Jak vybrat boxovací pytel
Když se vysloví pojem „boxovací pytel“, téměř každý si představí kožený pytel zavěšený na řetězu. Jeden by si řekl, že na nákupu takového sportovního doplňku rozhodně nic není. Jenže opak je v tomto případě pravdou. V první řadě máte možnost vybírat hned z několika odlišných typů boxovacích pytlů, potažmo produktů obdobného vyhotovení.
Před nákupem byste neměli hledět pouze na vzhled výrobku, ale zaměřit se musíte také na důležitější parametry. Mezi ně patří například velikost, hmotnost a samotná náplň pytle. To vše musí korespondovat s vašimi fyzickými proporcemi a s využitím boxovacího pytle. O všech těchto aspektech se dozvíte v našem článku.
Jestliže si chcete pořídit nový boxovací pytel domů, využijte námi prezentované souhrnné a hodnotné informace k nalezení toho správného modelu. Mimo jiné vám prozradíme, kolik takové pytle stojí a jaké příslušenství potřebujete k jejich využívání.
Pokud věnujete sportovní přípravě hodně času, neměli byste zapomínat na kvalitní aerobní cvičení. K tomu jsou vhodné například rotopedy a běžecké pásy, pro které jsme vytvořili specializované odborné testy.
Jak vybrat boxovací pytel stručně:
- Zvolte vhodný typ boxovacího pytle. K dispozici máte nejen klasické varianty, které mohou být plnící, vyplněné nebo nevyplněné, ale také různé boxovací hrušky a boxovací trenažéry. Ty si můžete pořídit i ve tvaru figuríny.
- Vyberte vhodný materiál pláště a náplně. Potah pytle může být z koženky, vinylu, textilního plátna anebo z pravé kůže, která je nejkvalitnější. Tento materiál může tvořit i kvalitní výplň, nicméně za „top“ jsou považovány produkty vyplněné vzduchem.
- Zohledněte rozměry a hmotnost. Co se týče velikosti boxovacího pytle, ta se liší s ohledem na to, zda jej chcete používat na box, nebo i na kopy. Při výběru vhodné hmotnosti zase hrají roli vaše zkušenosti, stejně jako vaše vlastní váha.
-
- Zaměřte se na příslušenství. Společně s boxovacím pytlem si pořiďte rovněž rukavice, chrániče, stejně jako další podstatné doplňky, o kterých se dočtete níže.
- Rozhodněte se, jakým způsobem pytel zavěsíte. Máte v podstatě dvě možnosti. Boxovací pytel je možné zavěsit ke stropu (za pomoci křížového háku), anebo na zeď díky speciální konstrukci. Pro toto zavěšení ovšem musíte mít opravdu pevné zdivo.
Typy boxovacích pytlů
Pokud chcete boxovat, měli byste se nejprve rozhodnout do čeho. Pod pojmem boxovací pytel se totiž ukrývá i mnohé další boxovací náčiní, se kterým docílíte velice podobného efektu. Proto vás nyní seznámíme se třemi základními modely.
- Klasický boxovací pytel
- Boxovací hruška
- Boxovací trenažér
Klasický boxovací pytel
V tomto směru není třeba nic zdlouhavě rozepisovat. Běžné boxovací pytle jsou ty, které zná bezpochyby každý člověk. Pytel zavěšený ke stropu vyplněný speciální náplní. Do pytle tohoto typu je možné boxovat nejenom rukama, ale také kopat nohama.
I klasický boxovací pytel může mít tři varianty.
- Boxovací pytel plnící. Jde o výrobek naplnitelný v závislosti na tom, jaký typ boxování provádíte, popřípadě jaké máte zkušenosti. Ideální řešení pro začátečníky. Ti si mohou postupně přidávat další výplň a utvářet tvrdší a těžší boxovací pytel.
- Boxovací pytel vyplněný. Tento model pytle nelze samostatně plnit. Při jeho nákupu byste proto měli volit jasně danou váhu a délku podle svých fyzických proporcí. Možná i proto je často pořizován zkušenějšími sportovci, kteří velmi dobře vědí, jaký boxovací pytel potřebují a co od něj mohou očekávat.
- Boxovací pytel nevyplněný. V tomto případě zakoupíte zcela prázdný boxovací pytel a je pouze na vás samotných, jakou zvolíte výplň a její množství. Z definice produktu jasně vyplývá, že takový výrobek si pořídí hlavně profesionálové s dostatečnými znalostmi o boxování.
