5 nejdůležitějších kroků před zazimováním trávníku: Předejděte rozvoji plísní a holých oblastí
Krásný trávník je nezbytností pro reprezentativní vzhled každé zahrady. Parné letní dny se na jeho vzhledu bohužel každoročně podepíšou. V ploše se mohou objevovat vypálené rezavé fleky a vyšlapané úseky. Trávu místy nahradil jetel, mech či další plevel. Naštěstí se blíží zima, která dává trávníku příležitost si pořádně odpočinout. Jak se na podzim o trávník nejlépe postarat, aby zjara zhoustl a sytě se zazelenal?
1. Provzdušnění a odstranění plsti
V travním koberci se během sezóny hromadí tzv. plsť (odumřelé části rostlin, plevel a mech), která vytváří nepropustnou bariéru pro vzduch, vodu a slunečního záření do půdy ke kořenům. Pokud bychom plsť neodstranili, mohly by se v ní přes zimu snadno množit plísně a další choroby.
Provzdušňování (vertikutace) se provádí alespoň dvakrát ročně – zjara a na podzim. Ideální je ovšem 3x – na začátku jara, na konci srpna a v 2. polovině října. Malé plochy postačí pořádně prohrabat ocelovými hráběmi. U větších ploch je téměř nezbytné použít elektrický či benzínový vertikutátor. Před vertikutací nezapomeňte trávník posekat na výšku 3 – 4 cm.
Nejoblíbenější vertikutátory
Nejoblíbenější vertikutační směsi
Nejoblíbenější travní hnojiva
2. Hnojení
Po vertikutaci doporučujeme trávník pohnojit, případně i dosít prořídlé úseky. Při výběru vhodného hnojiva si dejte záležet. Vhodné jsou přípravky s dlouhodobým účinkem, které uvolňují živiny postupně. Odolnost vůči mrazům a plísním účinně zvyšují hnojiva s vysokým obsahem draslíku. Po hnojení je vhodné trávník zalít, nebo hnojivo aplikovat den před očekávaným deštěm.
3. Dosev
Podzimní dosev lze provádět od září až do konce října v závislosti na počasí (teplota půdy by měla dosahovat minimálně 12°C). Později by se semínka nemusela stihnout zapustit. Je také možné zakoupit kombinovanou směs dosevu a hnojiva (tzv. vertikutační směs), nebo si směs vlastnoručně namíchat a aplikovat v jednom kroku.
4. Správné sečení
Na podzim většinou stačí sekat trávník jedenkrát týdně. V druhé půli října nebo začátkem listopadu, dokud se drží teploty nad 7°C, je třeba trávník posekat před zimou naposled. Doporučuje se sekat na vyšší výšku než během vegetační sezóny – minimálně 5 cm. Příliš vysoký nebo naopak nízký porost je náchylnější k poškození vlivem plísňových chorob a mrazu.
Nejoblíbenější travní směsi
Nejoblíbenější hrábě na listí a kultivaci trávníku
Nejoblíbenější vysavače a fukary na listí
5. Odstraňování spadaného listí a dalších nečistot
Z trávníku je třeba průběžně odstraňovat spadané listí a větvičky. Jejich velká vrstva, obzvlášť pokud je pokrytá sněhem, uzavře v trávníku vlhkost, čímž přispívá k rozvoji nemocí poškozujících trávu. Pohodlnější a efektivnější práci než klasické hrábě nabídnou vysavače na listí. Ty umožní listí nejprve sfoukat na hromadu, poté jej vysají, rozdrtí a uloží ve sběrném vaku.
- TIP: Naše srovnání nejlepších vysavačů listí najdete zde.
Zdroje: rhs.org.uk, lovethegarden.com
Rubriky
Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti
Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.