Teplá voda je naprostou nezbytností pro komfortní využívání jakékoliv nemovitosti. Mezi jeden z mála způsobů jak teplou vodu zajistit patří pořízení bojleru nebo ohřívače vody. Kapitoly tohoto článku jsou:
- Bojler vs. průtokový ohřívač vody – bojler je větší a umí teplou vodu skladovat, ohřívač teplou vodu ohřeje v momentě potřeby, ale uskladnit ji nemůže.
- Proč koupit kvalitní bojler – může vám šetřit peníze a fungovat spolehlivě velmi dlouho.
- Nevýhody bojlerů – zaberou spoustu místa a nejde zrovna o designový doplněk, který byste chtěli vystavovat. Na ohřátí celého objemu vody v bojleru si navíc chvíli počkáte.
- Výběr bojleru podle objemu – pro dvoučlenné domácnosti bude stačit bojler s objemem do 120 l. Čtyřčlenná rodina může vybírat klidně až objem 250 l.
- Druhy bojlerů podle způsobu ohřevu – kombinovaný umí využít dva zdroje energie, akumulační hromadí zbytkové teplo. Elektrický je nejběžnější a plynový má moderní bezpečné provedení.
- Druhy bojlerů podle tvaru a umístění – častější vertikální zaberou více místa, horizontální využíjí lépe prostor. K dostání jsou bojlery s plochým a oblým tvarem.
- Důležité parametry – příkon a spotřeba udávají finanční náročnost, díky energetickému štítku se lépe zorientujete a vhodné je znát i dobu ohřevu jednotlivých modelů.
- Funkce a příslušenství – u většiny bojlerů najdete regulaci teploty, narazit můžete na pojistku proti zamrznutí nebo přehřátí a některé modely mají systém chytrého ohřevu, který nastavuje ohřev na míru.
- Údržba – pro co nejdelší životnost byste bojler měli pravidelně zbavovat vodního kamene.
- Oblíbené značky bojlerů – česká firma Dražice má mnohaletou tradici, společnost italského původu Ariston vyrábí i tepelná čerpadla a kotle. Slovenský Tatramat se spojil s firmou Stiebel Eltron a jde tedy o jednu společnost.
- Ceny bojlerů – základní modely s menším objemem seženete do 10 000 Kč. Široký výběr větších a propracovanějších bojlerů je v nabídce do 40 000 Kč a dražší jsou už jen extrémně velké bojlery s objemem nad 800 litrů.
- Tipy na úsporu vody a energie – šetřit můžete díky pákovým bateriím, správnému plnění pračky nebo kratšímu sprchování.
Bojler vs. průtokový ohřívač vody
Při nákupu zařízení pro ohřev teplé vody můžete narazit na dvojí terminologii označující dva charakterově odlišné produkty. Nastíníme si tedy hlavní rozdíly mezi bojlerem a průtokovým ohřívačem vody:
- Bojler – objemný válec určený k ohřevu většího množství vody.
- Průtokový ohřívač vody – ohřívá vodu v momentě potřeby a neumí ji uskladnit.
Bojler
Produkt, o němž primárně pojednává tento článek a se kterým se setkáme pravděpodobně nejčastěji je bojler – objemný válec stojící, nebo upevněný na zdi. Často bývá označovaný jako zásobníkový tlakový bojler. Jeho objem se pohybuje od 50 litrů výše. Většině domácností pak vyhoví nejlépe 100l nebo 120l bojler.
Bojler najde využití především u početnějších rodin nebo v domácnostech s vyšší spotřebou teplé vody. Do jisté míry mu nahrává fakt, že v kombinaci s akumulačním ohřevem a levným tarifem elektřiny může být jeho provoz poměrně hospodárný. Jako zdroj teplé vody může posloužit také k ohřevu samotných místností, například formou ústředního vytápění.
S bojlerem se ovšem pojí i negativa. Při přesunu teplé vody do potrubí dochází k poměrně výrazným tepelným ztrátám. Někomu mohou vadit jeho větší rozměry, které si mnohdy žádají samostatnou technickou místnost, popřípadě zaberou velkou část koupelny. V neposlední řadě je tady také fakt, že při vyčerpání celého objemu vody si chvíli počkáte, než dojde k opětovnému ohřevu.
