Hodnocení | Produkt | Klady | Zápory | Orientační cena | Aktuální cena |
---|---|---|---|---|---|
Top 1 |
|
|
4 500 Kč | Zobrazit nabídky | |
Top 2 |
|
|
650 Kč | Zobrazit nabídky | |
Top 3 |
|
|
250 Kč | Zobrazit nabídky | |
Top 4 |
|
|
700 Kč | Zobrazit nabídky |
Jak vybrat chytrou žárovku
Chytrá žárovka se technicky příliš neliší od žárovek, které už doma máte. Její funkce se odvíjí od chytré aplikace, přes kterou ji budete ovládat. Chytré žárovky patří výhradně mezi LED osvětlení, s čímž se také pojí následující vlastnosti – dlouhá životnost, úsporný provoz, slabé zahřívání a odolnost vůči otřesům. Rozšířeným mýtem je, že LED žárovka vyzařuje vždy studené světlo, to však není pravidlem ani u „obyčejných“ LED žárovek.
Na trhu je dnes spousta produktů, tento článek vás provede pečlivým výběrem krok po kroku. Začneme trochu zeširoka, popisem více možností chytrého osvětlení. Dále se zaměříme na hlavní i doplňkové funkce chytrých žárovek, shrneme nejčastější podporované komunikační protokoly a zastavíme se i u energetických údajů. Nemůžeme opomenout ani kapitolu o ceně, která přiblíží částku, kterou za žárovku bude třeba vynaložit.
Jak vybrat chytrou žárovku stručně:
- Zvolte správný produkt – Na trhu je více možností chytrého osvětlení, promyslete tedy, zda vašim účelům skutečně nejlépe vyhovují žárovky.
- Rozhodněte se pro bílou či barevnou verzi – Také u bílých světel lze manipulovat s intenzitou či teplotou světla, navíc jsou zpravidla levnější.
- Ověřte vhodnost komunikačního protokolu – Pokud chcete propojit žárovku přímo s mobilním telefonem, potřebujete Wi-Fi model. Pokud máte centrální jednotku, můžete sáhnout také po žárovce podporující ZigBee nebo Z-Wave.
- Zvažte světelný tok a teplotu barev – Orientovat se můžete například podle toho, zda chcete žárovku umístit nad pracovní stůl, kde vás musí udržet ve stavu bdělosti, nebo do rohu pokoje, kde pomůže vytvořit útulnou atmosféru.
- Mrkněte i na životnost žárovky – Výrobce ji udává v počtu hodin, které by měla bez problémů odsvítit.
Možnosti chytrého osvětlení
Zvažujete ozvláštnění vaší domácnosti kouskem moderní technologie, avšak nejste si jistí, že žárovka je to pravé ořechové? Co se osvětlení týče, existuje více variant, které si popíšeme níže.
Chytré žárovky
Varianta, kterou se zabývá tento článek. Chytré žárovky jsou oblíbené skrz svoje univerzální použití. Umístíte je na lustr, do lampy, zkrátka kamkoliv, kde byla předtím žárovka obyčejná. Stejně jako u klasických modelů i zde musíte hlídat typ patice. Nejčastěji narazíte na patici E27, spíš výjimečně na E14 nebo GU10.
Chytré svítící pásky
Svítící pásky jsou další variantou, jak si ozvláštnit pokoj. Přilepit je můžete kamkoliv, často se používají k připevnění na hrany televize či počítače, kde synchronizují své barvy s barvami obrazovky. Potom při sledování filmu vytváří ambientní osvětlení, které je pro oči zdravější než sledování obrazovky v úplné tmě.
Svítící pásky rozhodně ocení hráči videoher, kterým zahrnutí barev zvýší požitek ze hry. Další, tentokrát bezpečnostní využití představuje nalepení pásku na okraj schodů nebo k zábradlí, aby bylo v noční tmě lépe viditelné.
