Menu

Kutilové a řemeslníci pozor! 1. aku nářadí vybírejte s rozmyslem, jinak se to prodraží

Kutilové a řemeslníci pozor! 1. aku nářadí vybírejte s rozmyslem, jinak se to prodraží

“Dost už bylo kabelů!” Řekne si dříve či později každý praktický řemeslník či kutil a rozhodne se přejít na aku nářadí. Pokud se právě ocitáte v této situaci, nebuďte unáhlení. Výběr prvního aku nářadí či konkrétního aku systému je velmi důležitý a může vám ušetřit tisíce. Poradíme, na co se zaměřit.

S dražším nářadím můžete paradoxně ušetřit

Jako řemeslník si nejspíš bez rozmýšlení připlatíte za kvalitu a spolehlivost profi značky. Stejně byste ale měli uvažovat, pokud jste domácí kutil, který bude aku nářadí využívat častěji a s vyšší intenzitou. Práce s kvalitním zařízením bude rychlejší a příjemnější (vyšší výkon, delší výdrž baterie, nižší hmotnost, pohodlnější obsluha). Profi model může bez problému sloužit několik let a nahradit více nekvalitních hobby kousků od stejného druhu nářadí.

Určení Oblíbení výrobci nářadí (resp. jejich modelové řady)
Hobby Black & Decker, Bosch Hobby (zelený), Einhell, Extol, Festa, Fieldmann, Parkside (zelený)
Poloprofi Einhell Expert, Extol Premium, Parkside Performance (černý), Stanley, Ryobi
Profi Bosch Professional (modrý), Dewalt, Festool, Hikoki, Makita, Metabo, Milwaukee, Narex

 

Poznámka redaktorky:  Předchozí tvrzení mohu podpořit osobní zkušeností s častým používání profi nářadí. Jedná se o cca 25 kusů pořízených během 5let, zejm. Makita, v menší míře Bosch a Dewalt. Zatím bez sebemenší závady. Naopak u hobby nářadí (více než 20 modelů různých značek) mám zkušenosti s kolísavou kvalitou, špatně dostupnými náhradními díly a neexistujícím pozáručním servisem.

Zaměřte se na jeden aku systém

Pokud si pořídíte aku nářadí od téhož výrobce s kompatibilním systémem akumulátorů (tzv. aku systém), vystačíte si i s jednou nabíječkou a pár bateriemi, které můžete vyměňovat mezi nářadím. Nebudete tak muset zbytečně utrácet za velké množství baterií a nabíječek k různým druhům nářadí od jiných výrobců.

Aku systém Bosch 18V (Zdroj: Bosch)

Konkrétní aku systém se vyznačuje akumulátory se stejným napětím (12V, 18, resp. 20V, 40V, 60V) a se shodnou paticí. V rámci jednoho systému pak máte na výběr z různých kapacit baterií – zpravidla v rozmezí od 2Ah až do 8Ah, u některých výrobců dokonce až do 12Ah (např. Milwaukee).

 

Důležitá je také úplnost nabídky nářadí v daném systému (jestli systém nabízí všechny druhy nářadí pro vaše projekty a má široký výběr akumulátorů s různými kapacitami). Aku systém vybírejte s rozmyslem, abyste po pár zakoupených kusech nezamýšleli o výměně. Nářadí by se vám pak mohlo pěkně prodražit.

Aku systém Makita XGT 40V | 80V max (Zdroj: Makita)

Dejte přednost bezuhlíkovým motorům

Bezuhlíkové elektromotory nabízí vyšší výkon, energetickou úspornost a často také nižší opotřebení (delší životnost). Nářadí s bezuhlíkovým motorem je sice o něco dražší než to uhlíkové, práce s ním je ale daleko příjemnější. Už jen tím, že vám baterie vydrží v nářadí déle, čímž si zajistíte nepřetržitou činnost a vyšší efektivitu.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.