Porovnání a recenze
cestovních agentur

Autor: Michaela Černá

Poslední aktualizace: Duben 2019

Vítěz srovnání

Invia

Hodnocení: 95,7 %

V našem porovnání jsme se podrobně věnovali největším a nejoblíbenějším cestovním agenturám v České republice. Naším cílem je ušetřit váš čas a usnadnit práci i rozhodování ve výběru té nejlepší cestovní agentury, přes kterou chcete zakoupit vysněnou dovolenou.

Nejstěžejnější pro nás byl počet cestovních kanceláří, se kterými má daná agentura smlouvu a přeprodává jejich zájezdy. Čím větší počet kanceláří, tím je i širší nabídka zájezdů a vy máte pestřejší volbu. Důležitý byl i počet poboček agentur. Přestože každá nabízí možnost nákupu zájezdu online, je spousta lidí, kteří dávají přednost nákupu na místě, papírové smlouvě a klasickému podpisu. Důležitým hlediskem byly také recenze hotelů ke každému zájezdu, které pomohou zájemcům utvořit si obrázek o ubytování i celé dovolené.

V další fázi jsme se věnovali zákaznické podpoře, která se může hodit hlavně v případě, že se rozhodnete zakoupit zájezd online a budete s něčím potřebovat poradit, nebo se zeptat na nějaký potřebný detail. Zjistili jsme, které agentury nabízí online chatovací okénko, telefonní podporu nebo email a také pracovní dobu, ve které jsou schopni okamžitě reagovat.

Neopomněli jsme ani uživatelské prostředí a především možnost filtrace. Pokud totiž znáte alespoň nějaký požadavek pro vaši cestu, je jednodušší vyfiltrovat pouze odpovídající zájezdy a vybírat z vyhovující nabídky. Pokud si chcete přečíst více informací jak cestovní agenturu vybírat, nebo získat pár zajímavostí a doporučení k cestování, pak si přečtěte i následující článek, který vám odpoví na ty nejzásadnější otázky.


Pořadí Vzhled Název produktu Základní hodnocení
(max. 10)
Hodnocení podpory
(max. 10)
Hodnocení uživatelského prostředí
(max. 10)
Celkové
hodnocení
Přehled
zájezdů

1.

Invia

8,9

9,8

10,0

95,7 %

2.

eTravel.cz

7,6

9,0

10,0

90,4 %

3.

TravelPortal.cz

7,4

9,5

10,0

90,0 %

4.

Dovolená.cz

8,3

8,0

10,0

86,8 %

5.

Zájezdy.cz

7,0

7,3

10,0

81,3 %

6.

Sdovolená.cz

5,8

5,3

10,0

71,7 %

Údaj

Invia

eTravel.cz

TravelPortal.cz

Dovolená.cz

Zájezdy.cz

Sdovolená.cz

Celkové hodnocení

95,7 %

90,4 %

90,0 %

86,8 %

81,3 %

71,7 %

Počet cestovních kanceláří v nabídce 

342

70

97

300

181

75

Počet poboček 

130

66

22

10

4

0

Recenze hotelů 

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Papírový katalog zájezdů 

Ano

Ne

Ano

Ne

Ne

Ne

Prodej letenek 

Ano

Ano

Ne

Ano

Ne

Ne

Rezervace hotelu 

Ne

Ne

Ne

Ano

Ne

Ne

Údaj

Invia

eTravel.cz

TravelPortal.cz

Dovolená.cz

Zájezdy.cz

Sdovolená.cz

Celkové hodnocení

95,7 %

90,4 %

90,0 %

86,8 %

81,3 %

71,7 %

Podpora přes online chat 

Ano

Ano

Ano

Ne

Ne

Ne

Podpora přes telefon 

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Ne

Podpora přes email 

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Pracovní doba podpory 

7:00 - 22:00

8:00 - 16:30

7:00 - 21:00

Nonstop

7:00 - 20:00

Neuvedeno

Filtrování podle destinace 

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Filtrování podle dopravy 

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Filtrování podle místa odjezdu 

