Menu

Nejlepší chladiče pro notebook 2025: Srovnání podle recenzí a testů

Chladič pro notebooky lze označit za praktické příslušenství pro tento typ výpočetní techniky. Často jsou chladiče prezentované jako chladicí podložky s jasně daným úkolem. U konkrétního notebooku mají snížit teplotu a zajistit dobrou cirkulaci vzduchu za pomoci efektivního chladicího systému.

Zná to bezpochyby každý uživatel notebooku, který využívá své zařízení naplno. Při práci s náročnějšími multimédii, grafických operacích nebo hraní her dochází logicky k výraznějšímu zahřívání stroje, čímž se zvyšuje také jeho hlučnost. Tento proces je nežádoucí z hlediska jeho dlouhodobé životnosti, i jeho uživateli dokonce hrozí určitá zdravotní rizika.

Chcete-li se vyhnout nepříjemnému přehřívání, pořiďte si k notebooku speciální chladič, který vás takových obtíží velice rychle zbaví. Vybírat můžete z řady chladicích podložek lišících se nejrůznějšími vlastnostmi a parametry. S nákupem konkrétního produktu vám pomůže článek Jak vybrat chladič pro notebook.

Nejlepší chladiče pod notebook dle hodnocení a recenzí uživatelů


Jak vybrat chladič pro notebook

Mezi zcela základní součásti každého notebooku se řadí procesor a grafická karta. I když jsou tyto komponenty energeticky extrémně efektivní ve srovnání s běžnou elektronikou, při svém provozu generují poměrně hodně tepla. Toto odpadní teplo není v případě stolního počítače většinou žádný problém a pokud ano, stačí přidat další ventilátory či lepší chladič procesoru. Notebooky s sebou přinesly možnost nosit si počítač s sebou.

Za tímto účelem však bylo nutné minimalizovat rozměry zařízení. Kompaktnější laptop má dnes tloušťku do 2 centimetrů, je tedy zcela zřejmé, že je také výrazně omezen prostor pro kvalitní chlazení komponent. Často se tak stává, že se notebook nezvládá dostatečně chladit. Problém navíc narůstá v teplých letních měsících, kdy je teplota vzduchu vyšší. Nedostatečné chlazení se odráží nejen na dotykové teplotě a hlučném chlazení, ale také může snížit výkon.

Aby se tomu předešlo, začali výrobci nabízet chladicí podložky, které při správném výběru dovedou tyto nedostatky eliminovat. Na následujících řádcích se zaměříme na základní parametry chladicích podložek, vysvětlíme si rozdíl mezi pasivním a aktivním chlazením a neopomeneme zmínit základní charakteristiky ventilátorů. Na závěr si řekneme, jaké můžete očekávat parametry v návaznosti na cenovou hladinu a jak problémy s chlazením řešit u jejich zdroje.

TIP: Před koupí tenkého notebooku ověřte v recenzích, zda k němu nebudete potřebovat chladicí podložku. Celý benefit tenkého šasí by pak vymizel.

Identifikace nedostatku

Samotnému výběru podložky by měla předcházet identifikace problému. Nedoporučujeme kupovat podložku společně s notebookem, pokud se o nedostatečném chlazení nedočtete rovnou v recenzích vámi vybraného zařízení. Většina zařízení nebude dodatečné chlazení vůbec potřebovat. Výběru podložky by mělo předcházet hned několik kroků, které uvádíme níže.

  • Ověřte, že notebook podložku potřebuje – než koupíte chladicí podložku, ujistěte se, že ji budete opravdu potřebovat. Jestli se notebook přehřívá či nikoliv ověříte v uživatelských či odborných recenzích, ale také zátěžovými testy.
  • Ujistěte se, kde/zda má notebook průduchy – aktivní chladicí podložka by měla být umístěna v místě vdechu notebooku. Pokud notebook aktivním chlazením nedisponuje, postačí podložka pasivní.
  • Ověřte možnosti připojení aktivního chladiče – aktivní chlazení vyžaduje většinou jeden volný konektor typu USB-A (nikoliv USB-C).

Recenze o přehřívání nemluvily, jak ale poznáte, že se váš notebook opravdu nepřehřívá? Problém přehřívání doprovází zejména herní notebooky a notebooky určené pro profesionální využití (rendering, střih videí a podobně). Přehřívání v pravém slova smyslu neznamená, že je notebook teplý na dotyk, ale že dochází k limitaci jeho výkonu. Pro ověření existence problému můžete využít hned několik programů.

