Test nejlepších bojlerů a jak je vybrat

Obrázek bojleru

Bojler je produktem, který primárně slouží pro ohřívání vody. Jde o zásobníkový či průtokový ohřívač produkující teplou užitkovou vodu. Tento výrobek může nabývat odlišného uložení, velikosti, objemu a přidružených funkcí.

Jestliže si nevíte rady s nákupem bojleru, přinášíme vám několik praktických informací souvisejících s tímto nelehkým úkolem. Správná volba tohoto zařízení musí do nejmenšího detailu odpovídat požadavkům dané domácnosti, počtu osob, které jej budou používat a charakteru využití bojleru.

Zjistěte, jaký ohřívač vody je ideální právě pro vás. Chytře nakupte a dopřejte si nepřetržité dodávky teplé vody. Usnadněte si užívání tohoto výrobku za pomoci nejrůznějších funkcí, se kterými vás důkladně seznámíme. Nákup bojleru nebude díky informacím, které vám poskytneme, ničím složitým.


Nejlepších 10 bojlerů dle hodnocení uživatelů

Vzhled

Název bojleru

Typ ohřevu

Objem (l)

Poloha

Tepelné ztráty (kWh/24 hod)

Orientační cena

Aktuální cena

Malý náhled bojleru Dražice OKCE 50

Dražice OKCE 50

elektrický

51

vertikální

0,45

4 000 Kč

Malý náhled bojleru Tatramat LOVK 150

Tatramat LOVK 150

kombinovaný

150

horizontální

1,426

6 500 Kč

Malý náhled bojleru Dražice OKCE 125

Dražice OKCE 125

elektrický

125

vertikální

1,09

5 300 Kč

Malý náhled bojleru Ariston VELIS EVO 50

Ariston VELIS EVO 50

elektrický

50

vertikální/horizontální

1,1

5 100 Kč

Malý náhled bojleru Dražice OKCE 80

Dražice OKCE 80

elektrický

80

vertikální

0,71

4 900 Kč

Malý náhled bojleru Dražice OKHE 160 smart

Dražice OKHE 160 smart

elektrický

155

vertikální

-

8 000 Kč

Malý náhled bojleru Dražice OKCE 160

Dražice OKCE 160

elektrický

152

vertikální

1,39

5 800 Kč

Malý náhled bojleru Tatramat LOVK 120

Tatramat LOVK 120

kombinovaný

120

horizontální

1,63

6 500 Kč

Malý náhled bojleru Ariston 80 V CA

Ariston 80 V CA

plynový

75

vertikální

-

11 300 Kč

Malý náhled bojleru Dražice OKC 160

Dražice OKC 160

kombinovaný

147

vertikální

1,39

7 500 Kč

Testování a recenze bojlerů pro rok 2018

Podrobný test bojlerů v současnosti zpracováváme, jeho vydání předpokládáme v druhé polovině roku 2018. V testu budou také detailní recenze nejlépe bodovaných bojlerů. Zatím jsme pro vás připravili tabulku nejlépe hodnocených produktů na základě zkušeností uživatelů. Vždy se jedná o bojlery, které jsou již prověřené množstvím uživatelů. Přesto ale doporučujeme přečíst i recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějaký konkrétní bojler, o který se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz.

Jak vybrat bojler

1. Bojler vs. průtokový ohřívač vody

2. Typ bojleru

3. Tvar bojleru a umístění

4. Objem bojleru

5. Energetická náročnost

6. Funkce a příslušenství

7. Údržba

8. Ceny

9. Jak vypustit bojler

Bojler je, v různých podobách, nedílnou součástí většiny domácností. Při jeho vybírání musíte adepty podrobit různým požadavkům. Například tomu, jaký typ ohřívače vody je pro vás nejlepší, pro kolik osob bude využit, kam jej umístíte a kolik času chcete věnovat pravidelné údržbě. V neposlední řadě také záleží na tom, kolik chcete a můžete do bojleru investovat.

