Test nejlepších chytrých hodinek a jak je vybrat

Obrázek chytrých hodinek

S všeobecným rozvojem trhu s multimediálními zařízeními se do prodeje dostává i spousta novinek. Za jednu z nich lze bezesporu považovat i takzvané chytré hodinky, které jsou trendem posledních let a jejich využití stále roste. Všem je asi jasné, že chytré hodinky se nevybírají jako ty obyčejné jen podle vzhledu, ale zohledňuje se u nich spousta dalších parametrů. Díky velkému množství technických vychytávek a funkcí, se může jejich výběr stát doslova noční můrou.

Pokud patříte mezi potenciální zákazníky, ale ze všech specifikací chytrých hodinek vám jde hlava kolem a nevíte si rady, následující článek se vás pokusí stručně zasvětit do problematiky a popsat vám jednotlivé parametry. V tomto článku tak postupně naleznete obecné rady pro výběr, rozbor dostupných platforem operačních systémů, kapacit baterií nebo třeba popis jednotlivých materiálů využívaných pro výrobu chytrých hodinek.


Nejlepších 10 chytrých hodinek dle hodnocení uživatelů

Vzhled

Název hodinek

Úhlopříčka

Pohotovostní doba (hod)

Orientační cena

Aktuální cena

Malý náhled chytrých hodinek Alcatel OneTouch Go Watch SM03

Alcatel OneTouch Go Watch SM03

1,22"

120

2 000 Kč

Malý náhled chytrých hodinek Erenbach Smartwatch DZ09

Erenbach Smartwatch DZ09

1,56"

180

800 Kč

Malý náhled chytrých hodinek Apple Watch Series 1 42mm

Apple Watch Series 1 42mm

1,65"

120

8 500 Kč

Malý náhled chytrých hodinek Samsung Gear S3 Frontier SM-R760

Samsung Gear S3 Frontier SM-R760

1,3"

96

10 800 Kč

Malý náhled chytrých hodinek Apple Watch Series 1 38mm

Apple Watch Series 1 38mm

1,5"

120

7 800 Kč

Malý náhled chytrých hodinek Sony SmartWatch 3 SWR50

Sony SmartWatch 3 SWR50

1,6"

96

3 000 Kč

Malý náhled chytrých hodinek Samsung Galaxy Gear S2 SM-R720

Samsung Galaxy Gear S2 SM-R720

1,2"

96

6 500 Kč

Malý náhled chytrých hodinek Sony SmartWatch 2 SW2

Sony SmartWatch 2 SW2

1,6"

168

2 600 Kč

Malý náhled chytrých hodinek Garmin Vívoactive Optic L

Garmin Vívoactive Optic L

1,39"

168

6 500 Kč

Malý náhled chytrých hodinek Pebble Classic

Pebble Classic

1,26"

168

2 500 Kč

Testování a recenze chytrých hodinek pro rok 2018

V současnosti zpracováváme podrobný test chytrých hodinek. Jeho vydání předpokládáme v druhé polovině roku 2018. V testu budou také recenze nejlépe bodovaných hodinek. Zatím jsme pro vás připravili tabulku nejlépe hodnocených produktů na základě zkušeností uživatelů. Vždy se jedná o hodinky, které jsou již prověřené množstvím uživatelů. Přesto ale doporučujeme přečíst i recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějaké konkrétní chytré hodinky, o který se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz.

Jak vybrat chytré hodinky

1. Operační systémy

2. Baterie

3. Funkce

4. Hardware

5. Design a materiál

6. Fotoaparát

7. Sportovní hodinky

8. Displej

9. Cena

  • Vzhled hraje při výběru klíčovou roli, ale není jediným parametrem, o který je vhodné se zajímat.
  • Vybírejte hodinky s dlouhou výdrží baterie (viz kapitola o baterii)
  • Určete si účel pořízení hodinek a podle toho vybírejte vhodné varianty zmíněné v našem rádci
  • Pokud si nevíte s výběrem rady, orientujte se podle dostupných uživatelských recenzí na internetu

1. Operační systémy

Pokud nemáte o principu chytrých hodinek ani ponětí, možná vás překvapí, že stejně jako telefony, tablety nebo počítače i ony běží na různých operačních systémech. V současnosti jsou nejpoužívanějšími operačními systémy Android Wear, Tizen a watchOS.