Herní notebooky lze jednoduše zatížit s pomocí programu FurMark, který vyvine zátěž na grafickou kartu. Pokud se notebook přehřívá, bude docházet k zasekávání při testu a poklesům počtu FPS (snímků za sekundu). Další jednoduchý software je HWMonitor (stačí verze zdarma). Pokud v zátěži uvidíte, že dochází k výrazným poklesům frekvence procesoru, notebook se přehřívá. Naopak mimo zátěž je nižší frekvence než ta maximální zcela běžná.

TIP: Nakolik chladicí podložka vašemu notebooku pomohla si můžete ověřit pomocí programu PassMark. Test proveďte bez podložky a s podložkou. Mezi testy dejte notebooku pár minut čas vychladnout. Pokud obdržíte s podložkou vyšší bodové hodnocení, pak vám pomohla. Pokud bude nižší, nic si z toho nedělejte, podložka určitě neuškodila a může se jednat o výkyv při testu.

Typ chlazení

Identifikovali jste problém a rozhodli jste se pro výběr chladicí podložky? Pak bude prvním krokem v jejím výběru volba správného typu. Chlazení se primárně dělí na aktivní a pasivní, dále pak podle materiálu, způsobu průtoku vzduchu a dalších parametrů, které si popíšeme níže.

Typ notebooku Umístění vdechu notebooku Umístění výdechu notebooku Typ podložky
Ultrabook/Klasický notebook Spodní
Spodní
Bez chladiče
Zadní
Boční
Bez chladiče
Aktiv. tlak.
Aktiv. tlak.
Pasiv.
Herní notebook Spodní
Spodní
Boční
Zadní
Boční
Zadní
Aktiv. tlak./podtlak.
Aktiv. tlak.
Pasiv./Aktiv. podtlak.

Aktivní chladicí podložky

Jak už prozrazuje název tohoto příslušenství, je zde docíleno chladicího procesu za pomoci aktivních prvků. Ty jsou tvořeny větráčky neboli ventilátory. Toto řešení lze z funkčního hlediska označit za to nejefektivnější.

Na druhou stranu musíte počítat s tím, že aktivní chladiče pro notebooky budou mít větší hmotnost, vyšší hlučnost a také  jejich pořizovací náklady budou vyšší. Ne všechny notebooky budou navíc aktivní chladič potřebovat. Mějte na paměti, že vám nejspíš zaberou jeden USB port na vašem notebooku kvůli napájení. Na druhou stranu bývá tato přípojka většinou řešena jako průchozí dalšímu USB.

Aktivní chladicí podložky budou efektivní pouze v případě, že notebook saje vzduch zespodu, což je případ většiny strojů. U přístrojů, které nasávají vzduch z boku, bude mít klasické aktivní chlazení účinnost jen minimální. Ventilátory musí vhánět vzduch přes perforovaná místa, záleží také na jemnosti perforace. Zvláštností jsou podtlakové chladiče, které vzduch nasávají z výdechu notebooku.

Tlakové

Chladicí podložky s tlakovým režimem disponují jedním nebo více větráčky. Ty mají rozměry od 80 do 200 mm. Svým otáčením vhání vzduch do perforované podstavy notebooku a zvyšují tak průtočnost. Tím se zvyšuje efektivita chlazení. Tato varianta je vhodná pouze v případě, že je spodní strana notebooku perforovaná.

Podtlakové

Speciální varianta chladicích podložek funguje na principu podtlaku. Na rozdíl od tlakových nevhání vzduch do místa, kde jej notebook nasává. Podtlakové chladiče se umisťují na perforované otvory, ze kterých vychází horký vzduch z notebooku. Pomocí větráčků usnadňují odvod teplého vzduchu.

Pasivní chladicí podložky

Opakem aktivního chladiče je chladič pasivní. Oba se od sebe liší tím, že pasivní nemá zmiňované ventilátory. K chlazení dochází zcela odlišnou cestou, a to tak, že pasivní chladiče pouze nadzvednou notebook nad pracovní plochu. Dále se o chlazení starají už samotné větráky notebooku, které mají více prostoru pro nasávání vzduchu a jeho následnou cirkulaci.

K jejich přednostem patří i nižší pořizovací cena a menší hmotnost. Teplo odvádí také materiál, ze kterého je podložka vyrobena, vyplatí se tedy v tomto případě pořizovat kovové produkty. I pasivní chladicí podložky však mají určité negativum a tím je zhoršená účinnost bez použití aktivních ventilátorů.

