Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších chytrých vypínačů/spínačů

Autor:
Iveta Polášková

Jak se technologie stávají součástí našeho života, pomalu si nacházejí cestu i do našich domácností. Pro někoho to znamená ztrátu tradice, jiný je zase zvědavý na všechny novinky a snaží se nejen experimentovat, ale už při zařizování své hnízdo koncipovat jako chytré. A právě s tím pomáhají chytré spínače a vypínače.

Chytré vypínače se instalují namísto vypínačů klasických, spínače patří do hluboké instalační krabice. Mezi ostatními variantami ovládání domácí elektroinstalace představují tu nejelegantnější. Netrčí ze zdi jako chytré zásuvky a na první pohled si jich ani nemusíte všimnout. Stále je také možné ovládat je ručně jako jejich klasické “nechytré” protějšky, takže nedělají problémy dětem a neznejistí ani návštěvu, která se v prostředí moderních technologií necítí tak dobře.

Ve srovnání s klasickými vypínači rozšiřují možnosti kontroly nad osvětlením, žaluziemi či topením a dobře se přizpůsobí vašim individuálním požadavkům. Ovládáním jsou velmi podobné ostatním chytrým přístrojům –⁠ propojují se s mobily či tablety a přijímají příkazy přes hlasové asistenty. Většina produktů na trhu používá ke komunikaci Wi-Fi.

Pod tabulkou oblíbených vypínačů si můžete přečíst náš článek Jak vybrat chytrý vypínač/spínač. V něm se soustředíme na vysvětlení celé problematiky těchto nenápadných technologických vychytávek. Po přečtení by vám tedy mělo být jasné, zda vám konkrétně chytré vypínače budou vyhovovat, a pokud ano, tak podle čeho je vybírat.


Nejlepší chytré vypínače/spínače dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Produkt Typ Navrhované určení Komunikační protokol Orientační cena Aktuální cena
Top 1 Vypínač Osvětlení ZigBee 550 Kč Zobrazit nabídky
Top 2 Vypínač Žaluzie, Záclony Wi-Fi 900 Kč Zobrazit nabídky
Top 3 Vypínač Osvětlení Wi-Fi 500 Kč Zobrazit nabídky
Top 4 Vypínač Osvětlení Wi-Fi 900 Kč Zobrazit nabídky
Top 5 Vypínač Osvětlení Wi-Fi 650 Kč Zobrazit nabídky
Top 6 Spínač Osvětlení Wi-Fi 600 Kč Zobrazit nabídky
Top 7 Spínač Žaluzie, garáž Z-Wave 1 500 Kč Zobrazit nabídky
Top 8 Spínač Žaluzie Wi-Fi 650 Kč Zobrazit nabídky
Top 9 Spínač Osvětlení Wi-Fi 300 Kč Zobrazit nabídky
Top 10 Spínač Osvětlení ZigBee 700 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat chytrý vypínač/spínač

V první řadě probereme, co to vlastně chytré vypínače a spínače jsou, v čem tkví jejich benefity a jak si stojí ve srovnání s dalšími možnostmi ovládání domácí elektroinstalace. Po přečtení těchto úvodních kapitol by vám tedy mělo být jasné, zda jsou to pravé pro vás a zda má tedy smysl v článku dál pokračovat.

V další části se budeme soustředit na parametry výběru chytrého vypínače. V základu můžeme produkty rozdělit už podle napájení, daleko víc vás ale nejspíš budou zajímat možnosti kompatibility a způsob, jakým můžete vypínač či spínač zahrnout do vaší domácnosti. Důležitý bude také počet okruhů, které dokáže ovládat, a různé doplňky.

Náš článek ukončíme projednáním finanční náročnosti chytrých vypínačů a spínačů. Úplně na konci pak zodpovíme několik otázek, které se ohledně těchto relativně nových zařízení objevují opakovaně.

