Jak vybrat chytré hodinky
Obecně jde na trhu vyhledat opravdu velké množství vychytávek na ruku, které umí o dost víc než jen ukazovat aktuální čas. Je proto důležité udělat si pořádný přehled v jednotlivých druzích těchto produktů.
Chytré hodinky, kterým se věnuje tato stránka, mají většinou elegantní vzhled a širokou řadu funkcí zaměřených zejména na konektivitu, tedy propojení s dalšími zařízeními. Dokáží vás informovat o příchozích hovorech, SMS zprávách či e-mailech, jde tedy o takové prodloužení dosahu mobilního telefonu či počítače. Můžete s nimi i surfovat po internetu. Nabízí také měření některých funkcí v oblasti pohybových aktivit, není to ale jejich primární zaměření.
Při výběru chytrých hodinek byste se měli zaměřit na několik základních parametrů. Kromě operačního systému je důležitá také podpora aplikací, výdrž baterie, materiál či displej, kde není radno opomenout například dobrou viditelnost na slunci.
Jak vybrat chytré hodinky stručně:
- Rozmyslete si účel používání chytrých hodinek – Jako prodloužená ruka telefonu postačí klasické chytré hodinky, sháníte-li však hodinky spíše pro sportovní účely, mohou se vám hodit sporttestery nebo fitness náramky.
- Zaměřte se na kompatibilitu – Zkontrolujte, zda je možné chytré hodinky propojit s vaším telefonem. Například hodinky s operačním systémem watchOS si rozumí pouze s telefony značky Apple.
- Pozornost věnujte výdrži baterie – Různé modely jsou jinak náročné na spotřebu energie, výdrž baterie je v průměru mezi hodinkami asi dva dny, při vyšším vytížení může být i nižší.
- Soustřeďte se i na provedení displeje – V tomto ohledu je důležitá především dobrá viditelnost, zobrazovací úhly a podání barev, ale také životnost a odolnost displeje proti poškození.
- Vyberte funkce, které po chytrých hodinkách požadujete – Tyto přístroje umí nabídnout nespočet chytrých funkcí, například i volání či placení. Řiďte se proto svými preferencemi.
- Roli hraje i design a materiál – Ačkoli jsou chytré hodinky spíše technologickou záležitostí, mohou se stát i významným designovým prvkem. Materiál provedení určuje také odolnost a pohodlí při nošení.
Chytré hodinky, sportovní hodinky, nebo fitness náramek?
Mezi těmito přístroji jsou značné rozdíly, ačkoli jejich funkce mohou splývat. Záleží, za jakým účelem si hodinky či náramek chcete pořídit, jaké funkce jsou pro vás podstatné a budete je nejvíce využívat. Na výběr máte z těchto wearables:
- Chytrý hodinky – Kromě základních okolních a tělesných hodnot dokáží zobrazovat notifikace z telefonu, pokročilými modely je například možné i platit či telefonovat.
- Sportovní hodinky / sporttestery – Cílí primárně na sportovce, jejich doménou je široký výběr sportovních módů a také odolnost, pokročilé funkce najdete jen u prémiových modelů.
- Fitness/chytré náramky – Jedná se o menší a také levnější odnož sportovních hodinek, nabízejí spíše základní funkce, měření může být méně přesné.

Chytré hodinky
Chcete mít kromě času také přehled o všech svých notifikacích? Vědět o každém e-mailu, který vám přijde, sledovat zprávy nebo poslouchat hudbu? V takovém případě vám poslouží klasické chytré hodinky. Pokročilejší modely umí kromě zobrazování notifikací a dalších již zmíněných funkcí například také uskutečňovat telefonické hovory nebo jimi můžete platit. Měření tělesných funkcí zde patří k základnímu vybavení.
Odnoží chytrých hodinek jsou chytré hodinky pro děti, kterým jsme připravili samostatnou stránku s vlastním srovnáním. Jsou plně přizpůsobeny ratolestem, pro které by byly klasické chytré hodinky zbytečně příliš komplikované. Slouží především ke snadnému propojení rodiče s dítětem a případně i jako bezpečnostní prvek, dokáží totiž na telefonu rodiče zobrazit, kde se dítě právě nachází. Zde se už konkrétně bavíme o dětských hodinkách s GPS.
