Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších chemických WC

Aktualizováno:
Červenec 2021

Stavíte nový dům a zatím v něm chybí přívod vody a odpad pro toaletu? Rádi byste trochu zvýšili komfort ve své staré chatě, ale nemáte prostor pro umístění klasického záchodu? Naštěstí se nemusíte spokojit se suchými záchody někde uprostřed zahrady. Moderní doba má totiž lék na všechno…

A tak přišla s chemickými toaletami, které toho ke svému fungování příliš mnoho nepotřebují. Stačí jen trochu vody se speciálním přípravkem a nemusíte přemýšlet, kam s nahromaděnými fekáliemi. Odpadá tak potřeba namáhavě a draze táhnout odpad do míst, kde trávíte jen několik dnů nebo týdnů v roce. Stejně tak ulehčí i starším nebo imobilním rodinným příslušníkům.

Zájem o chemické toalety neustále roste. I proto výrobci neotálejí a neustále přicházejí s novými a novými modely. Abyste se v tom všem neztratili, rozhodli jsme se pro vás připravit následující článek. Seznámíme vás v něm s přehledem nejvýznamnějších kritérií pro výběr a chybět nebude ani tradiční přehled cen.


Nejlepších 10 chemických WC dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze Thetford Porta Potti Qube 365
Thetford Porta Potti Qube 365 96 %
Počet recenzí: 142
2 800 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze Campingaz 20L Portable Toilet
Campingaz 20L Portable Toilet 90 %
Počet recenzí: 26
2 500 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze Thetford Porta Potti Qube 145
Thetford Porta Potti Qube 145 94 %
Počet recenzí: 27
1 800 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze Thetford Porta Potti Qube 165
Thetford Porta Potti Qube 165 94 %
Počet recenzí: 54
2 000 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze Thetford Porta Potti Qube 345
Thetford Porta Potti Qube 345 95 %
Počet recenzí: 7
3 100 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze Thetford C402-X
Thetford C402-X Zatím nehodnoceno 15 600 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze BRANQ WC kbelík 22l P1306
BRANQ WC kbelík 22l P1306 97 %
Počet recenzí: 17
500 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze Thetford Porta Potti Excellence Excellence
Thetford Porta Potti Excellence Excellence 99 %
Počet recenzí: 8
3 800 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze Separett Villa 9000 - separační toaleta
Separett Villa 9000 - separační toaleta 73 %
Počet recenzí: 4
23 700 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze Thetford C260 C263-CS
Thetford C260 C263-CS Zatím nehodnoceno 13 600 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat chemické WC

Víte, co si pod pojmem chemické WC vlastně představit? Přeci jen se stále jedná o poněkud neznámý pojem, o čemž svědčí i menší množství nabízených modelů. I to je důvodem, proč věnujeme dvě úvodní kapitoly přehledům základních informací. Seznámíme vás s tím, jak chemické záchody fungují, kam se hodí a co od nich můžete očekávat.

Během samotného nákupu vás čeká výběr vhodného typu chemického WC. Nepodceňujte ani objem odpadní nádrže, kterou jistě nechcete vyprazdňovat zbytečně často. Pohodlí je určeno rozměry toalety, její hmotností a nosností. Vždy se dobře zamyslete nad tím, kdo ji bude využívat. V neposlední řadě sáhněte po vhodném systému splachování a informujte se, zda výrobce nabízí náhradní díly. Někteří z nich mají totiž tendenci prodávat své modely bez dodatečného servisu.

Poslední kapitolu tradičně věnujeme cenovému okénku a výjimku neučiníme ani tentokrát. Několik desítek dostupných chemických toalet jsme rozdělili do tří cenových intervalů podle toho, jak vysokou sumu na jejich pořízení potřebujete.

Kam se hodí?

