Srovnávací test & recenze
nejlepších čističů koberců

Autor: Veronika Vyskočilová

Poslední aktualizace: Duben 2019

V kategorii Čističe koberců doporučujeme Viper CAR 275 Orientační cena: 20 000 Kč Zobrazit nabídky

Údržba koberců, ale také čalounění, matrací a dalších ploch, může být někdy docela oříšek. Přesto, že je pravidelně vysáváme, koberce postupem času ztrácí na hebkosti, svěžesti, ale i barvě. Zachytávají prach, zvířecí srst, nečistoty a mohou se v nich množit i roztoči. Čas od času je proto potřeba těmto materiálům dopřát důkladnější očistu. Možnosti máte v podstatě dvě, objednat si profesionální službu, nebo si čistič pořídit a údržbu provádět sami. Pokud čistíte větší plochy, nebo chcete tuto očistu provádět často, určitě nákup tohoto pomocníka zvažte.

Čistič na koberce je speciální přístroj, který pod tlakem vstřikuje vodu se speciálním čisticím prostředkem do čištěného povrchu a následně tuto vodu vysát. Koberce tak zůstanou minimálně vlhké a nehrozí jejich poškození nadměrným množstvím vody. Některé přístroje jsou multifunkční a umožňují kromě tepování také suché či mokré vysávání. Takový přístroj využijete téměř denně.

V našem srovnávacím testu jsme se věnovali výběru těch nejlepších modelů dostupných na současném trhu. Důraz jsme kladli na výkon, velikosti nádrží na čistou a špinavou vodu. Důležité pro nás byly také další funkce a příslušenství. Většinou se setkáte s hlavicí na čištění koberců, vysávání, ale také na čištění čalounění a menších ploch.

Tři z vybraných jsem označily speciálními kategoriemi – Top produkt, Top cena/výkon a dostupná varianta. Další tři výrobky jsou dle našeho názoru také kvalitní a stojí za zvážení. Pokud byste si chtěli čistič koberců vybrat sami, můžete si pročíst našeho rádce Jak vybrat čistič koberců, kde se dozvíte užitečné informace o jednotlivých parametrech. Pro úplný přehled můžete zapátrat také v příbuzné skupině vodních vysavačů.

 


Varianta výběru Vzhled Název Klady vzhledem k podkategorii Zápory vzhledem k podkategorii Orientační cena Aktuální cena

Top produkt

Čističe koberců

Recenze Viper CAR 275 Viper CAR 275

Velké nádrže na čistou a špinavou vodu

Nelze používat jako vysavač

20 000 Kč Zobrazit nabídky

Top cena/výkon

Čističe koberců

Recenze Zelmer ZVC 762 SP Zelmer ZVC 762 SP

Funkce suchého a mokrého vysávání

Menší nádoby na vodu

5 000 Kč Zobrazit nabídky

Dostupná varianta

Čističe koberců

Recenze Hyundai VC 5750 Hyundai VC 5750

Nízká pořizovací cena

Kabel jen 5 metrů

3 200 Kč Zobrazit nabídky

Další na zvážení

Čističe koberců

Recenze VAX Dual Power Pro Advance W85-PL-T-E VAX Dual Power Pro Advance W85-PL-T-E

Kompaktní konstrukce

Vysoká hmotnost při tyčové konstrukci

7 200 Kč Zobrazit nabídky

Další na zvážení

Čističe koberců

Recenze Kärcher SE 5.100 Kärcher SE 5.100

Funkce suchého a mokrého vysávání

Kabel jen 5 metrů

7 000 Kč Zobrazit nabídky

Další na zvážení

Čističe koberců

Recenze Thomas Multi Clean X10 Parquet Thomas Multi Clean X10 Parquet

Speciální nástavec na parkety

Malé nádoby na vodu

10 000 Kč Zobrazit nabídky
Parametr Viper CAR 275 Zelmer ZVC 762 SP Hyundai VC 5750 VAX Dual Power Pro Advance W85-PL-T-E Kärcher SE 5.100 Thomas Multi Clean X10 Parquet
Ocenění

