Víte, co si pod pojmem chemické WC vlastně představit? Přeci jen se stále jedná o poněkud neznámý pojem, o čemž svědčí i menší množství nabízených modelů. I proto v našem článku věnujeme pozornost všem důležitým parametrům. Na co jsme se zaměřili konkrétně?
- Proč koupit kvalitní chemické WC – umožňuje široké využití a zaujme i jednoduchou funkčností. Navíc může mít vysokou kapacitu, špičkové zpracování a obvykle zaručuje i komfort při používání.
- Nevýhody chemických WC – u některých modelů musíte počítat s vyšší pořizovací cenou. Určité toalety mohou mít také menší výšku a rozměry, stejně jako nedostačující nosnost.
- Druhy podle mobility – k dispozici máte pevně zabudovaná a přenosná chemická WC. V prvním případě je lze připojit ke klasickému odpadu, ve druhém se jedná o mobilní zařízení, které může být praktičtější.
- Výběr podle objemu a rozměrů – u prvního parametru je důležité, kolik osob bude chemické WC využívat. Druhý je důležitý především pro starší a špatně se pohybující jedince.
- Důležité parametry – při výběru chemického WC zohledněte rovněž jeho hmotnost a nosnost nebo systém splachování, ale zaměřte se také na dostupnost náhradních dílů.
- Oblíbené značky – jednoznačně nejvíce chemických toalet si lze pořídit od amerického výrobce Thetford. Oblíbené jsou ovšem i produkty Flamma, Stimex, Calter nebo Campingaz.
- Cena – potřebujete-li chemické WC pro občasné použití na chatě či na cestách, postačí vám zařízení do 2 000 Kč. Luxusní produkty mohou ovšem stát i dvakrát více a v nabídce naleznete i mnohem dražší řešení.
- Chemie pro chemická WC – chemie je nedílnou součástí používání daných toalet. K dispozici přitom máte nejen rozkladovou, ale také údržbovou chemii.
Proč koupit kvalitní chemické WC
Zaměřit se na kvalitní chemická WC se určitě vyplatí. Nejenže mohou mít široké využití, ale zároveň zaručují jednoduchou funkčnost, vysokou kapacitu, vysokou kvalitu zpracování i komfort při používání.
- Široké využití – uplatnění je možné v chatách, srubech či rozestavěných domech, ale také při delších pobytech v přírodě. Hodit se může rovněž pro špatně pohyblivého člena rodiny v domácnosti.
- Jednoduchá funkčnost – obsluha chemického WC není náročná, byť musíte k fekáliím pravidelně přilévat speciální chemii a obsahu toalety se samozřejmě i zbavovat.
- Vysoká kapacita – některá chemická WC mají kapacitu přes 20 litrů. Nádobu na odpad tedy nebudete muset tak často zbavovat obsahu, což je praktické.
- Špičkové zpracování – kvalitní chemická WC jsou odolná proti mechanickému poškození, takže zaručují delší životnost. Navíc mívají obecně vyšší nosnost.
- Komfort při používání – podílí se na něm ergonomicky tvarované prkénko, držák toaletního papíru nebo možnost otočit mísu o 90°. Roli ovšem hraje i systém splachování.
Široké využití
Je jasné, že pokud žijete v bytě nebo plně vybaveném rodinném domě, asi nad pořízením chemické toalety dlouze přemýšlet nebudete. Chemické WC skvěle poslouží v chatách, srubech, rozestavěných domech – zkrátka všude tam, kde je instalace klasické toalety z nejrůznějších důvodů vyloučena (Ze zdroje: Pineca.cz). První zařízení tohoto typu se používala v letadlech, odkud se následně rozšířila i do běžných domácností.
Máte v domácnosti špatně pohyblivého člena rodiny? Zvažte nákup přenosné chemické toalety, která mu zcela jistě ulehčí. V neposlední řadě se postupně prosazují i cestovní zařízení, která poslouží zejména tehdy, plánujete-li delší pobyt v přírodě a nechce se vám chodit vykonávat potřebu někam do křoví.
