Porovnání & Recenze 6 nejlepších cestovních agentur 2022 | Arecenze
Menu

Porovnání a recenze
cestovních agentur

Aktualizováno:
Říjen 2021
Autor:
Karolína Šerá, Kamila Lorenzová
Invia.cz

Vítěz srovnání

Hodnocení: 95,7 %

Jakou cestovní agenturu vybrat dle srovnávacího testu

1. místo
Hodnocení 95,7 %
 • Vítěz testu 2022
Recenze Invia.cz
Přečíst recenzi
2. místo
Hodnocení 90,7 %
Přečíst recenzi
3. místo
Hodnocení 89,6 %
Přečíst recenzi
4. místo
Hodnocení 86,8 %
Přečíst recenzi
5. místo
Hodnocení 81,3 %
Přečíst recenzi
6. místo
Hodnocení 71,7 %
Přečíst recenzi

V našem porovnání jsme se podrobně věnovali největším a nejoblíbenějším cestovním agenturám v České republice. Naším cílem je ušetřit váš čas a usnadnit práci i rozhodování ve výběru té nejlepší cestovní agentury, přes kterou chcete zakoupit vysněnou dovolenou.

Stěžejní je pro nás počet cestovních kanceláří, se kterými má daná agentura smlouvu a přeprodává jejich zájezdy. Čím je vyšší počet kanceláří, tím je širší i nabídka zájezdů, a vy tak máte pestřejší volbu. Důležitý je i počet poboček agentur. Přestože každá nabízí možnost nákupu online, je spousta lidí, kteří dávají přednost nákupu na místě, konzultaci, papírové smlouvě a fyzickému podpisu. Z hlediska vlastností cestovních agentur se dále věnujeme také nabídce zákaznické podpory, která se může hodit hlavně v případě, že se rozhodnete zakoupit zájezd na internetu a budete s něčím potřebovat poradit. Zjistili jsme, které agentury nabízí online chatovací okénko, telefonní podporu nebo e-mail a také pracovní dobu, ve které jsou schopné okamžitě reagovat.

Neopomněli jsme ani uživatelské prostředí a především možnost filtrace. Pokud totiž znáte alespoň nějaký požadavek pro vaši cestu, je jednodušší vyfiltrovat pouze odpovídající zájezdy a vybírat z vyhovující nabídky. Některé agentury kromě zájezdů umožňují i prodej ubytování či dopravy zvlášť, jejich kompletní nabídku proto shrnujeme v samostatných recenzích jednotlivých agentur. Pokud si chcete přečíst více informací, jak cestovní agenturu vybírat, nebo získat pár zajímavostí a doporučení k cestování, pak si přečtěte i článek Jak vybrat cestovní agenturu, který vám odpoví na ty nejzásadnější otázky.


Nejlepší cestovní agentury dle srovnávacího testu

Pořadí
Název produktu
Základní hodnocení
(max. 10)
Hodnocení podpory
(max. 10)
Hodnocení uživatelského prostředí
(max. 10)
Celkové
hodnocení
Přehled
zájezdů

1.

Invia.cz

8,9

9,8

10,0

95,7 %

Najít zájezd

2.

eTravel.cz

7,6

9,3

10,0

90,7 %

Najít zájezd

3.

TravelPortal.cz

7,4

9,0

10,0

89,6 %

Najít zájezd

4.

Dovolená.cz

8,3

8,0

10,0

86,8 %

Najít zájezd

5.

Zájezdy.cz

7,0

7,3

10,0

81,3 %

Najít zájezd

6.

Sdovolená.cz

5,8

5,3

10,0

71,7 %

Najít zájezd

Srovnání základních služeb a podpory

Recenze Invia.cz
Invia.cz
Recenze eTravel.cz
eTravel.cz
Recenze TravelPortal.cz
TravelPortal.cz
Recenze Dovolená.cz
Dovolená.cz
Recenze Zájezdy.cz
Zájezdy.cz
Recenze Sdovolená.cz
Sdovolená.cz
Celkové hodnocení

95,7 %

90,7 %

89,6 %

86,8 %

81,3 %

71,7 %

Počet cestovních kanceláří v nabídce

342

70

97

300

147

23

Počet poboček

88

84

36

4

4

0

Recenze hotelů

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Papírový katalog zájezdů

Ano

Ne

Ano

Ne

Ne

Ne

Prodej letenek

Ano

Ano

Ne

Ano

Ne

Ne

Rezervace hotelu

Ne

Ne

Ne

Ano

Ne

Ne

Podpora přes online chat

Ano

Ano

Ano

Ne

Ne

Ne

Podpora přes telefon

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Ne

Podpora přes e-mail

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Pracovní doba podpory

7:00 - 22:00

7:00 - 20:00

8:00 - 18:00

Nonstop

7:00 - 20:00

Neuvedeno

Srovnání uživatelského prostředí

Recenze Invia.cz
Invia.cz
Recenze eTravel.cz
eTravel.cz
Recenze TravelPortal.cz
TravelPortal.cz
Recenze Dovolená.cz
Dovolená.cz
Recenze Zájezdy.cz
Zájezdy.cz
Recenze Sdovolená.cz
Sdovolená.cz
Celkové hodnocení

95,7 %

90,7 %

89,6 %

86,8 %

81,3 %

71,7 %

Filtrování podle destinace

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Filtrování podle dopravy

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Filtrování podle místa odjezdu

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Filtrování přesného termínu

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Filtrování přibližného termínu

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Filtrování podle ceny

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Filtrování přesného počtu dní

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Filtrování orientačního počtu dní

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Filtrování podle stravy

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Filtrování podle typu zájezdu

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Další filtry

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Recenze nejlepších cestovních agentur

O každé cestovní agentuře jsme zpracovali samostatnou recenzi. Zde najdete její shrnutí a odkaz na celou recenzi cestovní agentury, která se nachází na samostatné stránce. V té potom najdete podrobné zhodnocení základních služeb, uživatelského prostředí nebo zákaznické podpory.