Top produkt

Top cena/výkon

Dostupná varianta

Další na zvážení

Další na zvážení

Další na zvážení

Kategorie

Čističe koberců

Čističe koberců

Čističe koberců

Čističe koberců

Čističe koberců

Čističe koberců

Orientační cena 20 000 Kč 5 000 Kč 3 200 Kč 7 200 Kč 7 000 Kč 10 000 Kč
Příkon (W)  2000 1700 1500 1200 1400 1600
Objem nádoby na čistou vodu (l) 25 5 6 4,5 4 1,8
Objem nádoby na špinavou vodu (l) 75 2,5 9 3,9 4 1,9
Sáček  Ne Ano Ano Ne Ano Ano
Délka kabelu (m)  10 6 5 9 5 8
Akční rádius (m)  - 9 8 11 - -
Hlasitost (dB) 78 85 80 - - -
Hmotnost (kg) 33 - 9,2 9,5 7,7 8
Výška (cm) 101 36 60,5 - 46,5 30,6
Šířka (cm) 56 35 45,5 - 32 31,8
Hloubka (cm) 70 49 43 - 42,2 48,6

Recenze Viper CAR 275

Recenze Viper CAR 275

Top produkt

Čističe koberců

Viper CAR 275 je čistič na koberce s velkou kapacitou nádob na vodu a výkonem. Proto jsme jej vybrali jako Top produkt. Objem nádrže na čistou vodu 25 litrů a 75 litrů na špinavou jej předurčuje zejména k použití na velké plochy nebo větší množství čalounění, sedaček, matrací a podobně. Při čistění velkých plochy využijete také velký akční rádius, který zajišťuje desetimetrový kabel. Tento čistič využívá pouze bezsáčkovou technologii a je vhodný pouze na čištění koberců. Jedná se o rozměrný přístroj s hmotností 33 kg.

Zobrazit nabídky

Recenze Zelmer ZVC 762 SP

Recenze Zelmer ZVC 762 SP

Top cena/výkon

Čističe koberců

Jako produkt s nejlepším poměrem ceny a výkonu jsme vybrali Zelmer ZVC 762 SP, který ve vhodný do domácností a na menší plochy. Jedná se o víceúčelový vysavač, který kromě čištění koberců umožňuje i suché a mokré vysávání. Čistou vodu lze napustit do nádoby s objemem 5 litrů, špinavá pak putuje do poloviční nádoby. Při suchém vysávání lze použít sáček na nečistoty. Přístroj má také samostatnou nádobu na saponát. Vejde se ho do ní 1,8 litru. Filtrace je vodní a vzduchová. Čistič je ale poměrně hlučný – 85 dB, má však kompaktní rozměry.

Zobrazit nabídky

Recenze Hyundai VC 5750

Recenze Hyundai VC 5750

Dostupná varianta

Čističe koberců

Hyundai VC 5750 se do našeho srovnávacího testu zařadil coby dostupná varianta. Přes jeho nízkou cenu má totiž slušný výkon a další vlastnosti. Lze jej využít i jako klasický vysavač, na mokré vysávání a jako čistič koberců. Je vhodný i na střední plochy. Nádoba na čistou vodu pojme 6 litrů, zatímco zásobník špinavé vody až 9 litrů tekutiny, či 15 litrů prachu. Na prach je možné použít také čtyřlitrový sáček. Nevýhodou může být kratší kabel, který měří 5 metrů, akční rádius je 8 metrů.

