Test a recenze nejlepších chladičů pro notebook
a jak je vybrat

Obrázek cladiče pro notebook

Chladič pro notebooky lze označit za praktické příslušenství pro tento typ výpočetní techniky. Produkty mnohdy prezentované, jako chladící podložky s jasně daným úkolem. Konkrétní notebook mají ochladit za pomoci efektivního chladicího systému.

Zná to bezpochyby každý uživatel notebooku využívající toto zařízení na plno. Při náročnějších multimédiích, grafických operacích nebo hraní her dochází logicky k výraznějšímu zahřívání notebooku. Tento proces je nežádoucí nejenom z hlediska jho dlouhodobé životnosti, ale také užívání „mobilního počítače“.

Chcete-li se vyhnout nepříjemnému přehřívání, pořiďte si k notebooku speciální chladič, který vás takových obtíží velice rychle zbaví. Vybírat můžete z řady chladících podložek lišících se prostřednictvím nejrůznějších vlastností a parametrů. S nákupem konkrétního produktu vám pomůže tento článek.


Nejlepších 10 chladičů pro notebook dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled

Název

Velikost (")

Orientační cena

Aktuální cena

Náhled chladiče Zalman ZM-NC3

Zalman ZM-NC3

17

400 Kč

Náhled chladiče C-TECH Zefyros

C-TECH Zefyros

17,3

600 Kč

Náhled chladiče Hama chladicí stojan pro notebook (53065)

Hama chladicí stojan pro notebook (53065)

15,6

400 Kč

Náhled chladiče VAKOSS LF-2463

VAKOSS LF-2463

17

230 Kč

Náhled chladiče Zalman ZM-NS2000

Zalman ZM-NS2000

17

560 Kč

Náhled chladiče König CSNBC200BL

König CSNBC200BL

18

450 Kč

Náhled chladiče Chladicí podložka pod NTB Esperanza EA107 LEVANTER

Chladicí podložka pod NTB Esperanza EA107 LEVANTER

17

100 Kč

Náhled chladiče YSN 120 Chladící podložka pro NB YENKEE

YSN 120 Chladící podložka pro NB YENKEE

17

380 Kč

Náhled chladiče Deepcool N17

Deepcool N17

14

300 Kč

Náhled chladiče TRUST Frio Laptop Cooling Stand with big fan

TRUST Frio Laptop Cooling Stand with big fan

15,6

500 Kč

Testování a recenze chladičů pro notebook pro letošek

Podrobně zpracovaný test chladičů pro notebook pro vás v současné době připravujeme a jeho vydání máme naplánované koncem roku. V testu budou také detailně zpracované nejlépe bodovaných chladičů pro notebook. V současnosti jsme pro vás připravili tabulku nejoblíbenějších produktů na základě zkušeností uživatelů. Vždy se jedná o  takové produkty, které jsou již prověřené množstvím uživatelů. Přesto ale doporučujeme přečíst i recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějaké chladiče pro notebook, o které se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz.

Jak vybrat chladič pro notebook

1. Výrobní materiál

2. Typ chlazení

3. Velikost chladiče

4. Velikost ventilátorů

5. Otáčky, průtok vzduchu a hlučnost

6. Funkce

7. Cena

Chladiče pro notebooky lze pořídit od nejrůznějších výrobců. Každý z nich se liší v některých zásadních věcech ovlivňujících výsledný chladící efekt. My vás nyní seznámíme s tímto typem sortimentu.

Nastíníme vám, jaký výrobní materiál je nejčastěji aplikován. Zjistíte nejpoužívanější typy chlazení notebooků, ze kterých lze vybírat. Dozvíte se, že hlavní roli při nákupu bude hrát nejenom velikost samotného chladiče, ale také jednotlivých ventilátorů. Ty mají vliv na otáčky a hlučnost.

Chladící podložky pro notebooky mohou disponovat i speciálními funkcemi. Začtěte se do následujících řádků a poodhalte svět tohoto výpočetního příslušenství včetně orientačních pořizovacích cen.


1. Výrobní materiál

Chladícím podložkám se budeme věnovat od úplného základu. A tím je výrobní materiál, ze kterého je chladič zhotoven. Narazit můžete na několik typů provedení. Od normální gumy, přes pryž, plast, až po ocel a hliník. Z obecného hlediska lze jednotlivé výrobky rozdělit do dvou kategorií.

