Při nákupu čelovky je nejdůležitější si ujasnit, k čemu ji vlastně budete potřebovat. Zaměřit byste se ovšem měli i na další důležité parametry, kterých není právě málo. Na jaké parametry jsme se soustředili v našem článku?
- Proč koupit kvalitní čelovku – takové zařízení bude mít vynikající světelný tok a dosvit, stejně jako dlouhou výdrž či vysokou odolnost. Navíc může umožňovat variabilní nastavení a mít rozličné vybavení a funkce.
- Nevýhody čelovek – mohou mít některé horší vlastnosti, přičemž za problematickou je možné označit i vyšší hmotnost či vysokou pořizovací cenu určitých modelů.
- Typ aktivity – základní varianty jsou vhodné na domácí práce, procházky nebo lehký běh. Pokročilejší čelovky mají vlastnosti, které je předurčují k použití i v členitém nepřehledném terénu. Produkty pro náročné pak využijí především extrémní sportovci.
- Světelný tok a dosvit – světelný tok označuje sílu vyzařujícího osvětlení. Jednotkou je lumen (lm). Jeho hodnota přitom závisí na skutečnosti, k jaké aktivitě chcete čelovku využívat. S tím souvisí i dosvit, který je udáván v metrech a může činit několik desítek, ale také 180 a více metrů.
- Doba svícení a velikost světleného kužele – samozřejmě je velký rozdíl, zda čelovka svítí maximálně tři hodiny, anebo 200 a více hodin. Roli při nákupu pak musí hrát i velikost světleného kužele, jež může být opět dosti variabilní. Některé extrémní čelovky např. dokážou pokrýt i 180° pole.
- Důležité parametry – při výběru čelovky zohledněte rovněž její napájení, hmotnost, odolnost proti poškození či vniknutí cizích těles a kapalin, jakož i komfort nošení a ovládání.
- Funkce a doplňky – čelovky mohou mít funkci SOS, stroboskop, několik režimů svícení, různě barevné světlo, senzory, zaostření, paměť či USB konektor.
- Oblíbené značky – mezi nejpopulárnější čelovky patří produkty zahraničních značek Petzl, Fenix nebo Ledlenser, ale také tuzemských výrobců Emos či Cattara.
- Pořizovací ceny – základní typy čelovek seženete do 200 Kč. Netřeba ale asi zdůrazňovat, že se nejedná o špičkové produkty. Na druhou stranu výrobky, které stojí nad 3 000 Kč, sice bývají prvotřídní, nicméně jsou určeny pro ty nejnáročnější aktivity. Většina lidí tedy jejich vlastností zřejmě nevyužije.
Proč koupit kvalitní čelovku
Ne všichni potřebují špičkovou čelovku, která může stát několik tisíc korun. Přesto byste se měli zaměřit na kvalitní modely, neboť taková zařízení mají mnoho pozitivních vlastností.
- Vynikající světelný tok a dosvit – špičkové modely mají světelný tok nad 400 lumenů, dosvit může být i přes 180 metrů a velikost světelného kužele někdy činí i 180°.
- Dlouhá výdrž – kvalitní čelovky mohou svítit i několik dní v kuse. K dispozici navíc máte i zařízení s akumulátorem, který je možné opakovaně dobíjet.
- Vysoká odolnost – vybavení pro outdoorové aktivity by pochopitelně mělo být odolné proti poškození, stejně jako proti vniknutí cizích těles a kapalin.
- Variabilní nastavení, vybavení a funkce – existuje možnost nastavit intenzitu a rozptyl světla, stejně jako směr svícení. Kvalitní čelovky navíc mohou mít i zajímavé vybavení a funkce.
Vynikající světelný tok a dosvit
Světelný tok je parametr, který udává, jak intenzivní světlo daná čelovka vyvine. Pokročilejší zařízení mají tuto hodnotu mezi 100 až 400 lumeny, ale prvotřídní varianty ji mohou mít ještě (výrazně) vyšší. Výkonné čelovky navíc zajišťují dosvit i přes 180 metrů, takže s nimi uvidíte opravdu daleko. Roli navíc může hrát i velikost světelného kužele, která běžně činí 20°, nicméně extrémní modely dokážou pokrýt i 180° pole. To může být rovněž důležité.
