Získávat peníze tím, že je utrácíme, by chtěl zřejmě každý z nás. Právě na tomto principu fungují cashback portály. Pokud jejich prostřednictvím nakupujete na internetu, určité procento z utracené částky vám vrací. Proto jsme se rozhodli na cashback portály podívat z blízka a sepsali jsme pro vás průvodce, v němž jsme se zaměřili na tato témata:
- Jak fungují cashback portály – Cashback portály fungují na jednoduchém principu, kdy inkasují provizi za převedení zákazníka na stránky prodejce. Portál tak propaguje daného prodejce skrze slevy či dostupné cashbacky.
- Jak nakupovat přes cashback portály – U většiny portálů je třeba se zaregistrovat a prokliknout se skrze prostředí portálu na vybraný e-shop. Jedině tak je odměna připsána na účet uživatele.
- Proč používat cashback portály – S cashback portály získáte nejen peníze zpět z nákupů, ale i různé slevy či bonusy. Portál si přitom nebude účtovat žádné poplatky.
- Nevýhody cashback portálů – Cashback portály nemusí spolupracovat se všemi dostupnými e-shopy. Občas může dojít i k technickým problémům a ztrátě cashbacku.
- Druhy cashbacků – Kromě online casbackových portálů se setkáte i se zahraničními variantami či cashbacky u platebních karet. Dostupný je i cashback v kamenných prodejnách určený k výběru v hotovosti.
- Důležité parametry – Během výběru cashback portálu se vyplatí zaměřit na výši provize, způsob a rychlost procesu schvalování, slevy a bonusy a počet dostupných obchodů.
- Historie cashback portálů – Cashback portály fungují již od roku 2000. U nás se však těší oblibě jen posledních pár let.
Jak fungují cashback portály
Možná vám to zní trochu jako sen nebo máte pochyby o důvěryhodnosti takového systému. Nyní vám přiblížíme, jak celý proces funguje, kde se peníze berou a kdo všechno na něm vydělává. Hlavní funkcí cashbacku je především:
- Reklama – Portály fungují na jednoduchém principu, kdy propagují smluvené e-shopy za provizi.
- Doplněk pro uživatele – Cashback portály nic nestojí, ale i tak za jejich používání získáte menší odměny. Ty se mohou ročně pohybovat okolo 1 000 až 2 000 Kč – záleží na vaší aktivitě.
- Zdroj příjmů pro poskytovatele – V neposlední řadě jsou portály zakládány za účelem zisku. Tím je v tomto případě provize, kterou inkasuje od propagovaných e-shopů a služeb.
Všechny e-shopy se snaží nějakým způsobem propagovat sebe, své služby a své zboží. Investují tedy nemalé peníze do reklamy a propagace, která může mít spoustu podob. Jednou z těchto forem je také cashback. Specializovaný portál e-shopu přivede zákazníky, a vyslouží si za to provizi. Část této provize pak putuje zpět k zákazníkovi.
Jak velká je tato částka záleží na jednotlivých portálech a také jejich spolupráci s jednotlivými e-shopy. Jak jste již jistě postřehli, na takovém systému vydělají všechny strany. Nemusíte se bát, že by se jednalo o podvod nebo jednostranně výhodnou proceduru. Pro mnoho lidí se proto jedná o zajímavou možnost, jak při nákupech ušetřit.
Na druhou stranu samozřejmě nemůžete počítat s tím, že byste skrze cashbacky vydělávali na internetu dlouhodobě vyšší finanční částky. K tomu slouží spíše jiné služby a postupy.
Jak nakupovat přes cashback portály
Nákupy skrze cashback portály jsou velmi jednoduché a zahrnují pouze:
- Registraci – Pro použití portálu je třeba se zaregistrovat. Stačí vyplnit jen základní údaje a váš e-mail.
- Prokliknutí na e-shop – Po registraci si můžete vybrat e-shop, u nějž nakoupíte. Následně se prokliknete na jeho stránky.
