Test a recenze nejlepších
čističů koberců a jak je vybrat

Obrázek čističe koberců

Pod pojmem čistič koberců si představte víceúčelový vysavač, který je primárně určen nejenom pro suché, ale také mokré vysávání. Právě tato hloubková metoda čištění dokáže z koberců dokonale odstranit jakékoliv nečistoty, včetně nežádoucích alergenů.

Čističe koberců se vyrábí v nejrůznějších variantách provedení. Tyto produkty dosahují odlišných velikostí, technických parametrů, výkonů a obsahují rozdílné příslušenství. Výjimkou nejsou ani speciální vysavače pro šamponování koberců.

Výběr toho ideálního výrobku vyžaduje volbu odpovídajících vlastností čističe koberců. S tím vám pomůžeme od začátku až do konce. O víceúčelových vysavačích se dozvíte spoustu hodnotných informací, které vás při jejich nákupu navedou tím správným směrem. Stačí si přečíst následující článek, který bude při nákupu  vaším dokonalým pomocníkem.


Nejlepších 10 čističů koberců dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled

Název

Příkon (W)

Orientační cena

Aktuální cena

Náhled čističe koberců Nilfisk HOME CLEANER

Nilfisk HOME CLEANER

1 000

15 000 Kč

Náhled čističe koberců Nilfisk AX 14

Nilfisk AX 14

1 000

25 000 Kč

Náhled čističe koberců Kärcher SE 4002

Kärcher SE 4002

1 400

6 000 Kč

Náhled čističe koberců Nilfisk TW 300 CAR

Nilfisk TW 300 CAR

1 000

15 000 Kč

Náhled čističe koberců Kärcher BRS 43/500

Kärcher BRS 43/500

-

78 000 Kč

Náhled čističe koberců Nilfisk ES300

Nilfisk ES300

1 825

97 000 Kč

Náhled čističe koberců Nilfisk TW 300 S Nilfisk ALTO

Nilfisk TW 300 S Nilfisk ALTO

1 000

22 000 Kč

Náhled čističe koberců Santoemma SABRINA

Santoemma SABRINA

1 500

25 000 Kč

Náhled čističe koberců Kärcher SE 4001

Kärcher SE 4001

1 400

5 000 Kč

Náhled čističe koberců Kärcher SE 5.100

Kärcher SE 5.100

1 400

7 000 Kč

Testování a recenze čističů koberců pro letošní rok

Podrobný test čističů koberců zpracováváme. V testu budou také detailně rozepsané recenze nejlépe bodovaných čističů koberců. Zatím jsme pro vás připravili tabulku nejlépe hodnocených produktů na základě zkušeností uživatelů.  Přesto ale doporučujeme přečíst i recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějaké čističe koberců, o které se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz.

Jak vybrat tepovač a čistič koberců

1. Jak funguje čistič koberců?

2. Konstrukce

3. Sací výkon

4. Objem

5. Hlučnost

6. Délka přívodního kabelu

7. Filtry

8. Funkce

9. Příslušenství

10. Ceny

Čistič koberců neboli víceúčelový vysavač je praktickou pomůckou všude, kde se nachází větší množství koberců a čalounění. Abyste si mohli vybrat vhodný vysavač, seznámíme vás s jeho principem fungování, představíme nabízené konstrukce a ostatní parametry.

Mezi ty důležité patří určitě sací výkon, objem nádoby, hlučnost, délka přívodního kabelu a aplikované filtry. Ty hrají u čištění koberců velice významnou roli. Neopomeneme ani na praktické příslušenství, které rozšiřuje možnosti víceúčelových vysavačů. Ať už jde o mokré a suché vysávání nebo šamponování.

Prostřednictvím článku jak vybrat čistič koberců vám nastíníme také to, jaké jsou orientační pořizovací náklady této techniky určené do rodinných i kancelářských objektů. O tomto sortimentu se dozvíte zkrátka vše od A až do Z.


