Menu

5 vychytávek nejen pro natáčení v moři na dovolené

5 vychytávek nejen pro natáčení v moři na dovolené

Život pod hladinou v nás vzbuzuje touhu objevovat jeho rozmanitost. K oblíbeným letním radovánkám proto patří focení a natáčení pod vodou. Jakými způsoby zde můžeme natáčet, abychom si nezničili aparát a záběry se přitom povedly?

Jak natáčet pod vodou?

Možností, jak natáčet pod vodou je mnoho. Při výběru záleží pouze na vás, jak kvalitní záběry chcete pořídit, v jakých hloubkách hodláte natáčet a v neposlední řadě, jaké jsou vaše finanční možnosti.

Vybírat můžete z těchto variant:

  1. vodotěsný smartphone
  2. outdoorová vodotěsná kamera
  3. vodotěsný fotoaparát
  4. měkké vodotěsné pouzdro
  5. pevné vodotěsné pouzdro

Při výběru dbejte na to, že každá z možností by měla disponovat certifikovanou voděodolností.

Vodotěsný telefon

První z možností je pořízení vodotěsného smartfonu. Ochrana před vniknutím prachu a vody je u telefonů charakterizována parametrem zkratkou IP a dvojicí čísel. Nás v tomto případě zajímá druhé číslo, které udává voděodolnost. S výběrem začínejte na stupni 7, který udává ochranu proti ponoření do vody do hloubky až 1 metru na dobu až 30 minut. Nicméně pro déletrvající záběry ve větších hloubkách než 1 metr, je rozhodně spolehlivější si pořídit stupeň 8 (zde se nejčastěji setkáte s označením IP68).

Mezi nejlépe hodnocené smartphony vhodné k natáčení pod vodou patří například Samsung Galaxy S23 Ultra S918B 12GB/254GB s voděodolností stupně 8 (IP68), čtveřicí fotoaparátů včetně super zoomu a vysokým rozlišením hlavního fotoaparátu (200 Mpx). Pro natáčení a focení pod vodou je potřeba zejména velkého snímače, který dovede pracovat dobře i v poměrně velké tmě. Samsung není jediný, kdo takový fotomobil vyrábí, zajímavé alternativy uvádíme níže.

Opatrnosti ale není nikdy dost, a to zejména protože se na poškození telefonu vodou nevztahuje záruka. Maximální možné ponoření zvoleného konkrétního modelu si vždy ověřte u výrobce, nebo telefon ochraňte vodotěsným pouzdrem.

Vodotěsná outdoor kamera

Pokud jste se svým telefonem spokojení a nehodláte jej měnit, máme pro vás druhou možnost. Tou je kamera s plně vodotěsným tělem, kterou můžete natáčet pod vodou i bez použití vodotěsného pouzdra. Určujícím parametrem je výrobcem udávaná hloubka, do které se můžete s zařízením bezpečně potopit.

Skvěle hodnocenou a cenově dostupnou vodotěsnou kamerou je Niceboy VEGA X 8KKamera disponuje plně vodotěsným tělem, díky kterému s ní můžete bez obav natáčet až v hloubce 12 metrů. Mezi další klíčové vlastnosti patří vysoké rozlišení videa (až 8K, nativní 4K60) i fotoaparátu (až 68 Mpx). Pokud chcete ze záznamu vytěžit maximum, zaměřte se spíše na modely GoPro.

Outdoorový vodotěsný fotoaparát

Kromě vodotěsné kamery můžete natáčet vodotěsným fotoaparátem. Zpravidla se jedná o odolné outdoorové modely, které nabízí mimojiné zvýšenou odolnost vůči prachu, tlaku, mrazu a nárazům. Oblíbenou volbou je super odolný Olympus TG-6 s rozlišením 12 Mpx a čtyřnásobným optickým zoomemFotoaparát je vodotěsný do hloubky 15 metrů, natáčí 4K video a poradí si i se zhoršenými světelnými podmínkami.

Vodotěsné pouzdro

Pro natáčení pod vodou můžete využít také váš současný telefon, fotoaparát, případně kameru. K tomu slouží speciální vodotěsná pouzdra, která můžete kdekoliv, kde by vliv vlhkosti či prachu ohrozil poškození vaší techniky.

Existují ve dvou variantách – jako levnější univerzální měkká pouzdra a dražší pevná pouzdra určená pro konkrétní typ zařízení.

Měkké vodotěsné pouzdro

Jedná se o nejlevnější ale účelné řešení, jak natáčet pod vodou. Pouzdro je vyrobeno z měkkého plastu s vodotěsným uzávěrem. Univerzální provedení zaručí, že padne na jakékoliv zařízení až do maximálního rozměru pouzdra.

Cena těchto obalů začíná už na pár stovkách, a přitom poskytnou spolehlivou ochranu. Mobil nebo fotoaparát ovládáte přes měkký plast, což sice není nejpohodlnější, ale pro rekreační natáčení je to zcela dostačující. Draží modely  jsou navíc vybaveny skleněným průzorem na objektiv fotoaparátu, které umožňuje pořízení kvalitního videozáznamu.

Pro smartphony do velikosti úhlopříčky 7´´ (17 cm) si můžete zvolit tředa pouzdro BESTWAY Hydro-Force s certifikovanou vodotěsností až do hloubky 30 metrů. Pro zaznamenávání podvodního světa kompaktním fotoaparátem s externím zoomem dobře poslouží měkké pouzdro DiCaPac WP-ONE, které je vodotěsné do 10 m,

Pevné vodotěsné pouzdro

Prvotřídní kvalitu záběru, větší ochranu před tlakem ve větších hloubkách (až do 40 m) a pohodlnější ovládání nabízí pevná pouzdra. Tato pouzdra jsou výrazně dražší a jsou kompatibilní pouze s konkrétním typem zařízení. Z toho důvodu se hodí hlavně pro potápěče. Jejich další předností je, že umožňují k fotoaparátu přidat další vybavení, jako je například externí blesk.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.