Průtokový ohřívač vody
Průtokový ohřívač působí na první pohled zcela jiným dojmem než bojler. Rozhodně nejde o tak objemné zařízení, což je způsobeno tím, že pracuje na jiném principu. Průtokový ohřívač se umísťuje do blízkosti kohoutků a protékající voda je okamžitě ohřívána bez možnosti uskladnění. Tato vlastnost vám zaručuje nepřetržitý přísun teplé vody a minimální tepelné ztráty. Na druhou stranu jej musíte pořídit pod každou vodovodní baterii, narozdíl od bojleru, který stačí jeden na celou nemovitost.
Dalším negativem je vyšší spotřeba elektrické energie, protože dochází k intenzivnímu a rychlému ohřevu. Možná i proto je průtokový ohřívač vody součástí spíše méně frekventovaných objektů, jakými jsou chaty a chalupy, popřípadě míst, kde se voda nepouští tak často, nebo by bylo náročné a nákladné přivést tam rozvody od bojleru.
Proč koupit kvalitní bojler
Bojlery jsou velmi rozšířeným způsobem ohřevu vody. Nákup kvalitního bojleru vám může přinést výhody:
- Úspora – pokud zvolíte kvalitní model bojleru vhodný přesně do vašich konkrétních podmínek, můžete dlouhodobě šetřit energii a tím i finance. Poraďte se tedy s odborníkem, nebo si pečlivě spočítejte objem a výkon bojleru podle velikosti domácnosti a vašich konkrétních požadavků.
- Životnost – koupě kvalitního bojleru se díky odolnějším materiálům a preciznější výrobě může odrazit v jeho životnosti. Na životnost má vliv ale také vhodná údržba, především odstraňování vodního kamene.
- Spolehlivost – u kvalitních bojlerů od prověřených výrobců máte větší jistotu spolehlivosti. Nikdo nechce řešit poruchy bojleru a s tím spojenou absenci teplé vody v domácnosti.
Úspora
Stejně jako u mnoha jiných produktů se u bojlerů nevyplatí šetřit na jejich ceně. Kvalitní bojler pravděpodobně nebude mít podezřele nízkou cenu. Ideální je kromě parametrů jako objem a příkon sledovat i pověst výrobce. I když za kvalitní bojler zaplatíte vyšší částku, můžete takovou koupí dlouhodobě ušetřit. Hlavní je vybrat takový bojler, u kterého nehrozí zbytečně velké přebytky teplé vody. Pokud se vám to povede, nebudete muset platit energie za zbytečně ohřátou vodu.
Kvalitní bojler bude pravděpodobně méně často potřebovat opravy, čímž ušetříte náklady na opraváře.
Nevýhody bojlerů
Používání bojlerů má jisté nevýhody, které je dobré znát:
- Zdlouhavý ohřev – než se ohřeje celý objem vody v bojleru, budete si muset počkat. Je tedy vhodné volit takový objem bojleru, aby vám třeba po napuštění vany zbyla teplá voda na další provoz domácnosti. Další variantou je volit bojler dělený, který zajistí teplou vodu rychleji. U průtokových ohřívačů čekání na teplou vodu odpadá, jejich provoz je ale dražší.
- Zaberou místo – při pořizování bojleru je třeba počítat s místem, které zabere. Důkladně tedy proměřte volný prostor a hledejte modely, které budou mít velikost tak akorát.
- Nevzhlednost – bojlery mohou některým uživatelům v interiéru připadat nevzhledné. Je pravda, že nejde zrovna o designový bytový doplněk. Pokud vám ale vzhled bojleru vadí, můžete jej schovat za zástěnu, závěs nebo třeba do technické místnosti.
- Cena – koupě bojleru patří k těm větším investicím, je třeba však myslet na to, že jde o spotřebič, který budete používat dlouhodobě každý den a šetřit na jeho ceně se nemusí vyplatit.