- Nákup – Po přesměrování můžete u vybraného e-shopu nakoupit a dokončit objednávku. Odměna vám bude automaticky připsána na účet (zpracování může trvat několik dní).
Celý proces začíná registrací na konkrétním portálu. Při nákupu se do partnerského e-shopu prokliknete prostřednictvím portálu a nakoupíte tak, jak jste zvyklí. Poté čekáte na schválení odměny. Následně je odměna připsána na vaše konto, odkud si můžete peníze převést přímo na svůj bankovní účet, nebo si peníze šetřit a vyplatit je později hromadně.
Některé portály nabízejí doplněk do internetového prohlížeče, který vás upozorní, že se nacházíte na partnerském e-shopu. Nepromarníte tak možnost ušetřit.
Proč používat caschback portály
Cashback portály se u nás v posledních letech těší velké oblibě. Mezi hlavní důvody se řadí především:
- Peníze zpět za nákupy: Cashback portály vám umožní získat zpět část prostředků z vašeho nákupu. Jedná se o podíly od 0,5 až 50 %. U většiny e-shopů však dosáhnete maximálně na 6 %.
- Snadné a rychlé použití – Obecně cashback portály nabízejí uživatelsky přívětivé rozhraní, díky čemuž se v nich zorientuje doslova každý.
- Široká nabídka e-shopů – Cashback portály spolupracují se stovkami e-shopů z České republiky, ale i Slovenska.
- Slevy a bonusy – Některé portály nabízejí ke cashbacku navíc slevové kupóny a různé akce. Dostupné jsou i bonusy za registraci či doporučení portálu.
- Věrnostní programy – Cashback portály často nabízejí vlastní věrnostní programy, díky nimž lze získat další výhody a odměny.
- Žádné dodatečné náklady – Používání cashback portálů je vždy zdarma. Nemusíte tak platit žádné poplatky ani předplatné.
Nevýhody cashback portálů
I když jsou cashback portály ve své podstatě neškodné, disponují menšími nevýhodami, s nimiž byste měli dopředu počítat. Poměrně často jsou za nevýhody považovány:
- Omezená nabídka e-shopů – Ne všechny obchody spolupracují s cashbackovými portály. Může se tak stát, že oblíbený obchod, ve kterém často nakupujete, nebude s vybraným portálem spolupracovat.
- Speciální podmínky – Pro získání cashbacku je v některých případech třeba splnit určité podmínky, jako je minimální částka nákupu nebo dodržení určitého postupu.
- Zpoždění či zamítnutí odměny – Někdy může dojít ke zpoždění či zamítnutí odměny z nákupu. Chyba však může být i na místě uživatele, který například nesplní některé podmínky.
- Omezení cashbacku na online nákupy – Cashback portály se zaměřují převážně na online nákupy a pouze vybrané e-shopy, což nemusí vyhovovat každému.
- Nefunkční slevové kupóny – Čas od času se můžete setkat s nefunkčními slevovými kupóny. Častým důvodem je však nesplnění podmínek nebo vypršení kupónu.
Druhy cashbacků
V online i reálném světě se můžete setkat hned s několika druhy cashbacků. Mezi ty nejvyužívanější patří:
- Online cashback portály – Jsou určené pro online nákupy zboží či služeb. Využít je lze u e-shopů, ale i různých poskytovatelů služeb.
- Zahraniční cashback portály – Jsou určené pro nákupy v zahraničních e-shopech. Často se jedná o zahraniční varianty českých cashback portálů.
- Cashback při platbě kartou – Většina bank či poskytovatelů karet nabízí možnost cashbacků za platby kartou v kamenných obchodech nebo online
- Cashback v kamenných obchodech – V tomto případě nezískáváte žádnou výhodu, ale pouze možnost vybrat si zdarma či za poplatek hotovost na pokladně ve vybrané kamenné prodejně.
- Charitativní cashback portály – Jejích úkolem je vybírat peníze pro různé charitativní účely či projekty.