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Filtrování přesného termínu 

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Filtrování přibližného termínu 

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Filtrování podle ceny 

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Filtrování přesného počtu dní 

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Filtrování orientačního počtu dní 

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Filtrování podle stravy 

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Filtrování podle typu zájezdu 

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Další filtry 

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano


Recenze Invia

Recenze Invia

1. místo - Vítěz testu 2019

Hodnocení: 95,7 %

Invia je největší námi srovnávanou cestovní agenturou a v podstatě ji není co vytknout. Přeprodává zájezd dohromady od 342 cestovních kanceláří a máte s ní jistotu odjezdu na dovolenou nebo vrácení peněz v případě, že by se něco pokazilo. Každá nabídka zájezdu obsahuje velké množství recenzí od předchozích návštěvníků a velice příjemná je i online zákaznická podpora s dlouhou pracovní dobou.


Recenze eTravel.cz

Recenze eTravel.cz

2. místo

Hodnocení: 90,4 %

Agentura eTravel.cz je jedna z menších námi srovnávaných cestovních agentur. Přeprodává zájezdy od 70 cestovních kanceláří a kromě toho, že funguje online, má ještě 66 poboček. Je ideální na vyhledávání zájezdů, u kterých znáte maximální finanční částku, jež chcete do dovolené vložit, ale nemáte vybranou konkrétní destinaci. Má kratší dobu online podpory a to pouze od osmi ráno do půl páté odpoledne.


Recenze TravelPortal.cz

Recenze TravelPortal.cz

3. místo

Hodnocení: 90,0 %

TravelPortal.cz je jednou z menších námi srovnávaných cestovních agentur. Přeprodává zájezdy od 79 cestovních kanceláří a má dvaadvacet kamenných poboček. Jednou z předností agentury je možnost vyhledávání zájezdů podle počasí, které v určitou dobu v destinacích obvykle panuje. Nabízí také další klasické filtry a jeho uživatelské prostředí je pro návštěvníky přívětivé.


Recenze Dovolená.cz

Recenze Dovolená.cz

4. místo

Hodnocení: 86,8 %

Dovolená.cz je cestovní agentura, která patří majiteli Student Agency, díky čemuž nabízí i různé výhody, jako třeba doprava na letiště zdarma nebo možnost parkování zdarma na vybraných letištích po dobu dovolené. Přeprodává zájezdy celkem od 300 českých i německých cestovních kanceláří a patří mezi jednu z největších cestovních agentur v našem srovnání.


Recenze Zájezdy.cz

Recenze Zájezdy.cz

5. místo

Hodnocení: 81,3 %

Zájezdy.cz je jedna z větších námi srovnávaných cestovních agentur. Přeprodává zájezdy od 181 českých cestovních kanceláří, ale i přes velké množství zájezdů má pouze čtyři kamenné pobočky. Mezi hlavní výhody patří pojištění proti úpadku cestovní kanceláře, takže máte zaručené, že buď na dovolenou odjedete, nebo vám agentura vrátí peníze.


Recenze Sdovolená.cz

Recenze Sdovolená.cz

6. místo

Hodnocení: 71,7 %

Sdovolená.cz je odlišná od všech ostatních námi srovnávaných cestovních agentur. Nepřeprodává zájezdy, ale pouze filtruje dovolené podle vašich nastavených požadavků. Výhodou může být přímá komunikace přímo se zaměstnanci vybrané cestovní kanceláře. Nabídka zájezdů je o něco nižší a vzhled webových stránek dost jednoduchý, ale méně přehledný a navíc zastaralý ve srovnání s ostatními agenturami.

