Pokud neradi cestujete na vlastní pěst a dáte přednost zájezdu, se kterým vám pomůže cestovní agentura, jste na správné adrese. Ať už preferujete opalování na pláži u moře, výlet po horách nebo poznávání nových měst a míst, cestovní agentury pro vás najdou spoustu možností, ze kterých si můžete vybrat.
Rozdíl mezi cestovními agenturami a kancelářemi je takový, že cestovní agentury pouze přeprodávají zájezdy vybraných cestovních kanceláří. Mohou s vámi také řešit veškeré náležitosti, na dovolenou ale pojedete s konkrétní CK. Cestovní agentury se od sebe přitom liší svou nabídkou, možnostmi uživatelské podpory nebo způsoby filtrace dovolené na svých webových stránkách.
Pokud chcete veškeré starosti s výběrem dovolené hodit za hlavu, pak byste si měli vybrat správnou agenturu, která vše spolehlivě zařídí za vás. My jsme vám pro zjednodušení sepsali rady a tipy, jak vybrat cestovní agenturu, u které si zájezd koupíte. V tomto článku se mimo jiné dozvíte, s jakými akčními nabídkami se můžete setkat, jaké administrativní záležitosti na vás mohou čekat při koupi zájezdu nebo jak postupovat při nespokojenosti.
Jak vybrat cestovní agenturu stručně:
- Zvolte typ dovolené – Někdo si pod slovem dovolená představuje relax na pláži hotelového resortu, jiní dají přednost aktivnímu pohybu v horách, případně poznávání krás historických měst. Zkontrolujte, že vybraná agentura nabízí zájezdy cestovních kanceláří v požadovaném stylu.
- Věnujte pozornost filtraci – Nabídku většiny cestovních agentur je možné filtrovat podle mnoha kritérií, jako je například termín, doprava, místo odjezdu či strava, není to však samozřejmostí.
- Rozhodněte, zda chcete dovolenou vybrat po internetu, nebo byste rádi zájezd konzultovali fyzicky – Ne každá cestovní agentura disponuje kamennými pobočkami, jejich rozmístění navíc může být omezeno jen na větší města. Nezapomeňte zkontrolovat také otevírací dobu.
- Pokud je ve vašem zájmu ušetřit, zaměřte se na akční nabídky – V nabídce většiny agentur najdete cenově výhodné akce jako Last či First minute. Vždy je ale vhodné ověřit, zda se finančně opravdu vyplatí, nebo se jedná o marketingový tah.
- Zkontrolujte, že má cestovní agentura garanci stejné ceny – Cestovní agentury přeprodávají zájezdy konkrétních cestovních kanceláří. Je proto na místě, aby je nabízely za identickou cenu, a vy si tak zbytečně nepřiplatili. U ověřených agentur se ale bát nemusíte.
- Před podpisem smlouvy si vše pečlivě zkontrolujte – Cestovní agentura může působit sebevíce důvěryhodně. Než ale podepíšete finální dokumenty k zájezdu, pozorně si projděte všechny osobní údaje i detaily dovolené.
- Pozornost věnujte pojištění – Kromě pojištění vaší osoby je vhodné zainvestovat i do pojištění odpovědnosti nebo storna zájezdu. Prověřené agentury by také měly být pojištěné proti úpadku.
- Pročtěte si recenze zákazníků – Chcete-li mít jistotu, můžete si před výběrem pročíst uživatelské recenze. A to jak na zvolenou cestovní agenturu, tak i na cestovní kancelář či například konkrétní vybraný hotel.
Cestovní agentura vs. cestovní kancelář
Nejprve je potřeba vysvětlit dva pojmy, které působí totožně – cestovní kancelář a cestovní agentura. Je mezi nimi totiž velký rozdíl, který bude hrát zásadní roli ve vašem výběru. Zatímco cestovní kancelář má vlastní nabídku zájezdů, které sama pořádá, na stránkách cestovních agentur najdete mnoho nabídek různých cestovních kanceláří pohromadě.
Níže v tabulce uvádíme příklady těch nejznámějších cestovních agentur, které najdete v našem srovnání, ale také cestovních kanceláří pro objasnění, co je agentura, a co samostatná CK.
