Test a recenze
nejlepších čelovek
a jak je vybrat

Ukázka produktu ve srovnání čelovek

Čelovku jistě není třeba nikomu zdlouhavě představovat. Jde o zdroj světla, který se umísťuje na čelo, jak ostatně prozrazuje název tohoto produktu. Její využití je především v šeru a ve tmě, zkrátka ve zhoršených světelných podmínkách, kdy potřebujete vidět.

Umístění čelovky na hlavně má samozřejmě své praktický opodstatnění. Při svícení máte obě ruce volné a nemusíte se starat o přidržování světla. Tento svítící výrobek nachází uplatnění při práci, ale i u mnoha sportovních aktivit, jakými jsou například běh, turistika, jízda na kole nebo rybaření.

Při výběru té správné čelovky dbejte vždy na to, aby její parametry korespondovaly s normou ANSI/NEMA FL 1. Mezinárodní standard prozrazující, že prezentované technické parametry jsou opravdu skutečné. Pojďme se tedy zaměřit na podrobnou volbu ideální čelovky.


Vzhled Název Dosvit (m) Orientační cena Aktuální cena
Recenze Petzl Actik Petzl Actik 90 900 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Petzl TIKKA Petzl TIKKA 60 700 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Petzl Tikkina Petzl Tikkina 35 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze LEDLENSER H7R.2 LEDLENSER H7R.2 160 2 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Fenix HL60R Fenix HL60R 116 2 100 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Black Diamond Storm Black Diamond Storm 80 1 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Petzl Tikkina Hybrid Petzl Tikkina Hybrid 55 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze LEDLENSER MH10 LEDLENSER MH10 150 2 700 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Black Diamond Spot Black Diamond Spot 80 1 100 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Fenix HL15 Fenix HL15 50 900 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat čelovku

 1. Světelný tok
 2. Dosvit
 3. Doba svícení
 4. Velikost světelného kuželu
 5. Napájení
 6. Hmotnost
 7. Odolnost
 8. Ovládání
 9. Praktické vlastnosti
 10. Cena

Čelovka na první pohled představuje poměrně malý a nenápadný doplněk. Ten je však sám o sobě spojen s řadou důležitých parametrů, o kterých byste při nákupu měli vědět a v mnohých ohledech budou směrodatné.

V následujících kapitolách vás proto seznámíme se světelným tokem, dosvitem, velikostí světelného kuželu, ale i s používaným zdrojem napájení a celkovou výdrží. Zjistíte, že v závislosti na využití čelovky bude vhodné zajímat se také o její hmotnost a odolnost vůči vodě.

Nebude chybět představení praktických funkčních vlastností, snadného ovládání a v neposlední řadě i pořizovací náklady. To vše povede k vašemu spokojenému nákupu.

1. Světelný tok

Světelský tok patří mezi hlavní parametry čelovky, které pro vás budou mít velký význam. Světelný tok prezentuje sílu vyzařujícího osvětlení. Z obecného hlediska platí, že čím větší bude světelný tok, tím většího světla se vám dostane. Jednotkou světelného toku je lumen označovaný zkratkou lm. Velikost tohoto parametru je třeba volit s přihlédnutím k tomu, kde budete čelovku primárně využívat. Světelný tok lze rozdělit do tří kategorií.

 • Světelný tok 20 – 100 lm je vhodný k běžnému přisvícení ve stanu nebo když něco hledáte ve sklepě.
 • Světelný tok 100 – 300 lm využijete při nočních pohybových aktivitách, jakým jsou například běh, turistika a jim podobné.
 • Světelný tok nad 300 lm je ideální pro extrémní sporty a vysokohorskou turistiku, kde potřebujete mít kolem sebe dostatek světla.

Abyste měli alespoň částečně představu o tom, k jak velkému osvětlení lze přirovnat tu či onu hodnotu světelného toku, přinášíme vám praktickou pomůcku. Tak například klasická žárovka 40 W má světelný tok 400 lm a žárovka 60 W má světelný tok 700 lm. Toto přirovnání berte jako přibližné, protože u čelovek je využíváno LED svítidlo.

2. Dosvit

Dalším důležitým parametrem souvisejícím s osvětlením je dosvit. Pod tímto pojmem si představte to, jak daleko bude čelovka schopna dosvítit. Z této charakteristiky logicky vyplývá, že dosvit je prezentován v metrech. Obecně platí, že čím větší dosvit, tím výkonnější musí čelovka být a tím pádem poskytuje i větší světelný tok. Na druhou stranu to zkracuje její celkovou dobu svícení. Takže v tomto směru je třeba nalézt optimální kompromis v závislosti na použití čelovky.

Jestliže potřebujete čelovku pro občasné domácí užití, vystačíte si s dosvitem do 50 metrů. Při sportovních aktivitách volte dosvit větší. Ty nejvýkonnější modely nabízí dosvit až 180 metrů a více.

