Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších čelovek

Aktualizováno:
Červen 2020
Autor:
Anna Jílková

Ukázka produktu ve srovnání čelovek

Čelovka je baterka, kterou můžete všude nosit s sebou. Pomocí popruhů se připevní k hlavě a vy tak máte obě ruce volné na libovolné aktivity. Ocení ji především sportovci, ale také chataři nebo zkrátka kdokoli, kdo se chystá potmě vyrazit na procházku.

Přestože jde o relativně jednoduchý výrobek, je pár věcí, které byste při jeho výběru neměli podcenit. V první řadě vždy dbejte na to, aby její parametry korespondovaly s americkou normou ANSI/NEMA FL 1. A dále se už můžete zaměřit na konkrétní parametry – hmotnost, odolnost, výdrž a další.

Všechny tyto důležité specifikace jsme pro vás sepsali do článku Jak vybrat čelovku. Pokud tedy zvažujete koupi tohoto příslušenství, doporučujeme si jej přečíst, abyste se v problematice dobře zorientovali a nekoupili výrobek, se kterým následně nebudete spokojeni.


Nejlepší čelovky dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Dosvit (m) Orientační cena Aktuální cena
Recenze Petzl Actik
Petzl Actik 90 1 100 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Petzl TIKKA
Petzl TIKKA 60 800 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Petzl Tikkina
Petzl Tikkina 35 550 Kč Zobrazit nabídky
Recenze LEDLENSER H7R.2
LEDLENSER H7R.2 160 2 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Fenix HL60R
Fenix HL60R 116 2 100 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Black Diamond Storm
Black Diamond Storm 80 1 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Petzl Actik Core
Petzl Actik Core 95 1 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze LEDLENSER MH10
LEDLENSER MH10 150 2 400 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Black Diamond Spot
Black Diamond Spot 80 900 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Fenix HL15
Fenix HL15 50 900 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat čelovku

Při nákupu čelovky je nejdůležitější si ujasnit, k čemu ji vlastně potřebujete. Sháníte světlo na práci na zahradě a další práce kolem domu? Chystáte se do kempu a chcete si posvítit ve stanu? Vyrážíte si vždy po práci zaběhat nebo se projet na kole? Nebo se dokonce chystáte na vysokohorskou turistiku?

Se specifickými požadavky každé z těchto aktivit vás seznámíme hned na úvod článku. Nezůstane ale jen u toho. Popíšeme vám také tabulkové parametry, které u každé takové svítilny najdete – světelný tok, dosvit, výdrž, způsob napájení, hmotnost a odolnost vůči vnějším vlivům. Nebude chybět ani představení praktických funkčních vlastností, ovládání a v neposlední řadě i shrnuté pořizovací náklady.

Se všemi těmito vědomostmi pro vás bude již snadné zajít do obchodu a vybrat si ten správný kousek právě pro vás.

Volba podle aktivity

Ač se vám tohle rozdělení u takhle jednoduchého produktu může zdát zbytečné, čelovka na procházky se psem a na horolezectví se skutečně výrazně liší. Když si vezmete zbytečně silnou svítilnu na večerní procházku, tak kromě toho, že oslníte celé široké okolí, se nic nestane. Ale když si vezmete příliš slabou baterku na lezení po skalách, která se vám třeba v půlce vybije, zaděláváte si na skutečný malér.

Základní čelovky

Ty nejjednodušší svítilny mají krátký dosvit, nízkou výdrž, jsou upevněné jedním páskem po obvodu hlavy a nejčastěji napájeny plochými bateriemi. Takové čelovky jsou vhodné na domácí a zahradní práce, na procházky se psem nebo i lehký městský během. Jejich svítivost je obvykle do 100 lumenů.

Pokročilé čelovky

Čelovky se svítivostí 100–400 lumenů už postačí pravidelným běžcům, cyklistům nebo i stanařům do kempu. S těmi, jejichž svítivost se pohybuje někde u horní hranice tohoto rozmezí, se nemusíte bát vydat ani do členitého nepřehledného terénu. Často už mívají i pevnější upevnění a kvalitnější (nejčastěji tužkové) baterie.