Výběr bojleru podle objemu
Vybrat bojler se správným objemem je stěžejní. Nežádoucí je předimenzování i poddimenzování. Při volbě velkého bojleru vám narostou náklady na ohřev teplé užitkové vody, kterou nespotřebujete. Při nákupu malého bojleru zase budete zápasit s nedostatkem teplé vody při sprchování a budete nuceni vyčkat na další ohřátí.
Při stanovení správného objemu bojleru berte v potaz spotřebu teplé vody ve vaší domácnosti. Jak často se sprchujete? Napouštíte si také vanu? Kolik členů má vaše rodina v dané domácnosti? Myjete nádobí pod teplou tekoucí vodou, nebo máte myčku nádobí? Odpovědi na tyto otázky vám naznačí, s jakou spotřebou byste měli počítat. Malé bojlery jsou totiž vhodné jen pro nenáročné domácnosti.
- Pro menší domácnost (1 – 2 osoby) – dostačující objem bojleru by se měl pohybovat v rozmezí 50 – 120 l.
- Pro střední domácnost (3 – 4 osoby) – pro středně velké domácnosti ideálně nekupujte bojler menší než 120 l. Pro běžný chod by vám měl stačit objem do 250 l.
- Pro velké domácnosti (5 a více osob) – pro takto velké domácnosti vybírejte z velkých bojlerů s objemem větším než 250 l.
Níže uvádíme minimální hodnoty:
Počet členů v domácnosti | Doporučený minimální objem |
---|---|
1 – 2 osoby | 50 – 120 l |
3 – 4 osoby | 120 – 250 l |
5 a více osob | 250+ l |
Ve většině případů je samozřejmě lepší individuální posouzení. K přesnějšímu výsledku vám může pomoci například dosavadní spotřeba vody. Tu zjistíte z celoročního vyúčtování.
Druhy bojlerů podle způsobu ohřevu
Bojlery můžeme rozdělit podle toho, jakým způsobem ohřívají vodu, respektive jaký zdroj energie využívají:
- Kombinované – nabízí možnost výběru ze dvou zdrojů energie, což se ale odráží v ceně.
- Akumulační – hromadí zbytkové teplo a ohřívají tak vodu ekonomicky a efektivně.
- Elektrické – nejběžnější modely, se kterými můžete ušetřit díky nižší sazbě za elektřinu.
- Plynové – dnešní technicky propracované modely jsou bezpečné a navíc se provádí jejich revize.
Kombinované
Název mnohé prozrazuje – kombinovaný bojler dokáže využívat dva rozdílné zdroje energie. S jejich pomocí dochází k ohřevu užitkové vody. Při výpadku jednoho či druhého zdroje tak můžete ohřívat vodu bez problému dál. Jedinou nevýhodou takového zařízení jsou vyšší pořizovací náklady.
Akumulační
Akumulační bojler je výrobkem, který sice vodu přímo neohřívá, je ale schopen hromadit zbytkové teplo z jiných tepelných zdrojů. A právě jeho prostřednictvím udržuje vodu teplou. Jde tak o efektivní a ekonomické využívání zbytkového tepla například od solárního systému, klasického kotle, tepelného čerpadla a ostatních zdrojů. I tento model je spojen s vyšší nákupní cenou.
Elektrické
Elektrický bojler ohřívá vodu díky elektřině. V jeho případě je výhodou nižší sazba za elektřinu, která snižuje celkové náklady na ohřev teplé vody. U elektrického bojleru se nemusíte obávat žádného nebezpečí, které bylo dříve spojováno se staršími modely plynových bojlerů. Své využití nachází ideálně v nočních hodinách, kdy ohřívá vodu s nízkou sazbou za elektřinu. Na trhu se jedná o nejčastější typ.
Plynové
Bojler na plyn je výrobek fungující na stejném principu jako elektrický bojler. Teplá voda je ohřívána za pomocí hořícího plynu. Současné produkty jsou považovány za zcela bezpečné. Vliv na to má hlavně automatické zapalování, piezoelektrické zapalovače, bezpečnostní pojistky a povinnost pravidelných odborných revizí.
