Menu

Srovnávací test & recenze
nejlepších chytrých žárovek

Aktualizováno:
Říjen 2020
Autor:
Iveta Polášková

V kategorii chytrých žárovek doporučujeme

Philips Hue White and Color Ambiance Starter kit

5 000 Kč Orientační cena

Jakou chytrou žárovku vybrat dle srovnání

Žárovky patří na trhu s produkty chytré domácnosti mezi nejoblíbenější prvky, a to už po několik let. Jejich popularita postupně překročila okruh hi-tech nadšenců a rozšiřuje se i do běžných domácností. Důvodem může být například to, že ačkoliv na první pohled jde zejména o další zařízení ovladatelné z mobilního telefonu, jeho benefity sahají mnohem dál.

Barva a intenzita světla dokáže úplně změnit atmosféru pokoje. Žárovku je možné jednoduše nastavit tak, aby vydávala světlo podobné ohni v krbu nebo barevně ladila s dalšími prvky interiéru. Intenzitu a teplotu bílé barvy lze nastavit podle potřeby – při práci zvolíte studené silné světlo, pro večerní relax se zase hodí méně intenzivní a teplejší tóny. Dalším benefitem je možnost ovládat žárovky na dálku; snadno se tak v práci ujistíte, že nejsou zbytečně zapnuté, nebo z dovolené nasimulujete něčí přítomnost, čímž můžete odradit případné zloděje.

V našem srovnání jsme hodnotili jak technické parametry žárovek, tak i kompatibilitu s hlasovými asistenty a další možnosti ovládání. Vzali jsme v úvahu také recenze současných uživatelů, stejně jako v jiných kategoriích technických novinek totiž mají cenu zlata. Některým žárovkám jsme přidělili ocenění, zvolili jsme top produkt bez ohledu na cenu, produkt kombinující cenu a výkon i dostupnou variantu, která však stále nabízí slušné parametry.

Pokud máte o osvětlení vašeho pokoje jiné představy, nebo se jen o chytrých žárovkách chcete dozvědět více podrobností, dovolíme si doporučit vám k pročtení také našeho rádce Jak vybrat chytrou žárovku. V něm jsme se soustředili na vysvětlení důležitých parametrů tak, abychom vás připravili na samostatný výběr.


Nejlepší chytré žárovky dle srovnání

Varianta výběru Vzhled a název Klady vzhledem k podkategorii Zápory vzhledem k podkategorii Orientační cena Aktuální cena

Top produkt

Chytré žárovky

Recenze Philips Hue White and Color Ambiance Starter kit
Philips Hue White and Color Ambiance Starter kit

Velké balení včetně Hue Bridge

Připojení také přes Bluetooth

Velké rozpětí teploty bílé

Vysoká cena

Jen průměrná životnost

5 000 Kč Zobrazit nabídky Koupit na Alza.cz

Top cena/výkon

Chytré žárovky

Recenze WiZ WZ0126082 set
WiZ WZ0126082 set

Kompatibilní se všemi hlasovými asistenty

Nepotřebuje centrální jednotku

Dálkový ovladač v balení

Při větším počtu přetěžují router

Jen průměná životnost

Vyšší příkon

1 000 Kč Zobrazit nabídky Koupit na Alza.cz

Dostupná varianta

Chytré žárovky

Recenze Xiaomi by Philips
Xiaomi by Philips

Nízká cena

Nepotřebuje bridge

Stmívatelná

Nemá volbu barev

Kratší životnost

Nemá aplikaci v češtině

350 Kč Zobrazit nabídky Koupit na Alza.cz

Další na zvážení

Chytré žárovky

Recenze Philips Hue White Ambiance E14
Philips Hue White Ambiance E14

Podpora více hlasových asistentů

Velké rozpětí teploty bílé

Originální tvar

Nejsou barevné

Nutné dokoupit centrální jednotku

Menší světelný tok

1 200 Kč Zobrazit nabídky Koupit na Alza.cz
Parametr Philips Hue White and Color Ambiance Starter kit WiZ WZ0126082 set Xiaomi by Philips Philips Hue White Ambiance E14
Ocenění