Sportovní hodinky / sporttestery
Sportovní hodinky, někdy označované také jako sporttestery, jsou vytvořené speciálně pro sledování a plánování sportovního tréninku. Na trhu naleznete produkty speciálně určené pro daná sportovní odvětví, například hodinky na běhání, hodinky na kolo a podobně. Jedná se téměř výhradně o sportovní hodinky s GPS, standardem je i měření tepové frekvence, spálených kalorií a mnoho dalšího. Podrobněji se jim věnujeme na speciální stránce nejlepších sportovních hodinek/sporttesterů.
Fitness/chytré náramky
Pro sledování a kontrolu pohybových aktivit slouží v omezenější míře také populární fitness/chytré náramky, na které jsme se také zaměřili. Ty nabízejí méně funkcí s omezenou přesností měření sportovního výkonu, jde je však podobně jako u sportovních a chytrých hodinek připojit například k mobilnímu telefonu. Jde o základní produkt pro sportovní nadšence, kteří nepotřebují utrácet za výrobek pro kontrolu a plánování výkonu tisíce korun. Jsou výrazně levnější a také drobnější.
Operační systémy a kompatibilita
Pokud nemáte o principu fungování chytrých hodinek ani ponětí, možná vás překvapí, že stejně jako telefony, tablety nebo počítače běží i ony na různých operačních systémech. V současnosti jsou nejpoužívanějšími operačními systémy Wear OS (dříve Android Wear), Tizen a watchOS.
Tizen
Je operační systém vyvinutý společností Samsung dostupný na jejích modelech. Hodinky s tímto systémem tedy nabízejí spoustu možností při propojení s dalšími zařízeními od Samsungu. Za jejich nevýhody je považována poměrně nízká zásoba aplikací, která se však pomalu, ale jistě navyšuje. Naopak za pozitivum hodinek od Samsungu lze považovat velké množství senzorů a relativně nízkou cenu.
Wear OS
Wear OS nebo po staru Android Wear je modifikace velmi populárního operačního systému telefonů určená pro chytré hodinky. Tento systém je kompatibilní s chytrými telefony běžícími na platformě Androidu verze 4.3 a vyšší. Můžete jej ale propojit i s iPhony s verzí iOS 8.2 a vyšší.
Za největší výhody Wear OS se považuje dostupnost na modelech různých značek a cenových kategorií a velký výběr aplikací. V současné době jej využívá poměrně dost výrobců, například populární Huawei a další. Starší verze Androidu pro chytré hodinky byly všeobecně spojovány s menší výdrží baterie a s horší funkčností některých aplikací (Zdroj: Wearos.google.com).
WatchOS
Jde o operační systém používaný u chytrých hodinek vyrobených firmou Apple. Díky tomu je spojován s produkty té nejvyšší kvality. Z AppStore si můžete do svých hodinek vybrat z více než 10 000 dalších funkcí. Perfektně komunikuje s dalšími zařízeni Apple, takže pokud jste například vlastníkem iPhonu, propojení s hodinkami bude velmi spolehlivé a jednoduché.
Dejte si však pozor, ne všechny hodinky jsou kompatibilní s každým iPhonem. První dvě série Apple Watch vyžadují minimálně model iPhone 5, ta nejnovější dokonce iPhone 5S s operačním systémem iOS 11. Podobně jako u Androidu, i zde zaplatíte za bohatou vybavenost nízkou výdrží baterie. Dalším nedostatkem WatchOS je fakt, že jej nespárujete s telefonem, který běží na Androidu nebo jiným systému než iOS.
Výhody a nevýhody zmiňovaných operačních systémů popisujeme také v následující tabulce.
Operační systém |
Výhody |
Nevýhody |
Tizen |
+ nižší cena
+ velké množství senzorů
+ propojení s telefony Samsung |
– nízká podpora aplikací
– méně rozšířený |
Wear OS (Android Wear) |
+ kompatibilita s telefony s Andorid i iOS
+ dostupnost aplikací
+ mnoho značek |
– horší výdrž baterie
– horší funkčnost některých aplikací |
WatchOS |
+ je dostupný na modelech té nejvyšší kvality
+ mnoho funkcí
+ kompatibilita s dalšími zařízeními od Apple |
– horší výdrž baterie
– vysoká cena– nelze propojit s telefonem, který neběží na iOS |
Jiné operační systémy
Na rozdíl od chytrých telefonů nabízí chytré hodinky mnohem více operačních systémů, a tak se na trhu můžete setkat s dalšími méně známými platformami. Ve výčtu těch častěji používaných lze zmínit například Pebble, který nabízí kompatibilitu se zařízeními od Apple i s Androidem a je proslulý delší výdrží baterie. Svůj vlastní operační systém nabízejí například také firmy Alcatel či LG.