Druhy bojlerů podle tvaru a umístění
Toto dělení je důležité z hlediska prostoru v bytě nebo domě, který na instalaci bojleru máte. Na výběr máte umístění:
- Vertikální – mnohem častější. Jedná se o svislé nebo také závěsné bojlery. Ty jsou efektivnější, na druhou stranu k jejich instalaci potřebujete spoustu místa. To může být ale individuální v závislosti na prostorovém řešení místnosti, do které budete bojler umisťovat.
- Horizontální – největší předností je efektivní využití volného prostoru, na který nejsou kladeny tak vysoké nároky. Na druhou stranu je horizontální bojler o něco méně efektivní kvůli malé ploše sloužící pro mísení teplé a studené vody.
Co se týče tvaru bojleru, můžeme vybírat oblý i plochý bojler.
Aby byly minimalizovány tepelné ztráty při přesunu vody ve vodovodním potrubí, je doporučeno umístit bojler do vzdálenosti dvou metrů od výstupu. To samozřejmě není vždy reálné, a proto se tepelným ztrátám často nedá vyhnout.
Důležité parametry
Při výběru bojleru se setkáte s technickými specifikacemi, které do velké míry souvisí s energetickou náročností.
- Příkon a spotřeba – údaje o spotřebě a příkonu elektrických bojlerů vám naznačí, kolik si máte připravit peněz na náklady spojené s ohřevem vody.
- Zátěžový profil – udává zatížení jaké bojler zvládne a kolik tedy dokáže ohřát vody.
- Doba ohřevu – abyste na teplou vodu nečekali příliš dlouho, musíte vybrat bojler s vhodným výkonem pro vaši konkrétní situaci.
- Vysoký a nízký tarif – nízký tarif vám může ušetřit až polovinu ceny energie.
- Energetický štítek – pomáhá lépe se orientovat při výběru a snáze srovnávat parametry modelů.
Příkon a spotřeba
Příkon říká, kolik elektrické energie si bojler v daný okamžik bere ze sítě a uvádí se ve wattech. Běžně se na trhu potkáte s produkty v rozmezí příkonu 1 500 až 2 500 W. K dobrému pochopení, kolik reálně utratíte za ohřev vody, vám pak pomůže spotřeba. Tu jednoduše vypočítáte vynásobením příkonu a doby ohřívání vody. Spotřeba elektřiny se často vyjadřuje v kilowatthodinách (kWh). Jedna kWh odpovídá spuštěnému bojleru o příkonu 1 000 W po dobu jedné hodiny.
Reálnější příklad představuje silnější 2kW bojler pracující poloviční čas, tedy 30 minut. Cena jedné kilowatthodiny se průměrně pohybuje v České republice okolo 5,8 koruny (prosinec 2021), hodně ale záleží na tom, jestli se počítá vysoký nebo nízký tarif.
Výrobci nejčastěji deklarují roční spotřebu bojlerů na trhu od 1 000 do 5 000 kWh, údaje samozřejmě do velké míry souvisí s objemem nádrže a spotřebou vody v domácnosti.
Zátěžový profil
Tento parametr úzce souvisí s objemem bojleru, ale také s faktorem rychlosti ohřevu a energetickou náročností. Dává zkrátka jasnější představu o tom, pro jaké zatížení v bytě či domě je daný bojler konstruován a určen. Zátěžový profil je nejčastěji udáván hodnotami od XXXS až po XXXL (případně dokonce 4XL), přičemž systém je podobný jako při označování velikosti oblečení.
Bojler s označením 3XS se dá označit jako základní průtokový ohřívač vody, má malý objem a zvládne zásobovat ohřátou vodou (35 °C) například pouze jedno umyvadlo. Na druhé straně velká zařízení se značkou 3XL dokáží dodat teplou vodu do 8 sprch a dalších umyvadel, přitom teplota vody bude vyšší (55 °C).
Jedná se o odhadované hodnoty zatížení, které ale i tak dají uživateli lepší představu, jaký bojler má pořídit podle toho, kolik má doma kohoutků, sprch či případně van.
