Jak vybrat čaj
Čaj si svou popularitu získal zejména pro svou lahodnou chuť a zdravotní účinky. Ačkoliv se povětšinou nejedná o nepostradatelnou součást, patří chvilky klidu a pohody s dobrým šálkem neodmyslitelně k našim životům. Nejprve je však nutné zvolit druh nápoje odpovídající chuťovým i zdravotním preferencím. V současné době se navíc pod názvem čaj skrývá daleko širší škála produktů než původně.
Dále je nutné zodpovědět otázku, zda dát přednost sypaným nebo porcovaným kouskům. Stejně tak sehrává roli i způsob zpracovaní, především je nutné se vyhnout směsím s vysokým obsahem čajového prachu. Význam má i země původu, jelikož jen v několika oblastech světa čajovník roste, a ještě méně z nich je schopno vypěstovat skutečně kvalitní produkt. Při výběru zohledněte i příležitost pití čaje a jeho gramáž. Asi nikdo by nechtěl za pár měsíců vyhazovat spoustu shnilých a nepoužitelných lístků.
Závěrem náš čeká tradiční přehled cen, v němž vás seznámíme s výsledky námi provedené analýzy. Dostupné produkty jsme rozdělili do tří základních cenových skupin. Jen letmým pohledem tak poznáte, jak vysokou částku budete potřebovat.
Druh čaje
Víte, co je to čaj? Tradiční definice praví, že se jedná o nápoj vyráběný z lístků čajovníku čínského. Jenže v poslední době je tato pravověrná definice narušována existencí celé řady dalších variant, které jsou pro zákazníky stejně lákavé. Jako čaj se tak označují i nápoje, které jsou připraveny ze směsi bylin, ovoce a dalších aromatických rostlin. A to přesto, že nemají s čajovníkem čínským pranic společného. Rozlišujeme tedy následující druhy čajů:
- černý čaj – hnědá až černá barva, nahořklá chuť, dlouhá trvanlivost, povzbuzující účinky, účinné uhašení žízně
- zelený čaj – světlá, nazelenalá barva, jemná chuť a aroma, silný antioxidant, zrychlení metabolismu, povzbuzující účinky
- bílý čaj – světle žlutá barva, velmi jemná, nasládlá chuť
- ovocný čaj – červená barva, jemná chuť, minimální podíl ovocné složky 50 %
- bylinný čaj – léčivé byliny pro podporu organismu, jednodruhové i směsi.
Výše uvedené definici zůstávají věrné pouze černé, zelené a bílé čaje. Ostatní získaly své jméno zejména díky tomu, že jejich aroma a chuť jsou skutečným čajům velmi podobné. V obchodech rovněž můžete najít také ochucené a aromatizované čaje. Zčásti je tvoří lístky čajovníku a zčásti jsou doplněny dalšími složkami, které jim dodávají požadovanou chuť a vůni. Podíl dochucovadel by neměl přesáhnout 50 %.
Výrobci a prodejci rovněž využívají dělení na čajové směsi a čajové kolekce. Prvně jmenované jsou tvořeny směsicí čajových lístků, ovoce, bylin a květů, jejichž důmyslná kombinace přináší zajímavé chutě a vůně. Částečně se tedy překrývají se skupinou ochucených a aromatizovaných čajů. Naproti tomu prostřednictvím kolekce umožňují výrobci zákazníkům vyzkoušet několik výrobků.
A co pečený čaj prodávaný ve sklenicích ne nepodobných těm od džemu? Ani v tomto případě se nejedná o čaj v pravém slova smyslu. Jejím základem je pečené ovoce obohacené o koření a bylinky, které výslednému produktu dodávají zajímavou chuť.
Sypané, nebo porcované?
Jak již název kapitoly napovídá, čaj lze zakoupit ve dvou podobách – sypané a porcované. Obě varianty mají své vlastní výhody a nevýhody.
Sypané čaje bývají v prodejnách obvykle vystaveny. Postup nákupu je velmi jednoduchý – vyberete si druh, zvolíte požadovanou gramáž a prodejce vám čaj zabalí do uzavíratelného papírového sáčku. Takto prodávané čaje bývají obvykle kvalitnější, neobsahují žádná aditiva ani barviva a nabízejí skutečně čistou chuť. Navíc lze jednu dávku zalít i opakovaně, aniž by došlo ke znehodnocení nápoje. Na druhé straně musíte počítat s náročnější přípravou, obtížnějším skladováním a samozřejmě i vyšší cenovkou.
Porcované čaje zná dobře patrně každý z nás. Jedná se o přesně naváženou gramáž uzavřenou v samostatných nálevových sáčcích. Vyznačují se snadnější přípravou a skladováním, bývají také levnější a lépe dostupné v supermarketech. Počítejte však s tím, že nízká cena je vykoupena přítomností dalších látek, jako jsou barviva či aditiva, nezřídka škodlivá. Po vypití šálku rovněž nelze směs použít opakovaně.