Klasickému boxovacímu pytli se v našem článku budeme věnovat nejvíce.
Boxovací hruška
Už podle samotného názvu je vám asi jasné, co si pod tímto náčiním představit. Malý boxovací pytel ve tvaru hrušky už jste určitě někdy zahlédli například v posilovnách, tréninkových halách nebo třeba ve filmu s boxerskou tematikou. Rozměry boxovací hrušky jsou oproti klasickému pytli podstatně menší. Nejčastěji bývá vyrobena ze syntetické nebo pravé kůže a její vnitřek vyplňuje vzduchový vak.
Boxovací hruška nachází hlavní využití především při kondičním tréninku. Princip užití je založen na vyšší rychlosti úderů. Pomůže vám se zlepšením fyzické zdatnosti, k vytrénování reflexů, s koordinací očí i nácvikem rychlejších a přesnějších ran.
Boxovací trenažér
Trenažér představuje do určité míry klasický pytel, jen s tím rozdílem, že jej není třeba zavěsit ke stropu. Boxovací trenažér stojí na bytelném a stabilním podstavci na zemi. Obvykle se plní pískem, vodou nebo jiným obdobným materiálem v závislosti na potřebách a stylu boxera.
Tento model boxovacího náčiní lze rozdělit do dvou skupin.
- Klasický boxovací trenažér. Ve své podstatě jde o pytel připevněný k podstavci. Tento produkt lze označit za multifunkční, protože své využití nalezne nejenom při úderech rukama, ale také při kopech.
- Boxovací trenažér ve tvaru figuríny. Tato varianta zhmotňuje figurínu lidského těla. Díky tomu si jasně uvědomujete, do jakých míst potenciálního protivníka udeříte. Figurína vám poslouží k trénování přesnějších úderů.
Výrobní materiál
Při výběru vhodného boxovacího pytle byste se měli odrazit nejprve od výrobního materiálu. Na mysli máme obal pytle, do kterého se vkládá výplň. Druh materiálu se pojí nejenom se stylem boxování, ale také s nároky daného sportovce a celkovou životností.
Potahy levnějších boxovacích pytlů bývají vyrobené většinou z koženky, vinylu nebo speciálního textilního plátna. Takové modely poslouží hlavně začátečníkům, popřípadě méně náročným sportovcům. Jestliže hledáte kvalitu s opravdu dlouhou životností, odolností a vysokou pevností, pak se zaměřte na pravou kůži. Ta se při boxování opotřebí nejpomaleji. Na druhou stranu je třeba počítat s vyššími vstupními náklady.
S výrobním materiálem do jisté míry souvisí i celkový vzhled boxovacího pytle. Omezovat se nemusíte pouze jednobarevnými verzemi. Zvolit lze kombinaci barev či nejrůznější motivy spjaté s boxerskou tématikou a bojovými sporty obecně.
Velikost pytle
Od výrobního materiálu lze postupně přejít k optimální délce boxovacího pytle. Ta je jedním z velice důležitých faktorů souvisejících s aplikováním správné techniky boxování. Narazit můžete na několik délek, které se obvykle pojí s tím, zda pytel budete využívat pouze na box, nebo i k trénování kopů.
- Pytle na boxování. Délka boxovacího pytle by se měla v závislosti na vaší výšce pohybovat v rozmezí od 80 do 120 centimetrů.
- Pytle na kopy. Jestliže zapojíte do svého fyzického tréninku také kopy, investujte do pytle o délce alespoň 150 až 200 centimetrů.
Součástí zakoupeného pytle je i předem daná délka řetězu pro zavěšení ke stropu. Tu se nesnažte nijak měnit, protože je nastavena s ohledem na správné využití daného boxovacího pytle. Pokud by vám taková délka nevyhovovala, zvolte raději jinou velikost pytle. Klasické boxovací pytle jsou zavěšovány zhruba 10 centimetrů nad fyzickou výškou boxera.
S velikostí se úměrně mění i průměr pytle. Ten se pohybuje od 20 centimetrů u těch nejmenších až po 58 centimetrů u těch největších.
Váha pytle
S délkou bezpochyby souvisí ještě druhý podstatný parametr. Tím je celková hmotnost pytle, promítající se do kvality tréninku. V tomto ohledu je třeba rozlišovat, zda jste amatérem, nebo zkušeným boxerem.
