Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších chladičů pro notebook

Aktualizováno:
Únor 2021
Autor:
Daniel Černý

Chladič pro notebooky lze označit za praktické příslušenství pro tento typ výpočetní techniky. Často jsou chladiče prezentované jako chladící podložky s jasně daným úkolem. U konkrétního notebooku mají snížit teplotu a zajistit dobrou cirkulaci vzduchu za pomoci efektivního chladicího systému.

Zná to bezpochyby každý uživatel notebooku, který využívá své zařízení naplno. Při práci s náročnějšími multimédii, grafických operacích nebo hraní her dochází logicky k výraznějšímu zahřívání stroje, čímž se zvyšuje také jeho hlučnost. Tento proces je nežádoucí z hlediska jeho dlouhodobé životnosti, i jeho uživateli dokonce hrozí určitá zdravotní rizika.

Chcete-li se vyhnout nepříjemnému přehřívání, pořiďte si k notebooku speciální chladič, který vás takových obtíží velice rychle zbaví. Vybírat můžete z řady chladících podložek lišících se nejrůznějšími vlastnostmi a parametry. S nákupem konkrétního produktu vám pomůže článek Jak vybrat chladič pro notebook.


Nejlepší chladiče pod notebook dle hodnocení a recenzí uživatelů


Jak vybrat chladič pro notebook

Každý notebook, zejména procesor a grafická karta, a jim podobné zařízení generuje určité množství tepla. Vyšší teplota není dobrá jak pro samotnou elektroniku, tak pro jejího uživatele. Hlavně u mužské populace má rozpálený notebook položený na klíně negativní důsledky na plodnost. Pokud na klávesnici máte položené zápěstí při psaní, i ono vyššími teplotami trpí. Vysoce zahřátý notebook je navíc sám o sobě hlučnější, protože jeho integrovaný ventilátor nestíhá a musí pracovat ve vysokých otáčkách.

Problémů s chlazením se lze vyvarovat různě. Zaprvé je dobré kupovat počítač, který má dobře vymyšlený systém chlazení. Druhou fází je údržba, jednou za čas je nutné z notebooku dostat přebytečný prach, který znemožňuje účinné chlazení. Jako třetí krok pak přichází na řadu koupě chladící podložky, těm se právě věnuje tato stránka. Nejvíce je chladič notebooku doporučován majitelům herních modelů a také lidem, kteří často uléhají s počítačem do peřin a podobně. Podložka zajistí rovnou polohu notebooku a také snadný přístup vzduchu. Pomáhá tak vnitřnímu větráku, aby se nemusel přemáhat.

Chladiče pro notebooky lze pořídit od nejrůznějších výrobců. Každý z nich se liší v některých zásadních věcech ovlivňujících výsledný chladicí efekt. My vás nyní seznámíme s tímto typem sortimentu.

Nastíníme vám, jaký výrobní materiál je nejčastěji aplikován. Zjistíte nejpoužívanější typy chlazení notebooků, ze kterých lze vybírat. Dozvíte se, že hlavní roli při nákupu bude hrát nejenom velikost samotného chladiče, ale také jednotlivých ventilátorů. Ty mají vliv na otáčky a hlučnost.

Chladící podložky pro notebooky mohou disponovat i speciálními funkcemi. Začtěte se do následujících řádků a poodhalte svět tohoto výpočetního příslušenství včetně orientačních pořizovacích cen.

Výrobní materiál

Chladícím podložkám se budeme věnovat od úplného základu. A tím je výrobní materiál, ze kterého je chladič zhotoven. Narazit můžete na několik typů provedení. Od normální gumy, přes pryž, plast až po ocel a hliník. Z obecného hlediska lze jednotlivé výrobky rozdělit do dvou kategorií.

 • Plastové chladící podložky – Ve prospěch tohoto materiálu hovoří nízká hmotnost. S tím tedy souvisí i snadnější a pohodlnější přenášení. Pořídit je můžete za menší cenu.
 • Kovové chladící podložky – Dražší varianta výrobního materiálu. Ta je sice těžší než plast, na druhou stranu lze očekávat vyšší odolnost.

Typ chlazení

Když už víte, z čeho jsou vyrobeny chladiče do notebooků, je nejvyšší čas přistoupit pravděpodobně k tomu nejzásadnějšímu rozdělení tohoto sortimentu. A to je způsob chlazení, díky kterému dochází ke snižování celkové teploty notebooku.

Chladící podložky lze z principu fungování dělit na dvě kategorie.

 • aktivní chladící podložky
 • pasivní chladící podložky

Aktivní chladící podložky

Jak už prozrazuje název tohoto příslušenství, je zde docíleno chladícího procesu za pomoci aktivních prvků. Ty jsou tvořeny větráčky, nebo chcete-li ventilátory. Toto řešení lze z funkčního hlediska označit za to nejefektivnější na trhu.

