Nejlepší cashback portály a jejich srovnání

Nakupujete často na internetu, narazili jste na pojem „cashback portál“ a nevíte, co přesně si pod tímto pojmem představit? Stručně řečeno jsou cashback portály stránky, které vám při nakupování na internetu vrátí určité procento ze zaplacené částky. V posledním roce zažívají na českém a slovenském trhu opravdový boom. Lákají zákazníky na slib: „Nakupte s námi na internetu a dostanete peníze zpět“. To zní jako pohádka, že? Jak ale tento systém funguje? A není to podvod? Pojďme se na cashback portály podívat trochu zblízka.


Jak to vlastně funguje?

Zní to možná idylicky, ale cashback systém je výhodný pro všechny tři strany, které jsou do něj zapojené. Zákazník se zaregistruje na příslušném portálu a skrze něj nakoupí v e-shopu. E-shop poskytne cashback portálu provizi za přivedení zákazníka a ten se o část provize se zákazníkem podělí, čímž mu v podstatě zajistí dodatečnou slevu z nákupu. Nemusíte se bát, že by e-shop razantně zvyšoval ceny, aby mohl cashback portálům dávat zmíněnou provizi – e-shop tím jen přelévá část rozpočtu z reklamy právě do přímých provizí cashback portálům a vlastně i zákazníkům.


Není to podvod?

Využívání prověřených cashback portálů se rozhodně nemusíte bát. Ačkoliv se může zdát, že jde o zcela novou věc, první takovéto portály vznikaly v Americe již před rokem 2000, jedním z nejstarších je Ebates.com, který patří dodnes mezi nejsilnější hráče v USA a v Kanadě. V Evropě jsou nejoblíbenější cashback portály TopCashBack.com a Quidco.com, které fungují přibližně od roku 2005. Nejde tedy o žádnou žhavou novinku, jak to na první pohled mohlo vypadat.

Pro e-shopy je tento systém výhodný, protože jde opět o jistou formu propagace. Ušetří za reklamu a mohou si tak dovolit vyplácet za přivedení zákazníka provize. Pro cashback portály je výhodné motivovat zákazníky k nákupu vrácením několika procent ze zaplacené částky, protože – čím víc zákazníků, tím více provizí. A pro zákazníka je tento systém výhodný, protože nic neplatí a nakoupí touto formou levněji. Nejedná se o žádnou formu úvěru nebo podobné služby, které by vás mohly odrazovat.


Jak na to?

Postup je jednoduchý, stačí si vybrat cashback portál, který je vám svými podmínkami nejsympatičtější, zaregistrovat se u něj a poté se skrze něj prokliknout do příslušného e-shopu a nakoupit. U většiny portálů musíte dosáhnout určité hranice vrácených peněz (ovšem u některých je to jen 1 Kč), aby vám byly následně vyplaceny na účet.

Při volbě cashback portálu doporučujeme zaměřit se na procentuální výši vracených peněz, na bonusy, které vám tento portál nabízí, na to, jaká je minimální hranice pro vyplacení odměn a také zda mají tyto „kredity“ nějakou expiraci, popřípadě jak dlouhou. Mohlo by se totiž stát, že portál bude mít nastavenou hranici pro vyplacení odměn 300 Kč s expirací 1 rok a vy zkrátka nestihnete této částky dosáhnout do vypršení expirace. Sice tím v podstatě nic netratíte, ale také mnoho nezískáte.


Bonusy

Vzhledem k rostoucí konkurenci se dnes cashback portály neomezují jen na vyplácení odměn za nákup. Své zákazníky lákají také na různé bonusy. Mezi ně patří například slevové kupony, bonus za registraci nebo za přivedení dalšího uživatele. Můžete si také nainstalovat speciální rozšíření prohlížeče, které vás při návštěvě partnerských e-shopů upozorní na výši případné odměny. Snadno a rychle tak budete mít přehled o tom, kolik peněz můžete z ceny nákupu pomyslně odečíst.


Jaké portály lze využít?

V současnosti je na českém trhu několik dominantních hráčů. Jedním z nejoblíbenějších portálů je Tipli.cz, který spolupracuje s více než 320 e-shopy a zaujme mimo jiné zejména uživatele nákupního portálu AliExpress, z nákupu na těchto stránkách totiž poskytne až 10 % částky zpět, čímž mezi dalšími portály vyčnívá. Výhodou je také minimální hranice pro vyplacení částky, která je jen 1 Kč, na kredit navíc není žádná expirace.

Mezi oblíbené stránky patří také Refundo.cz, jejichž zajímavostí je věrnostní program, ve kterém získáváte body za návštěvy webů nebo třeba za uživatelské recenze e-shopů. Zmínit musíme i VratnéPeníze.cz, zajímavostí tohoto portálu je mobilní aplikace, za její používání navíc dostanete bonus.

Na Slovensku je zatím nabídka cashback portálů o něco chudší, pokud často nakupujete přes slovenské e-shopy a chcete této služby využít, setkáte se hlavně se slovenskou alternativou portálů, které používáme v tuzemsku, tedy například Tipli.sk nebo Refundo.sk.

Ukázka cashback portálu

Obrázek: Jak vypadá cashback portál (zdroj: Tipli.cz)

Pro nakupování v zahraničních obchodech můžete využít portál Lyoness.com, jeho výhodou je, že má stránky také v češtině, a tak se ani se slabší angličtinou neztratíte. Pokud by vás zajímaly čistě zahraničí portály, ve Velké Británii patří k nejpopulárnějším TopCashBack.co.uk, ForggyBank.co.uk nebo eDealsUK.com, v USA potom FatWallet.com, Ebates.com nebo ShopAtHome.com.

Zajímavostí jsou potom charitativní cashback portály, například Givt.cz. Jejich formou sice nezískáte peníze z nákupu zpět, můžete je ale věnovat neziskové nebo sportovní organizaci dle vašeho výběru.