1. místo
95,7 % Celkové hodnocení
 • Nejširší nabídka zájezdů
 • Spousta kamenných poboček
 • Přehledný web
 • Nelze udělat pouze rezervaci hotelu
 • Objevují se i negativní zkušenosti

Invia je největší námi srovnávanou cestovní agenturou a v podstatě ji není co vytknout. Přeprodává zájezd dohromady od 342 cestovních kanceláří a máte s ní jistotu odjezdu na dovolenou nebo vrácení peněz v případě, že by došlo k úpadku dané cestovní kanceláře. Každá nabídka zájezdu obsahuje velké množství recenzí od předchozích návštěvníků a velice příjemná je i online zákaznická podpora s dlouhou pracovní dobou.


2. místo
90,7 % Celkové hodnocení
 • Hodně poboček
 • Podpora přes online chat
 • V nabídce méně cestovních kanceláří

Agentura eTravel.cz je jedna z menších námi srovnávaných cestovních agentur. Přeprodává zájezdy od 70 cestovních kanceláří a kromě toho, že funguje online, má přes 80 poboček. Je ideální na vyhledávání zájezdů, u kterých znáte maximální finanční částku, jež chcete do dovolené vložit, ale nemáte vybranou konkrétní destinaci. Má kratší dobu online podpory a to pouze od osmi ráno do půl páté odpoledne.


3. místo
89,6 % Celkové hodnocení
 • Podpora přes online chatovací okénko
 • Dlouhá pracovní doba podpory
 • Méně cestovních kanceláří v nabídce
 • Agentura není pojištěna proti úpadku

TravelPortal.cz je jednou z menších námi srovnávaných cestovních agentur. Přeprodává zájezdy od 79 cestovních kanceláří a má pětatřicet kamenných poboček. Jednou z předností agentury je možnost vyhledávání zájezdů podle počasí, které v určitou dobu v destinacích obvykle panuje. Nabízí také další klasické filtry a jeho uživatelské prostředí je pro návštěvníky přívětivé.


4. místo
86,8 % Celkové hodnocení
 • Cesta autobusem na letiště zdarma
 • Zájezdy od českých i německých kanceláří
 • Málo poboček

Dovolená.cz je cestovní agentura, která patří majiteli Student Agency, díky čemuž nabízí i různé výhody, jako třeba doprava na letiště zdarma nebo možnost parkování zdarma na vybraných letištích po dobu dovolené. Přeprodává zájezdy celkem od 300 českých i německých cestovních kanceláří a patří mezi jednu z největších cestovních agentur v našem srovnání.


5. místo
81,3 % Celkové hodnocení
 • Dlouhá pracovní doba online podpory
 • Pojištění proti úpadku
 • Pouze čtyři pobočky
 • Nemá podporu přes online chat

Zájezdy.cz je jedna z větších námi srovnávaných cestovních agentur. Přeprodává zájezdy od 147 českých cestovních kanceláří, ale i přes velké množství zájezdů má pouze čtyři kamenné pobočky. Mezi hlavní výhody patří pojištění proti úpadku cestovní kanceláře, takže máte zaručené, že buď na dovolenou odjedete, nebo vám agentura vrátí peníze.


6. místo
71,7 % Celkové hodnocení
 • Jednáte rovnou s cestovní kanceláří
 • Méně cestovních kanceláří v nabídce
 • Zastaralý vzhled webu

Sdovolená.cz je odlišná od všech ostatních námi srovnávaných cestovních agentur. Nepřeprodává zájezdy, ale pouze filtruje dovolené podle vašich nastavených požadavků. Jedná se tedy spíš o internetový vyhledávač, než cestovní agenturu. Výhodou může být přímá komunikace přímo se zaměstnanci vybrané cestovní kanceláře. Nabídka zájezdů je o něco nižší a vzhled webových stránek dost jednoduchý, ale méně přehledný a navíc zastaralý ve srovnání s ostatními agenturami.


Jak vybrat cestovní agenturu

Kdo by se netěšil na dovolenou. Jenže týdnu volna a pohody často předchází dlouhé zařizování a starosti. Pokud neradi cestujete na vlastní pěst a dáte přednost zájezdu, se kterým vám pomůže cestovní agentura, jste na správné adrese.

Ať už preferujete opalování se na pláži u moře, výlet po horách nebo poznávání nových měst a míst, cestovní agentury pro vás najdou spoustu možností, ze kterých si můžete vybrat. A nemusí jít nutně pouze o exotické zájezdy, mnoho kanceláří a agentur se specializuje i na krásy České republiky.