Dlouhá výdrž
Jednotlivé čelovky se mohou dosti lišit i v tom, jak dlouho vám dokážou poskytovat světlo. Zatímco některé varianty vydrží svítit jen pár hodin, u dalších tato hodnota překračuje i 200 hodin. Mohou tedy bez problémů fungovat i mnoho dní v kuse. K dispozici přitom máte i varianty s akumulátorem, které umožňují opakované dobíjení, a to především přes microUSB kabel. U takových produktů musíte na druhou stranu počítat s vyšší hmotností.
Vysoká odolnost
Mnohé čelovky vynikají kvalitním zpracováním a materiály, takže jsou vysoce odolné proti mechanickému poškození. To nicméně při outdoorových aktivitách nestačí. Podstatný je rovněž tzv. stupeň krytí, který udává míru odolnosti daného zařízení proti vniknutí cizích těles a kapalin. Zatímco některé čelovky zajišťují „pouze“ ochranu proti nárazům vody čili stříkající vodě, další jsou vysoce odolné proti prachu a ponoření do vody bez omezení (IP68).
Variabilní nastavení, vybavení a funkce
Kvalitní čelovky umožňují nastavit intenzitu a rozptyl světla, stejně jako směr svícení. Jejich majitelé navíc mnohdy mohou využívat i rozličné vybavení a funkce. Některé modely mají např. středový popruh pro vyšší stabilitu na hlavě. Praktické jsou i různé režimy svícení., možnost zaostření či paměť, jež uchová poslední nastavení jasu a ostatních parametrů. V případě potíží se navíc může hodit i blikající bílé nebo červené světlo (funkce SOS).
Nevýhody čelovek
Čelovky nemusí být pouze praktickým vybavením, ale mohou s nimi být spojena i určitá negativa, ať už se jedná o některé horší vlastnosti, vyšší hmotnost či vysokou pořizovací cenu.
- Horší vlastnosti – čelovky mohou mít nižší světelný tok, dosvit i velikost světelného kužele, kratší dobu svícení, nepříliš pohodlný pásek či menší odolnost a stupeň krytí.
- Vyšší hmotnost – některé špičkové čelovky, které mají zajímavé funkce a vybavení, mohou být poněkud těžké. Určité modely dokonce váží i kolem 1 kilogramu.
- Vysoká pořizovací cena – ačkoli tato zařízení určitě nemusí být drahé, některé profesionální a špičkové modely mohou stát i výrazně přes 10 000 Kč.
Horší vlastnosti
Některé čelovky mají nižší světelný tok, dosvit i velikost světelného kužele. U modelů, které naopak umožňují daleký dosvit, zase může být problematická vysoká spotřeba energie. Doba svícení tedy rovněž někdy bývá problematická, a to i u kvalitnějších zařízení. Mezi další horší vlastnosti čelovek může patřit pásek, který nemusí být dvakrát komfortní. Některé modely mají také nižší odolnost a stupeň krytí, takže se nehodí do náročnějších podmínek.
Vyšší hmotnost
Čelovky by samozřejmě neměly být při používání jakkoli limitující. Některá špičková zařízení jako např. Ledlenser H19R mají sice vynikající vlastnosti, ale nehledě na vysokou pořizovací cenu je možné považovat za negativum vyšší hmotnost, která dokonce činí 1 kilogram. To nemusí být dvakrát praktické při dlouhém používání, ale také při přenášení v batohu. Při delších outdoorových aktivitách v přírodě se tedy takový model může poněkud pronést.
Vysoká pořizovací cena
Na trhu existují čelovky, které seženete za pár desítek korun. Netřeba ale sáhodlouze rozvádět, že se bude jednat o méně kvalitní modely vhodné spíše pro občasné použití. Profesionální a špičkové varianty mohou být naopak dosti drahé. Neseženete je totiž za několik set, ale za několik tisíc korun. K dispozici ostatně máte čelovky, které vás mohou vyjít na pětimístnou částku. Ty však většina běžných smrtelníků nevyužije a nepotřebuje.
Druhy čelovek podle typu aktivity
Ač se vám takové rozdělení u takhle jednoduchého produktu může zdát zbytečné, čelovka na procházky se psem a na horolezectví se skutečně výrazně liší. Když si vezmete zbytečně silnou svítilnu na večerní procházku, tak kromě toho, že oslníte celé široké okolí, se nic nestane. Ale když si vezmete příliš slabou baterku na lezení po skalách, která se vám třeba v půlce vybije, zaděláváte si na skutečný malér.