Prostřednictvím našeho článku vás seznámíme s kombinovaným bojlerem, elektrickým bojlerem či akumulačním bojlerem. Zjistíte podstatný rozdíl mezi bojlerem a průtokovým ohřívačem vody a dozvíte se informace související s energetickou náročností takových zařízení.

I když se bojler může tvářit jako zcela nenápadný a bezúdržbový produkt, je vhodné všímat si také jednotlivých funkcí přispívajících ke komfortnímu užívání. Dále je to důležitá i pravidelná údržba. Seznamte se v souvislosti s pořízením bojleru se vším, co je zapotřebí.


1. Bojler vs. průtokový ohřívač vody

Teplá voda je naprostou nezbytností korespondující s komfortním využíváním jakékoliv nemovitosti. Při nákupu adekvátního zařízení pro ohřev teplé vody můžete narazit na dvojí terminologii označující dva charakterově odlišné produkty. Úvod našeho článku „Jak vybrat bojler“ tak začneme tím, že vám nastíníme hlavní rozdíly mezi bojlerem a průtokovým ohřívačem vody.

Bojler

Produkt, o němž primárně pojednává tento článek a se kterým se setkáme pravděpodobně nejčastěji. Ano, je to ten objemný válec upevněný na zdi či kdekoliv jinde. Velký ocelový doplněk pyšnící se dostatečným objemem vody a často označovaný, jako zásobníkový tlakový bojler. Jeho objem se pohybuje od 50 litrů a výše.

Jeho využití je vhodné především u početnějších rodin nebo v domácnostech s vyšší spotřebou teplé vody. Do jisté míry mu nahrává fakt, že v kombinaci s akumulačním ohřevem a levným tarifem elektřiny může být jeho provoz poměrně hospodárný. Jako zdroj teplé vody může posloužit také k ohřevu samotných místností, například formou ústředního vytápění.

S bojlerem se ovšem pojí i negativní vlastnosti. Při přesunu teplé vody do potrubí dochází k poměrně výrazným tepelným ztrátám. Někomu mohou vadit jeho větší rozměry, které si mnohdy žádají samostatnou technickou místnost, popřípadě zaberou velkou část koupelny. V neposlední řadě je to fakt, že při vyčerpání celého objemu vody si chvíli počkáte, než dojde k opětovnému ohřevu.

Průtokový ohřívač vody

Druhým zmiňovaným produktem je průtokový ohřívač vody. Ten působí na první pohled zcela jiným dojmem. Rozhodně nejde o tak objemné zařízení, což je způsobeno tím, že pracuje na jiném principu. Průtokový ohřívač se umísťuje do blízkosti kohoutků. Voda, která jím protéká, je okamžitě ohřívána a není uskladňována. Proto ty menší rozměry. Tato vlastnost vám zaručuje nepřetržitý přísun teplé vody a minimální tepelné ztráty.

Na druhou stranu musíte počítat s tím, že průtokový ohřívač musí být součástí každé vodovodní baterie v domácnosti, nikoliv jako bojler v počtu jeden kus na celou nemovitost. Dalším negativem je vyšší spotřeba elektrické energie, protože dochází k intenzivnímu ohřevu v reálném čase. Možná i proto je průtokový ohřívač vody součástí spíše méně frekventovaných objektů, jakými jsou chaty a chalupy, popřípadě míst, kde se voda nepouští tak často nebo by bylo náročné a nákladné dotáhnout tam rozvody vody od bojleru.


2. Typ bojleru

Padne-li ve vašem případě volba na klasický bojler, určitě pokračujte ve čtení. Nyní se totiž zaměříme na rozdíly mezi jednotlivými typy bojlerů. Základní typy máme čtyři:

 • Kombinovaný bojler
 • Akumulační bojler
 • Elektrický bojler
 • Plynový bojler

I když jde na první pohled o ta samá zařízení, liší se způsobem fungování.

