Brýle proti modrému světlu se nazývají rovněž brýle na počítač. Ve skutečnosti je ovšem lze využít i při dalších aktivitách. Co se o této praktické pomůcce dočtete v našem článku?
- Proč koupit brýle proti modrému světlu – mohou zlepšit spánek a chránit zrak. Jedná se o vhodnou ochranu pro hráče, jedince pracující na počítači i pro osoby, které večer rády relaxují u filmů a seriálů.
- Nevýhody brýlí proti modrému světlu – tato ochrana může být pro někoho nepříjemná na nošení, některé druhy navíc způsobují změnu ve vnímání barev, což může být u určitých typů brýlí dosti výrazné.
- Druhy brýlí proti modrému světlu podle blokace – jednotlivé brýle se liší v tom, kolik procent modrého světla blokují. Kvůli tomu je každá ochrana vhodná pro jinou činnost, stejně jako pro jinou část dne.
- Druhy brýlí proti modrému světlu podle dioptrií – pořídit si můžete dioptrické a nedioptrické brýle, které se mj. liší barvou skel.
- Důležité parametry při výběru brýlí proti modrému světlu – v tomto ohledu se lze zaměřit se na materiál obrub a čoček, případně na hmotnost, tvar a rozměry brýlí.
- Funkce a příslušenství – některé brýle proti modrému světlu mohou být kompatibilní s headsetem a sluchátky, další mají „vychytávky“ pro práci a hraní na počítači, případně zajišťují ochranu i proti UV záření.
- Oblíbené značky brýlí proti modrému světlu – k dispozici máte produkty desítek značek, mezi nejoblíbenější patří Identity, Gunnar, Barner, Montana Eyewear nebo Arozzi.
- Cena brýlí proti modrému světlu – nejlevnější brýle blokující modré světlo si lze pořídit za pár stovek korun, další ale mohou stát i mnoho tisícovek.
- Další způsoby ochrany proti modrému světlu – ve večerních hodinách byste měli omezit používání zařízení, jejich obrazovky vyzařují modré světlo. Využít ale lze i noční režim, případně speciální aplikace.
Proč koupit brýle proti modrému světlu
O brýlích proti modrému světlu je možné uvažovat hned z několika důvodů. Mohou vám totiž prospět při práci, zábavě, odpočinku i při spánku. Jak konkrétně pomáhají?
- Zlepšení spánku – brýle proti modrému světlu mohou zlepšovat schopnost usnout a celkově se podílet na kvalitě spánku, který je důležitý pro naše zdraví.
- Kladný vliv na zrak – modré světlo může mít velmi negativní vliv na oči, v důsledku čehož se navíc mohou objevit další zdravotní potíže.
- Ochrana pro hráče – brýle proti modrému slunci jsou vhodným herním doplňkem pro náruživé hráče videoher, ale také pro další osoby trávicí spoustu času u počítače.
- Ochrana pro jedince pracující na počítači – chránit proti modrému světlu potřebují i programátoři, grafici, copywriteři a další osoby pracující na počítači.
- Možnost relaxovat u filmu či seriálu i ve večerních hodinách – pokud rádi končíte den u televize, o brýlích proti modrému světlu rovněž doporučujeme uvažovat.
Zlepšení spánku
Modré světlo je světlo, které produkují obrazovky stolních počítačů, notebooků, mobilních telefonů a televizorů, ale také úsporné žárovky či zářivky. Jejich prostřednictvím se aktivuje sítnici oka mnohonásobně více než vlivem přirozeného bílého světla. Večer navíc narušuje tvorbu melatoninu, což je tzv. spánkový hormon. Kvůli tomu se negativně projevuje na schopnosti usnout i na celkové kvalitě spánku.
Melatonin snižuje bdělost a mírně i tělesnou teplotu, jenže modré světlo (především ve večerních hodinách) jeho tvorbu snižuje. Právě brýle, které ho blokují, tedy mohou přispět ke snazšímu usnutí i k lepšímu spánku, jenž je důležitý pro naši celkovou regeneraci. Melatonin je navíc silný antioxidant, takže může zároveň vyvolat urychlení regenerace na buněčné úrovni, což je rovněž zásadní pro naše zdraví.