Jak vybrat cestovní agenturu

 1. Cestovní agentura vs. Cestovní kancelář
 2. Jak je to s cenami přeprodávaných zájezdů
 3. Nabízené zájezdy
 4. Pobočky cestovních agentur
 5. Akční nabídky
 6. Kdy vyrazit na dovolenou
 7. Ceny
 8. Pojištění
 9. Recenze
 10. Podpis smlouvy
 11. Jak postupovat při nespokojenosti
 12. Typy zájezdů
 13. Oblíbené destinace

Kdo by se netěšil na dovolenou. Jenže týdnu volna a pohody často předchází dlouhé zařizování a starosti. Pokud neradi cestujete na vlastní pěst a dáte přednost zájezdu, se kterým vám pomůže cestovka, jste na správné adrese. Ať už preferujete válení se na pláži u moře, výlet po horách nebo poznávání nových měst a míst, cestovní agentury pro vás najdou spoustu možností, ze kterých si můžete vybrat. A nemusí jít nutně pouze o exotické zájezdy, mnoho kanceláří a agentur se specializuje i na krásy České republiky.

Přijet na místo a začít si užívat dovolenou je to, po čem touží každý z nás. Pokud se chcete vyhnout rozčarování a nepříjemnému překvapení, pak je výběr správné agentury, která zajistí vše tak, jak slibuje, a prodává zájezdy pouze od ověřených cestovních kanceláří. My jsme vám pro zjednodušení sepsali rady a tipy, jak vybrat cestovní agenturu, u které si zájezd koupíte.

1. Cestovní agentura vs. Cestovní kancelář

Nejprve je potřeba vysvětlit dva pojmy – cestovní kancelář a cestovní agentura. Je mezi nimi totiž velký rozdíl, který bude hrát zásadní roli ve vašem výběru.

Cestovní kancelář

Cestovní kanceláře zájezdy organizují a pořádají. Nabízení určité zájezdy, které sami zprostředkují. Často se specializují na nějakou oblast nebo určitý typ dovolené. Nabídka bývá často velmi omezená.

Cestovní agentura

Cestovní agentura zájezdy přeprodává od cestovních kanceláří. Má s nimi smlouvu a za každý zájezd dostane určitou provizi. Ceny stejného zájezdu u cestovní kanceláře a cestovní agentury se nijak neliší. Agentury zájezdy neprodávají nikdy dráž. Výhodou je hlavně velká nabídka, protože cestovní agentury pod sebou mají obvykle několik desítek až stovek cestovních kanceláří, a tak si můžete vybrat ze zájezdů i míst všeho druhu. Pozitivem bývají i přehledné filtry a porovnání, co která cestovní kancelář nabízí. Pokud se rozhodnete pro nějaký zájezd, vše řešíte pouze s cestovní agenturou.

2. Jak je to s cenami přeprodávaných zájezdů

Obvykle je cena, kterou nabízí cestovní agentura, stejná jako cena nabízená cestovní kanceláří. Někdy se ale kvůli velké konkurenci může stát, že je cena u cestovní agentury dokonce nižší. U ověřených agentur se nemusíte obávat, že by se cena nějak navyšovala a agentura si nechávala část peněz pro sebe. Je totiž financována z provizí cestovních kanceláří.

3. Nabízené zájezdy

Každá cestovní agentura má smlouvu s jinými cestovními kancelářemi. Čím víc kanceláří pod sebou má, tím je samozřejmě nabídka rozmanitější. Proto je dobré vybrat si agenturu, která přeprodává zájezdy od co nejvíce kanceláří.

Dalo by se říci, že každá cestovní agentura nabízí zájezdy všeho druhu do všech destinací. Agentury se totiž na rozdíl od cestovních kanceláří nespecializují na určitou oblast nebo druh dovolené.

4. Pobočky cestovních agentur

V dnešní době se dá v podstatě všechno vyřídit online. Pokud ale preferujete zajít si na pobočku a vše zařídit klasicky, vybírejte takovou cestovní agenturu, která tuto službu umožňuje. Některé totiž fungují pouze online, jiné jsou jen ve větších městech a další najdete téměř kdekoliv po celé republice.