Pokud se rozhodnete volit některou z méně známých alternativ operačních systémů, určitě si na internetu nejdřív pročtěte uživatelské recenze na jejich funkčnost, protože práce s některými z nich může být poměrně nekomfortní. Pozor si dejte na čínské výrobce, jejich chytré hodinky mívají často menší podporu aplikací a obecně patří k těm méně spolehlivým.
Podpora aplikací
Některé hodinky vůbec nedisponují možností přidání dodatečných aplikací. To vás jako uživatele výrazně ochudí o další varianty využití. Dejte si tedy pozor na uzavřené systémy. Chcete-li naopak využívat své hodinky nad rámec některých základních funkcí, doporučujeme zvolit ty s operačním systémem od Google či Apple, u nichž máte téměř jistotu, že vývoj bude pokračovat a další aplikace přibývat.
Z hlediska podpory aplikací se tedy operační systémy dělí na otevřené a uzavřené:
- uzavřené systémy – bez možnosti stažení dalších aplikací, většinou dlouhá výdrž baterie
- otevřené systémy – většina produktů, hodně aplikací ke stažení, možnost variabilní personalizace, horší výdrž baterie
Baterie
Jak již bylo zmíněno, výdrž baterie bývá i u těch nejlepších modelů kámen úrazu. Některé funkce jsou totiž velmi náročné na spotřebu elektrické energie. Přitom je výdrž baterie klíčovým faktorem, který musíte zohlednit při výběru jakéhokoli multimediálního zařízení, protože ovlivňuje celé používání přístroje.
Kapacita baterie je určována počtem miliampérhodin (mAh). Průměrné hodnoty se pohybují kolem 350 mAh. Vyšší kapacita však nemusí nutně znamenat delší výdrž, protože každé zařízení je na spotřebu energie jinak náročné. Proto se také uvádí výdrž baterie v hodinách, podle které se lze orientovat mnohem jednodušeji. U klasických hodinek obecně platí, že je dobré volit modely, které mají výdrž alespoň 2 dny.
Umístění nabíječky pouze v polovině těla hodinek
Umístění nabíječky přes celé tělo hodinek
Displej
Displej chytrých hodinek tvoří jednu z jejich nejdůležitějších částí. Prostřednictvím něj komunikují hodinky s uživatelem, může tak bezprostředně ovlivnit jejich celkovou kvalitu. Zatímco detailní rozlišení zde nehraje až tak velkou roli jako například u mobilů, dobrá čitelnost na slunci je velmi důležitým faktorem. Na trhu je k dispozici několik typů:
- IPS displeje – Potěší skvělým poměrem ceny a kvality, dobrými pozorovacími úhly i dlouhou životností, mohou ale hůře podávat černou barvu.
- OLED/AMOLED displeje – Nabízí perfektní podání černé barvy, všeobecně velmi živé zobrazení barev a také perfektní pozorovací úhly, jsou ale dražší a energeticky náročnější.
- TFT (transflektivní) displeje – Hodinek s tímto displejem zatím není na trhu mnoho. Ve prospěch tohoto typu hovoří výborná čitelnost na slunci a naopak minimální spotřeba energie, jelikož displej sám o sobě nesvítí, jas závisí na okolním světle.
IPS displej
Nejpoužívanějším druhem displejů u chytrých hodinek jsou IPS displeje, protože nabízejí nejlepší poměr ceny ku kvalitě. Mají velmi dobré pozorovací úhly, svítí totiž na celé ploše a nabídnou všeobecně dobré podání barev.
Jsou opatřeny panelem LED světel, ta všechna svítí zároveň a polarizační filtr určuje, jakou barvou. Jsou celkově odolné a pyšní se tak dlouhou životností. Jejich nedostatkem však může být horší podání černé barvy.
OLED/AMOLED displej
Technologie OLED a její poddruh AMOLED mají ještě lepší a živější podání barev, pozorovací úhly i čitelnost, protože každé LED světlo na panelu svítí samostatně. Tento typ displeje ale spotřebovává více energie a jedná se také o dražší typ. Za velikou výhodu OLED displejů se považuje i jejich šetrnost k očím uživatele.