Přijet na místo a začít si užívat dovolenou je to, po čem touží každý z nás. Pokud se chcete vyhnout nepříjemnému překvapení, pak byste si měli vybrat správnou agenturu, která vše spolehlivě zařídí za vás. Určitě by měla hlavně prodávat zájezdy pouze od ověřených cestovních kanceláří. My jsme vám pro zjednodušení sepsali rady a tipy, jak vybrat cestovní agenturu, u které si zájezd koupíte.

Jak vybrat cestovní agenturu stručně:

 • Zvolte typ dovolené – Někdo si pod slovem dovolená představuje relax na pláži hotelového resortu, jiní dají přednost aktivnímu pohybu v horách, případně poznávání krás historických měst. Zkontrolujte, že vybraná agentura nabízí zájezdy cestovních kanceláří v požadovaném stylu.
 • Vyberte destinaci a ubytování – Ta se bude do jisté míry odvíjet právě od výše zmíněného druhu dovolené. Na místě pobytu dále vybírejte uživatelsky pozitivně hodnocené hotely.
 • Zvažte vaše časové možnosti – Plánujete-li vyrazit na dovolenou v průběhu letních prázdnin, počítejte s vyšší cenou i menším výběrem kvůli rychlému vyprodání některých zájezdů. Pokud máte přesně určené datum, do kterého se musíte vejít, plánujte dovolenou raději s předstihem.
 • Určete si rozpočet – Při jeho plánování nezapomínejte, že nabízená cena za zájezd od cestovních agentur většinou nebývá konečná. Nemáte-li například v ceně zájezdu plnou penzi, čekají vás nemalé výdaje za jídlo. Útrata se zvýší také v případě výletů, suvenýrů a podobně.
 • Vyberte agenturu odpovídající vašim požadavkům – Až budete mít promyšlená kritéria zájezdu, zamyslete se i nad kritérii cestovní agentury. Jaké možnosti filtrace nabízí, zda je v ní dostupná zákaznická podpora nebo jestli má také kamenné pobočky.
 • Pojistěte se – Nemluvíme pouze o zahraničním zdravotním pojištění, které považujeme za samozřejmost. Myslete také na možné storno podmínky a pojištění u cestovní agentury pro případ zrušení zájezdu z vaší, ale i opačné strany.

Cestovní agentura vs. cestovní kancelář

Nejprve je potřeba vysvětlit dva pojmy – cestovní kancelář a cestovní agentura. Je mezi nimi totiž velký rozdíl, který bude hrát zásadní roli ve vašem výběru. Zatímco cestovní kancelář má vlastní nabídku, na stránkách cestovních agentur najdete mnoho nabídek různých cestovních kanceláří.

Cestovní kancelář

Cestovní kanceláře samotné zájezdy organizují a pořádají. Často se specializují na nějakou konkrétní oblast nebo určitý typ dovolené. Nabídka proto bývá často velmi omezená. Kancelář od agentury poznáte jednoduše tak, že v jejím názvu často stojí hojně užívaná zkratka CK.

Cestovní agentura

Cestovní agentura zájezdy přeprodává od cestovních kanceláří. Má s nimi smlouvu a za každý zájezd dostane určitou provizi. Nemusíte se bát, ceny stejného zájezdu u cestovní kanceláře a cestovní agentury se přesto nijak neliší, což bývá ošetřeno garancí stejné ceny. Agentury zájezdy neprodávají nikdy dráž.

Výhodou je hlavně mnohonásobně širší nabídka, protože cestovní agentury pod sebou mají obvykle několik desítek až stovek cestovních kanceláří, a tak si můžete vybrat ze zájezdů i míst všeho druhu. Pozitivem bývají i přehledné filtry a porovnání, co která cestovní kancelář nabízí. Pokud se rozhodnete pro nějaký zájezd, vše řešíte pouze s cestovní agenturou. A právě jim se na této stránce věnujeme.

Níže v tabulce uvádíme příklady těch nejznámějších cestovních agentur, které najdete v našem srovnání, ale také cestovních kanceláří pro objasnění, co je agentura, a co samostatná CK.

Typ Příklady
Cestovní agentura Invia.cz, eTravel.cz, TravelPortal.cz, Dovolená.cz, Zájezdy.cz, Sdovolená.cz,…
Cestovní kancelář Čedok, Exim Tours, CK Fischer, České kormidlo, CK Blue Style, CK Alexandria, Livingstone, Victoria, Čebus,…

 

Vlastnosti cestovních agentur

Cestovní agentury spojuje několik vlastností, díky kterým mohou být dostupnější a uživatelsky přívětivější. Rozhodujete-li se mezi více agenturami, zkontrolujte si, zda má váš favorit pobočku ve vašem okolí, zda nabízí zákaznickou podporu po telefonu či chatu, co vše kromě celých zájezdů poskytuje nebo jaké má možnosti filtrace.

Kamenné pobočky

V dnešní době se dá v podstatě všechno vyřídit online. Pokud ale preferujete zajít si na pobočku a vše zařídit klasicky, fyzicky, vybírejte takovou cestovní agenturu, která tuto službu umožňuje. Některé totiž fungují pouze online, jiné jsou jen ve větších městech a další najdete téměř kdekoliv po celé republice.