Výhodou nákupu online je časová nenáročnost a rychlost. Někteří si ale můžou být jistější, když vidí, komu peníze dávají, mohou se zeptat na všechny důležité otázky a chtějí si nechat od někoho zkušenějšího poradit.

5. Akční nabídky

Většina zájezdů není zrovna nejlevnější záležitost, a proto každý jistě ocení nějakou slevu. Obecně platí, že nejlevnější zájezdy nakoupíte dlouho před dobou odjezdu nebo naopak úplně na poslední chvíli.

First minute

First minute zájezdy se obvykle začínají prodávat na podzim a tyto slevy končí ke konci prosince, případně začátkem ledna. Pokud plánujete nákup dovolené v jiném ročním období než v létě, pak zájezdy s touto slevou začněte hledat třičtvrtě až půl roku dopředu. Pokud si tedy můžete naplánovat dovolenou několik měsíců dopředu, zkuste využít této nabídky a možná se vám podaří ušetřit i pár tisíc korun.

Last minute

Pokud máte možnost rozhodnout se pár dní dopředu, vzít si volno v práci a odcestovat, pak pro vás bude ideální last minute sleva. Jedná se o zájezdy, které se neprodaly, nebo je někdo odřekl na poslední chvíli a bývají výrazně levnější. Jestli víte, že chcete vycestovat, ale je vám jedno kam, pak nekupujte zájezd dopředu, ale počkejte na aktuální nabídky pár dní před odjezdem.

6. Kdy vyrazit na dovolenou

Kdy je nejlepší vyrazit na dovolenou? Záleží samozřejmě na vašich časových možnostech a destinaci, do které se chystáte. Pokud nemáte děti a nejste tedy závislí na prázdninách, zkuste vyrazit mimo hlavní sezonu. Na zimní dovolenou vyrazte v prosinci nebo v lednu, na letní naopak v červnu nebo až v září. Vyhnete se tak davům a jako další bonus vás mile překvapí nižní ceny oproti hlavní sezóně.

Než zakoupíte zájezd do vybrané destinace, zkuste se podívat na statistiky počasí v daném měsíci, zjistit, kolik v místě bývá obvykle stupňů, zda nejedete do oblasti, kde bude v plánovanou dobu právě období dešťů a podobně. Počasí se sice objednat nedá, ale často můžete předejít nepříjemnostem, které vyplývají z pouhé neinformovanosti.

7. Ceny

Dovolená je samozřejmě také otázkou ceny. Stanovte si dopředu nějaký budget, který jste za zájezd ochotni dát. Většina agentur nabízí možnost filtrování ceny, můžete tedy zadat maximální částku a prohlížet si pouze finančně dostupné dovolené.

Myslete na to, že cena za zájezd obvykle není konečná. Budete potřebovat nějaký obnos na drobné nákupy, suvenýry, výlety a stravu. Proto není na škodu si pořádně zjistit, co který zájezd obsahuje. Některé mají totiž v ceně už i pár výletů a stravu. Pokud si zakoupíte all inclusive, budete mít veškeré jídlo a pití po celou dobu dovolené zdarma. Zájezd tak bude logicky dražší, ale pokud sečtete dodatečné náklady na stravování, možná zjistíte, že ve výsledku spíše ušetříte. Samozřejmě se pak ale ochudíte o možnost zkoušet místní restaurace a kavárny, popřípadě jídla na tržnicích a v ulicích.

Ušetřit můžete, pokud dovolenou koupíte v akční nabídce, nebo vyrazíte mimo hlavní sezonu. Na památky, které chcete navštívit, si obvykle můžete zakoupit vstupenku dopředu. Nejen, že bude možná levnější, ale zároveň nebudete muset trpět dlouhé čekání ve frontě.

