Menu

Srovnání a recenze
nejlepších bitcoinových burz

Aktualizováno:
Březen 2020
Autor:
Michaela Černá

V kategorii bitcoinové burzy doporučujeme

HitBTC

Jakou bitcoinovou burzu vybrat dle srovnání

Kryptoměny se staly v posledních letech velmi populární. Jednou z možností, kde je nakoupit, jsou bitcoinové burzy. Právě na ně jsme se zaměřili v tomto porovnání.

Bitcoinová burza je místo, kde můžete nakoupit kryptoměny. Po zakoupení máte možnost je buďto nechat uložené na burze, což není úplně nejbezpečnější varianta, nebo je uložit do bitcoinové peněženky. O těch nejbezpečnějších peněženkách jsme sepsali článek a připravili porovnání hardwarových bitcoinových peněženek.

Bitcoinové burzy mají mnoho parametrů, které se mezi sebou složitě porovnávají. My se zaměřili na ty nejdůležitější. Jako první nás zajímal počet kryptoměn, které je na burze možné koupit. Pokud chcete nakoupit více druhů, jistě vás potěší, pokud bude možné využít jednu burzu pro nákup více typů digitálních měn.

Dále nás zajímala možnost platby. Zatímco na některých burzách můžete platit pouze bitcoiny, na jiných je možná platba jak kartou, tak bankovním převodem. Většina burz sice požaduje platbu v eurech nebo dolarech, ale najdou se i takové, které akceptují platbu v korunách.

A neopomněli jsme ani zabezpečení. Tato otázka je velmi komplikovaná, proto jsme hodnotili pouze dvě základní kritéria, které jsou v zabezpečení velmi důležité. První je HTTPS zabezpečení a druhé dvoufaktorová autentizace. Pokud si nejste jisti, co který parametr znamená, nebo vás zajímají další informace, které usnadní výběr bitcoinové burzy, přečtěte si také náš článek Jak vybrat bitcoinovou burzu.


Nejlepší bitcoinových burzy dle srovnání

Varianta výběru Vzhled a název Klady vzhledem k podkategorii Zápory vzhledem k podkategorii Aktuální cena

Výběr redakce

Bitcoinové burzy

Recenze HitBTC
HitBTC

Hodně podporovaných kryptoměn

Dobrá reputace

Jedna z největších burz na světě

Není možná platba v Kč

Není v českém jazyce

Neprodává Ripple

Navštívit burzu

Výběr redakce

Bitcoinové burzy

Recenze KuCoin
KuCoin

Hodně podporovaných kryptoměn

Dobrá reputace

Širší možnosti platby

Neprodává některé novější kryptoměny

Není možná platba v Kč

Není v českém jazyce

Navštívit burzu

Výběr redakce

Bitcoinové burzy

Recenze Coinbase
Coinbase

Širší možnosti platby

Dobrá reputace

Zabezpečení

Méně podporovaných kryptoměn

Není v českém jazyce

Není možná platba v Kč

Navštívit burzu

Výběr redakce

Bitcoinové burzy

Recenze Coinmate
Coinmate

Možnost platit v Kč

Česká bitcoin burza

Dobrá reputace

Podporuje málo kryptoměn

Nenakoupíte novější kryptoměny

Není v českém jazyce

Navštívit burzu

Výběr redakce

Bitcoinové burzy

Recenze Binance
Binance

Podporuje hodně kryptoměn

Také modernější kryptoměny

Dobrá reputace

Dá se platit pouze Bitcoiny

Jde spíše o směnárnu

Není v českém jazyce

Navštívit burzu
Parametr HitBTC KuCoin Coinbase Coinmate Binance
Ocenění

Výběr redakce

Výběr redakce

Výběr redakce

Výběr redakce

Výběr redakce

Kategorie

Bitcoinové burzy

Bitcoinové burzy

Bitcoinové burzy

Bitcoinové burzy

Bitcoinové burzy

Počet podporovaných kryptoměn 333 166 18 3 142
Bitcoin Ano Ano Ano Ano Ano
Litecoin Ano Ano Ano Ano Ano
Ethereum Ano Ano Ano Ne Ano
Ripple Ne Ne Ne Ne Ano
Cardano Ano Ne Ne Ne Ano
Platba v Kč Ne Ne Ne Ano Ne
Platba bankovním převodem Ano Ano Ano Ano Ne
Platba platební kartou Ano Ano Ano Ano Ne
Platba Bitcoinem Ano Ano Ano Ano Ano
Zabezpečení https Ano Ano Ano Ano Ano
Dvoufaktorová autentizace Ano Ano Ano Ano Ano
Recenze  HitBTC