Tato varianta je vhodná zejména pro ultrabooky, herním strojům vyhoví lépe chlazení aktivní. Některé pasivní podložky mohou plnit také ergonomickou funkci, kdy zvednou notebook do úrovně očí. Některé konstrukční provedení jsou dokonce řešena skládacími rameny. Takovou podložku pak po složení bez problémů vezmete i do kapsy.

Velikost chladicí podložky

Volbou odpovídajícího typu chlazení vaše honba za novým chladičem pro notebook právě začíná. Zaměřit byste se měli také na velikost chladicí podložky. Tu je samozřejmě třeba volit podle toho, jakou velikost váš notebook má. Obvykle je to v závislosti na podporované úhlopříčce udávané v palcích. Vždy volte ideálně podložku shodně velkou s notebookem, nikdy však menší.

Výrobní materiál

Jedním z nejdůležitějších parametrů výběru podložky je volba jejího materiálu. Narazit můžete na několik typů provedení. Od normální gumy, přes pryž, plast až po ocel a hliník. Z obecného hlediska lze jednotlivé výrobky rozdělit do dvou kategorií.

  • Plastové chladicí podložky – Ve prospěch tohoto materiálu hovoří nízká hmotnost. S tím tedy souvisí i snadnější a pohodlnější přenášení. Pořídit je můžete za nižší cenu, zpravidla na úkor chladicích schopností a životnosti.
  • Kovové chladicí podložky – Dražší varianta výrobního materiálu. Ta je sice těžší než plast, na druhou stranu lze očekávat vyšší odolnost. Kov také lépe vede teplo, chlazení tak bude účinnější.

Ventilátory

S velikostí celého chladiče pro notebook souvisí také velikost a počet aplikovaných ventilátorů. Narazit můžete na umístění jednoho či více větráčků naráz. V tomto směru jednoznačně nelze tvrdit, která z těchto verzí je lepší a efektivnější. Dva ventilátory mohou odvést více práce, na druhou stranu mohou být hlučnější. Nemusí tomu ale být u všech zařízení.

Lepším řešením bude spíše volba ventilátoru dle jeho konkrétní velikosti. K dispozici jsou varianty od 80×80 milimetrů až do 230×230 milimetrů. Mnohé vám napoví níže uvedená pomůcka.

  • Velikost větráčku do 120 milimetrů – menší ventilátory jsou o trochu hlučnější.
  • Velikost větráčku nad 120 milimetrů – tyto ventilátory se vyznačují naopak menší hlučností.

Zajímavé možnosti přináší provedení, kdy lze větráčky libovolně rozmístit po podložce, nebo je zcela sejmout. To usnadňuje nejen přenášení, ale také umožňuje uzpůsobit průtok vzduchu do míst, kde bude účinnost nejvyšší.

Otáčky, průtok vzduchu a hlučnost

K jednotlivým ventilátorům vám výrobci modelových řad sdělí také další důležité parametry, mezi které patří počet otáček, průtok vzduchu a hlučnost. Otáčky větráku se pohybují od 500 do 2 500 otáček za minutu. S narůstajícím počtem otáček samozřejmě dochází k většímu průtoku vzduchu a tím pádem také k efektivnějšímu chlazení.

Průtok vzduchu je označován v jednotkách CFM zhruba od 20 do 60 a více. S oběma hodnotami souvisí i celková hlučnost ventilátorů. Ta je udávána v decibelech prezentovaných pod zkratkou dB. Většina produktů má hlučnost kolem 20 až 30 dB. Celkové rozmezí je však daleko širší od 10 dB do 40 dB.

TIP: Hlučnost větráčků se nesčítá, 3×40 dB je stále 40 dB.

Funkce

Chladiče pro notebooky představují na první pohled velice jednoduchá a nenáročná zařízení. Přesto mohou být doplněny o praktické prvky přispívající k efektivnějšímu chlazení a k příjemnějšímu užívání. V produktových nabídkách mnohých výrobců se můžete setkat s těmito nadstandardními parametry.

  • Náklon chladiče – Chladicí podložku pro notebook můžete prostřednictvím jednoduchého mechanismu naklopit. Tím lze získat pro někoho lepší pracovní plochu. Dražší modely disponují i výškovým nastavením chladicí plochy.
  • Protiskluzové nohy – Pogumované prvky zabraňující nežádoucímu ujíždění na povrchu stolu. Využití mají hlavně u kluzkých ploch.
  • Podsvícení – Některé chladiče pro notebooky se pyšní podsvícením, které vytváří velice originální kulisu. Obvykle jde o lehce modré neobtěžující světlo.
  • Regulace otáček – Otáčky lze řídit buď manuálně nebo automaticky.
  • Displej a ovládací prvky – Modernější chladicí podložky pro notebooky jsou vybaveny také digitálními displeji zobrazujícími nejrůznější informace. Ovládání takového chladiče je možné za pomoci dotykových tlačítek.
  • USB porty – Skrze ně dochází k propojení notebooku se samotným chladičem. Lepší modely disponují až čtyřmi USB porty.