Jak vybrat chytrý vypínač/spínač stručně:

 • Ujasněte si rozdíly mezi elektroinstalačními prvky –⁠ ať víte přesně, jestli potřebujete spíš vypínač, spínač, nebo třeba chytrou zásuvku.
 • Zkontrolujte technické nároky vypínače/spínače –⁠ většina z nich vyžaduje nulový vodič, u spínačů je také důležité, aby se vešly do elektroinstalační krabice.
 • Zvolte správný komunikační protokol – přes Wi-Fi či Bluetooth může vypínač komunikovat přímo s vaším telefonem, u ZigBee nebo Z-Wave budete potřebovat také centrální jednotku.
 • Zvažte vypínač v síti nebo na baterie –⁠ bezdrátový vypínač můžete nalepit, kam jen chcete, nesmíte však zapomenout na výměnu baterií.
 • Zkontrolujte, zda budete vypínač/spínač moci ovládat tak, jak je vám příjemné –⁠ tedy zda podporuje IFTTT, vašeho oblíbeného hlasového asistenta apod.
 • Prohlédněte si dostupné funkce –⁠ jako například stmívače nebo měření spotřeby energií.
 • Poohlédněte se po uživatelských recenzích –⁠ o vašem vyhlédnutém produktu toho mnoho prozradí.

Možnosti chytré elektroinstalace

Pomocí elektroinstalace ovládáte osvětlení, elektrické žaluzie, topení nebo spoustu malých spotřebičů. Podle typu zařízení volíte způsob ovládání.

Jako u ostatních kategorií chytré domácnosti, i zde je základním prvkem vzdálená kontrola – světlo rozžínáte a zhasínáte přes smartphone nebo tablet, garážová vrata vyrolujete z auta, rychlovarnou konvici zapnete z postele. Pokud se rozhodnete trochu si připlatit, získáte ve většině případů i časovač, který umožní nastavit spínání na určitou denní dobu.

Pokud chytré prvky domácnosti propojíte, můžete si naprogramovat celé scény, tedy posloupnosti jednotlivých akcí. Nastavíte tak například, aby se po vašem odchodu do práce v domě snížila teplota a zhasla se všechna světla, na která jste hypoteticky mohli zapomenout. Při návratu se teplota opět zvýší, rožne se světlo v předsíni, spustí hudba…

Oblíbené kategorie

Jedním z nejčastěji “zdokonalovaných” prvků elektroinstalace je osvětlení, mnozí zájemci o chytrou domácnost tak začínají a experimentují právě s ním. Proč? Protože je jednoduše implementovatelné, zábavné a zejména originální barvy žárovek dokáží proměnit celý interiér. Také návštěvy jím určitě zaujmete víc než chytrými domovními alarmy a senzory varujícími před úniky vody, jakkoliv mohou být i tyto produkty užitečné.

Dalším velmi oblíbeným prvkem jsou žaluzie. Ty jsou často zahrnované do ranních scén, kdy pomalým rolováním zpříjemňují vaše probouzení. A v neposlední řadě se popularitě těší také chytré zásuvky, do kterých je možné zapojit širší spektrum domácích spotřebičů.

Jak elektroinstalaci ovládat?

Na výběr máte mezi chytrými zásuvkami, žárovkami a vypínači či spínači. Výsledný efekt je velmi podobný, zato se produkty liší vzhledem nebo univerzálností, s jakou je můžete použít, pokud si svůj původní záměr rozmyslíte.

Chytré zásuvky

Chytré zásuvky (neboli smart zásuvky) mají podobu krabičky, kterou umístíte mezi zástrčkou ovládaného spotřebiče a klasickou zásuvkou ve zdi. Kdykoliv ji můžete vyjmout a zapojit jinde nebo k ní připojit jiný spotřebič, je tedy univerzální a snadno přenosná. Na druhou stranu však někomu kazí vzhled interiéru to, že tato krabička trčí do prostoru. Dobře funguje s různými jednoduchými spotřebiči, lampami, rychlovarnými konvicemi apod.

Pomocí chytré zásuvky získáváte vzdálenou kontrolu, můžete tak spustit čističku vzduchu cestou domů nebo náhodně rozžínat lampy z dovolené, abyste simulací něčí přítomnosti odradili případné zloděje. Oblíbené jsou také chytré zásuvky s měřením spotřeby energie, časovačem nebo funkcí hlášení poruchy zapojeného spotřebiče.

Chytré zásuvky mají svůj vlastní článek, najdete jej na této stránce.

Chytré žárovky

Žárovky patří mezi nejoblíbenější součásti chytré domácnosti. Našroubovat je můžete do běžné objímky, do lustru či noční lampičky. Jejich funkce se liší model od modelu. Ty mléčně zabarvené dokáží měnit teplotu bílého světla, barevné nabídnou až 16 milionů barev. Často jsou také stmívatelné, takže můžete střídat plné světlo při práci a intimní osvětlení pro večer. Mezi funkcemi patří k nejoblíbenějším časovač, ovládání z mobilního telefonu nebo pomalé rozsvěcení, které je příjemné k rannímu probouzení.