Kladný vliv na zrak
Modré světlo může být spojeno nejen s narušením spánkové cyklu, ale také s dalšími negativy, jež se týkají naší vitality. Jedná se především o únavu očí, která je způsobena častým koukáním do obrazovek. Tato potíž může vést v krátkodobém horizontu k bolestem hlavy, suchým očím, rozmazanému vidění či k únavě, z dlouhodobého hlediska pak někdy dokonce způsobuje závažné potíže se zrakem.
Ochrana pro hráče
Jak už jsme zmínili v samotném úvodu, brýle proti modrému světlu bývají nazývány rovněž brýlemi na počítač. Náruživí hráči videoher totiž sedí u obrazovek počítačů či televizorů (při hraní her na konzole) spoustu hodin denně, takže bývají modrým světlem ohrožováni nejvíce. Proto bychom doporučovali uvažovat o této ochraně právě „pařanům“, ale vhodná je samozřejmě pro všechny, kdo tráví spoustu času na počítači.
Ochrana pro jedince pracující na počítači
Počítat není pouze zdrojem zábavy, ale spousta lidí u něj tráví hodiny a hodiny v průběhu dne i kvůli svým pracovním povinnostem. Brýle proti modrému světlu tak mohou být vhodnou ochranou i pro programátory, grafiky nebo copywritery, ale také pro mnoho dalších profesí. Nebývá výjimkou, že tito jedinci pracují často přes noc, takže by o této pomůcce při práci rozhodně měli uvažovat.
Možnost relaxovat u filmu či seriálu i ve večerních hodinách
Mnoho z nás má večerní relaxaci spojenou se sledováním filmů a seriálů, ať už na počítači, televizní obrazovce nebo na mobilu. Jak už jsme ale uvedli výše, modré světlo z těchto přístrojů může narušovat spánek a mít i další problematické vlivy na lidské zdraví. Brýle proti modrému světlu tak představují jednu z možností (o dalších se dočtete níže), jak relaxovat bez negativních dopadů. Nejsou tedy ani zdaleka určeny pouze pro hráče.
Nevýhody brýlí proti modrému světlu
Brýle proti modrému světlu mohou mít i určité nevýhody, se kterými se budete muset popasovat. Na druhou stranu se ani v jednom případě nejedná o nic zásadního.
- Nepříjemné nošení – některým jedincům nemusí dělat brýle na nose úplně dobře, minimálně zpočátku. Může tedy nějakou chvíli trvat, než si na tuto ochranu zvyknete.
- Mírná změna barev – u brýlí s vyšší ochranou proti modrému světlu dochází k mírné změně ve vnímání barevného spektra. Opět jde ale jen o zvyk.
- Výrazný zásah do vnímání barev – s brýlemi se 100% blokací neuvidíte vůbec žádnou modrou barvu. Na druhou stranu nejsou určeny na celodenní nošení.
Druhý brýlí podle stupně blokace
Při výběru brýlí proti modrému světlu lze zohlednit různé parametry, primárně byste se ovšem měli zaměřit na stupeň blokace. V tomto ohledu je možné narazit na produkty blokující modré světlo od 10 % do 100 %, což má vliv i na jejich konkrétní uplatnění.
- Blokace od 10 do 30 % – brýle s praktickými čirými skly, které se hodí pro celodenní práci na počítači. Večer ovšem příliš dobře nefungují.
- Blokace od 30 do 45 % – u těchto brýlí už se projevuje červené zabarvení, protože blokují modré světlo intenzivněji, což má vliv na mírné zkreslení barev.
- Blokace od 45 do 75 % – tyto brýle blokují modré světlo opět intenzivněji, zároveň ale více zkreslují barvy, což může být pro někoho problematická vlastnost.
- Blokace od 75 do 100 % – brýle blokující až 100 % modrého světla výrazně ovlivňují vnímání barev, na druhou stranu se jedná o efektivní pomocníky pro lepší spánek.
Blokace od 10 do 30 %
Pokud pracujete u počítače a do jeho obrazovky hledíte často, ideální řešení představují brýle blokující 10 až 30 % modrého světla a mající prakticky čirá skla. Mezi jejich pozitiva patří skutečnost, že nezkreslují barvy, nehodí se nicméně na večerní blokaci. Přes den blokují jen nejintenzivnější část modrého spektra, a ne všechno modré světlo, což je dobře, protože ho potřebujeme pro udržení energie.
