Menu

5 tipů na nádherné podzimní fotky se zbarveným listím 

5 tipů na nádherné podzimní fotky se zbarveným listím 

Podzim je pro fotografy nejkrásnějším obdobím v roce. Barvící se listí, mlhy a ostrý sluneční svit přejí dynamickým snímkům plným kontrastu. Jak zachytit barevný podzim jako profesionál? Přinášíme přehled praktických tipů od zkušených fotografů.

Najděte vhodné místo

Sice to zní jako klišé, ale výběr správné lokality je pro fotografování zcela klíčový. Nečekejte na to, že na fotogenické místo narazíte jen tak náhodou. Vzhledem k tomu, že se podzimní příroda velmi rychle mění, je dobré si místo najít ještě předtím, než se listí začne barvit. Díky tomu získáte dostatečný čas na přípravu.

Choďte do daného místa v různých denních dobách a počasí a sledujte, jak se mění světlo. Vytipujte si ideálně 3 – 5 zajímavých míst s rozmanitými druhy dřevin, které se budou barvit do široké škály různých odstínů. Výhodou je také přítomnost reflexních ploch (rybník, řeka), které odrazem ještě znásobí krásu barevné podzimní scenérie.

Využijte to správné světlo

Dalším nezbytným prvkem pro perfektní podzimní scenérii je správné světlo. Krásně probarvenou expozici zajistí tzv. “golden hour” (zlatá hodinka). Jedná se o dobu těsně po východu slunce nebo naopak před jeho západem, kdy svítí ostré zlatavé světlo.

Použijte polarizační filtr

Užitečnou pomůckou všech profesionálních fotografů je polarizační filtr. Umístěním filtru před objektiv fotoaparátu docílíte větší sytosti a živosti barev, tmavší oblohy, probarvenějších mraků a potlačení odlesků z vodních ploch. Otáčením filtru nastavíte přeferovaný umělecký efekt. Dejte ale pozor, abyste přehnanou polarizací nevytvořili na obloze nepřirozený modrý gradient.

Zaměřte se na detaily

Vyrážet na lov úžasných záběrů nemusíte jen ve dnech zalitých sluncem. Pokud je zatažená obloha, nebo dokonce mlha, upusťte od fotografování velkých úseků krajiny a zaměřte se na detaily. Nepřímé světlo přeje makro snímkům jednotlivých listů a jiných podzimních přírodnin. Vyberte si například krásně probarvený javorový list a přesuňte jej na jiné kontrastní místo (zelený mech, hnědé bláto, vodní hladina…), kde jej zachytíte v jedinečném momentu.

Foťte se stativem

Použitím stativu si zajistíte dostatečnou ostrost snímků i při fotografování na větší vzdálenost nebo za zhoršených světelných podmínek. Stativ je nezbytností také v případech, pokud se rozhodnete skládat do sebe více snímků při různých expozicích.

Vybavte se vhodným fotoaparátem

Při pořizování barevných scenérii se neobejde bez kvalitního fotoaparátu. Připravili jsme proto po vás tři modely v různých cenových kategoriích. Na své si přijdou úplní začátečníci i zkušení fotografové.

Pro začátečníky: Canon EOS M50 Mark II černý + EF-M 18-150 mm f/3.5-6.3 IS STM

 

13 600 Kč

ORIENTAČNÍ CENA

Cenově dostupným modelem, který poskytne začátečníkům možnost pořizovat krásné snímky, je bezzrcadlovka Canon EOS M50 Mark II. Digitální fotoaparát je v základu vybaven objektivem EF-M 18-150 mm f/3.5-6.3 IS STM. Rozlišení snímače je 24,1 MPx a videa 4K.

Výhodou fotoaparátu je kompatibilita se širokou škálou výměnných objektivů a bezdrátové rozhraní Wifi a Bluetooth umožňující okamžité sdílení snímků. Dlouhé ohnisko objektivu se bude hodit například pro sploštění a protažení scény v žlutými listy zaplněné aleji či na mytologicky působících lesních stezkách za ranní mlhy.

Pro pokročilé: Panasonic Lumix DC-S5 + Lumix S 20-60 mm f/3,5-5,6 Macro O.I.S.

 

27 000 Kč

ORIENTAČNÍ CENA

Pro pokročilé fotografy, kteří kromě kvalitních fotografií ocení i poloprofesionální video, může být skvělou volbou Panasonic Lumix DC-S5. Hybridní digitální bezzrcadlovka je vybavena Full Frame snímačem CMOS s rozlišením 24,2 MPx, duální stabilizací objektivu a technologií Dual Native ISO pro ostré snímky i za snížených světelných podmínek. Fotoaparát poměrně zdárně detekuje tváře a má elektronický hledáček.

Bajonet Leica L umožňuje upevnění objektivu Panasonic, Leica či Sigma. Součástí balení je všestranný objektiv Lumix S 20-60 mm f/3,5-5,6 Macro O.I.S.

Pro náročné: Sony Alpha A7 IV + FE 28–70 mm F3,5–5,6 OSS

 

70 000 Kč

ORIENTAČNÍ CENA

Hybridní fotoaparát Sony Alpha A7 IV s rozlišením 33 MPx uspokojí i nejnáročnější uživatele. Vysoké rozlišení snímače, výkonný procesor BIONZ XR a vylepšený autofocus umožní do detailu probarvení snímky, které budou ostré i při rychlých scénách. Fotoaparát vyniká řadou moderních funkcí, včetně jednoho z nejspolehlivějších a nejrychlejších automatických ostření, a jednoduchým přehledným ovládáním.

Detekce tváří a elektronický hledáček je samozřejmostí, stejně jako ostření na oko. Bajonet Sony FE je kompatibilní s řadou objektivů. V ceně je objektiv FE 28–70 mm F3,5–5,6 OSS, pokud to ale myslíte s focením opravdu vážně, doporučujeme koupit samotné tělo a dokoupit k němu lepší zoomovací objektiv s pevnou světelností f/2,8, nebo ještě lépe pevná skla s ohniskem 50 a 85 mm.

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.