Je jasné, že pokud žijete v bytě nebo plně vybaveném rodinném domě, asi nad pořízením chemické toalety dlouze přemýšlet nebudete. Chemické WC skvěle poslouží v chatách, srubech, rozestavěných domech – zkrátka všude tam, kde je instalace klasické toalety z nejrůznějších důvodů vyloučena. První zařízení tohoto typu se používala v letadlech, odkud se následně rozšířila i do běžných domácností.

Máte v domácnosti špatně pohyblivého člena rodiny? Zvažte nákup přenosné chemické toalety, která mu zcela jistě ulehčí. V neposlední řadě se postupně prosazují i cestovní zařízení, která poslouží zejména tehdy, plánujete-li delší pobyt v širé přírodě a nechce se vám chodit někam do křoví.

Jak funguje?

Možná se teď ptáte, jak vlastně chemické záchody fungují a co se děje s jejich obsahem. Princip je poměrně jednoduchý. Toaleta se skládá ze dvou nádob, na nichž je umístěno sedátko. Horní nádoba slouží jako zásobník vody ke splachování, spodní tvoří nádrž na odpad. K fekáliím je nutno pravidelně přilévat speciální chemii, která je rozkládá a efektivně eliminuje zápach. Manipulace s odpadem je následně bezriziková.

Obezřetní buďte hlavně v otázce toaletního papíru. Rozkladová chemie si totiž s tím klasickým neporadí, takže vám nezbude nic jiného, než jej házet do speciální nádoby. Elegantní a nákladnější řešení spočívá v rozložitelných toaletních papírech.

Typ

Jak již předcházející kapitola napověděla, chemické toalety nacházejí uplatnění v řadě případů. Proto se lze na pultech obchodů setkat hned se dvěma základními typy podle mobility:

  • pevně zabudované chemické WC – větší objem nádoby na odpad, snadnější údržba, možnost připojení k odpadu, vyšší cena
  • přenosné chemické WC – nižší objem nádoby, náročnější údržba, nemožnost připojení k odpadu, nižší cena.

Oba systémy fungují na shodném principu s jediným rozdílem – pevně zabudovaná chemická toaleta je robustnější a lze ji připojit ke klasickému odpadu. Vzhledem k tomu, že hlavní výhoda chemických záchodů spočívá v jejich mobilitě, nelze se divit mnohem vyšší oblibě a nabídce přenosných modelů.

Bez ohledu na zvolený typ si dávejte pozor na odpovídající umístění. Toaleta se musí nacházet v dobře zateplené místnosti, kde teplota neklesá pod nulu. Jinak může dojít k jejímu zamrznutí, odkud již není daleko k úplnému roztržení.

Objem odpadní nádrže

Obáváte se nutnosti častého vyprazdňování nádoby na odpad? Potom se během nákupu dobře podívejte na její objem. Logicky vybírejte podle počtu osob, které budou toaletu využívat. Standardně se tento parametr pohybuje okolo 18 litrů, na trhu však naleznete i větší, a naopak menší modely. Berte také na vědomí fakt, že kromě fekálií bude do nádrže stékat také voda použitá při splachování.

Rozměry

Máte problém se na toaletě udržet? S největší pravděpodobností jste při nákupu podcenili kontrolu rozměrů zvolené toalety. Velikost se obvykle liší podle typu – přenosná zařízení bývají logicky menší než pevně zabudované toalety. Šířka se obecně pohybuje mezi 35 a 45 cm, hloubka potom v rozmezí 42–60 centimetrů. Při výběru se řiďte tělesnými proporcemi největšího uživatele toalety.

Možná se to na první pohled nezdá, ale vyplatí se myslet i na výšku chemického záchodu, která přímo ovlivňuje pohodlí. Velký důraz na tento parametr klaďte zejména tehdy, pokud budou model využívat starší či špatně pohyblivé osoby. Tento velmi důležitý údaj se bohužel dozvíte jen velmi zřídka, neboť jej výrobci neuvádějí. Někdy je tak potřeba osobně se vydat na prohlídku do kamenného obchodu.

Hmotnost a nosnost

Plánujete zařízení často převážet nebo přenášet z místa na místo? Rozhodně neopomeňte prověřit jeho hmotnost. Za jakési optimum se považuje hodnota okolo 5 kilogramů. Pevně zabudované toalety mívají i přes deset kilogramů.