Blokace od 30 do 45 %
Tyto brýle proti modrému světlu se hodí pro všechny, kdo u počítače netráví celý den. Už se u nich totiž projevuje červené zabarvení, takže mírně zkreslují barvy. Proto nejsou vhodné pro celodenní používání. Na druhou stranu pro jedince, kteří u počítače stráví pár hodin denně a chtějí chránit své oči proti modrému světlu, se jedná o velmi vhodné řešení. Platí to především v podvečer, kdy se začíná stmívat.
Blokace od 45 do 75 %
V této kategorii se jedná o brýle, které mohou mít lehce žlutá, jantarová až oranžová skla. Požívat je můžete ve večerních hodinách, protože už blokují modré světlo velmi efektivně. Na druhou stranu jsou barvy více zkresleny, takže při jejich nasazení vidíte vše dočervena. Vhodné jsou pro práci na počítači či dívání se na televizi večer, protože zajišťují kvalitnější spánek a navíc stále ještě nezkreslují barevné spektrum příliš.
Blokace od 75 do 100 %
Během dne není dobré blokovat příliš modrého světla, což už nicméně neplatí navečer. Brýle s oranžovými až načervenalými skly (bývají ale i čirá) mohou odfiltrovat až 100 % modrého světla a hodí se pro koukání do obrazovek zhruba dvě hodiny před spaním. Pomohou vám totiž usnout a celkově se vyplavení melatoninu projeví na kvalitě spánku (viz výše). Musíte ovšem počítat s tím, že s jejich nasazením neuvidíte žádnou modrou barvu.
Blokace | Výhody | Nevýhody | Cenová hladina | Pro koho se hodí |
10 až 30 % | Chrání po celý den a nezkreslují barvy | Nevhodné na použití ve večerních hodinách | Obvykle všechny cenové hladiny | Pro jedince, kteří pracují přes den u počítače |
30 až 45 % | Chrání zejména v podvečer a barvy zkreslují jen mírně | Nevhodné pro celodenní nošení | Obvykle všechny cenové hladiny | Pro jedince, kteří tráví u počítače zejména odpoledne a podvečery |
45 až 75 % | Mohou zajistit kvalitnější spánek | Dosti zkreslují vnímání barevného spektra | Obvykle všechny cenové hladiny | Pro jedince, kteří se chtějí dobře vyspat, zároveň ale nechtějí vše vidět úplně červeně |
75 až 100 % | Efektivně pomáhají usnout a kvalitně se vyspat | Výrazně zkreslují vnímání barev | Obvykle všechny cenové hladiny | Pro jedince, kteří chtějí opravdu kvalitní spánek a nevadí jim výrazně zkreslené vnímání barev |
Druhý podle dioptrií
Brýle proti modrému světlu se mohou zásadně lišit v ještě jedné vlastnosti. Některé jsou totiž dioptrické, zatímco další žádné dioptrie nemají.
- Dioptrické brýle proti modrému světlu – nabízejí spolehlivou ochranu před modrým světlem a zároveň zlepšují vidění u osob, které mají problémy se zrakem.
- Nedioptrické brýle proti modrému světlu – jedná se o brýle s čirými či různě barevnými skly, které mají různé určení podle typu blokace (viz výše).
Dioptrické brýle proti modrému světlu
Jde v podstatě o klasické dioptrické brýle s čirými skly, které jsou ovšem navíc opatřeny filtrem pro blokaci modrého světla. Ten může být přítomen prakticky u jakýchkoli variant, nejčastěji ovšem mají +2,0 dioptrie. Optiky už dnes navíc tuto „vychytávku“ také běžně nabízejí. Dané brýle v každém případě velmi dobře chrání zrak, na druhou stranu ve většině případů nedokážou blokovat všechno modré světlo.
Nedioptrické brýle proti modrému světlu
Také nedioptrické brýle proti modrému světlu mohou mít čirá skla, často ale mají skla žluté, oranžové nebo načervenalé barvy. Jak už jsme uvedli výše, existují v mnoha provedeních, takže některé se rovněž hodí pro celodenní nošení. Další jsou nicméně vhodné primárně pro používání ve večerních hodinách. Hodí se pro práci na počítači, hraní her nebo sledování televize. Brýle se 100% blokací mohou výrazně zlepšovat spánek.