Typ | Specifika | Příklady |
Cestovní agentura | – Přeprodává zájezdy od CK
– Širší výběr zájezdů – Prostředník mezi vámi a kanceláří, se kterou vyrazíte na zájezd |
Invia.cz, eTravel.cz, TravelPortal.cz, Dovolená.cz, Zájezdy.cz, Sdovolená.cz,… |
Cestovní kancelář | – Pořadatel a organizátor vlastních zájezdů
– Má spíše menší nabídku, často specializovanou |
Čedok, Exim Tours, CK Fischer, České kormidlo, CK Blue Style, CK Alexandria, Livingstone, Victoria, Čebus,… |
Cestovní kanceláře
Cestovní kanceláře samotné zájezdy organizují a pořádají. S jednou z nich tedy na zájezd vyrazíte. Často se specializují na nějakou konkrétní oblast nebo určitý typ dovolené, nabídka proto bývá velmi omezená. Kancelář od agentury poznáte jednoduše tak, že v jejím názvu často stojí hojně užívaná zkratka CK.
Cestovní agentury
Cestovní agentura zájezdy přeprodává od cestovních kanceláří. Má s nimi smlouvu a za každý zájezd dostane určitou provizi. Nemusíte se bát, ceny stejného zájezdu u cestovní kanceláře a cestovní agentury se přesto nijak neliší, což bývá ošetřeno garancí stejné ceny. Agentury by zájezdy neměly nikdy prodávat dráž.
Výhodou je hlavně mnohonásobně širší nabídka, protože cestovní agentury obvykle sdružují nabídku několika desítek až stovek cestovních kanceláří, a tak si můžete vybrat ze zájezdů i míst všeho druhu, pokud vám nezáleží na tom, s jakou CK nakonec pojedete. Pozitivem bývají i přehledné filtry a porovnání, co která cestovní kancelář nabízí. Pokud se rozhodnete pro nějaký zájezd, vše řešíte pouze s cestovní agenturou. A právě jim se na této stránce věnujeme.
Vlastnosti cestovních agentur
Cestovní agentury spojuje několik vlastností, díky kterým mohou být dostupnější a uživatelsky přívětivější. Jedná se o tato kritéria:
- Kamenné pobočky – Vše se dá dnes vyřídit z pohodlí domova. Nejen pro nutnosti „papírování“ se ale hodí, aby měla cestovní agentura kamennou pobočku ve vašem dosahu. Nezapomeňte zkontrolovat její otevírací dobu.
- Zákaznická podpora – Pří výběru zájezdu z domu se hodí, aby cestovní agentura nabízela zákaznickou podporu, a to ideálně skrz chat, telefon i e-mail. I zde si zkontrolujte, ve které hodiny je dostupná.
- Uživatelské prostředí – Na webu agentury byste měli mít možnost filtrovat zájezdy podle co možná nejvíce parametrů (destinace, doprava, ubytování, strava,…).
Kamenné pobočky
V dnešní době se dá v podstatě všechno vyřídit online. Pokud ale preferujete zajít si na pobočku a vše zařídit klasicky, fyzicky, vybírejte takovou cestovní agenturu, která tuto službu umožňuje. Některé totiž fungují pouze online, jiné jsou jen ve větších městech a další najdete téměř kdekoliv po celé republice.
Výhodou nákupu online je časová nenáročnost a rychlost. Někteří zákazníci si ale můžou být jistější, když vidí, komu peníze dávají, mohou se zeptat na všechny důležité otázky a chtějí si nechat od někoho zkušenějšího poradit.
Kromě rozmístění kamenných poboček vybrané cestovní agentury se zaměřte také na jejich otevírací dobu, možnosti platby (hotově/kartou) a případně i nabídku doplňkového prodeje.
Zákaznická podpora
Pokud raději vybíráte zájezdy z pohodlí domova, bude se vám jistě hodit možnost obrátit se na zákaznickou podporu v případě, budete-li potřebovat s něčím pomoct, poradit a podobně. Ta může být trojího typu:
- Podpora přes online chat
- Podpora přes telefon
- Podpora přes e-mail
Podpora přes online chat a telefon nabízí nejrychlejší komunikaci, protože probíhá živě, v reálném čase a s okamžitou odezvou. Specialista na druhém konci se navíc vždy po nějakou dobu věnuje jen a pouze vám, můžete s ním konzultovat i více věcí, postupně se doptávat a podobně. V tomto případě si však pohlídejte pracovní dobu zákaznické podpory, zřídkakdy je nonstop.