Doba ohřevu
S energetickými parametry a objemem hodně souvisí doba ohřevu. Většinou platí, že větší bojlery jsou také energeticky náročnější, protože musí ohřát a udržet požadovanou teplotu u většího množství vody. Zatímco u 50l bojleru ohřejete vodu z 15 na 65 °C už přibližně za hodinu a půl, 200l zařízení se tato doba protáhne i na 6 hodin, vždy ale záleží na příkonu daného produktu. I proto je nutné vybírat bojler tak akorát velký a s adekvátním výkonem pro vaše potřeby, nikdo přeci nechce čekat na teplou vodu příliš dlouho.
Vysoký a nízký tarif
Pokud vlastníte bojler, můžete využít také možnost vysokého a nízkého tarifu za elektřinu (někdy se označuje jako HDO). Tím se dá ušetřit poměrně dost peněz, protože cenová sazba za nízký tarif je o dost levnější. V minulosti se vžil pojem noční proud, jde však o přežitek a v současné době se využívá nízký tarif v různých časových intervalech i ve dne.
Pokud spotřebitel využívá elektřinu k vytápění nebo ohřevu vody, tedy vlastní například bojler, akumulační kamna, elektrické přímotopy nebo tepelné čerpadlo, může si zažádat o dvoutarifní sazbu (instalaci spotřebičů musí doložit revizní zprávou). Nízký tarif pak distributor energií aktivuje na dálku. O harmonogramu vysokého a nízkého tarifu většinou informuje konkrétní distributor na svém webu.
Pro představu, když zapnete myčku nebo pračku v době nízkého tarifu, můžete ušetřit až polovinu ceny za elektrickou energii. Je dobré si u konkrétního dodavatele elektřiny zjistit, ve kterých intervalech nízký tarif nastává a podle toho spouštět i přístroje s velkou spotřebou. K tomu se hodí například funkce odloženého startu, kterou už má většina spotřebičů.
Energetický štítek
Bojler fungující za pomoci elektrické energie i průtokový ohřívač vody jsou zařízeními, která musí být vybavena také příslušnou informací o energetické náročnosti. Údaje vám do jisté míry prozradí, jakou přibližnou spotřebu bude mít produkt při ročním provozu. Jednotlivé výrobky jsou opatřeny speciálním štítkem, kde najdete vše potřebné. Povinnost opatřit ohřívač vody energetickým štítkem vychází ze směrnice Evropské unie (Zdroj: Eur-lex.europa.eu).
- Zátěžový profil – dává základní informaci o tom, pro jak intenzivní využití je bojler určen. Značí se podobně jako oblečení. Průtokový ohřívač mívá profil 3XS, 3XL naopak zásobí až 12 sprch.
- Energetická třída – na rozmezí od A+ po F vyjadřuje, jak je bojler energeticky náročný. Například bojler s třídou B může oproti bojleru třídy C ušetřit až tisíce korun ročně.
- Roční spotřeba – definuje v kilowatthodinách, jakou můžete očekávat roční spotřebu elektřiny na provoz bojleru.
- Hluk ve vnitřním prostředí – bojlery jsou poměrně tichá zařízení, fungují však neustále. Ze štítku snadno vyčtete, kolik decibelů můžete od bojleru očekávat. Hodnota 15 dB odpovídá hluku hlasitějšího dýchání.
- Špičkový provoz – pokud je uveden symbol hodin s mincemi, dává vám bojler možnost ohřívat vodu pouze v době levného proudu mimo špičku.
Energetické třídy
V základu se od roku 2017 hodnotí efektivita bojleru na škále od nejlepšího A+, přes A,B,C,D, a E až po nejhorší F. S postupem času dochází k výrobě úspornějších a provozně ekonomičtějších bojlerů. Nejčastěji se setkáte s energetickou náročností třídy A+, A, B a C. Různá nařízení postupem času naprosto odbourají produkty s třídou D a E. U bojlerů hraje energetická třída zcela zásadní roli, na rozdílu mezi třídami B a C můžete ročně ušetřit i přes 1 000 Kč.