Další druhy chytrého osvětlení
Chytrými žárovkami a pásky to samozřejmě nekončí. Na trhu najdete stolní lampy nejrůznějších tvarů, stropní i nástěnná světla, panely, ze kterých si můžete poskládat libovolné obrazce. Zde je žárovka již integrovaná, takže typ patice řešit nemusíte. Vše směřuje k tomu, abyste svůj příbytek mohli co nejvíce přizpůsobit vašim představám. Většina chytrých lamp však nejlépe zapadne do interiérů moderních.
Chytré venkovní osvětlení
Poslední kategorií je venkovní osvětlení v podobě venkovních lamp. Z praktického hlediska oceníte osvětlení temných zákoutí a zároveň dokážete vykouzlit na zahradě vždy tu správnou atmosféru. I v této kategorii najdete jak bílé, tak barevné modely. Mnoho z nich se vyznačuje větším světelným tokem než vnitřní žárovky. Samozřejmostí je zde požadavek na voděodolnost.
Co vše chytré žárovky umí?
Dostáváme se k asi nejzajímavější části výběru. K hlavním bonusům, jimiž vám chytré žárovky umí zpříjemnit život. Co se týče funkcí samotného osvětlení, najdeme zde tři hlavní parametry.
Stmívatelnost
Ubírání na intenzitě oceníte, pokud se snažíte vytvořit příjemnou atmosféru k relaxování. Jemné světlo také pomáhá s probouzením, při správném načasování tak může simulovat pozvolný východ slunce.
Ačkoliv změna intenzity patří k základním funkcím, chytré žárovky paradoxně nemusí dobře spolupracovat s chytrým stmívačem jiné značky. Dvojí ovládání se navzájem ruší, což občas zapříčiňuje nepříjemné problikávání.
Změna teploty bílé barvy
Kolikrát jste si bezmyšlenkovitě koupili žárovku a byli nepříjemně překvapení neútulně bílým světlem? To samozřejmě není samo o sobě argumentem pro nákup chytrých žárovek, může však vaše rozhodnutí podpořit. Nastavitelnou teplotu bílé barvy totiž využijete k různým aktivitám – zatímco odreagování po práci podpoří teplé odstíny, během práce či jakéhokoliv soustředění zase oceníte ty studené.
Teplota je určována počtem kelvinů (K). Čím více jich žárovka vyzařuje, tím je její světlo studenější. Zatímco světlo svíčky vydává kolem 1900 kelvinů, chladné denní světlo pod bezmračnou oblohou se pohybuje nad hranicí 12 000 kelvinů. Rozpětí většiny chytrých žárovek leží mezi 2 700 a 6 500 kelvinů, samozřejmě najdete i odchylky na obě strany.
Vícebarevnost
Jeden z hlavních důvodů, proč si lidé chytré žárovky kupují, je možnost změny barvy. Zde se vyplatí pečlivě číst produktové informace, zdaleka ne každá chytrá žárovka je totiž vícebarevná. Pokud ano, zpravidla se můžete těšit na 16 milionů barev a jejich odstínů.
Připojení a ovládání
Kolem zahrnutí žárovky do chytré domácnosti mohou panovat zmatky. Existuje totiž několik variant jak samotného zapojení, tak i následného ovládání. A protože různé modely žárovek jsou vyráběné pro ten či onen způsob, je dobré získat přehled ještě dříve, než žárovku koupíte.
Možnosti připojení
Jako všechny prvky chytré domácnosti, i žárovky používají k připojení internet. Liší se ohledně komunikačního protokolu, který podporují, a ohledně samostatnosti – ne každá žárovka bude fungovat sama o sobě. V zásadě je můžeme rozdělit na tři typy.