Jednoduchá funkčnost
Možná se teď ptáte, jak vlastně chemické záchody fungují a co se děje s jejich obsahem. Princip je poměrně jednoduchý. Toaleta se skládá ze dvou nádob, na nichž je umístěno sedátko. Horní nádoba slouží jako zásobník vody ke splachování, spodní tvoří nádrž na odpad. K fekáliím je nutno pravidelně přilévat speciální chemii, která je rozkládá a efektivně eliminuje zápach. Manipulace s odpadem je následně bezriziková.
Obezřetní buďte hlavně v otázce toaletního papíru. Rozkladová chemie si totiž s tím klasickým neporadí, takže vám nezbude nic jiného, než jej házet do speciální nádoby. Elegantní a nákladnější řešení spočívá v rozložitelných toaletních papírech.
Vysoká kapacita
Kapacita nádoby na odpad se u chemických WC obecně pohybuje kolem 18 litrů. K dispozici máte i produkty s nižším objemem, které jsou vhodné do menších prostor, na druhou stranu jsou za praktičtější považovány nádoby s vyšším objemem. Mnohá kvalitní chemická WC tak disponují nádobou na odpad s kapacitou nad 20 litrů, takže se nebudete muset tak často zbavovat obsahu, což je praktické např. pro větší rodiny.
Kvalitní zpracování
Kvalitní chemická WC sice bývají dražší, na druhou stranu obvykle zaručují špičkové zpracování, což má kladný vliv na jejich odolnost. Bývají tedy odolná proti mechanickému poškození, tzn. především proti poškrábání. To platí např. pro modely s keramickou vložkou mísy. Takové varianty navíc obvykle zaručují delší životnost. Toalety z kvalitních materiálů přitom obecně mívají vyšší nosnost, což také nemusí být od věci.
Komfort při používání
Komfort na toaletě může být dalším důležitým faktorem. Některá chemická WC tak mají ergonomicky tvarované prkénko, které je pohodlné. V tomto ohledu je nicméně možné zmínit i takové „vychytávky“, jako je držák toaletního papíru nebo možnost otočit mísu o 90°. Na komfort může mít v neposlední řadě vliv i systém splachování. Snadněji se ovládá pístový mechanismus (na rozdíl od měchového), ale nejpraktičtějším řešením je automatická elektrická pumpa.
Nevýhody chemických WC
Chemická WC jsou spojena i s určitými negativy, která sice nemusí být pro mnohé uživatele nijak zásadní, pro další jedince nicméně mohou představovat dosti výraznou komplikaci.
- Vyšší pořizovací cena – některá chemická WC jsou vysoce kvalitní, vizuálně zajímavá a velmi komfortní, na druhou stranu vás mohou vyjít na mnoho tisíc korun.
- Menší výška a rozměry – takové parametry mohou být problematické především pro invalidy a seniory. Méně komfortní však dané toalety zřejmě budou pro většinou uživatelů.
- Nedostačující nosnost – i kvalitní chemická WC často mívají nosnost kolem 120 kilogramů. Ačkoli to bude pro většinu uživatelů plně dostačující, pro někoho se může jednat o komplikaci.
Vyšší pořizovací cena
Nejlevnější chemická WC seženete i za cenu pod 1 500 Kč. Takové modely se ovšem hodí především pro občasné použití na chatách nebo cestách. Vesměs se přitom jedná o přenosné varianty. Dražší naopak bývají WC určená k pevnému zabudování. Finančně náročnější toalety mají sice objemnou nádobu či automatický splachovací systém, na druhou stranu nejdražší modely stojí i několik desítek tisíc korun.
Menší výška a rozměry
Tento zápor neplatí obecně, ale lze na něj narazit i u jinak velmi kvalitních chemických WC. Podle názoru některých uživatelů by totiž mohla být alespoň o několik centimetrů vyšší a rozměrnější. Tyto parametry jsou přitom důležité především pro invalidy a seniory, jež by mohli mít potíže jak s usedáním, tak s následným vstáváním. Vyšší a rozměrnější toaleta však pochopitelně bude komfortnější asi úplně pro všechny uživatele.