- Boxovací pytel pro začátečníka. Ideální je začínat s lehčí váhou, než se naučíte správnou techniku. Optimální hmotnost je do 35 kilogramů. V tomto případě doporučujeme koupit plnicí boxovací pytel. S postupným získáváním zkušeností ho můžete doplňovat, a tím zvyšovat jeho hmotnost.
- Standardní boxovací pytel. Pokud máte s boxem alespoň základní zkušenosti, volte jeho váhu odpovídající polovině vaší celkové hmotnosti.
- Boxovací pytel pro zkušené boxery. Jestliže se boxování věnujete delší dobu, jistě sami vycítíte potřebu těžšího pytle. Pro profesionály je doporučována váha pytle odpovídající 80 % fyzické hmotnosti člověka.
Váha pytle podle hmotnosti boxera
Váha pytle by se měla odvíjet nejen podle pokročilosti boxera, ale také od jeho hmotnosti. Pro představu přinášíme následující doporučení.
Hmotnost boxera |
Hmotnost pytle |
Hmotnost boxera okolo 91 kg |
Hmotnost pytle 45 až 85 kg |
Hmotnost boxera okolo 68 kg |
Hmotnost pytle 35 až 65 kg |
Hmotnost boxera okolo 45 kg |
Hmotnost pytle 23 až 35 kg |
Hmotnost boxera okolo 36 kg |
Hmotnost pytle 18 až 22 kg |
Nemusíte si pamatovat přesná čísla ani tabulky. Úplně stačí, když se budete řídit jednoduchou poučkou, že hmotnost boxovacího pytle by měla dosahovat zhruba poloviny vaší váhy. Snadno tedy vaši váhu vydělte dvěma, a pak už se řiďte tím, jestli máte více či méně zkušeností s boxováním. Čím zkušenější boxer, tím těžší pytel.
Náplň pytle
Nyní se dostáváme k poslednímu zásadnímu údaji souvisejícímu s nákupem vhodného boxovacího pytle. Je to náplň. I v jejím případě hrají poměrně zásadní roli vaše zkušenosti a potřeby. V neposlední řadě jsou to i pořizovací náklady.
Levnější variantou je textilní výplň. Ta bývá často nahrazována gumou či plastovými kousky, které jsou nadrceny do malých rozměrů. Pokud si připlatíte, dopracujete se k písku nebo výplni v podobě kůže. Tou nejdražší verzí je pak vyplnění vzduchem. V jeho prospěch hovoří hlavně stálost tvaru boxovací pytle a minimální deformace.
Příslušenství
Nákupem boxovacího pytle investice do této sportovní činnosti rozhodně nekončí. Do pytle se totiž neboxuje holýma rukama, ale s pomocí rukavic. Ty vám umožní dávat daleko větší ránu a zároveň chráníte často namáhané klouby. Také v tomto případě máte na výběr.
- Klasické rukavice. Standardní rukavice s polstrováním přes celou přední část ruky. Tato ochrana vám přinese dostatečný komfort při boxování. Klasické rukavice jsou velice často nazývány jako pytlovky.
- Prstové rukavice. Další alternativa, označovaná jako MMA rukavice, protože právě pro tento sport je primárně určena. Každý prst zde má svůj otvor v rukavici, konečky prstů jsou odhaleny, přední část je doplněna vycpávkou. V jejich prospěch hovoří větší pevnost, což se projevuje i na vyšší ceně.
- Boxerské bandáže. Především profesionální boxeři využívají při boxování do pytle jen boxerské bandáže. Jimi se obvazují ruce před nasazením klasických boxerských rukavic.
Pokud chcete poradit s nákupem vhodných boxerských rukavic, můžete se podívat na naše srovnání těch nejoblíbenějších na trhu. Své boxerské zkušenosti pak můžete rozvíjet nejenom na boxovacím pytli, ale i mezi ostatními boxery. V takovém případě je ale třeba přikoupit ještě další příslušenství.
- Chrániče zubů. Chrániče pomohou ochránit vaše zuby. Je potřeba umět si je správně nasadit. Nejprve chránič vložte do horké vody, ve které jej chvíli nechte. Poté, co změkne, ho můžete vložit do úst a přitlačit na zuby. Vytvaruje se přesně podle vašeho chrupu, což zajistí, že vám bude dobře sedět a lépe vaše zuby ochrání.
- Chránič hlavy. Chránič hlavy se využívá především v ženských zápasech nebo zápasech nižší třídy. Je vhodné jej používat zejména v případě, že jste začínající boxer.
