Jak vybrat cestovní fén
Nákup cestovního fénu by u produktu tohoto typu měl začít tím nejzásadnějším. A tím je pochopitelně velikost a ergonomie tohoto přístroje. Následovat bude volba správného příkonu, možnost nastavení teploty a stupně foukání.
Přihlížet musíte i k takovým detailům, jakými jsou délka přívodního kabelu a způsob ovládání. Při výběru cestovního fénu neopomínejte ani na poskytované funkce nebo možnost dokoupení nejrůznějších nástavců.
Nakonec nebude chybět ani zmínka o základním čištění a orientační pořizovací ceně.
Pokud hledáte srovnání klasických fénů, najdete jej na této stránce. V dalším srovnání jsme se věnovali také příbuzným kulmofénům, které kombinují vlastnosti fénu a běžné kulmy na vlasy. Přehled produktů určených pro dokonalou péči o vlasy jsme doplnili i o test žehliček na vlasy.
Ušetřit místo v zavazadle vám při cestování, může pomoci také mnoho praktických vychytávek. Ať už se jedná o miniatury kosmetických přípravků nebo menstruační kalíšek, při balení budete rádi za každý centimetr, který tím ušetříte.
Velikost a ergonomie
Vaším odrazovým můstkem se stane velikost cestovního fénu. Musíte si uvědomit, k jakým účelům si tento produkt pořizujete. Tím je pochopitelně cestování. Důraz by měl být kladen hlavně na skladnost fénu. To znamená minimální rozměry a hmotnost. Jedině tak zaručíte, že fén vám v cestovním kurzu nebude zabírat příliš místa.
Opomíjet nesmíte ani na ergonomii. V ideálním případě bude mít cestovní fén skládací rukojeť. Tu po stisku vhodného ovládacího prvku přivřete k samotnému tělu fénu a tím docílíte minimálních rozměrů. Na trhu jsou pochopitelně i cestovní fény neskládací. U nich je pak řešena úspora místa v zavazadle celkovým minimalistickým designem.
Z této kapitoly si odneste jediné, a to skladnost, skladnost a skladnost.
Příkon
I přesto, že je cestovní fén malý, nezapomínejte na jeho příkon. Ten prezentuje nejenom velikost odebírané energie z elektrické sítě, ale především samotný výkon. Jednotka příkonu je prezentována ve wattech pod zkratkou „W“. V tomto případě funguje velice snadné pravidlo. Čím vyšší příkon bude cestovní fén mít, tím rychleji dojde k vysušení vašich vlasů.
Příkon cestovního fénu započíná na hodnotě kolem 850 W. Ty nejvýkonnější cestovní fény mají příkon až 2 000 W. Nutno podotknout, že s narůstajícím příkonem roste také cena cestovního fénu.
Nastavení teploty a stupeň foukání
Každý člověk disponuje trochu odlišným typem vlasů. Pokud chcete svým vlasům dopřát ten největší komfort i při cestování, rozhodně zapomeňte na jednorázové a „hloupé“ cestovní fény s jedinou rychlostí a bez možnosti regulace teploty.
Právě regulace teploty vám zaručí, že vlasy budete vysoušet tím nejšetrnějším způsobem. Například pro vysoušení vlasů využijete nižších teplot, aby nedocházelo k jejich poškozování, lámání a podobně. Na druhou stranu, když budete chtít tvarovat nějaký specifický účes, vsadíte na horký vzduch.
Také rychlost foukání je přizpůsobena odlišným typům vlasů. Někdy přijde vhod jemné a lehké foukání, jindy si potřebujete vlasy vyfoukat silným vzduchem. Právě proto jsou vybrané modely cestovních fénů vybaveny regulací rychlosti foukání. Obvykle to bývá v podobě dvou nebo tří stupňů.
Délka kabelu a ovládání
Zapomínat byste pochopitelně neměli ani na takové detaily, jakými jsou například délka přívodního kabelu. Ta pro vás může být celkem limitující, když se třeba ubytujete na místě, kde je zrcadlo vzdáleno od nejbližší zásuvky. I k takovým parametrům přihlížejte. Na trhu lze zakoupit cestovní fény s délkou kabelu od 1,5 do 3 metrů. Vzhledem k tomu, že kabel lze velice snadno stočit, tak vám jeho delší provedení nezabere v cestovní kufru příliš místa.