Také chytrou žárovku snadno odšroubujete a nastavíte na jiném místě, je s tím jen o trochu víc práce než s chytrou zásuvkou. Mezi nevýhody patří finanční nákladnost při větším počtu, například na lustru. Většina chytrých žárovek má také moderní vzhled, takže na starožitném lustru nejspíš nebudou vypadat dobře. Samozřejmě existují i výjimky, ale není jich mnoho na výběr.

Protože chytré žárovky bývají větší, nemusí se vedle sebe vždy vejít tam, kde by se obyčejné LED žárovky vešly. A nakonec je nutné vzít v potaz, že žárovka bude na dálku fungovat pouze tehdy, když bude její manuální vypínač zapnutý. Pokud jej omylem vypnete, nezmůžete se žárovkou nic.

Také chytrým žárovkám jsme věnovali vlastní stránku, naleznete ji zde.

Chytré vypínače

Další možnost ovládání žárovek představují chytré vypínače, které mnohdy na první pohled nerozeznáte od klasických variant. Většinou se montují přímo do zdi na místo vašeho původního vypínače. Instalace tedy vyžaduje alespoň základní technické schopnosti. Výhodou klasického vzhledu je pak to, že s tímto produktem si poradí i děti nebo návštěvy, které chytrým technologiím příliš neholdují.

Protože chytrý vypínač ovládá celý obvod, při zapojování lustrů vás vyjdou levněji než chytré žárovky. Funkcemi jsou podobné, narazíte na časovač, statistiky spotřeby, vzácněji i stmívač. Chytrý vypínač narozdíl od žárovky můžete na dálku ovládat i v momentě, kdy je vypnutý. Pokud do něj však zapojíte klasickou žárovku, budete se muset obejít bez barevných kombinací. Na trhu najdete také speciální vypínače určené pro rolování žaluzií.

Chytré spínače

Chytrý spínač se od vypínače nejvíc liší provedením. Spínač se ve formě malé krabičky umisťuje do hluboké elektroinstalační krabice. Ta se poté přiklopí běžným vypínačem. Na první pohled tedy tato instalace není vůbec patrná.

Funkčně pak tyto výrobky téměř splývají. Nad spínačem máte kontrolu z mobilu či tabletu, používat jej však můžete i klasickým způsobem (Zdroj: CNET.com). Také další vlastnosti jsou podobné – i mezi spínači najdete jak produkty určené k ovládání osvětlení, tak žaluziové moduly, často také vybavené časovačem či statistikami spotřeby. Tímto spínačem tedy prakticky vytvoříte chytrý vypínač z vašeho obyčejného.

Technické podmínky instalace

Chytré vypínače a spínače nejsou nijak komplikované přístroje. Přesto se však objevuje několik technických náležitostí, které je nutné brát na zřetel.

Nulový vodič

V novějších domech s tímto požadavkem nebývá problém, moderní elektroinstalace počítají i se středním vodičem. Zejména ve starších stavbách však najdeme i dvouvodičové provedení. Naprostá většina chytrých vypínačů nulový vodič potřebuje, pokud ale trh trochu propátráte, určitě najdete i takový, který se bez něj obejde.

Maximální proud

Důležitý parametr, který není radno překračovat. Na trhu najdete produkty pro 10 nebo 16 ampérů.

Musí být ovládané zařízení chytré?

Často kladená otázka se týká kombinace chytrých žárovek a vypínačů. U většiny produktů se to nedoporučuje – pokud se orientujete jen na zapínání a vypínání, časovač a nastavení scén, postačí k tomu jeden chytrý produkt.

Komplikace také mohou nastat při využívání dvou stmívačů – žárovky i vypínače. V tomto případě se tyto technologie mohou navzájem rušit a bude tak docházet k nepříjemnému blikání. Někteří výrobci však na tyto problémy reagují a na trhu tak dnes již najdete i chytré vypínače, kterým stmívače žárovek nevadí. Zatím jsou však v menšině.

Napájení

Způsoby napájení chytrého vypínače jsou dva. Protože každý z nich funguje trochu jinak, využijete je v různých situacích.

 • Ze sítě – Jak už jsme zmínili, většina vypínačů se montuje místo klasických. Instalace je tedy trochu náročnější, na druhou stranu však nemusíte dál již nic řešit. Toto provedení platí také pro téměř všechny chytré spínače.
 • Na baterie – Tyto vypínače se lepí nebo šroubují přímo na zeď. Jejich instalace tedy zabere jenom několik okamžiků. S tím se však pojí také nutnost výměny baterií, na kterou je nutné nezapomenout.
  Protože tyto vypínače se nepojí přímo s elektroinstalací, můžete je nalepit kamkoliv a ovládat tak jedno světlo z více míst. Podmínkou je ovšem síťový vypínač namontovaný místo originálního, trochy kutilství se tedy nezbavíte.

