Sekera už zrezla a blíží se tuhá zima? Jedna z těchto 3 seker by se vám mohla hodit
“Zima se blíží!” není jen hláška ze seriálu Hra o trůny, ale také skutečnost oznamující brzký příchod topné sezóny. Pro všechny majitele kotlů/krbů na dřevo tu máme tři tipy na nejprodávanější sekery. Podle čeho vybrat tu správnou a který model zvolit?
Není sekera jako sekera, aneb jak vybrat tu pravou?
Pří výběru sekery je určujícím faktorem velikost polen, které budete zpracovávat. Podle toho se sekery dělí do tří základních skupin – univerzální (sekací), štípací a kalače. Pro zpracování menších až průměrných kusů dřeva včetně přípravy třísek na podpal jsou určené menší a lehčí sekací neboli univerzální sekery. Kompaktní sekací modely oceníte také při kempování. Tyto sekery mají menší hlavu s ne tak nápadnou klínovitou čepelí.
Štípací sekery jsou vhodné na rozštípnutí středních a velkých polen. K tomu jim slouží těžší kovová hlava a delší topůrko, které umožňuje vyvinout vyšší rychlost a zasadit tak špalku skutečně drtivý úder. Štípací sekeru poznáte podle robustní hlavy s výrazným klínovitým tvarem čepele.
Největší a nejtěžší sekery jsou tzv. kalače (dřevorubecké sekery). Slouží ke zpracování největších kusů polen a ke kácení stromů. Mají až jeden metr dlouhé topůrko, které se drží oběma rukama. Obecně platí, že pro méně zkušené uživatele je lepší nejprve zvolit menší sekeru, protože se s ní manipuluje s menší námahou.
Kalače
Štípací sekery
Univerzální sekery
Kdo vyrábí kvalitní sekery
Mezi nejkvalitnější výrobce seker všech druhů a velikostí patří značka Fiskars. To se také odráží na o něco vyšší ceně v porovnání s konkurencí. Výhodou značky Fiskars je 10 letá záruka, kterou si lze registrací u výrobce prodloužit na 25 let. Dalšími renomovanými výrobci jsou například Hecht, Husqvarna, Festa, Strend, Ochsenkopf, nebo česká značka Zbirovia. Na žebříčku uživatelsky nejoblíbenějších seker se dlouhodobě drží značka Fiskars.
Který model zvolit?
Pojďme se nyní zaměřit na tři sekery různých velikostí z těch nejprodávanějších na Heurece. Schválně si zkuste tipnout, o kterou značku se bude jednat.
Fiskars XS X7 – Vhodná pro přípravu třísek
850 Kč
ORIENTAČNÍ CENA
Nejmenší sekerou našeho výběru je Fiskars XS X7. Jedná se o sekací sekeru s délkou 35,4 mm a hmotností 640 g. Sekyra je určena pro štípání menších polen do průměru 10 cm, přípravu třísek na podpal a osekávání dřeva.
Je vybavena inovativním topůrkem s 3D povrchem, který zajišťuje stabilnější úchop, zvyšuje rychlost švihu, tlumí nárazy a zabraňuje vyhlouknutí nástroje z ruky. Velmi lehké a pevné topůrko je skvěle vyváženo, stejně tak jako čepel z uhlíkové oceli. Uživatelé si na ní cení nízké hmotnost a stejně tak jako u ostatních modelů Fiskars vysoké kvality zpracování – skvěle padnoucího a perfektně vyváženého topůrka a ostré čepele.
Fiskars M X17 – Na menší polena
1 300 Kč
ORIENTAČNÍ CENA
Štípací sekera Fiskars M X17 je ideální volbou pro štípání průměrných a větších špalků. Stejně jako ostatní sekery Fiskars disponuje 10 letou zárukou s možností prodloužení na 25 let. Její délka činí 60 cm a hmotnost 1,57 kg. Maximální odolnost proti poškození zajišťuje kvalitní topůrko ze skelných vláken, které jsou kompozitně spojené s hlavou.
Čepel z vysoce kvalitní uhlíkové oceli se snadno brousí a dlouho zůstává ostrá. Inovativní tvar čepele se zaoblenými okraji štípacího klínu umožňuje snazší vytažení sevřené sekery ze špalku. Jako ochrana před poškozením ostří a pro bezpečnější manipulaci slouží plastové pouzdro s bezpečnostní pojistkou.
Fiskars XXL X27 – Na těžkou práci
1 500 Kč
ORIENTAČNÍ CENA
Velkým modelem určeným ke štípání polen o průměru nad 30 cm je Fiskars XXL X27. Sekyra váží 2,6 kg a má délku 96,4 cm. Snadnou a pohodlnou manipulaci zajišťuje inovativní čepel se speciální povrchovou úpravou a lehké dokonale vyvážené topůrko opatřené neklouzavým 3D povrchem.
Bezpečnost při práci obstará zahnutý konec topůrka, který zabraňuje vyklouznutí z ruky, a plastové pouzdro na čepel pro bezpečné skladování. Za vysoce účinnou technikou štípání stojí čepel s konvexním profilem a ostřím o úhlu 35°. Díky tomu si sekera bez problému poradí i s tvrdším dřevem.
Rubriky
Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti
Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.