Porovnávací test nejlepších čističek vzduchu
& jak vybrat čističku vzduchu

Poslední aktualizace: 19. 10. 2017

Vítěz porovnání

Daikin MC70L

Top produkt z čističek vzduchu

Přečíst recenzi


Naše doporučení nejlepších čističek vzduchu

TOP produkt

Cena/výkon

Dostupný produkt

Oblíbená mezi spotřebiteli

Doporučujeme:

Daikin MC70L

Doporučujeme:

Sinclair SP 300A

Doporučujeme:

Comedes LR 50

Doporučujeme:

Ionic-CARE Triton X6

Orientační cena:
12 000 Kč

Přečíst recenzi

Orientační cena:
6 000 Kč

Přečíst recenzi

Orientační cena:
2 500 Kč

Přečíst recenzi

Orientační cena:
3 500 Kč

Přečíst recenzi

Výběr čističek vzduchu prováděný v říjnu 2017 nabízí přehledné porovnání jednotlivých parametrů uživatelsky nejoblíbenějších čističek vzduchu. Podle pečlivé analýzy a uvážení z pohledu běžného zákazníka jsme sestavili žebříček deseti oblíbených produktů.

Největší váhu jsme ve výběru čističek vzduchu přikládali energetickým parametrům, protože čističky s vysokou spotřebou se mohou při dlouhodobém užívání výrazně prodražit. Obdobně jsme hodnotili také protiprašnou účinnost, která vyjadřuje schopnost čističky zachycovat nečistoty a v neposlední řadě hlučnost.

Ostatní parametry, jako například pro jakou maximální možnou plochu k čištění je zařízení určeno nebo zda disponuje ionizátorem, jsme brali také v úvahu, ačkoliv se do výsledného výběru podepsaly menší vahou.

Přehledná tabulka všech čističek umožňuje seřazení podle vámi preferovaného parametru a kliknutím do vybraného sloupce se vám hodnoty u jednotlivých produktů seřadí podle velikosti. S touto pomůckou tak snadno vyberete čističku přesně podle vašich představ. Každý z produktů má pak také svoji vlastní podrobnější recenzi, ke které se dostanete kliknutím na obrázek nebo název příslušeného produktu.

Pokud stále tápete při výběru a nevíte přesně, na jaké parametry je vhodné se zaměřit, určitě oceníte také článek Jak vybrat čističku vzduchu, který se dopodrobna věnuje nejdůležitějším parametrům.


Výběr nejlepších čističek vzduchu

Varianta výběru Vzhled Název nejlepších čističek vzduchu Klady
vzhledem ke kategorii
Zápory
vzhledem ke kategorii
Orientační cena Aktuální cena
0.

TOP produkt

Čističky vzduchu

Daikin MC70L

Přečíst recenzi

Vysoký vzduchový výkon

Vyšší hmotnost

12 000 Kč

1.

Cena/výkon

Čističky vzduchu

Sinclair SP 300A

Přečíst recenzi

Dobrý poměr ceny ku výkonu, Vysoký vzduchový výkon

Vyšší hmotnost a hlučnost

6 000 Kč

2.

Dostupný produkt

Čističky vzduchu

Comedes LR 50

Přečíst recenzi

Nižší cena při zachování využitelnosti

Všeobecně průměrné parametry

2 500 Kč

3.

Oblíbená mezi spotřebiteli

Čističky vzduchu

Ionic-CARE Triton X6

Přečíst recenzi

Nízká hlučnost, Nízká cena

Nedisponuje HEPA filtrem

3 500 Kč

4.

Další na zvážení

Čističky vzduchu

Winix WAC U300

Přečíst recenzi

Dobrý vzduchový výkon

Vyšší hlučnost a hmotnost

8 200 Kč

5.