Výhodou nákupu online je časová nenáročnost a rychlost. Někteří zákazníci si ale můžou být jistější, když vidí, komu peníze dávají, mohou se zeptat na všechny důležité otázky a chtějí si nechat od někoho zkušenějšího poradit.

Kromě rozmístění kamenných poboček vybrané cestovní agentury se věnujte také jejich otevírací době, možnostem platby a případně i nabídce doplňkového prodeje.

Zákaznická podpora

Pokud raději vybíráte zájezdy z pohodlí domova, bude se vám jistě hodit možnost obrátit se na zákaznickou podporu v případě, budete-li potřebovat s něčím pomoct, poradit a podobně. Ta může být trojího typu:

 • Podpora přes online chat
 • Podpora přes telefon
 • Podpora přes e-mail

Podpora přes online chat a telefon nabízí nejrychlejší komunikaci, protože probíhá živě, s okamžitou odezvou. Specialista na druhém konci se navíc vždy po nějakou dobu věnuje jen a pouze vám, můžete s ním konzultovat i více věcí, postupně se doptávat a podobně. V tomto případě si však pohlídejte pracovní dobu zákaznické podpory.

Rozhodnete-li se agenturu kontaktovat e-mailem, může její odpověď trvat i několik dní, při naléhavých situacích proto nedoporučujeme na tuto možnost spoléhat. Zákaznická podpora je v případě online chatu a e-mailu vždy zdarma, tento fakt si ale v případě komunikace přes telefon raději ověřte u každé agentury.

Uživatelské prostředí

Aby bylo vyhledávání zájezdů co nejpohodlnější, je důležité, aby stránky cestovní agentury byly pokud možno co nejvíce uživatelsky přívětivé. To znamená, aby byly přehledně uspořádané, aby poskytovaly možnost vyhledávání, snadno dohledatelné kontakty, a především možnosti filtrace zájezdů.

Filtrace se hodí v případě, máte-li na výběr zájezdu několik specifických požadavků. Cestovní agentury většinou umožňují filtrovat zájezdy podle typu zájezdu, destinace, termínu či počtu dní, dále dopravy, stravy, úrovně ubytování, ceny nebo také různých dalších, konkrétních filtrů. U dovolených u moře například vzdálenost hotelu od pláže, poskytování animačních programů a tak dále.

Co se týče jednotlivých kritérií ideálního zájezdu, těm jsme se podrobněji věnovali v článku Tipy pro výběr dovolené.

Nabízené zájezdy

Každá cestovní agentura má smlouvu s jinými cestovními kancelářemi. Čím více kanceláří pod sebou má, tím je samozřejmě nabídka rozmanitější. Proto je dobré vybrat si agenturu, která přeprodává zájezdy od co nejvíce kanceláří.

Dalo by se říci, že každá cestovní agentura nabízí zájezdy všeho druhu a snad do všech destinací. Agentury se totiž na rozdíl od cestovních kanceláří nespecializují na určitou oblast nebo druh dovolené.

Zájezdy zde častokrát bývají rozděleny do mnoha kategorií podle typu nebo destinace, což může pomoci s prvotním rozhodnutím a výběrem. Bývá to například exotické dovolená, poznávací zájezdy, pobytové zájezdy, zájezdy po Česku, Eurovíkendy, zimní a jiné dovolené, plavby, relaxační dovolené, dovolené s dětmi a podobně. Některé agentury dokonce umožňují vytvoření zájezdu na míru.

Akční nabídky

Většina zájezdů není zrovna nejlevnější záležitostí, a proto každý jistě ocení nějakou slevu. Obecně platí, že nejlevnější zájezdy nakoupíte dlouho před dobou odjezdu, nebo naopak úplně na poslední chvíli. Jednotlivé akční nabídky si nyní probereme podrobněji.

First minute

First minute zájezdy se obvykle začínají prodávat na podzim a tyto slevy končí s koncem roku, případně začátkem ledna. Pokud plánujete nákup dovolené v jiném ročním období než v létě, pak zájezdy s touto slevou tedy začněte hledat třičtvrtě až půl roku dopředu.

Jestliže si tedy můžete naplánovat dovolenou několik měsíců dopředu, zkuste využít této nabídky a možná se vám podaří ušetřit i pár tisíc korun. Nabídka v tomto případě bývá navíc velmi široká.

Last minute

Pokud máte možnost rozhodnout se pár dní dopředu, vzít si volno v práci a ihned odcestovat, pak pro vás bude ideální last minute sleva. Jedná se o zájezdy, které se neprodaly, nebo je někdo odřekl na poslední chvíli, a bývají výrazně levnější. Jestli víte, že chcete vycestovat, ale je vám jedno kam, pak nekupujte zájezd dopředu, ale počkejte na aktuální nabídky pár dní před odjezdem.

TIP! Dejte si pozor na marketingové tahy cestovních agentur, které rádi pojmy jako first minute a last minute využívají až moc často i přes to, že na zájezdech neušetříte. Například dovolená s odjezdem za 3 měsíce rozhodně není last minute, i když na takové nabídky občas narazíte. Pokud chcete zájezd s opravdu velkou slevou, čekejte až do poslední chvíle.

