Menu

5 dárků, které vykouzlí úsměv na tváři každému fotografovi

5 dárků, které vykouzlí úsměv na tváři každému fotografovi

Sehnat vhodný dárek, zvlášť před Vánoci, může být opravdu oříšek. Pomáhá, když má příjemce nějaký koníček či zaměstnání, ke kterému lze dárek napasovat. To jde bez problémů třeba v případě fotografů. Zde přinášíme 5 tipů na dárky, které je pod stromečkem zaručeně potěší.

Stativ na doma i do terénu

Kvalitní stativ patří do základní výbavy každého ať už amatérského či profesionálního fotografa. Hledáte-li to nejlepší v poměru ceny a kvality, můžete sáhnout například po tomto stativu Rollei C6i Carbon. Jeho rozpětí je od 2,5 cm do 171,5 cm a unese až 12 kg těžkou aparaturu. Sám přitom váží něco přes kilo a půl a dostanete jej v balení i s ochranným pouzdrem.

Konce noh stativu jsou opatřeny bodci, díky kterým je možné používat stativ i venku, v terénu. Stativ se zabodne do země, díky čemuž je stabilnější a odolnější vůči větru či dešti. Pokud tedy hledáte dárek pro fotografa, který nejraději fotí venku, toto je skvělá volba.

Pevná padesátka nejen na portréty

V případě objektivů se cenové rozpětí pohybují v řádu tisíců i desetitisíců. Pakliže hledáte objektiv pro profesionálního fotografa, nejspíš je lepší zeptat se přímo jeho na to, co by chtěl, co potřebuje. Jedná se totiž už o dost velkou investici.

Všeobecně ale platí, že při výběru musíte dávat pozor na volbu podle bajonetu fotoaparátu, který vámi obdarovaný používá. Pevné 50mm objektivy pro základní využití jsou kompaktní, lehké, ale nabízí až překvapivě ostrý a čistý obraz.

Darujte zážitek v podobě fotokurzu

Darování příslušenství pro fotoaparáty je dobré v případě, že dotyčný ví, jak s tím nakládat. Pro začátečníky může být vhodné zainvestovat do nějakého fotokurzu, kde si základy práce s fotkami či aparaturou osvojí. Díky individuálnímu fotokurzu bude mít váš blízký na nějakou dobu jen pro sebe svého mentora, který ho základy naučí a případně i poradí s tím, jaké příslušenství pořídit a předá osobní zkušenosti.

Fotokurzy mohou být také specifikované na různá témata. Kromě osvojování základů se může jednat o kurz určený například na focení portrétů, nočních snímků, přírodních jevů apod. Tyto jsou vhodné pro trochu zkušenější fotografy, kteří se danému tématu již věnují nebo víte, že se mu věnovat chtějí.

Program pro grafickou úpravu fotek i videí

Není to jen o tom pořídit fotku či video. Mnoho času zabere práce s nimi až poté. Jde to však jednodušeji s vhodným programem, jako je třeba Adobe Photoshop. Tento program slouží jako nástroj pro úpravu fotografií i videí a je nezbytností pro všechny, kteří se živí grafikou, nebo je toto odvětví zkrátka jen zajímá.

Dají se v něm editovat fotky a videa třeba tak, aby byly použitelné i pro různé typy sociálních sítí. Ze svého kvalitně nafoceného obsahu tak můžete vytvořit třeba reels video bez ztráty kvality obrazu, jako se to děje v případě editace přímo přes Instagram.

Zajímavou alternativou je výrazně levnější Affinity Photo nebo na Windowsu vysoce oceňovaný Zoner Photo Studio X.

Instantní fotoaparát pro spontánní zachycení okamžiku

Z instantního fotoaparátu (polaroidu) sice nejsou nejkvalitnější fotky, nesou ale často cenné vzpomínky. Instantním fotoaparátem pořídíte fotografii, která se ihned vytiskne. Kupodivu pro něj najdou využití i profesionální fotografové, kteří jej poskytují k pujčení například na svatbách, kde hosté mohou pořídit památeční fotky pro novomanželský pár.

Není to navíc příliš drahý dárek, například Instax Mini 12 pořídíte za pár stovek. Fotoaparát nemusíte nijak dobíjet, jen je třeba pravidelně dokupovat náplně.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.