Při nákupu určitě zjišťujte nosnost. Většina výrobců se pohybuje v intervalu 110–300 kg. Obecně platí, že čím větší zátěž toaleta unese, tím kvalitnější její konstrukce je. Snažte se vždy ponechat dostatečnou rezervu, abyste zbytečně nezkracovali životnost výrobku.

Systém splachování

Mezi významná kritéria řadíme také systém splachování toalety. V současné době se na trhu setkáte se třemi základními variantami:

  • měchový mechanismus – měch ve tvaru harmoniky, nižší cena, kratší životnost, obtížnější ovládání
  • pístový mechanismus – vyšší cena, delší životnost, snadnější ovládání
  • elektronická pumpa – nejvyšší cena, automatické ovládání.

Náhradní díly

Každý výrobek se občas rozbije a bohužel ani chemické toalety nejsou žádnou výjimkou. Proto si ještě před zaplacením konkrétního modelu dobře ověřte, zda jeho výrobce nabízí náhradní díly. Mnozí se totiž o jejich produkci nestarají, a tak vám nezbude nic jiného než toaletu vyhodit. Obvykle se vyplatí sáhnout po výrobku pocházejícím z dílny renomovaných značek. Nedovolí si hazardovat se svým dobrým jménem a nabízejí poměrně dobře dostupný servis.

Mezi zajímavé náhradní díly patří i nástavba v podobě budky. Z chemického WC tak můžete rázem učinit klasickou kadibudku, která mísu uvnitř chrání před rozmary přírody.

Cena

Obáváte se, že pořízení chemické toalety ukrojí značnou část vašeho rodinného rozpočtu? Opak je pravdou a oproti klasickým mísám ještě ušetříte. Pojďte se nyní společně s námi podívat na výsledky cenové analýzy. Více než osmdesátku nabízených modelů jsme rozčlenili do tří kategorií podle vlastností, které od nich můžete očekávat.

Cena do 2 000 Kč

Nejnižší cenová třída čítá záchody určené pro občasné použití na chatách nebo cestách. Většinu modelů lze pohodlně přenášet z místa na místo, čemuž odpovídají i jejich rozměry a hmotnost. Objem odpadní nádrže se pohybuje okolo 15 litrů, výjimkou však nejsou ani dvacetilitrové kontejnery.

Vybíráte-li v této kategorii, ověřte si opravdu důkladně, zda výrobci nabízejí náhradní díly. Velmi často se zde totiž setkáte s neznačkovými produkty, které firmy vypustí na trh a dále se o jejich osud nestarají.

Cena od 2 000 do 4 000 Kč

Trávíte nemalou část roku na své chatě uprostřed lesů? Nechce se vám tahat přívod vody a odpad, případně to ani není možné? Sáhněte do střední výkonnostní skupiny a zvolte chemickou toaletu, s níž nemusíte nic z toho řešit.

Kromě přenosných modelů můžete zakoupit i toaletu určenou k přímému zabudování. Vyplatí se to zejména tehdy, pokud neplánujete záchod nikam převážet. Objem nádoby se pohybuje od 15 do 20 litrů, což dostačuje na několikadenní provoz. Počítat můžete také s vyšší nosností okolo 200 kilogramů a většími rozměry, které jistě potěší korpulentnější jedince.

Cena nad 4 000 Kč

Jestliže nechcete nic ponechat náhodě a hledáte luxus za všech okolností, připravte si alespoň 4 000 Kč a vybírejte v nejvyšší třídě. Nutno podotknout, že ta nejdražší chemická WC na trhu stojí desetitisíce korun, ale pro běžné použití v domácnosti jsou zbytečná.

Samozřejmostí je objemná nádoba, automatický splachovací systém, odpovídající rozměry a nosnost. Zkrátka všechno, co byste mohli v improvizovaných podmínkách potřebovat.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.6 z 20 hlasů