Online cashback portály
Mezi nejvyužívanější se řadí zejména online cashback portály. Využijí je především uživatelé, kteří často a rádi nakupují prostřednictvím e-shopů. Velká část portálu však nabízí odměny i za nákup různých služeb – narazit na ně můžete například u pojišťoven nebo provozovatelů VPN.
Zahraniční cashback portály
Během nákupů online můžete využít i zahraniční cashback portály. Na Slovensku je zatím nabídka cashback portálů o něco chudší, pokud často nakupujete přes slovenské e-shopy a chcete této služby využít, setkáte se hlavně se slovenskou alternativou portálů, které používáme v tuzemsku, tedy například Tipli.sk nebo Refundo.sk. Mnoho slovenských e-shopů však najdete i na českých portálech.
Pro nakupování v zahraničních obchodech můžete využít portál Lyoness.com, jeho výhodou je, že má stránky také v češtině, a tak se ani se slabší angličtinou neztratíte. Pokud by vás zajímaly čistě zahraniční portály, ve Velké Británii patří k nejpopulárnějším TopCashBack.co.uk, ForggyBank.co.uk nebo eDealsUK.com, v USA potom FatWallet.com, Ebates.com nebo ShopAtHome.com.
Cashback při platbě kartou
Vracení bonusů při platbě u partnerských obchodníků ale není záležitostí pouze internetových portálů. Setkáte se s ním i u bank či společností vydávajících platební karty. V takových případech jsou vám vraceny bonusy bez ohledu na to, jestli jste zboží zakoupili online nebo v kamenné prodejně. Výše vyplácených provizí se liší jak u jednotlivých společností, tak také podle typu karty.
Vyšší provize jsou zpravidla na kreditních kartách, nižší na debetních. Právě při platbě kreditní kartou se můžete setkat také s cashbackem nepodmíněným nákupem u konkrétního obchodníka. Některé společnosti nabízejí automatický cashback při jakékoli platbě. O podmínkách různých programů se informujte u své banky nebo vydavatele karty.
Charitativní cashback portály
Oblíbené jsou například i charitativní cashback portály, například Givt.cz. Jejich formou sice nezískáte peníze z nákupu zpět, můžete je ale věnovat neziskové nebo sportovní organizaci dle vašeho výběru (Zdroj: Givt.cz).
Cashback v kamenných obchodech
Cashback v kamenných prodejnách nabízí zcela něco jiného než klasické cashbacky. Ve zkratce vám dokáže nabídnout:
- Výběr hotovosti v kamenných prodejnách – Cashback je určený pro výběr v hotovosti ve vybraných kamenných prodejnách.
- Nízké poplatky – Většina bank si za poskytnutí cashbacku neúčtuje žádné poplatky.
- Výběr hotovosti přes kreditní kartu – Cashback pro výběr hotovosti je dostupný u kreditních karet. U nich je výběr téměř vždy zdarma.
Možná už jste si někdy všimli nálepek Visa cashback či Mastercard cashback na pokladních přepážkách v obchodě, či na čerpací stanici. Od roku 2006 máme tuto službu i v České republice. Jedná se ale úplně o jinou záležitost než v případě internetových nákupů.
Cashback na pokladně obchodníků označuje službu, kdy může zákazník při nákupu zároveň vybrat hotovost, kterou mu vydá přímo pokladní. Jedná se v podstatě o alternativu výběru z bankomatu. Minimální částka nákupu je od roku 2018 pouze 1 Kč, přičemž maximální výše výběru je 3 000 Kč.
Podmínkou ale je, že částka musí být zaokrouhlena na celé stokoruny. Dříve byl výběr podmíněn nákupem ve výši alespoň 300 Kč s maximální výší výběru 1500 Kč, což mnoho lidí odrazovalo. U většiny bank je tento cashback zcela zdarma nebo za nízký poplatek (cenu si ověřte ve vašem sazebníku).