Typ brýlí | Výhody | Nevýhody | Cenová hladina | Pro koho se hodí |
Dioptrické | Velmi dobře chrání zrak | Nedokážou blokovat všechno modré světlo | Obvykle všechny cenové hladiny | Pro jedince, kteří mají potíže se zrakem a zároveň chtějí blokovat modré světlo |
Nedioptrické | Některé varianty mohou výrazně zlepšovat spánek | Určité typy mohou výrazně zkreslovat vnímání barev | Obvykle všechny cenové hladiny | Dle typu prakticky pro všechny, kteří chtějí nějakým způsobem blokovat modré světlo |
Důležité parametry
Ačkoli jsou nejdůležitějšími parametry úroveň blokace a přítomnost dioptrií, při výběru brýlí proti modrému světlu lze zohlednit i další parametry. Jaké to jsou?
- Materiál obrub – mohou být vyrobeny z méně odolného, ale levnějšího plastu, anebo z odolného, ale dražšího kovu.
- Materiál čoček – pořídit si můžete klasické skleněné čočky, ale také speciální minerální brýlové čočky, případně produkty s čočkami z plastu.
- Hmotnost – pokud chcete brýle proti modrému světlu nosit takřka celý den, měli byste se při výběru zaměřit i na to, kolik váží gramů.
- Tvar a rozměry – jednotlivé brýle mohou mít různý tvar a navíc se lišit i celkovými rozměry, jakož i rozměry jednotlivých částí.
Materiál obrub
V současné době si můžete pořídit brýle proti modrému světlu se dvěma základními typy obrub, pokud se tedy prozatím zaměříme pouze na materiál.
- Plastové obruby – hodí se pro práci s počítačem. Jsou sice méně odolné, při běžném sezení se ovšem jen tak nepoškodí. Tyto brýle jsou lehčí a bývají i levnější, a to mnohdy dosti výrazně.
- Kovové obruby – dražší brýle proti modrému světlu, které jsou na druhou stranu odolné proti korozi i proti poškození (často se vyrábějí z titanu). Mohou být tedy vhodné i pro různé fyzické aktivity.
Materiál čoček
Ačkoli to mnoho lidí, kteří brýle běžné nepoužívají, možná překvapí, z hlediska materiálu se mohou lišit i samotné čočky. Existují tři základní varianty.
- Skleněné čočky – jedná se o klasické minerální brýlové čočky, které jsou odolné proti poškrábání, mohou se ale poměrně snadno rozbít. Původně byly v podstatě veškeré čočky v brýlích právě z tohoto materiálu.
- Speciální minerální brýlové čočky – používají se chromové, molybdenové nebo titanové oxidy smíchané s křemíkem, křemíkovým monooxidem nebo magnesiovým fluoridem. Tyto čočky jsou velmi pevné a jen tak se nepoškrábou.
- Plastové čočky – aktuálně nacházejí uplatnění ve všech typech brýlí. Jsou lehké, odolné proti rozbití a mohou být z různých materiálů (CR 39, polykarbonát, trivex). Na druhou stranu jsou méně odolné proti poškrábání.
Hmotnost
Hmotnost hraje roli především u běžně nošených brýlí, neboť těžší produkty se mohou při delším nasazení pronést. U výrobků proti modrému světlu je tedy váha důležitá především u variant s blokací 10 až 30 %, která je vhodná k celodennímu nošení, případně u dioptrických brýlí. Platí, že produkty s kovovými obrubami a se speciálními čočkami budou těžší než brýle s plastovými obrubami a plastovými čočkami.
Tvar a rozměry
Brýle mohou mít samozřejmě různý tvar a v tomto ohledu nelze radit, protože každému se líbí něco jiného. Při výběru každopádně zohledněte také rozměry. Jednotlivé produkty mají různou celkovou šířku, stejně jako šířku nosníku, očnice, ale také výšku očnice a délku stranice. Právě délka stranic určuje, jak se budou brýle nosit. Pokud mají nevyhovující rozměry, nebude jejich nošení pohodlné.
Funkce a příslušenství
Brýle proti modrému světlu mohou mít některé užitečné funkce a vlastnosti, které ocení především hráči videoher. Taková ochrana proti UV záření je nicméně vhodná pro všechny.