Na druhou stranu musíte počítat s tím, že aktivní chladiče pro notebooky budou mít větší hmotnost, vyšší hlučnost a také  jejich pořizovací náklady budou vyšší. Navíc mějte na paměti, že si nejspíš vezmou jeden USB port na vašem notebooku kvůli napájení.

Aktivní chladící podložky budou opravdu efektivní pouze v případě, že notebook saje vzduch zespodu, což je případ většiny strojů. U přístrojů, které nasávají vzduch například z boku, se podložka spíše mine účinkem. Ventilátory musí vhánět vzduch přes perforovaná místa, záleží také na jemnosti perforace.

Pasivní chladící podložky

Opakem aktivního chladiče je ten pasivní. Oba se od sebe liší tím, že pasivní nemá zmiňované ventilátory. K chlazení dochází zcela odlišnou cestou. A to tak, že pasivní chladiče pouze nadzvednou notebook nad pracovní plochu například v podobě běžného kancelářského stolu. Pak se o chlazení starají už samotné větráky notebooku, které mají více prostoru pro nasávání vzduchu a jeho následnou cirkulaci. K jejich přednostem patří i nižší pořizovací cena a menší hmotnost. Teplo odvádí také materiál, ze kterého je podložka vyrobena, vyplatí se tedy v tomto případě pořizovat kovové produkty.

I pasivní chladící podložky však mají určité negativum. A tím je zhoršená účinnost bez použití aktivních ventilátorů.

Velikost chladící podložky

Volbou odpovídajícího typu chlazení vaše honba za novým chladičem pro notebook právě začíná. Zaměřit byste se měli na velikost takové chladící podložky. Tu je samozřejmě třeba volit podle toho, jakou velikost váš notebook má. Obvykle je to v závislosti na podporované úhlopříčce udávané v palcích. Nejčastěji narazíte na tyto velikosti.

 • úhlopříčka 7“ = 18 centimetrů
 • úhlopříčka 10“ = 25 centimetrů
 • úhlopříčka 11“ = 28 centimetrů
 • úhlopříčka 12“ = 30 centimetrů
 • úhlopříčka 13“ = 33 centimetrů
 • úhlopříčka 14“ = 36 centimetrů
 • úhlopříčka 15“ = 38 centimetrů
 • úhlopříčka 15,4“ = 39 centimetrů
 • úhlopříčka 15,6“ = 40 centimetrů
 • úhlopříčka 16“ = 41 centimetrů
 • úhlopříčka 17“ = 43 centimetrů
 • úhlopříčka 17,3“ = 44 centimetrů
 • úhlopříčka 19“ = 48 centimetrů

Další alternativou výběru chladící podložky je volba velikosti na základě jejích skutečných rozměrů. Máme na mysli výběr dle parametrů šířka x hloubka x výška. Tyto údaje jsou u většiny prodejců prezentovány v milimetrech.

Počet a velikost ventilátorů

S velikostí celého chladiče pro notebook souvisí také velikost a počet aplikovaných ventilátorů u aktivního typu chlazení. Narazit můžete na umístění jednoho či více větráčků naráz. V tomto směru jednoznačně nelze tvrdit, která z těchto verzí je lepší a efektivnější. Dva ventilátory mohou odvést více práce, na druhou stranu mohou být hlučnější. Nemusí tomu ale být u všech zařízení.

Lepším řešením bude spíše volba ventilátoru dle jeho konkrétní velikosti. K dispozici jsou varianty od 80×80 milimetrů až do 230×230 milimetrů. Mnohé vám napoví níže uvedená pomůcka.

 • Velikost větráčku do 120 milimetrů – menší ventilátory jsou o trochu hlučnější.
 • Velikost větráčku nad 120 milimetrů – tyto ventilátory se vyznačují naopak menší hlučností.

Otáčky, průtok vzduchu a hlučnost

K jednotlivým ventilátorům vám výrobci modelových řad sdělí také další důležité parametry, mezi které patří počet otáček, průtok vzduchu a hlučnost.

Otáčky větráku se pohybují od 500 do 2 500 otáček za minutu. S narůstajícím počtem samozřejmě dochází k většímu průtoku vzduchu a tím pádem i k efektivnějšímu chlazení. Průtok vzduchu je označován v jednotkách CFM zhruba od 20 do 60 a více. S oběma hodnotami souvisí i celková hlučnost ventilátorů. Ta je udávána v decibelech prezentovaných pod zkratkou dB. Většina produktů má hlučnost kolem 20 až 30 dB. Celkové rozmezí je však daleko širší od 10 dB do 40 dB.

Funkce

Chladiče pro notebooky představují na první pohled velice jednoduchá a nenáročná zařízení. Přesto mohou být doplněna o praktické prvky přispívající k efektivnějšímu chlazení a k příjemnějšímu užívání. V produktových nabídkách mnohých výrobců se můžete setkat s těmito nadstandardními parametry.