Tizen

Je operační systém vyvinutý společností Samsung a dostupný na jejích modelech. Hodinky s tímto systémem logicky nabízejí spoustu možností při propojení s dalšími zařízeními od Samsungu. Za jejich nevýhody je považována poměrně nízká zásoba aplikací. Naopak za výhodu hodinek od Samsungu lze považovat velké množství senzorů a relativně nízkou cenu.

Výhody

Nevýhody

+ nižší cena

+ velké množství senzorů

+ propojení s telefony Samsung

- nízká podpora aplikací

Android wear

Je modifikace velmi populárního operačního systému pro telefony, určená pro chytré hodinky. Tento systém je kompatibilní s chytrými telefony, které fungují na platformě Androidu 4.3. a vyšší. Za největší výhody Androidu se považuje dostupnost na modelech různých značek a cenových kategorií a velký výběr aplikací. Starší modely Androidu pro chytré hodinky byly všeobecně spojovány s menší výdrží baterie a s horší funkčností některých aplikací.

Výhody

Nevýhody

+ kompatibilita s často používaným mobilním systémem

+ dostupnost aplikací

- horší výdrž baterie

- horší funkčnost některých aplikací

WatchOS

Je operační systém používaný u chytrých hodinek vyrobených firmou Apple. Díky tomu je spojován s produkty té nejvyšší kvality. Perfektně komunikuje s dalšími zařízeni Apple, takže pokud jste například vlastníkem iPhonu, nabídnou vám chytré hodinky od stejného výrobce nespočet nových možností. Za největší nevýhodu chytrých hodinek od Apple se dá považovat relativně nízká výdrž baterie, vysoká cena a téměř nutnost vlastnit iPhone, protože bez něj jsou možnosti hodinek výrazně omezené.

Výhody

Nevýhody

+ je dostupný na modelech té nejvyšší kvality

+ kompatibilita s dalšími zařízeními od Apple

- horší výdrž baterie

- vysoká cena

Na rozdíl od chytrých telefonů nabízí chytré hodinky mnohem více operačních systémů, a tak se na trhu můžete setkat s dalšími méně známými platformami. Ve výčtu těch častěji používaných lze zmínit například Pebble, který nabízí kompatibilitu se zařízeními od Apple i s Androidem a je proslulý delší výdrží baterie. Pokud se rozhodnete volit některou z méně známých alternativ operačních systémů, určitě si nejdřív pročtěte uživatelské recenze na jejich funkčnost na internetu, protože práce s některými z nich může být poměrně nekomfortní.


2. Baterie

Výdrž baterie je naprosto klíčový faktor, který musíte zohlednit při výběru jakéhokoliv multimediálního zařízení. U chytrých hodinek to platí dvojnásobně. Spousta modelů i od poměrně renomovaných značek stále trpí krátkou výdrží baterie. Je to zapříčiněno tím, že malé rozměry hodinek nedovolují přítomnost větší baterie s odpovídající kapacitou. Kapacita baterie je určována počtem miliampérhodin (mAh). Průměrně se kapacita baterie u chytrých hodinek pohybuje v hodnotách okolo 350 mAh.

Vyšší kapacita však nemusí nutně znamenat delší výdrž hodinek, protože různá zařízení vyžadují různý přívod energie, takže modely náročnější na spotřebu mohou baterii se stejnou kapacitou vybít mnohem rychleji. Výrobci proto uvádí také výdrž baterie v hodinách, podle které se lze orientovat mnohem jednodušeji. Často jsou však tyto údaje poměrně zkreslené a je vhodné dohledat dostupné uživatelské recenze, které výdrž baterie u daného modelu hodnotí nezaujatě. Obecně platí, že je vhodné volit modely, které mají výdrž alespoň 2 dny.


3. Funkce

V následujících důležitých odstavcích rozebíráme jednotlivé funkce, které chytré hodinky mohou podporovat. Tyto funkce vyjadřují vlastně důvod, proč si chytré hodinky pořizujete, a proto věnujte jejich rozboru zvýšenou pozornost.

Volání a odesílání SMS zpráv

Notifikace příchozích hovorů a SMS zpráv je základní funkcí chytrých hodinek. Náročnější uživatelé však jistě ocení i možnost provozovat hovory přímo z hodinek. Pokud mezi ně patříte, dejte si pozor na to, zda mají hodinky zabudovaný mikrofon a reproduktor, protože v opačném případě volání nebude možné. Velmi žádanou funkcí je pak možnost vložení sim karty přímo do hodinek, čímž se zbavujete nutnosti připojení k telefonu.