Recenze HitBTC

Výběr redakce

Bitcoinové burzy

HitTBC je jedna z největších bitcoinových burz na světě a sama se označuje za jednu z nejpokrokovějších. Má přívětivé uživatelské prostředí, ve kterém je poměrně snadné se vyznat. Co se týče podporovaných kryptoměn, je na tom nejlépe ze všech námi srovnávaných bitcoinových burz. Můžete zde nakoupit celkem 333 druhů digitální měny. Přestože je nabídka opravdu široká, některé novější a známější měny, jako třeba Ripple zde neseženete. Jedná se o zahraniční burzu, takže platba v českých korunách není možná, což ale v našem porovnání umožňuje pouze minimum burz. Jinak HitBTC nabízí všechny klasické možnosti platby, a to pomocí platební karty, bankovním převodem nebo platbu Bitcoinem. Krátce po svém založení byla tato burza napadena hackery, takže si její vlastníci dávají pozor na zabezpečení. Dvoufaktorová autorizace a https je tedy samozřejmostí, stejně tomu tak je ale u všech námi porovnávaných bitcoinových burz, tudíž se nejedná o nadstandard.

Navštívit burzu
Recenze  KuCoin

Recenze KuCoin

Výběr redakce

Bitcoinové burzy

Bitcoinová burza KuCoin umožňuje obchodovat s 166 kryptoměnami, čímž se řadí mezi burzy se širší nabídkou digitálních měn v našem porovnání bitcoinových burz. Burza má také svou vlastní měnu KuCoin Shares, jejíž zkratka je KSC. Nabízí většinu základních a známějších měn, některé novější ji ale přesto chybí. V nabídce tak nenajdete třeba Ripple, Cardano a nebo Stellar. A zatímco Ripple najdete jen na vybraných burzách, Cardano nabízí více než polovina burz z našeho porovnání. Protože nejde o českou bitcoinovou burzu, není zde možnost platit v korunách. Toto ale umožňuje pouze jediná burza z našeho porovnání. Takže je na tom KuCoin standardně. Můžete platit tedy buďto Bitcoiny nebo eury a dolary a to bankovním převodem nebo online platební kartou. Burza si vede dobře i v zabezpečení, které je na stejné urovni jako ostatní burzy z našeho porovnání. Samozřejmostí je tedy https zabezpečení i dvoufaktorová autorizace.

Navštívit burzu
Recenze  Coinbase

Recenze Coinbase

Výběr redakce

Bitcoinové burzy

Bitcoinová burza Coinbase podporuje celkem 18 kryptoměn, což výrazně méně než většina námi srovnávaných burz. Můžete zde nakupovat známé digitální měny, které jsou samozřejmostí téměř u všech burz. Mezi ně se řadí Bitcoin, kterému se přezdívá digitální zlato, nebo Litecoin, jenž je také známý jako digitální stříbro. Modernější kryptoměny, jako je například Ripple nebo Cardano, tu ale neseženete a proto je burza vhodnější pro ty, kteří chtějí nakoupit pouze známější a rozsáhlejší digitální měny. Bitcoinová burza Coinbase platbu v korunách nenabízí, v čemž se ale podobá většině burz v našem porovnání. To je však to jediné, co se jí dá v oblasti platby vytknout. Nakupovat totiž můžete jak za Bitcoiny, tak i za eura, a to pomocí platební karty i bankovního převodu. Také zabezpečení burzy je velmi dobré. Většina kryptoměn je uložená v offline prostoru a uživatele jistě potěší i fakt, že ještě nikdy v minulosti nebyla burza hacknutá. Samozřejmostí je i https zabezpečení a dvoufaktorová autorizace.

Navštívit burzu
Recenze  Coinmate

Recenze Coinmate

Výběr redakce

Bitcoinové burzy

Coinmate je česká bitcoinová burza, která je známá po celé Evropě. Zejména v České republice je velice oblíbená a má zde dobrou reputaci. Její hlavní nevýhodou je ale počet podporovaných kryptoměn. Nakoupíte zde pouze tři druhy kryptoměn, konkrétně Bitcoin, Litecoin a Bitcoin Cash. Tato burza tedy nabízí nejomezenější množství digitálních měn ze všech námi porovnávaných bitcoinových burz. Bude se vám hodit pouze v případě, že chcete nakoupit jednu ze třech nabízených měn. Pro české uživatele je největší výhodou burzy možnost platby v českých korunách, čímž vyniká nad ostatními srovnávanými bitcoinovými burzami. Navíc poplatky jsou velmi nízké a v případě, že platíte přes FIO banku, tato služba není zpoplatněna vůbec. Platit se dá jak bankovním převodem, tak i online pomocí platební karty. Nechybí možnost platby Bitcoinem. Burza Coinmate je na tom dobře i se zabezpečením. Samozřejmostí je jak https, tak i dvoufaktorová autorizace.