Zobrazit nabídky

Recenze VAX Dual Power Pro Advance W85-PL-T-E

Recenze VAX Dual Power Pro Advance W85-PL-T-E

Další na zvážení

Čističe koberců

Za zvážení stojí také VAX Dual Power Pro Advance W85-PL-T-E. jedná se o tyčový čistič koberců, který nelze používat jako vysavač. Má dvě nádoby – ta na čistou vodu má objem 4,5 litru, na špinavou 3,9 litru. I přes jeho tyčovou konstrukci ho lze používat na menší plochy jako jsou schody či čalounění. Má totiž speciální nástavec s hadicí. Nevýhodou může být pro někoho manipulace s tak velkým strojem, váží 9,5 kilogramů, a to bez vody. Doporučujeme si jej proto vyzkoušet v obchodě, jestli se vám s ním bude dobře manipulovat.

Zobrazit nabídky

Recenze Kärcher SE 5.100

Recenze Kärcher SE 5.100

Další na zvážení

Čističe koberců

Dalším modelem, který stojí za pozornost, je Kärcher SE 5.100. Vhodný bude na menší a střední plochy. Nádoby na čistou a špinavou vodu mají každá objem 4 litry. Do přístroje můžete umístit také sáček na nečistoty a vysávat s ním suché nečistoty. Uklízet s ním lze také tekutiny. Nevýhodou při čistění větších ploch může být poměrně krátký kabel, který měří 5 metrů. Rozměrově se jedná zhruba o střední model.

Zobrazit nabídky

Recenze Thomas Multi Clean X10 Parquet

Recenze Thomas Multi Clean X10 Parquet

Další na zvážení

Čističe koberců

Do našeho srovnávacího testu jsme zařadili také Thomas Multi Clean X10 Parquet, který je vhodný na menší plochy v domácnostech. Jak již název napovídá, je možné s ním uklízet i parkety. Používat ho můžete jako klasický suchý vysavač se sáčkem, mokrý vysavač s nádobou či jako čistič koberců. Nádoba na čistou vodu má objem 1,8 litru, ta na špinavou 1,9 litru. Zvláštností tohoto přístroje je HEPA filtr, který využijete právě při suchém vysávání. Je vhodný i pro alergiky a astmatiky, protože zachytí až 99,97 % nečistot.

Zobrazit nabídky

Jak vybrat čistič koberců

 1. Jak funguje čistič koberců?
 2. Konstrukce
 3. Sací výkon
 4. Objem
 5. Hlučnost
 6. Délka přívodního kabelu
 7. Filtry
 8. Funkce
 9. Příslušenství
 10. Cena

Čistič koberců je praktickou pomůckou všude, kde se nachází větší množství koberců a čalounění. Abyste si mohli vybrat vhodný čistič, seznámíme vás s jeho principem fungování, představíme nabízené konstrukce a ostatní parametry.

Mezi ty důležité patří určitě sací výkon, objem nádoby, hlučnost, délka přívodního kabelu a aplikované filtry. Ty hrají u čištění koberců velice významnou roli. Neopomeneme ani na praktické příslušenství, které rozšiřuje možnosti víceúčelových vysavačů. Ať už jde o mokré a suché vysávání nebo šamponování.

Prostřednictvím tohoto nákupního rádce vám nastíníme také to, jaké jsou orientační pořizovací náklady této techniky určené do rodinných i kancelářských objektů. O tomto sortimentu se dozvíte zkrátka vše od A až do Z. V případě, že si chcete rozšířit obzory v profesionální péči o podlahy, můžete zkusit zabrousit také na stránky srovnání parních a průmyslových vysavačů.

1. Jak funguje čistič koberců?

Při prvním pohledu na moderní čistič koberců zjistíte, že jde o zařízení podobné klasickému vysavači. V tomto případě hovoříme o robustnějších a větších modelech. Přednosti těchto výrobků se však neskrývají na povrchu, ale uvnitř zařízení. Jediným pozorovatelným rozdílem je odlišný tvar hubice.

V těle přístroje se nacházejí nádoby na vodu. Jedna na čistou a druhá na špinavou. Při vysávání se dostává ke slovu speciální separátor. Následně dojde k oddělení nečistot právě v tomto vlhkém prostředí. Díky tomu je zabráněno vylétávání jakýchkoliv malých nečistot ven z vysavače, a to včetně nenápadných alergenů.