Zvláště výhodné je vybírat prostřednictvím cashbacku z kreditní karty. U těch totiž bývá výběr z bankomatu zpoplatněn ve výši až několik desítek korun, zatímco cashback je zdarma či s výrazně nižším poplatkem. Peníze si můžete vybrat na pokladnách ochodů sítě Albert, COOP, Globus, Penny Market, drogerie Teta a čerpacích stanic Euro Oil a také všude tam, kde najdete speciální nálepku Visa cashback či Mastercard cashback.
Druh cashbacku | Výhody | Nevýhody | Pro koho se hodí |
Online cashback portály | + Dostupné u e-shopů i poskytovatelů služeb
+ Jednoduché použití |
– Lze použít pouze online | Uživatelé, kteří často nakupují online. |
Zahraniční cashback portály | + Nákup zboží online v zahraničí
+ Širší nabídka e-shopů |
– Některé portály pouze v angličtině | Uživatelé nakupující online v zahraničí. |
Cashback při platbě kartou | + Přičítá se automaticky
+ Dostupné pro kamenné prodejny i e-shopy |
– Nejsou dostupné u všech prodejců | Uživatelé, kteří platí kartou online nebo v kamenné prodejně. |
Charitativní cashback portály | + Přispějete na dobrou věc | – Žádné výhody pro uživatele | Uživatelé, kteří chtějí přispět na dobrou věc. |
Cashback v kamenných obchodech | + Výběr hotovosti přímo v obchodě
+ Dostupné i v zahraničí |
– Žádné výhody pro uživatele
– Občas poplatky |
Uživatelé, kteří si potřebují neodkladně vybrat hotovost. |
Důležité parametry
I když cashback portály fungují na jednoduchém principu, vyplatí se věnovat alespoň trochu času jejich výběru. Vyhnete se tak nejen podvodníkům, ale podaří se vám vybrat i nejvýhodnějšího poskytovatele cashbacků na trhu. Zejména byste se měli zaměřit na:
- Výši provize – Portály nabízí zpravidla odměny 0,5 do 50 %. Výše se u jednotlivých portálů může lišit.
- Proces schvalování odměny – Proces schvalování může trvat několik dní i měsíců. Rychlost schválení se přitom u jednotlivých portálů liší.
- Slevy a bonusy – Portály nabízí kromě cashbacku i slevy či bonusy za registraci.
- Počet obchodů – Pokud nakupujete online, měli byste sáhnout po portálu s vysokým počtem e-shopů, u nichž lze použít cashback nebo slevové kupóny.
- Vyplácení a expirace nasbíraných odměn – Vyplacení u portálů trvá několik dní. V některých případech může dojít i k expiraci nasbíraných odměn, a to obvykle po několika měsících.
Výše provize
Procenta z vrácené částky se liší v závislosti na vybraném portálu. Odvíjí se od podmínek spolupráce mezi portálem a konkrétním e-shopem. Může se také lišit u různého sortimentu i v rámci jednoho e-shopu. Některé obchody nabízejí také vyšší provizi za první nákup. Pohybuje se zhruba od 0,5 % až do 50 %. Zde je ale malé upozornění, odměna se vypočítává z částky bez DPH a dopravy.
Proces schvalování odměny
Od chvíle, kdy nakoupíte, začíná poměrně dlouhý proces schvalování odměny, který končí připsáním peněz na účet. Doba, která mezitím uplyne, může být až několik měsíců. V řádu několika hodin uvidíte ve svém profilu potvrzenou objednávku s výší očekávaného cashbacku. Po převzetí objednávky máte ze zákona nárok do 14 dní zboží bez udání důvodu vrátit. Z toho důvodu prodejci dva týdny vyčkávají, než odměnu potvrdí.
U některých obchodů se ale může jednat i o několik týdnů, v případě zahraničních e-shopů dokonce měsíců. Pro některé specifické služby navíc platí zvláštní podmínky. Například u ubytování se cashback přizná až po ukončení ubytování. O délce tohoto procesu u jednotlivých portálů se dozvíte v sekci s dotazy, obchodních podmínkách nebo můžete kontaktovat zákaznickou podporu.