Způsob zpracování
Další podstatný parametr správného nákupu spočívá ve způsobu zpracování čaje. Používají se čtyři základní technologie, které však mají rozhodující vliv na výslednou kvalitu nápoje:
- lístkové čaje – celé lístky pravého čajovníku, nejvyšší kvalita, vysoká cena
- zlomkové čaje – roztrhané čajové lístky, intenzivnější aroma a chuť, nižší cena
- čajová drť – rozsekané zvadlé lístky, typické pro klasicky prodávané čaje
- čajový prach a prášek – odpad, mnohdy přidáván do prodávaných směsí pro snížení ceny.
Obecně platí, že v nespecializovaných prodejnách naleznete pouze čajové drti, případně zlomkové čaje. U drtí si dávejte zejména pozor na obsah čajového prachu, kterým výrobci mnohdy nešetří. Bohužel jej lze na první pohled poznat jen velmi obtížně, proto doporučujeme zhlédnout nezávislé testy, v nichž odborníci směsi zkoumají opravdu detailně.
Země původu
Čajovník pochází z jihovýchodní Asie, kde se rovněž v hojném množství stále pěstuje. Vzhledem k tomu, že vyžaduje tropické či subtropické podmínky, lze poměrně rozsáhlé plantáže nalézt také v Argentině, Pákistánu, Íránu nebo Keni. Zelené čaje mají svůj domov ve Vietnamu, Číně, Japonsku a na Tchaj-wanu. Při nákupu se snažte vybírat pouze produkty pocházející z ověřených oblastí, které mohou nabídnout rostlinám ty nejlepší podmínky a péči.
Příležitost
Samozřejmě, že neexistuje žádné pravidlo určující, při jaké příležitosti můžete pít jaký čaj. Nicméně v některých situacích jsou určité druhy zkrátka vhodnější než jiné. Kupříkladu pravé čaje a nejrůznější povzbuzující směsi se pro vysoký obsah kofeinu nevyplatí pít večer před spaním, můžete potom mít problém s usnutím. Naproti tomu pro detoxikaci organismu, hubnutí nebo léčbu trávicích obtíží se prodávají nejrůznější směsi obsahující podpůrné látky. Vždy tedy záleží na tom, zda si „jen“ chcete vychutnat šálek lahodného moku, či zda jeho pitím sledujete i jiné cíle.
Gramáž
Zjišťujete se zděšením, že musíte vyhodit několik stovek gramů drahého čaje, který jste prostě nestačili zkonzumovat? Ponaučení pro příště – kupujte vždy jen tolik, kolik zvládnete vypít. U sypaných čajů zjistíte gramáž potřebnou pro přípravu jednoho šálku na balení, případně se můžete informovat u prodejce. U porcovaných druhů tento problém řešit nemusíte, neboť jejich gramáž je přesně stanovená.
Cena
Nákup vhodného čaje není zrovna jednoduchou kratochvílí. Navíc rozhodující slovo mají vždy vaše chuťové pohárky a nos. Po přehledu kritérií se tak pomalu dostáváme na závěr našeho textu, kde čeká jako vždy kapitola věnovaná cenám. V současné době můžete zakoupit více než 11 000 různých druhů, příprav a balení čajů. Rozdělili jsme je do tří základních skupin podle toho, co můžete za své peníze očekávat.
Cena do 100 Kč
Vystačíte si s porcovanými čaji ze supermarketu? Rádi byste vyzkoušeli sypanou směs z čajovny odnaproti, ale nechcete zbytečně kupovat větší množství? Potom si vystačíte s obnosem nepřesahujícím hranici 100 korun. Za své peníze můžete zakoupit větší balení porcovaných ovocných, případně bylinných čajů nebo několik gramů čajů pravých. Záleží jen na vašich preferencích.
U této skupiny doporučujeme vždy opravdu pečlivě prostudovat informace o složení výrobku, případně zhlédnout videa s testy. Nezřídka se totiž stává, že je velmi nízká cena vykoupena přidáním čajového prachu, barviv a aditiv, které z čaje vytvoří chemický koktejl, který zdraví zrovna příliš nepřidá.
Cena od 100 do 300 Kč
Jestliže jste již našli svého favorita mezi sypanými čaji, nebo v případě porcovaných chcete to nejlepší na trhu, nahlédněte do střední cenové třídy. Své místo zde mají i skutečně jakostní čaje z těch nejlepších plantáží na světě. Pokud chcete potěšit své známé či rodinu, můžete sáhnout po některé z kolekcí, umožňujících vyzkoušet podstatnou část sortimentu daného výrobce.
Cena nad 300 Kč
Vyžadujete za všech okolností tu nejlepší chuť a aroma? Rádi byste se pořádně předzásobili rodinným balením? Připravte si alespoň 300 korun a vyberte si přesně podle svého gusta. Počítejte však s tím, že ty nejkvalitnější čaje přesahují svou cenovkou i hranici několika tisíc korun. Záleží tedy na tom, kolik jste ochotni do svého požitku investovat.