Zátěžový profil bojleru
V podstatě vám dává jediným písmenem najevo, zda se jedná spíše o bojler pro umyvadlo, celou domácnost, nebo bytovku s velkým počtem bytových jednotek. Podrobněji jsou zátěžové profily rozepsány v tabulce níže.
Zátěžový profil | Příklad využití |
3XS | 1x umyvadlo s 35 °C vodou |
XXS | 1x umyvadlo se 40 °C vodou |
XS | 1x sprcha |
S | 1x umyvadlo s 35 °C vodou 1x sprcha |
M | 1x umyvadlo s 55 °C vodou 2x sprcha |
L | 1x umyvadlo s 55 °C vodou 1x sprcha 1x vana |
XL | 1x umyvadlo s 55 °C vodou 1x sprcha 3x vana |
XXL | 1x umyvadlo s 55 °C vodou 1x sprcha 3x vana |
3XL | Bytové domy |
4XL | Bytové domy |
Funkce a příslušenství
Bojler je na první pohled jednoduché zařízení s jediným účelem – ohřevem vody. A tomu tak opravdu je. I přesto u těchto výrobků můžete narazit na několik neviditelných funkcí a doplňků, které přispívají k bezproblémovému provozu a mnohdy prodlužují celkovou životnost.
- Regulace teploty – možnost manuálního nastavení požadované teploty v bojleru. Disponuje jí drtivá většina produktů na trhu.
- Pojistka proti zamrznutí (Anti-Freeze) – bojler se pravidelně zapíná na krátkou dobu a ohřeje vodu v případě poklesu teploty pod 5 °C. Díky tomu voda nezmrzne a není znehodnocen vnitřní plášť zásobníku.
- Pojistka proti přehřátí – funkce, díky níž bojler vypne ohřev při dosažení maximální teploty nebo v případě, že v zapnutém bojleru není voda.
- Anti-Legionella – s touto funkcí dochází k hubení nežádoucí vodní bakterie Legionella. Obvykle pracuje tak, že dojde k opakovanému zahřátí vody na vyšší teplotu po delší pauze mezi ohříváním. Ideální prostředí pro Legionellu je nedostatečně cirkulovaná voda o teplotě od 20 do 45 °C, tato funkce bojleru tedy cyklicky v určitých intervalech vyvolá zahřátí vody v bojleru na teplotu okolo 70 °C, aby byla bakterie zlikvidována.
- Kontrolky a indikátory – moderní bojlery jsou vybaveny také displeji a panely, které předkládají informace o teplotě vody, procesu ohřevu a ostatních údajích. Výjimkou nejsou ani LED a zvukové signalizace.
- Pojistný ventil – součást bojleru, kterou najdeme také pod označením zpětná klapka. Tento prvek je nutný pro zabránění nechtěného průtoku vody nazpět do vodovodního řadu. Navíc tato součástka reguluje upouštění vody při procesu ohřívání, kdy se voda roztahuje.
- Chytrý ohřev (systém ECOtronic) – inteligentní systém je schopen učit se z návyků uživatelů bojleru. Funkce pak dokáže automaticky nastavovat požadovanou teplotu a provádět ohřev vody ve správný čas.
Údržba
Jestliže od vámi zakoupeného bojleru vyžadujete dlouhou životnost a bezproblémový chod, neměli byste opomíjet ani na pravidelnou údržbu a servisní kontroly tohoto zařízení. V opakovaných intervalech je vhodné odstraňovat nánosy vodního kamene. Ten se snažte odstranit ze všech možných částí. Tento proces se týká především nemovitostí s vyšší tvrdostí vody.
Jednou za několik let vyměňte také hořčíkovou tyč. Všechny procesy je nutné provádět s důrazem na maximální opatrnost, abyste nepoškodili některé části bojleru.
Ona zmiňovaná životnost produktu je pak individuální záležitostí a do jisté míry se odvíjí nejen od vámi prováděných kontrol a servisních zásahů, ale i od použitého výrobního materiálu. Smaltované bojlery vydrží zhruba 10 až 15 let v dobré kondici. Ty nerezové i 15 až 20 let.