Navštívit burzu
Recenze  Binance

Recenze Binance

Výběr redakce

Bitcoinové burzy

Bitcoinová burza Binance podporuje celkem 142 druhů kryptoměn, což je více, než většina ostatních bitcoinových burz z našeho porovnání. Díky tomu je burza vhodná pro ty, kteří se zajímají o různé krytpoměny a chtějí nakoupit několik druhů. Na burze najdete jak známější digitální měny, jako je třeba Bitcoin, Litecoin a Ehereum, tak i ty méně známe, které je těžší sehnat. Pro ty, kteří plánují nákup pouze těch základních digitálních měn, je vysoký počet méně podstatný a není tedy třeba se na jeho základě rozhodovat. Hlavní nevýhoda Binance je omezená možnost platby. Spíše než o burzu jde totiž o směnárnu kryptoměn. Což znamená, že abyste si nakoupili vybranou kryptoměnu, budete již potřebovat nějaké Bitcoiny, které budete moct za jinou digitální měnu vyměnit. Binance neumožňuje žádný jiný systém platby. Pokud jste v kryptosvětě úplným nováčkem, pak pro vás bude tato burza nevhodná. Co se týče zabezpečení, je na tom burza dobře. Zakládá si na bezpečnosti a tak kromě https zapezpečení tu najdete možnost dvoufázového ověření, dvoufaktorové autentizace nebo možnosti nastavení anti-phishing kódu.

Navštívit burzu


Jak vybrat bitcoinovou burzu

Pokud si chcete nakoupit nějaké Bitcoiny či jinou kryptoměnu, pravděpodobně budete uvažovat i o nákupu na bitcoinové burze. V tomto případě je pečlivý a dobrý výběr opravdu důležitý. Pokud byste totiž nakoupili na špatné burze, mohlo by se stát, že své kryptoměny nikdy nedostanete a bude vás tato chyba stát nemalou částku. Proto přicházíme s následujícími řádky, které vás provedou všemi důležitými parametry.

Nejprve vám ale vysvětlíme, co to kryptoměna vlastně je a kde ji můžete získat. Následně se zaměříme přímo na burzy a neopomeneme ani upozornit, na které faktory si dávat pozor. Pokud by vás zaujalo téma bitcoinových peněženek, pak si můžete přečíst naše porovnání, které obsahuje i podrobné recenze jednotlivých produktů.

Co je to kryptoměna

Kryptoměny jsou v podstatě digitální peníze, které jsou tvořeny elektronicky. Základním znakem těchto digitálních měn je decentralizace. Tedy nezávislost na nějaké bance, státu či jiné vyšší moci. Jedná se o poměrně nový systém fungování peněz a v posledních letech se staly kryptoměny hodně populárními. Využívají se jak ve finančním sektoru, tak i pro soukromé účely. Každá transakce se zapisuje do takzvaného blockchainu, odkud ji už nelze nikdy vymazat. Provedená transakce, která byla jednou provedena už nelze stornovat.

Neznámější kryptoměnou je Bitcoin, který byl zároveň také první digitální měnou. Existuje ale více než 800 různých kryptoměn a toto číslo se neustále zvyšuje. Z toho těch serióznějších digitálních měn je zhruba 80. Čím je kryptoměna rozšířenější, tím bývá i stabilnější. V případě investice do těch stabilnějších tedy nečiníte tak velké riziko jako u těch méně známějších.

Kde koupit kryptoměnu

Pokud se rozhodnete, že chcete do kryptoměn investovat, máte několik možností, jak digitální měnu pořídit.

Těžba kryptoměn

Jako první možnost, jak kryptoměnu získat se nabízí samotná těžba. Ta se ale nevyplatí každému. Je vhodná především pro ty, kteří chtějí investovat. Těžit na mobilu nebo počítači se v dnešní době nevyplatí. Za elektřinu byste pravděpodobně zaplatili více, než by byla hodnota vytěžených kryptoměn. Tento proces by tedy jednoduše mohl být i ztrátový. Pokud se rozhodnete, že se těžbě digitální měny chcete opravdu věnovat, pak budete potřebovat speciální hardware ASIC. Ten je pro těžbu určený a tím pádem i optimalizovaný pro spotřebu energie. Cena za takové zařízení se pohybuje okolo několika set tisíc korun, hodí se tedy opravdu jen pro ty, kteří to s kryptoměnami myslí zcela vážně.