Připojení k internetu

Stejně jako první zmíněná funkce i připojení k wifi je základní výbavou, na které byste měli při výběru rozhodně trvat. Připojení k internetu vám umožní nejen používat hodinky jako prohlížeč internetových stránek a sociálních sítí, ale především výrazně rozšiřuje možnosti instalace aplikací a všeobecně posouvá jejich funkčnost do vyššího rozměru. Pokud disponují hodinky možností zapojení sim karty určitě oceníte i možnost připojení na internet prostřednictvím mobilních dat.

Podpora aplikací všeobecně

Některé hodinky nedisponují vůbec možností přidání dodatečných aplikací. To vás jako uživatele výrazně ochudí o další možnosti. Společně s různými senzory totiž aplikace tvoří základ funkčního využití vašich chytrých hodinek. Vhodné je zaměřit se také na případnou podporu aplikací do jednotlivých operačních systémů (viz kapitola o OS).

Senzory a doplňující funkce

Jak již bylo řečeno chytré hodinky využívají pro běh všech funkcí patřičné aplikace. Ale možnost jejich provozování je ovlivněna obsažením různých senzorů, modulů a čidel uvnitř. Nedá se jednoznačně určit, které funkce by měly jednotlivé cenové třídy obsahovat, protože jejich výskyt je velmi individuální. Vždy záleží na preferencích daného zákazníka. Je však vhodné alespoň zmínit, jakými funkcemi mohou hodinky disponovat. K základním funkcím patří kalendář, budík nebo třeba stopky.

Hodinky však dnes již také poměrně běžně dokáží zaznamenávat pohyby, takže můžete počítat s krokoměry nebo měřiči ujetých kilometrů a spálených kalorií. Především u sportovněji zaměřených modelů se můžete setkat také s měřením tepové frekvence. Často nechybí také další základní měřící funkce, jako výškoměr, barometr nebo teploměr. V provozování na slunci také jistě oceníte světelný senzor, který dokáže automaticky korigovat jas displeje podle světelných podmínek.

Velice žádanou funkcí je také obsažený GPS modul, který umožní vaše hodinky používat jako skromnou náhradu za běžné navigační zařízení. V poslední době se můžete na trhu setkat také s modely, které sledují kvalitu spánku a volí vaše probuzení v nejvhodnějších chvílích, aby ho příliš nenarušily. Z následujících specifikací je vám nejspíš jasné, že na své si přijde téměř každý a velmi záleží na tom, co vy osobně od kupovaných hodinek požadujete.


4. Hardware

U technických zařízení podobného druhu poměrně často platí, že dobré technické specifikace nemusí zcela nutně znamenat skutečně dobrý výkon. U chytrých hodinek to platí dvojnásobně. Různá operační paměť a frekvence procesoru může na odlišných modelech dosahovat naprosto jiných vlastností, a proto se téměř nedá určit správná hodnota těchto parametrů. Doporučujeme proto vybírat modely až po osobním vyzkoušení nebo minimálně po přečtení několika recenzí na internetu.


5. Design a materiál

Přestože chytré hodinky v mnohém nahrazují mobilní telefony a počítače, pořád se jedná především o módní doplněk. Samotný design tak tvoří jednu z klíčových specifikací každého výběru. Základní rozdělení hodinek podle designu lze provést podle tvaru jejich ciferníku. Na trhu se můžete setkat buď s klasickým kulatým ciferníkem a ručičkovým provedením anebo různými tvarovými modifikacemi, nejčastěji s digitálním ukazatelem.

Hodinky je možné z designového hlediska dělit také podle materiálu výroby. Současný trh vám dává nespočet možností, následující kapitola se proto zaměří pouze na ty nejčastěji používané materiály a stručně rozebere jejich specifikace.

Plast

Je nejfunkčnější ze všech využívaných materiálů. Je velmi lehký a měkký, zároveň však poměrně odolný proti pádům a nárazům. Všeobecně se považuje za pohodlný a velmi univerzálně využitelný. Za jeho nevýhodu lze považovat poměrně laciný vzhled.

