Menu

3 tipy, jak vybrat nejlepší vrták: 2 nebo 4 břity? HSS-G či HSS-E?

3 tipy, jak vybrat nejlepší vrták: 2 nebo 4 břity? HSS-G či HSS-E?
Ilustrace: Arecenze

Nabídka vrtáků je skutečně široká. Zahrnuje mnoho typů produktů určených pro vrtání do různých materiálů. Vybírat ale jen podle určení do dřeva, kovu, cihel či betonu nestačí. Zde je několik užitečných tipů, na co se zaměřit při výběru nejlepšího vrtáku pro vaše potřeby.

  • TIP: Nejlepší aku vrtačky z našeho srovnání si můžete prohlédnout zde.

1. Vsaďte na renomované výrobce

Nekvalitní vrtáky se rychle tupí, špatně odvádí vyvrtaný materiál a při vrtání oscilují, čímž mají tendenci vytvářet příliš velký otvor. Pokud se tomu chcete vyhnout, vyplatí se sáhnout po produktech od renomovaných výrobců. Doporučit můžeme například značky Alpen, Fischer, Bosch, Milwaukee, DeWalt, Makita, Hilti, Hikoki či Festool. 

2. Záleží na materiálu i počtu břitů

Vrtáky do stavebních materiálů (lidově vidiáky) je ideální vybírat vždy podle typu konkrétního materiálu (do betonu, dutých cihel, obkladů, skla či střešní krytiny), pro který jsou optimalizované. Například dvoubřité vrtáky jsou vhodné pro beton bez armování. Čtyřbřité jsou lepší pro vrtání do armovaného betonu (železobetonu).

Na rozdíl od dvoubřitých se čtyřbřité nezaseknou či nezlomí o armování, vrtají ale pomaleji. Stabilní vrtání do všech druhů materiálů zajistí univerzální vrtáky. Ty jsou skvělým řešením při provrtávání více materiálů naráz. Víceúčelové vrtáky nabízí například Bosch, Alpen, ale i Parkside (řada Performance).

3. HSS-G nebo HSS-E? Nenechte se nachytat

Spirálové HSS vrtáky do železa se označují několika zkratkami, ve kterých se těžké se vyznat. Zkratka HSS znamená “Hight Speed Steel”, čili rychlořezná ocel. Jedná se o speciální druh (vysocelegované) oceli, jejíž řezná rychlost je 3-4x rychlejší než u nástrojové oceli. Oproti nástrojové oceli si udržuje optimální vlastnosti i při vysokých teplotách (500°C i více), což je dáno příměsí dalších prvků, jako je C (uhlík), W (wolfram), Mo (molybden), Cr (chrom), Co (kobalt)…

Rozlišujeme tyto třídy HSS vrtáků:

  1. Pouze HSS (bez dalšího písmena) – šedá barva, levný a relativně měkký materiál, snadno se brousí a málo se láme
  2. HSS-R (Rolled) – černá barva, vyrábí se válcováním za tepla a jejich povrch se upravuje nitridováním, nabízí vyšší tvrdost a odolnost vůči opotřebení a korozi
  3. HSS-G (Ground) – lesklý stříbrný vzhled, jsou precizně vybroušeny včetně řezných hran a povrchu vrtáku, vynikají vyšší přesností než HSS-R vrtáky a poradí si i s ocelí vyšších pevností
  4. HSS-TiN / HSS-TiAlN (Titan / Titan legovaný hliníkem) – zlatá barva, jedná se v podstatě o HSS-G vrták s povrchovou úpravou z nitridu titanu, titanový povlak zvyšuje tvrdost a odolnost
  5. HSS-E nebo HSS-Co (Kobalt) – bronzová barva, obsahují příměs kobaltu (5 % nebo 8 %), skvěle snášejí vysoké teploty a nejméně se opotřebovávají, přestavují TOP mezi vrtáky do železa, lze s nimi dobře vrtat i nerez, při ručním vrtání se ale mají větší tendenci se lámat

Jen vhodný vrták nestačí

Ani sebelepší vrták nemusí znamenat úspěšné vrtání. Kromě vhodně zvoleného nástroje je potřeba zajistit optimální podmínky pro vrtání daného materiálu. Jedná se o vhodnou rychlost (otáčky), volbu příklepového či bezpříklepového vrtání a v případě vrtání do kovu použít jako chlazení k tomu určený řezný olej.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.