Hlavní funkcí, kterou se čističe odlišují od vysavačů je tepování či šamponování. To probíhá ve dvou krocích. Pomocí trysek na hubici je do koberce pod tlakem vstřikován speciální čisticí roztok. Následně stejnou se hubicí roztok z koberce vysaje. Rozpuštěné nečistoty jsou odsáty s roztokem a koberec je vyčištěný. Stejný postup se používá u čištění dalších povrchů – čalounění a podobně. Pouze se na přístroji vymění podlahová hlavice za menší připojenou přímo na hadici.

Některé čističe jsou multifunkčními vysavači. Mohou být využity jako klasické vysavače na suché či mokré vysávání. Technologie se u jednotlivých modelů liší. Některé umožňují instalaci papírového sáčku, do které jsou nečistoty nasávány, jiné zachytávají prach do nádoby či přímo do vody. Díky funkci mokrého vysávání je možné vysávat také tekutiny. Nemusí se jednat jen o saponát v koberci, ale například také rozlitý džus, či jiné kapaliny. Této funkce využívají některé (zejména profesionální) přístroje, které mají hubici na vysávání oken. Díky tomu je mytí oken snazší a rychlejší.

To je k základnímu principu fungování víceúčelového vysavače vše. Nyní se pojďme zaměřit na parametry, které při nákupu nesmíte za žádných okolností podceňovat.

2. Konstrukce

Na počátku všeho se rozmyslete, jaké variantě vyhotovení dáte přednost. Nabízí se dvě verze konstrukčního provedení. Naprostou většinou na trhu převládají modely klasické konstrukce. Vzhledem se příliš neliší od klasických vysavačů. Druhou, méně častou, variantou je tyčová konstrukce.

Tyčové čističe

Ty jsou konstrukcí podobné běžným tyčovým vysavačům. Jelikož ale mají dvě přídavné nádoby na vodu, jsou výrazně robustnější a těžší. V jejich prospěch hovoří určitě lepší skladovatelnost. Počítat musíte ale s tím, že při manipulaci posouváte celý vysavač, na rozdíl od toho klasického, kdy držíte pouze hubici. V tomto případě za sebou nemusíte tahat velké tělo klasického vysavače.

Klasické čističe

Tělo čističe je schopno pojmout daleko větší nádobu. I přesto si některé nabízené modely zachovávají svoji kompaktnost. Ty jsou vhodné zejména na menší plochy. Přístroje s větším tělem a tím i objemnějšími nádobami mohou být použity i k čištění velkých ploch. Při čištění koberců manipulujete pouze s hadicí a náhubkem. Takový pohyb je určitě jednodušší než u tyčového vysavače. Navíc máte možnost zajet i do hůře přístupných míst. Jako negativum lze označit nutnost přesouvat za sebou tělo vysavače a složitější skladování.

3. Sací výkon

Jestliže má být čistění koberců účinné a efektivní, musíte zvolit ten správný sací výkon. Jde v podstatě o jeden z nejdůležitějších parametrů. Sací výkon se udává ve Wattech pod zkratkou „W“. Jeho hodnoty jsou v rozmezí 300 W – 600 W. Ideální je, pokud jej můžete regulovat v závislosti na tom, po jakém povrchu se pohybujete.

U čističů koberců bývá tento údaj poměrně důkladně skryt v technických parametrech. Ve velkém množstvím případů nebývá uveden vůbec. Místo něho můžete narazit spíše na příkon prezentovaný také ve Wattech. Pokud na takový případ narazíte, přinášíme vám velice jednoduchou pomůcku přepočtu.

Sací výkon je 1/3 až 1/5 hodnoty příkonu. Z toho si můžete udělat orientační představu o skutečné výkonosti daného výrobku. Maximální příkon dosahuje hodnot 2 000 – 2 200 W.