Samostatné připojení
Takové žárovky se připojují k Wi-Fi síti a komunikují pomocí chytré aplikace přímo s vaším telefonem (Zdroj: E.ON). S tím se však pojí také jedna nevýhoda – pro jejich ovládání musíte být v dosahu Wi-Fi sítě. Toto řešení je vyhledávané pro nízké pořizovací náklady, nepotřebujete totiž centrální jednotku. Je také nejvhodnější v případě, že s chytrou domácností spíš experimentujete, a rozhodně nemáte v plánu pořídit žárovku do každé místnosti.
Alternativou může být připojení přes technologii Bluetooth. To má výhody i nevýhody, pro ovládání žárovky musíte být opravdu blízko. Na druhou stranu vám žárovka bude fungovat i v případě, že nepůjde internet.
Připojení k centrální jednotce
Pokud se vám však chytré žárovky zalíbí natolik, že jimi budete chtít vybavit celý dům či byt, s připojením přes Wi-Fi mohou nastat komplikace. Router se bude s každým dalším kusem víc přetěžovat, také ovládání přes mobil může být poněkud zmatečné, zvlášť pokud budete hromadit žárovky různých značek a s různými aplikacemi.
V těchto případech se vyplatí pořízení centrální jednotky, která všechna chytrá zařízení ve vaší domácnosti propojí. V telefonu tak budete mít aplikaci jedinou, a to aplikaci centrální jednotky. Také router bude zatěžován jen jedním zařízením.
Protože však centrální jednotka podporuje nejen Wi-Fi, ale i další protokoly, mnoho žárovek určených pro toto připojení komunikuje pomocí ZigBee či Z-Wave. Pokud tedy takový model koupíte, aniž byste centrální jednotku vlastnili, bude vám k ničemu, protože přes Wi-Fi se s telefonem nespojí.
Připojení s vlastní centrálou
Někteří výrobci žárovek jdou dál a nabízejí celé sety doplněné vlastními centrálními jednotkami (kterým se říká také rozbočovače nebo anglicky „bridge“). Nejznámějším představitelem jsou pravděpodobně produkty Philips Hue (poslední řada však využívá také technologii Bluetooth), najdete jich však mnohem víc. Centrální jednotka zde slouží k synchronizaci žárovek, ovládat jiné chytré přístroje však neumí. Některé žárovky zvládají určité akce i bez rozbočovače, plně funkční však budou jen s patřičnou centrálou.
Možnosti ovládání
Ať již zakoupíte jakoukoliv žárovku na trhu, nabídne vám více možností ovládání. Možná vám bude dokonce chvíli trvat, než zjistíte, jaký způsob vám nejlépe vyhovuje. Klíčovým kritériem bude rychlost nastavení i váš komfort.
Aplikace
Všudypřítomný základ. Ideální pro každého, kdo má telefon s nainstalovanou aplikací vždy po ruce. Nastavíte zde jak barvu a ztlumení světel, tak i časový harmonogram rozsvěcování a zhasínání.
Hlasový asistent
Hlasový asistent udělá práci za vás, aniž byste se museli zvednout ze židle. Představuje pohodlnou variantu, která má jednu podmínku – musíte používat angličtinu. Protože je však potřeba jen několik jednodušších frází, často k této možnosti sahají i lidé, jejichž angličtina není perfektní. Nebo se ji právě učí a hlasový asistent jim pomáhá se zdokonalit.
V produktových materiálech žárovek najdete informaci o tom, se kterým hlasovým asistentem je žárovka kompatibilní. Nejčastěji narazíte na kombinaci Google Assistanta a Alexy, někdy je doplňuje i Siri.
Dálkové ovládání
K některým žárovkám obdržíte i stmívače nebo dálkové ovládače. Vypadají velice podobně jako ty televizní. Pomocí dálkového ovládání můžete měnit jas a teplotu barev, nebo přeblikávat mezi několika profily, které jste předem uložili. Je tedy jasné, že úplné svobody s dálkovým ovladačem nedosáhnete, na každodenní nenáročné přepínání však bude stačit. Jeho velkou výhodou oproti hlasovým asistentům je, že vás nenutí používat angličtinu.