- Kompatibilita brýlí s headsetem a sluchátky – náruživí hráči, kteří si brýle proti modrému světlu pořizují k hraní videoher, by měli mj. zohlednit i tuto vlastnost.
- „Vychytávky“ pro práci a hraní na počítači – některé brýle proti modrému světlu mohou vylepšovat ostrost vidění, další dokážou redukovat odlesky.
- Ochrana proti UV záření – můžete si objednat i brýle s UV filtrem, případně se samozabarvovacími čočkami, jež umožňují ztmavení.
- Přenosný vak či pouzdro – hodí se pro uložení či přenášení brýlí proti modrému světlu. Při nákupu si tedy zjistěte, zda jsou s tímto příslušenstvím dodávány.
Kompatibilita brýlí s headsetem a sluchátky
Jak už jsme zmínili v úvodu, brýlím proti modrému světlu se často říká rovněž herní brýle, ačkoli je jejich uplatnění daleko širší. Pro hráče by mělo být v každém případě důležité, aby byly kompatibilní s headsetem (kombinace sluchátek a mikrofonu), nebo jen se sluchátky. Některé produkty jsou opatřeny tenkými stranicemi (nožičkami), aby s headsetem či sluchátky nijak nekolidovaly.
Vychytávky“ pro práci a hraní na počítači
Některé brýle proti modrému světlu, které jsou primárně určeny pro hráče videoher, mohou být opatřeny vylepšením ostrosti vidění. To se může při hraní velmi hodit. Další produkty navíc umí redukovat odlesky, a to díky antireflexní vrstvě. Tato vlastnost je rovněž velmi zajímavá pro jedince, kteří tráví spoustu času u počítače, ať už pracovně, nebo ve volném čase.
Ochrana proti UV záření
Modré světlo z obrazovek není jediný problém, který může ohrožovat náš zrak. Mnohé nabízené produkty proto mají i UV filtr, jež chrání oči proti přímým slunečním paprskům, které jsou nebezpečné. Ba co víc, zakoupit si můžete i brýle se samozabarvovacími čočkami, což umožňuje ztmavení při pobytu na přímém slunci. Mohou tedy poskytovat spolehlivou UV ochranu.
Přenosný vak či pouzdro
Každý, kdo někdy nosil brýle, si dobře uvědomuje, že je nutná ochrana před poškrábáním a prachem, když je nemáte nasazené. Pro tyto případy jsou brýle proti modrému světlu většinou dodávány i s přenosným vakem či pouzdrem, které představuje spolehlivější řešení. Pokud vybraný produkt danou ochranu nemá, můžete si ji samozřejmě dokoupit i samostatně.
Oblíbené značky
Brýle proti modrému světlu si v České republice můžete pořídit od desítek výrobců. Některé značky jsou ovšem pochopitelně oblíbenější než jiné. Jaké?
- Identity – značka, se kterou v českých obchodech seženete nejvíce brýlí proti modrému světlu. Ty jsou kvalitní a zároveň levné.
- Gunnar – vysoce kvalitní herní brýle od americké společnosti efektivně blokují modré světlo, při jejich nákupu ovšem musíte počítat s dosti vysokou cenou.
- Barner – španělská značka, která se od roku 2017 zaměřuje na vývoj kvalitních nedioptrických brýlí proti modrému světlu.
- Montana Eyewear – značka brýlí proti modrému světlu od švýcarské společnosti Montana. Hodí se pro celodenní práci na počítači i další aktivity před obrazovkou.
- Arozzi – švédská společnost Arozzi vyvíjí především ochranné brýle pro náruživé hráče videoher. Její produkty jsou vysoce kvalitní, zároveň ale dosti drahé.
Identity
V českých kamenných i internetových obchodech aktuálně naleznete stovky brýlí proti modrému světlu se značkou Identity. Díky tomu se jedná o zřejmě nejrozšířenější značku produktů v tomto sortimentu na českém trhu. Najdete mezi nimi tedy rozličné varianty, až už dioptrické, nebo nedioptrické. Tyto brýle jsou kvalitní, vizuálně zajímavé a navíc levné, což je kombinace, ze které pramení jejich obliba.