 • Náklon chladiče – Chladící podložku pro notebook můžete prostřednictvím jednoduchého mechanismu naklopit. Tím lze získat pro někoho lepší pracovní plochu. Dražší modely disponují i výškovým nastavením chladící plochy.
 • Protiskluzové nohy – Pogumované prvky zabraňující nežádoucímu ujíždění na povrchu stolu. Využití mají hlavně u kluzkých ploch.
 • Podsvícení – Některé chladiče pro notebooky se pyšní podsvícením, které vytváří velice originální kulisu. Obvykle jde o lehce modré neobtěžující světlo.
 • Regulace otáček – Otáčky lze řídit buď manuálně nebo automaticky.
 • Displej a ovládací prvky – Modernější chladící podložky pro notebooky jsou vybaveny také digitálními displeji zobrazujícími nejrůznější informace. Ovládání takového chladiče je možné za pomoci dotykových tlačítek.
 • USB porty – Skrze ně dochází k propojení notebooku se samotným chladičem. Lepší modely disponují až čtyřmi USB porty.

Cena

Chladící podložky pro notebooky nejsou z hlediska pořizovacích cen ničím přemrštěným a nákladným. Jde přece jenom o doplňkové příslušenství představující z pohledu nákupní hodnoty notebooku poměrně zanedbatelnou položku. Při probírání produktových nabídek narazíte na bezpočet kvalitních výrobců, kteří jsou zárukou požadované kvality. Je to například Hama, I-TEC, HP, Logitech, TRUST, CoolerMaster, Belkin, Zalman, Thermaltake a ostatní.

Cena do 500 Kč

Za tuto pořizovací cenu máte šanci zakoupit pasivní i aktivní chladící podložky pro notebooky. Povětšinou půjde o plastové či pogumované produkty odlišných velikostí. Základem je obvykle jeden až dva ventilátory. Omezovat se nebudete ani výběrem chladiče pro rozdílně velké modely od 12“ do 17“.

Cena od 500 Kč do 1 000 Kč

Z obyčejných plastových ventilátorů se postupně dopracujete k těm kovovým a hliníkovým. Mnohem odolnější a efektivnější chladící zařízení až se šesti tichými ventilátory. Výjimkou nejsou modely opatřené oku lahodícím podsvícením a podložky s nastavitelným počtem otáček.

Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč

Chcete-li sklopné a dokonce i výškově nastavitelné chladící podložky prvotřídní kvality, určitě je tohle vaše ideální cenová skupina. Volit lze z řady univerzálních držáků s ergonomickým a kompaktním designem.

Cena nad 2 000 Kč

Nespokojíte-li se s běžným chlazením pro notebook, využijte to propracované a nadčasové. V tomto případě lze spíše než o klasických podložkách hovořit o stojanech. Ty mohou být opatřeny i řadou příjemných funkcí, jako je například bezdrátové dobíjení pro mobilní telefon.

Tipy pro snížení teploty notebooku

V poslední době jsou notebooky vyráběny jako spotřební zboží a chlazení je designováno tak, aby přístroj vydržel nějaké 3 až 4 roky. Po této době je přehřívání notebooku jedním z nejčastějších důvodů, proč se jej musíte zbavit a pořídit si modernější typ. Chladiče se velmi často zanášejí prachem, teplota stoupá a ohrožuje další části zařízení.

Důležité body, které vám, společně s chladící podložkou, pomohou prodloužit životnost vašeho „železa“:

 • Dobrý přísun vzduchu – Doporučuje se nepokládat notebook do peřin a podobně. Není dobré, když se ucpe perforace na spodní straně, odkud nejčastěji notebooky sají vzduch. Mezi podložkou a notebookem by měly být alespoň 3 mm volného prostoru, aby se pod něj samovolně dostal vzduch.
 • Čištění notebooku v záruce – Měli byste nějakým způsobem dostat prach pryč z míst notebooku, kudy v něm proudí vzduch. Je důležité si uvědomit, že notebook má určitou záruční dobu, po kterou byste jej neměli svévolně otvírat. Pokud porušíte plombu, pravděpodobně se vám stane, že vám v obchodě na záruku nepřistoupí. Po tuto dobu je nutné dostat nějakým způsobem z vnějšku prach pryč z počítače. Hodí se na to například obyčejný vysavač – přiložíte jej na místo, kde vychází vzduch z počítače, a pokusíte se ho vysát. Občas se ale prach zachytává na některých místech v útrobách zařízení. Pro tyto případy je vhodné použít kompresor nebo bombičku se stlačeným vzduchem a notebook profouknout proti směru proudění vzduchu. Prach se uvolní a můžete ho vysát lépe.
 • Čištění po záruční době – Po skončení záruky je dobré celý počítač otevřít a pořádně ho vyčistit. Vysajte prostor chladiče, zbavte jej veškerého prachu. Pokročilejší uživatelé mohou vyměnit tepelně vodivou pastu mezi chladičem a procesorem nebo grafickou kartou. Teplota po takovém čištění může výrazně klesnout.

Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.1 z 82 hlasů