Ceny zájezdů

Dovolená je samozřejmě také otázkou ceny. Stanovte si dopředu nějaký rozpočet, který jste za zájezd ochotni dát, ten pomůže s výběrem zájezdu asi nejvíce. Většina agentur nabízí možnost filtrování dle ceny, můžete tedy zadat maximální částku a prohlížet si pouze finančně dostupné dovolené.

Obvykle je cena, kterou nabízí cestovní agentura, stejná jako cena nabízená cestovní kanceláří. To si jednoduše ověříte tak, že cestovní agentura nabízí garanci stejné ceny. Někdy se ale kvůli velké konkurenci může stát, že je cena u cestovní agentury dokonce nižší než v CK. U ověřených agentur se nemusíte obávat, že by se cena nějak navyšovala a agentura si nechávala část peněz pro sebe. Je totiž financována z provizí cestovních kanceláří.

Myslete na to, že cena za zájezd obvykle není konečná. Budete potřebovat nějaký obnos na drobné nákupy, suvenýry, výlety a stravu. Proto není na škodu si pořádně zjistit, co který zájezd obsahuje. Některé mají totiž v ceně i dopravu a stravu, jiné však nikoli. Cena se také značně liší s termínem.

Jak za dovolenou ušetřit?

Ušetřit můžete, pokud dovolenou koupíte v akční nabídce, nebo vyrazíte mimo hlavní sezonu. Na památky, které chcete navštívit, si obvykle můžete zakoupit vstupenku dopředu. Nejen, že bude možná levnější, ale zároveň nebudete muset trpět dlouhé čekání ve frontě.

Pokud si zakoupíte all inclusive, budete mít veškeré jídlo a pití po celou dobu dovolené zdarma. Zájezd tak bude logicky dražší, ale pokud sečtete dodatečné náklady na stravování, možná zjistíte, že ve výsledku spíše ušetříte. Samozřejmě se pak ale ochudíte o možnost zkoušet místní restaurace a kavárny, popřípadě jídla na tržnicích a v ulicích.

Administrativní náležitosti

Poté, co u zvolené cestovní kanceláře vyberete vysněný zájezd, čeká na vás nějaké to papírování. Z tohoto hlediska je nejdůležitější zařídit si patřičné pojištění a ověřit si také pojištění cestovní agentury či kanceláře proti úpadku. V neposlední řadě si zjistěte dostatek informací o možnostech stornování zájezdu.

Podpis smlouvy

Zájezd máte vybraný, peníze připravené, stačí už jen podepsat smlouvu a začít se těšit. Než závěrečný dokument podepíšete, případně odešlete a zaplatíte, překontrolujte si ještě jednou všechny údaje, jako je rok narození, celé jméno a číslo pasu. Na základě těchto údajů totiž budou vystavené letenky či další dokumenty, objednané ubytování, a s korekcí by mohl být problém.

Zároveň také zkontrolujte, že je uvedené správné letovisko, hotel nebo apartmán a zapsán každý požadavek, na kterém jste se dohodli. Pokud vám totiž bylo něco slíbeno ústně a nemáte informaci písemně, v případě problémů se nebudete mít na co odkázat. Ač se na první pohled může zdát, že jde o pouhé detaily, pomůže vám to předejít komplikacím, které mohou nastat.

Je potřeba počítat i s tím, že první a poslední den z vaší dovolené je vyhrazený na cestu a bývá to tak psané i ve smlouvách.

Pojištění

Pokaždé, když vyrážíte někam do zahraničí, je dobré se na cestu pojistit. Nikdy nevíte, co se může stát. To, že cestujete do zemí v rámci Evropské unie, neznamená, že máte ve všech členských zemí zajištěné lékařské ošetření. Je tedy potřeba pojistit se při každém výjezdu do cizí země.

Pojištění pro sebe

Cestovní agentury standardně nabízí možnost pojistit se u nich. Můžete jejich nabídkou odmítnout a pojistit se sami u vaší vlastní pojišťovny či kterékoliv jiné. Záleží jen na vás, co vám vyhovuje nejlépe. Cestovní agentury ale obvykle nabízejí pojištění za zvýhodněnou cenu.

Dobré je zakoupit také pojištění odpovědnosti, které často bývá v balíčku spolu s cestovním pojištěním. Bude se hodit v případě, že něco rozbijete anebo zničíte. Je jedno, jak se to stalo, pojišťovna vše do určité částky proplatí.

Další užitečnou investicí může být pojištění storna zájezdu. Zejména pokud kupujete zájezd opravdu dlouho dopředu, může se stát, že budete muset zájezd z nějakého důvodu zrušit. Díky tomuto pojištění se nemusíte obávat, že by cestovní agentura peníze nevrátila.

Pojištění cestovní agentury

Pokud chcete mít jistotu, že je vámi vybraná cestovní agentura pojištěná, není na škodu nechat si předložit certifikát o pojištění proti úpadku, který by vám na vyžádání měli zaměstnanci ukázat. Z tohoto certifikátu můžete zjistit, u které pojišťovny je agentura pojištěná a do kdy pojištění platí. Pokud si chcete být jistější, doporučujeme výběr některé z větších agentur či cestovních kanceláří.