Další na zvážení

Čističky vzduchu

Guzzanti GZ 998

Přečíst recenzi

Nižší cena při zachování využitelnosti

Všeobecně průměrné parametry

2 600 Kč

Porovnání základních parametrů

Údaj

Daikin MC70L

Sinclair SP 300A

Comedes LR 50

Ionic-CARE Triton X6

Winix WAC U300

Guzzanti GZ 998

Orientační cena

12 000 Kč

6 000 Kč

2 500 Kč

3 500 Kč

8 200 Kč

2 600 Kč

Výrobce

Daikin

Sinclair

Comedes

Ionic-CARE

Winix

Guzzanti

Typ filtrace

HEPA

HEPA

HEPA

Elektrostatický

HEPA

Elektrostatický

Vzduchový výkon (m3/hod)

420

300

108

65

330

Protiprašná účinnost (%)

99,97

99,97

99,97

96

99,97

99,97

Doporučený prostor (m^2)

56

30

30

75

44

30

Hlučnost max. (dB)

48

53

28,5

8

55

28,5

Ionizátor

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Jak vybrat čističku vzduchu

1. Obecná pravidla

2. Co nepodcenit

3. Účinnost

4. Typy filtrace

5. Vzduchový výkon

6. Spotřeba elektřiny

7. Design

9. Tipy na údržbu

10. Tipy na umístění

11. Škodlivé látky ve vzduchu

12. Výběr dle ceny

Čistička vzduchu je nákladnější investice. Pokud vyberete vhodný produkt, vydrží vám řadu let. Je tedy dobré zjistit si informace a rozhodnout se, která čistička bude pro vás tou nejvhodnější variantou. Po přečtení tohoto článku získáte ucelený pohled na tuto problematiku. Pomůže s výběrem té nejlepší čističky vzduchu přímo pro vás a vaše blízké. Přece jen, zdraví máme jen jedno a je jen na nás, jestli jej budeme každý den ovlivňovat pozitivním nebo negativním směrem.


1. Obecná pravidla pro výběr čističky

  • Nejvýkonnější: Taková, která má HEPA filtr
  • Nejtišší: Taková, která má elektrostatický filtr
  • Nejlepší filtr: Podle požadavků uživatele, viz filtry dále v článku
  • Ideální výkon: Přefiltrování vzduchu v místnosti alespoň dvakrát za hodinu

2. Co nepodcenit

Aby se vám investice vyplatila, je potřeba dbát na několik základních kritérií. Univerzální ideální čistička vzduchu neexistuje, je však možné vybrat takovou která bude tou ideální právě pro vás. Zodpovězte si tedy nejprve na pár otázek.

K čemu chcete čističku vzduchu využívat?

Které látky potřebujete ze vzduchu odstranit?

V jaké místnosti ji chcete mít umístěnou?

V jak hlučném prostředí bude stát?

Poté, co si na otázky odpovíte, můžete se pustit do výběru. Velice důležité je dbát na výkon. Pokud tento bod podceníte a čistička nezvládne tak velký objem místnosti, do které ji umístíte, bude prakticky zbytečná, nebude účinně sloužit a pro vás to budou pouze vyhozené peníze. Vypočítejte si tedy nejprve, kolik metrů krychlových má určená místnost.

Dobré je vybrat takovou čističku, která vás nebude rušit svým hlukem. Plánujete ji umístit do prostoru, kde přespáváte? Pak zvolte velice tichý produkt, pokud pracujete v hlučné kanceláři a chcete čistit vzduch tam, můžete si dovolit pořídit přístroj hlučnější.

Možná úplně nejdůležitější je hlídat si, co chcete, aby čistička čistila. Pokud jde o prach, zvládne to jakýkoliv produkt, pokud chcete, aby pohlcovala také zápachy, pak je třeba zvolit takovou, která to umí, protože tuto funkci nemají všechny. Každá je určená někam jinam. Než čističku koupíte, odpovězte si, chcete ji umístit například do kuřácké restaurace nebo prostoru, kde se často kouří a je tím místnost cítit? Nebo máte v rodině alergika a chcete, aby se mu lépe dýchalo a je pro vás hlavní ze vzduchu odstraňovat plísně a roztoče?

Pamatujte si, že čistička vzduchu vám sice zajistí čistější prostředí, rozhodně ale nenahradí čistý vzduch, a tak je i nadále potřeba občas vyvětrat. A zároveň, přestože odstraňuje prach, se nezbavíte pravidelného utírání prachu z nábytku a podobně. Pokud si ji chcete pořídit právě z těchto důvodů, pak je investice do čističky vzduchu praktiky zbytečná.