3. Doba svícení

První trojici základních technických parametrů čelovky uzavírá doba dosvitu. Ta prezentuje, jak dlouho je schopna čelovka svítit. V tomto případě si dejte pozor na to, jakou dobu dosvitu výrobce udává. Správně by mělo jít o časový úsek při kterém je čelovka schopna svítit na svůj maximální výkon. Do této doby se nezapočítává čas, kdy slábne světlo, než úplně zhasne. Bohužel někteří výrobci a prodejci udávají celkovou dobu do celkového vybití.

Doba svícení by měla být přizpůsobena tomu, jak dlouho budete chtít čelovku využívat. Tento časový úsek se pohybuje od 3 do 150 a více hodin. Při delší době svícení samozřejmě počítejte s vyššími pořizovacími náklady daného modelu a odpovídající velikostí.

4. Velikost světelného kuželu

Při nákupu čelovky se zaměřujte také na to, jaký typ světla z tohoto výrobku vychází. To do značné míry ovlivňuje velikost kuželu světla. Význam tohoto údaje si vysvětlíme v následujících řádcích. Pokud má čelovka malý světelný kužel, bude mít dlouhý dosvit a osvítí méně prostoru do šířky. Tento model je vhodný pro nejrůznější pohybové aktivity. Naopak velký světelný kužel zajistí, že čelovka nedosvítí tak daleko, ale osvítí prostor do strany. To přijde vhod spíše běžcům nebo při kempování.

5. Napájení

Vzhledem k tomu, že čelovky využívají pro své fungování příslušný zdroj energie, řešte při volbě vhodného modelu i použitý typ napájení. V tomto směru můžete narazit hned na tři odlišné typy.

 • Knoflíkové baterie – Tento zdroj napájení užívají hlavně levné a malé čelovky. Tato příjemná kompaktnost je u nich však vykoupena nižší svítivostí a horšími technickými parametry.
 • Tužkové baterie – Ty se používají u většiny čelovek. Aplikovány jsou jak články velikosti AA, tak AAA. V jejich případě získáte podstatně větší svítivost. Příjemná je i možnost rychlé obměny. Navíc tužkové baterie jsou dostupné na každém rohu, takže před túrou se můžete patřičně zásobit.
 • Akumulátory – Některé čelovky jsou spjaty s Li-Ion bateriemi a Lithiovými bateriemi. Také u nich je dosahováno vyšší svítivosti, a dokonce delší výdrže. Akumulátory lze po vybití opakovaně nabíjet.

Ve většině případů jsou baterie součástí čelovky, takže celou váhu pak nesete v přední části hlavy na čele. Výjimkou nejsou čelovky s akumulátory uloženými mimo samotné tělo. A to v oblasti zátylku, kdy dochází k rovnoměrnějšímu rozložení hmotnosti na hlavě. U těchto výrobků hrozí častější poškození kabeláže mezi bateriemi a tělem čelovky.

6. Hmotnost

Čelovka je zdrojem světla, který máte při svícení umístěný neustále na hlavě. I když většina produktů v ruce působí lehce, při dlouhodobějším nošení to může být znát. Pokud budete čelovku využívat sporadicky a po pěti minutách ji sundáte, nebude hrát hmotnost pravděpodobně žádnou významnější roli. Při sportu a pohybových aktivitách je však třeba k takovému parametru přihlížet. Hmotnost těchto produktů lze rozdělit do tří kategorií.

 • Čelovky s hmotností do 100 gramů naleznou své největší uplatnění při nočním běhání, běžkování či jízdě na kole. Konkrétně na kole to ale můžete vyřešit i elegantnější cestou – více si o tomto řešení přečtěte v našem článku Jak vybrat cyklosvítilnu.
 • Čelovky s hmotností od 100 do 200 gramů jsou spojeny s větším výkonem a svítivostí, která přijde vhod při rybaření nebo domácím použití.
 • Čelovky s hmotností nad 200 gramů jsou primárně využívány tam, kde vyžadujete to největší svítivost. Pokud to bude na expedicích v přírodě, musíte počítat s tím, že se trochu pronesete.

7. Odolnost

Čelovku samozřejmě nebudete využívat pouze v interiéru, ale také v exteriéru. A právě tomu je třeba přizpůsobit celkové zpracování výrobku. S větší povrchovou odolností se setkáte spíše u hliníkových slitin než u klasických plastových pouzder. V rámci mechanické odolnosti by vás měla zajímat i voděodolnosti a odolnost proti prachu. Tento parametr je označován prostřednictvím standardizovaného stupně „IP“, za kterými se nachází dvě číslice. První definuje odolnosti proti vniknutí cizího tělesa do čelovky a druhá číslice odolnost proti kapalině. Pro představu uvádíme několik nejpoužívanějších stupňů této certifikace.

 • IPx4 až IPx6 – ochrana proti nárazům vody čili stříkající vodě ze všech stran
 • IP67 – ochrana proti prachu a ponoření do hloubky 1,5 metru na 30 minut
 • IP68 – ochrana proti prachu a ponoření do vody bez omezení

Jako minimální hodnotu u čelovek vybírejte odolnost IPx4.