Top produkt

Top cena/výkon

Dostupná varianta

Další na zvážení

Kategorie

Chytré žárovky

Chytré žárovky

Chytré žárovky

Chytré žárovky

Orientační cena 5 000 Kč 1 000 Kč 350 Kč 1 200 Kč
Výrobce Philips WiZ Xiaomi Philips
Obsah balení 3 x žárovka, 1 x bridge, 2 x stmívač 2 x žárovka, 1 x dálkový ovladač 1 x žárovka 2 x žárovka
Příkon jedné žárovky (W) 9 11,5 9 6
Světelný tok (lm) 806 806 806 470
Typ patice E27 E27 E27 E14
Komunikační protokol ZigBee, Bluetooth WiFi WiFi ZigBee
Aplikace v češtině Ano Ano Ne Ano
Hlasoví asistenti Siri, Google Assistant, Alexa Google Assistant, Alexa, Siri Google Assistant Siri, Google Assistant, Alexa
Životnost (h) 25 000 25 000 15 000 25 000
Stmívatelná Ano Ano Ano Ano
Barevná teplota (K) 2 000–6 500 2 700–6 500 2700 2 200–6 500
Barevná Ano Ano Ne Ne
Recenze Philips Hue White and Color Ambiance Starter kit

Recenze Philips Hue White and Color Ambiance Starter kit

Top produkt

Chytré žárovky

Philips Hue obecně patří k nejznámějším a nejoblíbenějším žárovkám, a to ačkoliv se jedná o nadprůměrně drahé produkty. K dostání jsou v různých setech lišících se počtem žárovek, jejich tvarem i funkcemi. V tomto případě za své peníze získáte set tří žárovek doplněný o rozbočovač a dva stmívače, které mohou být jak připevněny na zeď, tak i sloužit jako dálkové ovládání. Žárovky jsou ovladatelné pomocí ZigBee, k čemuž bude třeba využít rozbočovač, nebo Bluetooth. Hlasové příkazy poslouchají jak od Siri, tak i od Alexy či Google Assistenta. Světelný tok 806 lm je dostačující i pro větší místnost, deklarovaná životnost 25 000 hodin patří k lepšímu průměru na trhu. Žárovky jsou stmívatelné, nabídnou 16 milionů barev a dovedou zářit v širokém rozmezí barevné teploty. Philips Hue nabízí i pokročilejší funkce včetně barevné synchronizace s dalšími médii.

Zobrazit nabídky Koupit na Alza.cz
Recenze WiZ WZ0126082 set

Recenze WiZ WZ0126082 set

Top cena/výkon

Chytré žárovky

WiZ WZ0126082 představuje set dvou žárovek a dálkového ovladače. Jejich příkon 11,5 W je o něco vyšší než průměr, stále se však jedná o úsporné žárovky. Potěší životností 25 000 hodin a dobrým světelným tokem 806 lm. Klíčovou výhodu však představuje připojení přímo k WiFi síti bez nutnosti nákupu centrály.Ovládat je můžete jak přes aplikaci v mobilu, tak skrz hlasové asistenty Alexu či Google Assistenta. Příjemným bonusem je podpora aplikace IFTTT pro vytvoření osobitých scén. Skrz stmívač můžete ubírat žárovkám jas, nebo přepínat mezi (maximálně čtyřmi) přednastavenými profily. Mimo stmívání můžete nastavit teplotu bílé barvy v rozmezí 2 700 –6 500 k, nebo zvolit jednu z 16 milionů barev a jejich odstínů. Další výhodu představuje aplikace v češtině, tu uživatelé navíc chválí pro jednoduchou instalaci.

Zobrazit nabídky Koupit na Alza.cz
Recenze Xiaomi by Philips

Recenze Xiaomi by Philips

Dostupná varianta

Chytré žárovky

Xiaomi by Philips WiFi Bulb White představuje základní model pro nenáročné uživatele. Proto také bude vyhovovat lidem, kteří s chytrou domácností začínají nebo jen experimentují. Žárovka funguje přes WiFi, takže není třeba k ní dokupovat centrální jednotku. Z tohoto důvodu také není vhodné vybavit si podobným typem celý příbytek a přetížit tak router. Vydrží svítit po 15 000 hodin, což je na trhu spíš podprůměrná hodnota. Kompatibilní je pouze s Google Assistentem, slabším místem může být také aplikace pouze v angličtině. Světelným tokem 806 lm však již zapadá do standardu. Žárovka je stmívatelná, avšak barvy nebo teplotu bílé si s ní nenastavíte. Vyzařuje 2 700 k, což odpovídá spíš teplejšímu odstínu. Spokojení zákazníci si pochvalují nízkou cenu, zmiňují však také zdlouhavé první připojení k WiFi síti.