Storno zájezdu

I když to je asi to poslední, na co chcete při plánování dovolené myslet, není na škodu se připravit na všechny možné situace. Život si prostě nenaplánujete, a tak se může stát, že před odjezdem na dovolenou například onemocníte, nebo dojde k jiným závažnějším problémům, kvůli kterým budete nuceni ji zrušit. Zvláště v případě, kdy se jedná o dražší zájezd nebo dovolenou, byste měli myslet i na možnost stornování už z jakéhokoliv důvodu.

Myslete na to, že o storno podmínkách rozhoduje sama cestovní kancelář, která zájezd pořádá, nikoli agentura. Cestovní kancelář si většinou naúčtuje různé poplatky za storno zájezdu. Před zaplacením se tak nezapomeňte o těchto podmínkách informovat a případně se zeptejte i na možnost pojištění storna zájezdu.

Jak postupovat při nespokojenosti

Pokud se stane, že budete se zájezdem z nějakého zásadního důvodu nespokojení, nebude dodržená smlouva nebo se sliby budou výrazně vzdalovat od reality, pak můžete zájezd reklamovat. Je potřeba jednat rychle a reklamaci ve formě doporučeného dopisu podat do devadesáti dnů od návratu, samozřejmě čím dříve, tím lépe.

Abyste měli nárok na odškodnění, popište co nejpodrobněji situaci a reklamaci doplňte o další dokumenty, jako třeba potvrzení od delegáta, fotografie a podobně. Cestovní agentura potom bude mít třicet dnů na vyjádření a vyjádření svého stanoviska k situaci.

Většině problémů a nepříjemnostem se ovšem dá předejít. Stačí si pořádně ověřovat informace, v případě nejasností kontaktovat cestovní agenturu a doptat se na podrobnosti, nebo projít různá fóra o hodnocení návštěvníků, kteří byli na stejné dovolené, na jakou se chystáte.

Recenze zákazníků

Než objednáte zájezd, přečtěte si recenze na hotel, ve kterém se chystáte ubytovat. Zkuste si najít aktuální fotografie, projít si hodnocení i u jiných cestovek nebo třeba na Bookingu či webové stránce Tripadvisor. Úvodní fotografie se totiž může lišit od skutečnosti mílovými kroky.

Je dobré si také přečíst recenze na cestovní kancelář, se kterou vyrazíte. Cestovní agentura zájezd pouze zprostředkovává, a přestože může být vyzkoušená a ověřená, to, že nenastanou problémy s cestovní kanceláří, vám nikdo nezaručí.

Zkuste si tedy zjistit nějaké informace od návštěvníků, kteří s vybranou cestovkou v minulosti cestovali nebo raději zvolte větší a známější cestovní kancelář, u které víte, že s ní nešlápnete vedle. Nejvíce informací bývá přímo u recenzí pod vybraným zájezdem nebo na různých diskuzních fórech.

Kritéria pro výběr dovolené

Kromě výběru samotné cestovní agentury či kanceláře jsou podstatná i kritéria volby ideálního zájezdu. V této kapitole vám poradíme, kdy je nejlepší na dovolenou vyrazit, na jaké typy zájezdů můžete obecně narazit či jaké destinace jsou nejvíce populární. Tipům pro výběr dovolené se ale zvlášť a podrobněji věnuje tento článek.

Kdy vyrazit na dovolenou

Kdy je nejlepší vyrazit na dovolenou? Záleží samozřejmě na vašich časových možnostech a destinaci, do které se chystáte. Pokud nemáte děti a nejste tedy závislí na prázdninách, zkuste vyrazit mimo hlavní sezonu. Na zimní dovolenou vyrazte v prosinci nebo v lednu, na letní naopak v červnu nebo až v září. Vyhnete se tak davům a jako další bonus vás mile překvapí nižší ceny oproti hlavní sezóně.

Než zakoupíte zájezd do vybrané destinace, zkuste se podívat na statistiky počasí v daném měsíci, zjistit, kolik v místě bývá obvykle stupňů, zda nejedete do oblasti, kde bude v plánovanou dobu právě období dešťů a podobně. Počasí se sice objednat nedá, ale často můžete předejít nepříjemnostem, které vyplývají z pouhé neinformovanosti.

Typy zájezdů

Trávíte dovolenou raději aktivně nebo preferujete odpočinek na pláži? Pro každého je ideální něco jiného, a z tohoto důvodu jsou v nabídce různé typy zájezdů.

Poznávací

Poznávání historie, místní kultury a kuchyně. Pokud chcete naplnit volné dny poznáním života v jiných končinách a něčemu novému se naučit, pak vás jistě zaujmout poznávací zájezdy.

Rekreační

Máte povinností až nad hlavu a v rámci dovolené si chcete hlavně odpočinout, opálit se a užít si slané vody a sluníčka? Pak si vyberte nějaký z rekreačních zájezdů, kde se o vás postarají a vy si budete moci užívat zasloužené volno.

Sportovní nebo aktivní

Sportovcům, kteří neradi polehávají na gauči nebo pláži, se jistě bude zamlouvat aktivní dovolená. Je jen na vás, zda vyberete zimní lyžování, letní turistiku, lezení po skalách či třeba sjíždění řek na raftech.