Výhody

Nevýhody

+ lehkost

+ pohodlnost

+ univerzální použití

- laciný vzhled

Silikon

Je velmi populární materiál, který nachází v poslední době širokou řadu uplatnění. Má velmi podobné vlastnosti jako plast. Je tedy levný, měkký a velice pohodlný. Stejně jako plastu je mu také vyčítán levnější vzhled. Svojí praktičností je však stále oblíbený a rozhodně není špatnou volbou.

Výhody

Nevýhody

+ nízká cena

+ pohodlnost

+ měkkost

- laciný vzhled

Nerezová ocel

Velmi kvalitní materiál, který působí robustně a vznešeně, přitom se dá pořídit za relativně příznivou cenu. Je voděodolný a lze ho velmi snadno opravovat, takže případné škrábance na povrchu nejsou žádným problémem. Za hlavní nevýhodu se o nerezové oceli považuje její vysoká hmotnost.

Výhody

Nevýhody

+ elegantní vzhled

+ lze opravovat

- vysoká hmotnost

Titan

Titan je oproti nerezové oceli výrazně lehčí a tvrdší. Díky těmto vlastnostem se často používá u sportovních modelů, kde je nutné maximální možné odlehčení. Titanu je často vyčítáno, že může dojít velmi snadno k jeho poškrábání a oprava modelů z tohoto materiálu je velmi nákladná.

Výhody

Nevýhody

+ lehký materiál

+ vysoká tvrdost

- lehce se poškrábe

- vysoké náklady na případnou opravu

Tento výčet materiálů samozřejmě není kompletní a na trhu se můžete setkat s téměř neomezenými možnostmi. Často se používají různé levnější slitiny kovů nebo naopak exkluzivní drahé kovy. Můžete ale vybírat také z poměrně alternativních materiálů jakými jsou například dřevo nebo keramika.

Materiály pásků

Samostatnou kategorií jsou pak pásky hodinek, které bývají poměrně často vyrobeny z jiného materiálu než konstrukce budíku. Není možné určit, který materiál je nejlepší a záleží čistě na vašich vzhledových i pocitových preferencích. Narazit můžete na kůži a její různé koženkové variace, které jsou velmi pohodlné ale poněkud hůře se udržují. Běžné jsou také plastové nebo gumové pásky, které jsou lehké a měkké, ale působí poměrně levným dojmem. V neposlední řadě i u pásků můžete naleznout početný zástup kovových materiálů od nejlevnějších slitin, které obvykle nenabízí přílišný komfort až po drahé kovy, které jsou výsadou modelů té nejvyšší kvality.


6. Fotoaparát

Kvalita fotoaparátu je vyjádřena v megapixelech a více megapixelů přináší větší kvalitu fotoaparátu a logicky tak i pořízených fotek. U pokročilejších zařízení hraje velice důležitou roli mnohem více specifikací, a tak je potřeba zohlednit kvalitu blesku, objektivu a podobně. Fotoaparáty u chytrých hodinek jsou však zatím brány pouze jako doplňková funkce, která není příliš častá, takže většinou moc rozšířených atributů nenabízí.

Z toho vyplývá, že kvalita fotoaparátu u většiny modelů není příliš vysoká a výrobci často ani neuvádí jeho rozlišení, natož další doplňující informace. Všeobecně se dá říct, že u chytrých hodinek se nachází nejčastěji fotoaparáty s kvalitou okolo 3 Mpx. Důležité je od fotoaparátů na chytrých hodinkách neočekávat zázraky. Mohou vám pořídit snímky v základní kvalitě, ale nikdy s nimi nebude možné fotit umělecké fotografie nebo zachycovat titěrné detaily.


7. Sportovní hodinky

Sportovní hodinky jsou v podstatě poddruhem klasických chytrých hodinek, které se jen trochu liší svým zaměřením. Jejich funkce, a především konstrukce jsou podřízeny sportovním účelům. Pokud plánujete chytré hodinky využívat pro sportování, pravděpodobně oceníte zabudovaný GPS modul, měřiče rychlosti, tepu, spálených kalorií a podobně (viz. podkapitola o doplňujících funkcích.