Těžbě se nevěnují pouze jednotlivci, ale i velké firmy. Například v Číně jsou celé továrny na těžbu kryptoměn. Obvykle jsou situovány v blízkosti elektráren a využívají odpadovou energii. Těžba je pak finančně daleko méně náročná.

A jak taková těžba vlastně funguje? Pomocí programu potvrzujete správnost transakcí kryptoměn. Tato potvrzení jsou založena na náhodě a jsou velice náročná na výpočet. Za každou provedenou transakci dostane ten, který ji potvrdil jako první, odměnu. Uživatelé tedy zastávají takovou funkci, jako v běžném finančním systému banky.

Pokud vás tento systém neodradil a chcete kryptoměny těžit, pak bude vhodnější zvolit nějakou méně známou digitální měnu, u které je větší šance zisku odměny. Je potřeba vybrat měnu, kde není tak velká konkurence, jako je tomu například u Bitcoinů. Doporučujeme ale nejprve spočítat náklady, abyste dopředu věděli, zda se vám těžba může vyplatit nebo bude spíše ztrátová.

Bitcoin bankomaty

Obecně nejjednodušším způsobem, jak získat kryptoměny je nakoupit je v bankomatech na Bitcoiny nebo na burze. Bitcon bankomaty najdete i na běžných místech, takže nebude problém se k nim dostat. Vypadají velmi podobně jako běžné bankomaty. Můžete zde Bitcoiny nakupovat, ale také je vyměnit za klasické peníze. Nakoupené kryptoměny budete muset uložit do nějaké peněženky, jako nejjednodušší varianta se nabízí softwarová peněženka, kterou si můžete táhnout do svého mobilního zařízení.

Osobní nákup

Bitcoiny můžete koupit i osobně pomocí papírové peněženky. Tento způsob je velmi jednoduchý, ale je potřeba nakupovat pouze od ověřené osoby. Další možností je nákup ve směnárně.

Bitcoinová burza

Poslední možnou variantou je nákup Bitcoinů na bitcoinové burze. Právě té se věnují následující řádky. Na burze můžete nakupovat i prodávat Bitcoiny. K uskutečnění transakcí je zapotřebí ověřit totožnost. Obvykle to funguje tak, že naskenujete svoji občanku. Následně zadáte požadovanou částku, potvrdíte kliknutím transakci a máte hotovo. Jde tedy o velmi jednoduchý způsob.

Kdy nakupovat na bitcoinové burze

V případě, že nechcete kryptoměnu těžit, ale rádi byste do digitální měny investovali nějaké peníze, pak bude bitcoinová burza vhodným řešením. Vyplatí se hlavně v případě, že chcete vlastnit více druhů kryptoměn. Pokud plánujete pouze jednorázový nákup nějaké digitální měny, vystačíte si s bitcoinovým bankomatem nebo nákupem ve směnárně, a registrace na burze tak asi bude zbytečně složitá.

Poplatky

Při jednotlivých transakcích budete muset zaplatit nějaký poplatek. Každá burza ho má trochu jiný. Abyste si ověřili, že neplatíte zbytečně moc peněz, je dobré podívat se na konkurenční burzy a tento poplatek porovnat. Pokud je poplatek příliš vysoký, bude pro vás výhodnější vybrat nějakou jinou bitcoinovou burzu.

Podpora českých bank

Některé burzy podporují koruny, u jiných budete muset platit eury nebo dolary. Ne všechny burzy jsou ale určené pro evropský nebo dokonce přímo český trh. Než si tedy nějakou burzu vyberete, je potřeba ověřit, zda je Česká republika u dané burzy na seznamu podporovaných zemí. Pokud si to chcete zjednodušit, pak si zároveň ověřte, zda daná burza podporuje i českou korunu. Pokud ne, budete si muset vystačit s platbou eury.

Nákup kryptoměny na burze

Nákup na každé burze probíhá trochu jiným způsobem. Každá ale vyžaduje vytvoření účtu. Následně je potřeba každého držitele účtu ověřit. A to buďto pomocí občanského průkazu nebo cestovního pasu. Ověření probíhá tak, že naskenujete své doklady a systém je následně ověří.