3. Účinnost

Čističky používají různé metody, jak zadržovat nečistoty. Zároveň jsou určené různé druhy čističek pro různé účely. Proto je dobré si na začátku ujasnit, z jakého důvodu si chcete produkt koupit. V podstatě každá čistička si dokáže poradit s prachem a alergeny, jako jsou pyly, plísně a zvířecí alergeny a roztoči. Pak jsou tu ale další nečistoty, které odstraní jen některé čističky, a to například kouř, smog, viry a bakterie, roztoče, nepříjemný zápach a nejrůznější škodlivé plyny.

Aby bylo dosáhnuto co nejvyššího účinku, řada čističek je složena z více druhů filtrů, kdy se jejich účinnost sčítá. Dražší čističky dokáží nečistoty polapit, levnější varianty je někdy pouze neutralizují a ve vzduchu zůstávají ve formě prachu.

Čistička vzduchu by měla mít minimálně 80procentní účinnost, aby nebyla koupená zbytečně. V dnešní doba ovšem většina produktů dokáže pohltit až 99 procent nečistot, některé dokonce mají i stoprocentní účinnost. Záleží především na typu filtru, který je uvnitř čističky.


4. Typy filtrace

Stejně tak jako všechno, i každý typ filtru má své výhody a nevýhody. Proto je dobré ujasnit si, jak chcete čističku využívat, některé čističky například mohou fungovat zároveň i jako zvlhčovač vzduchu. Chcete-li produkt využívat i k tomuto účelu, pak si vyberte ten, který má vodní filtr a podobně. Dobré je vybrat takovou čističku, která zároveň slouží jako ionizátor vzduchu. Ten urychlí shlukování prašných částic ve vzduchu a zvyšuje a zrychluje tak účinnost čističky vzduchu. Většina čističek filtry kombinuje, ale v žádné nejsou všechny, proto se rozhodněte, které jsou důležité právě pro vás.

HEPA filtr

Přestože se nedá jeden filtr označit jako zcela nejlepší, určitě je tento typ filtru jeden z nejoblíbenějších. Jeho účinnost je téměř stoprocentní. Dokáže pohltit jak různé nečistoty, tak i nepříjemný zápach v místnosti. Tento typ čističky vzduchu bývá trochu hlučnější, je tedy třeba si tento parametr hlídat.

Tento druh filtru se musí pravidelně měnit. Než si čističku s tímto filtrem pořídíte, není na škodu si nejprve zjistit dostupnost filtrů, abyste věděli, že pokud bude potřeba, budete jej moct vyměnit za nový. Některé jsou cenově nákladnější, jiné seženete poměrně levně. Některé HEPA filtry se dají dokonce omývat. Tento druh vydrží zpravidla déle.

Vodní filtr

Účinnost tohoto typu filtru většinou bývá nižší, a to kolem padesáti až sedmdesáti procent. Výhodou naopak je to, že zároveň slouží i jako zvlhčovač vzduchu. Další jeho výhodu je, že nečistoty se zachytávají do nádobky s vodou, nemusíte tedy investovat do nových filtrů. Je však potřeba vodu pravidelně měnit a nádobku čistit, aby zde nevznikal vodní kámen. Tento typ filtru zachycuje prach a mikroby, se zápachem si úplně poradit nedokáže.

Elektrostatický filtr

Elektrostatický filtr velmi efektně pohlcuje částice prachu a jeho účinnost je až devětadevadesát procent. Jeho velikou výhodou je, že je velice tichý a prakticky ho neslyšíte. Zachycuje pevné částice, alergeny, viry a bakterie a plísně. Jeho nevýhoda je ta, že nepohlcuje pachy.

Filtr je omyvatelný. Není třeba ho měnit a pokud ho budete pravidelně čistit, jeho životnost je prakticky neomezená. Náklady na provoz jsou tedy nízké.

Fotokatalický princip

Tento princip využívá chemické reakce pod vlivem UV záření pod vlivem katalyzátoru. Na konci tohoto procesu vznikne voda a oxid uhličitý. Tento systém velice dobře ze vzduchu odstraňuje viry, bakterie a toxické látky. Jeho výhodou je, že není třeba měnit žádné součástky, a tudíž v průběhu jeho používání není potřeba žádná další investice. Nevýhodou potom může být fakt, že tento princip produkuje ozón.