 • Plastové chladící podložky – Ve prospěch tohoto materiálu hovoří nízká hmotnost. S tím tedy souvisí i snadnější a pohodlnější přenášení. Pořídit je můžete za menší cenu.
 • Kovové chladící podložky – Dražší varianta výrobního materiálu. Ta je sice těžší než plast, na druhou stranu lze očekávat vyšší odolnost.

2. Typ chlazení

Když už víte, z čeho jsou vyrobeny chladiče do notebooků, je nejvyšší čas přistoupit pravděpodobně k tomu nejzásadnějšímu rozdělení tohoto sortimentu. A to je způsob chlazení, díky kterému dochází ke snižování celkové teploty notebooku.

Chladící podložky lze z principu fungování dělit na dvě kategorie.

 • Aktivní chladící podložky
 • Pasivní chladící podložky

Aktivní chladící podložky

Jak už prozrazuje název tohoto příslušenství, je zde docíleno chladícího procesu za pomoci aktivních prvků. Ty jsou tvořeny větráčky nebo chcete-li ventilátory. Toto řešení lze z funkčního hlediska označit za to nejefektivnější na trhu.

Na druhou stranu musíte počítat s tím, že aktivní chladiče pro notebooky budou mít větší hmotnost a jejich pořizovací náklady budou vyšší.

Pasivní chladící podložky

Opakem aktivního chladiče je ten pasivní. Oba se od sebe liší tím, že pasivní nemá zmiňované ventilátory. K chlazení dochází zcela odlišnou cestou. A to tak, že pasivní chladiče pouze nadzvednou notebook nad pracovní plochu například v podobě běžného kancelářského stolu. Pak se o chlazení starají už samotné větráky notebooku, které mají více prostoru pro nasávání vzduchu a jeho následnou cirkulaci. K jejich přednostem patří i nižší pořizovací cena a menší hmotnost.

I pasivní chladící podložky však mají určité negativum. A tím je zhoršená účinnost bez použití aktivních ventilátorů.


3. Velikost chladiče

Volbou odpovídajícího typu chlazení vaše honba za novým chladičem pro notebook právě začíná. Zaměřit byste se měli na velikost takové chladící podložky. Tu je samozřejmě třeba volit podle toho, jakou velikost váš notebook má. Obvykle je to v závislosti na podporované úhlopříčce udávané v palcích. Nejčastěji narazíte na tyto velikosti.

 • Úhlopříčka 7“ = 18 centimetrů
 • Úhlopříčka 10“ = 25 centimetrů
 • Úhlopříčka 11“ = 28 centimetrů
 • Úhlopříčka 12“ = 30 centimetrů
 • Úhlopříčka 13“ = 33 centimetrů
 • Úhlopříčka 14“ = 36 centimetrů
 • Úhlopříčka 15“ = 38 centimetrů
 • Úhlopříčka 15,4“ = 39 centimetrů
 • Úhlopříčka 15,6“ = 40 centimetrů
 • Úhlopříčka 16“ = 41 centimetrů
 • Úhlopříčka 17“ = 43 centimetrů
 • Úhlopříčka 17,3“ = 44 centimetrů
 • Úhlopříčka 19“ = 48 centimetrů

Další alternativou výběru chladící podložky je volba velikosti na základě jejích skutečných rozměrů. Máme na mysli výběr dle parametrů šířka x hloubka x výška. Tyto údaje jsou u většiny prodejců prezentovány v milimetrech.


4. Velikost ventilátorů

S velikostí celého chladiče pro notebook souvisí také velikost aplikovaných ventilátorů u aktivního typu chlazení. Narazit můžete na umístění jednoho či více větráčků naráz. V tomto směru jednoznačně nelze tvrdit, která z těchto verzí je lepší a efektivnější. Dva ventilátory mohou odvést více práce, na druhou stranu mohou být hlučnější. Nemusí tomu ale být u všech zařízení.

Lepším řešením bude spíše volba ventilátoru dle jeho konkrétní velikosti. K dispozici jsou varianty od 80x80 milimetrů až do 230x230 milimetrů. Mnohé vám napoví níže uvedená pomůcka.