Pak už se můžete pustit do samotných transakcí. Obvykle navolíte požadovanou částku a transakci potvrdíte. V tu chvíli by mělo být hotovo a stačí vyčkat, dokud nebude transakce ověřená. Někdy jde o trochu složitější systém, ale vždy by vše mělo být intuitivní a logické, takže by nákup a prodej neměl působit nijak složitě.

Zabezpečení

Pokud si nějakou digitální měnu nakoupíte, jistě o ni nebudete chtít přijít. Proto vybírejte pouze takové burzy, které jsou řádně zabezpečeny.

HTTPS

Jak takové zabezpečení poznáte? Podívejte se na adresu bitcoinové burzy. Na začátku uvidíte buďto http:// nebo https://, přičemž druhá varianta je více zabezpečená. Vybírejte tedy pouze burzu https://.

Dvoufaktorová autentizace

Druhým základním faktorem je pak to, zda burza nabízí dvoufaktorovou autentizaci. Což znamená, že kromě klasického přihlášení, tedy zadání emailu a hesla je potřeba ještě vložit nějaký pin, který vám standardně dojde na mobilní telefon po zadání vašeho telefonního čísla.

Recenze

Pokud máte bitcoinovou burzu vybranou, přečtěte si recenze jejích uživatelů, kteří již mají zkušenosti. Můžete si projít i hodnocení od ověřených webů, které konkrétní burzy testovaly. Pokud je totiž bitcoinová burza nedůvěryhodná a neověřená, může se vám lehce stát, že své peníze už nikdy neuvidíte. Je tedy potřeba se chovat obezřetně.

Nejznámější kryptoměny

Existuje několik stovek kryptoměn. Pro přehled přinášíme pět nejznámějších, se kterými se pravděpodobně setkáte nejčastěji (Zdroj: Bitcoinvkapse.cz).

Bitcoin

Bitcoin je největší a zároveň nejznámější digitální měnou vůbec. Funguje již od roku 2009 a je tak nejstarší kryptoměnou. Dodnes se neví, zda ho stvořil jeden člověk či větší skupina. Jeho zkratka je BTC. V kryptosvětě je považován za digitální zlato. Množství Bitcoinů je omezené a do roku 2030 bude vytěžena drtivá většina. Poslední se pak budou těžit až do roku 2140. Tato měna je dělitelná na osm desetinných míst, což znamená, že s ním můžete platit haléřové položky. Právě podle Bitcoinu jsou pojmenované bitcoinové peněženky, bitcoinové burzy, bitcoinové automaty a podobně. To ale neznamená, že jsou tyto věci určené pouze pro digitální měnu Bitcoin.

Litecoin

Další velmi známou a používanou kryptoměnou je Litecoin. Najdete ho také pod zkratkou LTC. Byl vytvořený v roce 2011 a jeho tvůrcem je Charles Lee. Ten jako první využil algoritmus scrypt. Všechny důležité vlastnosti má stejné jako Bitcoin a v kryptosvětě je považovaný za digitální stříbro. Počet Litecoinů je omezen. Po kompletním vytěžení jich bude čtyřikrát více než Bitcoinů.

Ethereum

Další známou kryptoměnou je Ethereum, jehož značka je ETH. Patří mezi next-generation digitální měny. Někteří jej nazývají také jako Bitcoin 2.0. Tato kryptoměna je založená na blockchainu. Ten chrání před jakýmkoliv neoprávněným zásahem vnějších i vnitřních stran.

Ripple

Za zmínku patří i Ripple, který můžete najít pod označením XRP. Vznikl v roce 2012. Někteří ho označují za konkurenta Bitcoinu, a to i přesto, že je nesmyslné tyto dvě kryptoměny vzájemně porovnávat. Fungují totiž rozdílně. Zatímco Bitcoiny se získávají převážně těžením, Ripple můžete získat buďto darem anebo nakoupit. Tato kryptoměna se totiž netěží.

Cardano

Kryptoměna Cardano má značku ADA. Jde o digitální měnu třetí generace a nefunguje pouze jako krytoměna, ale také jako platforma. Protože jde o mladší kryptoměnu, její tvůrci měli možnost poučit se z předchozích chyb. Měna Cardano vznikla na podzim 2017 a v současné době patří mezi nejpopulárnější kryptoměny. Je pojmenovaná po slavném italském matematikovi Gerolamo Cardanovi.


Použité zdroje:

https://btctip.cz/burzy-a-smenarny/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Bitcoin

https://www.newyorker.com/magazine/2011/10/10/the-crypto-currency