Menu

Bez této technologie sluchátek se milovník hudby neobejde: Jak funguje ANC?

Bez této technologie sluchátek se milovník hudby neobejde: Jak funguje ANC?

Představte si situaci, jak jdete po ulici a ve sluchátkách vám právě hraje vaše oblíbená skladba. Jenže v okolí je spoustu hluku – zvuk motorů a neurčité hovory kolem jdoucích. Co s tím? K tomu, abyste si mohli poslech ze sluchátek nerušeně vychutnat, slouží relativně nová technologie…

Co je to aktivní potlačení hluku?

Aktivní potlačení hluku (zkráceně ANC – z angličtiny “Active Noise Cancelling”) je vlastnost moderních sluchátek, která slouží k odfiltrování hlukového znečištění z okolí. Technologií jsou vybaveny především bezdrátová sluchátka, a to jak v provedení se špunty, tak i přes hlavu.

Díky ANC, které spustíte stisknutím jediného tlačítka, utichne veškerý rušivý monotónní zvuk a vy si budete moci dokonale užít poslech hudby v autobusu, hovor s přáteli v domácím prostředí nebo klidu studovat ve veřejné knihovně. Pokud byste chtěli být opět v obraze okolního dění, ANC jednoduše opět vypnete.

Nejlepší ANC sluchátka

Jak tento mechanismus funguje?

Technologie ANC funguje na principu eliminaci nežádoucích zvuků pomocí jiného zvuku, který vyšle proti. Zvuk je tvořený vlnou (tzv. amplitudou) o určité frekvenci. Pokud proti rušivému zvuku vyšleme podobný zvuk o opačné frekvenci, vlny se vzájemně vyruší.

Sluchátka s ANC obsahují navíc jeden nebo několik mikrofonů, které snímají okolní zvuky a vyhodnocují je. Na základě toho poté do zvukového proudu přidávají signál s opačnou amplitudou.

ANC nejlépe funguje na opakujících se (předvídatelných) zvucích s nižší frekvencí, jako je například neurčitý šum z hovoru nebo hluk ze silnice. Amplitudu takových zvuků technologie včasně rozpozná a vyšle opačnou. Pokud náhle okolo projede houkající sanitka, ANC si s ní nejspíš neporadí. Což je v případě varovných signálů vlastně výhodou.

Jaké má ANC výhody?

Hlavní předností technologie je samozřejmě nerušený poslech čehokoliv. To ale není zdaleka všechno. Moderní doba přináší nárůst životního tempa a s tím spojené rušnější a hlučnější prostředí.

Abychom okolní hluk přehlušili, často se uchylujeme k tomu, že zesilujeme hlasitost sluchátek na maximum, čímž si do budoucna zaděláváme na závažnou zdravotní komplikaci. Dlouhodobé vystavování se hluku přitom zvyšuje riziko poškození sluchu, které se často projeví až za mnoho let.

Vystavování se hluku může mít na svědomí také poruchy usínání a spánku, rozvoj stresu a psychických poruch, vysoký krevní tlak, onemocnění srdce atd. Před všemi těmito zdravotními komplikacemi nás dokáže účinně chránit aktivní potlačení hluku.

Má nějaké nevýhody?

Technologie ANC rozhodně není zdraví škodlivá. Nejedná se totiž o žádné nebezpečné elektromagnetické vlnění, které by vyzařovalo do mozku, jak mohou tvrdit někteří její odpůrci. Jedná se pouze o další zvukovou vlnu, které je pro naše tělo zcela neškodná.

Nepřímým důsledkem sluchátek s ANC může být skutečnost, že jejich nositel přestane vnímat důležité varovné signály v okolním světě. Může se jednat například o klakson automobilu, upozornění na přechodu pro chodce, zvuk projíždějící sanitky,  hlášení rozhlasu…

Nicméně, už výše jsme vysvětlili, že periodicky se neopakující zvuky, neumí ANC efektivně eliminovat. Z toho důvodu je riziko přeslechnutí důležitého signálu minimální. Navíc některé modely sluchátek umožňují volbu úrovně ANC podle konkrétního prostředí (například Bang & Olufsen BeoPlay H95).

Jak poznám sluchátka s ANC?

Sluchátka vybavená technologií ANC ji zaručeně budou mít uvedenou jako jednu z hlavních předností. Pokud by se jí výrobce nechlubil v popisu produktu, prostudujte si konkrétní parametry nebo produktový list. Kromě “ANC” nebo “(aktivní) potlačení hluku”, hledejte anglické výrazy “(active ear) noise cancelling” nebo “echo cancelling”.

Nejlepší ANC sluchátka

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.