Připojení a kompatibilita

Mnohé produkty chytré domácnosti nabízejí více než jeden způsob připojení. To však není případ chytrých vypínačů a spínačů, které jsou většinou navrženy pro jeden způsob spárování. Proto se vyplatí sledovat podporovaný protokol a koupit takový výrobek, který začleníte pro vás pohodlným způsobem.

Samostatně

Samostatným ovladatelným vypínačem myslíme produkt, který se spáruje přímo s vaším mobilním telefonem. Jedná se o produkty podporující technologii Bluetooth, Wi-Fi nebo jsou zařaditelné do Apple HomeKit domácnosti. Akce vypínače pak řídíte skrz aplikaci, která je určena pro mobil či tablet. Mezi uživatelsky nejoblíbenější patří Wi-Fi zásuvky.

Výhodou je jednoduchost, nízký reakční čas a nižší pořizovací náklady, k takovému vypínači nepotřebujete nic jiného než router. Komplikace mohou nastat v případě, že se do organizace chytré domácnosti vrhnete po hlavě a zběsile nakoupíte množství vypínačů, zásuvek či dalších chytrých produktů. Váš router pak může být přetížen a nebude pracovat správně.

S centrální jednotkou

Na trhu naleznete také chytré vypínače a spínače podporující protokoly ZigBee či Z-Wave. Jedná se o způsob komunikace, kterou mobily neovládají, a ke zprostředkování signálu tedy potřebujete centrální jednotku. Ta ovládá více protokolů a komunikuje tedy s vaším telefonem přes Wi-Fi a s jinými produkty přes ZigBee a Z-Wave. K routeru je připojená pouze ona, což umožňuje stabilnější připojení.

Centrální jednotky nejsou nejlevnější záležitostí a toto řešení tedy doporučujeme spíš těm, kteří už v hlavě tvoří plán na koncept chytré domácnosti, kterou chtějí vybavit jako celek. Pokud máte v plánu výměnu jednoho vypínače a ještě netušíte, zda vás nový výrobek bude bavit, nutnosti i několikatisícové investice vás spíš odradí.

Pokud přemýšlíte nad tímto způsobem komunikace, možná by vás mohl zajímat náš článek Jak vybrat centrální jednotku, který vám o těchto srdcích chytrých domovů prozradí více.

Způsob ovládání Protokoly Kdy je vhodné
Samostatně Wi-Fi

Bluetooth

Když máte jen několik chytrých zařízení a upřednostňujete rychlou odezvu
S centrální jednotkou Z-Wave

ZigBee

Když vybavujete celou domácnost a potřebujete větší dosah

Ovládání

Ovládání je důležitou položkou výběru chytrého vypínače, ovlivňuje totiž celkový uživatelský komfort. Právě chytré spínače a vypínače v tomto směru bodují, nabízejí totiž spoustu možností, z nichž můžete zvolit tu pravou.

Aplikace v telefonu

Základním pilířem ovládání chytrého vypínače je jeho mobilní aplikace, kterou nainstalujete na smartphone nebo tablet. V té pak naleznete ovládací tlačítka, v případě některých dražších modelů i statistiku spotřeby energie. Nejvíc vás však na mobilní aplikaci budou pravděpodobně zajímat pokročilé možnosti nastavení.

Časovač

Tuto vychytávku není třeba zdlouhavě představovat. V aplikaci nastavíte čas zapnutí a vypnutí světel a dál se nemusíte o nic starat. Tuto variantu oceníte například při odjezdu na dovolenou, kdy odradíte případné zloděje tím, že váš dům nebude vypadat prázdně.

Vytváření scén

Scény jsou posloupnosti několika akcí, které se v chytré domácnosti mohou odehrát. Pro mnohé jsou právě ony tím největším lákadlem. Oblíbené scény kopírují naše denní návyky, takže například ráno po zazvonění budíku vás ve vstávání podpoří i mírné osvětlení nebo rozevírající se žaluzie, po odchodu z domu aplikace ověří, že žádné světlo nezůstalo zapnuté.