Nedostačující nosnost
Nosnost chemických WC se obvykle pohybuje mezi 110 a 300 kilogramy. Tento interval bude pro většinu uživatelů s největší pravděpodobností plně dostačující. Ačkoli v tomto ohledu záleží na kvalitě zpracování, i mnohá nejlépe hodnocená chemická WC mají nosnost „pouze“ kolem 120 kilogramů. Musíme doplnit, že byste toaletu určitě neměli nadměrné zatěžovat, a to ani občas. Může to mít totiž negativní vliv na její životnost.
Druhy podle mobility
Jak již předcházející kapitola napověděla, chemické toalety nacházejí uplatnění v řadě případů. Proto se lze na pultech obchodů setkat hned se dvěma základními typy podle mobility:
- pevně zabudované chemické WC – větší objem nádoby na odpad, snadnější údržba, možnost připojení k odpadu, vyšší cena
- přenosné chemické WC – nižší objem nádoby, náročnější údržba, nemožnost připojení k odpadu, nižší cena.
Oba systémy fungují na shodném principu s jediným rozdílem – pevně zabudovaná chemická toaleta je robustnější a lze ji připojit ke klasickému odpadu. Vzhledem k tomu, že hlavní výhoda chemických záchodů spočívá v jejich mobilitě, nelze se divit mnohem vyšší oblibě a nabídce přenosných modelů.
Bez ohledu na zvolený typ si dávejte pozor na odpovídající umístění. Toaleta se musí nacházet v dobře zateplené místnosti, kde teplota neklesá pod nulu. Jinak může dojít k jejímu zamrznutí, odkud již není daleko k úplnému roztržení.
Výběr podle objemu a rozměrů
Při výběru chemického WC byste se pochopitelně měli zaměřit i na tyto dva parametry, které mají vliv na komfort při samotném používání. Důležité jsou rovněž z hlediska věku a počtu osob, které jej budou využívat.
- Objem odpadní nádrže – standardně mají chemická WC odpadní nádrž o objemu 18 litrů. Existují ovšem i menší, stejně jako větší alternativy.
- Rozměry – šířka se obecně pohybuje mezi 35 a 45 centimetry, hloubka v rozmezí 42 až 60 centimetrů. Důležitá je ovšem rovněž výška, a to především pro starší a špatně pohyblivé osoby.
Objem odpadní nádrže
Obáváte se nutnosti častého vyprazdňování nádoby na odpad? Potom se během nákupu dobře podívejte na její objem. Logicky vybírejte podle počtu osob, které budou toaletu využívat. Standardně se tento parametr pohybuje okolo 18 litrů, na trhu však naleznete i větší, a naopak menší modely. Berte také na vědomí fakt, že kromě fekálií bude do nádrže stékat také voda použitá při splachování.
Rozměry
Máte problém se na toaletě udržet? S největší pravděpodobností jste při nákupu podcenili kontrolu rozměrů zvolené toalety. Velikost se obvykle liší podle typu – přenosná zařízení bývají logicky menší než pevně zabudované toalety. Šířka se obecně pohybuje mezi 35 a 45 centimetrů, hloubka potom v rozmezí 42–60 centimetrů. Při výběru se řiďte tělesnými proporcemi největšího uživatele toalety.
Možná se to na první pohled nezdá, ale vyplatí se myslet i na výšku chemického záchodu, která přímo ovlivňuje pohodlí. Velký důraz na tento parametr klaďte zejména tehdy, pokud budou model využívat starší či špatně pohyblivé osoby. Tento velmi důležitý údaj se bohužel dozvíte jen velmi zřídka, neboť jej výrobci neuvádějí. Někdy je tak potřeba osobně se vydat na prohlídku do kamenného obchodu.
Důležité parametry
Zaměřit byste se měli ještě na několik podstatných vlastností chemických toalet. Patří mezi ně především hmotnost a nosnost, ale také systém splachování a dostupnost náhradních dílů.
- Hmotnost a nosnost – přenosná WC mívají hmotnost kolem 5 kilogramů, toalety určené k pevnému zabudování někdy i přes 10 kilogramů. Nosnost se pohybuje mezi 110 a 300 kilogramy.