Kombinovaný bojler

Název tohoto výrobku mnohé prozrazuje. Kombinovaný bojler dokáže využívat dva rozdílné zdroje energie. S jejich pomocí dochází k ohřevu užitkové vody. Tento typ bojleru je schopen fungovat jako zásobník teplé vody ohřívané ještě jiným zdrojem. Při výpadku jednoho či druhého zdroje tak můžete ohřívat vodu bez problému dál.

Jedinou nevýhodou takového zařízení jsou vyšší pořizovací náklady.

Akumulační bojler

Akumulační bojler je výrobkem, který sice vodu přímo neohřívá, je ale schopen hromadit zbytkové teplo z jiných tepelných zdrojů. A právě jeho prostřednictvím udržuje vodu teplou. Jde tak o efektivní a ekonomické využívání zbytkového tepla například od solárního systému, klasického kotle, tepelného čerpadla a ostatních zdrojů. Díky tomuto systému fungování bojler mnohdy prodlužuje životnost uvedených zdrojů tepla.

I tento model je spojen s vyšší nákupní cenou.

Elektrický bojler

Tento produkt jistě nevyžaduje zdlouhavého popisu. Elektrický bojler ohřívá vodu díky elektřině. V jeho případě je výhodou nižší sazba za elektřinu, který snižuje celkové náklady na ohřev teplé užitkové vody. U elektrického bojleru se nemusíte obávat žádného nebezpečí, které bylo dříve spojováno se staršími modely plynových bojlerů. Své využití nachází ideálně v nočních hodinách, kdy ohřívá vodu s nízkou sazbou za elektřinu.

Plynový bojler

Bojler na plyn je výrobek fungující na stejném principu jako elektrický bojler. Teplá voda je ohřívána za pomoci plynu jako jediné dostupné komodity. Současné produkty jsou už považovány za bezpečné, i když je k ohřevu využíván plyn. Vliv na to má hlavně automatické zapalování, piezoelektrické zapalovače, bezpečností pojistky a jiné prvky.


3. Tvar bojleru a umístění

Jedním z dalších důležitých kritérií při nákupu nového bojleru je situování tohoto spotřebiče. U průtokového ohřívače vody je umístění jasně dané. Instaluje nad baterii nebo se schová pod dřez, takže je v podstatě součástí výstupu vody.

Trochu jiné to může být u klasického bojleru. V první řadě je nutné zmínit, že bojler je vhodné umísťovat co nejblíže místům, odkud budete čerpat vodu. Tedy do blízkosti vodovodních baterií. Tento požadavek je třeba brát v potaz už při výstavbě nemovitosti, kdy pro umístění bojleru můžete vybudovat například technickou místnost uprostřed objektu.

Aby byly minimalizovány tepelné ztráty při přesunu vody ve vodovodním potrubí, je doporučeno umístit bojler do vzdálenosti dvou metrů od výstupu. To samozřejmě není vždy reálné, a proto se tepelným ztrátám často nevyhneme.

Co se týče tvaru bojleru, na výběr máte výrobky oblé i hranaté. Z hlediska výsledného umístění se nabízí dvě varianty:

 • Horizontální bojlery – Vodorovně umístěný bojler. Jeho největší předností je efektivní využití volného prostoru, na který nejsou kladeny tak vysoké nároky. Na druhou stranu je o něco méně efektivní kvůli malé ploše sloužící pro spojení teplé a studené vody.
 • Vertikální bojlery – Svislé nebo také závěsné bojlery. Ty jsou efektivnější, na druhou stranu k jejich instalaci potřebujete spoustu místa.

U některých dvoukomorových výrobků je udáván celkový objem nádoby, jindy jsou tyto parametry prezentovány zvlášť.

Nejčastějším výrobním materiálem nádoby na vodu je hliník či nerezová ocel. Ta je samozřejmě předpokladem delší životnosti.