Velmi vhodné je určit, pro jaké sporty budete hodinky používat a podle toho vybírat dané specifikace. Pro běh do lesa se vám bude hodit zmiňovaná navigace, milovníci vody zase určitě ocení voděodolné konstrukce. Pro sportovní účely se nejčastěji používají plastové a silikonové konstrukce, ale můžete se setkat i s titanem nebo keramikou. Je velmi důležité vybraný materiál v klidu a s rozvahou ozkoušet, protože špatný výběr by vás při sportovním výkonu mohl podstatně limitovat.


8. Displej

Displej chytrých hodinek tvoří jednu z jejich nejdůležitějších částí. Prostřednictvím něj komunikují hodinky s uživatelem a může tak bezprostředně ovlivnit jejich celkovou kvalitu. Nejpoužívanějším druhem displejů u chytrých hodinek jsou IPS displeje, protože nabízejí nejlepší poměr ceny ku kvalitě. Mají velmi dobré pozorovací úhly a všeobecně dobré podání barev, jsou celkově odolné a pyšní se tak dlouhou životností. Oproti OLED nabízejí horší podání černé barvy. Naopak technologie OLED a její poddruh AMOLED nabízí perfektní podání černé barvy, všeobecně velmi živé zobrazení barev a také perfektní pozorovací úhly. Za velikou výhodu OLED displejů se považuje také jejich šetrnost k očím uživatele. Největším problémem je u OLED stále velká spotřeba a poměrně vysoká cena.

Typ

Výhody

Nevýhody

IPS displeje

+ dobrý poměr cena/výkon

+ dobré pozorovací úhly

+ dlouhá životnost

- horší podání černé barvy

OLED/AMOLED displeje

+ výborné zobrazení barev, zvláště černé

+ šetrné k očím uživatele

+ dobré pozorovací úhly

- relativně vysoká cena


9. Cena

Poslední kapitola textu se bude věnovat rozboru jednotlivých cenových skupin. Ačkoliv u chytrých hodinek nemusí vyšší cena nutně přinášet i lepší technické specifikace, protože se pořád jedná především o módní doplněk, je důležité se alespoň trochu orientovat v cenové problematice.

Do 5 000 Kč

V této cenovce naleznete levnější modely, které splní především estetickou funkci a nabídnou základní funkce. Svojí funkčností se sice nemohou rovnat dražším modelům, ale pro začátečníky se může jejich pořízení stát dobrou volbou, protože si osvojí základní ovládání a zjistí, zda se jim vyplatí do budoucna třeba další investice do dražších modelů. Velmi oblíbené jsou levné hodinky z Číny, které nabízejí slušné parametry. U těch je ale potřeba zkoumat dostupné recenze, protože ačkoliv nabízejí třeba slušný hardware, mohou mít slabou baterii nebo nekvalitní displej.

Od 5 000 Kč do 10 000 Kč

Tato cenová kategorie se jeví pro běžné uživatele, kteří nelpí na značkových modelech, jako nejlepší volba. Standardně nabízí střední cenová třída velmi dobře designově propracované modely a dostupnost většiny možných funkcí. Opět je velmi důležité zaměřit se na výdrž baterie, protože i modely v této kategorii mohou mít s provozem bez nabíjení problémy. Při výběru hodinek ve střední cenové kategorii je velmi důležité určit si, jaké specifikace od nich požadujete, protože různé modely se mohou svými funkcemi podstatně lišit.

Nad 10 000 Kč

V této cenové kategorii naleznete nejlepší modely, které obvykle disponují unikátním designovým zpracováním a všemi možnými funkcemi. Bohužel i zde si musíte dávat pozor na výdrž baterie, protože s cenou nestoupá délka její výdrže. Nejčastěji jsou modely ve vyšších cenových kategorií z továren velkých světových značek, které produkují i mobilní telefony, takže jejich kompatibilita s těmito zařízeními je na perfektní úrovni. Pokud pro vás cena nehraje při výběru klíčovou roli a považujete se za technického nadšence, volbou této cenové kategorie určitě neprohloupíte.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Chytré hodinky
Průměrné hodnocení 3.8 z 33 hlasů

Ke zlepšování našich služeb využíváme na webu souborů cookie. Používáním webu s tím souhlasíte. Více

Na této stránce používáme cookie ke zkvalitnění webu a možnosti nabídnout jeho uživatelům co nejlepší zobrazení tohoto webu. Cookie může být také použita pro měření návštěvnosti jednotlivých stránek. Pokud budete pokračovat v používání této stránky, souhlasíte s tím.

Zavřít