4. Objem

Čističe koberců a víceúčelové vysavače jsou vybaveny nádobou na čistou a špinavou vodu. Druhá jmenovaná nádoba slouží také jako sběrna nečistot. Při výběru čističe je tedy důležité brát v potaz velikost čištěné plochy. Od toho se bude odvíjet požadovaná velikost nádob na vodu. Pokud se přístrojem s malými nádobami rozhodnete vyčistit příležitostně i velkou plochu, budete omezeni pouze nutností dolévat čistou vodu, a naopak vylévat tu špinavou.

Pro příklad uvádíme tři velikosti podlah:

 • Koberce o celkové ploše do 50 m2 – vystačíte si s objemem nádoby do 2 litrů
 • Koberce o celkové ploše od 50 m2 do 150 m2 – ideální budou nádoby od 3 do 4 litrů
 • Koberce o celkové ploše nad 150 m2 – nádoba nad 4 litry a více

5. Hlučnost

Při čištění koberců myslete i na to, že čistič bude při mokrém vysávání nebo šamponování vydávat určitý zvuk. Pokud řešíte čištění větších ploch, může být tento zvuk poměrně obtěžující. Proto se před nákupem vámi zvoleného produktu zaměřte také na hlučnost. Ta je udávána v decibelech pod zkratkou „dB“.

Hlučnost vysavače by šlo rozdělit do tří kategorií.

 • Hlučnost v rozmezí 60 – 70 dB – tiché vysavače
 • Hlučnost v rozmezí 70 – 80 dB – přijatelná hlučnost
 • Hlučnost nad 80 dB – hlasité vysavače, každý nárůst decibel je znát

Pro lepší představu uvádíme, že například hlučnost 70 dB se rovná úrovni hluku zapnutého televizoru.

6. Délka přívodního kabelu

Aby čističe koberců dosáhly optimálního výkonu, potřebují zdroj energie. Ať už jde o tyčový nebo podlahový víceúčelový vysavač, stačí jej připojit do elektrické zásuvky a používat.

Jestliže nechcete přebíhat od zásuvky k zásuvce, pohlídejte si při nákupu délku přívodního kabelu. Ta by měla odpovídat velikosti vašich místností, popřípadě rozmístění zásuvek. Délku kabelu lze rozdělit dle rozměrů daných prostor.

 • Menší místnosti – délka přívodního kabelu do 8 metrů
 • Větší místnosti – délka přívodního kabelu alespoň 9 – 15 metrů

7. Filtry

K filtrům víceúčelových vysavačů lze přistupovat ze dvou úhlů pohledů. Z obecného hlediska narazíte na dva typy filtrace spojené s vodní filtrací.

 • Sáčková filtrace – nutnost použití speciálních papírových sáčků
 • Bezsáčková filtrace – nečistoty jsou usazovány v odnímatelné nádobě

Některé modely tyto technologie kombinují. Toto základní rozdělení je samozřejmě spojeno ještě s dalšími typy vyměnitelných nebo omyvatelných filtrů. A právě ty se starají o to, aby se ve vzduchu vycházejícím z čističe koberců neobjevovaly alergeny a malé prachové částice. V tomto směru můžete pořídit modely vysavačů s dvěma odlišnými typy filtrů.

 • Mikrofiltr – Používá se velice často. Zachycuje miniaturní částice, včetně nežádoucích alergenů.
 • HEPA filtr – Účinný filtr, který je vhodný především pro alergiky. Jeho výrobním materiálem jsou skelná vlákna. Dokáže zachytit i ty nejmenší mikročástice. HEPA filtry jsou prodávány s různou účinností. Mezi kvalitní patří například ten s označením H13.

8. Funkce

Velký výběr čističů koberců na současném trhu přináší možnost pestré volby konkrétního modelu. Při pročítání technických parametrů se můžete řídit také přidruženými funkcemi.