Rozhodnete-li se agenturu kontaktovat e-mailem, může její odpověď trvat i několik dní, při naléhavých situacích proto nedoporučujeme na tuto možnost spoléhat. Zákaznická podpora je v případě online chatu a e-mailu vždy zdarma, v případě komunikace přes telefon si ale podmínky raději ověřte u každé agentury.
Uživatelské prostředí
Aby bylo vyhledávání zájezdů co nejpohodlnější, je důležité, aby stránky cestovní agentury byly pokud možno co nejvíce uživatelsky přívětivé. To znamená, aby byly přehledně uspořádané, aby poskytovaly možnost vyhledávání, snadno dohledatelné kontakty, a především možnosti filtrace zájezdů.
Filtrace se hodí v případě, máte-li na výběr zájezdu několik specifických požadavků, popřípadě přesně víte, kdy a kam chcete jet. Cestovní agentury většinou umožňují filtrovat zájezdy podle:
- typu zájezdu
- destinace
- termínu
- počtu dní
- dopravy
- stravy
- úrovně ubytování
- vybavení ubytování
- ceny
Dále to může být také podle různých dalších, konkrétních filtrů. U dovolených u moře například vzdálenost hotelu od pláže, poskytování animačních programů a tak dále.
Tip: Co se týče jednotlivých kritérií ideálního zájezdu, těm jsme se podrobněji věnovali v článku Tipy pro výběr dovolené.
Nabízené zájezdy
Každá cestovní agentura má smlouvu s jinými cestovními kancelářemi. Čím více kanceláří pod sebou má, tím je samozřejmě nabídka rozmanitější. Proto je dobré vybrat si agenturu, která přeprodává zájezdy od co nejvíce kanceláří.
Dalo by se říci, že každá cestovní agentura nabízí zájezdy všeho druhu a snad do všech destinací. Agentury se totiž na rozdíl od cestovních kanceláří nespecializují na určitou oblast nebo druh dovolené.
Zájezdy často bývají rozděleny do mnoha kategorií podle typu nebo destinace, což může pomoci s prvotním rozhodnutím a výběrem. Bývá to například exotické dovolené, poznávací zájezdy, pobytové zájezdy, zájezdy po Česku, Eurovíkendy, zimní a jiné dovolené, plavby, relaxační dovolené, dovolené s dětmi a podobně. Některé agentury dokonce umožňují vytvoření zájezdu na míru.
Akční nabídky
Většina zájezdů není zrovna nejlevnější záležitostí, a proto každý jistě ocení nějakou slevu. Obecně platí, že nejlevnější zájezdy nakoupíte dlouho před dobou odjezdu, nebo naopak úplně na poslední chvíli. Jednotlivé akční nabídky si nyní probereme podrobněji.
First minute
First minute zájezdy se obvykle začínají prodávat na podzim a tyto slevy končí s koncem roku, případně začátkem ledna. Pokud plánujete nákup dovolené v jiném ročním období než v létě, pak zájezdy s touto slevou začněte hledat třičtvrtě až půl roku dopředu.
Jestliže si tedy můžete naplánovat dovolenou několik měsíců dopředu, zkuste využít této nabídky a možná se vám podaří ušetřit i pár tisíc korun. Nabídka v tomto případě bývá navíc velmi široká.
Last minute
Pokud máte možnost rozhodnout se pár dní dopředu, vzít si volno v práci a ihned odcestovat, pak pro vás bude ideální Last minute sleva. Jedná se o zájezdy, které se neprodaly, nebo je někdo odřekl na poslední chvíli, a bývají výrazně levnější. Jestli víte, že chcete vycestovat, ale je vám jedno kam, pak nekupujte zájezd dopředu, ale počkejte na aktuální nabídky pár dní před odjezdem.
Tip: Dejte si pozor na marketingové tahy cestovních agentur, které rády pojmy jako First minute a Last minute využívají až moc často, i přes to, že na zájezdech neušetříte. Například dovolená s odjezdem za 3 měsíce rozhodně není Last minute, i když na takové nabídky občas narazíte. Pokud chcete zájezd s opravdu velkou slevou, čekejte až do poslední chvíle.
Recenze zákazníků
Než objednáte zájezd, přečtěte si recenze na hotel, ve kterém se chystáte ubytovat. Zkuste si najít aktuální fotografie, projít si hodnocení i u jiných cestovek nebo třeba na Bookingu či webové stránce Tripadvisor. Úvodní fotografie se totiž může lišit od skutečnosti mílovými kroky.