Zobrazit nabídky Koupit na Alza.cz
Recenze Philips Hue White Ambiance E14

Recenze Philips Hue White Ambiance E14

Další na zvážení

Chytré žárovky

Philips Hue White Ambiance je možné získat také ve formě „svíček“, které sedí do patice E14. V balení najdete dvě žárovky se světelným tokem 470 lm, což je sice méně, než nabízejí jiné modely, dle uživatelských recenzí je však svítivost dostatečná. V tomto případě se však nejedná o balení včetně rozbočovače, pro využití všech funkcí je tedy nutné zakoupit jej zvlášť. Žárovky jsou skutečně úsporné, jejich příkon dosahuje pouze 6 W, výrobcem deklarovaná životnost je 25 000 hodin, což je na trhu jedna z vyšších hodnot. Je možné je ztlumovat či měnit barevnou teplotu v rozhraní 2 200 až 6 500 kelvinů. Barvy vám však nenabídnou.

Zobrazit nabídky Koupit na Alza.cz


Jak vybrat chytrou žárovku

Chytrá žárovka se technicky příliš neliší od žárovek, které už doma máte. Její funkce se odvíjí od chytré aplikace, přes kterou ji budete ovládat. Chytré žárovky patří výhradně mezi LED osvětlení, s čímž se také pojí následující vlastnosti – dlouhá životnost, úsporný provoz, slabé zahřívání a odolnost vůči otřesům. Rozšířeným mýtem je, že LED žárovka vyzařuje vždy studené světlo, to však není pravidlem ani u „obyčejných“ LED žárovek.

Jak vybrat chytrou žárovku stručně:

 • Zvolte správný produkt – Na trhu je více možností chytrého osvětlení, promyslete tedy, zda vašim účelům skutečně nejlépe vyhovují žárovky.
 • Rozhodněte se pro bílou či barevnou verzi – Také u bílých světel lze manipulovat s intenzitou či teplotou světla, navíc jsou zpravidla levnější.
 • Ověřte vhodnost komunikačního protokolu – Pokud chcete propojit žárovku přímo s mobilním telefonem, potřebujete WiFi model. Pokud máte centrální jednotku, můžete sáhnout také po žárovce podporující ZigBee nebo Z-Wave.
 • Zvažte světelný tok a teplotu barev – Orientovat se můžete například podle toho, zda chcete žárovku umístit nad pracovní stůl, kde vás musí udržet ve stavu bdělosti, nebo do rohu pokoje, kde pomůže vytvořit útulnou atmosféru.
 • Mrkněte i na životnost žárovky – Výrobce ji udává v počtu hodin, které by měla bez problémů odsvítit.

Možnosti chytrého osvětlení

Zvažujete ozvláštnění vaší domácnosti kouskem moderní technologie, avšak nejste si jistí, že žárovka je to pravé ořechové? Co se osvětlení týče, existuje více variant, které si popíšeme níže.

Chytré žárovky

Varianta, kterou se zabývá tento článek. Chytré žárovky jsou oblíbené skrz svoje univerzální použití. Umístíte je na lustr, do lampy, zkrátka kamkoliv, kde byla předtím žárovka obyčejná. Stejně jako u klasických modelů i zde musíte hlídat typ patice. Nejčastěji narazíte na patici E27, spíš výjimečně na E14 nebo GU10.