Pokud do scén zahrnujete více produktů, bude nutné i je mezi sebou spárovat. Toho můžete dosáhnout pomocí centrální jednotky, nebo různých, často volně dostupných aplikací. Nejznámější z nich je pravděpodobně aplikace IFTTT, jejíž název sestává z příhodných slov “if this then that”. Tato aplikace vás pomocí jednoduchého programování nechá nastavit posloupnost jednotlivých akcí, jako například “když vejdu do předsíně, rozsvítí se světlo a začne hrát rádio” (Zdroj: E.ON).

Hlasoví asistenti

Hlasové ovládání představuje populární variantu. Pokud již máte svého oblíbeného hlasového asistenta, pohlídejte, aby jej podporoval i váš vypínač, narozdíl od například centrálních jednotek totiž zpravidla ovládají jen jednoho.

Pokud tento způsob teprve zvažujete, vemte také v úvahu, že široce dostupní asistenti neovládají český jazyk. Nejčastější možností je angličtina. Při ovládání chytré elektroinstalace si však vystačíte s několika frázemi, rozhodně tak není nutné se hlasových asistentů nějak obávat.

Klasické ovládání na zdi

Tato varianta se může jevit jako taková záloha, ocení ji však všichni, kteří nemají přístup k vašim telefonům a neporadí si ani s hlasovým asistentem. Tedy návštěvy, děti nebo chytrým technologiím neholdující členové domácnosti.

Počet kanálů a velikost

Parametr počtu kanálů je velmi jednoduchý, určuje, kolik obvodů můžete vypínačem ovládat. Zde se bude třeba přizpůsobit vaší domácí elektroinstalaci. Většina modelů na trhu nabídne jeden či dva kanály, což odpovídá klasickým “nechytrým” vypínačům.

Velikost je nutné řešit u spínačů, vypínače nabízejí standardizované rozměry. Spínač se musí vejít do instalační krabice ve zdi. Často jsou tedy velké asi jako krabička sirek. Výrobce by měl uvádět, jak velký průměr musí krabice mít, aby instalace proběhla bez problémů.

Doplňky a příslušenství

Chytré vypínače jsou ve své podstatě jednoduché přístroje. Ještě je tu však možnost modelu s různými doplňky, které zvyšují uživatelský komfort nebo přináší další funkce.

 • Dálkové ovladače – Nepřekvapivě slouží k ovládání na dálku, z postele apod. Některé vypadají podobně jako ovladače na televizi, ale najdete na nich méně tlačítek.
 • Stmívač – Slouží k regulaci intenzity svícení žárovky, což oceníte při vytváření útulného ambientního osvětlení.
 • Rámečky – I k chytrým vypínačům můžete pořídit rámečky, které uchrání okolní zeď před ušpiněním.
 • Měření spotřeby energií – Aplikace na smartphonu vám v některých případech sdělí, kolik elektřiny jste přes vypínač prosvítili.

Cena

Chytré spínače a vypínače nepatří k drahým produktům, pokud se však rozhodnete vybavit jimi celou domácnost, už se docela prohnete. Protože stále nejde o rozšířené technologie, uděláte dobře, když budete sledovat uživatelské recenze a nepořídíte najednou deset kusů od značky, o které nikdy nikdo neslyšel.

Cena většiny produktů se pohybuje kolem 500-600 Kč/kus. Spínače jsou obecně o něco levnější než vypínače, za žaluziové moduly si naopak trochu připlatíte. Dražší je také podpora Apple HomeKit. U některých levných značek je dobré dát pozor na zpoplatnění služby IFTTT.

U chytrých vypínačů a spínačů se do ceny víc promítá jméno renomovaného výrobce, který do chytré domácnosti nabízí i řadu dalšího příslušenství. Není tak neobvyklé narazit na produkt přesahující 1 000 Kč s naprosto totožnými funkcemi. Uživatelské recenze jsou pak dobrým zdrojem informací, zda spínač za tuto částku stojí.

Často kladené otázky k chytrým vypínačům/spínačům

Iveta Polášková
Redaktorka
Iveta se řadí ke skeptickým redaktorům, kteří se zdráhají uvěřit, že existuje dokonalý produkt bez jediné chybičky. Proto také při práci důsledně odděluje fakta a reklamní slogany. Místo vychvalování tedy spíš poradí, jaké jsou výhody a nevýhody chytrých vypínačů na baterie nebo jakými způsoby můžete vypínač ovládat. Kromě chytré domácnosti pečuje také o témata spojená s kávou nebo oxymetry.

Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.8 z 47 hlasů

Další oblíbené testy a recenze