Čelovky pro náročné

Ty nejlepší čelovky, s hodnotou nad 400 lumenů, nejlépe využijí extrémní sportovci. Hodí se na skály a vysokohorskou turistiku. Dosvítí skutečně daleko a mají i širší kužel světla, abyste měli přehled skutečně o všem, co se kolem vás děje. Nejčastěji v nich najdete dobíjející akumulátor a mají i nějaké doplňkové funkce.

Světelný tok

Světelný tok je veličina, která prezentuje sílu vyzařujícího osvětlení. Z obecného hlediska platí, že čím větší bude světelný tok, tím většího světla se vám dostane. Jednotkou světelného toku je lumen označovaný zkratkou lm. Jak už jsme naznačili v předchozí kapitole – velikost tohoto parametru je třeba volit s přihlédnutím k tomu, kde budete čelovku primárně využívat.

Abyste měli alespoň částečně představu o tom, k jak velkému osvětlení lze přirovnat tu či onu hodnotu světelného toku, přinášíme vám srovnání s žárovkami. Tak například klasická žárovka 40 W má světelný tok 400 lm a žárovka 60 W má světelný tok 700 lm. Srovnání je však pouze přibližné, protože u čelovek je využíváno LED svítidlo.

Dosvit

Dalším důležitým parametrem souvisejícím s osvětlením je dosvit. Udává jednoduše to, jak daleko až světlo z čelovky dosáhne, a je proto prezentován v metrech. Obecně platí, že čím větší dosvit, tím výkonnější musí čelovka být a tím větší poskytuje světelný tok. Na druhou stranu to zkracuje její celkovou výdrž. Takže v tomto směru je třeba nalézt optimální kompromis.

Jestliže potřebujete čelovku pro občasné domácí užití, vystačíte si s dosvitem do 50 metrů. Při sportovních aktivitách volte dosvit větší. Ty nejvýkonnější modely nabízí dosvit i 180 metrů a více.

Doba svícení

První trojici základních technických parametrů čelovky uzavírá doba dosvitu. Ta prezentuje, jak dlouho je schopna čelovka svítit. Dejte pozor, jak přesně výrobce tento údaj udává. Správně by mělo jít o časový úsek, při kterém je čelovka schopna svítit na svůj maximální výkon a neměla by se do něj započítávat doba, kdy už světlo slábne. Bohužel někteří výrobci udávají celkovou dobu až do úplného vybití, což je zkreslující.

Časový úsek se pohybuje od 3 do 150 a více hodin. Při delší době svícení samozřejmě počítejte s vyššími pořizovacími náklady daného modelu a odpovídající velikostí.

Velikost světelného kuželu

Světlo, které z čelovky vychází, ovlivňuje velikost kuželu světla. Pokud má čelovka malý světelný kužel, bude mít dlouhý dosvit, ale osvítí méně prostoru do šířky. Klasickou hodnotou je v tomto případě 20° – takový model je vhodný pro nejrůznější pohybové aktivity, například běh. Naopak velký světelný kužel zajistí, že čelovka sice nedosvítí tak daleko, ale osvítí prostor do strany. To přijde vhod zase při turistice nebo kempování, kdy chcete mít rozhled všude kolem sebe. Extrémní čelovky dokážou pokrýt i 180° pole.

Existují také čelovky s proměnlivým světelným kuželem, u kterých si budete moci sami nastavit jeho šířku. Jsou činnosti, při kterých to jistě může přijít vhod, na druhou stranu se tím jak konstrukce, tak ovládání o něco komplikují.

Napájení

Vzhledem k tomu, že čelovky potřebují ke svému fungování zdroj energie, řešte při volbě vhodného modelu i použitý typ napájení. V tomto směru můžete narazit na čtyři základní typy:

 • Knoflíkové baterie – Knoflíkové neboli ploché baterie najdete hlavně v levných a malých čelovkách. Jejich příjemná kompaktnost je tak logicky vykoupena nižší svítivostí a obecně horšími technickými parametry. Baterie tohoto typu jsou navíc dražší než ty klasické tužkové a hůře se shání.
 • Tužkové baterie – AA nebo AAA baterie jsou nejčastější variantou, kterou v čelovkách najdete. Příjemná je možnost rychlé obměny a snadného sehnání náhradního zdroje. Doporučujeme do čelovek, které budou mít spíše občasné využití, protože tužkové baterie neztrácejí samy od sebe kapacitu, když je nevyužíváte.
 • Lithiové baterie – Ještě o něco výkonnější než tužkové baterie jsou baterie lithiové. Zajistí vám silnější a vytrvalejší světlo, takže se hodí i do častěji používaných svítilen.
 • Akumulátory – Některé čelovky jsou spjaty s Li-ion bateriemi. Jejich největší výhodou je, že je lze opakovaně dobíjet a nemusíte tedy pořizovat vždy baterie nové. Nejčastější možností je dobíjení přes microUSB kabel, ale existují i další varianty. Výhodou je dlouhá životnost, nevýhodou zase vyšší hmotnost.

Ve většině případů jsou baterie součástí čelovky, takže celou váhu pak nesete v přední části hlavy na čele. Existují ale i modely, kdy jsou baterie nebo akumulátor umístěny na páse až v oblasti zátylku. Dochází tím k rovnoměrnějšímu rozložení hmotnosti na hlavě, ale zase hrozí, že se kabel tažený popruhem snáze poškodí.

Hmotnost

Pokud hledáte čelovku na víkendy na chalupu, může vám být hmotnost celkem jedno. Pokud ale hledáte světlo na túry, oceníte každý ušetřený gram, a je dobré tomuto parametru věnovat pozornost.

 • Čelovky s hmotností do 100 gramů jsou nejen ty nejlehčí, ale i ty nejprimitivnější. Proto naleznou své největší uplatnění především při nočním běhání, běžkování či jízdě na kole.
 • Čelovky s hmotností od 100 do 200 gramů jsou spojeny s větším výkonem a svítivostí, která přijde vhod při rybaření nebo domácím použití.
 • Čelovky s hmotností nad 200 gramů jsou primárně využívány tam, kde vyžadujete to největší svítivost. Pokud to bude na expedicích v přírodě, musíte počítat s tím, že se trochu pronese.

Odolnost

Čelovku samozřejmě nebudete využívat pouze v interiéru, ale také v exteriéru. A právě tomu je třeba přizpůsobit celkové zpracování výrobku. S větší povrchovou odolností se setkáte spíše u hliníkových slitin než u klasických plastových pouzder. Sklo volte zase raději minerálové než plastové, které je mnohem náchylnější k poškrábaní.

V rámci mechanické odolnosti by vás měla zajímat i odolnost proti vodě a prachu. To, že se nechystáte do deštného pralesa, ještě neznamená, že nepotřebujete odolnou svítilnu. I při běhu, když máte čelovku v kapse, se zapaří, a kromě toho nikdy nevíte, kdy vás potká déšť. Tento parametr je označován prostřednictvím standardizovaného stupně „IP“, za kterými se nachází dvě číslice. První definuje odolnosti proti vniknutí cizího tělesa do čelovky a druhá číslice odolnost proti kapalině. Pro představu uvádíme několik nejpoužívanějších stupňů této certifikace. Nižší než uváděné hodnoty nedoporučujeme.

 • IPx4 až IPx6 – ochrana proti nárazům vody čili stříkající vodě ze všech stran
 • IP67 – ochrana proti prachu a ponoření do hloubky 1,5 metru na 30 minut
 • IP68 – ochrana proti prachu a ponoření do vody bez omezení

Pokud víte, že budete baterku vystavovat extrémním teplotám, poptejte se u výrobce i na její teplotní snášenlivost. I ta se u jednotlivých produktů různí, ne vždy je však rovnou uváděna.

Ovládání

I když u svítilny můžete očekávat minimální množství ovládacích prvků, pohlídejte si co nejjednodušší ovládání. Obvykle je to řešeno jediným tlačítkem pro vypnutí a zapnutí, popřípadě změnu světelného režimu. Umístění tohoto tlačítka musí být snadno dostupné, abyste ovládání zvládli i poslepu, když máte čelovku nasazenou na hlavě. To samé se týká i možnosti bleskové výměny baterií.