- Systém splachování – měchový mechanismu je nejlevnější a obecně nejméně kvalitní. Opačné vlastnosti má pístový mechanismus. Za optimální řešení splachování je ovšem považována elektronická pumpa, byť se jedná o systém nejdražší.
- Náhradní díly – před pořízením chemického WC si prověřte, zda jeho výrobce nabízí náhradní díly. Někdy totiž může dojít k poškození určitých částí toalety.
Hmotnost a nosnost
Plánujete zařízení často převážet nebo přenášet z místa na místo? Rozhodně neopomeňte prověřit jeho hmotnost. Za jakési optimum se považuje hodnota okolo 5 kilogramů. Pevně zabudované toalety mívají i přes 10 kilogramů.
Při nákupu určitě zjišťujte nosnost. Většina výrobců se pohybuje v intervalu 110 až 300 kilogramů. Obecně platí, že čím větší zátěž toaleta unese, tím kvalitnější její konstrukce je. Snažte se vždy ponechat dostatečnou rezervu, abyste zbytečně nezkracovali životnost výrobku.
Systém splachování
Mezi významná kritéria řadíme také systém splachování toalety. V současné době se na trhu setkáte se třemi základními variantami.
Mechanismus | Pozitiva | Negativa |
Měchový mechanismus | měch ve tvaru harmoniky, nižší cena | kratší životnost, obtížnější ovládání |
Pístový mechanismus | delší životnost, snadnější ovládání | vyšší cena |
Elektronická pumpa | automatické ovládání | nejvyšší cena |
Náhradní díly
Každý výrobek se občas rozbije a bohužel ani chemické toalety nejsou žádnou výjimkou. Proto si ještě před zaplacením konkrétního modelu dobře ověřte, zda jeho výrobce nabízí náhradní díly. Mnozí se totiž o jejich produkci nestarají, a tak vám nezbude nic jiného, než toaletu vyhodit. Obvykle se vyplatí sáhnout po výrobku pocházejícím z dílny renomovaných značek jako např. Thetford. Ty si nedovolí hazardovat se svým dobrým jménem a nabízejí poměrně dobře dostupný servis.
Mezi zajímavé náhradní díly patří i nástavba v podobě budky. Z chemického WC tak můžete rázem učinit klasickou kadibudku, která mísu uvnitř chrání před rozmary přírody.
Oblíbené značky
Chemická WC si lze v ČR pořídit v podstatě jen od několika společností. Většina je přitom od výrobce Thetford, nicméně k dispozici máte i produkty dalších oblíbených značek.
- Thetford – americký výrobce, od něhož si lze pořídit desítky rozmanitých chemických toalet. Některé jsou levnější, většinu lze ovšem zařadit mezi dražší produkty. To se na druhou stranu podepisuje na jejich kvalitě.
- Fiamma – italská společnost existující již od roku 1945. Její chemická WC seženete do 2 500 Kč, přesto se jedná o zajímavé vybavení (nejen) na cesty.
- Stimex – nizozemská značka vybavení pro kempování a další volnočasové aktivity. Nabízené chemické toalety velmi dobře snoubí poměr kvalita/cena. Některé jsou přitom extra vysoké.
- Calter – značka vybavení pro outdoorové aktivity patřící pod společnost Rulyt. Pořídit si lze i kvalitní chemická WC za dobrou cenu, ale také praktické příslušenství.
- Campingaz – francouzský výrobce produktů (nejen) pro pobyty v přírodě. Chemická WC s touto značkou mají velmi dobré vlastnosti, spadají ovšem stále do střední cenové kategorie.
Thetford
Thetford je americká značka, která byla založena v roce 1963 v Michiganu. Zaměřuje se na produkty do kuchyně a koupelny, ale k dispozici máte rovněž vybavení pro kempování. Nejvíce chemických WC si koneckonců lze v ČR pořídit jednoznačně právě s touto značkou. Jedná se přitom o rozmanitá zařízení, která se liší typem, rozměry i objemem. Některá mají elektrické splachování. Obecně jde o dražší produkty, z nichž některé mohou dokonce stát přes 20 000 Kč.