8. Ovládání

I když u svítilny můžete očekávat minimální množství ovládacích prvků, pohlídejte si co nejjednodušší ovládání. Obvykle je to řešeno jediným tlačítkem pro vypnutí a zapnutí, popřípadě změnu světelného režimu. Umístění tohoto tlačítka musí být správné hlavně proto, že čelovku budete mít při libovolných aktivitách na hlavě, takže byste její ovládání měli zvládnout poslepu, aniž by došlo k jejímu sundání z hlavy. To samé se týká i možnosti bleskové výměny baterií.

S ovládáním do jisté míry souvisí také přístupnost nastavitelného popruhu. Jeho prvky by měly být snadno dostupné, abyste si popruh mohli přizpůsobit přímo na hlavě.

9. Praktické vlastnosti

Při nákupu nové čelovky můžete narazit i na několik příjemných doplňků, speciálních technických parametrů a funkcí. S těmi nejpoužívanějšími vás nyní seznámíme v následujících bodech.

 • Středový popruh – Kromě obvodového popruhu jsou lepší modely čelovek vybaveny také tím středovým přinášejícím vyšší stabilitu na hlavě.
 • Naklápěcí svítilna – Součástí čelovky je základna, ze které můžete tlakem ruky vyklopit svítilnu. Ta bude svítit více směrem k vašemu obličeji. Tato varianta nachází své uplatnění při práci, kdy potřebujete zdroj světla směrovat na konkrétní místo a nechcete kvůli tomu natáčet hlavu. Výjimkou není ani cyklistika.
 • SOS – Čelovky vybavené blikajícím bílým nebo červeným světlem. To by v případě zranění mělo ve tmě upoutat pozornost lidí kolem.
 • Režimy svícení – Součástí čelovky může být i více jak jeden režim svícení. Vedle plného světla je to například úsporné světlo, blikání a další. Režimů svícení může být dokonce více jak devět.
 • Červené světlo – Čelovky vybavené červeným světlem dokáží ve tmě prostor osvítit jen částečně a nepoutají na sebe pozornost. S červeným světlem mají také delší výdrž.
 • Senzory – Moderní a dražší čelovky disponují různými senzory. Například okolního senzor světla přizpůsobují jas svítilny dopadajícímu venkovnímu světlu. Výjimkou nejsou ani i senzory pohybu.
 • Paměť – Čelovka si uchová své poslední nastavení jasu a ostatních parametrů. Je součástí spíše dražších modelů.
 • USB konektor – Narazit můžete na čelovky vybavené většími akumulátory, ke kterým lze připojit mobilní telefon a dobít jej.

10. Cena

Pořizovací náklady na čelovku nemusí být vysoké. Pravdou však zůstává, že cena obvykle odpovídá nárokům zákazníka. Takže ano, čelovku můžete pořídit za 100 Kč, ale i za 10 000 Kč. To už se týká výrobku pro profesionální a náročné použití. Důraz by měl být kladen také na konkrétní značku. Mezi ty prověřené jednoznačně patří Black Diamond, Emos, Fenix, Ledlenser, Petzl, Coleman, Silverpoint, Extol a další.

Cena do 200 Kč

V této cenové kategorii pořídíte základní typy čelovek, u kterých nebudou jednotlivé parametry hrát příliš velkou roli. Hlavně, že výrobek svítí. Obvykle bude opatřen jedním gumovým popruhem. Za tuto cenu zakoupíte i ryze dětské čelovky v podobě nejrůznějších pohádkových postaviček.

Cena od 200 Kč do 1 000 Kč

Zde přichází na přetřes daleko bohatší výběr produktů. Nabízené čelovky mohou být opatřeny středovým popruhem, mají vyšší svítivost, několik světelných režimů a minimální krytí IPx4. S příjemným dosvitem do 100 metrů si vystačí určitě každý nenáročný zákazník.

Cena od 1 000 Kč do 3 000 Kč

V tomto případě jde o prověřené a kvalitní produkty se svítivostí až 600 lumenů, dosvitem do 150 metrů, dobou svícení 75 – 135 hodin a patřičnou voděodolností. Nechybí například vyklápěcí svítilna a snadné ovládání. Hmotnost se pohybuje do 150 gramů.

Cena nad 3 000 Kč

Nad tuto cenovou hranici lze čelovky považovat za profesionální a špičkově zpracované. Jejich svítivost může přesahovat hranici 1 000 lumenů, disponují náhradním napájecím zdrojem, dosvit překračuje 200 metrů a chybět vám nebude ani kombinovaný světelný kužel s řadou světelných režimů. Ty nejdražší čelovky jsou primárně určeny pro nejnáročnější aktivity. Tomu odpovídá i hodnota IP68.

Jak vám pomohl tento článek? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Čelovky
Průměrné hodnocení 4.4 z 29 hlasů