Slevy a bonusy
Používáním cashbackových portálů dosáhnete na řadu výhod, mezi něž se řadí:
- Cashback – U velké části e-shopů získáte peníze zpět z nákupu.
- Slevy – Většina portálů nabízí i různé slevové kupóny v řádu jednotek či desítek procent.
- Bonusy – Za registraci či doporučení získáte bonusy zejména v podobě finanční odměny.
Některé e-shopy nenabízí přímo odměnu za nákup, ale poskytují slevy či jiné výhody. Na portálu tak můžete najít různé kupóny a slevy. Například slevu na určitou kolekci, na dopravu nebo jiné časově omezené akce.
Bonusy pak poskytují přímo portály, může se jednat o bonus za registraci, přivedení kamaráda nebo nainstalování doplňku do prohlížeče. Můžete tak vydělat ještě dříve, než si něco objednáte. Výplata těchto bonusů je ale podmíněná naspořením určité částky z odměn za nákupy. Bonus za nového zákazníka získáte až ve chvíli, kdy začne portál používat a naspoří určitou částku na odměnách.
Minimální výše | Maximální výše | |
Vstupní bonus | 50 Kč | 200 Kč |
Bonus za doporučení | 105 Kč | 350 Kč |
Bonus za stažení doplňku prohlížeče | 10 Kč | 30 Kč |
Počet obchodů
Čím více obchodů portál nabízí, tím bohatší možnosti portál nabízí. Údajem o počtu dostupných obchodů se většinou portály hrdě chlubí, není tedy problém jej zjistit. Kritériem by pro vás mohlo být i zapojení konkrétního obchodu. Pokud pravidelně nakupujete u osvědčeného prodejce, zkontrolujte si, jestli jej vybraný portál zahrnul ve své nabídce.
Obvykle najdete v přehledu většinu velkých e-shopů, ale i mnoho drobnějších obchodů. Podezřele vysoké číslo ale může být zavádějící a smyšlené. Pro marketingové účely zařazují některé portály do své nabídky i obchody, ve kterých žádný cashback nepoužívají a pouze odkazují na webové stránky konkrétního obchodu. Celkový počet udávaný portálem berte tedy s rezervou a spíše se zaměřte na konkrétní obchody.
Vyplácení a expirace nasbíraných odměn
Po nákupu na e-shopu je odměna připsána na váš účet na portálu. Abyste mohli peníze použít, musíte si je převést na svůj bankovní účet. To lze provést po dosažení určité částky. Ta se u jednotlivých portálů liší, velmi často ale narazíte na částku 1 Kč. V zásadě si tak můžete vrácené peníze na svůj účet převést okamžitě.
Setkáte se ale i limitem několika stokorun. Zejména v kombinaci s možnou expirací je to velmi důležité. Ta bývá často neomezená, někdy však narazíte například na roční životnost nasbíraných kreditů. Pokud by byla minimální částka pro výplatu vysoká a expirace krátká, mohlo by se vám stát, že než peníze našetříte, propadnou vám a vy nezískáte vůbec nic. S takovými podmínkami se ale setkáte velice ojediněle.
Historie cashback portálů
Přestože cashback portály jsme v tuzemsku začaly využívat relativně nedávno, nejedná se o žádnou novinku. První portály s tímto systémem vznikaly už před rokem 2000 v Americe. Jedním z prvních byl Ebates.com, který je zároveň jedním z největších v USA a Kanadě dodnes. Na druhé straně oceánu, v Evropě, fungují nejoblíbenější portály jako TopCashBack.com a Quidco.com od roku 2005. Nejedná se tedy o žádný nový výstřelek ale prověřený způsob spolupráce.
Jejich výskyt roste také s neustále se zvyšujícím se množstvím nákupů na internetu. Jen v roce 2021 (květen) je meziroční nárůst tržeb z internetových a zásilkových nákupů o více než 15 % (Zdroj: Český statistický úřad). Rok předtím byl meziroční nárůst dokonce 27 % (Zdroj: Český statistický úřad).
Dobrý den, je možné používat více portálů najednou?