Základní čelovky
Ty nejjednodušší svítilny mají krátký dosvit, nízkou výdrž, jsou upevněné jedním páskem po obvodu hlavy a nejčastěji napájeny plochými bateriemi. Takové čelovky jsou vhodné na domácí a zahradní práce, na procházky se psem nebo i na lehký městský běh. Jejich svítivost je obvykle do 100 lumenů.
Pokročilé čelovky
Čelovky se svítivostí 100–400 lumenů už postačí pravidelným běžcům, cyklistům nebo i stanařům do kempu. S těmi, jejichž svítivost se pohybuje někde u horní hranice tohoto rozmezí, se nemusíte bát vydat ani do členitého nepřehledného terénu. Často už mívají i pevnější upevnění a kvalitnější (nejčastěji tužkové) baterie.
Čelovky pro náročné
Ty nejlepší čelovky, s hodnotou nad 400 lumenů, nejlépe využijí extrémní sportovci. Hodí se na skály a vysokohorskou turistiku. Dosvítí skutečně daleko a mají i širší kužel světla, abyste měli přehled skutečně o všem, co se kolem vás děje. Nejčastěji v nich najdete dobíjející akumulátor a mají i nějaké doplňkové funkce.
Výběr podle světelného toku
Světelný tok je veličina, která prezentuje sílu vyzařujícího osvětlení. Z obecného hlediska platí, že čím větší bude světelný tok, tím většího světla se vám dostane. Jednotkou světelného toku je lumen označovaný zkratkou lm. Jak už jsme naznačili v předchozí kapitole – velikost tohoto parametru je třeba volit s přihlédnutím k tomu, kde budete čelovku primárně využívat.
Abyste měli alespoň částečně představu o tom, k jak velkému osvětlení lze přirovnat tu či onu hodnotu světelného toku, přinášíme vám srovnání s žárovkami. Takové porovnání je však pouze přibližné, protože u čelovek je využíváno LED svítidlo.
Příkon klasické žárovky | Odpovídající počet lumenů |
40 W | 400 lm |
75 W | 950 lm |
100 W | 1 300 lm |
Barva světla
V drtivé většině případů nejspíš narazíte na čelovky vydávající bílé světlo, které zajišťuje nejlepší viditelnost. Mají ovšem jednu velkou nevýhodu. Dokážou výrazně oslnit lidi i zvířata okolo vás. Například myslivci nebo armáda proto používají červené nebo zelené světlo. To září na jiné vlnové délce a k oslnění nedochází. Kromě těchto barev můžete narazit také na černé, modré nebo oranžové světlo.
Výběr podle dosvitu
Dalším důležitým parametrem souvisejícím s osvětlením je dosvit. Udává jednoduše to, jak daleko světlo z čelovky dosáhne, a je proto prezentován v metrech. Obecně platí, že čím větší dosvit, tím výkonnější musí čelovka být a tím větší poskytuje světelný tok. Na druhou stranu to zkracuje její celkovou výdrž. Takže v tomto směru je třeba nalézt optimální kompromis.
Jestliže potřebujete čelovku pro občasné domácí užití, vystačíte si s dosvitem do 50 metrů. Při sportovních aktivitách volte dosvit větší. Ty nejvýkonnější modely nabízí dosvit i 180 metrů a více.
Výběr podle doby svícení
První trojici základních technických parametrů čelovky uzavírá doba dosvitu. Ta prezentuje jak dlouho je schopna čelovka svítit. Dejte pozor, jak přesně výrobce tento údaj udává. Správně by mělo jít o časový úsek, při kterém je čelovka schopna svítit na svůj maximální výkon a neměla by se do něj započítávat doba, kdy už světlo slábne. Bohužel někteří výrobci udávají celkovou dobu až do úplného vybití, což je zkreslující.
Časový úsek se pohybuje od 3 do 200 a více hodin. Při delší době svícení samozřejmě počítejte s vyššími pořizovacími náklady daného modelu a odpovídající velikostí.
