Věděli jste, že možná pijete izraelskou vodu a chodíte do izraelského kina? 3 značky, s jejichž produkty a službami jste se setkali | Arecenze
Menu

Věděli jste, že možná pijete izraelskou vodu a chodíte do izraelského kina? 3 značky, s jejichž produkty a službami jste se setkali

Věděli jste, že možná pijete izraelskou vodu a chodíte do izraelského kina? 3 značky, s jejichž produkty a službami jste se setkali

Na Izrael se nyní upírají zraky celého světa. Aktuální události plní zpravodajství a z detailů o útoku radikálních islamistů tuhne krev v žilách. Češi vždy měli k této krásné zemi s nesmírně bohatou historií blízký vztah. A platí to i dnes. Třeba proto, že často využíváme produktů izraelských firem.

Noční Tel Aviv

Když se zlo zhmotnilo

V sobotu 7. září ráno zaútočilo radikální islamistické hnutí Hamás na izraelské osady v oblasti kolem hranice pásma Gazy v bezprecedentním rozsahu. Koordinace útoku, jeho rozsah i nevídaná brutalita nemají obdobu. Mrtvých na izraelské straně je již více než 1200, jedná se přitom o civilisty stejně jako o vojáky, ženy, děti a staré lidi nevyjímaje. Více než stovka dalších byla do pásma Gazy odvlečena jako rukojmí. V reakci na to vznikl v Izraeli válečný kabinet, byl vyhlášen válečný stav a mobilizováno bylo přes 300 000 záložníků. Země se připravuje na dlouhou a krvavou válku jakou již 50 let nezažila.

Situace je samozřejmě kritická na obou stranách, na obou stranách totiž žijí nevinní civilisté, kteří s teroristy mají pramálo společného. Z toho důvodu i v Palestině pomáhají například Lékaři bez hranic. Česká republika měla s Izraelem po většinu novodobé historie nadstandardní vztahy a naše země se u Izraelců těší velké vážnosti. Je tomu tak především díky pomoci, kterou tehdejší Československo poskytlo v roce 1948 nově vzniklému státu, který se bránil útoku arabských sil, které jej chtěly okamžitě vymazat z mapy.

Pro dnešní Čechy však není vztah s Izraelem pouze historický. Izrael je země, kde vzniká celá řada úspěšných firem, které následně expandují za hranice židovského státu. Je proto velmi pravděpodobné, že produkty či služby izraelských společností využíváte i vy. A možná o tom ani nevíte.

SodaStream

Výrobník domácí perlivé vody se stal pro české domácnosti téměř nepostradatelným vybavením a celá řada z nás jej s radostí používá. Nejsme v tom žádnou výjimkou, neboť přístroje SodaStream jsou nejoblíbenějšími výrobníky perlivé vody na světě.

Společnost SodaStream byla založena v roce 1903 ve Velké Británii, v roce 1978 firma expandovala do Izraele a současně tam byla založena společnost Soda-Club. O dvacet let později Soda-Club koupil celou společnost SodaStream a stal se jasnou jedničkou na trhu. Hlavní výrobní závod se nachází v jižním Izraeli a zaměstnává kromě Izraelců také Araby či Palestince. Ve videu níže se můžete podívat na klidnou a zcela přátelskou spolupráci mezi Palestinci a Israelci v továrně SodaStream.

EToro

Vývoj výpočetní techniky a rozšíření internetu v první dekádě tohoto století umožnily mimo jiné práci s investičními nástroji i drobným investorům. Investovat do akcií či cizích měn může dnes opravdu každý, stačí mu k tomu minimální částka a počítač či mobilní telefon. Velkou zásluhu na tom má právě společnost eToro.

Firma byla založena v roce 2007 v izraelském Tel Avivu, o dva roky později potom představila svoji online obchodní platformu s cílem umožnit obchodování i začátečníkům. V následujících letech přibyly i funkce, pro které je dnes eToro tak proslulé. Jde především o funkce umožňující obchodníkům kopírovat obchody ostatních. EToro je také aktivní při sponzoringu řady sportovních týmů, včetně těch českých.

Cinema City

Multikina v Brně, Ostravě, Plzni, Liberci, Pardubicích či v Ústí nad Labem… spolu se šesti pražskými multikiny včetně promítacího sálu s největším plátnem v České republice se jedná o rodinu kin patřících společnosti Cinema City. Pokud vás někdy při návštěvě kina napadlo, komu vlastně tato společnost patří, pak vězte, že izraelské firmě Cinema City International.

Společnost byla založena v roce 1929 ve městě Haifa v dnešním Izraeli. První kino bylo otevřeno v roce 1931 a od té doby přibývají další. V dnešní době společnost provozuje stovku multikin v Izraeli a střední i východní Evropě. Celkový počet promítacích sálů, které pod Cinema City spadají, je téměř jeden tisíc. Firma zaměstnává asi 4000 lidí v celé Evropě, a i když má dnes sídlo v Holandsku, je stále především izraelskou firmou.

Závěr

Izrael je zemí, ve které se to úspěšnými firmami a zajímavými start-upy jen hemží. Technologické či farmaceutické firmy z Izraele patří k těm nejlepším na světě a často se s nimi setkáváme, ať přímo či nepřímo. Válka, do které se země chystá, doufáme najde rychlé a co nejvíce poklidné východisko.

Rubriky

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.