Cena

Chladicí podložky pro notebooky nejsou z hlediska pořizovacích cen ničím nákladným. Jde přece jenom o doplňkové příslušenství představující z pohledu nákupní hodnoty notebooku poměrně zanedbatelnou položku. Při procházení produktových nabídek narazíte na bezpočet výrobců, přičemž co se chladicích podložek týče, na značce příliš nesejde.

Cena do 500 Kč

Za tuto pořizovací cenu máte šanci koupit pasivní i aktivní chladicí podložky pro notebooky. Povětšinou půjde o plastové či pogumované produkty odlišných velikostí. Základem je obvykle jeden až dva ventilátory. Omezovat se nebudete ani výběrem chladiče pro rozdílně velké modely od 12“ do 17“.

Cena od 500 Kč do 1 000 Kč

Od plastu se postupně dopracujete ke kovovému provedení. Tyto podložky jsou odolnějšími a efektivnějšími zařízeními s až šesti tichými ventilátory. Výjimkou nejsou modely opatřené oku lahodícím podsvícením a podložky s nastavitelným počtem otáček.

Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč

Chcete-li sklopné a dokonce i výškově nastavitelné chladicí podložky prvotřídní kvality, určitě je tohle vaše ideální cenová skupina. Volit lze z řady univerzálních držáků s ergonomickým a kompaktním designem. Pokud kupujete nový notebook a podložku, raději tuto částku investujte do notebooku s kvalitnějším chlazením, než do podložky.

Cena nad 2 000 Kč

V tomto případě lze spíše než o klasických podložkách hovořit o stojanech. Ty mohou být opatřeny i řadou příjemných funkcí, jako je například bezdrátové dobíjení pro mobilní telefon.

Tipy pro snížení teploty notebooku

V poslední době jsou notebooky vyráběny jako spotřební zboží a chlazení je designováno tak, aby přístroj vydržel nějaké 3 až 4 roky. Po této době je přehřívání notebooku jedním z nejčastějších důvodů, proč se jej chcete zbavit a pořídit si modernější typ. To však mnohdy není vůbec potřeba. Chladiče se velmi často zanášejí prachem, teplota stoupá a ohrožuje další části zařízení.

Existuje však celá řada kroků, která vašemu notebooku mohou pomoci a prodlouží tak nejen jeho životnost, zpravidla ale také sníží jeho hlučnost a zvýší o pár procent výkon.

Přísun vzduchu

Doporučuje se nepokládat notebook do peřin a podobně. Když se ucpe perforace na spodní straně, notebook nemá odkud nasávat vzduch. Mezi podložkou a notebookem by měly být alespoň 3 mm volného prostoru, aby se pod něj samovolně dostal vzduch.

Čištění notebooku v záruce

Mřížka chladiče se časem zanese prachem a výrazně tak omezí účinnost chlazení. Prach je vhodné z těchto prostor odsát vysavačem, nebo profouknout stlačeným vzduchem. Úplně nejlepší je notebook otevřít a vyčistit, vždy se však ujistěte, že tím neporušíte záruční podmínky výrobce. Po otevření notebooku také nelze aplikovat záruční dobu u prodejce.

Čištění po záruční době

Po skončení záruky je dobré celý počítač otevřít a pořádně ho vyčistit. Vysajte prostor chladiče, zbavte jej veškerého prachu. Pokročilejší uživatelé mohou vyměnit tepelně vodivou pastu mezi chladičem, procesorem a grafickou kartou. Teplota po takovém čištění zpravidla klesne výrazně.

Často kladené otázky k chladicím podložkám

Jakub Gulec
Šéfredaktor magazínu
Jakub se v naší redakci zaměřuje na technická témata. Vzhledem ke svému zaujetí tématem výpočetní techniky, kterému se věnuje i ve volném čase, se v problematice chlazení počítačových komponent dobře vyzná. Kromě chladicích podložek se zabývá také výběrem notebooků, mobilů a další elektroniky, ale také nářadí a zahradního náčiní.
Daniel Černý

Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.2 z 90 hlasů

Další oblíbené kategorie