1. Jak funguje čistič koberců?

Při prvním pohledu na moderní čistič koberců zjistíte, že jde o zařízení podobné klasickému vysavači. V tomto případě hovoříme o robustnějších a větších modelech. Přednosti těchto výrobků se však neskrývají na povrchu, ale uvnitř zařízení.

Tam se totiž nachází nádoba na vodu. Při vysávání se dostává ke slovu speciální separátor. Následně dojde k oddělení nečistot právě v tomto vlhkém prostředí. Díky tomu je zabráněno vylétávání jakýchkoliv malých nečistot ven z vysavače, a to včetně nenápadných alergenů.

Čistič koberců lze kromě běžného vodního vysávání využívat i k tomu hloubkovému. Takovému procesu se říká šamponování. Tato činnost se skládá ze tří kroků.

 • Vysavač aplikuje speciální kapalinu do koberce
 • Hadicí dojde k vysátí čistícího roztoku
 • Probíhá rozpuštění a vysátí nečistot

Víceúčelové vysavače se hodí nejenom pro šamponování, ale také tepování matrací. Bez sebemenšího problému s nimi odstraníte jak zvířecí chlupy, tak především tekutiny. Ať už jde o samotné čistící saponáty nebo víno, vodu a jiné kapaliny.

To je k základnímu principu fungování víceúčelového vysavače vše. Nyní se pojďme zaměřit na parametry, které při nákupu nesmíte za žádných okolností podceňovat.


2. Konstrukce

Na počátku všeho se rozmyslete, jaké variantě vyhotovení dáte přednost. Nabízí se dvě verze konstrukčního provedení.

 • Tyčové vysavače
 • Klasické vysavače

Tyčové vysavače

Ty jsou věrnou kopií normálních tyčových vysavačů, jen disponují nádobou pro vodu. To samozřejmě přidává na celkové robustnosti. V jejich prospěch hovoří určitě lepší skladovatelnost. Počítat musíte ale s tím, že při manipulaci posouváte celý vysavač, na rozdíl od toho klasického, kdy držíte pouze hubici. V tomto případě za sebou nemusíte tahat velké tělo podlahového vysavače.

Tyčových víceúčelových vysavačů je na trhu oproti těm klasickým menší množství a tedy i výběr.

Klasické vysavače

Nejčastější podoba víceúčelového vysavače. Tělo je schopno pojmout daleko větší nádobu. I přesto si nabízené modely zachovávají svojí kompaktnost. Při čištění koberců manipulujete pouze s hadicí a náhubkem. Takový pohyb je určitě jednodušší než u tyčového vysavače. Navíc máte možnost zajet i do hůře přístupných míst.

Jako jediné negativum lze označit nutnost přesouvat za sebou tělo vysavače.


3. Sací výkon

Jestliže má být čistění koberců účinné a efektivní, musíte zvolit ten správný sací výkon. Jde v podstatě o jeden z nejdůležitějších parametrů. Sací výkon se udává ve Wattech pod zkratkou „W“. Jeho hodnoty jsou v rozmezí 300 W – 600 W. Ideální je, pokud jej můžete regulovat v závislosti na tom, po jakém povrchu se pohybujete.

U čističů koberců bývá tento údaj poměrně důkladně skryt v technických parametrech. Mnohdy dokonce není ani uváděn. Místo něho můžete narazit spíše na příkon prezentovaný také ve Wattech. Pokud na takový případ narazíte, přinášíme vám velice jednoduchou pomůcku přepočtu.

Sací výkon je 1/3 až 1/5 hodnoty příkonu. Z toho si můžete udělat orientační představu o skutečné výkonosti daného výrobku. Maximální příkon dosahuje hodnot 2 000 – 2 200 W.


4. Objem

Víceúčelové vysavače jsou vybaveny sběrnou nádobou, o které jsme psali v úvodu tohoto článku. Právě v ní dochází k ukládání nečistot při mokrém čištění koberců. Velikost nádoby si určete podle toho, jak velké plochy s koberci chcete pravidelně čistit. Pro příklad vám uvedeme tři velikosti podlah.