8. Pojištění

Pokaždé když vyrážíte někam do zahraničí, je dobré se na cestu pojistit. Nikdy nevíte, co se může stát. To, že cestujete do zemí v rámci Evropské unie neznamená, že máte ve všech členských zemí zajištěné lékařské ošetření. Je tedy potřeba pojistit se při každém výjezdu do cizí země.

Pojištění pro sebe

Cestovní agentury standartně nabízí možnost pojistit se u nich. Můžete jejich nabídkou odmítnout a pojistit se sami u vaší vlastní pojišťovny či kterékoliv jiné. Záleží jen na vás, co vám vyhovuje nejlépe. Cestovní agentury ale obvykle nabízí pojištění za zvýhodněnou cenu.

Dobré je zakoupit také pojištění zodpovědnosti, které často bývá v balíčku spolu s cestovním pojištěním. Bude se hodit v případě, že něco rozbijete anebo zničíte. Je jedno, jak se to stalo, pojišťovna vše do určité částky proplatí.

Další užitečnou investicí může být pojištění storna zájezdu. Zejména pokud kupujete zájezd opravdu dlouho dopředu, může se stát, že budete muset zájezd z nějakého důvodu zrušit. Díky tomuto pojištění se nemusíte obávat, že by cestovní agentura peníze nevrátila.

Pojištění cestovní agentury

Pokud chcete mít jistotu, že je vámi vybraná cestovní agentura pojištěná, není na škodu nechat si předložit certifikát o pojištění proti úpadku, který by vám na vyžádání měli ukázat. Z tohoto certifikátu můžete zjistit, u které pojišťovny je agentura pojištěná a do kdy pojištění platí. Pokud si chcete být jistější, doporučujeme výběr některé z větších agentur či cestovních kanceláří.

9. Recenze

Než objednáte zájezd, přečtěte si recenze na hotel, ve kterém se chystáte ubytovat. Zkuste si najít aktuální fotografie, projít si hodnocení i u jiných cestovek nebo třeba na Bookingu či webové stránce Tripadvisor. Úvodní fotografie se totiž může lišit od skutečnosti mílovými kroky.

Je dobré si také přečíst recenze na cestovní kancelář, se kterou vyrazíte. Cestovní agentura zájezd pouze zprostředkovává, a přestože může být vyzkoušená a ověřená, to, že nenastanou problémy s cestovní kanceláří, vám nikdo nezaručí. Zkuste si tedy zjistit nějaké informace od návštěvníků, kteří s vybranou cestovkou v minulosti cestovali nebo raději zvolte větší a známější cestovní kancelář, u které víte, že s ní nešlápnete vedle. Nejvíce informací bývá přímo u recenzí pod vybraným zájezdem nebo na různých diskuzních fórech.

10. Podpis smlouvy

Zájezd máte vybraný, peníze připravené, stačí už jen podepsat smlouvu a začít se těšit. Než závěrečný dokument podepíšete, případně odešlete a zaplatíte, překontrolujte si ještě jednou všechny údaje jako je rok narození, celé jméno a číslo pasu. Na základě těchto údajů totiž budou vystavené letenky či další dokumenty, objednané ubytování a mohl by s tím být velký problém.

Zároveň také zkontrolujte, že je uvedené správné letovisko, hotel nebo apartmán a zapsán každý požadavek, na kterém jste se dohodli. Pokud vám totiž bylo něco slíbeno ústně a nemáte informaci písemně, v případě problémů se nebudete mít na co odkázat. Ač se na první pohled může zdát, že jde o pouhé detaily, pomůže vám to předejít komplikacím, které mohou nastat.

Je potřeba počítat i s tím, že první a poslední den z vaší dovolené je vyhrazený na cestu a bývá to tak psané i ve smlouvách.

