5 věcí, které vám výrobci robotických vysavačů neřeknou: Z tabulky nevyčtete kvalitu aplikace ani úklidu (TEST 2024)
Robotický vysavač se stává nepostradatelným pomocníkem v každé moderní domácnosti. Výběr toho nejlepšího ale může být složitý. Výrobci své produkty pochopitelně popisují v superlativech – chválí jednoduchou obsluhu, výkonné čištění i pokročilé funkce. Obraz daný reklamou se ale může značně lišit od reality. Náš test 6 robotických vysavačů dokazuje, že tyto důležité vlastnosti se z popisu většinou nedozvíte.
1. Parametry, se kterými není důvod se chlubit
Je pochopitelné, že pokud chce výrobce daný produkt prodat, musí vyzdvihnout jeho přednosti a o slabinách pomlčet. Z produktového popisu je proto velmi těžké získat ucelený obraz toho, jak robot funguje v praxi. Pokud určitou vlastnost výrobce nezmiňuje, vysavač ji buď zcela postrádá, nebo nestojí za zmínku.
Proč se chlubit například sacím tlakem, když se v dané cenovce jedná o naprosto podprůměrnou hodnotu. Není důvod uvádět, že stanice neumí prát a sušit mop, když stačí uvést, že umožňuje pohodlnou obsluhu díky automatickému vysypávání a doplňování vody.
- TIP: Pokud vás zajímají skutečné kvality robotických vysavačů, mrkněte na náš test a srovnání.
2. Jaká je skutečná kvalitu úklidu
Nicméně, ani udávané hodnoty (sací tlak, počet kmitů mopu…), byť jsou sebe vyšší, nemusí nijak reflektovat skutečné kvality. Stejná situace může nastat i s vybaveností. V praxi se tak může stát, že papírově výkonnější či lépe vybavený vysavač si s úklidem poradí mnohem hůře, než levnější konkurence.
3. Jestli je ovládání uživatelsky přívětivé
V našem testu se mimo jiné ukázalo, jak může znepříjemnit obsluhu nedotažená mobilní aplikace (konkrétně u iRobot Roomba Combo j9+). Z produktového popisu se přitom dozvíte jen to, že je mobilní aplikace k dispozici a že umožňuje určité funkce. V praxi ale může být nepřehledná, mohou jí chybět některý nastavení a může mít tendence se zasekávat.
- Více v článku “5 věcí, které iRobotu odpustíte jen stěží (TEST 2024)”
4. Jaká je kvalita zpracování a životnost
Výrobce vám také neřekne, jak kvalitně je zařízení zpracováno a jak je náchylné k poškození. Je pochopitelné, že levný model nebude tak konstrukčně vyladěný jako dražší konkurence. My jsme se ale setkali s velkými rozdíly v kvalitě zpracování i u ceně srovnatelných produktů (TESLA RoboStar iQ100 vs. SENCOR SRV 1000SL).
- Více v článku “Sencor v testu robotických vysavačů prohrál (2024): Nejlevnější model je spíše hračka, než pomocník”
5. Jak rychlý a spolehlivý je pohyb v prostoru
Čtyři z šesti námi testovaných modelů jsou vybaveny bezdotykovým systémem navigace díky LiDARu, kameře nebo kombinaci obou. Z jejich produktového popisu se tak dočtete, že jsou vybaveny pokročilou navigační technologií a dokážou rozpoznávat překážky. V praxi ale jejich navigace funguje s velmi rozdílnou rychlostí, přesností a spolehlivostí. Až na čiré sklo se všem testovaným překážkám dokázal efektivně vyhnout jen Roborock S8 MaxV Pro Ultra.
Zdroje: Redakční tvorba, Arecenze.cz
Rubriky
Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti
Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.