Typ

Účinnost

Odstraňuje

Je třeba měnit filtry

HEPA

100%

pevné částice, bakterie a viry, plísně, alergeny, pachy

ano

Vodní

50-70%

prach, mikroby

pouze vodu

Elektrostatický

99%

alergeny, viry, bakterie, plísně

ne

Fotokatalitický

99%

viry, bakterie, toxické látky

ne


5. Hlučnost

Jednou z důležitých vlastností je i hlučnost. Pokud budete mít přistroj zapnutý i přes noc v místnosti, kde spíte, může vás ve spánku rušit, budete se cítit unaveně a nevyspale, a to rozhodně není zdraví prospěšné. Než čističku koupíte, rozhodněte se tedy, kde ji budete mít umístěnou a v jakou dobu ji chcete nejvíce využívat.

Jak bude přístroj hlučný závisí na typu filtrace, který je uvnitř čističky. Elektrostatické čističky, které využívají elektronového větru prakticky neuslyšíte. Pak tu jsou ale filtry s ventilátory, tak už je hlučnost vyšší a musíte počítat s tím, že zapnutou čističku slyšet budete.

Hlučnost se udává v dB. Záleží na tom, kde je čistička umístěna. Pokud je to v domácnosti, hluk by neměl překračovat více, než 40 dB, pokud je na nějakých hlučnějších místech, jako je například restaurace, pak je hlučnost povolená na 50 dB. Na pracovištích a podobných místech se hodnoty liší podle toho, jaký je tu hluk sám o sobě a jaká je povaha práce.


6. Vzduchový výkon

Než čističku vzduchu koupíte, odpovězte si na otázku, v jaké místnosti bude umístěna. V malinké komůrce nebo velikém obývacím pokoji? Každá čistička je jinak výkonná a pokud ji umístíte do velkého prostoru, je potřeba vysoký výkon, abyste do produktu neinvestovali zbytečně.

Výkon se obvykle udává v metrech krychlových. Znamená to tedy, kolik metrů krychlových je čistička schopná vyprat za jednu hodinu. Aby byla zajištěna dostačující účinnost, čistička by měla vzduch v místnosti přefiltrovat minimálně dvakrát. V případě nižšího výkonu není vzduch cela vyčištěn a účinnost je pak velice nízká.

Objem místnosti se spočítá snadno. Změřte si rozměry podlahy na délku, šířku a výšku stropu. Všechny tři hodnoty vynásobte a máte výsledek. Hodnoty stačí znát pouze orientačně.

Pro alergiky a astmatiky je důležitější čistší vzduch. Pokud máte v rodině člena s těmito potížemi, měli byste si pořídit takový produkt, který je schopný za hodinu přefiltrovat vzduch v místnosti až třikrát nebo i více krát.

Většina čističek má několik úrovní a dá se tak přepínat výkon. Tyto čističky pak můžete přenášet z místnosti do místnosti a výkon upravit vždy podle velikosti prostoru, kde se čistička zrovna nachází. Není nutné, zapínat ji na veliký výkon v menší místnosti, vzduch se sice přefiltruje vícekrát, ale účinnost se již dále nezvedá.


7. Spotřeba elektřiny

Spotřeba elektřiny se udává ve wattech. Čističky vzduchu mají velice nízkou spotřebu, obvykle v rozmezí 3-100 wattů, tedy podobně, jako žárovky. Spotřeba se většinou liší podle toho, na jaký výkon je přístroj zapnutý. Není to však takto u všech produktů. Je tedy dobré hledět na to, jestli s spotřeba energie u čističek liší podle nastaveného výkonu.

To, že má čistička nižší spotřebu nemusí být za každou cenu pozitivní hledisko. Některé produkty mohou mít sice nižší spotřebu, ale je to na úkor účinku. Některé čističky také mívají senzor, který pravidelně kontroluje čistotu vzduchu a podle toho se sám přepíná na vyšší nebo nižší výkonost. Tím se spotřeba o něco sníží.

Je dobré ji mít vždy zapnutou alespoň hodinu, ale spíše více, protože za kratší domu se vzduch nevyčistí důkladně a je to tedy téměř zbytečné. Myslete na to, proč jste si produkt zakoupili. Lepší se mít vyšší spotřebu elektřiny, s nějakým účinkem, než zbytečně vyhodit sumu peněz a čistička nebude plně využitá.