 • Koberce o celkové ploše do 50 m2 – vystačíte si s objemem nádoby do 2 litrů
 • Koberce o celkové ploše od 50 m2 do 150 m2 – Prvek sloužící k upevnění boxovacího pytle ke stropu.
 • Koberce o celkové ploše nad 150 m2 – nádoba nad 4 litry a více

Mnohdy bývají uvedeny objemy oddělených nádržek na čistou a špinavou vodu. Vedle bezsáčkových modelů můžete samozřejmě narazit také na ty sáčkové. Jejich objemy jsou velice podobné výše zmiňovaným objemům vodních nádobek.


5. Hlučnost

Při čištění koberců myslete i na to, že víceúčelový vysavač bude při mokrém vysávání nebo šamponování vydávat určitý zvuk. Pokud řešíte čištění větších ploch, může být tento zvuk poměrně obtěžující. Proto se před nákupem vámi zvoleného produktu zaměřte také na hlučnost. Ta je udávána v decibelech pod zkratkou „dB“.

Hlučnost vysavače by šlo rozdělit do tří kategorií.

 • Hlučnost v rozmezí 60 – 70 dB – tiché vysavače
 • Hlučnost v rozmezí 70 – 80 dB – přijatelná hlučnost
 • Hlučnost nad 80 dB – hlasité vysavače, každý nárůst decibel je znát

Pro lepší představu uvádíme, že například hlučnost 70 dB se rovná úrovni hluku zapnutého televizoru.


6. Délka přívodního kabelu

Aby čističe koberců dosáhly optimálního výkonu, potřebují zdroj energie. Ten je s přihlédnutím k charakteru produktů získáván z elektrické sítě. Ať už jde o tyčový nebo podlahový víceúčelový vysavač, stačí jej připojit do elektrické zásuvky a používat.

Jestliže nechcete přebíhat od zásuvky k zásuvce, pohlídejte si při nákupu délku přívodního kabelu. Ta by měla odpovídat velikosti vašich místností, popřípadě rozmístění zásuvek. Délku kabelu lze rozdělit dle rozměrů daných prostor.

 • Menší místnosti – délka přívodního kabelu do 8 metrů
 • Větší místnosti – délka přívodního kabelu alespoň 9 – 15 metrů

7. Filtry

K filtrům víceúčelových vysavačů lze přistupovat ze dvou úhlů pohledů. Z obecného hlediska narazíte na dva typy filtrace spojené s vodní filtrací.

 • Sáčková filtrace – nutnost použití speciálních papírových sáčků
 • Bezsáčková filtrace – nečistoty jsou usazovány v odnímatelné nádobě

Toto základní rozdělení je samozřejmě spojeno ještě s dalšími typy vyměnitelných nebo omyvatelných filtrů. A právě ty se starají o to, aby se ve vzduchu vycházejícím z čističe koberců neobjevovaly alergeny a malé prachové částice. V tomto směru můžete pořídit modely vysavačů s dvěma odlišnými typy filtrů.

 • Mikrofiltr – Používá se velice často. Zachycuje miniaturní částice, včetně nežádoucích alergenů.
 • HEPA filtr – Účinný filtr, který je vhodný především pro alergiky. Jeho výrobním materiálem jsou skelná vlákna. Dokáže zachytit i ty nejmenší mikročástice. HEPA filtry jsou prodávány s různou účinností. Mezi kvalitní patří například ten s označením H13.

8. Funkce

Velký výběr čističů koberců na současném trhu přináší možnost pestré volby konkrétního modelu. Při pročítání technických parametrů se můžete řídit také přidruženými funkcemi.