 • Velikost větráčku do 120 milimetrů – menší ventilátory jsou o trochu hlučnější
 • Velikost větráčku nad 120 milimetrů – tyto ventilátory se vyznačují naopak menší hlučností

5. Otáčky, průtok vzduchu a hlučnost

K jednotlivým ventilátorům vám výrobci modelových řad sdělí také další důležité parametry, mezi které patří počet otáček, průtok vzduchu a hlučnost.

Otáčky větráku se pohybují od 500 do 2 500 otáček za minutu. S narůstajícím počtem samozřejmě dochází k většímu průtoku vzduchu a tím pádem i k efektivnějšímu chlazení. Průtok vzduchu je označován v jednotkách CFM zhruba od 20 do 60 a více. S oběma hodnotami souvisí i celková hlučnost ventilátorů. Ta je udávána v decibelech prezentovaných pod zkratkou dB. Většina produktů má hlučnost kolem 20 – 30 dB. Celkové rozmezí je však daleko širší od 10 dB do 40 dB.


6. Funkce 

Chladiče pro notebooky představují na první pohled velice jednoduchá a nenáročná zařízení. Přesto mohou být doplněna o praktické prvky přispívající k efektivnějšímu chlazení a k příjemnějšímu užívání. V produktových nabídkách mnohých výrobců se můžete setkat s těmito nadstandardními parametry.

 • Náklon chladiče – Chladící podložku pro notebook můžete prostřednictvím jednoduchého mechanismu naklopit. Tím lze získat pro někoho lepší pracovní plochu. Dražší modely disponují i výškovým nastavením chladící plochy.
 • Protiskluzové nohy – Pogumované prvky zabraňující nežádoucímu ujíždění na povrchu stolu. Využití mají hlavně u kluzkých ploch.
 • Podsvícení – Některé chladiče pro notebooky se pyšní podsvícením, které vytváří velice originální kulisu. Obvykle jde o lehce modré neobtěžující světlo.
 • Regulace otáček – Otáčky lze řídit buď manuálně, nebo automaticky.
 • Displej a ovládací prvky – Modernější chladící podložky pro notebooky jsou vybaveny také digitálními displeji zobrazujícími nejrůznější informace. Ovládání takového chladiče je možné za pomoci dotykových tlačítek.
 • USB porty – Skrze ně dochází k propojení notebooku se samotným chladičem. Lepší modely disponují až čtyřmi USB porty.

7. Cena

Chladící podložky pro notebooky nejsou z hlediska pořizovacích cen ničím přemrštěným a nákladným. Jde přece jenom o doplňkové příslušenství představující z pohledu nákupní hodnoty notebooku poměrně zanedbatelnou položku. Při probírání produktových nabídek narazíte na bezpočet kvalitních výrobců, kteří jsou zárukou požadované kvality. Je to například Hama, I-TEC, HP, Logitech, TRUST, CoolerMaster, Belkin, Zalman, Thermaltake a ostatní.

Cena do 500 Kč

Za tuto pořizovací cenu máte šanci zakoupit pasivní i aktivní chladící podložky pro notebooky. Povětšinou půjde o plastové či pogumované produkty odlišných velikostí. Základem je obvykle jeden až dva ventilátory. Omezovat se nebudete ani výběrem chladiče pro rozdílné veliké modely od 12“ do 17“.

Cena od 500 Kč do 1 000 Kč

Z obyčejných plastových ventilátorů se postupně dopracujete k těm kovovým a hliníkovým. Mnohem odolnější a efektivnější chladící zařízení až se šesti tichými ventilátory. Výjimkou nejsou modely opatřené oku lahodícím podsvícením a podložky s nastavitelným počtem otáček.

Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč

Chcete-li sklopné a dokonce i výškově stavitelné chladící podložky prvotřídní kvality, určitě je tohle vaše ideální cenová skupina. Volit lze z řady univerzálních držáků s ergonomickým a kompaktním designem.

Cena nad 2 000 Kč

Nespokojíte-li se s běžným chlazením pro notebook, využijte to propracované a nadčasové. V tomto případě lze spíše než o klasických podložkách hovořit o stojanech. Ty mohou být opatřeny i řadou příjemných funkcí, jako je například bezdrátové dobíjení pro mobilní telefon.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Chladiče pro notebook
Průměrné hodnocení 3.7 z 32 hlasů