11. Jak postupovat při nespokojenosti

Pokud se stane, že budete se zájezdem z nějakého zásadního důvodu nespokojení, nebude dodržená smlouva nebo se sliby budou výrazně vzdalovat od reality, pak můžete zájezd reklamovat. Je potřeba jednat rychle a reklamaci ve formě doporučeného dopisu podat do devadesáti dnů od návratu, ale samozřejmě čím dříve, tím lépe. Abyste měli nárok na odškodnění, popište co nejpodrobněji situaci a doplňte o další dokumenty, jako třeba potvrzení od delegáta, fotografie a podobně. Cestovka potom bude mít třicet dnů na vyjádření a navržení jistého stanoviska k situaci.

Většině problémů a nepříjemnostem se ovšem dá předejít. Stačí si pořádně ověřovat informace, v případě nejasností kontaktovat cestovní agenturu a doptat se na podrobnosti, nebo projít různá fóra o hodnocení návštěvníků, kteří byli na stejné dovolené, na jakou se chystáte.

12. Typy zájezdů

Trávíte dovolenou raději aktivně nebo preferujete odpočinek na pláži? Pro každého je ideální něco jiného a z tohoto důvodu jsou v nabídce různé typy zájezdů.

Poznávací

Poznávání historie, místní kultury a kuchyně. Pokud chcete naplnit volné dny poznáním života v jiných končinách a něčemu novému se naučit, pak vás jistě zaujmout poznávací zájezdy.

Rekreační

Máte povinností až nad hlavu a v rámci dovolené si chcete hlavně odpočinout, opálit se a užít si slané vody a sluníčka? Pak si vyberte nějaký z rekreačních zájezdů, kde se o vás postarají a vy si budete moci užívat zasloužené volno.

Sportovní

Aktivním sportovcům, kteří neradi polehávají na gauči nebo pláži se jistě bude zamlouvat aktivní dovolená. A je jen na vás, zda vyberete zimní lyžování, letní turistiku nebo třeba lezení po skalách či třeba sjíždění řek na raftech.

13. Oblíbené destinace

Přestože v posledních letech Češi stále častěji volí exotickou dovolenou, mezi nejčastěji navštěvovaná místa stále patří Evropské země. Pokud váháte, kam vycestovat, můžete se inspirovat třeba těmito destinacemi (Zdroj: TripAdvisor).

Chorvatsko

Mezi neoblíbenější země stále patří Chorvatsko. Ročně sem vycestuje téměř milion Čechů. Je tu oproti jiným evropským destinacím poměrně levno, i když ceny za poslední roky prudce stoupají. Výhodou je i poloha, kdy se do země dostanete poměrně pohodlně autem nebo autobusem. Moře je čisté a obvykle se domluvíte i svým rodným jazykem. Na většině míst jsou kamenité pláže, takže pokud cestujete s malými dětmi, je třeba s tímto faktorem počítat.

Tip: Pokud máte možnost, navštivte zemi mimo letní prázdniny, města a pláže nebudou tolik přelidněná a vy si užijete Chorvatsko trochu jinak.

Itálie

Itálie je vhodná jak na letní, tak i zimní dovolenou. Můžete vyrazit lyžovat nebo na turistiku do Alp, odpočívat na pláž, nebo poznávat historická města. Dalším bonusem je pak gastronomie. Právě Italská kuchyně totiž patří mezi nejoblíbenější.

Tip: Jestli se chystáte do této jižní země, doporučujeme navštívit nějakou z místních restaurací.

Slovensko

Mezi nejnavštěvovanější státy stále patří i sousední Slovensko. Mnoho lidí tu má část své rodiny a jiní chtějí poznat krásy bratrské země. Velice oblíbené jsou Vysoké Tatry, a to jak v létě, tak i v zimě.

Tip: Slovenský národ dodržuje spoustu tradic, zkuste navštívit nějaké jejich slavnosti. Uvidíte folklorní představení a budete moci vyzkoušet i tradiční slovenskou kuchyni a vyhlášený alkohol.