Jak vypustit bojler
- Údržbu bojleru je třeba provádět po jeho vypuštění. Na tuto zásadu nikdy nezapomínejte.
- Bojler si vypněte s dostatečným předstihem, aby došlo ke zchladnutí vody. Poté vypněte přívod elektřiny, popřípadě bojler odpojte od elektrického zdroje.
- Následuje uzavření přívodu vody, aby se bojler nadále nenapouštěl. Zároveň otevřete kohoutek teplé vody, aby mohla odtéci všechna voda. Je-li bojler vybaven pojistný ventilem, také jej otevřete.
- Po vyčištění zařízení proveďte opětovné napuštění, při kterém budete postupovat zcela opačně dle výše uvedeného postupu – uzavřete pojistný ventil i kohoutek, otevřete přívod vody do bojleru, zapojte přívod elektřiny a nechte zařízení naplnit vodou a ohřát.
Oblíbené značky bojlerů
Výrobců ohřívacích nádob je o něco méně, než tomu bývá u jiných spotřebičů. Na českém trhu patří mezi nejoblíbenější bojlery Ariston, Dražice, Stiebel Eltron, Wterm, Mora a například Tatramat. Protože se ale jedná o poměrně jednoduchá zařízení, žádné velké technologické rozdíly mezi značkami nehledejte.
Bojlery Dražice
Společnost Dražice patří mezi nejstarší české výrobce bojlerů. K založení došlo v roce 1956 a dnes se jedná o vůbec největšího dodavatele ohřívacích nádob na českém trhu. Výrobce nabízí stacionární (stojící na podlaze) i závěsné bojlery v objemech od 20 až po 200 litrů. Standardem je odolná konstrukce s antikorozní úpravou, dočkat se můžete ale také keramického topného tělesa, samoučící řídící jednotky pro regulaci nákladů a ovládání chytrým telefonem.
Bojlery Ariston
Společnost Ariston má své kořeny v Itálii, kde byla založena v roce 1960. Dnes patří mezi nejoblíbenější dodavatele bojlerů nejen pro domácnosti, a to i díky solidní kvalitě produktů. Výrobce nabízí kromě klasických zásobníkových ohřívačů také průtokové a kombinované. Mimo jiné se zabývá výrobou tepelných čerpadel, kotlů a termostatů. Vnitřní povrch bojlerů Ariston bývá opatřen vrstvou titanového smaltu. Některé modely lze ovládat prostřednictvím aplikace.
Bojlery Stiebel Eltron a Tatramat
Záměrně bojlery těchto dvou značek nerozlišujeme, jedná se o jednu a tutéž společnost. V minulosti se Tatramat stal členem skupiny Stiebel Eltron a nové modely už nesou nový název. Výroba stále sídlí pod Tatrami ve slovenském Popradu. Značka má svou tradici už v roce 1845, s ohřívacími nádobami začala ale až v 60. letech minulého století. V nabídce najdete modely o objemu od 5 až po 200 litrů. Spolehnout se můžete na smaltování a úsporu energie.
Ceny bojlerů
Pořizovací náklady bojlerů a průtokových ohřívačů vody se různí. Abyste měli základní představu o cenové náročnosti těchto výrobků, přinášíme vám rozpis jednotlivých cenových kategorií.
- Do 10 000 Kč – ceny těchto zařízení začínají na hranici 1 500 Kč. Taková částka samozřejmě odpovídá průtokovým ohřívačům vody. Ty zásobníkové startují zhruba na dvojnásobných cenách. Ve většině případů jde o menší produkty s objemem několik desítek litrů. Jen výjimečně se celková kapacita vyšplhá nad 100 až 150 litrů. Nejčastěji jsou to elektrické bojlery umísťované vertikálně a horizontálně na zeď.