Chytré svítící pásky

Svítící pásky jsou další variantou, jak si ozvláštnit pokoj. Přilepit je můžete kamkoliv, často se používají k připevnění na hrany televize či počítače, kde synchronizují své barvy s barvami obrazovky. Potom při sledování filmu vytváří ambientní osvětlení, které je pro oči zdravější než sledování obrazovky v úplné tmě. Svítící pásky rozhodně ocení hráči videoher, kterým zahrnutí barev zvýší požitek ze hry. Další, tentokrát bezpečnostní využití představuje nalepení pásku na okraj schodů nebo k zábradlí, aby bylo v noční tmě lépe viditelné.

Další druhy chytrého osvětlení

Chytrými žárovkami a pásky to samozřejmě nekončí. Na trhu najdete stolní lampy nejrůznějších tvarů, stropní i nástěnná světla, panely, ze kterých si můžete poskládat libovolné obrazce. Zde je žárovka již integrovaná, takže typ patice řešit nemusíte. Vše směřuje k tomu, abyste svůj příbytek mohli co nejvíce přizpůsobit vašim představám. Většina chytrých lamp však nejlépe zapadne do interiérů moderních.

Chytré venkovní osvětlení

Poslední kategorií je venkovní osvětlení v podobě venkovních lamp. Z praktického hlediska oceníte osvětlení temných zákoutí a zároveň dokážete vykouzlit na zahradě vždy tu správnou atmosféru. I v této kategorii najdete jak bílé, tak barevné modely. Mnoho z nich se vyznačuje větším světelným tokem než vnitřní žárovky. Samozřejmostí je zde požadavek na voděodolnost.

Co vše chytré žárovky umí?

Dostáváme se k asi nejzajímavější části výběru. K hlavním bonusům, jimiž vám chytré žárovky umí zpříjemnit život. Co se týče funkcí samotného osvětlení, najdeme zde tři hlavní parametry.

Stmívatelnost

Ubírání na intenzitě oceníte, pokud se snažíte vytvořit příjemnou atmosféru k relaxování. Jemné světlo také pomáhá s probouzením, při správném načasování tak může simulovat pozvolný východ slunce.

Ačkoliv změna intenzity patří k základním funkcím, chytré žárovky paradoxně nemusí dobře spolupracovat s chytrým stmívačem jiné značky. Dvojí ovládání se navzájem ruší, což občas zapříčiňuje nepříjemné problikávání.

Změna teploty bílé barvy

Kolikrát jste si bezmyšlenkovitě koupili žárovku a byli nepříjemně překvapení neútulně bílým světlem? To samozřejmě není samo o sobě argumentem pro nákup chytrých žárovek, může však vaše rozhodnutí podpořit. Nastavitelnou teplotu bílé barvy totiž využijete k různým aktivitám – zatímco odreagování po práci podpoří teplé odstíny, během práce či jakéhokoliv soustředění zase oceníte ty studené.

Teplota je určována počtem kelvinů (K). Čím více jich žárovka vyzařuje, tím je její světlo studenější. Zatímco světlo svíčky vydává kolem 1900 kelvinů, chladné denní světlo pod bezmračnou oblohou se pohybuje nad hranicí 12 000 kelvinů. Rozpětí většiny chytrých žárovek leží mezi 2 700 a 6 500 kelvinů, samozřejmě najdete i odchylky na obě strany.

Vícebarevnost

Jeden z hlavních důvodů, proč si lidé chytré žárovky kupují, je možnost změny barvy. Zde se vyplatí pečlivě číst produktové informace, zdaleka ne každá chytrá žárovka je totiž vícebarevná. Pokud ano, zpravidla se můžete těšit na 16 milionů barev a jejich odstínů.

Připojení a ovládání

Kolem zahrnutí žárovky do chytré domácnosti mohou panovat zmatky. Existuje totiž několik variant jak samotného zapojení, tak i následného ovládání. A protože různé modely žárovek jsou vyráběné pro ten či onen způsob, je dobré získat přehled ještě dříve, než žárovku koupíte.

Možnosti připojení

Jako všechny prvky chytré domácnosti, i žárovky používají k připojení internet. Liší se ohledně komunikačního protokolu, který podporují, a ohledně samostatnosti – ne každá žárovka bude fungovat sama o sobě. V zásadě je můžeme rozdělit na tři typy.