Typ |
Výhody |
Nevýhody |
IPS displeje |
+ dobrý poměr cena/výkon
+ dobré pozorovací úhly
+ dlouhá životnost |
– horší podání černé barvy |
OLED/AMOLED displeje |
+ výborné zobrazení barev, zvláště černé
+ šetrné k očím uživatele
+ dobré pozorovací úhly |
– vyšší spotřeba energie
– relativně vysoká cena |
Různé tvary displeje
Funkce
Přes velkou nabídku funkcí je několik základních parametrů, které i v této podkategorii můžete sledovat. Tyto funkce vyjadřují vlastně důvod, proč si chytré hodinky pořizujete, proto věnujte jejich rozboru zvýšenou pozornost dle vašich preferencí:
- Propojení s telefonem – Často bývá pomocí Wi-Fi nebo Bluetooth, pohlídejte si, do jaké míry dokáží hodinky fungovat také samy.
- Notifikace – Některé hodinky umožňují pouze zobrazení, jiné i reakci.
- Volání a SMS zprávy – Tato funkce vyžaduje přítomnost mikrofonu a reproduktoru a také možnost vložení SIM karty.
- Vložení SIM karty – Takové hodinky nahradí mobilní telefon na poli komunikace. V dnešní době se využívá spíše eSIM než vložení fyzické SIM karty.
- Provádění plateb – Tato funkce nejčastěji běží pomocí technologie NFC.
- Připojení k internetu – Hodinky s Wi-Fi nebo datovým připojením k internetu rozšiřují možnosti jejich používání, mohou například sloužit k prohlížení sociálních sítí.
- Fotoaparát – Vybrané modely dokáží na dálku ovládat fotoaparát mobilního telefonu, nebo mají dokonce vlastní čočku.
- Senzory a doplňující funkce – V poslední době nabývá na popularitě měření saturace krve kyslíkem, záznam stresu nebo vyhodnocování spánku.
Propojení s telefonem
Možnosti, jak propojit telefon s hodinkami, se u jednotlivých modelů liší. Někdy mezi sebou komunikují pomocí Wi-Fi, jindy prostřednictvím Bluetooth, což omezuje vzdálenost, na kterou dokážete přístroje propojit.
Důležité je také zkontrolovat, jak moc umí být hodinky autonomní. Často se totiž stává, že sice nabízejí hodně funkcí, ale většina z nich funguje pouze při spárování s telefonem. Záleží tedy na vás, jak je plánujete využívat, ale je dobré si nutnost propojení předem ověřit. To je dobré si pohlídat například u funkce GPS, protože hledáte-li hodinky, se kterými byste například běhali namísto telefonu, ne všechny dokáží zaznamenávat trasu samy.
Notifikace
Upozorňování na příchozí e-maily, zprávy či jiné novinky ze sociálních sítí je určitě užitečným prvkem, který většina chytrých hodinek nabízí. Rozdíl je však v tom, že zatímco některé modely vás na tyto novinky pouze upozorní, jiné s nimi dokážou rovnou pracovat. A to tak, že rovnou z hodinek si můžete zprávu přečíst a odpovědět na ni. Zohledněte tedy, k čemu všemu chcete hodinky používat a na co si již vystačíte se svým telefonem.
Volání a odesílání SMS zpráv
Notifikace příchozích hovorů a SMS zpráv je základní funkcí chytrých hodinek. Náročnější uživatelé však jistě ocení i možnost provozovat hovory přímo z hodinek. Pokud mezi ně patříte, dejte si pozor na to, zda mají hodinky zabudovaný mikrofon a reproduktor, protože v opačném případě volání nebude možné. U většiny přístrojů funguje telefonování a psaní zpráv na základě propojení telefonu a hodinek přes Bluetooth.
Vložení SIM karty
Žádanou funkcí je pak možnost vložení SIM karty přímo do hodinek, čímž se zbavujete nutnosti připojení k telefonu. To ovšem přináší komplikace, protože v hodinkách musí být slot pro SIM kartu, což zapříčiní zvětšené rozměry a nepochybně zvýší cenu.
Další, poměrně novou variantou, jak chytré hodinky využívat jako samostatný přístroj s vlastním telefonním číslem, je takzvaná eSIM. Jde o virtuální SIM kartu, která je v České republice dostupná od přelomu roku 2018 a 2019. Jako první s touto službou přišel T-Mobile a později se přidal i Vodafone.