S ovládáním do jisté míry souvisí také přístupnost nastavitelného popruhu. Jeho prvky by měly být snadno dostupné, abyste si popruh mohli přizpůsobit přímo na hlavě. Všechno zmíněné v této podkapitole je nejlepší si vyzkoušet rovnou v obchodě.

Praktické vlastnosti

Při nákupu nové čelovky můžete narazit i na několik příjemných doplňků, speciálních technických parametrů a funkcí. S těmi nejpoužívanějšími vás nyní seznámíme v následujících bodech.

 • Středový popruh – Kromě obvodového popruhu jsou lepší a těžší modely čelovek vybaveny také tím středovým přinášejícím vyšší stabilitu na hlavě.
 • Naklápěcí svítilna – Součástí čelovky je základna, ze které můžete tlakem ruky vyklopit svítilnu. Ta bude svítit více směrem k vašemu obličeji. Tato varianta nachází své uplatnění při práci, kdy potřebujete zdroj světla směrovat na konkrétní místo a nechcete kvůli tomu natáčet hlavu. Výjimkou není ani cyklistika.
 • SOS – Čelovky vybavené blikajícím bílým nebo červeným světlem. To by v případě zranění mělo ve tmě upoutat pozornost lidí kolem.
 • Režimy svícení – Součástí čelovky může být i více jak jeden režim svícení. Vedle plného světla je to například úsporné světlo, blikání a další. Režimů svícení může být dokonce více jak devět.
 • Červené světlo – Čelovky vybavené červeným světlem dokáží ve tmě prostor osvítit jen částečně a nepoutají na sebe pozornost. S červeným světlem mají také delší výdrž.
 • Senzory – Moderní a dražší čelovky disponují různými senzory. Například senzor okolního světla přizpůsobují jas svítilny dopadajícímu venkovnímu světlu. Výjimkou nejsou ani senzory pohybu.
 • Paměť – Čelovka si uchová své poslední nastavení jasu a ostatních parametrů. Je součástí spíše dražších modelů.
 • USB konektor – Narazit můžete na čelovky vybavené většími akumulátory, ke kterým lze připojit mobilní telefon a dobít jej.

Cena

Pořizovací náklady na čelovku nemusí být vysoké. Pravdou však zůstává, že cena obvykle odpovídá nárokům zákazníka. Takže ano, čelovku můžete pořídit za 100 Kč, ale i za 10 000 Kč. To už se týká výrobku pro profesionální použití. Důraz by měl být kladen také na konkrétní značku. Mezi ty prověřené jednoznačně patří Black Diamond, Emos, Fenix, Ledlenser, Petzl, Coleman, Silverpoint, Extol a další.

Cena do 200 Kč

V této cenové kategorii pořídíte základní typy čelovek, u kterých nebudou jednotlivé parametry hrát příliš velkou roli. Hlavně, že výrobek svítí. Obvykle bude opatřen jedním gumovým popruhem. Za tuto cenu zakoupíte i ryze dětské čelovky v podobě nejrůznějších pohádkových postaviček.

Cena od 200 Kč do 1 000 Kč

Zde přichází na přetřes daleko bohatší výběr produktů. Nabízené čelovky mohou být opatřeny středovým popruhem, mají vyšší svítivost, několik světelných režimů a minimální krytí IPx4. S příjemným dosvitem do 100 metrů si vystačí určitě každý nenáročný zákazník.

Cena od 1 000 Kč do 3 000 Kč

V tomto případě jde o prověřené a kvalitní produkty se svítivostí až 600 lumenů, dosvitem do 150 metrů, dobou svícení 75–135 hodin a patřičnou voděodolností. Nechybí například vyklápěcí svítilna a snadné ovládání. Hmotnost se pohybuje do 150 gramů.

Cena nad 3 000 Kč

Nad tuto cenovou hranici lze čelovky považovat za profesionální a špičkově zpracované. Jejich svítivost může přesahovat hranici 1 000 lumenů, disponují náhradním napájecím zdrojem, dosvit překračuje 200 metrů a chybět vám nebude ani kombinovaný světelný kužel s řadou světelných režimů. Ty nejdražší čelovky jsou primárně určeny pro nejnáročnější aktivity. Tomu odpovídá i hodnota IP68.