Fiama
Italská společnost Fiamma byla založena po konci 2. světové války. Konkrétně v roce 1945. Zaměřuje se přitom na produkty pro obytné vozy, karavany, dodávky a minivany. Najdete mezi nimi i několik chemických WC. K dispozici máte toalety z řady Bi-Pot, které jsou přenosné, lehké (hmotnost pod 5 kg), mají rozmanitý objem odpadní nádoby (11 až 20 l) a opatřeny jsou pístovým mechanismem splachování. Navíc je seženete za cenu do 2 500 Kč.
Stimex
Před více než 30 lety se v Nizozemsku začaly vyvíjet produkty pro kempování a další volnočasové aktivity, a to pod značkou No Nat. Od roku 2010 se nicméně v modernizovaném konceptu prodávají s názvem Stimex. Nabízené chemické toalety přitom velmi dobře snoubí poměr kvalita/cena. Jedná se o přenosné modely, z nichž některé zaujmou extra výškou, a to téměř 45 cm. Hodí se tedy i pro starší a hůře se pohybující osoby.
Calter
Značka Calter patří společnosti Rulty, přičemž představena byla v roce 2015. Pořídit si lze především vybavení pro outdoorové aktivity. Patří mezi ně chemická WC, která opět velmi dobře snoubí poměr kvalita/cena. Jde o přenosné modely, které jsou vyšší a mají i vyšší nosnost (130 kg). Objem se navíc rovná či přesahuje 20 litrů. Pod značkou Calter si je navíc možné pořídit i příslušenství jako např. umyvadla k chemickým toaletám.
Campingaz
Campingaz je francouzská značka, které existuje od roku 1949. Nejprve se soustředila na plynové lahve a vařiče, později začala věnovat pozornost i dalšímu vybavení pro pobyty v přírodě, ale třeba také na lodi. Nabízená chemická WC do třetice velmi dobře snoubí poměr kvalita/cena. Mají dostatečnou výšku (kolem 41 cm) a nosnost (130 kg), přičemž jsou lehké (hmotnost pod 4,5 kg). Opatřeny jsou přitom pístovým mechanismem, což platí i pro produkty Stimex a Calter.
Značka | Specifikace | Cenová kategorie | Které druhy nabízí | Komu značku doporučujeme |
Thetford | Tradiční americká značka produktů do kuchyně, koupelny a pro kempování | Spíše vyšší | Rozmanitá chemická WC, a to jak přenosná, tak k zabudování | Uživatelům, kteří hledají kvalitní produkty a chtějí mít při nákupu skutečně na výběr |
Fiama | Italská společnost vyrábějící vybavení pro obytné vozy, karavany, dodávky a minivany | Nižší | Lehčí přenosná chemická WC s pístovým mechanismem splachování | Uživatelům, kteří shánějí chemické WC za příznivou pořizovací cenu |
Stimex | Nizozemská značka produktů pro kempování a další volnočasové aktivity | Střední | Přenosné toalety, z nichž některé zaujmou extra výškou | Uživatelům, a to včetně těch starších a hůře se pohybujících, kteří hledají chemické WC ve velmi dobrém poměru kvalita/cena |
Calter | Značka společnosti Rulyt, přičemž se jedná o vybavení pro outdoorové aktivity | Spíše střední | Přenosná chemická WC, s vyšším objemem a nosností | Uživatelům, kteří poptávají chemická WC v dobrém poměru kvalita/cena a mají zájem i o příslušenství |
Campingaz | Francouzský výrobce produktů pro pobyty v přírodě, ale třeba také na lodi | Střední | Přenosné toalety s velmi dobrými parametry | Uživatelům, kteří nechtějí při nákupu chemického WC utratit horentní sumy peněz, a přesto žádají kvalitu |
Cena
Obáváte se, že pořízení chemické toalety ukrojí značnou část vašeho rodinného rozpočtu? Opak je pravdou a oproti klasickým mísám ještě ušetříte. Pojďte se nyní společně s námi podívat na výsledky cenové analýzy. Více než osmdesátku nabízených modelů jsme rozčlenili do tří kategorií podle vlastností, které od nich můžete očekávat.