TIP: Pokud hledáte čelovku pro svícení ve stanu a chcete, aby její baterie vydržela co nejdéle, volte modely s nižším výkonem a méně funkcemi.
Výběr podle velikosti světelného kuželu
Světlo, které z čelovky vychází, ovlivňuje velikost kuželu světla. Pokud má čelovka malý světelný kužel, bude mít dlouhý dosvit, ale osvítí méně prostoru do šířky. Klasickou hodnotou je v tomto případě 20° – takový model je vhodný pro nejrůznější pohybové aktivity, například běh. Naopak velký světelný kužel zajistí, že čelovka sice nedosvítí tak daleko, ale osvítí prostor do strany. To přijde vhod zase při turistice nebo kempování, kdy chcete mít rozhled všude kolem sebe. Extrémní čelovky dokážou pokrýt i 180° pole.
Existují také čelovky s proměnlivým světelným kuželem, u kterých si budete moci sami nastavit jeho šířku. Jsou činnosti, při kterých to jistě může přijít vhod, na druhou stranu se tím jak konstrukce, tak ovládání o něco komplikují.
Důležité parametry
Při výběru čelovky byste se měli zaměřit i na další důležité parametry, pokud chcete, aby zakoupené zařízení plně odpovídalo vaším požadavkům. Jaké vlastnosti tedy ještě zohlednit?
- Napájení – čelovky pochopitelně potřebují ke svému fungování zdroj energie. Jednat se může o knoflíkové, tužkové či lithiové baterie, ale také o akumulátory, které lze opakovaně dobíjet.
- Hmotnost – váhu čelovky je nutné řešit především při delších výletech v přírodě. Zatímco některé varianty váží pár desítek gramů, některé mohou mít hmotnost i kolem 1 kilogramu.
- Odolnost – mezi podstatné vlastnosti patří i odolnost proti poškození. Důležitý je rovněž tzv. stupeň krytí, který udává odolnost daného modelu proti vniknutí cizích těles a kapalin.
- Komfort nošení a ovládání – čelovka by neměla být náročná na ovládání a při nošení musí být maximálně komfortní, což může zajišťovat středový popruh či možnost naklápění.
Napájení
Vzhledem k tomu, že čelovky potřebují ke svému fungování zdroj energie, řešte při volbě vhodného modelu i použitý typ napájení. V tomto směru můžete narazit na čtyři základní typy:
- Knoflíkové baterie – knoflíkové neboli ploché baterie najdete hlavně v levných a malých čelovkách. Jejich příjemná kompaktnost je tak logicky vykoupena nižší svítivostí a obecně horšími technickými parametry. Baterie tohoto typu jsou navíc dražší než ty klasické tužkové a hůře se shání.
- Tužkové baterie – AA nebo AAA baterie jsou nejčastější variantou, kterou v čelovkách najdete. Příjemná je možnost rychlé obměny a snadného sehnání náhradního zdroje. Doporučujeme do čelovek, které budou mít spíše občasné využití, protože tužkové baterie neztrácejí samy od sebe kapacitu, když je nevyužíváte.
- Lithiové baterie – ještě o něco výkonnější než tužkové baterie jsou baterie lithiové. Zajistí vám silnější a vytrvalejší světlo, takže se hodí i do častěji používaných svítilen.
- Akumulátory – některé čelovky jsou spjaty s Li-ion bateriemi. Jejich největší výhodou je, že je lze opakovaně dobíjet a nemusíte tedy pořizovat vždy baterie nové. Nejčastější možností je dobíjení přes microUSB kabel, ale existují i další varianty. Výhodou je dlouhá životnost, nevýhodou zase vyšší hmotnost.
Ve většině případů jsou baterie součástí čelovky, takže celou váhu pak nesete v přední části hlavy na čele. Existují ale i modely, kdy jsou baterie nebo akumulátor umístěny na páse až v oblasti zátylku. Dochází tím k rovnoměrnějšímu rozložení hmotnosti na hlavě, ale zase hrozí, že se kabel tažený popruhem snáze poškodí.
Hmotnost
Pokud hledáte čelovku na víkendy na chalupu, může vám být hmotnost celkem jedno. Pokud ale hledáte světlo na túry, oceníte každý ušetřený gram, a je dobré tomuto parametru věnovat pozornost.