Zařízení v sobě musí mít speciální čip, na který nahraje virtuální SIM profil. Využití eSIM je v tuzemsku zatím poměrně komplikované, například není možné nahrát profil na více zařízení, nebo daný profil střídat mezi různými přístroji. Jde o jakousi první vlaštovku v cestě za plnohodnotnými hodinkami, se kterými budete moci volat i psát zprávy.
Platby
S některými chytrými hodinkami už nemusíte myslet na to, abyste si s sebou nosili peněženku nebo platební kartu. Tento přístroj, který můžete mít neustále na ruce, zvládne i zaplacení. Nejčastěji se využívá technologie NFC. Musíte si ovšem zjistit, jestli tuto platformu podporuje vaše banka. Jedná se o velmi užitečnou funkci, například pokud jdete ven sportovat a poté si chcete zajít na nákup, nebo se někde občerstvit.
Připojení k internetu
Stejně jako první zmíněná funkce, i připojení k Wi-Fi je základní výbavou, na níž byste měli při výběru rozhodně trvat. Připojení k internetu vám umožní nejen používat hodinky jako prohlížeč internetových stránek a sociálních sítí, ale především výrazně rozšiřuje možnosti instalace aplikací a všeobecně posouvá jejich funkčnost do vyššího rozměru. Pokud disponují hodinky možností zapojení SIM karty, určitě oceníte i možnost připojení na internet prostřednictvím mobilních dat.
Fotoaparát
Některé modely dokonce disponují i fotoaparátem. Fotoaparáty u chytrých hodinek jsou však zatím brány pouze jako doplňková funkce, která není příliš častá, takže většinou moc rozšířených atributů nenabízí.
Kvalita fotoaparátu u většiny chytrých hodinek není příliš vysoká a výrobci často ani neuvádí jeho rozlišení, natož další doplňující informace. Všeobecně se dá říct, že se u těchto přístrojů nachází nejčastěji fotoaparáty s kvalitou okolo 3 Mpx. Důležité je od fotoaparátů na chytrých hodinkách neočekávat zázraky. Mohou vám pořídit snímky v základní kvalitě, ale nikdy s nimi nebude možné fotit umělecké fotografie nebo zachycovat detaily.
Některé hodinky nemají vlastní fotoaparát, ale umožňují ovládání na dálku toho z telefonu.
Senzory a doplňující funkce
Jak již bylo řečeno, chytré hodinky využívají pro provoz všech funkcí patřičné aplikace. Ale možnost jejich fungování je ovlivněna obsažením různých senzorů, modulů a čidel uvnitř. Nedá se jednoznačně určit, které funkce by měly jednotlivé cenové třídy obsahovat, protože jejich výskyt je velmi individuální. Vždy záleží na preferencích daného zákazníka.
- Kalendář, budík a stopky – Patří k základním atributům chytrých hodinek. Hodí se k tomu, abyste ke zjištění plánů pro konkrétní den, nastavení budíku nebo měření času nemuseli hledat telefon.
- Zaznamenávání pohybu – V tomto případě můžete počítat s krokoměry nebo měřiči ujetých kilometrů.
- Měření spálených kalorií – Zde se funkce chytrých hodinek prolínají s těmi sportovními. Výpočet spálených kalorií se hodí nejenom při hubnutí.
- Měřením tepové frekvence – Ta se dá u běžných chytrých hodinek využít také jako prevence stresu. Přístroj vás podle tepové frekvence dokáže informovat, že jste určitou dobu ve stresu a doporučí například klidová cvičení.
- Další měřící funkce – U chytrých hodinek nemusí chybět ani výškoměr, barometr nebo teploměr.
- Světelný senzor – Přijde vhod při provozování na slunci, dokáže automaticky korigovat jas displeje podle světelných podmínek.
- GPS modul – Umožní vaše hodinky používat jako skromnou náhradu za běžné navigační zařízení. Zajímavou funkcí GPS navigace je takzvaný backtracking, hodinky sledují váš pohyb a když zjistíte, že jste se ztratili, dokážou vás navést zpět po trase, kterou jste se na místo dostali.
- Měření kvality spánku – V poslední době se můžete na trhu setkat také s modely, které sledují kvalitu spánku a volí vaše probuzení v nejvhodnějších chvílích tak, aby ho příliš nenarušily.