- Od 10 000 Kč do 20 000 Kč – za tuto cenu se od průtokových ohřívačů vody plynule přesouváte k bojlerům vyšší kvality. Elektrický typ ohřevu vody se zde mísí s tím plynovým a výjimkou nejsou ani ty kombinované. Objem výrobků se pohybuje kolem 150 až 300 litrů.
- Od 20 000 Kč do 40 000 Kč – náročnější zákazníci si přijdou na své právě v tomto cenovém rozmezí. Za tuto cenu jsou k dostání v podstatě jen velké vertikální bojlery, zásobníkové bojlery vyžadující více místa pro uložení. Dokazuje to bezpochyby celkový objem pohybující se kolem 300 až 750 litrů.
- Nad 40 000 Kč – bojlery s objemem nad 800 litrů s kondenzačními vlastnostmi a s možností solárního zdroje energie lze označit za určitý nadstandard. Vybírat si můžete jak stacionární plynové zásobníkové bojlery, tak ty elektrické. Nejdražší modely mohou dosahovat částky až 250 000 Kč.
Cenová kategorie | Co obvykle nabízí | Co obvykle nenabízí | Pro koho se hodí |
Do 10 000 Kč | Průtokové ohřívače vody i v provedení se zásobníkem, elektrické bojlery s menším objemem na zeď | Velké bojlery, kombinované bojlery, bojlery se solárním ohřevem | Pro nenáročné uživatele, kteří hledají průtokový ohřívač nebo menší základní bojler za skvělou cenu |
Do 20 000 Kč | Elektrické, plynové a kombinované bojlery s objemem do 300 litrů | Průtokové ohřívače a velké bojlery s nadstandardními funkcemi | Pro ty, kteří potřebují bojler s menším objemem a hledají elektrické, plynové i kombinované modely za přijatelnou cenu |
Do 40 000 Kč | Velké bojlery do 750 litrů s vertikálním umístěním | Průtokové ohřívače a menší bojlery | Pro ty, kteří potřebují bojler pro velkou rodinu |
Nad 40 000 Kč | Velké bojlery s nadstandardními funkcemi, jako je možnost solárního zdroje energie | Bojlery s menším objemem, základní modely, průtokové ohřívače | Pro náročné uživatele, kteří hledají extrémně velký bojler s nadstandardními funkcemi |
Tipy na úsporu vody a energie
Až čtvrtina energetických nákladů z celkové spotřeby domácností bývá vynaložena na ohřev vody. Pokud je člověk schopný s teplou vodou šetřit, projeví se to i na finálním účtu od poskytovatele energií. Proto přinášíme několik tipů na šetrné zacházení s vodou, které možná ještě neznáte.
- Ideální je vhodné nastavení teploty ohřevu, doporučuje se 60 °C.
- Díky expanzní nádobě můžeme využít i vodu, která by při ohřevu vytekla přes pojistný ventil do odpadu.
- Zaměřte se na správné umístění bojleru dostatečně blízko od odběrných míst, případně si dejte záležet na dobré izolaci trubek, ať zbytečně nepřicházíte o teplo.
- Používejte pákové baterie, které urychlují nastavení teploty vody tekoucí z kohoutku nebo sprchy a tím výrazně šetří vodu i energii. Ještě lepší jsou termostatické baterie, pomoci mohou i takzvané perlátory, které promíchávají tekoucí vodu se vzduchem.
- Kratší sprchování je úspornější ve srovnání s koupáním ve vaně. Při častějších delších intervalech ve sprše je ale naopak výhodnější se uvelebit ve vaně.
- Při praní naplňte pračku až k její maximální deklarované kapacitě. Výhodné je také pořídit model s funkcí chytrého praní, který si sám určí, kolik vody potřebuje. Pohrát si můžete i s nastavením teploty praní.
- U běžných kohoutků si dejte pozor na prokapávající vodu, používejte zmiňované perlátory. Při umývání nádobí nenechejte vodu volně protékat. Buď si naplňte dřez, nebo pořiďte úspornou myčku nádobí (spouštějte ji plnou). Vyplatí se to.
Prosím, poraďte mi, jaký bojler si mám koupit do garsonky, kde bydlím sama.