 • Čistící programy – Moderní čističe koberců disponují hned několika předdefinovanými programy pro vysávání odlišných typů podlah – koberce, TURBO pára, parkety a plovoucí podlahy, skvrny a spáry, interiéry automobilů a další.
 • LED indikátory – Světelná signalizace prozrazující, že je zapotřebí provést daný úkon s víceúčelovým vysavačem. Například jej vyčistit, apod.
 • Ovládání – To je obvykle prováděno za pomoci mechanických tlačítek. Jejich počet se liší v závislosti na tom, o jaký typ čističe jde a kolik funkcí nabízí. U některých modelů narazíte na dotykové ovládání.
 • Dálkové ovládání na mandle – Některé modely víceúčelových vysavačů mají ovládací prvky také na madle. Prostřednictvím nich lze regulovat kupříkladu intenzitu vysávání nebo je můžete zapínat a vypínat.
 • Automatické navíjení – Systém, který za vás navine přívodní kabel uschovaný do vysavače. Stačí podržet jediné tlačítko na vysavači.

9. Příslušenství

Při nákupu vhodného čističe koberců se musíte zaměřit na správné technické parametry daného modelu. Zároveň však přihlížejte i k doplňkům. Ty jsou jeho nedílnou součástí. Právě jejich bohaté množství vám umožní využít maximální potenciál víceúčelového vysavače. Většinu příslušenství lze samozřejmě dokoupit dodatečně.

 • Nástavec na foukání – Víceúčelový vysavač nemusí natahovat pouze vzduch do sebe. U spousty modelů existují také zpětné chody označované jako invertní. Při aplikování správného náhubku můžete třeba nafouknout matraci.
 • Nástavec na tvrdé podlahy – Doplněk, který vám vedle čištění koberců umožní efektivní vysávání linolea, dlaždiček, parket a podobných typů podlahových krytin.
 • Nástavec pro mytí oken - Ten je součástí hlavně modelů se silnějším tlakem páry. S vysavačem lze čistit i okna.
 • Turbokartáč – Své primární využití nachází hlavně při odstraňování zvířecích chlupů, ale také při čištění velké a zašlapané špíny v kobercích. Jeho součástí je rotující válec se štětinami. Bez problému vytahá z koberce i lidské vlasy.

Dále to mohou být menší typy nástavců v podobě toho prachového, čalounického nebo štěrbinového.


10. Cena

Při výběru čističe koberců hleďte především na kvalitu zpracování daného výrobku. Protože právě precizní vyhotovení se promítá do účinného vysávání a celkové odolnosti. Ta ostatně souvisí s životností. Zárukou preciznosti jsou značky ETA, VAC, Phillips, Bosch, Hoover a Kärcher. Víceúčelové vysavače si můžete vybírat z několika cenových tříd.

Cena do 3 000 Kč

Jestliže si myslíte, že nákup multifunkčního vysavače je otázkou vysoké investice, jste na omylu. Nejlevnější modely pro suché a mokré vysávání začínají na 1 500 Kč. Je ale pravdou, že od takových výrobků nemůžete očekávat žádný závratný výkon. Svůj výsledek však v přiměřené míře splní.

Cena od 3 000 Kč do 8 000 Kč

V tomto případě už se můžete propracovat k lepším modelovým řadám. Kromě klasických podlahových vysavačů jsou tu také ty tyčové. Čističe koberců jsou vybaveny objemnějšími nádobami na vodu i sáčky, pokud jimi disponují. Vedle mokrého čištění lze využívat funkcí jako je hloubkové čištění nebo čištění čalounění.

Cena od 8 000 Kč do 15 000 Kč

Víceúčelové vysavače s příkonem kolem 2 000 W. Speciální modely s vodní filtrací 3v1, u kterých je velký důraz kladen hlavně na kvalitní HEPA filtr a ostatní filtrační prvky. Dostatečná délka přívodního kabelu zaručuje velký pracovní rádius a řada praktického příslušenství rozšiřuje funkce vysavače.

Cena nad 15 000 Kč

Při investici nad 15 000 Kč se setkáte spíše s profesionálními výrobky. Ty jsou schopny zvládnout vyčistit velké plochy koberců, disponují nadstandardním tlakem páry a nabízí až několikastupňovou filtraci. S čističi koberců tohoto typu můžete bez sebemenšího problému čistit také okna.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Čističe a tepovače koberců
Průměrné hodnocení 4.7 z 24 hlasů