Pokud se rozhodnete čističku vzduchu koupit, nemusíte se tedy bát, že by vám spotřeba energie udělala díru do rozpočtu. I produkty s vyšší spotřebou nejsou nijak náročné a nepřekročí hranici 100 wattů.


8. Design

Design čističky vzduchu je něco, co neovlivní její funkčnost a je to tedy takové kritérium, na které se hledí jako na poslední. Jsou tu ale jisté faktory, na které je dobré pomyslet. Pokud plánujete přenášet čističku z místnosti do místnosti, dbejte na to, aby její hmotnost byla taková, jakou unesete a dokázali jste ji dát tam, kam zrovna budete chtít.

Pokud máte menší byt, pak je dobré dívat se také na rozměry. Kam čističku chcete umístit? Je na ni v pokoji místo? Jak velká čistička se tam vejde? Každý produkt je jiný, určitě vyberete nějaký, který vám bude vyhovovat. Ale je dobré podívat se i na tyto paramenty, abyste přes internet nekoupili velikou krabici a pak byli o zazvonění kurýra překvapení a zklamaní, že vlastně nemáte zakoupený produkt kam umístit.

Ideální umístění je takové, že čistička bude ve výšce vašeho pasu a výše. To znamená i to, že bude vidět a neschováte ji nikam za gauč nebo pod stůl. Prodejci nabízí různé barevné varianty, vyberte tu, která vám bude ladit do interiéru vašeho bytu a nebude vám nijak narušovat design celé místnosti. Nejuniverzálnější je černá nebo bílá, ale záleží samozřejmě na nábytku a doplňcích, které doma máte.


9. Tipy na údržbu

Ne všechny čističky se udržují stejně. Záleží především na tom, jaké jsou uvnitř filtry. Některé se pouze omývají, jiné se mění. Klasicky existují levnější a dražší varianty filtrů. Většinou to znamená, že pokud pořídíte levnější filtr, budete ho muset častěji měnit než ten dražší. Obecně vás to tedy ve výsledku dostane na stejnou cenu. Záleží tak, zda se údržbě chcete věnovat častěji, nebo budete radši jednou investovat více a delší dobu se pak o čističku nebudete muset starat.

Čističky, které se omývají vodou se úplně nedoporučují alergikům. Když s filtry manipulujete, jste v kontaktu s nečistotami, které vás mohou dráždit. Navíc opakovaným umýváním se trochu snižuje účinnost.

Přestože čističky odstraňují prach ze vzduchu, neznamená to, že se vám zcela přestane prach v místnosti usazovat na nábytku. Dále budete muset prach utírat. Je třeba ho stírat také z čističky. Je to důležité především u těch, které mají ventilátor, aby se prachem neucpával a nesnižovala se tak účinnost.


10. Tipy na umístění

Čistička vzduchu by měla být umístěna ve vyšší poloze, přibližně ve výšce vašeho pasu. Není dobré ji pokládat na zem, prach se sice drží většinou při zemi, ale vy potřebujete, aby byl vzduch vyčištěný kompletně a nejlíp toho docílíte právě zhruba v této výši. Zároveň by kolem ní v těsné blízkosti neměly stát žádné předměty, aby mohl vzduch volně cirkulovat. Čistička by také neměla stát přímo u okna nebo přímo u dveří. Ideální je střed místnosti.

Aby byla účinnost co nejvyšší, v místnosti, kde máte čističku zavírejte dveře, aby se vzduch neustále nemíchal a čistička zvládala co nejvíce profiltrovat. Je potřeba pravidelně větrat. Ale vždy jednorázově. Není dobré nechávat otevřené okno, protože pak bude do místnosti přicházet neustále nový vzduch a čistička tak nebude mít šanci ho kvalitně přefiltrovat.


11. Škodlivé látky ve vzduchu

Ve vzduchu se nachází mnoho škodlivých látek. V dnešní době, kdy se produkuje mnoho škodlivých látek je vzduch ve městě daleko škodlivější našemu zdravý než kdy dřív. V posledních letech se také stále více objevují alergie a astma. A právě pro tyto lidi je velice důležité dýchat čistý vzduch, který je nebude dráždit a nebude způsobovat alergické reakce.