4. Objem

Kapacita neboli objem bojleru je velice zásadním parametrem. Nežádoucí je předimenzování i poddimenzování. Při volbě velkého bojleru vám narostou náklady na ohřev teplé užitkové vody, kterou nespotřebujete. Při nákupu malého bojleru zase budete zápasit s nedostatkem teplé vody při sprchování a budete nuceni vyčkat na další ohřátí.

Při stanovení správného objemu bojleru berte v potaz hned několik věcí. Zkuste sami sebe či svoji domácnost charakterizovat z pohledu spotřeby teplé vody. Jak často se sprchujete? Napouštíte si také vanu? Kolik členů má vaše rodina využívající teplou vodu? Myjete nádobí pod teplou tekoucí vodou nebo máte myčku nádobí? Odpovědi na tyto otázky vám naznačí, s jakou spotřebou byste měli počítat na jednu osobu v domácnosti.

Níže uvádíme minimální hodnoty:

Počet členů v domácnosti

Doporučený minimální objem

1 - 2 osoby

50 - 120 l

3 - 4 osoby

120 - 250 l

5 a více osob

250+ l

Ve většině případů jde samozřejmě o individuální posouzení. K přesnějšímu výsledku vám může pomoci například dosavadní spotřeba vody. Tu vyčtete z celoročního vyúčtování.


5. Energetická náročnost

Bojler fungující za pomoci elektrické energie i průtokový ohřívač vody jsou zařízeními, která musí být vybavena také příslušnou informací o energetické náročnosti. Tento údaj vám do jisté míry prozradí, jakou přibližnou spotřebu bude mít produkt při ročním provozu. Jednotlivé výrobky jsou opatřeny speciálním štítkem, kde najdete vše potřebné.

S postupem času dochází k výrobě úspornějších a provozně ekonomičtějších bojlerů. Nejčastěji se setkáte s energetickou náročností A, B a C. Různá nařízení postupem času naprosto odbourají produkty s třídou D a E. Na uvedeném štítku se kromě roční energetické spotřeby dočtete i třídu energetické účinnosti a hladinu hluku.


6. Funkce a příslušenství

Bojler je na první pohled jednoduché zařízení s jediným účelem. A tomu tak opravdu je. I přesto u těchto výrobků můžete narazit na několik neviditelných funkcí a doplňků, které přispívají k bezproblémovému provozu a mnohdy prodlužují celkovou životnost.

 • Anit-Legionella - S touto funkcí dochází k zahubení této nežádoucí vodní bakterie. Obvykle funguje tak, že dojde k zahřátí vody na vyšší teplotu po delší pauze mezi ohříváním.
 • Anti-Freeze - Obdobný proces fungování jako u předchozí funkce. Bojler se zapne na krátkou dobu a ohřeje vodu. V tomto případě je to z důvodu poklesu teploty pod 5 °C. Díky tomu není znehodnocen vnitřní plášť zásobníku.
 • Kontrolky a indikátory - Moderní bojlery jsou vybaveny také displeji, které předkládají informace o teplotě vody, procesu ohřevu a ostatních údajích. Výjimkou nejsou ani LED a zvukové signalizace.
 • Pojistný ventil - Součást bojleru, kterou najdeme také pod označením zpětná klapka. Tento prvek je nutný pro zabránění průtoku vody nazpět do vodovodního řádu.
 • Systém ECOtronic - Inteligentní systém je schopen učit se z návyků uživatelů bojleru. Funkce pak dokáže automaticky nastavovat požadovanou teplotu a provádět ohřevy vody.

7. Údržba

Jestliže od vámi zakoupeného bojleru vyžadujete dlouhou životnost a bezproblémový chod, neměli byste opomíjet ani na pravidelnou údržbu a servisní kontroly tohoto zařízení. V opakovaných intervalech je vhodné odstraňovat nánosy vodního kamene. Ten se snažte odstranit z všech možných částí. Tento proces se týká především nemovitostí s vyšší tvrdostí vody. Jednou za několik let vyměňte také hořčíkovou tyč. Všechny procesy je nutné provádět s důrazem na maximální opatrnost, abyste nepoškodili některé části bojleru.