Je dobré si také přečíst recenze na cestovní kancelář, se kterou vyrazíte. Cestovní agentura zájezd pouze zprostředkovává, a přestože může být vyzkoušená a ověřená, to, že nenastanou problémy s cestovní kanceláří, vám nikdo nezaručí.
Zkuste si tedy zjistit nějaké informace od návštěvníků, kteří s vybranou cestovkou v minulosti cestovali nebo raději zvolte větší a známější cestovní kancelář, u které víte, že s ní nešlápnete vedle. Nejvíce informací bývá přímo u recenzí pod vybraným zájezdem nebo na různých diskuzních fórech.
Ceny zájezdů
Dovolená je samozřejmě také otázkou ceny. Stanovte si dopředu rozpočet, kolik jste za zájezd ochotni dát, ten pomůže s výběrem zájezdu asi nejvíce. Většina agentur nabízí možnost filtrování dle ceny, můžete tedy zadat maximální částku a prohlížet si pouze finančně dostupné dovolené.
Obvykle je cena, kterou nabízí cestovní agentura, stejná jako cena nabízená cestovní kanceláří. To si jednoduše ověříte tak, že cestovní agentura nabízí garanci stejné ceny. Někdy se ale kvůli velké konkurenci může stát, že je cena u cestovní agentury dokonce nižší než v CK. U ověřených agentur se nemusíte obávat, že by se cena nějak navyšovala a agentura si nechávala část peněz pro sebe. Je totiž financována z provizí cestovních kanceláří.
Myslete na to, že cena za zájezd obvykle není konečná. Budete potřebovat nějaký obnos na drobné nákupy, suvenýry, výlety a stravu. Proto není na škodu si pořádně zjistit, co který zájezd obsahuje. Některé mají totiž v ceně i dopravu a stravu, jiné však nikoli. Cena se také značně liší s termínem.
Jak za dovolenou ušetřit?
Ušetřit můžete, pokud dovolenou koupíte v akční nabídce, nebo vyrazíte mimo hlavní sezonu. Na památky, které chcete navštívit, si obvykle můžete zakoupit vstupenku dopředu. Nejen, že bude možná levnější, ale zároveň nebudete muset trpět dlouhé čekání ve frontě.
Pokud si zakoupíte All inclusive, budete mít veškeré jídlo a pití po celou dobu dovolené zdarma. Zájezd tak bude logicky dražší, ale pokud sečtete dodatečné náklady na stravování, možná zjistíte, že ve výsledku spíše ušetříte. Samozřejmě se pak ale ochudíte o možnost zkoušet místní restaurace a kavárny, popřípadě jídla na tržnicích a v ulicích.
Administrativní náležitosti
Poté, co u zvolené cestovní kanceláře vyberete vysněný zájezd, čeká na vás nějaké to papírování. Z tohoto hlediska je důležité připravit se na:
- Podpis smlouvy – Nezapomeňte si všechny údaje pečlivě zkontrolovat i pro případ pozdějších problémů.
- Pojištění – Důrazně doporučujeme zařídit si pojištění na cesty do zahraničí a zkontrolovat, že je pojištěná také zvolená agentura nebo kancelář, a to proti úpadku.
- Možné storno – Podmínky si stanovuje konkrétní cestovní kancelář, nikoli agentura, ta zájezd jen zprostředkovává.
Podpis smlouvy
Zájezd máte vybraný, peníze připravené, stačí už jen podepsat smlouvu a začít se těšit. Než závěrečný dokument podepíšete, případně odešlete a zaplatíte, překontrolujte si ještě jednou všechny údaje, jako je rok narození, celé jméno a číslo pasu. Na základě těchto údajů totiž budou vystavené letenky či další dokumenty, objednané ubytování, a s korekcí by mohl být problém.
Zároveň také zkontrolujte, že je uvedené správné letovisko, hotel nebo apartmán a zapsán každý požadavek, na kterém jste se dohodli. Pokud vám totiž bylo něco slíbeno ústně a nemáte informaci písemně, v případě problémů se nebudete mít na co odkázat. Ač se na první pohled může zdát, že jde o pouhé detaily, pomůže vám to předejít komplikacím, které mohou nastat.
Je potřeba počítat i s tím, že první a poslední den z vaší dovolené je vyhrazený na cestu a bývá to tak psané i ve smlouvách. Do destinace tedy můžete přijet až navečer a naopak ji opouštět brzy ráno.