Scénáře
Scénář představuje způsob, jak z chytré domácnosti vytěžit maximum. Pomocí centrální jednotky můžete nastavit, kdy a za jakých okolností se světlo rozsvítí. Zde se nabízí spojení s dalšími chytrými výrobky – například se senzory pohybu nebo GPS vyčarujete dům, který vás uvítá, když vejdete do dveří. V momentě, kdy zapnete televizi, zhasne světlo v pokoji. A možností vymyslíte určitě mnohem víc.
Spotřeba a energetické údaje
Ačkoliv možnosti barevného osvětlení je pravděpodobně to, co vás zajímá nejvíc, neměli byste ignorovat ani technické údaje. Jinak se snadno může stát, že pořídíte levnou žárovku nabízející 16 milionů barev, abyste nakonec zjistili, že nesvítí dostatečně.
Energetická třída
Příkon elektrických zařízení má přímý vliv na jejich spotřebu. V tomto ohledu však chytré žárovky nijak nepřevyšují jejich „nechytré“ protějšky, i ony patří mezi úsporné typy s příkonem do 10 W. Co se týče energetických tříd, u žárovek suverénně vede třída A. Výměna klasických žárovek za úsporné LED může přitom ušetřit i tisíce korun ročně.

Na energetickém štítku najdete kromě spotřeby na 1 000 hodin provozu také energetickou třídu, výrobce a konkrétní model. Neschází QR kód pro přístup do databáze EU, ze které následně vyčtete všechny detaily skenovaného modelu žárovky.
Světelný tok
Tento parametr bude nejspíš jedním z prvních, po kterých se budete dívat. Udává množství světelné energie, kterou zdroj světla vyzařuje. Základní jednotkou je lumen (zkratka lm). Pokud vezmeme v úvahu obvyklé LED žárovky, jejich světelný tok se nejčastěji pohybuje mezi 800 lm (což odpovídá klasické 60W žárovce) až 1500 lm (odpovídá 100W žárovce).
Chytré žárovky se pohybují spíše na spodní hranici, mezi těmi levnými často narazíte na kusy s ještě menším světelným tokem. Zejména při barevném svícení tak mohou mít problém s dostatečným osvětlením místnosti. Pokud hledáte žárovku, která slabším světlem vytvoří romantickou atmosféru, možná vám takový model bude vyhovovat, v opačném případě však doporučujeme poohlédnout se jinde, případně si trošku připlatit.
Životnost
Životnost žárovky je udávána v hodinách, po které by měla bez problémů svítit. LED žárovky obecně vydrží déle, než jejich halogenové protějšky. A z těchto parametrů výrobci chytrých žárovek neslevili, deklarovaná životnost se pohybuje mezi 25 000 a 30 000 hodin, což je doba, která vystačí na déle než deset let.
Design a tvar
Pokud si doma pipláte chytrou domácnost na efekt, asi si dáváte záležet na celkovém vzhledu. Dobrou zprávou je, že chytré žárovky se dodávají v různých tvarech, od kulatých po špičaté. Narazit můžete jak na moderní kousky, které vyniknou zejména v minimalistických interiérech, tak na „retro“ typy kopírující vzhled žárovek před dávnými časy. Najdete také nenápadné modely které se snaží s interiérem spíš splynout.
Další funkce
V předchozích kapitolách jsme shrnuli důležité parametry, kterým je vhodné věnovat pozornost, ať už kupujete jakoukoliv žárovku. Nyní se zaměříme na několik detailů, které patří spíš k individuálním kritériím.
Možnosti připojení
Rozšíření variant připojení pomůže při výpadku obvyklých možností, nebo umožní komunikaci s dalšími, jinak nekompatibilními zařízeními.
- Podpora IFTTT – Aplikace pro využití a návrh scénářů. Oceníte zejména u Wi-Fi žárovek, které nejsou s ostatními prvky chytré domácnosti propojeny centrální jednotkou.