Řecko

V Řecku najdete kamenité i písčité pláže, města s historickými památkami a krásnými bílými domky. Není náhodou, že většina katalogů má na přední obálce fotku právě z Řecka. Protože je země o hodně jižněji než Česká republika, bývá tam v letních měsících velké teplo. Pokud tyto vedra nemáte zrovna v lásce, zkuste na dovolenou vyrazit už v květnu nebo naopak v září.

Tip: Řecko má spoustu ostrovů, které stojí za to navštívit. Krásný je například Santorini, který má díky svému sopečnému původu pláže s černým pískem.

Egypt

Luxusní hotely, přívětivé ceny a africké teploty, takový je Egypt. Pokud toužíte po dovolené s all inclusive, po potápění se a pozorování podmořského světa, nebo chcete navštívit zajímavé památky mimo Evropu, pak bude Egypt jednou z vhodných variant.

Tip: Na tržnici zkuste smlouvat. Často se vám tak produkt podaří zakoupit i o půlku levněji.

Rakousko

Nepatříte mezi povaleče na pláži a hledáte místo pro dovolenou, kterou můžete trávit aktivněji? Pak se nabízí Rakousko. Díky své krásné přírodě a vysokým horám je vhodné jak v létě na turistiku, tak v zimě na lyžování. Vykoupat se můžete v horských jezerech, kterých je v zemi spousta.

Tip: Místo hotelu si zarezervujte apartmán na nějakém z místních statků. Zažijete tu pravou horskou atmosféru a možná od domácích dostanete i domácí mléko, máslo nebo třeba marmeládu.

Španělsko

Španělsko je o něco dražší, což ale vyrovnává svými službami. Najdete zde výbornou kuchyni, ve které dominují mořské plody. Jde o zemi plnou historických památek, krásných pláží a pěkné přírody.

Tip: Pokud se nechystáte primárně k moři za koupáním a opalováním, navštivte Španělsko v jarních nebo podzimních měsících. Mírnější počasí vám tak umožní výlety po okolí, které v létě kvůli vysokým teplotám omezíte.

Turecko

Další oblíbenou destinací je Turecko. Je vhodné hlavně pro lidi, kteří dávají přednost pobytu s all inclusive, luxusním hotelům s bazény a dlouhým a širokým plážím. Turecko je v poslední době poměrně nebezpečné a pokud se sem rozhodnete vycestovat, držte se raději dále od syrských hranic.

Tip: Turecko nepatří do Evropské unie, kromě občanského průkazu budete potřebovat také pas, který musí být platný ještě pět měsíců po vašem návratu. Proto si platnost raději dopředu zkontrolujte a případně si nechejte udělat nový doklad.

Bulharsko

Bulharsko má dlouhé písčité pláže a poměrně nízké ceny, díky čemuž je oblíbené hlavně u rodin s dětmi a lidí, kteří dávají přednost dovolené ve větším hotelovém komplexu s bazénem a programem all inclusive.

Tip: Bulhaři vyjadřují souhlas zavrtěním hlavy a přikyvování u nich znamená nesouhlas. Mějte toto na paměti, ať přejdete nedorozumění.

Francie

Oblíbenou destinací je i Francie. A to jak na poznávání historických měst, tak i lyžování, nebo slunění na pláži. Tato destinace je také ideální na různé cyklovýlety nebo surfování. Za ochutnávku jistě stojí místní vína a sýry. Ceny jsou o dost vyšší než v Česku, s čímž je nutné počítat.

Tip: Francouzi často neradi mluví anglicky. Zkuste se naučit alespoň pár základních francouzských frází, místní k vám potom budou přívětivější.


Požité zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Cestovn%C3%AD_agentura

http://www.cestovni-pojisteni.eu/seznam-pojistenych-cestovnich-kancelari

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/csu-chorvatsko-bylo-i-loni-nejoblibenejsi-destinaci-cechu/1743514

 

Jak vám pomohl tento článek? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Cestovní agentury
Průměrné hodnocení 4.2 z 86 hlasů