- Čelovky s hmotností do 100 gramů jsou nejen ty nejlehčí, ale i ty nejprimitivnější. Proto naleznou své největší uplatnění především při nočním běhání, běžkování či jízdě na kole.
- Čelovky s hmotností od 100 do 200 gramů jsou spojeny s větším výkonem a svítivostí, která přijde vhod při rybaření nebo domácím použití.
- Čelovky s hmotností nad 200 gramů jsou primárně využívány tam, kde vyžadujete to největší svítivost. Pokud to bude na expedicích v přírodě, musíte počítat s tím, že se trochu pronese.
Odolnost
Čelovku samozřejmě nebudete využívat pouze v interiéru, ale také v exteriéru. A právě tomu je třeba přizpůsobit celkové zpracování výrobku. S větší povrchovou odolností se setkáte spíše u hliníkových slitin než u klasických plastových pouzder. Sklo volte zase raději minerálové než plastové, neboť to je mnohem náchylnější k poškrábání.
V rámci mechanické odolnosti by vás měla zajímat i odolnost proti vodě a prachu. To, že se nechystáte do deštného pralesa, ještě neznamená, že nepotřebujete odolnou svítilnu. I při běhu, když máte čelovku v kapse, se zapaří, a kromě toho nikdy nevíte, kdy vás potká déšť. Tento parametr je označován prostřednictvím standardizovaného stupně „IP“, za kterým se nachází dvě číslice. První definuje odolnosti proti vniknutí cizího tělesa do čelovky a druhá číslice odolnost proti kapalině. Pro představu uvádíme několik nejpoužívanějších stupňů této certifikace. Nižší než uváděné hodnoty nedoporučujeme. (Zdroj: Wikipedia)
- IPx4 až IPx6 – ochrana proti nárazům vody čili stříkající vodě ze všech stran
- IP67 – ochrana proti prachu a ponoření do hloubky 1,5 metru na 30 minut
- IP68 – ochrana proti prachu a ponoření do vody bez omezení
Pokud víte, že budete baterku vystavovat extrémním teplotám, poptejte se u výrobce i na její teplotní snášenlivost. I ta se u jednotlivých produktů různí, ne vždy je však rovnou uváděna.
Komfort nošení a ovládání
I když u svítilny můžete očekávat minimální množství ovládacích prvků, pohlídejte si co nejjednodušší ovládání. Obvykle je to řešeno jediným tlačítkem pro vypnutí a zapnutí, popřípadě změnu světelného režimu. Umístění tohoto tlačítka musí být snadno dostupné, abyste ovládání zvládli i poslepu, když máte čelovku nasazenou na hlavě. To samé se týká i možnosti bleskové výměny baterií.
S ovládáním do jisté míry souvisí také přístupnost nastavitelného popruhu. Jeho prvky by měly být snadno dostupné, abyste si popruh mohli přizpůsobit přímo na hlavě. Zohledněte také použité materiály a kvalitu provedení, aby vám bylo nošení čelovky co nejvíce příjemné a nikde vás nic netlačilo ani neškrtilo. Z vlastností týkajících se komfortu nošení rozhodně oceníte dvě následující:
- Středový popruh – kromě obvodového popruhu jsou lepší a těžší modely čelovek vybaveny také tím středovým přinášejícím vyšší stabilitu na hlavě.
- Naklápěcí svítilna – součástí čelovky je základna, ze které můžete tlakem ruky vyklopit svítilnu. Ta bude svítit více směrem k vašemu obličeji. Tato varianta nachází své uplatnění při práci, kdy potřebujete zdroj světla směrovat na konkrétní místo a nechcete kvůli tomu natáčet hlavu. Výjimkou není ani cyklistika.
Funkce a doplňky
Při nákupu nové čelovky můžete narazit i na několik příjemných doplňků, speciálních technických parametrů a funkcí. S těmi nejpoužívanějšími vás nyní seznámíme v následujících bodech.
- SOS – čelovky vybavené blikajícím bílým nebo červeným světlem. To by v případě zranění mělo ve tmě upoutat pozornost lidí kolem.
- Stroboskop – při zapnutí této funkce se čelovka intenzivně rozbliká. To vám může pomoci například při středu s divokým zvířetem nebo v jiné nebezpečné situaci, kdy budete potřebovat oslnit protivníka.