U cestovního fénu si všímejte i ovládacích prvků. Nejčastěji jsou používána posuvná tlačítka, která vykazují oproti jakýmkoliv jiným regulátorům daleko větší pevnost a tím pádem i životnost. V závislosti na výbavě vámi vyhlédnutého cestovního fénu můžete narazit na několik funkčních prvků. Třeba pro regulaci teploty, rychlosti vzduchu, pro okamžitý přísun studeného vzduchu a podobně.
Funkce
Vzhledem k tomu, že cestovní fény nabývají menších velikostí, často jsou ochuzeny o většinu funkcí velkých domácích fénů. Přesto můžete i u těchto produktů počítat alespoň s tím nejzákladnějším. Vhod by vám mohly přijít určitě dvě níže uváděné funkce.
- Ionizátor – Proces ionizace je velice přínosný a chrání vaše vlasy před zbytečným lámáním. A to tak, že při sušení je vlasům dodávána určitá vlhkost. To má vliv nejenom na jejich celkovou ochranu, ale také na rychlejší efekt při vysoušení.
- Studený vzduch – Po jediném stisknutí tlačítka začne z cestovního fénu vycházet pouze studený vzduch. Jeho působení na vlasy má také značný vliv. Slouží především pro fixaci vytvořeného účesu a přispívá k celkové hebkosti vlasů.
Nástavce
I když při cestování velice často bojujete s nedostatkem místa, ani cestovní fény vás neochudí o možnost vzít si se sebou některou z často používaných koncovek neboli nástavců. Ty svým způsobem rozšiřují možnosti fénování. I na cestovní fén budete schopni nasadit některý z těchto nástavců.
- Difuzér – Pokud máte vlnité vlasy, bude difuzér ideální volbou právě pro vás. Tento nástavec je totiž schopen vytvořit ještě větší efekt vlnitých vlasů. U rovných vlasů přispívá alespoň k decentnímu zakroucení.
- Koncentrátor – S pomocí tohoto nástavce mnohdy označovaného jako tvarovací nástavec budete schopni směřovat vzduch do vámi vybraného místa. K tomu přispívá zúžená a široká koncovka. Teplý vzduch se nerozptyluje všude kolem, ale fouká na jedno místo. Často je využíván při vysoušení vlasů přes hřeben.
Čištění cestovního fénu
Cestovní fén rozhodně nevyžaduje žádnou náročnou očistu, jak by si mohl někdo myslet. Pokud takový produkt využíváte často, měli byste mu dopřát alespoň jednou za měsíc adekvátní péči. Ta obvykle spočívá v otření celého těla fénu navlhčeným hadříkem. Pokud má vámi zvolený model nějaké odnímatelné části, můžete je sejmout a také očistit. Do jakéhokoliv rozdělávání cestovního fénu se rozhodně nepouštějte. Maximálně vyndejte mřížku pro nasávání vzduchu a tento prostor vyčistěte suchým štětcem. Čistění provádějte vždy, když máte fén odpojený od elektrické sítě.
Cena
Pořizovací náklady cestovního fénu se hodně liší v tom, jakou kvalitu si chcete dopřát. Velkou roli zde hrají především funkce a také samotné provedení, včetně výsledného vzhledu. Vybírat si určitě můžete z přemíry dostupných značek na současném trhu. Je to například Philips, Braun, Sencor, Remington, Rowenta, ETA, ECG a mnohé další.
Cena do 300 Kč
Už od ceny 200 Kč můžete zakoupit ty nejlevnější modely cestovních fénů. Nutno podotknout, že nemůžete počítat s příliš velikou kvalitou. Většina modelů nebude mít ani skládací rukojeť, takže příliš značné úspory místa v cestovním zavazadla určitě nedosáhnete.
Cena od 300 Kč do 1 000 Kč
Ve výčtu cestovních fénů se začnou objevovat modely s vyšším příkonem kolem 1 500 W až 1 800 W. Volit můžete dvou rychlostí i tří rychlostí varianty. Takové modely cestovních fénů budou mít délku přívodního kabelu až 1,8 metru.
Cena od 1 000 Kč do 3 000 Kč
Tuto cenovou kategorii by šlo označit jako cestovní fény pro náročnější zákazníky. Důraz je kladený na originální vzhled, vysoký příkon až 2 200 W, funkce jako je ionizace, ergonomická rukojeť a maximální skladovatelnost.
Cena nad 3 000 Kč
Ti nejnáročnější sáhnou po cestovních fénech minimalistického vzhledu a těch nejlepších parametrů. Mnohdy jde o profesionální modely, které používají kadeřnice v rámci své cestovní výbavy. Takovým výrobkům už opravdu nic nechybí a jejich cena může dosahovat hranice až 10 000 Kč.