- Cena do 2 000 Kč – chemická WC určená pro občasné použití na chatách nebo na cestách. Obecně bývají menší a lehčí. Obvyklý je rovněž nižší objem (často kolem 15 litrů).
- Cena od 2 000 do 4 000 Kč – ve střední cenové kategorii seženete nejen přenosná chemická WC, ale také modely určené k zabudování. Nádoby bývají rozměrnější, objemnější a mívají i vyšší nosnost.
- Cena nad 4 000 Kč – nejdražší modely mívají objemnou nádobu, automatický splachovací systém, stejně jako větší rozměry a vyšší nosnost. Mohou stát ovšem i pětimístnou částku.
Cena do 2 000 Kč
Nejnižší cenová třída čítá záchody určené pro občasné použití na chatách nebo cestách. Většinu modelů lze pohodlně přenášet z místa na místo, čemuž odpovídají i jejich rozměry a hmotnost. Objem odpadní nádrže se pohybuje okolo 15 litrů, výjimkou však nejsou ani dvacetilitrové kontejnery.
Vybíráte-li v této kategorii, ověřte si opravdu důkladně, zda výrobci nabízejí náhradní díly. Velmi často se zde totiž setkáte s neznačkovými produkty, které firmy vypustí na trh a dále se o jejich osud nestarají.
Cena od 2 000 do 4 000 Kč
Trávíte nemalou část roku na své chatě uprostřed lesů? Nechce se vám tahat přívod vody a odpad, případně to ani není možné? Sáhněte do střední výkonnostní skupiny a zvolte chemickou toaletu, s níž nemusíte nic z toho řešit.
Kromě přenosných modelů můžete zakoupit i toaletu určenou k přímému zabudování. Vyplatí se to zejména tehdy, pokud neplánujete záchod nikam převážet. Objem nádoby se pohybuje od 15 do 20 litrů, což dostačuje na několikadenní provoz. Počítat můžete také s vyšší nosností okolo 200 kilogramů a většími rozměry, které jistě potěší korpulentnější jedince.
Cena nad 4 000 Kč
Jestliže nechcete nic ponechat náhodě a hledáte luxus za všech okolností, připravte si alespoň 4 000 Kč a vybírejte v nejvyšší třídě. Nutno podotknout, že ta nejdražší chemická WC na trhu stojí desetitisíce korun, ale pro běžné použití v domácnosti jsou zbytečná.
Samozřejmostí je objemná nádoba, automatický splachovací systém, odpovídající rozměry a nosnost. Zkrátka všechno, co byste mohli v improvizovaných podmínkách potřebovat.
Cena | Co obvykle nabízí | Co obvykle nenabízí | Pro koho se hodí |
Do 2 000 Kč | Chemická WC vhodná občasné použití na chatách nebo cestách | Luxusnější toalety s velkým objemem, vysokou nosností a většími rozměry | Pro uživatele, kteří hledají spíše menší a lehčí toaletu, za níž neutratí příliš peněz |
Od 2 000 do 4 000 Kč | Toalety, které jsou vhodné i pro časté používání v průběhu roku | Modely, které se hodí spíše jen pro občasné použití | Pro uživatele, kteří hledají chemické WC v dobrém poměru kvalita/cena |
Nad 4 000 Kč | Luxusní chemická WC s objemnou nádobou, automatickým splachovacím systémem či většími rozměry a vyšší nosností | Toalety příliš se nehodící pro seniory a špatně se pohybující osoby | Pro uživatele, kteří hledají vysoce kvalitní a luxusní modely bez ohledu na pořizovací cenu |
Chemie pro chemická WC
Výše už jsme narazili na to, že existuje něco jako rozkladová chemie, bez které by chemická WC nemohla dost dobře fungovat. Aktuálně si ovšem můžete pořídit dva typy chemie:
- rozkladová chemie – pro provoz chemického WC je naprosto nezbytná, nalévá se do nádrže na odpadní vodu a má za úkol rozpustit výkaly a odstranit zápach, dávkování by se přitom mělo řídit podle velikosti nádrže
- údržbová chemie – přidává se do nádržky na vodu a slouží k dezinfekci, případně k provonění toalety, pořídit si přitom lze i čisticí chemii, která rozpouští usazeniny.