XRP. Vznikl v roce 2012. Někteří ho označují za konkurenta Bitcoinu, a to i přesto, že je nesmyslné tyto dvě kryptoměny vzájemně porovnávat. Fungují totiž rozdílně. Zatímco Bitcoiny se získávají převážně těžením, Ripple můžete získat buďto darem anebo nakoupit. Tato kryptoměna se totiž netěží.

Cardano

Kryptoměna Cardano má značku ADA. Jde o digitální měnu třetí generace a nefunguje pouze jako krytoměna, ale také jako platforma. Protože jde o mladší kryptoměnu, její tvůrci měli možnost poučit se z předchozích chyb. Měna Cardano vznikla na podzim 2017 a v současné době patří mezi nejpopulárnější kryptoměny. Je pojmenovaná po slavném italském matematikovi Gerolamo Cardanovi.


Použité zdroje:

https://btctip.cz/burzy-a-smenarny/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Bitcoin

https://www.newyorker.com/magazine/2011/10/10/the-crypto-currency


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Bitcoinové burzy
Průměrné hodnocení 4.7 z 14 hlasů