Oblíbené destinace

Přestože v posledních letech Češi čím dál častěji volí exotickou dovolenou, mezi nejčastěji navštěvovaná místa stále patří Evropské země. Pokud váháte, kam vycestovat, můžete se inspirovat třeba těmito destinacemi (Zdroj: TripAdvisor):

Chorvatsko

Mezi neoblíbenější země stále patří Chorvatsko. Ročně sem vycestuje téměř milion Čechů. Je tu oproti jiným evropským destinacím poměrně levno, i když ceny za poslední roky prudce stoupají. Výhodou je i poloha, díky které se do země dostanete relativně pohodlně autem nebo autobusem. Moře je čisté a obvykle se domluvíte i svým rodným jazykem. Na většině míst jsou kamenité pláže, takže pokud cestujete s malými dětmi, je třeba s tímto faktem počítat.

Tip: Pokud máte možnost, navštivte zemi mimo letní prázdniny, Města a pláže nebudou tolik přelidněná a vy si užijete Chorvatsko trochu jinak.

Itálie

Itálie je vhodná jak na letní, tak i zimní dovolenou. Můžete vyrazit lyžovat nebo na turistiku do Alp, odpočívat na pláž nebo poznávat historická města. Dalším bonusem je pak gastronomie. Právě italská kuchyně totiž patří mezi světově nejoblíbenější.

Tip: Jestli se chystáte do této jižní země s dětmi, navštivte některý z velkých zábavních parků. V Itálii jich najdete hned několik. Jejich návštěva vám například může zpříjemnit dlouhé cestování autem, kdy si v jednom z parků dáte pauzu.

Slovensko

Mezi nejnavštěvovanější státy stále patří i sousední Slovensko. Mnoho lidí tu má část své rodiny a jiní chtějí poznat krásy bratrské země. Velice oblíbené jsou Vysoké Tatry, a to jak v létě, tak i v zimě. Za turistikou se vyplatí vyrazit například i do Slovenského ráje, který skrývá mnoho přírodních krás.

Tip: Slovenský národ dodržuje spoustu tradic, zkuste navštívit nějaké jejich slavnosti. Uvidíte folklorní představení a budete moci vyzkoušet i tradiční slovenskou kuchyni a vyhlášený alkohol.

Řecko

V Řecku najdete kamenité i písčité pláže, města s historickými památkami a krásnými bílými domky. Není náhodou, že většina katalogů má na přední obálce fotku právě z Řecka. Protože je země o hodně jižněji než Česká republika, bývá tam v letních měsících velké teplo. Pokud tato vedra nemáte zrovna v lásce, zkuste na dovolenou vyrazit už v květnu nebo naopak v září.

Tip: Řecko má spoustu ostrovů, které stojí za to navštívit. Krásný je například Santorini, který má díky svému sopečnému původu pláže s černým pískem.

Egypt

Luxusní hotely, přívětivé ceny a africké teploty, takový je Egypt. Pokud toužíte po dovolené s all inclusive, po potápění a pozorování podmořského světa, nebo chcete navštívit zajímavé památky mimo Evropu, pak bude Egypt jednou z vhodných variant.

Tip: Na tržnici zkuste smlouvat. Často se vám tak produkt podaří zakoupit i o půlku levněji.

Rakousko

Nepatříte mezi povaleče na pláži a hledáte místo pro dovolenou, kterou můžete trávit aktivněji? Pak se nabízí Rakousko. Díky své krásné přírodě a vysokým horám je vhodné jak v létě na turistiku, tak v zimě na lyžování. Vykoupat se můžete v horských jezerech, kterých je v zemi spousta.

Tip: Místo hotelu si zarezervujte apartmán na nějakém z místních statků. Zažijete tu pravou horskou atmosféru a možná od domácích dostanete i domácí mléko, máslo nebo třeba marmeládu.

Španělsko

Španělsko je o něco dražší, což ale vyrovnává svými službami. Najdete zde výbornou kuchyni, ve které dominují mořské plody. Jde o zemi plnou historických památek, krásných pláží a pěkné přírody.

Tip: Pokud se nechystáte primárně k moři za koupáním a opalováním, navštivte Španělsko v jarních nebo podzimních měsících. Mírnější počasí vám tak umožní výlety po okolí, které v létě kvůli vysokým teplotám omezíte.

Turecko

Další oblíbenou destinací je Turecko. Je vhodné hlavně pro lidi, kteří dávají přednost pobytu s all inclusive, luxusním hotelům s bazény a rozlehlým plážím. Turecko je ovšem v poslední době považováno za poměrně nebezpečné a pokud se sem rozhodnete vycestovat, držte se raději dále od syrských hranic.

Tip: Turecko nepatří do Evropské unie, takže místo občanského průkazu budete potřebovat cestovní pas, který musí být platný ještě pět měsíců po vašem návratu. Proto si platnost raději dopředu zkontrolujte, případně si zažádejte o nový doklad.

Bulharsko

Bulharsko má dlouhé písčité pláže a poměrně nízké ceny, díky čemuž je oblíbené hlavně u rodin s dětmi a lidí, kteří dávají přednost dovolené ve větším hotelovém komplexu s bazénem a programem all inclusive.

Tip: Bulhaři vyjadřují souhlas zavrtěním hlavy a přikyvování u nich znamená nesouhlas. Mějte toto na paměti, ať předejdete nedorozumění.