Samostatné připojení

Takové žárovky se připojují k WiFi síti a komunikují pomocí chytré aplikace přímo s vaším telefonem. S tím se však pojí také jedna nevýhoda – pro jejich ovládání musíte být v dosahu WiFi sítě. Toto řešení je vyhledávané pro nízké pořizovací náklady, nepotřebujete totiž centrální jednotku. Je také nejvhodnější v případě, že s chytrou domácností spíš experimentujete, a rozhodně nemáte v plánu pořídit žárovku do každé místnosti.

Alternativou může být připojení přes Bluetooth. To má výhody i nevýhody, pro ovládání žárovky musíte být opravdu blízko. Na druhou stranu vám žárovka bude fungovat i v případě, že nepůjde internet.

Připojení k centrální jednotce

Pokud se vám však chytré žárovky zalíbí natolik, že jimi budete chtít vybavit celý dům či byt, s připojením přes WiFi mohou nastat komplikace. Router se bude s každým dalším kusem víc přetěžovat, také ovládání přes mobil může být poněkud zmatečné, zvlášť pokud budete hromadit žárovky různých značek a s různými aplikacemi.

V těchto případech se vyplatí pořízení centrální jednotky, která všechna chytrá zařízení ve vaší domácnosti propojí. V telefonu tak budete mít aplikaci jedinou, a to aplikaci centrální jednotky. Také router bude zatěžován jen jedním zařízením. Protože však centrální jednotka podporuje nejen WiFi, ale i další protokoly, mnoho žárovek určených pro toto připojení komunikuje pomocí ZigBee či Z-Wave. Pokud tedy takový model koupíte, aniž byste centrální jednotku vlastnili, bude vám k ničemu, protože přes WiFi se s telefonem nespojí.

Připojení s vlastní centrálou

Někteří výrobci žárovek jdou dál a nabízejí celé sety doplněné vlastními centrálními jednotkami (kterým se říká také rozbočovače nebo anglicky „bridge“). Nejznámějším představitelem jsou pravděpodobně produkty Philips Hue (poslední řada využívá také Bluetooth), najdete jich však mnohem víc. Centrální jednotka zde slouží k synchronizaci žárovek, ovládat jiné chytré přístroje však neumí. Některé žárovky zvládají určité akce i bez rozbočovače, plně funkční však budou jen s patřičnou centrálou.

Možnosti ovládání

Ať již zakoupíte jakoukoliv žárovku na trhu, nabídne vám více možností ovládání. Možná vám bude dokonce chvíli trvat, než zjistíte, jaký způsob vám nejlépe vyhovuje. Klíčovým kritériem bude rychlost nastavení i váš komfort.

Aplikace

Všudypřítomný základ. Ideální pro každého, kdo má telefon s nainstalovanou aplikací vždy po ruce. Nastavíte zde jak barvu a ztlumení světel, tak i časový harmonogram rozsvěcování a zhasínání.

Hlasový asistent

Hlasový asistent udělá práci za vás, aniž byste se museli zvednout ze židle. Představuje pohodlnou variantu, která má jednu podmínku – musíte používat angličtinu. Protože je však potřeba jen několik jednodušších frází, často k této možnosti sahají i lidé, jejichž angličtina není perfektní. Nebo se ji právě učí a hlasový asistent jim pomáhá se zdokonalit.

V produktových materiálech žárovek najdete informaci o tom, se kterým hlasovým asistentem je žárovka kompatibilní. Nejčastěji narazíte na kombinaci Google Assistenta a Alexy, někdy je doplňuje i Siri.

Dálkové ovládání

K některým žárovkám obdržíte i stmívače nebo dálkové ovládače. Vypadají velice podobně jako ty televizní. Pomocí dálkového ovládání můžete měnit jas a teplotu barev, nebo přeblikávat mezi několika profily, které jste předem uložili. Je tedy jasné, že úplné svobody s dálkovým ovladačem nedosáhnete, na každodenní nenáročné přepínání však bude stačit. Jeho velkou výhodou oproti hlasovým asistentům je, že vás nenutí používat angličtinu.