- Režimy svícení – součástí čelovky může být i více jak jeden režim svícení. Vedle plného světla je to například úsporné světlo, blikání a další. Režimů svícení může být dokonce více jak devět.
- Senzory – moderní a dražší čelovky disponují různými senzory. Například senzor okolního světla přizpůsobují jas svítilny dopadajícímu venkovnímu světlu. Výjimkou nejsou ani senzory pohybu.
- Zaostření (zoom) – svítilny s touto schopností mohou koncentrovat světelné paprsky na určitou vzdálenost. Vy tak budete mít lepší přehled o tom, co se děje na vybraném místě ve vašem okolí.
- Paměť – čelovka si uchová své poslední nastavení jasu a ostatních parametrů. Je součástí spíše dražších modelů.
- USB konektor – narazit můžete na čelovky vybavené většími akumulátory, ke kterým lze připojit mobilní telefon a dobít jej.
Oblíbené značky
Čelovky si je možné pořídit od několika set výrobců. Vyznat se mezi produkty jednotlivých značek nemusí být nejjednodušší. Blíže jsme se proto zaměřili na pět zřejmě nejoblíbenějších.
- Petzl – francouzský výrobce vybavení pro speleologii, horolezectví či výškové práce. Jeho čelovky jsou velmi kvalitní, což se ovšem podepisuje i na pořizovací ceně.
- Fenix – čínská společnost vyrábějící především baterky, svítilny a čelovky. Ty mají opravdu dlouhý dosvit a dobu svícení, některé jsou ovšem dosti drahé.
- Ledlenser – německá značka kvalitních kapesních svítilen a čelovek. Jednotlivé produkty jsou přitom dosti variabilní, což platí i pro finanční stránku.
- Emos – český výrobce různého elektrozboží včetně čelovek. Tato zařízení zaujmou především nízkou pořizovací cenou, a přesto je rozhodně nelze označit za nekvalitní.
- Cattara – mladá česká společnost, která se soustředí na kempingové a outdoorové vybavení. Její čelovky jsou levné a hodí se spíše jako občasný zdroj světla.
Petzl
Peztl je francouzská společnost, která byla založena v 70. letech 20. století jeskyňářským badatelem Fernandem Petzlem. Od počátku se tedy zaměřuje na vybavení pro speleologii a horolezectví, ale třeba také na výškové práce. Nabízené čelovky jsou velmi kvalitní, přičemž zaujmout mohou dlouhým dosvitem, stejně jako dobou svícení, která může činit i mnoho desítek hodin. Na druhou stranu se rozhodně nejedná o nejlevnější výrobky na trhu.
Fenix
Společnost Fenixlight Limited byla založena v Číně v roce 2001, přičemž se soustředí na světla (nejen) pro outdoorové aktivity. Pořídit si tedy můžete baterky, svítilny nebo čelovky. Používají je přitom i ozbrojené a bezpečnostní složky nebo sportovci. Co se týče čelovek, ty jsou vesměs vodotěsné, většina má dosvit přes 100 metrů a mohou být zdrojem světla přes 150 hodin. Jedná se tedy o špičkové vybavení, za některé ovšem zaplatíte i několik tisíc korun.
Ledlenser
Ačkoli byla společnost Ledlenser založena až v roce 2018, na trhu působila již od roku 1993, ale pod názvem Zweibrüder Optoelectronics. Známá je přitom pro své kapesní svítilny a čelovky. Na českém trhu přitom seženete nejvíce čelovek zřejmě právě s touto značkou. Jedná se o velmi kvalitní zařízení často s dosvitem přes 100 metrů a dobou svícení několik desítek hodin. Jednotlivé produkty se ovšem dosti liší, a to i pořizovací cenou.
Emos
První česká značka v našem výčtu. Společnost Emos působí na tuzemském trhu už více než 30 let. Konkrétně od roku 1991. Nabízí různé elektrozboží, mezi které patří i čelovky. Ty se řadí mezi velmi oblíbené varianty, a to především díky velmi příznivé pořizovací ceně. Nejedná se tudíž o nejvýkonnější zařízení na trhu, přesto se i tak mohou „pochlubit“ kvalitním dosvitem i dobou svícení. Většinu nabízených produktů přitom seženete pouze za pár set korun.
