Menu

Výběr redakce: 10 nejzajímavějších deskovek pro každého

Výběr redakce: 10 nejzajímavějších deskovek pro každého

Už vás nebaví donekonečna trávit čas hraním Prší či Člověče, nezlob se! a chtěli byste zkusit něco nového? Na následujících řádkách vám představíme 10 tipů na deskové hry, ze kterých si vyberou nejen nároční hráči milující promyšlené strategie, ale také ti, kteří upřednostňují pohodové rodinné hraní.

1. Bang!

Mezi opravdovou legendu deskových her patří karetní klasika Bang!, která vyšla už v roce 2002 a hráčům po celém světě nabídla staromódní přestřelku na motivy oblíbeného spaghetti westernu. Hra díky svým jednoduchým pravidlům nadchne nejen dospělé, ale i starší děti. Každý z hráčů na začátku hry obdrží kartu jedné z postav, jež disponuje zvláštní schopností a také rolí, které musíte přizpůsobit vaši taktiku. Stane se z vás obávaný šerif, honící psance a odpadlíky, nebo se ocitnete na druhé straně barikády v roli psance, jenž má jediný cíl – zabít šerifa a stát se slavným?

2. Civilizace: Nový úsvit

V náročné strategické hře, inspirované stejnojmennou počítačovou ságou, budete mít za úkol vytvořit říši, která obstojí ve zkoušce času pomocí inovativních herních mechanismů. Kvůli vyšší náročnosti je hra určena dětem od 14 let. V roli slavného vůdce, jenž disponuje speciální schopností, převezmete zodpovědnost nejen za vyspělost vaší armády, ale také za ekonomiku a kulturu. Prozkoumávejte modulovou herní desku, bojujte v bitvách a zkoumejte mocné technologie.

3. Ark Nova

V deskové hře Ark Nova se stanete majitelem moderní a technologicky vyspělé zoologické zahrady. Cílem hry je vlastnit úspěšnou zoo plnou šťastných zvířat a spokojených návštěvníků. Děti se během hry dozvědí nejen spoustu informací o jednotlivých druzích zvířat, ale také se naučí přemýšlet o životním prostředí a ochraně přírody.

4. Heroes of Might & Magic 3: The Board Game

Dlouho očekávaná strategická hra pro 1-3 hráče, zasazená do kultovního fantasy světa, známého ze stejnojmenné počítačové klasiky. Hra obsahuje kompetitivní, kooperativní i sólové scénáře s různými podmínkami vítězství. Budete bojovat s monstry i prozkoumávat záhadné oblasti. Díky unikátním miniaturním modelům ikonických jednotek, známých z původní hry, budete dokonale vtaženi do děje. Hra Heroes III je kvůli náročnějším pravidlům určena dětem od 14 let.

5. Proroctví

Akční desková hra s fantasy prvky, jejíž autorem je dnes světově uznávaný, Vladimír Chvátil. Každý z hráčů si na začátku hry zvolí postavu, s níž se vydá na dobrodružnou cestu za získáním prastarých artefaktů, které střeží děsuplní démoni. Samotná hra pracuje i s RPG mechanikami, neboť vaše postava postupně nabývá zkušenosti a učí se novým dovednostem a kouzlům. Cílem hry je získat čtyři z pěti mocných artefaktů a stát se příštím králem celé kouzelné země. Hra Proroctví zaujme spíše starší děti a dospělé.

6. Na Křídlech

Jedná se o kompetitivní, mírně náročnější, karetní deskovou hru, která na dlouhé hodiny zabaví děti i dospělé. Stanete se ptačími nadšenci, kteří se budou snažit do své rezervace přilákat ty nejvzácnější druhy. Pomocí herních žetonů budete získávat nejen příděly potravy pro vaše ptačí svěřence, ale také vejce, ze kterých se vám vyklube nový tvor.

7. Munchkin

Chcete dopřát odpočinek vašim mozkovým závitům a spíše se u stolní hry bavit? Pak je pro vás karetní hra Munchkin tím pravým. Hráčům nabízí satiru založenou na klišé a podivnostech, vycházejících z herní legendy Dungeons & Dragons a z dalších RPG skvostů. Během hry postupně získáváte známé třídy postav ve stylu D&D, které do jisté míry určují, se kterými kartami můžete dále hrát. Čekají na vás boje s nestvůrami i hledání pokladů. Vše s notnou dávkou humoru, kterou ocení malí i velcí hráči.

8. Citadela

Hledáte nenáročnou strategickou karetní hru, kterou ocení i vaše děti? Pak by vás mohlo nadchnout středověké prostředí hry Citadela. V každém kole se hráči ujímají stále nových rolí, které představují jednotlivé postavy, jejichž úkol je prostý – získat co nejvíce zlata, za které postavíte budovy se speciálními schopnostmi, jež vás oproti protihráčům podstatně zvýhodní.

9. Timeline

Timeline je karetní hra, kde každá z karet zobrazuje některý z důležitých historických milníků, přičemž rok dané události je vždy uveden pouze na jedné straně karty. Hráči se střídají v pokládání karet na stůl v jejich chronologickém pořadí. Vítězem se stává hráč, který jako první správně seřadí všechny karty. Díky nízké náročnosti a vzdělávacímu podtextu je hra určena dětem od 8 let.

10. Activity

Každý, kdo se alespoň jedinkrát za svůj život účastnil večírku či párty, jistě slyšel o legendární týmové hře Activity. Na začátku každé hry se hráči rozdělí do 2-4 mužstev, jejichž členové se postupně střídají v pantomimě, popsání či namalování činnosti, která je zobrazena na obdržené kartě. Díky mnohým rozšířením se hra jen tak neomrzí a její verze Junior s jistotou zabaví malé i větší děti.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.