5 tipů na nejlepší firemní teambuilding
Pořádání teambuildingových akcí se stalo v českých firmách běžnou věcí. Ne vždy mají ale zaměstnanci a zaměstnavatelé jasno v tom, co od něj očekávat. Proč se teambuildingy vyplatí? A jaké aktivity jsou pro něj vhodné?
Co je teambuilding?
Pod pojmem teambuilding rozumíme aktivitu, které se účastní celý pracovní kolektiv a jehož cílem je přiblížit k sobě jeho jednotlivé členy, stmelit je a zefektivnit komunikaci či obecně týmovou práci. Navenek se sice může zdát, že jde „jen“ o zábavu, ta má však hlubší smysl.
Z tohoto popisu je pak zřejmé, že se nejedná o akci, ze které profitují pouze zaměstnanci tím, že se pobaví. Hlavní profit v podobě jejich efektivnější práce by měla mít z teambuildingu firma. V případě, že je teambuilding navržen správně, jedná se jednoznačně o win-win situaci, ze které profitují opravdu všichni zúčastnění.
Proč právě teambuilding?
Teambuilding je pro dosahování výsledků popsaných v předchozím odstavci ideální cestou. V rámci teambuildingových aktivit se lidé učí respektovat se navzájem a v případě potřeby i obrousit hrany vzájemných sporů. Každý člen týmu má své slabé i silné stránky, které si při teambuildingu často uvědomí a naučí se s nimi zacházet. Zcela zásadní roli hraje teambuilding při zlepšování komunikace mezi členy týmu. Úspěšné absolvování teambuildingu v neposlední řadě posiluje sebevědomí účastníků.
Jak volit teambuildingové aktivity?
V širším smyslu lze jako teambuilding označit i společnou návštěvu hospody. Ta by ale popsaný účel asi nesplnila. Mělo by se jednat o aktivitu, která vyžaduje od zaměstnanců vlastní aktivitu a vzájemnou interakci.
Tuto definici naplňuje třeba fotbalový turnaj. Pro určité kolektivy se může skutečně jednat o dobrou volbu, přece jen ale existují lepší a originálnější aktivity, zvláště pro kolektivy, které jsou více rozmanité. Vybírat můžete třeba z následujících tipů:
1. Úniková hra
Únikové hry jsou fenoménem dnešní doby a v každém větším městě nějakou určitě najdete. Jedná se o ideální aktivitu pro teambuilding právě proto, že vyžaduje spolupráci členů týmu a jejich vzájemnou komunikaci.
2. Společný výlet na vodu
Sport je pro teambuilding vhodnou volbou a „voda“ je na rozdíl od zmíněného fotbalu, volejbalu apod. vhodnou disciplínou prakticky pro všechny bez rozdílu pohlaví, věku či fyzické kondice. I jízda po řece otestuje schopnosti týmu a donutí jeho členy ke vzájemné interakci.
3. Paintball
Zbraň v ruce, jasně daný úkol a skupina spolubojovníků čelící stejnému nepříteli. Může být jeviště pro teambuilding připraveno lépe? Paintball dokáže z lidí vyždímat emoce a dostat z nich to nejlepší co v nich je. A přesně to je věc, kterou od teambuildingu chceme.
4. Lasergame
Lasergame je nesmírně zábavná aktivita, která dokáže strhnout masku netečnosti a nezájmu i z toho největšího morouse. Tým se potom za těchto podmínek stmeluje mnohem a mnohem lépe. Právě proto je lasergame vhodnou teambuildingovou aktivitou.
5. Hackathon
Co si představit pod pojmem hackathon? V zásadě nic složitějšího než týmovou soutěž v řešení nějakého netradičního problému. Cíl může být jakkoliv bláznivý, třeba postavit ze sirek Eiffelovu věž. Vítězný tým, který prokáže nejlepší schopnosti získá zajímavou cenu, ani ostatní by ale neměli přijít zkrátka. Opět se jedná o aktivitu, která skvěle prověří schopnost práce lidí v týmu.
Závěrem
Teambuilding není jednorázová záležitost. Je to kontinuální proces. Neexistuje žádná do kamene vytesaná příručka pro budování týmů. To nejlepší, co můžete pro svůj tým udělat, je věnovat se teambuildingu pravidelně a sledovat aktuální trendy a tipy.
Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti
Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.