Pojištění
Pokaždé, když vyrážíte někam do zahraničí, je dobré se na cestu pojistit. Nikdy nevíte, co se může stát. Ani to, že cestujete do zemí v rámci Evropské unie, neznamená, že máte ve všech členských zemí zajištěné lékařské ošetření.
Pojištění pro sebe
Cestovní agentury standardně nabízí možnost pojistit se u nich. Můžete jejich nabídkou odmítnout a pojistit se sami u vaší vlastní pojišťovny či kterékoliv jiné. Záleží jen na vás, co vám vyhovuje nejlépe. Cestovní agentury ale obvykle nabízejí pojištění za zvýhodněnou cenu.
Dobré je zakoupit také pojištění odpovědnosti, které často bývá v balíčku spolu s cestovním pojištěním. Bude se hodit v případě, že něco rozbijete anebo zničíte. Je jedno, jak se to stalo, pojišťovna vše do určité částky proplatí.
Další užitečnou investicí může být pojištění storna zájezdu. Zejména pokud kupujete zájezd opravdu dlouho dopředu, může se stát, že budete muset zájezd z nějakého důvodu zrušit. Díky tomuto pojištění se nemusíte obávat, že by cestovní agentura peníze nevrátila.
Pojištění cestovní agentury
Pokud chcete mít jistotu, že je vámi vybraná cestovní agentura pojištěná, není na škodu nechat si předložit certifikát o pojištění proti úpadku, který by vám na vyžádání měli zaměstnanci ukázat. Z tohoto certifikátu můžete zjistit, u které pojišťovny je agentura pojištěná a do kdy pojištění platí. Pokud si chcete být jistější, doporučujeme výběr některé z větších agentur či cestovních kanceláří.
Storno zájezdu
I když to je asi to poslední, na co chcete při plánování dovolené myslet, není na škodu se připravit na všechny možné situace. Život si prostě nenaplánujete, a tak se může stát, že před odjezdem na dovolenou například onemocníte, nebo dojde k jiným závažnějším problémům, kvůli kterým budete nuceni ji zrušit. Zvláště v případě, kdy se jedná o dražší zájezd nebo dovolenou, byste měli myslet i na možnost stornování už z jakéhokoliv důvodu.
Myslete na to, že o storno podmínkách rozhoduje sama cestovní kancelář, která zájezd pořádá, nikoli agentura. Cestovní kancelář si většinou naúčtuje různé poplatky za storno zájezdu. Před zaplacením se tak nezapomeňte o těchto podmínkách informovat a případně se zeptejte i na možnost pojištění storna zájezdu.
Jak postupovat při nespokojenosti
Pokud se stane, že budete se zájezdem z nějakého zásadního důvodu nespokojení, nebude dodržená smlouva nebo se sliby budou výrazně vzdalovat od reality, pak můžete zájezd reklamovat. Je potřeba jednat rychle a reklamaci ve formě doporučeného dopisu podat do devadesáti dnů od návratu, samozřejmě čím dříve, tím lépe.
Abyste měli nárok na odškodnění, popište co nejpodrobněji situaci a reklamaci doplňte o další dokumenty, jako třeba potvrzení od delegáta, fotografie a podobně. Cestovní agentura potom bude mít třicet dnů na vyjádření a vyjádření svého stanoviska k situaci. Podrobné informace o tom, jak správně sepsat reklamaci, najdete například na této stránce.
Většině problémů a nepříjemnostem se ovšem dá předejít. Stačí si pořádně ověřovat informace, v případě nejasností kontaktovat cestovní agenturu a doptat se na podrobnosti, nebo projít různá fóra o hodnocení návštěvníků, kteří byli na stejné dovolené, na jakou se chystáte.
Kritéria pro výběr dovolené
Kromě výběru samotné cestovní agentury či kanceláře jsou podstatná i kritéria volby ideálního zájezdu. V této kapitole vám poradíme, kdy je nejlepší na dovolenou vyrazit, na jaké typy zájezdů můžete obecně narazit či jaké destinace jsou nejvíce populární. Tipům pro výběr dovolené se ale zvlášť a podrobněji věnuje tento článek.