- Always On – Některé hodinky při nečinnosti kompletně zhasnou svůj displej a k zobrazení základních informací, jako je čas či datum, je potřeba mačkat tlačítko. S tímto rozšířením jsou tyto údaje viditelné neustále.
- Přehrávání hudby – Pokud sportujete a rádi přitom posloucháte hudbu, s chytrými hodinkami můžete nechat telefon doma, protože dokáží přehrávat hudbu místo něj.
- Vibrační motorek – Zejména pak lidem s horším sluchem nebo pohybujícím se v hlučnějším prostředí může přijít vhod tato funkce. Díky krátké vibraci budete mít jistotu, že ani přes okolní ruch nepropásnete žádné upozornění.
Ukázka nabídky sportovních módů
Hodinky je často možné přepnout i do češtiny
Výkon
U technických zařízení podobného druhu poměrně často platí, že dobré technické specifikace nemusí zcela nutně znamenat skutečně dobrý výkon. U chytrých hodinek to platí dvojnásobně. Různá operační paměť a frekvence procesoru může na odlišných modelech dosahovat naprosto jiných vlastností, proto se téměř nedá určit správná hodnota těchto parametrů.
Klíčové je, aby hodinky fungovaly dobře jako celek. Z uživatelského hlediska je důležité, aby rychle reagovaly na naše pokyny, pracovaly plynule a zvládaly funkce, které mají. Doporučujeme proto vybírat modely až po osobním vyzkoušení, nebo minimálně po přečtení několika recenzí na internetu.
Design a materiál
Přes veškerou technickou vybavenost slouží chytré hodinky také jako módní doplněk, proto je vzhled určitě důležitým faktorem při jejich výběru. Zatímco hodinky s kulatým displejem mohou být i decentním doplňkem, který nebudete muset sundávat ani na společenské události, hodinky s hranatým displejem jsou nápadnější, ale zato praktičtější pro dotykové ovládání. Je tedy na vás, čemu dáte přednost. Vyskytují se varianty s ručičkovým i digitálním displejem.
Nezanedbatelnou roli hraje také materiál, ze kterého jsou hodinky vyrobeny. Kombinace skla s kovem působí luxusnějším a bytelnějším dojmem, hodinky vyrobené z těchto materiálů jsou však zákonitě dražší. Levnější modely jsou naopak ty z umělých hmot. Současný trh dává nespočet možností, následující část se proto zaměří na ty nejpoužívanější a stručně rozebere jejich specifikace.
Design, materiál a celková konstrukce hodinek souvisí také s voděodolností. Pokud plánujete tento přístroj nosit na ruce i do sprchy, při plavání nebo dokonce potápění, ověřte si, do jaké míry dokáže zvolený model odolávat vniknutí vody.
Stupeň krytí |
Ochrana před |
IP x0 |
Bez ochrany |
IP x1 |
Slabší kapající voda |
IP x2 |
Silnější kapající voda |
IP x3 |
Stříkající voda z jednoho úhlu |
IP x4 |
Stříkající voda ze všech úhlů |
IP x5 |
Tryskající voda |
IP x6 |
Intenzivně tryskající voda |
IP x7 |
Potopení ve vodě na 30 minut do hloubky 1 metru |
IP x8 |
Potopení ve vodě dle výrobce |
IP x9 |
Tryskající vysokotlaká teplá voda |
Plast
Nejfunkčnější ze všech využívaných materiálů. Je velmi lehký a měkký, zároveň však poměrně odolný proti pádům a nárazům. Všeobecně se považuje za pohodlný a velmi univerzálně využitelný. Za jeho nevýhodu lze považovat poměrně laciný vzhled.
Silikon
Velmi populární materiál, který nachází v poslední době širokou řadu uplatnění. Má velmi podobné vlastnosti jako plast. Je tedy levný, měkký a velice pohodlný. Stejně jako plastu je mu také vyčítán levnější vzhled. Svojí praktičností je však stále oblíbený a rozhodně není špatnou volbou.
Nerezová ocel
Velmi kvalitní materiál, který působí robustně a vznešeně, přitom se dá pořídit za relativně příznivou cenu. Je voděodolný a lze ho velmi snadno opravovat, takže případné škrábance na povrchu nejsou žádným problémem. Za hlavní nevýhodu se u nerezové oceli považuje její vysoká hmotnost.