- Připojení přes Bluetooth – Je mezi žárovkami vzácností. Funguje pouze v případě, že je váš mobil v dosahu, na dovolené vám tedy nepomůže. Velkou výhodou však je, že se připojíte i v případě výpadku internetu.
Světelné a barevné možnosti
Zde záleží na tom, jak moc máte chuť si se žárovkou hrát. Pro mnoho lidí mohou být funkce typu změny barev do rytmu hudby opravdu zbytečné.
- Stmívač v balení – Může sloužit také jako dálkové ovládání. Ovládá intenzitu světelného toku žárovky a přepíná mezi přednastavenými profily.
- Pomalé stmívání a rozsvěcení – Je užitečné ráno či večer. Můžete například nastavit, že žárovka se pomalu rozsvítí během dvaceti minut, čímž vás postupně a ohleduplně probudí.
- Změna barvy do rytmu hudby – Najdete ji jak u žárovek s reproduktorem, tak i bez něj. Jedná se o velice efektní režim, který oceníte, pokud rádi pořádáte večírky.
- Režim „Flow“ – Plynule přechází mezi odstíny.
Další výhody
Výrobci nabízejí i další výhody, jejich důležitost je samozřejmě velmi individuální.
- Reproduktor – Některé žárovky jsou vybavené reproduktorem, který na požádání zahraje oblíbenou píseň. Jedná se však spíš o raritu.
- Aplikace v češtině – Je na českém trhu stále rozšířenější. Mimo český jazyk standardně narazíte na angličtinu, popřípadě i němčinu.
Cena
Ačkoliv se to možná nezdá, chytré žárovky nepatří mezi produkty, za které musíte okamžitě utratit tisíce. Pokud je vaším cílem vyzkoušet jednu žárovku, není nutné sahat hluboko do kapsy. V každém případě se však hodí věnovat pozornost důležitým parametrům a recenzím současných uživatelů. Pokud se například shodli na tom, že žárovka je nekvalitní, nedostatečně svítí nebo má problémy s aplikací, doporučíme ji nekupovat, i kdyby byla sebelevnější.
Cena do 400 Kč
Nejlevnější chytré žárovky na trhu stojí kolem 250 Kč. Často však jde o produkty podporující protokol ZigBee či Z-Wave, což znamená, že musí být připojeny přes centrální jednotku. Jedná se navíc o základní modely, které jsou často vybaveny jedinou funkcí, a to stmívání a přidávání jasu.
Od 300 Kč již seženete i žárovky fungující přes Wi-Fi. Ani zde však přehršel funkcí nečekejte.
Cena od 400 do 800 Kč
V této cenové kategorii se nabídka výrazně rozšiřuje. Najdete barevné žárovky s nastavitelnou teplotou barev, dostatečným světelným tokem a připojením přes Wi-Fi. Ke slovu se dostávají i známější značky, případně sady dvou kusů, spíše však nebarevných.
Cena od 800 do 1 500 Kč
Od zhruba 800 korun roste také nabídka setů. Často se jedná o komplexní řešení, kdy výrobci mimo žárovky nabízejí také centrální jednotku neboli rozbočovač. Rozšiřuje se i nabídka tvarů, retro vzhled či vyšší světelný tok. Narazíte i na možnost dálkového ovládání nebo stmívače.
Cena od 1 500 Kč
Nad 1 500 Kč již seženete výhradně sety luxusních značek. Samozřejmostí je dostatečný světelný tok a rozšířená podpora všech hlasových asistentů. Nejdražší jsou pochopitelně starter kity, které obsahují také vlastní centrální jednotku. Počítá se zde s jednorázovou větší investicí, neboť k jedné centrále můžete dokupovat samostatné levnější žárovky.
Dobrý den, takže můžu jednoduše vyměnit spínač za ten chytrý aji se žárovkami a bude to fungovat?