Kdy vyrazit na dovolenou
Kdy je nejlepší vyrazit na dovolenou? Záleží samozřejmě na vašich časových možnostech a destinaci, do které se chystáte. Pokud nemáte děti a nejste tedy závislí na prázdninách, zkuste vyrazit mimo hlavní sezonu. Na zimní dovolenou vyrazte v prosinci nebo v lednu, na letní naopak v červnu nebo až v září. Vyhnete se tak davům a jako další bonus vás mile překvapí nižší ceny oproti hlavní sezóně.
Než zakoupíte zájezd do vybrané destinace, zkuste se podívat na statistiky počasí v daném měsíci, zjistit, kolik v místě bývá obvykle stupňů, zda nejedete do oblasti, kde bude v plánovanou dobu právě období dešťů a podobně. Počasí se sice objednat nedá, ale často můžete předejít nepříjemnostem, které vyplývají z pouhé neinformovanosti.
Typy zájezdů
Trávíte dovolenou raději aktivně nebo preferujete odpočinek na pláži? Pro každého je ideální něco jiného, a z tohoto důvodu jsou v nabídce různé typy zájezdů.
- Poznávací – Poznávání historie, místní kultury a kuchyně. Pokud chcete naplnit volné dny poznáním života v jiných končinách a něčemu novému se naučit, pak vás jistě zaujmout poznávací zájezdy.
- Rekreační – Máte povinností až nad hlavu a v rámci dovolené si chcete hlavně odpočinout, opálit se a užít si slané vody a sluníčka? Pak si vyberte nějaký z rekreačních zájezdů, kde se o vás postarají a vy si budete moci užívat zasloužené volno.
- Sportovní nebo aktivní – Sportovcům, kteří neradi polehávají na gauči nebo pláži, se jistě bude zamlouvat aktivní dovolená. Je jen na vás, zda vyberete zimní lyžování, letní turistiku, lezení po skalách či třeba sjíždění řek na raftech.
Oblíbené destinace
Přestože v posledních letech Češi čím dál častěji volí exotickou dovolenou, mezi nejčastěji navštěvovaná místa stále patří Evropské země. Pokud váháte, kam vycestovat, můžete se inspirovat třeba těmito destinacemi (Zdroj: TripAdvisor):
Chorvatsko
Mezi neoblíbenější země stále patří Chorvatsko. Ročně sem vycestuje téměř milion Čechů. Je tu oproti jiným evropským destinacím poměrně levno, i když ceny za poslední roky prudce stoupají. Výhodou je i poloha, díky které se do země dostanete relativně pohodlně autem nebo autobusem. Moře je čisté a obvykle se domluvíte i svým rodným jazykem. Na většině míst jsou kamenité pláže, takže pokud cestujete s malými dětmi, je třeba s tímto faktem počítat.
Tip: Pokud máte možnost, navštivte zemi mimo letní prázdniny, města a pláže nebudou tolik přelidněné a vy si užijete Chorvatsko trochu jinak.
Itálie
Itálie je vhodná jak na letní, tak i zimní dovolenou. Můžete vyrazit lyžovat nebo na turistiku do Alp, odpočívat na pláž nebo poznávat historická města. Dalším bonusem je pak gastronomie. Právě italská kuchyně totiž patří mezi světově nejoblíbenější.
Tip: Jestli se chystáte do této jižní země s dětmi, navštivte některý z velkých zábavních parků. V Itálii jich najdete hned několik. Jejich návštěva vám například může zpříjemnit dlouhé cestování autem, kdy si v jednom z parků dáte pauzu.
Slovensko
Mezi nejnavštěvovanější státy stále patří i sousední Slovensko. Mnoho lidí tu má část své rodiny a jiní chtějí poznat krásy bratrské země. Velice oblíbené jsou Vysoké Tatry, a to jak v létě, tak i v zimě. Za turistikou se vyplatí vyrazit například i do Slovenského ráje, který skrývá mnoho přírodních krás.
Tip: Slovenský národ dodržuje spoustu tradic, zkuste navštívit nějaké jejich slavnosti. Uvidíte folklorní představení a budete moci vyzkoušet i tradiční slovenskou kuchyni a vyhlášený alkohol.
Řecko
V Řecku najdete kamenité i písčité pláže, města s historickými památkami a krásnými bílými domky. Není náhodou, že většina katalogů má na přední obálce fotku právě z Řecka. Protože je země o hodně jižněji než Česká republika, bývá tam v letních měsících velké teplo. Pokud tato vedra nemáte zrovna v lásce, zkuste na dovolenou vyrazit už v květnu, nebo naopak v září.