Scénáře

Scénář představuje způsob, jak z chytré domácnosti vytěžit maximum. Pomocí centrální jednotky můžete nastavit, kdy a za jakých okolností se světlo rozsvítí. Zde se nabízí spojení s dalšími chytrými výrobky – například se senzory pohybu nebo GPS vyčarujete dům, který vás uvítá, když vejdete do dveří. V momentě, kdy zapnete televizi, zhasne světlo v pokoji. A možností vymyslíte určitě mnohem víc.

Spotřeba a energetické údaje

Ačkoliv možnosti barevného osvětlení je pravděpodobně to, co vás zajímá nejvíc, neměli byste ignorovat ani technické údaje. Jinak se snadno může stát, že pořídíte levnou žárovku nabízející 16 milionů barev, abyste nakonec zjistili, že nesvítí dostatečně.

Příkon a energetická třída

Příkon elektrických zařízení má přímý vliv na jejich spotřebu. V tomto ohledu však chytré žárovky nijak nepřevyšují jejich „nechytré“ protějšky, i ony patří mezi úsporné typy s příkonem do 10 W.

Co se týče energetických tříd, u žárovek suverénně vede třída A+. Ačkoliv tedy bude žárovka svítit řadu hodin, vaši peněženku to nezruinuje.

Světelný tok

Tento parametr bude nejspíš jedním z prvních, po kterých se budete dívat. Udává množství světelné energie, kterou zdroj světla vyzařuje. Základní jednotkou je lumen (zkratka lm). Pokud vezmeme v úvahu obvyklé LED žárovky, jejich světelný tok se nejčastěji pohybuje mezi 800 lm (což odpovídá klasické 60W žárovce) až 1500 lm (odpovídá 100W žárovce). Chytré žárovky se pohybují spíše na spodní hranici, mezi těmi levnými často narazíte na kusy s ještě menším světelným tokem. Zejména při barevném svícení tak mohou mít problém s dostatečným osvětlením místnosti. Pokud hledáte žárovku, která slabším světlem vytvoří romantickou atmosféru, možná vám takový model bude vyhovovat, v opačném případě však doporučujeme poohlédnout se jinde, případně si trošku připlatit.

Životnost

Životnost žárovky je udávána v hodinách, po které by měla bez problémů svítit. LED žárovky obecně vydrží déle, než jejich halogenové protějšky. A z těchto parametrů výrobci chytrých žárovek neslevili, deklarovaná životnost se pohybuje mezi 25 000 a 30 000 hodin, což je doba, která vystačí na déle než deset let.

Další funkce

V předchozích kapitolách jsme shrnuli důležité parametry, kterým je vhodné věnovat pozornost, ať už kupujete jakoukoliv žárovku. Nyní se zaměříme na několik detailů, které patří spíš k individuálním kritériím.

 • Reproduktor – Některé žárovky jsou vybavené reproduktorem, který na požádání zahraje oblíbenou píseň.
 • Změna barvy do rytmu hudby – Souvisí s předchozí vlastností, avšak najdete ji i u žárovek bez reproduktoru. Jedná se o velice efektní režim, který oceníte, pokud rádi pořádáte večírky.
 • Režim „Flow“ – Plynule přechází mezi odstíny.
 • Aplikace v češtině – Je na českém trhu stále rozšířenější. Mimo český jazyk standardně narazíte na angličtinu, popřípadě i němčinu.
 • Podpora IFTTT – Aplikace pro využití a návrh scénářů. Oceníte zejména u WiFi žárovek, které nejsou s ostatními prvky chytré domácnosti propojeny centrální jednotkou.
 • Připojení přes Bluetooth – Je mezi žárovkami vzácností. Funguje pouze v případě, že je váš mobil v dosahu, na dovolené vám tedy nepomůže. Velkou výhodou však je, že se připojíte i v případě výpadku internetu.
 • Stmívač v balení – Může sloužit také jako dálkové ovládání. Ovládá intenzitu světelného toku žárovky a přepíná mezi přednastavenými profily.
 • Pomalé stmívání a rozsvěcení  – Je užitečné ráno či večer. Můžete například nastavit, že žárovka se pomalu rozsvítí během dvaceti minut, čímž vás postupně a ohleduplně probudí.