 • Čistící programy – právě tato funkce je pro čističe zásadní. Princip fungování jsme popsali výše.
 • LED indikátory – Světelná signalizace prozrazující, že je zapotřebí provést daný úkon – vyčistit, doplnit vodu, atd.
 • Ovládání – To je obvykle prováděno za pomoci mechanických tlačítek. Jejich počet se liší v závislosti na tom, o jaký typ čističe jde a kolik funkcí nabízí. U některých modelů narazíte na dotykové ovládání.
 • Dálkové ovládání na madle – Některé modely mají ovládací prvky také na madle. Prostřednictvím nich lze regulovat kupříkladu intenzitu vysávání nebo je můžete zapínat a vypínat. Zpravidla bývá na madle umístěny ovládací prvky šamponování.
 • Automatické navíjení – Systém, který za vás navine přívodní kabel uschovaný do vysavače. Stačí podržet jediné tlačítko na vysavači.

9. Příslušenství

Při nákupu vhodného čističe koberců se musíte zaměřit na správné technické parametry daného modelu. Zároveň však přihlížejte i k doplňkům. Ty jsou jeho nedílnou součástí. Právě jejich bohaté množství vám umožní využít maximální potenciál víceúčelového vysavače. Většinu příslušenství lze samozřejmě dokoupit dodatečně.

 • Nástavec na foukání – Víceúčelový vysavač nemusí natahovat pouze vzduch do sebe. U spousty modelů existují také zpětné chody označované jako invertní. Při aplikování správného náhubku můžete třeba nafouknout matraci, nebo uklidit listí na zahladě.
 • Nástavec na tvrdé podlahy – Doplněk, který vám vedle čištění koberců umožní efektivní vysávání linolea, dlaždiček, parket a podobných typů podlahových krytin.
 • Nástavec pro mytí oken – Nástavec umožňující vysávání vody z oken. Díky tomu je tento úklid rychlejší.
 • Turbokartáč – Své primární využití nachází hlavně při odstraňování zvířecích chlupů, ale také při čištění velké a zašlapané špíny v kobercích. Jeho součástí je rotující válec se štětinami. Bez problému vytahá z koberce i lidské vlasy.

Dále to mohou být menší typy nástavců v podobě toho prachového, čalounického nebo štěrbinového.

10. Cena

Při výběru čističe koberců hleďte především na kvalitu zpracování daného výrobku. Protože právě precizní vyhotovení se promítá do účinného vysávání a celkové odolnosti. Ta ostatně souvisí s životností. Zárukou preciznosti jsou značky ETA, VAC, Phillips, Bosch, Hoover a Kärcher. Víceúčelové vysavače si můžete vybírat z několika cenových tříd.

Cena do 5 000 Kč

Jestliže si myslíte, že nákup čističe vysavačů je otázkou vysoké investice, jste na omylu. Nejlevnější modely začínají na 3 000 Kč. Je ale pravdou, že od takových výrobků nemůžete očekávat žádný závratný výkon. Svůj výsledek však v přiměřené míře splní.

Cena od 5 000 Kč do 8 000 Kč

V tomto případě už se můžete propracovat k lepším modelovým řadám. Čističe koberců jsou vybaveny objemnějšími nádobami na vodu i sáčky, pokud jimi disponují. Disponuj větším množstvím příslušenství a funkcí.

Cena od 8 000 Kč do 15 000 Kč

Víceúčelové vysavače s příkonem kolem 2 000 W. Speciální modely s vodní filtrací 3v1, u kterých je velký důraz kladen hlavně na kvalitní HEPA filtr a ostatní filtrační prvky. Dostatečná délka přívodního kabelu zaručuje velký pracovní rádius a řada praktického příslušenství rozšiřuje funkce vysavače.

Cena nad 15 000 Kč

Při investici nad 15 000 Kč se setkáte spíše s profesionálními výrobky. Ty jsou schopny zvládnout vyčistit velké plochy koberců a nabízí až několikastupňovou filtraci. S čističi koberců tohoto typu můžete bez sebemenšího problému čistit také okna.

Jak vám pomohl tento článek? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Čističe koberců
Průměrné hodnocení 4.4 z 19 hlasů