Gunnar
Americká společnost Gunnar patří mezi nejznámější značky vyrábějící brýle proti modrému světlu. Dokonce má patentované technologické řešení pro jejich výrobu. Díky tomu nabízí opravdu vysoce kvalitní dioptrické i nedioptrické produkty, které chrání oči a zlepšují spánek. Jedná se přitom téměř výhradně o herní brýle. Při jejich nákupu ovšem musíte počítat s vyšší cenou, protože se obecně jedná o nejdražší výrobky na trhu.
Barner
Španělská značka Barner byla založena dvěma přáteli, kteří trávili svůj život v digitálním světě a zjistili, že to do jejich života přináší nadměrné vystavení modrému světlu. Společnost byla založena v roce 2017, její kvalitní a designové produkty už se ale staly široce oblíbenými, což platí i pro Českou republiku. K dispozici máte výhradně nedioptrické brýle, u nichž musíte opět počítat s větší finanční náročností.
Montana Eyewear
Za značkou Montana stojí jeden z největších výrobců brýlí ze Švýcarska, který nabízí různé druhy těchto produktů. Patří mezi ně i dioptrické a nedioptrické brýle proti modrému světlu, které jsou kvalitní a zároveň patří k levnějším výrobkům nabízeným na českém trhu. Specifikem těchto produktů je, že jsou inzerovány především jako brýle pro práci na počítači. Hodí se ale pro všechny, kdo tráví spoustu často u obrazovky (nejen) počítače.
Arozzi
Švédská společnost Arozzi se specializuje na výrobu příslušenství pro hráče videoher, a to včetně profesionálů z e-sportu či streamerů. V jejím portfoliu tak bez překvapení naleznete i brýle proti modrému světlu, které jsou vysoce kvalitní a mají vesměs jantarová skla, takže se hodí výhradně pro práci na počítači či jinou práci s elektronikou. Musíme ovšem doplnit, že jde o nejdražší produkty na trhu.
Značka | Specifikace | Cenová kategorie | Které druhy nabízí | Komu značku doporučujeme |
Identity | Značka s nejvíce produkty na českém trhu | Spíše nižší | V podstatě všechny | Prakticky každému, kdo hledá kvalitu za příznivou cenu |
Gunnar | Americké společnost zaměřující se na vysoce kvalitní brýle | Spíše vyšší | V podstatě všechny | Jedincům, kteří hledají špičkovou ochranu bez ohledu na cenu |
Barner | Mladá španělská společnost, jež se stala rychle oblíbenou i v ČR | Spíše vyšší | Nedioptrické brýle proti modrému světlu | Jedincům, kteří shánějí kvalitní ochranné brýle bez dioptrií, a to bez ohledu na cenu |
Montana Eyewear | Značka brýlí od významné švýcarské společnosti | Spíše nižší | Vhodné pro práci na počítači a další aktivity u obrazovky | Jedincům, kteří na počítači pracují a tráví tak před obrazovkou spoustu času |
Arozzi | Švédská společnost specializující se na vývoj produktů pro gaming | Vysoká | Výhradně brýle pro hraní videoher | Především náruživým hráčům videoher |
Cena
Brýle proti modrému světlu se mohou z finančního hlediska poměrně dost odlišovat. Některé tak seženete za pár stovek, další mohou stát několik tisíc korun.
- Cena do 500 Kč – nejlevnější brýle proti modrému světlu seženete už za 200 Kč, špičkovou kvalitu ovšem musíte hledat v jiných cenových kategoriích.
- Cena od 500 Kč do 1 200 Kč – ve střední cenové kategorii naleznete brýle proti modrému světlu, které spolehlivě chrání po mnoho hodin.
- Cena nad 1 200 Kč – brýle za více než 1 200 Kč už bývají špičkové, takže se hodí pro profi hráče videoher. Pořídit si navíc lze i mnoho kvalitních dioptrických variant.
Cena do 500 Kč
Nejlevnější brýle proti modrému světlu seženete už za cenu kolem 200 Kč. Samozřejmě že se nejedná o nejlepší produkty na trhu, na druhou stranu si můžete pořídit mnoho brýlí se značkou Identity nebo Montana Eyewear. Můžete ovšem také narazit na výrobky, které sice ochranu proti modrému světlu inzerují, nicméně ve skutečnosti proti němu prakticky nechrání. Raději se tedy zaměřte jen na ověřené výrobce.