Cena

Ačkoliv se to možná nezdá, chytré žárovky nepatří mezi produkty, za které musíte okamžitě utratit tisíce. Pokud je vaším cílem vyzkoušet jednu žárovku, není nutné sahat hluboko do kapsy. V každém případě se však hodí věnovat pozornost důležitým parametrům a recenzím současných uživatelů. Pokud se zákazníci shodli na tom, že žárovka je nekvalitní, nedostatečně svítí nebo má problémy s aplikací, doporučíme ji nekupovat, i kdyby byla sebelevnější.

Cena do 400 Kč

Nejlevnější chytré žárovky na trhu stojí kolem 250 Kč. Často však jde o produkty podporující protokol ZigBee či Z-Wave, což znamená, že musí být připojeny přes centrální jednotku. Jedná se navíc o základní modely, které jsou často vybaveny jedinou funkcí, a to stmívání a přidávání jasu.

Od 300 Kč již seženete i žárovky fungující přes WiFi. Ani zde však přehršel funkcí nečekejte.

Cena od 400 do 800 Kč

V této cenové kategorii se nabídka výrazně rozšiřuje. Najdete barevné žárovky s nastavitelnou teplotou barev, dostatečným světelným tokem a připojením přes WiFi. Ke slovu se dostávají i známější značky, případně sady dvou kusů, spíše však nebarevných.

Cena od 800 do 1 500 Kč

Od zhruba 800 korun roste také nabídka setů. Často se jedná o komplexní řešení, kdy výrobci mimo žárovky nabízejí také centrální jednotku neboli rozbočovač. Rozšiřuje se i nabídka tvarů, retro vzhled či vyšší světelný tok. Narazíte i na možnost dálkového ovládání nebo stmívače.

Cena od 1 500 Kč

Nad 1 500 Kč již seženete výhradně sety luxusních značek. Samozřejmostí je dostatečný světelný tok a rozšířená podpora všech hlasových asistentů. Nejdražší jsou pochopitelně starter kity, které obsahují také vlastní centrální jednotku. Počítá se zde s jednorázovou větší investicí, neboť k jedné centrále můžete dokupovat samostatné levnější žárovky.

Často kladené otázky k chytrým žárovkám

K čemu jsou chytré žárovky

Chytré žárovky nabízejí mnoho benefitů, z nichž nejvýraznější je přizpůsobení osvětlení vašim přáním a potřebám. Díky změně barvy dodáte místnostem vždy tu správnou atmosféru. Čarovat se však dá i s tradiční bílou barvou. Když se musíte soustředit, nastavíte studené bílé světlo, pro chvíle odpočinku se zase hodí teplejší odstíny. Pomocí stmívání a rozjasňování můžete pomalu žárovku ráno pomalu rozsvěcovat, což vám pomůže s hladším probuzením.

Další možnosti nabízí chytrá aplikace a nastavení časových harmonogramů. Žárovka vás tak může upozornit, že nastal čas jít spát. S pomocí senzorů pohybu nebo GPS lokace můžete nastavit, aby se žárovka rozsvítila, když se blížíte k domovu. A pokud odjedete na dovolenou, načasovaná žárovka může vyvolat dojem, že dům není opuštěný, což jej ochrání před případnými zloději.

Mohu namontovat chytrou žárovku do jakékoliv lampy?

Ano, chytré žárovky můžete namontovat téměř kamkoliv. Jediné, co musíte pohlídat, je typ patice, to je však nutné i u obyčejných LED žárovek. Na co se opravdu vyplatí dát pozor, je spíš zapojení do chytré domácnosti.

Potřebuji k žárovce centrální jednotku nebo rozbočovač?

To záleží na tom, jaký komunikační protokol žárovka používá. Pokud podporuje Bluetooth či WiFi, obejdete se i bez centrály. Pokud však používá ZigBee nebo Z-Wave, bude k jejímu ovládnutí třeba využít i centrální jednotku. Na trhu najdete také sady žárovek s vlastním rozbočovačem. Narazíte i na modely, které část úkolů zvládnou i samostatně, pro komplikovanější nastavení scénářů však bude centrála potřeba.

Diskuze a poradna

Zeptejte se na cokoliv co vás zajímá a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Chytré žárovky
Průměrné hodnocení 4.3 z 36 hlasů