V místnosti, kde trávíme většinu času, tedy v domovech nebo v kanceláři, můžeme vzduch pravidelně čistit a není to vůbec náročné. Stačí zapnout čističku vzduchu a škodlivé látky ze vzduchu se dostanou pryč.

Čistička vám může pomoci i v případě, že budete mít problém se zápachem, ať už to bude místnost, která smrdí kouřem nebo plísní. V tomto případě ale vybírejte pozorně takovou čističku, která je schopna nejen vzduch čistit, ale také z něj zároveň odstraňovat zápach.

Prach

Prach v ovzduší je častým alergenem, který nás dráždí a špatně se nám dýchá. Způsobuje dráždivý chronický kašel a napomáhá i jiným nemocem. Velkým problémem se stal už ve dvacátých letech minulého století a bojujeme s ním čím dál tím častěji. Prach se často mísí s roztoči ze zvířat a podobně. Pokud takové částice vdechneme, můžou působit alergické reakce i jiné zdravotní potíže, které mohou mít dlouhodobější následky.

Plísně

Ve vlhčím prostředí se častěji vyskytují plísně nebo houby, které také dokáží vyvolat alergickou reakci, zapáchají a ničí nám nábytek i podlahy. Tento problém se nejčastěji děje v koupelně nebo kuchyni, kde bývá vlhkost nejvyšší. Obecně se dá počítat s tím, že pokud je vlhkost větší než šedesát procent, je velká pravděpodobnost, že se tento problém v místnosti vyskytne.

Roztoči

Častá alergie je také na zvířata, tedy konkrétně na roztoče z jejich srsti. Čím je zvíře chlupatější, tím se v těm drží roztočů více. Pokud máte doma domácího mazlíčka a některý z členů rodiny na něho má alergii, můžete ho darovat někomu jinému nebo dát do místnosti, kde se dotyčná osoba nevyskytuje příliš často. Vhodné je také pravidelně čistit vzduch čističkou vzduchu, aby se roztoči dostali z prostředí vašeho domova a nikoho nedráždili.

Chemické látky

V dnešní pokročilé době, kdy používáme chemické produkty téměř ke všemu se tyto látky dostávají také do ovzduší. Protože je vdechujeme, dostávají se následně do plic, což rozhodně není zdravý prospěšné. Je dobré se jim co nejvíce vyhýbat a používat přírodní látky, případě, že se dají nahradit. Ne vždy se jim ale dá vyhnout, proto je dobré, je ze vzduchu vyčistit.

Spaliny

Tento problém se vyskytuje hlavně v kuchyni. Při smažení jídel se do vzduchu dostávají spaliny. Část z nich vyvětráme, některé se drží ve vzduchu dál a jsou zdravý škodlivé. Nejen že nepříjemně zapáchají, ale zároveň se malinké částečky pochybují ve vzdychu, a když je vdechneme, usazují se nám v dýchacích cestách.


12. Výběr dle ceny

Čističku vzduchu můžete pořídit za méně než dva tisíce, ale může se vyšplhat i několikanásobně výše. Záleží na vás, kterou si pořídíte. Myslete však na to, že nejlevnější varianty nebudou mít takovou funkčnost, jako dražší produkty.

Do 3000 Kč

Čističky v této cenové kategorii většinou bývají pro menší místnosti a do větších jsou nevhodné. Je pravděpodobnější, že vydrží méně, pokud ale čističku nechcete často využívat, produkt v této cenové kategorii vám bude stačit.

Od 3 000 do 6 000 Kč

V této cenové kategorii obvykle najdete čističky vzduchu, které jsou vhodné i do větších místností. Obvykle bývají kvalitnější a vydrží vám o něco déle. Máte-li větší místnost, bude pro vás čistička vzduchu v této cenové kategorii nejvhodnější.

Od 6 000 Kč

Výhodou čističek vzduchu v této cenové kategorii může být jejich nízká spotřeba elektřiny. Cena může přesahovat i pětadvacet tisíc korun. Dále pak jsou většinou určeny do velkých místností a jsou vhodné i do restaurací a veřejných společenských místností. Pokud však chcete čističku využívat pro domácí účely a nemáte v domácnosti alergika nebo astmatika, investice to takto drahé čističky vzduchu je téměř zbytečná.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Čističky vzduchu
Průměrné hodnocení 4.8 z 24 hlasů