Cattara
Cattara je další tuzemská značka. Ačkoli byla založena teprve v roce 2016, po několika letech existence patří její kempingové a outdoorové výrobky k velmi oblíbeným. Patří mezi ně i čelovky, které jsou přitom určeny spíše pro méně náročné volnočasové aktivity v přírodě. I když dosvitem se vyrovnají některým dražším produktům, doba svícení u mnoha nedosahuje ani 10 hodin. Hodí se tedy spíše jako občasný zdroj světla při kratších výletech.
Značka | Specifikace | Cenová kategorie | Které druhy nabízí | Komu značku doporučujeme |
Petzl | Francouzská společnost zaměřující se na vybavení pro speleologii, horolezectví či výškové práce | Spíše střední a vyšší | Čelovky s kvalitním dosvitem i dlouhou dobou svícení | Jedincům, kteří hledají vysoce kvalitní čelovky i pro delší a náročnější outdoorové aktivity |
Fenix | Čínská značka kvalitních baterek, svítilen či čelovek (nejen) pro outdoorové aktivity | Spíše střední a vyšší | Čelovky se špičkovým dosvitem i velmi dlouhou dobou svícení | Jedincům, kteří se zajímají o opravdu špičkové čelovky a vadit jim nebude ani vyšší cena |
Ledlenser | Německý výrobce kvalitních kapesních svítilen a čelovek | Všechny cenové kategorie | Kvalitní čelovky, které jsou dosti variabilní, co se jednotlivých vlastností týče | Jedincům, kteří hledají kvalitní čelovky a chtějí mít opravdu na výběr |
Emos | Česká značka, která se zaměřuje na různé elektrozboží včetně čelovek | Především nižší | Čelovky, z nichž většinu seženete za pár set korun | Jedincům, kteří chtějí při nákupu čelovky ušetřit, a přesto mají nároky na kvalitu |
Cattara | Mladá česká společnost, která se soustředí na kempingové a outdoorové vybavení | Nižší a střední | Čelovky s poměrně dlouhým dosvitem, ale kratší dobou svícení | Jedincům, kteří poptávají čelovky vhodné jako občasný zdroj světla při kratších výletech |
Cena
Pořizovací náklady na čelovku nemusí být vysoké. Pravdou však zůstává, že cena obvykle odpovídá nárokům zákazníka. Takže ano, čelovku můžete pořídit za 100 Kč, ale i za 10 000 Kč. To už se týká výrobku pro profesionální použití.
Cena do 200 Kč
V této cenové kategorii pořídíte základní typy čelovek, u kterých nebudou jednotlivé parametry hrát příliš velkou roli. Hlavně, že výrobek svítí. Obvykle bude opatřen jedním gumovým popruhem. Za tuto cenu zakoupíte i ryze dětské čelovky v podobě nejrůznějších pohádkových postaviček.
Cena od 200 Kč do 1 000 Kč
Zde přichází na přetřes daleko bohatší výběr produktů. Nabízené čelovky mohou být opatřeny středovým popruhem, mají vyšší svítivost, několik světelných režimů a minimální krytí IPx4. S příjemným dosvitem do 100 metrů si vystačí určitě každý nenáročný zákazník.
Cena od 1 000 Kč do 3 000 Kč
V tomto případě jde o prověřené a kvalitní produkty se svítivostí až 600 lumenů, dosvitem do 150 metrů, dobou svícení 75 až 135 hodin a patřičnou voděodolností. Nechybí například vyklápěcí svítilna a snadné ovládání. Hmotnost se pohybuje do 150 gramů.
Cena nad 3 000 Kč
Nad tuto cenovou hranici lze čelovky považovat za profesionální a špičkově zpracované. Jejich svítivost může přesahovat hranici 1 000 lumenů, disponují náhradním napájecím zdrojem, dosvit překračuje 200 metrů a chybět vám nebude ani kombinovaný světelný kužel s řadou světelných režimů. Ty nejdražší čelovky jsou primárně určeny pro nejnáročnější aktivity. Tomu odpovídá i hodnota IP68.
Zdravím, začal jsem běhat, ale často se k tomu dostanu až večer po práci, kdy už se začíná stmívat nebo je tma. Proto si chci pořídit čelovku. Jaká varianta je nejlepší na běhání?