- Lapy. Jedná se o pěnové nebo látkové bloky, které si trenéři navléknou na ruce. Boxeři se pak snaží podle pokynů svého trenéra tyto bloky co nejlépe zasahovat. Jde tedy o nezbytnou pomůcku k tréninku.
Kam a jak zavěsit boxovací pytel
Pokud už máte docela jasnou představu o tom, který boxovací pytel si pořídíte, zbývá ještě jedna důležitá věc. Před samotným nákupem se totiž musíte ještě zamyslet, kam pytel vlastně pověsíte a zda na něj máte například doma dostatečný prostor. Pro boxovací pytel je totiž potřeba mnohem víc místa, než se na první pohled může zdát.
Počítejte s tím, že se pytel po úderu může rozkývat do všech stran, takže okolo nesmí být nic, co by mohl případně poničit. I samotný boxer pak musí mít kolem sebe dostatek prostoru, aby se mohl pohybovat okolo a měl možnost před pytlem uhnout, pokud se vydá jeho směrem.
Pro uchycení boxovacího pytle máte zpravidla následující dvě možnosti.
- Do stropu. Pytel lze zavěsit přímo do stropu na kovový držák. Ten ale většinou nebývá součástí balení, takže si ho musíte dokoupit. Existuje i speciální kříž opatřený otočnou redukcí, která velmi účinně tlumí přenos rázu do stropní konstrukce.
- Na zeď. Tuto možnost můžete volit pouze v případě, že máte v domě opravdu pevné zdivo. V žádném případě nedoporučujeme přichytávat boxovací pytel například na příčky ze sádrokartonu. K uchycení na zeď slouží speciální závěsná konzole často zvaná také jako „šibenice“. S tou umístíte pytel zhruba 70 cm od zdi. Musíte tedy počítat s tím, že pohyb okolo pytle bude značně omezený.
Pokud si nejste jistí stabilitou stropů nebo zdí ve vašem domě a chcete si pořídit opravdu těžký boxovací pytel, doporučujeme volit spíše boxovací trenažéry, které nemusíte nikam věšet.
Cena
Pořizovací cena boxovacího pytle se odvíjí od vnějšího pláště, výplně, hmotnosti a ostatních parametrů. Za kvalitní a prověřené výrobce s dlouhodobou životností lze označit Acra, Apriori, Everlast, Spartan, InSPORTline, Prosmart a další.
Nyní vám prostřednictvím tří cenových kategorií nastíníme, jaký typ boxovacího pytle můžete pořídit.
Cena do 1 000 Kč
Tento cenový segment přísluší především dětským boxovacím pytlům s hmotností do 15 kilogramů. Obvykle jde o pytle s výškou kolem 70 centimetrů. Jejich výrobním materiálem je syntetická kůže a slouží pro zavěšení ke stropu.
Cena od 1 000 Kč do 3 000 Kč
V této skupině se nachází už velká řada produktů vhodných pro dospělé jedince a amatérské hobby boxery. V tomto případě převládají boxovací pytle s délkou 100 – 140 centimetrů. Tomu samozřejmě odpovídá i průměr 35 – 40 centimetrů a celková hmotnost 35 – 50 kilogramů. Výjimkou nejsou ani plnící boxovací pytle a některé modely boxovacích hrušek.
Cena nad 3 000 Kč
Zainvestujete-li do boxovacího pytle více než 3 000 Kč, otevírají se vám neomezené možnosti tohoto sportu. Do vašeho hledáčku se mohou dostat pytle s délkou nad 170 centimetrů a s odlišnými typy výplní. Pokud byste chtěli vlastnit nastavitelný boxovací trenažér, připravte si částku kolem 10 000 Kč.
Správné použití pytle
V okamžiku, kdy zvolíte ideální pytel odpovídající vašim fyzickým proporcím, zavěsíte jej ke stropu a zakoupíte boxerské rukavice, nezbývá než se pustit do boxování. Abyste se hned od začátku učili té správné technice, přinášíme vám několik rad.
- Před boxováním zaujměte vždy pevný postoj, při kterém budete roznoženi zhruba na šířku vlastních ramen. Tento postoj se snažte udržet i při boxování do pytle.
- Výpady rukama do pytle provádějte zvlášť. Jedna ruka je v závěsu a chrání obličej, druhá dělá výpad.
- Snažte se mít lokty neustále u těla a nevychylujte je.
- Střídejte techniku boxování, to znamená, přímé údery kombinujte s háky.