Titan
Titan je oproti nerezové oceli výrazně lehčí a tvrdší. Díky těmto vlastnostem se často používá u sportovních modelů, kde je nutné maximální možné odlehčení. Titanu je často vyčítáno, že může dojít velmi snadno k jeho poškrábání a oprava modelů z tohoto materiálu je velmi nákladná.
Výhody a nedostatky zmiňovaných materiálů najdete také v následující tabulce.
Materiál |
Výhody |
Nevýhody |
Plast |
+ lehkost
+ pohodlnost
+ univerzálnost použití |
– laciný vzhled |
Silikon |
+ nízká cena
+ pohodlnost
+ měkkost |
– laciný vzhled |
Nerezová ocel |
+ elegantní vzhled
+ lze opravit |
– vysoká hmotnost |
Titan |
+ lehkost
+ tvrdost |
– menší odolnost
– vyšší náklady na opravu |
Tento výčet materiálů samozřejmě není kompletní a na trhu se můžete setkat s téměř neomezenými možnostmi. Často se používají různé levnější slitiny kovů nebo naopak exkluzivní drahé kovy. Můžete ale vybírat také z poměrně alternativních materiálů, jakými jsou například dřevo nebo keramika.
Materiály pásků
Samostatnou kategorií jsou pak pásky hodinek, které bývají poměrně často vyrobeny z jiného materiálu než konstrukce budíku. Není možné určit, který materiál je nejlepší, záleží čistě na vašich vzhledových i pocitových preferencích.
Narazit můžete na kůži a její různé koženkové variace, které jsou velmi pohodlné, ale poněkud hůře se udržují. Běžné jsou také plastové nebo gumové pásky, které jsou lehké a měkké, ale působí poměrně levným či sportovním dojmem a mnozí uživatelé udávají, že se rychle trhají a musí se pravidelně vyměňovat. V neposlední řadě i u pásků můžete naleznout početný zástup kovových materiálů od nejlevnějších slitin, které obvykle nenabízí přílišný komfort, až po drahé kovy, které jsou výsadou modelů té nejvyšší kvality.
Silikonový řemínek s množstvím děr pro zapnutí
Plastové zapínání řemínku
Cena
Poslední kapitola článku se bude věnovat rozboru jednotlivých cenových skupin. Ačkoliv u chytrých hodinek nemusí vyšší cena nutně přinášet i lepší technické specifikace, protože se pořád jedná především o módní doplněk, je důležité se alespoň trochu orientovat v cenové nabídce.
Na trhu je k dostání řada modelů od různých výrobců. Pouze některé z nich je ale možné považovat za prověřené a kvalitní. Jestliže sháníte spolehlivý přístroj, měli byste zvolit hodinky Garmin, Apple, Samsung, Polar nebo Amazfit.
Cena do 5 000 Kč
V této kategorii naleznete levnější modely, které splní především estetickou funkci a nabídnou základní vybavení, mezi které patří například snímače teplu, akcelerometr či GPS. Svojí funkčností se sice nemohou rovnat dražším modelům, ale pro nenáročné uživatele může být jejich pořízení dobrou volbou. Důležité je však sledovat výdrž baterie a pročíst si recenze uživatelů.
Cena od 5 000 do 10 000 Kč
Tato cenová kategorie se jeví jako nejlepší volba pro běžné uživatele. Střední cenová třída nabízí designově dobře propracované modely a dostupnost i pokročilých funkcí. Opět je velmi důležité zaměřit se na výdrž baterie. Při výběru hodinek ve střední cenové kategorii je velmi důležité si určit, jaké specifikace od nich požadujete, protože různé modely se mohou svými funkcemi podstatně lišit.
Cena nad 10 000 Kč
V této cenové kategorii naleznete nejlepší modely, které disponují unikátním designovým zpracováním a všemi možnými funkcemi. Bohužel i zde si musíte dávat pozor na kapacitu baterie, protože s cenou úměrně nestoupá délka její výdrže. Dražší modely jsou často z továren velkých světových značek, které produkují i mobilní telefony, takže jejich kompatibilita s těmito zařízeními bude bezproblémová.
Pokud pro vás cena nehraje při výběru klíčovou roli a považujete se za technického nadšence, volbou nejvyšší cenové kategorie určitě neprohloupíte.
Dobrý den, na internetu jsou nabídky chytrých hodinek v cenách do 500 Kč doprovázené často kladnými recenzemi, zajímalo by mne jaká je skutečná kvalita těchto hodinek? Např. Alpha One Pro Watch, děkuji za odborný názor.