Tip: Řecko má spoustu ostrovů, které stojí za to navštívit. Krásný je například ikonický Santorini, který má díky svému sopečnému původu pláže s černým pískem.
Egypt
Luxusní hotely, přívětivé ceny a africké teploty, takový je Egypt. Pokud toužíte po dovolené v lepším hotelu s All inclusive, po potápění a pozorování podmořského světa, nebo chcete navštívit zajímavé památky mimo Evropu, pak bude Egypt jednou z vhodných variant.
Tip: Na tržnici v Egyptě zkuste smlouvat. Často se vám tak produkt podaří zakoupit i o půlku levněji.
Rakousko
Nepatříte mezi povaleče na pláži a hledáte místo pro dovolenou, kterou můžete trávit aktivněji? Pak se nabízí Rakousko. Díky své krásné přírodě a vysokým horám je vhodné jak v létě na turistiku, tak v zimě na lyžování. Vykoupat se můžete v horských jezerech, kterých je v zemi spousta.
Tip: Místo hotelu si zarezervujte apartmán na nějakém z místních statků. Zažijete tu pravou horskou atmosféru a možná od domácích dostanete i domácí mléko, máslo nebo třeba marmeládu.
Španělsko
Španělsko je o něco dražší destinací, což ale vyrovnává svými službami. Najdete zde výbornou kuchyni, ve které dominují mořské plody. Jde o zemi plnou historických památek, krásných pláží a pěkné přírody.
Tip: Pokud se nechystáte primárně k moři za koupáním a opalováním, navštivte Španělsko v jarních nebo podzimních měsících. Mírnější počasí vám tak umožní výlety po okolí, které v létě kvůli vysokým teplotám nejspíš omezíte.
Turecko
Další oblíbenou destinací je Turecko. Je vhodné hlavně pro lidi, kteří dávají přednost pobytu s All inclusive, luxusním hotelům s bazény a rozlehlým plážím. Turecko je ovšem v poslední době považováno za poměrně nebezpečné, a pokud se sem rozhodnete vycestovat, držte se raději dále od syrských hranic.
Tip: Turecko nepatří do Evropské unie, takže místo občanského průkazu budete potřebovat cestovní pas, který musí být platný ještě pět měsíců po vašem návratu. Proto si platnost raději dopředu zkontrolujte, případně si zažádejte o nový doklad.
Bulharsko
Bulharsko má dlouhé písčité pláže a poměrně nízké ceny, díky čemuž je oblíbené hlavně u rodin s dětmi a lidí, kteří dávají přednost dovolené ve větším hotelovém komplexu s bazénem a programem All inclusive.
Tip: Bulhaři vyjadřují souhlas zavrtěním hlavy a přikyvování u nich znamená nesouhlas. Mějte toto na paměti, ať předejdete nedorozumění.
Francie
Oblíbenou destinací je i Francie. A to jak na poznávání historických měst, tak i lyžování, nebo slunění na pláži. Tato destinace je také ideální na různé cyklovýlety nebo surfování. Za ochutnávku jistě stojí místní vína a sýry. Ceny jsou o dost vyšší než v Česku, s čímž je nutné počítat.
Tip: Francouzi často neradi mluví anglicky. Zkuste se naučit alespoň pár základních francouzských frází, místní k vám potom budou přívětivější.
Další tipy na oblíbené destinace jsme pro vás zpracovali v samostatném článku Kam na dovolenou? Nejlepší destinace dle recenzí.
Cestování v době pandemie koronaviru
Oblíbené cestování v uplynulých letech značně omezila pandemie koronaviru a opatření jednotlivých států, které se k ní vážou. Mnoho destinací má své specifické podmínky ke vstupu a situace se navíc neustále mění. Pokud tedy plánujete vyrazit někam za hranice, určitě sledujte oficiální stránky ministerstva zahraničí, kde se dozvíte aktuální informace.
Na ztížené podmínky cestování zareagovaly už i cestovní agentury a některé z nich nabízejí různá pojištění, která vám zajistí klid i během pandemie. Vždy si ale pečlivě prostudujte, co kryjí a jaké podmínky vás čekají, pokud například vybraná země zakáže vstup turistům na území. Značná část cestovních agentur vám také zajistí například potřebné testování k dovolené zdarma.
Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti
Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.