Cena od 500 Kč do 1 200 Kč
V této cenové kategorii už si můžete pořídit velmi kvalitní brýle proti modrému světlu, o nichž mohou uvažovat i náruživí hráči videoher či lidé, kteří tráví před obrazovkou spoustu času z jiných důvodů. Zakoupit si přitom lze i produkty značek jako Gunnar nebo Barner. Mnohé z nabízených brýlí navíc mohou mít doplňkové funkce, mezi které patří UV filtr nebo zabarvovací skla, což chrání proti slunečním paprskům.
Cena nad 1 200 Kč
V nejvyšší cenové kategorie najdete špičkové brýle proti modrému světlu, a to nejen z hlediska funkčnosti, ale také kvality materiálů a odolnosti proti poškození. Konkrétně si lze pořídit špičkové herní brýle i řadu dioptrických brýlí s úpravou blokující modré světlo. K dispozici máte i produkty značky Arozzi, nicméně i výrazně dražší zboží. Musíme totiž doplnit, že nejdražší brýle mohou dokonce stát přes 10 tisíc korun.
Cenová kategorie | Co obvykle nabízí | Co obvykle nenabízí | Pro koho se hodí |
Do 500 Kč | Základní brýle proti modrému světlu | Vysoce kvalitní produkty | Pro jedince, kteří potřebují ochranu proti modrému světlu jen občas |
Od 500 Kč do 1 200 Kč | Kvalitní brýle proti modrému světlu | Brýle výhradně pro občasnou ochranu | Pro jedince, kteří tráví spoustu času před obrazovkou |
Nad 1 200 Kč | Špičkové brýle proti modrému světlu, včetně mnoha dioptrických variant | Základní brýle proti modrému světlu | Pro jedince, kteří chtějí být proti modrému světlu chráněni opravdu spolehlivě |
Další způsoby ochrany proti modrému světlu
Ačkoli je přes den vystavení modrému světlu poměrně žádoucí, večer už to neplatí. Chránit se proti němu ovšem nemusíte pouze za pomoci speciálních brýlí. Jaké máte další možnosti?
- Omezte modré světlo ve večerních hodinách – vypněte obrazovky, odložte mobily, věnujte se hloubkové relaxaci či meditaci, poslouchejte hudbu nebo si čtěte, a to se správným zdrojem světla.
- Používejte noční režim obrazovky či speciální aplikace – moderní elektronická zařízení umí pracovat v nočním režimu obrazovky a využít lze i zajímavé aplikace, jež mohou upravovat barvu a jas.
Omezte modré světlo ve večerních hodinách
Zhruba hodinu až tři před tím, než půjdete do postele, byste měli vypnout veškerou elektroniku, minimálně tu, která má obrazovku vyzařující modré světlo. Díky tomu se začne vyplavovat melatonin, jenž snižuje bdělost a mírně i tělesnou teplotu, což napomáhá usnutí a spánku. Ve tmě se můžete věnovat hloubkové relaxaci či meditaci, což vám notabene pomůže s uvolněním. Možností ale máte více.
Před spaním si lze pustit oblíbenou hudbu, která vám může rovněž pomoci usnout. Navíc je možné sáhnout po knížce, jíž byste si ovšem měli číst při vhodném zdroji světla. Proto je doma vhodné používat žárovky s teplejším tónem. Vyměnit je můžete po celém bytě, nicméně stačí tak učinit pouze v místnosti, kde trávíte před odchodem do postele nejvíce času. U většiny lidí tedy zřejmě půjde o obývací pokoj.
Používejte noční režim obrazovky či speciální aplikace
Moderní smartphony, ale také mnohé desktopy, laptopy i televizory disponují volbou nočního režimu obrazovky. Díky tomu mohou změnit barvy na teplejší tóny, čímž omezují produkci modrého světla. Navíc je možné používat speciální aplikace jako např. f.lux, která upravuje barvy a jas obrazovky automaticky podle slunce podle souřadnic uživatele. Jen musíte počítat se skutečností, že obraz bude mít dosti zkreslené barvy.
Zdravím. Proti modrému světlu používám na počítači program f-lux, který myslím funguje dobře. Zároveň ale vidím, jak zkresluje barvy, což mi někdy dost vadí (např. u pouštění filmů). Je to u brýlí proti modrému světlu podobné?