Ona zmiňovaná živostnost produktu je pak individuální záležitostí a do jisté míry se odvíjí nejenom od vámi prováděných kontrol a servisních zásahů, ale i od použitého výrobního materiálu. Smaltované bojlery vydrží zhruba 10 až 15 let v dobré kondici. Ty nerezové až 15 – 20 let.


8. Ceny

Bojlery a průtokové ohřívače vody jsou poměrně specifickými produkty. Jejich výrobou se zabývá relativně omezené množství firem. Chcete-li při nákupu zvolit dlouhodobě prověřenou kvalitu, zaměřte se na tyto značky – Ariston, Dražice, Mora, Sencor, Tatramat, Q-Termo, Ferroli, Galmet, Vaillant,Tesy, Quantum, Regulus a další.

Pořizovací náklady bojlerů a průtokových ohřívačů vody se různí. Abyste měli základní představu o cenové náročnosti těchto výrobků, přinášíme vám rozpis jednotlivých cenových kategorií.

Cena do 10 000 Kč

Ceny těchto zařízení začínají na hranici 1 500 Kč. Taková částka samozřejmě odpovídá průtokovým ohřívačům vody. Ty zásobníkové startují zhruba na dvojnásobných cenách. Ve většině případů jde o menší produkty s objemem několik litrů. Jen výjimečně se celková kapacita vyšplhá nad 100 - 150 litrů. Nejčastěji jsou to elektrické bojlery umísťované vertikálně a horizontálně na zeď.

Cena od 10 000 Kč do 20 000 Kč

Za tuto cenu se od průtokových ohřívačů vody plynule přesouváte k bojlerům větší kvality. Elektrický typ ohřevu vody se zde mísí s tím plynovým a výjimkou nejsou ani ty kombinované. Objem výrobků se pohybuje kolem 150 – 300 litrů.

Cena od 20 000 Kč do 40 000 Kč

Náročnější zákazníci si přijdou na své právě v tomto cenovém rozmezí. Za tuto cenu jsou k dostání v podstatě jen velké vertikální bojlery. Zásobníkové bojlery vyžadující více místa pro uložení. Dokazuje to bezpochyby celkový objem pohybující se kolem 300 – 750 litrů.

Cena nad 40 000 Kč

Bojlery s objemem nad 800 litrů, s kondenzačními vlastnostmi a s možností solárního zdroje energie lze označit za určitý nadstandard. Vybírat si můžete jak stacionární plynové zásobníkové bojlery, tak ty elektrické. Nejdražší modely mohou dosahovat částky až 250 000 Kč.


9. Jak vypustit bojler

 • Údržbu bojleru je třeba provádět po jeho vypuštění. Na tuto zásadu nikdy nezapomínejte.
 • Bojler si vypněte s dostatečným předstihem, aby došlo ke zchladnutí vody. Poté vypněte přívod elektřiny, popřípadě bojler odpojte od elektrického zdroje.
 • Následuje uzavření přívodu vody, aby se bojler nadále nenapouštěl. Zároveň otevřete kohoutek teplé vody, aby mohla odtéct všechna voda. Je-li bojler vybaven pojistný ventilem, také jej otevřete.
 • Po jeho vyčištění proveďte opětovné napuštění, při kterém budete postupovat zcela opačně dle výše uvedeného postupu.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Bojlery
Průměrné hodnocení 3.9 z 49 hlasů

 • Tepelné čerpadlo vzduch/voda
 • Tepelné čerpadlo vzduch/vzduch
 • Monoblok – Chladicí okruh ve venkovní jednotce, která je propojena s vnitřní částí čerpadla za pomoci potrubí s vodou.
 • Split – Verze, u níž dochází k plnění chladiva až na místě. Vnější a vnitřní část jsou propojeny chladicím potrubím.