Francie

Oblíbenou destinací je i Francie. A to jak na poznávání historických měst, tak i lyžování, nebo slunění na pláži. Tato destinace je také ideální na různé cyklovýlety nebo surfování. Za ochutnávku jistě stojí místní vína a sýry. Ceny jsou o dost vyšší než v Česku, s čímž je nutné počítat.

Tip: Francouzi často neradi mluví anglicky. Zkuste se naučit alespoň pár základních francouzských frází, místní k vám potom budou přívětivější.

Další tipy na oblíbené destinace jsme pro vás zpracovali v samostatném článku Kam na dovolenou? Nejlepší destinace dle recenzí.

Cestování v době pandemie koronaviru

Oblíbené cestování v posledních letech značně omezila pandemie koronaviru a opatření jednotlivých států, které se k ní vážou. Mnoho destinací má své specifické podmínky ke vstupu a situace se navíc neustále mění. Nařízení, která platila před týdnem, už nemusí platit dnes a podobně. Pokud tedy plánujete vyrazit někam za hranice, určitě sledujte oficiální stránky ministerstva zahraničí, kde se dozvíte aktuální informace.

Na ztížené podmínky cestování zareagovaly už i cestovní agentury a některé z nich nabízejí různá pojištění, která vám zajistí klid i během pandemie. Vždy si ale pečlivě prostudujte, co kryjí a jaké podmínky vás čekají, pokud například vybraná země zakáže vstup turistům na území. Značná část cestovních agentur vám také zajistí například potřebné testování k dovolené zdarma.

Často kladené otázky k cestovním agenturám

Jak a jakou cestovní agenturu vybrat?

Vyberte si především takovou agenturu, která má ve svém portfoliu větší množství cestovních kanceláří, a tedy i velký počet nabízených zájezdů. Čím více budete mít na výběr, tím pravděpodobněji si vyberete vysněnou dovolenou. Pokud dáváte přednost osobnímu jednání, zaměřte se na takové agentury, které mají pobočku někde v blízkosti vašeho bydliště. Výběr těch nejlepších cestovních agentur najdete v našem srovnání.

Jaký je rozdíl mezi cestovní agenturou a cestovní kanceláří?

Jedná se o dva odlišné pojmy. Cestovní kancelář zájezdy pořádá a cestovní agentura je pouze zprostředkovává. To znamená, že přes agenturu si koupíte určitý zájezd většinou od nějaké cestovní kanceláře. Podrobněji se problematice věnujeme v této kapitole.

Proč kupovat zájezd přes cestovní agenturu?

Internetové cestovní agentury vám nabídnou širší nabídku od více zprostředkovatelů a můžete využívat jednotlivé filtry a porovnání. Někteří lidé se mylně domnívají, že zájezd zakoupený přes cestovní agenturu musí být logicky dražší, než když si ho koupíte přímo u cestovní kanceláře. To ale není pravda, ceny se nijak neliší. Více se dozvíte v kapitole o cenách nabízených zájezdů.

Jak funguje storno zájezdu?

O storno podmínkách rozhoduje většinou spíše cestovní kancelář, která zájezd pořádá, nikoliv cestovní agentura, která vám ho prodala. Doporučujeme se o všem informovat ještě před samotným zakoupením zájezdu. O storno zájezdu píšeme tady.

Na koho se obrátit v případě potíží a kde zájezd reklamovat?

Cestovní kancelář jako pořadatel zájezdu odpovídá za to, že zájezd proběhne v souladu s uzavřenou smlouvou. Pokud nejste spokojeni, můžete se obrátit přímo na ni, nebo zájezd reklamovat i přes cestovní agenturu, která vám zájezd prodala. Jak postupovat při nespokojenosti vám prozradíme zde.

Kam můžu cestovat v době pandemie koronaviru?

Koronavirus velmi ovlivnil zahraniční i domácí cestování. Do některých států cestovní agentury zájezdy vůbec nenabízí, nebo ruší již prodané dovolené. Podmínky a omezení se neustále mění, proto doporučujeme sledovat aktuální dění a informace na webu MZCR.cz.

Karolína Šerá se cestování ráda věnuje jak na vlastní kůži, tak i prstem po mapě. Po stránce s tipy na výběr dovolené se proto zaměřila i na srovnání cestovních agentur, které jednotlivé zájezdy zprostředkovávají. Dokáže poradit, jak poznat spolehlivou agenturu a jaké jsou rozdíly mezi ní a cestovní kanceláří. Najdete ji podepsanou i pod tématem koloběžek, rotopedů nebo školních batohů.
Kamila Lorenzová miluje cestování a objevování nových míst. Zároveň ví moc dobře, jak důležité je na takové cestě mít vše zařízené a být připravený na všechny situace. Kromě dovolených přes cestovní agentury si vyzkoušela i cestování na vlastní pěst. Díky tomu dokáže poradit, jak si takovou cestovní agenturu vybrat, co by měla splňovat a za co si naopak účtují zbytečné peníze navíc. Kromě toho vám prozradí, zda se opravdu vyplatí kupovat last a first minute zájezdy, nebo se jedná pouze o reklamní trik.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.3 z 87 hlasů